Mēs pēc Kalvīšlaikiem 10

Viņš nu ir aizgājis. 1.aprīlis bija tā diena, kad kādreizējais premjers un TP priekšsēdētājs Aigars Kalvītis nolika savu Saeimas mandātu un devās prom no politikas.

Iesaki citiem:

Tas notika arī simboliskā dienā — pēc Kalvīšlaikos prezidenta krēslā iebīdītā Zatlera „gadsimta” uzrunas tautai. Pēc uzrunas, kuru nevajadzētu teikt, ja vien Latvijā jau vairāku Saeimu garumā nebūtu īstenota bezatbildīga un ciniska politika, kuras viens no simboliem ir tieši Kalvītis.

Aiz viņa paliek Kalvīšlaiki. Laiks no 2004.gada 28.oktobra, kad, Emsim guļot murkšķa miegā, Tautas partija gāza Emša valdību, lai tālāk jau veidotu savējo — Kalvīša Ministru kabinetu. Ar ko vēsture atcerēsies Kalvīšlaikus? Ar neiedomājamu politiskās „elites” augstprātību un cinismu. Ar klaju valsts iedzīvotāju ignorēšanu un savu — partiju un to lielo sponsoru — interešu īstenošanu uz valsts rēķina. Ar KNAB vājināšanas mēģinājumiem un sabiedriskās televīzijas ziņu dienesta padarīšanu par lielākā saplākšņa slavinātāju. Ar prezidenta izvēlēšanos Zoodārzā un korumpēta ķirurga iestumšanu valsts pirmās amatpersonas krēslā. Ar „gāzi grīdā!” politiku, kas nu mūs ir novedusi pie krīzes un iespējama valsts bankrota. Ar piketiem pie Saeimas, aizstāvot KNAB, un Tautas sapulci Doma laukumā, prasot tiesiskumu un Saeimas atlaišanu.

Kalvītis aiziet pēc tam, kad gadu pēc viņa valdības krišanas, publiski demonstrējot vispārēju neieinteresētību tautas priekšstāvja darbā, ir sēdus nogulējis Saeimā. Kalvītis aiziet, bet parlaments paliek, jo tautenieku uzspiestais cilvēks Valsts prezidenta krēslā 9.Saeimu neuzdrošinājās atlaist. Viss jau it kā pareizi — valsts ir tik lielā ķezā, ka varbūt arī lieki nevajag jukas radīt vēl ar parlamenta ārkārtas vēlēšanām, īpaši, ja nav pārliecības, ka tās nestu kādu kvalitatīvi jaunu rezultātu. Un tomēr man kā šīs valsts pilsonim ir svarīgi saprast, vai līdz ar Kalvīti projām dosies arī politisko partiju līdz šim realizētā ciniskā politika. Vai partijas, kas solījušas 8.aprīlī pieņemt grozījumus Satversmē par tautas tiesībām atlaist Saeimu, šo likumpantu uztvers kā disciplinējošu „Damokla zobenu”, kas tomēr varētu tām likt „pierauties” un klaji tautai nerādīt Lagzdiņžestus.

Un tomēr, kā izskatās, cerības mazas. Partiju lielie sponsori un viņu savtīgās intereses valsts resursus izmantot savas labklājības vairošanai jau nav zuduši kopā ar Kalvīti. Sponsori ir, un intereses arī ir. Un tad jau būtībā vienalga, vai Kalvītis Saeimā sēž vai nesēž. Kamēr vien Latvijā būs politiķi, kas savtīga labuma dēļ ir gatavi palīdzēt nozagt mūsu valsti un iepedāļot dziļā krīzē, tikmēr pret mums — saviem darba devējiem — politiķi bijību nejutīs. Un kādēļ gan lai bītos? Paši vien viņus amatos esam cēluši, paši vien viņiem esam ļāvuši mūs apmuļķot un ar reklāmām nopirkt vietas Saeimā. Paši vien esam pieļāvuši, ka mūs lamā par kvaukšķiem, jo par maz esam prasījuši atbildību par politiķu pateiktajiem vārdiem un izdarītajiem vai neizdarītajiem darbiem.

