Atslēgvārdi:

Mēs, Latvijas tauta, kura balsosim par zagļiem 17

Pirms neilga laika aicinot kādu cilvēku balsot, par, piemēram, godīgiem politiķiem, viņš man atbildēja: „Nē, par godīgajiem, nē.” Jābalso esot par tiem, kuri zog, bet dalās ar sabiedrību. Šāda atbilde nav nekas jauns un to visai bieži var dzirdēt publiskajā telpā - labs jautājums vai tas ir izplatīts viedoklis, vai arī tā „svars” pieaug, to nemitīgi tiražējot (arī šajā rakstā).

Iesaki citiem:

Kāpēc cilvēki atbalsta negodīgu cilvēku nonākšanu varas gaiteņos? Viens no argumentiem ir viņu it kā augstākā profesionalitāte sarunāt un izdarīt visu, kas nepieciešams. Iespējams, tāpēc, ka viņi/viņas ir pieraduši iet pāri šķēršļiem, izmantojot pretlikumīgus vai vismaz ētiski apšaubāmus paņēmienus. Cits aspekts ir viņu dalīšanās ar iedzīvotājiem. Tā teikt, šie noziedznieki kaut ko paņem sev, bet šo to atstāj arī valstij – izklausās, ka zagļu atbalstītāji uzskata, ka naudas piesavināšanās vai savas ietekmes izmantošana savās un savu draugu interesēs ir atbilstoša samaksa par politiķa paveikto un ieguldītajām pūlēm cilvēku dzīves uzlabošanā. Fair game*, vai ne?

Ierosinu kritiski aplūkot “tiem, kuri balsos par zagļiem” it kā izdevīgo valsts nozagšanas procesu. Pirmkārt, tiek nolaupīta nodokļu maksātāju valstij atdotā nauda. Tas notiek, piemēram, negodīgā veidā par izdevīgām summām piešķirot valsts vai pašvaldības pasūtījuma izpildi sev pietuvinātiem uzņēmumiem. Tādā veidā katrs no mums pārmaksā par nepieciešamās tehnikas iegādi, būvdarbiem vai ceļu remontiem. Ekonomikas policijas apstiprinājums iespējamajām nelikumībām vēl ir jāgaida, taču, iespējams, klasisks piemērs ir Dienvidu tilta celtniecība, kurā Valsts kontrole, tikai analizējot būvniecības dokumentus vien, atklāja apmēram 27 miljonus latu pārmaksāšanu. Jautājums, cik lieli līdzekļi no valsts un pašvaldību budžeta kopumā ir nonākuši zagļu kabatās, joprojām ir atklāts.

Nākamā problēma ir negodīgās sistēmas aizsardzībai izveidotais mehānisms. Lielākā daļa Latvijas valsts sektorā strādājošie ir godīgi sabiedrības locekļi, bet diemžēl dažos amatos ir iecelti vai vismaz ir mēģināts iecelt sev izdevīgus darboņus. Kāds teiks, ka tā ir normāla prakse, jo politiķiem ir jāpārrauga notiekošais valsts iestādēs. Daļēji tam būtu jāpiekrīt, taču tikai līdz tādam līmenim, kamēr amatpersonas nesāk rīkoties nelikumīgi vai neētiski, nepamatoti dodot priekšroku kādām konkrētām fiziskām un juridiskām personām, ignorējot citu, ar politisko vadību nesaistītu, cilvēku intereses. Mehānisma „skrūvītes” - negodīgi tiesneši, prokurori, policisti, ierēdņi (vai blogeri) – var radīt problēmas ikvienam iedzīvotājam, priekšroku dodot saviem „patroniem”, vai arī pielietojot negodīgu praksi arī citos gadījumos. Savukārt, tas var novest pie tā, ka kādā valsts iestādē mēs ilglaicīgi nesaņemam atļauju, jo neesam „savējie”, ka tiesā spriedums dažkārt var nebūt taisnīgs, jo lēmuma pieņēmējs ir pieradis pie negodīgas spēles, ka jūsu bērns nevarēs tikt iekšā izvēlētajā skolā vai bērnu dārzā, jo tā ir rezervēta kādam „maksātspējīgam” cilvēkam.

