Atslēgvārdi:

Marš apbērnoties, vai būs jāmaksā! 19

Uz mirkli man jau likās, ka valdības inovatīvā pieeja nodokļu politikai un īsti tautiski latviskā plēšanās, mugurā duršana tuvākajam un neizlēmība liks opozīcijai izskatīties pēc teju labajiem tēliem, kas var izvest valsti no krīzes. Skaidrs, ka tagad tas nenotiks - lai kādas būtu iekšējās peripetijas opozīcijas starpā, tās novērtēt mēs nevaram, bet tai pat laikā varam novērtēt ģeniālos ierosinājumus nodokļu politikas izmaiņās.

Iesaki citiem:

Vispār kopumā izskatās, ka bērnu dzemdināšana ir kļuvusi par šīs valsts vareno apsēstību. Skaidrs, ka nevienam nav skaidrs, kā atpakaļ atvilināt emigrantus (varbūt sazāļot un deportēt atpakaļ piespiedu kārtā?), tāpēc tos tad var norakstīt un ķerties klāt jaunu iedzīvotāju taisīšanai. Kā smejies, varbūt daļa no tiem nebūs zaudēta un paliks šeit uz mūžiem celt saules mūžu Latvijai.

Jā, bet kā gan to izdarīt, ja cilvēki ir palikuši tik egoistiski, ka nevēlas bērnus? Te ienāk ģeniālā doma par bezbērnu nodokli. Pirms izvērtēt to, paskatīsimies, kas pašlaik ir kavēklis dzimstības pieaugumam (neskaitot vienkārši nevēlēšanos sevi apgrūtināt un dzīvot savam egoistiskam priekam).

Latvijā, un to es saku kā gandrīz divkārt jaunā māmiņa, viss nemaz nav tik traģiski ar pabalstiem. Pie mums ir iespēja ļoti agri doties apmaksātā pirmsdzemdību atvaļinājumā un 2 mēnešus atpūsties (citur Eiropā - mēnesi). Agrākie pabalsti, kurus izmaksāja līdz bērnu gada vecumam bija īpaši izdevīgi tiem, kam lielāka alga, un kas maksāja lielākus nodokļus. Tagad, lai arī apcirpti, tomēr pabalsti nav nabagmaize. Tām ģimenēm, kuras ir bijušas ar vidējiem un zemiem ienākumiem, pat nekas nemainās.

Problēmas sākas pēc gada vecuma, kad jaunajai māmiņai (vai tēvam) ir jāatsāk strādāt. Bērnudārzos vietu nav. Privāts bērnudārzs vai aukle izmaksā vismaz 150 latus mēnesī. Algas tagad tiek piedāvātas zemas (bieži dzirdētas summas par vidējas kvalifikācijas darbu ir 250 lati uz rokas), jo īpaši mazāk kvalificētam darbaspēkam vai valsts sektorā strādājošajiem. Sanāk, ka naudas pietiek tieši transportam un bērnudārza apmaksai. Tādējādi jaunie vecāki savā darbspējības pilnbriedā tiek izstumti no darba tirgus un tā vietā, lai maksātu valstij nodokļus, sākumā dzīvo uz bezdarbnieku pabalsta, bet pēc tam uz sociālajiem pabalstiem. Atrisinot bērnudārzu problēmu, var iegūt gan dzimstības pieaugumu, gan ienākumus sociālajā budžetā.

Latvija ir vienīgā valsts Latvijā, kur neauglības ārstēšana ir uzlikta uz pacientu pleciem, to neapmaksā valsts. Kāpēc par to, ka cilvēks nav fizioloģiski spējīgs radīt bērnus, viņam būtu jāmaksā nodoklis? Varbūt bērniņš ir miris, vai traģiski gājis bojā pirms dzimšanas un ģimene nav gatava tādam lēmumam? Vai viņi būtu jāsoda? Vai ir cilvēki, kuri nespēj atrast otru cilvēku, ar kuru kopā veidot ģimeni, lai arī kā to vēlētos - vai viņi par to ir sodāmi?

Turklāt, lielākais slogs šeit tiek uzlikts tieši uz sievietēm, kurām šis bērns ir jāiznēsā, jādzemdē un bieži vien jāaudzina. Vēl joprojām sabiedrībā lielākā atbildība par bērnu tiek uzlikta uz māti, nevis tēvu - tēvs, kurš piedalās bērna audzināšanā kā pilnvērtīgs spēlētājs (jo īpaši pēc šķiršanās) izraisa apbrīnu un sajūsmu, nevis šķiet kas pašsaprotams.