Kalvītis aizgājis, bet divas vēlēšanas būs klāt jau 6.jūnijā. Partiju cinisms nemazinās, un nu mums vairs nav citas iespējas kā paļauties tikai pašiem uz sevi un septiņreiz nomērīt, pirms urnā iemest vēlēšanu biļetenu. Sasprindzināt savu atmiņu un atcerēties Kalvīšlaikus, kas lai mums kalpo ne tikai kā tiesiskuma mērķtiecīgas iznīcināšanas bieds, bet arī kā brīdinājuma zvans — vai prasīsim atbildīgu politiku, lai visi kopā veidotu līdzdalības demokrātiju, vai arī vienaldzībā paraustīsim plecus un atkal ļausim sevi piemānīt ar dārgiem un efektīviem reklāmas trikiem. Ja atkal dabūsim ar to pašu veco grābekļa kātu pa pieri, būsim kārtējo reizi ar savu balsi apliecinājuši — mēs gribam, ka mūs apzog un noniecina. Un tad gan mums būs noskanējis zvans.

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (10) secība: augoša / dilstoša

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


vienkārši 04.07.2010 11:53
berezovska grupa. Muļķos jau paliks angļi.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Patiesā doma 25.03.2010 16:05
Pēc gadiem izrādīsies, ka Kalvīslaiki ir bijuši vislabākie laiki Latvijas vēsturē. T\a būs.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

ES 14.10.2009 15:40
žurnālistu nekaunībai nav robežu, 14.10.2009 12:32

Pievienojos 100%komentam! !TOMSONAM, 14.10.2009 12:24

pirmdien ieslēdzu Krustpunktus - NU GĀJA VAĻĀ - citi nemaz pie vārda netika - Streips izgāza visa savas iekša pār Tautas partiju . Kad tas beigsies? Kad jūs sāksiet runāt patiesību un beigsiet barot tautu ar meliem. Kad varēs dzirdēt analīzi kura partija ir tieši atbildīga par šodienas krīzi, kura partija izveidoja 15 ministrijas ar visām aģentūrām, kura partija palielināja algas par 300%, kura partija kūdīja cilvēkus, lai streikotu, piketētu un kliegtu pēc algu pielikumiem, kaut Kalvītis nemitīgi skaidroja, ka naudas nav.
Esiet taču kaut maķenīt godīgāki un melojiet ne tik nekaunīgi, pavisam savus netikumus jau neatmetīsiet.
Un kādēļ jūs nedzirdiet , ko saka Latvijas gudrākie ekonomisti, ka , ja nebūtu Pareksa, tad mums naudas aizņemšanās atkristu. Vai pēc tā teiktā jums nepielec, ka ne jau Kalvītis ir vainojams pie šodienas situācijas. Bet jūs tikai melšat savu un "tauta" klausās atplestu muti.
Vai tad jūs nesaprotat, ka tieši jūs esiet atbildīgi pie daudzām nelaimēm , jūs , kam nav ne godaprāta, ne kauna , jūs, kuru vienīgie ieroči ir meli un intrigas

JLtomsons,streips,iespējams, ir tautas ienaidnieki, 14.10.2009 12:40

Gribu, Tomsona kungs,uzdot Jums dažus jautājumus:
1. vai Jums liekas, ka Repše un Dombrovskis visus pie varas esošos mēnešus ir kaut nieku pierādījuši, ka viņi spēj valsti izvest no krīzes?
Es visam sekoju līdzi , bet nekad neko tādu neesmu manījusi.
2. Vai Jūs pieņemat par normālu, ka partija, kas citiem pārmeta atklātības trūkumu, tagad , tikusi pie varas,paārsvarā visu lemj stingrā slepenībā , gan no deputātiem, gan kooalīcijas partneriem.
Es to nevaru pieņemt un nevēlos , lai tas turpinātos.
3. Vai Jūs ,aizņemts ar sekošanu līdzi visam TP politiķu teiktajam, varbūt nepamanījāt, ka vienīgais cilvēks, kas kategoriski pieprasīja budžetā 500 miljonu lielu samazinājumu, bija Repše un ka viņš brauca pie aizdevējiem drīzāk meklēt atbalstu savai iegribai nevis aizstāvēt valsts intereses ?
Es gribu teikt, ka esmu par to pārliecināta.

