Atslēgvārdi:

Misters vai Miss Eiropa? 6

Viens no galvenajiem Eiropas Savienības uzdevumiem pēc Lisabonas līguma ratifikācijas Īrijā ir vienoties par pirmo ES prezidentu.

Iesaki citiem:

Sekojot debatēm par šo jautājumu, grūti neievērot, ka gandrīz visi kandidāti, kurus nopietni apspriež, ir vīrieši. Nav šaubu, ka viņu vidū ir ļoti spilgti politiķi, kuri varētu būt izcili Eiropas prezidenti. Piemēram, bijušais Spānijas premjers Felipe Gonzaless, kura pieredze, intelektuālā kapacitāte un ieguldījums Eiropas integrācijā ierindo viņu favorītu vidū.

Tomēr pārsteidz, ka gandrīz neskan sieviešu vārdi. Vai tas nozīmē, ka Eiropā nav piemērotu kandidāšu šim postenim? Protams, ka nē. Piemēram, bijusī Īrijas prezidente Merija Robinsone, manuprāt, nav sliktāka ne par vienu no visbiežāk minētajiem kandidātiem. Ja prezidentam jāiemieso eiropeiskās vērtības, tad viņa ir labāka par pašreizējo favorītu Toniju Blēru. Blērs bija labs Lielbritānijas premjers. Taču viņa loma Irākas karā, saistītie ar to meli un brīvību apcirpšana Lielbritānijā «pretterora kara» vārdā daudzu eiropiešu acīs, arī manās, viņu diskvalificē.

Savukārt, Robinsones personība un politiskā trajektorija padara viņu par optimālu kandidāti. Īrijas premjer-ministres amatā viņa ievērojami ieguldīja konservatīvās īru sabiedrības liberalizācijā. Piecu gadu laikā ANO Cilvēktiesību Augstās komisāres amatā Robinsone bija pietiekami drosmīga, lai kritizētu gan ASV par Gvantanamo, gan Krieviju par cilvēktiesību pārkāpumiem Čečenijā. Ja sliktas attiecības ar Buša administrāciju liedza viņai iespēju tikt atkārtoti ievēlētai Augstā komisāra amatā, tad Obama viņu apbalvoja ar Brīvības ordeni, kas ir ASV augstākais gods. Tātad var neuztraukties, ka viņas ievēlēšana varētu apgrūtināt attiecības ar ASV.

Neviens kandidāts nav perfekts, bet iedrošina Robinsones starptautiskā pieredze, personiskā godīguma un neatkarības reputācija. Pēdējais, bet ne mazāk svarīgais, Robinsones ievēlēšana būtu spilgts signāls, ka Eiropas Savienība nopietni uztver dzimumu līdztiesības ideju. Cits jautājums, vai ES valstu vadītāju konservatīvais vairākums to atbalstīs...

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (6) secība: augoša / dilstoša

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

GO 13.10.2009 16:51

Starp citu, arī Komisijai būtu pēdējais laiks par prezidenti nozīmēt sievieti... Diemžēl lieliska iespēja tikko tika palaista garām. Tagad jāgaida vēl pieci gadi.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Ingmars 10.10.2009 01:18

Ja ES nākotnes prezidents/prezidente nav no Latvijas - kāda mums tur bēda? Mērijas, Toniji, Angelas, Žaki, Silvio un Romano - visi viņi ir svešinieki. Gan jau ES kungi arī bez mūsu līdzdalības izdomās, kurš ir priekš viņiem labāks kandidāts.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Mārtiņš 09.10.2009 13:55

Dzirdētais liek domāt, ka tas tomēr varētu būt Blērs! Nedomāju, ka Irākas karš te kaut ko noteiks, jo Blērs tomēr ir harizmātisks līderis, kuram bija/ir labas attiecības ar ES valstu vadītājiem. Jā, Irākas karš to pabojāja, bet Širaks vairs nav amatā. Nav jēgas no vāja prezidenta, tādēļ ES dalībvalstīm it kā vajadzētu būt ieinteresētām spēcīgā līderī, kāds būtu Blērs. Un Eiropā ir maz līderu, kuri var sacensties ietekmes ziņā ar viņu. Robinsonei tomēr nav tā svara kategorija, kas Blēram.
Protams, viss iepriekš rakstītais ir tikai mani minējumi.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Veiko Spolitis 09.10.2009 07:22

Sveiks!