Protams, ka valsts, kura veicina dzimstību ar atbalstu, ilgtermiņā ir ieguvēja. Bet vai valsts ir tiesīga iet uz pretējo pusi un sodīt tos, kuri nepakļaujas valsts nepieciešamībai pēc jauniem iedzīvotājiem?

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (19) secība: augoša / dilstoša

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

žanna 19.12.2010 17:06
tās visas ir muļķības,LV nav stipras ģimenes,lūk kur problēma,un nekādi nodokļi mani nepiespiedīs krist gultā ar pirmo veci ,kas trāpas!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Sodīšana? 05.12.2010 16:45
Nepilsoņi, kas atsakās kārtot eksāmenus bļauj līdzīgā frazeoloģijā, tas esot pazemojums, apkaunojums utt.

Bezbērnu nodoklis ir vajadzīgs, bet, lai šie nebļautu, var to noformulēt un nosaukt citādi.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Ahmeds 05.12.2010 13:03
Vagali, ej ar savu "sarkano pavedienu" uz Telavivu.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

A.Vagalis.>Ahmedam 04.12.2010 21:27
Klasiskajās musulmāņu zemēs sievietes tura aiz atslēgas un tik sekso un liedz pieeju kontracepcijai.Citādi nav atrodams izskaidrojums musulmāņu augstajai dzimstībai.Ne jau reliģijā.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Kalvis Ahmedam 04.12.2010 01:24
>>> Tātad sanāk, ka šī dižā sabiedrība, visu paraugs un attīstības līmenis uz kuru visiem pārējiem neattīstītajiem tiekties, ir tāda, ka tajā nav iespējams vairākumam nodrošināt pat atražošanās bērnu daudzuma līmeni.
=====
Tā nav viena "dižā sabiedrība", bet gan vairākas. Izraēlā, ASV un Jaunzēlandē var nodrošināt dzimstību atražošanās līmenī. Francijā, Īrijā, Norvēģijā, Somijā - var tā "ar Dievu uz pusēm" (summārie dzimstības koeficienti ir no 1.7 līdz 2.0). Ņemot vērā, ka pirms 10-20 gadiem bija labāka dzimstība - nekur nav teikts, ka viņi nevarētu kuru katru brīdi atgriezties atražošanai nepieciešamā līmenī. Starp citu, arī Alžīrā, Tunisā, Libānā ir līdzīga - 1.7-1.8 dzimstība.

Savukārt tādās zemēs kā Japāna, Dienvidkoreja, Itālija, Spānija, Vācija, Austrija, Čehija, Lietuva, Latvija u.c. - tur dzimstība ir katastrofāli zema; 1.3 bērni vidēji vienai sievietei.

Domāju, ka mums nevajag rādīt vienam uz otru ar pirkstu un šausmināties, cik "tiem tur" iet slikti. Nevajag daudzināt kaut kādus stereotipus. Man ģimenē ir 4 bērni, un visi dzīvojam Latvijā (ģimenes pastāvēšanas 10 gados esmu tikai nedaudz vairāk kā gadu piepelnījies ārzemēs). Un sieva jau 3 gadus arī strādā algotu darbu - jo viņa tā pati gribēja. Bet, protams, ka tas nav nedz viegli nedz vienkārši. Nu bet ar ko iet labāk citās zemēs? Ēģiptē daudzi jaunieši nevar apprecēties, jo viņiem nav pietiekami daudz naudas, lai varētu izīrēt kādu dzīvesvietu. Gandrīz katrā pasaules reģionā ir kaut kādas nelaimes.

Ko mēs toties varam mēģināt saprast - tas ir kā mums šeit vajadzētu dzīvot tālāk. Jo Dievs ir žēlsirdīgs - ja reiz tāda Latvija (ASV, Sudāna, u.c. zemes) pastāv, tad tajās, acīmredzot, ir jādzīvo cilvēkiem. Nevis tukšā iedomībā (ka mēs esam "attīstības līmenis uz kuru visiem pārējiem neattīstītajiem tiekties"), bet gan sapratnē par to, kur mēs atrodamies, un kāpēc mēs esam tādi, kādi esam. Un, protams, katram no mums ir jāmēģina palīdzēt dzīvot laimīgu dzīvi saviem tuviniekiem - sievai un bērniem - un šī laimes apziņa (priekšstats par to, kas ir laba un pareiza dzīve) arī katrā vietā un situācijā var nedaudz atšķirties.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Tre 03.12.2010 22:45
Ljoti pareizs nodoklis. Jo muusu beerni uzturees tos - childfree (kaa tagad modee)...