Tātad 2.oktobra vēlēšanās sabiedrībai būs iespēja izvēlēties, par ko balsot. Balsojot par tiem, kuri „zog, bet dalās”, Jūs balsosiet arī par nodokļu maksātāju naudas izsaimniekošanu, par to, ka pēc vēlēšanām Latvijai piederošos uzņēmumus privatizēs lētāk, nekā tie maksā, par tiesām, kas lemj netaisnīgi un ignorē manas un Tavas intereses, par izglītības iestādēm, kurās priekšroka ir „izredzēto” bērniem, par naudas izšķērdēšanu, veidojot Rīgas Ziemeļu šķērsojumu, par prokuratūru un Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroju, kuri tā vietā, lai novērstu valsts nozagšanu, kļūs par noziedznieku kabatas organizācijām.

Tāpēc es par zagļiem nebalsošu. Vēlēšu par tiem, kuriem ir augstāks godīguma koeficents. Kā tādus noteikt? Jādomā līdzi un jāvērtē līdzšinējie darbi un pašreizējais piedāvājums. Atšķirt graudus no pelavām var palīdzēt mājas lapā www.kandidatiuzdelnas.lv atrodamā informācija, vai citos medijos pieejamie pārskati par politiķu paveikto pēdējos četros gados. Lielisks laika pavadīšanas veids būtu partiju pagātnes darbību analizēšana kopā ar draugiem pie kafijas tases...

*Godīga spēle? (angļu val.)

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (17) secība: augoša / dilstoša

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

o gol to Leijejs 06.09.2010 15:03
Zagsana...nozagsana....Luudzu pieraadiijumus! Konkreetus uzvaardus! Nezinat? Nevarat? Tad turiet muti!

Tmp author
Geri

Jauki, ka diskutēs. Tikai mani msulina, ka runās par bibliotēku blogosfēru, bet blogu autorus neaicina piedalīties,visu noteiks lieli speci, vai ne? Labi,ka ieskatījos Jāņa blogā:) Vispār slimoju, bet ļoti jau gribētos dzirdēt. Manuprāt, jo vairāk blogos un dažādāk, jo labāk. Bet ar to ticamību nevajag pārspīlēt.Nu nevajag visu ielikt mutē. Un cilvēku uztveres līmeņi ir tik dažādi!:), ka pilnīgi visiem viedokļiem uz pasaules pietiks vietas. Un nevajag jau iedomāties,ka ir kāda ļaužu grupa,kura ir pārāka par citiem un tāpēc labāk zina,ko tiem pārējiem vajag:) Diemžēl presē strādā daudz zaļknābju, kas raksta pilnīgi aplamas lietas, tā ka uzticību nevar vairot piederība pie liela avota. taču cilvēkiem caur vilšanos ir pašiem jāsaprot,ka arī lielajos mēdijos pārsvarā ir tikai viedokļi, jo tādas absolūtas patiesības nemaz nav . Un vienas patiesības laiks tā kā jau būtu garām. Interneta rīki visiem jāizmēģina praksē, lai vispārsaprastu, vai to vajag un kāpēc. Tomēr vienmēr ir svarīgi apzināties, kas to saka, kāpēc saka, ko grib ar to panākt:) Jā, brīvdomība ir pamatīga sērga, kas plešas plašumā:) Un ar to es arī gribētu jūs visus apsveikt!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

drakons 06.09.2010 12:29
Ainār, Tu šajā blogā neko jaunu nepateici. Ja gribi balsot par Vienotību, tā arī pasaki. Turklāt vienkāršotā formā pretnostatīt politiķus, kas zog pret politiķiem, kas ir godīgi, Tu neko nepasaki par kompetenci un profesionalitāti. Vai bez Dombrovska Tev ir vēl kāda kārts?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Ainārs Leijējs: John Doe, UN, Nesaprotu 02.09.2010 19:09
Sveiki, "John Doe", "UN", "Nesaprotu".

Vēlējos uzzināt, kādi ir Jūsu ierosinājumi, kā profesionālāk rakstīt blogu? Pēc kādiem kritērijiem Jūs nosakāt, kur beidzas infantilisms, vidusskolas līmenis un sākas augstāks domas lidojums?