4. Visbeidzot, vai Jūs , gudrs cilvēks būdams, nesaprotat, ka nekavējoties tagadējie neprašas ir jānomaina pret gudru un spējīgu cilvēku, kurš nenoliedzami SPĒJ valsti izvest no krīzes un tāds varētu būt arī Andrs Šķēle?
Es par to tikai priecātos un valsts arī būtu glābta.

5. Vai Jūs ne reizi nav mocījusi vainas apziņa , ka tieši jūs- PABIRAS STARP ŽURNĀLISTIEM- caur sava oligarha Sorosa GRUPĒJUMIEM UN VEIDOJUMIEM LATVIJĀ, ESAT GADIEM ILGI ZOMBĒJUŠI CILVĒKU SMADZENES, LAI PAŠUS SPĒJĪGĀKOS UN GUDRĀKOS
iznīcinātu kā politiķus un kā cilvēkus.
TAGAD JUMS BAILĒS NO ŠĶĒLES ATGRIEŠANĀS VISIEM IR BIKSES PILNAS, JO KAUT KO TĀDU JŪS NEVUENS NEGAIDĪJĀT. UN TRAKĀKAIS, ŠĶĒLE IZRĀDĪJĀS STIPRĀKS KĀ JŪS CERĒJĀT.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Kalvītis 15.05.2009 12:46
Esmu atpakaļ:

Ministru Prezidents Valdis Dombrovskis (JL) atzinis, ka pašreizējās valdības veidošanas laikā koalīcijas partneris Tautas partija pieprasījusi ekspremjeram Aigaram Kalvītim (TP) labi atalgotu amatu, un tāpēc viņš pašlaik iecelts par “Lattelecom” padomes priekšsēdētāju.


Piektdien publicētajā intervijā “Latvijas Avīzei” Dombrovskis atzinis – “to, ka Kalvītim vajag labi atalgotu amatu, Tautas partija atklāti pateica jau valdības veidošanas laikā”.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Andris Reinim 03.04.2009 11:31
Ja daļu savas tautas sauksim par "nozombētiem", tad "latvietis inteliģents" tiks vēl ilgi vazāts aiz deguna :) Cilvēki nekļūs pašaizliedzīgāki un aktīvāki. Bet viņi gūs daļu informācijas arī no Interneta- nevis tikai no televīzijas. Piemēram, 9.Saeimas vēlēšanu laikā nebija visai populārs YouTube. Tagad tur ir redzami tēvzemiešu un vislatviešu klipi, Pankūkas-Pētersonei! klipi un daudz kas cits. Tie, kuri pratīs šo vidi lietot, būs ieguvēji - arī vēlēšanās.

>>> Bet, kamēr klusējošais latvietis sēdēs un nestāstīs, par ko vēlēšanās balso un kāpēc
-------
Domāju, ka cilvēki šīs savas simpātijas neslēpj. Varu padalīties: Sava novada domē balsošu par cilvēkiem, kuriem ir laba reputācija - tur ir partejiski jaukts saraksts, jo nedzīvoju Rīgā. Toties EP vēlēšanās balsošu par TB/LNNK (Roberts Zīle) vai "Visu Latvijai!" (Visvaldis Lācis) vai "Libertas Latvija" (Gundars Krasts). Ja kādam no viņiem būs pilnīgi droša iekļūšana (vai arī pavisam štruntīgas izredzes iekļūt), tad izvēlēšos citu kandidātu. Sandra Kalniete (PS) arī der, bet viņu jau arī bez manis ievēlēs.