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Ahmeds 03.12.2010 17:27
aizmirst par iegūtās izglītības mērķiem, uzstādītajiem dzīves mērķiem (kas sievietēm negriežas tikai ap bērnu radīšanu un audzināšanu, ceru, ka Jūs šeit pārāk nešokēju ar tādiem jaunumiem) un karjeras mērķiem.
-------
Vairs neesmu mūzikas fans, bet šo lasot galvā sāka skanēt šķiet PV (vārdos modificēta) dziesma:
"(..) nu bet bērniņi, nu bet bērniņi, nu bet bērniņi pēc tam!"
Un runājot par karjerām. Kuras sievietes ir pasaulē sasniegušas augstākās karjeras virsotnes?
Hmmm...
Varbūt H. Klintone? Tā nabaga tante, kura nespēj novaldīt vīra bikses, kurai ir viena meita un tas arī viss, un kura runājot par Irānu neizslēdz kodoluzbrukumu tai kā iespēju apturēt tās kodolprogrammu?
Vai tante Opra, kura ar bērniem kā ir tā ir, toties ir caurspīdīgas plastmasas stīpiņa ap kaklu, lai kakla āda atkarājoties neliktu viņai izskatīties tik vecai, cik viņa ir?
Kondolīze Raisa ar viņas cietsirdīgu patiku pret miljoniem sieviešu bombardēšanu?
Vairīte ar viņas kovbojkavalieri un kūkām? Paegle ar viņas abidu pret Šķēli? Sudraba ar cerībām par valdības krišanu un vēlēšanu sistēmas maiņu?
Vai tiešām sieviete, kura mājās audzina jauno cilvēces paaudzi, dara mazāk vērtīgu darbu kā LR premjerministrs?
Vai tiešām ir jāapspiež sevī sieviete, un jāsāk sacensties ar vīriešiem stulbā papīru stumdīšanā birojos, un šādi atsakoties no saviem bērniem? Cik a4 papīri ir vērtīgāki par pašai audzināt savus bērnus?
Nu bet protams, - būt mājās ar saviem bērniem ir neveiksminieču liktenis! Tā vietā dižā KARJERA un PANĀKUMI sauc!


_Fakts, ka pārtikušajās valstīs mazāk bērnu dzimst tieši ģimenēs, kur abi vecāki ir izglītotāki, ir satraucošs. Jo, veicinot dzimstību ar pabalstiem, tomēr būtu jāizvairās no tā, ka tiek veicināta dzimstība ģimenēs, kur bērni tiek radīti pabalstu vai "oi, atkal stāvoklī" dēļ._
Izklausās, ka neviens nemaz īsti negrib bērnus, izņemot ķeksītim, lai būtu viens vai divi bērniņi. Bet vairāk (izdzīvošanas līmenis) jau ir DAUDZbērnu ģimene!
Hmmm... Interesanta tā attīstītākā sabiedrība...

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Ahmeds Kalvim 03.12.2010 17:11
vai arī sieviete nevar strādāt. Savukārt nekustamo īpašumu un dzīvesvietu īres cenas, un virkne citu mūsdienu dzīvesveida parametru ir pielāgotas divu pelnītāju ģimenēm. Ja kāds grib novirzīties no šī standarta, tad tas nav neiespējami, bet sanāk visu laiku peldēt pret straumi.
======
Tātad sanāk, ka šī dižā sabiedrība, visu paraugs un attīstības līmenis uz kuru visiem pārējiem neattīstītajiem tiekties, ir tāda, ka tajā nav iespējams vairākumam nodrošināt pat atražošanās bērnu daudzuma līmeni.
Hmmm... Sociālajās zināšanās ir grūti runāt par objektīviem, universāliem vērtību un citu rādītājiem, bet, ja sabiedrības sistēma neļauj sabiedrībai atražoties un izdzīvot, tad jau laikam būtu jāatzīmē, ka tāds modelis ir nepareizs. Un ka nevienu nedrīkst pat saukt imitēt un tiekties uz šādu pašnāvniecisku modeli.
Hmmmm...