Jautājums "Nesaprotu" - kas blogā ir neloģisks?
Jautājums "UN" - kas rakstā ir stulbi?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Ainārs Leijējs: XC 02.09.2010 19:02
XC, kādu alternatīvu Tu piedāvā? Nedarīšana neizklausās pēc loģiskas rīcības, jo tā nemainīs situāciju - Saeima būs ievēlēta tā vai tā. Varbūt analoģija nebūs ideāla, bet, ja cilvēkam ir sastrutojusi kāja, viņš vai nu dodas pie ārta, vai smērē kādas ziedes - vienvārdsakot, kaut kas tiek darīts. Varbūt Tu esi gatavs ķerties pie Satversmes izmainīšanas, lai mainītu sistēmu? Ko Tu plāno darīt, ja Tu nebalsosi?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

to - nesaprotu 02.09.2010 15:39
nocitēšu, kas rakstīts šīs lapas augšējā stūrī - "Politika.lv blogi ir publiskas dienasgrāmatas, par kuru saturu pilnībā atbild to autori." Tā , ka portāls neatbild par bloga saturu, cita lieta, ka politika.lv visdrīzākais nedod iespēju kuram katram šeit blogot.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Jaņdžs 01.09.2010 22:38
Pie bankas lodziņa.

Es: Dzirdu, ka Valmierā atrodas Šķēles piekritāju rokās. Jūs balsosiet par Šķēli?
Apkalpotāja: pakrata galvu. Tad: "Tiešām nezinu par ko."
Es (piekrītošā balsī): Es arī nezinu.
Apkalpotāja: "Bet jābalso ir."

Apmēram tādu pašu jautājumu un tādu pašu atbildi esmu saņēmis bez izņēmuma, un jautājis esmu daudziem.

Mana pozicija ir NE-BALSOT. Tikai ar ne-balsošanu ir iespējams mainīt sistēmu. Vecais motors ir sabojājies un to vairs labot nav iespējams. Ir jāiegādājās jauns aparāts. Jāsakrata Saeima, jāpārraksta Satversme, lai vai ES uzraudzībā un ar ES garantijām--ka Guntis Ulmanis vai kāds cits nebūs Ulmanis II uz vairāk kā 4 gadiem.

Te bieži vien dzirdu vienu un to pašu iebildumu. Nu jā, bet tad Saskaņas Centrs pārņems valdību.

Varbūt. Bet ne jau bez koalīcijas, un tikai 4 gadi līdz nākošām vēlēšanām. Un--vai tad SC interesēs ir padarīt Latviju nabadzīgu? Ja SC vadītai koalīcijai (Šķēle, Šlesers, un Ulmanis vai Kristovskis, Kalniete, unĒlerte) nebūs rezultāti, tad nākošo reizi var par šo partiju un koalīciju nebalsot.

Iebildumi ir daudz. Nē, šaubos, jo tad...

Ko tad? Vai tad mēs tādi, kuri sēž ar vienu īķšķi dibenā un otru mutē? Skaists 8, vai ne? Bet vai tas jau tā nav šobrīt?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Ahmeds 01.09.2010 17:11
"Kāpēc cilvēki atbalsta negodīgu cilvēku nonākšanu varas gaiteņos?"
Tāpēc, ka paši nav nekādi godīgie. Tie zagļi politikā ir tādi paši latvieši kā liela daļa pārējo latviešu. Vienkārši ar iespējām zagt lielākā līmenī.
Vārna vārnai acī neknābs. Lielākai daļai laikam tikai skauž, ka citam ir iespēja nozagt patiešām lielos apmēros. Ja pats nokļūtu pie tādas iespējas, atrastu attaisnojumus zagšanai.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Nesaprotu 01.09.2010 13:51
Nesaprotu, kāpēc tik vājš un neloģisks raksts ievietots it kā nopietnā portālā. Šis jau labākajā gadījumā velk uz vidusskolēna domraksta līmeni. Un arī tad uz vāju piecnieciņu.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

XC 01.09.2010 09:41
.
mani, kurš pieradis pie sistemātiska darba, pārsteidz būtisku jautājumu apiešana un pieķeršanās kautkur pie pašiem pēdējiem punktiem vai pa vidam (rezultātu redzam - putrošanās)
tieši tagad, tieši te, šajā murgainajā varas sistēmā pats pirmais un būtiskākais jautājums ir - vai uz vēlēšanām ir jāiet vai arī to varētu izteikt citādāk - vai vēlēšanas minētajā situācijā spēj pozitīvi mainīt valsts un sabiedrības attīstību
tas ir šobrīd pats būtiskākais jautājums un tikai pēc tam, izdarot izvēli šeit var spriest par ko balsot vai arī kā rīkoties
man pašam gan fakti, gan loģiski izdarīti secinājumi noved pie izvēles nepiedalīties; un starp citu nupat atklāju vēlvienu pamatojumu uz kā balstoties turpina pastāvēt šis murgs un tas manu izvēli tikai vēlreiz apstiprina kā pamatotu

