Atslēgvārdi:

Miglas zonā 10

Žurnālistu ētikas jautājumi nav pašu mediju profesionāļu iecienīts temats. Par ētikas problēmām runāt ir grūti, jo gandrīz vienmēr nākas kaut ko pārmest kolēģiem.

Iesaki citiem:

Dziļas domas, daži trāpīgi akcenti un aktuāli žurnālistikas piemēri raksturo nesen iznākušo LU profesores Skaidrītes Lasmanes grāmatu “Komunikācijas ētika”. Tas ir lielisks darbs, kas iznācis īstajā laikā. Katru dienu taču uzdodam jautājumus par mediju ētiku, vai ne?

Skaidrīte Lasmane Latvijas akadēmiskajā vidē ir mediju ētikas jomā pati zinošākā. Grāmata ir veltīta komunikācijas ētikas izpausmēm, mediju ētika ir tikai daļa no šīs “pasaules”. Autore žurnālistikas ētiku sauc par “miglas zonu” – mediju profesionāļu darbā ir tik daudz dilemmu, ka ētika vajadzīga, lai brīdinātu par bīstamo teritoriju tuvošanos, par miglas zonām, kuru bīstamības nepārzināšana pietuvina žurnālistus “virspusējības un aplamības”[ 1 ] riskam.Tā ir ļoti laba grāmata, kura varētu atrasties katras medija redakcijas plauktā. Turklāt tā nenoputētu, jo tiktu šķirstīta regulāri. Paskaidrošu, kāpēc tā saku - šī nebūs grāmatas recenzija. S.Lasmanes rakstītais izraisīja pārdomas par mediju vides aktualitātēm, tajā ir lasāmas atbildes uz daudziem jautājumiem, ko žurnālisti sev uzdod gan pirms, gan pēc publikācijām. Par visu nav iespējams uzrakstīt, tāpēc pieminēšu zīmīgāko, jo tos pašu jautājumus apsriež arī mediju auditorijas pārstāvji.


Skandālu ētika

Mēs taču visi pamanām skandālus. Tie nav tikai dzeltenās preses saturā, tie ir visapkārt. Esam aizrāvušies un vienlaikus reizēm dusmīgi, ka skandālu veidotāji savu auditoriju redz kā viegli vadāmu, ar ikreiz spēcīgāku sensāciju kairinājumiem. Skandalozu un sensacionālu ziņu iedarbība ir tik spēcīga, ka ikdienas politika, ekonomikas un sociālie jautājumi, arī kultūras jaunumi nereti medijos tiek pasniegti kā sensācija - caur konfliktiem, indivīdu uzvedību, skaļiem paziņojumiem. Grāmatas autore pat piemin izsalkumu pēc šoka un pārsteiguma, kura dēļ tiekam baroti ar satraucošām ziņām vai to interpretācijām medijos. S.Lasmane, analizējot sensacionālisma avotus, piemin valodas izvēli - pārspīlētu un kliedzošu virsrakstu veidošanu, pat tad, ja nekas neparasts nav pavēstāms. Pēc autores domām, tā ir manipulācija ar avotiem, kolēģiem un citiem.

Skandalozitāte un tās izraisītie ētikas riski ir maz saistīti ar sabiedriski nozīmīga satura radīšanu.Sensacionālisms “vairo ziņas emocionalitāti un spilgtumu, taču var ievainot patiesuma ar kādu tās aspekta sakāpinājumju un pārspīlējumu,” raksta grāmatas “Komunikācijas ētika” autore, piebilstot, ka nereti “sensacionālismam ir apzināta komercpiegarša”. Proti, tas konstruēts ar ziņas kā preces noieta aprēķinu. Patiesuma mērķi atvirzās un pazūd komercmērķu pārspīlētībā”. S.Lasmane ir pirmā, kas uzsver, ka skandalozitāte un tās izraisītie ētikas riski ir maz saistīti ar sabiedriski nozīmīga satura radīšanu. To avots var būt savtīgums. Sensāciju izmanto, galvenokārt, komercnolūkos vai arī žurnālista atpazīstamības un varas nolūkā. Viņa atgādina: “Gadījumā, ja aiz sensācijas nav rodama kāda intelektuāla vai morāla nozīmība, tā paliek par savtīgu motīvu izraisītu pašmērķi”.


Aizrautīgi un neētiski?