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

linda. 03.12.2010 11:26
@ Ahmed - nu bet priekš tam ir tādi apzinīgi tēvi kā Jūs, kas var uzņemties bērnu audzināšanu un sēdēt mājās, aizmirst par iegūtās izglītības mērķiem, uzstādītajiem dzīves mērķiem (kas sievietēm negriežas tikai ap bērnu radīšanu un audzināšanu, ceru, ka Jūs šeit pārāk nešokēju ar tādiem jaunumiem) un karjeras mērķiem.
Jauki, ja var atstāt bērnus pie vecvecākiem un man ir šeit paveicies. Tai pat laikā tiek a priori pieņemts, ka vecmāmiņa (jebkāda) ir laba audzināšana, kas tā nav, jo cilvēki, arī veci cilvēki, ir dažādi. Tomēr ir daudzas ģimenes, kur abi vecāki ir katrs no sava Latvijas gala un tad vienīgais risinājums ir bērnudārzs.
+ nevaru piekrist Reinim, ka BD problēma ir atrisināta, jo nav neviena BD, kur rinda nebutu vismaz 20 berni (pārsvarā mazākumtautību bērnudārzi), Purvciemā vidēji rindā ir 200 bērnu.

Fakts, ka pārtikušajās valstīs mazāk bērnu dzimst tieši ģimenēs, kur abi vecāki ir izglītotāki, ir satraucošs. Jo, veicinot dzimstību ar pabalstiem, tomēr būtu jāizvairās no tā, ka tiek veicināta dzimstība ģimenēs, kur bērni tiek radīti pabalstu vai "oi, atkal stāvoklī" dēļ.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Kalvis Ahmedam 02.12.2010 23:46
>>> Interesanta doma:
Gribu būt māmiņa, bet bērniņu likšu bērnudārzā.
=========
Jā - interesanta.
Alternatīva ir pieturēties pie klasiska modeļa un bērnus audzināt mājās, uzticēt auklēm vai vecvecākiem, vai arī sieviete nevar strādāt. Savukārt nekustamo īpašumu un dzīvesvietu īres cenas, un virkne citu mūsdienu dzīvesveida parametru ir pielāgotas divu pelnītāju ģimenēm. Ja kāds grib novirzīties no šī standarta, tad tas nav neiespējami, bet sanāk visu laiku peldēt pret straumi.

Un ko mēs iegūstam, ja sakrustojam "klasisku" priekšstatu par ģimeni ar "modernām" NĪ cenām un vispār - modernu dzīvesveidu, augstu sieviešu izglītības līmeni, sieviešu karjeras iespējas, u.c.? Iegūstam Spāniju (arī Itāliju, Japānu, u.c.), kur summārais dzimstības koeficients ir 1,3 bērni vidēji vienai sievietei vai pat vēl mazāk. Tātad populācija strauji noveco un ik pēc 50 gadiem iedzīvotāju skaits sarūk divkārt.

Šādos apstākļos vai nu atliek gaidīt nezcik paaudzes, kamēr vajadzīgo dabīgo pieaugumu Latvijā nodrošinās čigāni - vienīgā etniskā grupa, kurai dabīgais pieaugums ir. Vai nu arī - jāorganizē bērnudārzi. Tāpat kā to dara Francijā, kur summārais dzimstības koeficients ir tuvu pie 2.0.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

laine aizupe 02.12.2010 22:26
@Ahmeds- niks piestav interesantajai domai

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Ahmeds 02.12.2010 21:05
Interesanta doma:
Gribu būt māmiņa, bet bērniņu likšu bērnudārzā.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Jautri 02.12.2010 16:34
" Latvija ir vienīgā valsts Latvijā, kur neauglības ārstēšana ir uzlikta uz pacientu pleciem"

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Kalvis 02.12.2010 14:03
Dažās valstīs (Anglijā u.c.) IQ (Intelligence Quotient - testos izmērāmais cilvēka inteliģences rādītājs) esot nokrities par 1-2 punktiem vienas paaudzes dzīves laikā. Protams, pret IQ mērīšanu var attiekties skeptiski - un IQ cilvēka dzīves gaitā var arī mainīties... Sk. http://en.wikipedia.org/wiki/Flynn_effect#Possible_end_of_pr... . Šādai salīdzināšanai ir jāizmanto agrāko gadu IQ testu paraugi, jo IQ parasti nokalibrē tā, lai vidējais rādītājs allaž būtu 100, t.i. bez papildus viltībām šo testu ir grūti izmantot vēsturiskai salīdzināšanai.

Šo "negatīvo Flinna efektu" mēdz skaidrot ar IQ negatīvu korelāciju ar dzimstību. It īpaši sievietēm ar lielāku IQ ir ekonomiski izdevīgākas karjeras iespējas un attiecīgi - mazāk bērnu. Šie pētījumi, protams, nav pietiekams pamats, lai kristu otrā galējībā un ķertos pie 30-tajos gados populārās eigēnikas.