Augšminētie 3 kungi izceļas ar to, ka vēlas "Nāciju Eiropu" un iestājas pret pārmērīgu ES federalizāciju. Gundars Krasts (Libertas), manuprāt, būtu efektīvāks parlamentārietis nekā Zīle vai Lācis, bet viņa aizmugure ir grūti prognozējama - viens īru miljonārs un trīs vietējās sīkpartijas. Nezinu, vai tas variants ies cauri. Lāci varētu atbalstīt tie latvieši, kuri vēlas aktualizēt godīgu attieksmi pret 2.pasaules kara vēsturi un komunistu noziegumiem Eiropā (Kalniete un Lācis šinī ziņā būtu ļoti labs tandēms); savukārt Roberts Zīle ir ieguvis popularitātes akcijas, jo centās nepieļaut "Saskaņas Centru" nonākšanu valdībā. Varbūt tas bija PR triks, bet ja JL/TP runāja par draudzēšanos ar Borisu Cileviču un Alfrēdu Rubiku, bet tēvzemieši īstajā brīdī palaida savus klipus, tad ir skaidrs, kurš par ko iestājas.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Reinis 03.04.2009 10:51
Manuprāt, patiesība "Ja atkal dabūsim ar to pašu veco grābekļa kātu pa pieri, būsim kārtējo reizi ar savu balsi apliecinājuši — mēs gribam, ka mūs apzog un noniecina." ir tikai daļēja patiesība.

Tas, kas mani satrauc jau sen - ir neliela cilvēku grupa, kas seko līdzi politikai un aktīvi darbojas, piemēram, Dita Arāja un viss politika.lv portāls. Tad ir daudz lielāka cilvēku daļa, kura politikai seko līdzi pasīvi, izdara savus secinājumus un nobalso. Bet vislielākā grupa ir tādi, kurus pamodina masīvās reklāmas kampaņas un tad viņi nozombēti iet un nobalso par smaidīgāko purnu. Un tieši šī grupa izšķir vēlēšanu rezultātus.

Problēma nav tajos nozombētajos. Problēma ir tajos, kuri politikai seko līdzi un nemēģina uzrunāt neieinteresēto masu. Ditai Arājai un līdzīgajiem ir jāveicina izpratne, ka politiski domājošie, saprotošie cilvēki nedrīkst klusēt - ka viņiem ir aktīvi jāiet un jāpārliecina pēc iespējas vairāk zombiju. Lai iet vaļā viedokļu cīņas.

Dita Arāja -> latvietis inteliģents -> latvietis parastais.

Bet, kamēr klusējošais latvietis sēdēs un nestāstīs, par ko vēlēšanās balso un kāpēc, tikmēr reklāmas kampaņām būs liela loma. Nedrīkst sabiedrība klusēt un neteikt, par ko katrs ir balsojis. Tādā veidā politiskā kultūra nekad neuzlabosies. Vai arī uzlabosies īslaicīgi, līdz nākamajām vēlēšanām.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

x 03.04.2009 10:08
"sēdus nogulējis Saeimā" - kaa tu esi domaajusi shito fraazi, dita? izskaidro luudzu.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Andris 02.04.2009 22:40
>>> Un pat ne tādēļ, ka tauta būtu mainījusies, vai kā K.Streips raksta - pirms urnā iemest biļetenu spēs "sasprindzināt savu atmiņu"
=====
Ļoti atvainojos par drukas kļūdu. Kā visiem labi redzams, frāzi par "atmiņas sasprindzināšanu" raksta nevis K.Streips, bet Dita Arāja.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Andris 02.04.2009 22:33
>>> Tomēr man un vēl daļai cilvēku ir nelāga priekšnojauta, ka tad, kad netīrākais darbs būs padarīts, tautas atmiņa būs pārāk īsa bijusi un pie varas nāks jaunie gāzētāji un populisti, ...
======
Varbūt nē. Un pat ne tādēļ, ka tauta būtu mainījusies, vai kā K.Streips raksta - pirms urnā iemest biļetenu spēs "sasprindzināt savu atmiņu". Tas nekad tā nenotiek - cilvēki būs pamatos tie paši, kas vēlēja 9.Saeimu; daži varbūt nomiruši, daži aizbraukuši peļņā. Atmiņa ar vecumu nevienam labāka nepaliek, savukārt valsts ir čakli piestrādājusi, lai daudzi jaunieši būtu apolitiski.

Bet tomēr, šķiet, ka vecie laiki atpakaļ nenāks. Kas pa to laiku ir noticis? Noticis ir Internets. Tas pats, par ko sociologs Arnis Kaktiņš teica - ka jaunām partijām kļūst grūtāk gūt fenomenālus panākumus (http://www.delfi.lv/news/national/politics/article.php?id=23... ) Internets kopumā nemelo - par katru puslīdz aktīvu cilvēku tur sakrājas visāda informācija, kurai spēj viegli piekļūt arvien vairāk cilvēku. Varbūt tā ir arī glaimojoša - un ir pa kādai slēptai reklāmai, bet vismaz tā neļauj balsotājiem pārāk aizsapņoties un atrauties no realitātes.