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

west 01.09.2010 09:18
ļoti pretrunīgs raksts. Mēs balsosim par LR Saeimas deputātiem, par kuriem maksā nodokļus, nevis par tiem, kuri strādā celtniecībā vai citā nozarē un kuru kopā ir vairāk kā 40% un nemaksā nodokļus.Autors iespējams grib labāku valsts budžeta sadali, bet šis sadalījums nekad neapmierinās visus vienādi, īpaši pazīcijas partiju un opozīcijas partiju piekritējus.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

reality 31.08.2010 21:49
''Tāpēc es par zagļiem nebalsošu.'' - ES arī nebalsošu - par smagos noziegumos apsūdzēto. Taču būsim reāli - balso vai nebalso, bet esošo sistēmu, kas par 100% izslēdz/nepieļauj kādu 99.99% godīgo nokļūšanu valsts augstākajos ešelonos tas neietekmēs/nemainīs. Arī pēc 2.oktobra t.s.demokrātija turpinās pastāvēt 4.maija republikā !

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

UN 31.08.2010 20:37
Ari rakstītājs izklausās pēc infantila Lēlēja. Kautkāds samudžināts stulbums.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

John Doe 31.08.2010 19:23
Nezinu, kas tas bloga sakuma par viedokli, bet pats bloga saturs diemzhel ir infantils

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

jumors 31.08.2010 17:24
Cien Mg, vai tiešām Latvija visu laiku savus ienākumus ir metusi jūriņā? Vai tiešām Rīgā un sīkākos centros nav izaugušas lepnas privātmājas ar augstiem žogiem, pa ielām nebraukā lepnāko modeļu auto? Kāpēc ar tādu nebraucu es? Tāpēc, ka esmu budžeta strādnieks un tie, kam jānosaka mans atalgojums, nosaka to tādu, lai nevar nomirt, bet arī nekādas iespējas "baudīt dzīvi". Izņemot- piemaukties!
Kāpēc tas ir tā? Tiešām neviens neko nav sev paņēmis? Tiešām nav ārzonas noguldījumu zemes īpašumu sev, ģimenes locekļiem un draugiem?
Es nesastāvu nevienā partijā- no domas, ka man kāds cels īkšķi, kā jādomā, metas nelabi. Bet redzēt, kas notiek, man neviens nevar aizliegt. Un ir muļķīgi visur redzēt politisko pasūtījumu.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Jānis Ozols 31.08.2010 17:22
Es gan neieteiktu paļauties tikai uz morāles kritērijiem savas izvēles izdarīšanā. Es viennozīmīgi piekrītu, ka nevajag balsot par zagļiem, bet godīgums politikā ir visnotaļ izplūdis jēdziens. Ja mēs vērtētu politiķus pēc priekšvēlēšanu laikā dotajiem solījumiem, tad varētu teikt, ka visi politiķi vairāk vai mazāk ir meļi. Līdzīgi ir ar paveiktajiem darbiem, kurus dažkārt grūti piedēvēt vienam politiķim, jo vienas reformas laikā var nomainīties trīs valdības un katra no tām varētu sist uz krūtīm, ka tā ir attiecīgo reformu izstrādājusi.

Un godīguma koeficentu izmērīt visnotaļ grūti, jo nav jau tā īsti skaidrs , ko nozīmē godīgs. Šis termins ir tā sauktais ''essentaily contested concept'', jo vai godīgs ir tas, kas likumīgs , vai arī godīgs ir tas, kas pilda dotos solījumus? Katram no mums ir sava taisnīguma, godīguma izjūta , kas atkarīga no mūsu vietas sabiedrībā.

Vienlaikus, visi mēs apzinamies, ka veidot valstij neizdevīgus līgumus no kā iegūst šaura grupa nav īsti pareizi, ka korupcija un klientelisms tas ir slikti. Tomēr der atcerēties, ka politika ir cīņa par varu nevis nesavtīga vēlme strādāt sabiedrības labā. Tāpēc ir dažādas partijas, kuras tiecas pārstāvēt plašākas vai šaurākas grupas intereses un tam visam pa vidu vēl tiek mēģināts pārvaldīt valsti.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Mg 31.08.2010 16:26
Ja kāds tiešām zog, tad ir darbs policijai, prokuratūrai, bet lieta jau ir tāda, ka kādam politiskam spēkam ir izdevīgi izplatīt šādas baumas, lai izceltu sevi kā īpaši godīgus.

Citi autora darbi
Ainars 165x152

Būt par nodevēju 6 Autors:Ainārs Leijējs