Man ir šaubas par Peilinu 10

Mainīt viedokli ir cilvēcīgi. Būtu dīvaini, ja es kā domājošs cilvēks dogmatiski turētos pie kāda no maniem apgalvojumiem, ja mani oponenti būtu mani iepriekš pārliecinājuši par manas tēzes neatbilstību patiesībai.

Iesaki citiem:

Man ir šaubas par Sāras Peilinas kandidatūras piemērotbu ASV viceprezidenta amatam.

Tomēr ļaujiet man paskaidrot, ka mani absolūti nepārliecināja visi žurnālistisko „raganu medību” argumenti par to, ka Peilina ir liekule, jo viņa esot konservatīvā („Peilina neatbalsta tiesības uz abortu, tādēļ viņa ir sieviešu tiesību pretiniece!”). So what - arī sievietes var būt konservatīvas un uzskatīt, ka aborts ir nevis tiesības novērst savas bezatbildības sekas, bet gan galēja iejaukšanās, lai glābtu mātes dzīvību. Vai vēl apšaubāmāks arguments, ka viņa būtu liekule tādēļ, ka viņas meita stājās tuvās attiecībās ar savu saderināto un kļuva grūta („Peilinai un viņas ģimenei vajadzētu rādīt priekšzīmi tajā, kas attiecas uz seksuālo morāli!”), jo man šķiet dīvains uztvērums, ka meita ir atbildīga par mātes politiskajiem uzskatiem vai - vēl trakāk - ir to ilustrācija.

Tāpat man nešķiet, ka atbalstīt ieroču nēsāšanas brīvību vai pašam doties medībās ir kaut kas nožēlojams, vulgārs vai brutāls – daži no maniem paziņām Ziemeļzviedrijā dodas medībās un es neesmu pamanījis, ka viņi būtu nožēlojamāki, vulgārāki vai brutālāki nekā medību pretinieki.

Mani knapi aizkustināja pārprastie secinājumi, ka sociāli konservatīvā Peilina esot kareivīga neo-konservatīvās ārpolitikas kursa aizstāve. Sociāli konservatīvie republikāņi nav tas pats, kas neo-konservatīvās ārpolitikas kursa aizstāvji. Daži neo-konservatīvie ir konservatīvi sociālajos jautājumos, bet tas lielākoties ir izņēmums, kas apstiprina likumu, ka neo-konservatīvie ir sākotnēji bijuši demokrāti, kuri vīlās savas partijas prezidentu īstenotajā ārpolitikā. Atklāti sakot man šķiet, ka viņas līdzšinējie izteikumi man neļauj pārliecināties par to, kādi ir viņas uzskati – šķiet, ka viņa ārpolitiku ar lielāko prieku atstātu Džona Makkeina rokās, kas gan ir visai bēdīga pozīcija sievietei, kura kandidē uz viceprezidenta amatu.

Man līdz šim ir bijis svarīgi, ka nākamais prezidents varētu savaldīt ekonomikas lejupeju. Tādā gadījumā man uzticību vieš fiskāli konservatīvie (Eiropā saukti par klasiskajiem liberāļiem, kuri kreisajos medijos tiek lamāti par „neoliberālas” ekonomiskās politikas īstenošanu) vai vismaz pragmatiski fleksibli politiķi, bet nekādā gadījumā ne populists, ne Nikolaja Nosova Nezinītis.

Otrkārt man šķiet, ka liels izaicinājums ir saliedēt NATO koalīciju un nodrošināt ASV līderību arī nākotnē. Šis uzdevums ir cieši saistīts ar imperatīvu saglabāt demokrātijas un tiesiskuma hegemoniju starptautiskās politikas diskursā. Nedod Dievs, ka Krievijai vai Ķīnai izdodas uzspiest ideju, ka diktatūra ir pieņemama valsts pārvaldes forma, tādējādi leģitimējot, piemēram, žurnālistu un disidentu vajāšanu, cilvēktiesību jēdziena nonivelēšanu līdz apgalvojumam, ka „sociālās cilvēktiesības ir tikpat svarīgas kā politiskās” (lasi: „pilns vēders” ir labāks nekā vārda brīvība).