Vēl pirms 5 gadiem televīzijas žurnālisti bija kā pusdievi iepretim parastiem mirstīgajiem. Viņi bija "opinion elites" - cilvēki, kuros ieklausījās jo cita nekā interesanta nebija. 8.Saeimu vēlot, E.Repše izskatījās pēc varoņa. Pirms 9.Saeimas vēlēšanām "Diena" savus lasītājus instruēja, par ko un kā jābalso (cik atceros - drīkstēja balsot par "Jauno Laiku", un ja nu galīgi tas nepatika - tad par "TP"; bet par ZZS nedrīkstēja - Lemberga dēļ; kur nu vēl par LPP/LC). Protams, arī protestantu sektas draudzes locekļus arī instruēja par ko un kā jābalso. Tagad viņi to darīs atkal, bet par to jau varēs pasmaidīt.

Profesionāli žurnālisti čakli raksta blogus. Agrāk varenās redaktores R.Ruduša un S.Ēlerte nevar mest garu ēnu pāri patiesībai un veselajam saprātam, bet raksta jaukas vēstules no Londonas. Visiem ir jāmācās domāt un argumentēt. Nobeigumā citāts no man ļoti mīļas grāmatiņas "Freakonomics" (autors - K.Streipa tautietis Steven Levitt). Tēma ļoti jūtīga un tanī tāpat kā politikā ir svarīgi apzināties savas izvēles: Tātad par zārku cenām:


"The Internet has proven particularly fruitful for situations in which a face-to-face encounter with an expert might actually exacerbate the problem of asymmetrical information—situations in which an expert uses his informational advantage to make us feel stupid or rushed or cheap or ignoble. Consider a scenario in which your loved one has just died and now the funeral director—who knows that you know next to nothing about his business and are under emotional duress to boot—steers you to the $7,000 mahogany casket. Or consider the automobile dealership: the salesman does his best to obscure the car’s base price under a mountain of add-ons and incentives. Later, however, in the cool-headed calm of your home, you can use the Internet to find out exactly how much the dealer paid the manufacturer for that car. Or you might just log on to www.TributeDirect.com and buy that mahogany casket yourself for just $3,200, delivered overnight. Unless you decide to spend $2,995 for “The Last Hole” (a casket with golf scenes) or “Memories of the Hunt” (featuring big-racked bucks and other prey) or one of the much cheaper models that the funeral director somehow failed even to mention."

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


cilvēks 02.04.2009 21:54
Nu bet tauta jau nav īpaši gudra un tāpēc vien esam pelnījuši to, kas mums ir.
Piemēram, Kalvīša laikos tā pieļāva, ka valdība spiež gāzī grīdā, ceļ IKP ar nekustamā īpašuma burbuļa palīdzību, palielina birokrātisko aparātu ar uzpūstām algām un šķērdē naudu uz visām pusēm.
Tagad, Kalvītis un Godmanis ir mierīgi atvadījušies un viņa vietā stājušies JL.
Pār JL tagad krīt Damokla zobens. Daļa no vientiesīgās tautas domā, ka nu viņi ir tie vainīgie. Protams, ideāli viņi nav, jo labāk būtu ministriem, deputātiem, padomniekiem un citiem lielo algu īpašnieku algas proporcionāli vairāk samazināt nekā policistu, skolotāju, ārstu algas. Par to es piekrītu un esmu tautas pusē.
Tomēr man un vēl daļai cilvēku ir nelāga priekšnojauta, ka tad, kad netīrākais darbs būs padarīts, tautas atmiņa būs pārāk īsa bijusi un pie varas nāks jaunie gāzētāji un populisti, kautvai no tās pašas TPJO, kas ir visapjomīgākais Tautas Partijas atbalsta spēks un centrs.

Citi autora darbi
Kaut kas krasains

Un atkal jauns sākums 5 Autors:Dita Arāja