Kriminālziņas pieder pie ikdienas mediju sensācijām. Tās bieži kļūst par skandālu. Reizēm, kad noziegumu upuri ir bērni vai noticis īpaši nežēlīgs nodarījums, kriminālziņu saturs pievērš ļoti daudzu cilvēku uzmanību un izraisa pārspriedumus par ētiku. Pie tā pierasts, tomēr dažreiz grūti saprast, kāpēc žurnālists laužas pie izvarota bērna mātes slimnīcā un titros raksta viņas vārdu? Ko sabiedrībai dos ļoti precīzi, lai arī bez adreses zīmes, nofilmēta privātmāja, kurā noticis noziegums? Kāda jēga būs tikko apsūdzēta cilvēka padarīšana par vainīgu pirms tiesas sprieduma?

Vēl pavisam nesen kā recenzente lasīju LTV “Panorāmas” žurnālistes un ziņu raidījuma vadītājas Lauras Vondas bakalaura darba pētījumu par kriminālziņu reportieru un drošības dienestu sadarbības problēmām. Darba centrā bija mediju ētikas jautājumi, žurnālistu uzvedība noziegumu tuvumā, informācijas iegūšanas metodes un, uz ētikas asmeņa balansējošu vai ētikas “miglas zonā” nomaldījušos, publikāciju seku analīze. Daudz vairāk par darbā apskatītajiem piemēriem, mani pārsteidza autores, kura pati ir gadiem ilgi ziņojusi par kriminālnotikumiem, sašutums un pārsteigums par kolēģu rīcību.

Žurnālisti gan atzīst, ka producentu un redaktoru prasību dēļ viņiem nākas apzināti veidot maksimāli spilgtus materiālus, censties iegūt ļoti detalizētu informāciju, kas, iespējams, nav noderīga auditorijai.Pirmkārt, Lauras Vondas analizēto publikāciju autori neatzīst acīmredzamus ētikas pārkāpumus, kurus par tādiem atzinuši juristi, tiesībsargs Juris Jansons un citi speciālisti. Ātruma, konkurences un aizrautības dēļ žurnālisti regulāri pārkāpj ne tikai profesionālās ētikas normas, bet arī atsevišķus tiesību aktus. Piemēram, iejaucas cilvēku privātajā dzīvē, tā konstatē Laura Vonda. Ārpus pētījuma bakalaura darba vajadzībām intervētie žurnālisti gan atzīst, ka producentu un redaktoru prasību dēļ viņiem nākas apzināti veidot maksimāli spilgtus materiālus, censties iegūt ļoti detalizētu informāciju, kas, iespējams, nav noderīga auditorijai un var atstāt nevēlamas sekas sižeta varoņu dzīvē. Otrkārt, Laura Vonda fiksējusi, ka darbam izvēlētos apšaubāmas kvalitātes žurnālistikas piemērus, to autori atsakās komentēt. Žurnālisti, kuri katru dienu pieprasa skaidras atbildes no citiem, nevēlas runāt par pašu darbiem pat tad, ja jautājumus uzdod kolēģe!? Skumji, neētiski, bezatbildīgi... Savukārt to žurnālistu komentāri par saviem, it kā, ētikas pārkāpumiem, kuri piekrita izkaidrot savu rīcību, ļāva saprast un pieņemt profesionālo situāciju sarežģītību.


Ētika – tikai starp savējiem?

Žurnālistu ētikas jautājumi nav pašu mediju profesionāļu iecienīts temats. Par ētikas problēmām runāt ir grūti, jo gandrīz vienmēr nākas kaut ko pārmest kolēģiem.Tomēr ik pa laikam profesionāļu lokā ētikas jautājumi tiek intensīvi apspriesti. Ļoti pozitīva bija spraigā domu apmaiņa Latvijas Žurnālistu asociācijas biedru e-pastā, uzreiz pēc pēc kāda jaunieša pašnāvības Vanšu tilta pakājē jūnijā. Viedokļi bija ļoti dažādi, bet kopumā tā bija viena no kompetentu cilvēku daudzpusīgākajām diskusijām par aktuālo mediju praksi.

Ētika jau nav nekas sastindzis un nemainīgs.Kad par šo “iekšējo diskusiju” ieminējos S.Lasmanes grāmatas iznākšanai veltītajā diskusijā Latvijas Universitātē, saņēmu pārmetumus – kāpēc plašāka sabiedrība nav zinājusi, ka žurnālistiem tas ir svarīgi? Kāpēc diskusija un tajā paustie, daudzkārt atšķirīgie viedokļi nav publiskoti? Tieši tāpēc, šķietot, ka žurnālisti tikai dragā pāri notikumiem un cilvēkiem, kas uz īsu brīdi nokļūst kādas viņu darba epizodes centrā, nerūpējas par sekām. Kaut arī tāds iespaids var rasties, tā nav visa patiesība. Varu piekrist, ka atklāta saruna ar ieinteresētiem cilvēkiem, kuri arī domā par žurnālistikas ētiku, varētu būt auglīga un vajadzīga. Citādi no malas grūti izprast, kādi lēmumi rada situācijas, kad žurnālistists var apzināti vai neapzināti pārkāpt profesionālās ētikas normas. Ētika jau nav nekas sastindzis un nemainīgs. Arvien dažādi piemēri liek pārvērtēt ētikas principus atkal no jauna.