Kaa vienmeer runaajot par ES senaakaam un ne tik senaakaam amatpersonam jaanjem veeraa ne tikai socioekonomiksaa ass, bet arii regions (ZDAR):)

Taapeec, pec Josep Borrel, Javier Solana un Jose Manuel uz ES presidenta amatu Felipe Gonzales manupraat nespiid. Tonu Blair lamaas par Iraq tas tiesa, bet ja vinjam buus Sarkozy atbalsts un Merkel labpatika, tad iespeejas lielas, vieniigi GBR cena kaada buus (GBR referendums par iestaashanos Euroland?). Mary Robinson manupraat LOTI LABA kandidate un peedeejaa laikaa vinja atshkiriibaa no F.Gonzales ir piedalijusies BBC Debate un WEF forumos. Robinsone buutu arii toposhi konservatiivas GBR atbalstiitaa kaa alternatiiva, ja D. Cameron dzirdees, kas GBR jaadara, lai Tony the Poodle ieseestos prezidenta kreeslaa. M.Robinson iespeejams zalo gaismu deva arii veiksmiigi noorganizeetaa nesenaa referenduma kampanja.

Ok, tik daudz par nosaciiti kreiso spaarnu, un paliek jau arii Jan Peter Balkenende un Paavo Lipponen, un Carl Bildt. BUUS INTERESANTI!

Man pasham nepamet sajuuta, ka Holandes un Iirijas paarstaavjiem ir lielaakas iespeejas, jo, lai atbalstiitu Tonu Blair VFR un FRA veeleesies manupraat GBR commitment to Euroland:)

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Kalvis 08.10.2009 20:45

>>> Taču viņa loma Irākas karā, saistītie ar to meli un brīvību apcirpšana Lielbritānijā «pretterora kara» vārdā daudzu eiropiešu acīs, arī manās, viņu diskvalificē.
======
Es ne visai saprotu, kāda prezidenta izraudzīšanā būtu nozīme "daudzu eiropiešu" viedokļiem? ES prezidentu (precīzāk Eiropas padomes prezidentu) izraudzīsies uz divarpus gadiem Eiropas padomes locekļu (dalībvalstu vadītāju) kvalificēts vairākums.

Salīdzinājumam, Latvijas vēlētāji tieši balso par Saeimas un pašvaldību deputātiem. Savukārt Valsts Prezidentu V.Zatleru (un arī Ministru Prezidentu Dombrovski) ievēlēja netieši - par viņiem balsoja Saeimas deputāti, nevis tauta kopumā - tā ir "otrās pakāpes" demokrātija. Savukārt Eiropas prezidentūru izraudzīsies valstu vadītāji (no kuriem daudzi paši nav tiešā veidā ievēlēti) - t.i. tā jau būs "trešās pakāpes" demokrātija. Un tas būs tikai gadījumā ja Lisabonas līgumu ratificēs.

No šejienes seko, ka ierindas eiropietim iespēja kaut ko te iespaidot līdzinās iespējai ierindas katolim izlemt, kurš būs nākamais Romas pāvests.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

mustafā 08.10.2009 14:35

Kāda gan Eiropas prezidentam būs teikšana šādā konfederatīvā valstu naudas pārdales klubā,kurš diez vai spētu pastāvēt bez ASV.Kas notiks,ja pēkšņi nauda izbeigsies ar visu juridisko un birokrātisko struktūru?

Citi autora darbi
Article article

Par nāvessodu 40 Autors:Eldars Mamedovs

Article article

Vienotības grābekļi 22 Autors:Eldars Mamedovs