Bet būtu labi (kaut ar antropoloģiskiem novērojumiem) mēģināt saprast, kas ir jādara, lai arī tām sievietēm, kurām ir talanti zinātnē, mākslā, žurnālismā u.c. - varētu būt pietiekami daudz bērnu; vismaz ne mazāk kā citām. Lai nebūtu tā, ka šodiena (un šodienas vajadzības pēc darbaspēka) "aprij" rītdienu. Es te nemaz nepieskaršos citai (tiesa, pagaidām tikai ar anekdotiskām liecībām aprakstītai) demogrāfiskai tendencei - gudrām un karjeras ziņā sekmīgām sievietēm varētu būt grūtāk atrast sev vīrieti - vai nu pašos vīriešos iebūvētas "diskriminējošas" attieksmes dēļ, vai vienkārši tādēļ, ka viņas vēlāk sāk meklēt, un tad visi sakarīgie vīrieši ir jau paņemti.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Kalvis 02.12.2010 13:38
Ļoti labas pārdomas - gan par pirmskolas bērnu iestāžu pieejamību, gan par vīriešu lielāku iesaistīšanos. Vienīgi būtu interesanti saprast, kā to visu vajadzētu panākt. Varbūt autorei ir kāda pieredze par to, kā un cik veiksmīgi ģimenes darbos tiek iesaistīti vīrieši ziemeļvalstīs, Portugālē un citos īpatnējos Eiropas nostūros.

Protams, termins "bezbērnu nodoklis" skan sadistiski un nesmuki. Tīri objektīvi atšķirība starp t.s. bezbērnu nodokli un nodokļu atlaidēm par bērniem var būt divējāda:
(1) Tā var būt atšķirība tikai nosaukumā - un tad, protams, labāk un populārāk ir runāt par "atlaidēm"
(2) Tā var būt atšķirība nodokļa aprēķinā. Šobrīd neapliekamais minimums par katru apgādājamo ir fiksēts - trūcīgām ģimenēm papildu 63LVL*0.25% ir nopietna nauda, bet turīgāki cilvēki šādu atlaidi pārāk daudz nejūt. Nu un tad varētu būt runa par "bezbērnu nodokli" vai "atlaidi par apgādājamiem", kas būtu nevis visiem fiksēta summa, bet kaut kā mainītos atkarībā no cilvēka ienākumiem - protams, uzliekot kaut kādus griestus. (Teiksim, par katru bērnu, samazina IIN par 5 procentpunktiem, bet kopīgā nodokļu atlaide nevar pārsniegt 1000 LVL mēnesī - tas būtu tāds normāls aprēķina algoritms, kā ieinteresēt ģimenes papildināšanā arī vidēji turīgus cilvēkus - tās ģimenes, kuru bruto ienākumi ir 1000-4000 LVL mēnesī).

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

laine aizupe 02.12.2010 12:16
varetu parakstites zem katra teikuma. pirms berna piedzimsanas bija plans uzreiz pec magistraturas beigshanas braukt atpakal uz latviju. tagad ar divadigu bernu neredzu iespeju- man japelna 2,5 videjas algas, lai apmaksatu darzinu, iri, celu, drebes un edienu. par extram nerunajot. ta nu palieku vismaz pagaidam sheit- vacija. tik daudz par korelaciju starp galigas emiracijas un dzimstibas limeni, un bernu darzu rindam.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Mārtiņš Vanags 02.12.2010 10:52
Valstij būtu jāpiedalās neauglības ārstēšanas problēmā, tas tiesa.

Bezbērnu nodoklis būtu diskriminējošs, tas arī tiesa. Tāpēc, manuprāt, būtu jābūt atvieglojumiem par bērniem, turklāt progresīvām ar lielāko uzsvaru uz 3 bērnu.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Ilze 02.12.2010 10:39
kaut kādu risinājumu jau meklē pašvaldības. Rīgā arī tiek renovēti jauni dārziņi, lai arī mazi, tomēr tiek vērti vaļā. protams, tas notiek lēni, bet notiek...
ir pašvaldības, kas ir pieņēmušas lēmumus segt diezgan ievērojamu daļu no maksas par bērniņu privātajos dārziņos, tā kā ir arī izņēmumi. un manā ģimenes lokā tēti pat ļoti aktīvi iesaistās bērna audzināšanā un pieskatīšanā. jārunā ir arī par pozitīvo! sabiedrībā tēta loma mainās uz labo pusi!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Reinis 02.12.2010 10:24
Izskatās, ka šobrīd līdz ar bezdarba pieaugumu un dzimstības samazināšanos bērnudārzu problēmas vairs nav - vai vismaz nākamgad nebūs. Tas, protams, nenozīmē, ka par to nav jādomā perspektīvā.

Saistītie raksti

www.miomilo.lv miomilo.lv

Citi autora darbi