“Komunikācijas ētika” ir grāmata, kuras autore ar dziļu pietāti raksta par žurnālistiku, tā ļoti gudri un iejūtīgi izvērtē pašas vārīgākās žurnālistu darbības epizodes, neuzpiežot vienu vienīgo ētikas modeli. Pieminēju tikai dažus tajā publicētos fragmentus, bet grāmatā apskatīti visi žurnālistikas un ētikas dilemmu krustpunkti. Tāpēc nevaru piekrist Skaidrīte Lasmanei, kura teica, ka ētikas jābūtībai un žurnālistu darba realitātei ir maz kopīga. Ja tā, tad atbildīgajai un svarīgajai profesijai būtu maz jēgas, turklāt viņas grāmatā iekļautā mediju darba analīze pierāda pretējo. Lai kādi riski, ar šo izdevumu var ļoti droši iet cauri “miglas zonai”!

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (10) secība: augoša / dilstoša

Tmp author
Mubashir Rock

I am always searching online for articles that can help me. There is obviously a lot to know about this. I think you made some good points in Features also. Keep working, great job!
<a href="http://starwarsgames.me/">star wars games</a>

Tmp author
Mubashir Rock

It's perfect time to make some plans for the future and it's time to be happy. I've learn this publish and if I could I want to suggest you some interesting things or advice. Maybe you could write subsequent articles referring to this article. I want to read more things approximately it! read .
<a herf="http://summerschool-cas.org/">Summer School Cas</a>

Tmp author
Jannifer Lisa

http://kallajado.blogspot.nl/2016/04/black-magic-specialist-in-pakistan.html

black magic specialist When CMM Automotive Mechanics carries out a major service we check, test, replace and repair the required parts to make your car feel like new again.

Tmp author
Raj Kumar

If you have heard about Anik Singal, then you would know that he is responsible for creating some of the biggest internet marketing courses that has helped thousands of people find success online. One of his most successful courses till now was Inbox Blueprint and now he is back with another amazing course, Publish Academy, that will teach you how to turn your hobby and your passion in to a solid and successful online business.
Publish Academy Review

If you are looking to start your very own online business and you don’t have enough knowledge on how to do things, then you should get yourself enrolled with the Publish Academy course so that you can learn about the Internet industry from the very best.
https://publishacademyreview.wordpress.com/

Gunta 165x152
Gunta Leona

Miglas zonā diemžēl (tas ir visbriesmīgākais vārds) nav tikai žurnālistu ētika. ētika reāli nav, tikai teorētiski. Un teorētiski tā ir attīstijusies, augusi. Žurnālistika ir sabiedrības spogulis. Viens no tiem ir TV. Sab-bai ir pieņemami lūkoties uz 'pārbolītām acīm, klausīties ž-tu šļupstošo un pat nepareizo latv valodu. Pēdējie mokihāņi tur ir palikuši vien daži, citi jau sen sameklējuši savai ikdienai labākas vietas, jo neviens cits par otru taču nedomās, tikai pats. Tie jaunie žurnālisti, bez ētikas, ir pašu izaudzināti. Viņiem arī šajās visādās krīzes situācijās pavērušās karjeras kāpnes bez konkurences. Atliek tik pašam kāpt pa kāpnēm, apejot arī ētiku. Ir tikai jāpriecājas, ka ir tāds žurnāls IR. Tur varbūt saskan izdevēju un žurnālistu ētika. Citur žurnālisti akli pilda izdevēju ētiku (ja tāda ir), jo par to maksā.

Tmp author
Kristaps Kretainis

Arī Pietiek.com neatvainojās un neatzina savas kļūdas, pēc tam kad atklājās, ka viņu sarakstītais par Štokenbetrgu, kurš it kā prettiesiski neesot deklarējis savas Zviedrijas uzņēmuma kapitāldaļas izrādījās pilnīgas muļķības. Atšķirībā no portāla Diena.lv. Tiem paštaisnākajiem savas kļūdas grūtāk atzīt.

Tmp author
Aija Upleja

Pēdējā laika spilgtākais piemērs, kad medijs neatvainojas un neatzīst savas kļūdas ir žurnāla IR gadījums jeb ķibele ar publiskotajiem ESF projekta rezultātiem, kas bija kļūdaini un nepārbaudīti. Vispārsteidzošākais bija neprecizitāšu apjoms. RISEBA tika "izblamēta" pa visu valsti un nepelnīti, un tas jau nebija vienīgais.
Tā vietā, lai medijs precizētu informāciju, atvainotos nepatiesās informācijas upuriem, jaunākajā numurā parādās diezgan "lecīgs" Ozoliņa komentārs un uzbrūkoši tvīti no žurnāla galvenās redaktores Ločmeles.
Šis medijs radījis iespaidu, ka iet ar paceltu galvu pie intelektuāļiem un ar cieņu izturas pret savu lasītāju, bet šis gadījums tomēr šķiet mazliet pretrunā ar to. Jo kā gan var mīlēt un cienīt lasītāju, neoevērojot ētiku.

Tmp author
Nellija Ločmele

Lasot šo viedokli man radās iespaids, ka Jums trūkst pilnas informācijas par notikušo, tāpēc vēlos precizēt dažas lietas.

1)negatīvi vērtēto studiju programmu sarakstu IR ieguva no konfidenciāla un uzticama avota un nolēma nodot atklātībai, taču pēc publicēšanas tajā atklājās 1 būtiska kļūda - augstskolai RISEBA bija piedēvētas augstskolas EISHEBA programmas, bet šī augstkola sarakstā vispār neparādījās. Tiklīdz mēs šo kļūdu noskaidrojām, tā nekavējoši publicējām labojumu ir.lv (jau virsrakstā skaidri norādot uz kļūdu) un atvainojāmies visiem iesaistītajiem. Kļūdas labojumu un atvainošanos esam publicējuši arī tuvākajā žurnāla numurā šonedēļ.
Vienlaikus man šķiet patiešām būtisks fakts, ka šī kļūda bija oficiālā (lai arī ierobežotas pieejamības) ziņojumā, kas bija nonācis mūsu rīcībā - respektīvi, tā nebija kāda pārrakstīšanās vai tehnisks pārpratums.
Kaut arī šī kļūda mūs ļoti nepatīkami pārsteidza un sarūgtināja, tomēr manā skatījumā tā nekādi neatceļ saraksta publiskošanas jēgu. Tāpēc man ir prieks, ka pateicību un atbalstu par saraksta publiskošanu mums izteica arī RISEBA vadība, kaut arī tieši šīs augstskolas rezultāti bija kļūdaini atspoguļoti.

2)Pēc saraksta publicēšanas mēs precizējām arī konkrēto studiju līmeni dažām "izbrāķētajām" programmām. Tas bija nepieciešams, jo publicētajā sarakstā bijām izsvītrojuši programmu identifikācijas numurus un atstājuši tikai nosaukumus, bet atsevišķos gadījumos tas radīja pārpratumus - tad, ja viens un tas pats nosaukums ir vairākām programmām, kas piedāvā atšķirīgu studiju līmeni (bakalaura, maģistra, profesionālo). Piemēram, šāds precizējums bija vajadzīgs par RTU elektronikas programmu, jo negatīvi bija novērtēta koledžas līmeņa programma, bet pārējos līmeņos problēmu nebija. Šos precizējumus tieši tāpat veicām maksimāli operatīvi, skaidri identificējot un atvainojoties.

3)Esmu gandarīta, ka AIP nedēļu pēc tam, kad IR publiskoja negatīvi vērtētās programmas, tomēr mainīja savu lēmumu un publiskoja oficiālo, pilno novērtējuma sarakstu. Domāju, ka bez mūsu publikācijas un tās radītā spiediena tas nebūtu noticis. AIP lēmums slēpt šos vērtējuma rezultātus no reflektantiem un plašākas publikas man šķiet pilnīgi absurds, ņemot vērā, ka eksperti vērtēšanu bija pilnīgi pabeiguši un šo projektu finansē nodokļu maksātāji. Nepubliskot šos rezultātus ir kļūda, mēs uz to norādījām un nepārprotami aicinājām AIP šo kļūdu labot - parūpēties par studentu interesēm, nevis augstskolu ērtībām.

Citi autora darbi
Amerikam

Amerika vilnis 6 Autors:Anda Rožukalne

5094543120 a0e90ca6e6

Maģiskā formula 10 Autors:Anda Rožukalne

2632802003 9f40405723

Vecums kā šķērslis 12 Autors:Anda Rožukalne