Ja es vēl varu iedomāties, ka Peilina varētu mēģināt sapurināt NATO paplukušo godību, tad man absolūti nav pārliecības par viņas spējām makroekonomiskās politikas veidošanā. Diemžēl, pēdējā laikā publicētais vieš šaubas, vai Peilina izprot valsts ekonomikas vadības principus. Viņa nudien nav fiskālais konservatīvais, kā to savā rakstā lieliski ilustrē Maikls Kinslijs. Gluži pretēji – viņas vadītais štats līdz šim ir izcēlies ar ārkārtgi „dīvainu” ekonomisko politiku. Veca gudrība liecina, ka bez pietiekamas ekonomiskās bāzes lielvalsts nevar saglabāt savu pasaules līderību. Lielisks piemērs ir Pola Kenedija klasiskais vēsturiskais pētījuma tēze – milzīgs budžeta deficīts var ieskandināt prelūdiju lielvalsts norietam.

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (10) secība: augoša / dilstoša

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Isaac 21.12.2011 11:20
polished baton formed palms coated with luminescent materials. The peculiarity of your dial may be the authentic date show identified at three oclock placement. The Carrera and TAG Heuer emblem are usually showcased at twelve oclock. The dial is secured by a scratch resistant sapphire crystal. The polished stainless metal situation, http://www.somedresses.co.uk/formal-wedding-dresss-function-... 39mm in diameter, incorporates a black or brown aluminum bezel. The sapphire crystal situation again reveals the TAG Heuer Calibre five, a extremely dependable automated motion. The motion provides an benefit of the 42 hour energy reserve. The timepiece is a hundred meter drinking water resistant . http://www.lightschina.net lightschina The newest TAG Heuer Carrera Calibre five view is secured towards the wrist with a five row stainless metal bracelet with contrasting brushed and polished finishing. The strap is fitted having a polished folding clasp with security push buttons . http://www.somedresses.co.uk

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

agd 30.09.2008 16:18
Gatim

Šitādus ekonomiskus murgus un savārstījumus man nav gadījies lasīt.

ASV ir lielākais pasaules ražotājs. Lielāks par Ķīnu un Indiju kopā ņemtu. ASV ir lielāka ekonomika kā Eiropas Savienībā, kaut iedzīvotāju tur ir pusotru reizi mazāk. ASV ir ekonomisks milzis, kuru nenogremdēs kaut kādas kredītu vētras vai dolāra "vājums".

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

agd 30.09.2008 16:16
Peilinas pamatfunkcija ir noteiktu ASV vēlētāju iekustināšana balsot par Makeinu. Šo funkciju viņa pilda lieliski.

Pēc ASV konstitūcijas viceprezidentam ir divas funkcijas:
1) aizstāt prezidentu viņa prombūtnes laikā;
2) vadīt Senāta sēdes.

Domāju, ka otrajam pienākumam Peilinai kompetences noteikti pietiks.

Runāt par Peilinas nekompetenci ārlietās - nu jāsaka, ka prezidenta amata kandidāts Makeins (atšķirībā no Obamas) ir ar ļoti lielu starptautiskās darbības pieredzi, lai šādu nekompetenci dzēstu. Jāsaka, ka Bils Klintons vai Džimijs Kārters arī ievēlēšanas brīdī nebija nekādi kisindžeri.

Taču par ekonomisko politiku - jāsaka, ka Aļaska ir štats ar visnotaļ dīvainu ekonomiku ne jau Peilinas, bet dažādu vēsturisku iemeslu dēļ, kur pie vainas ir abu partiju gubernatori un abu partiju politiķi gan Džuno, gan Vašingtonā.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Krista> Pēterim 29.09.2008 15:28
Mani mīļākie gabali YouTube par Peilinu:

Intervija ar Charlie Gibson/ABC (10 min) par Buša doktrīnu, ārpolitiku un "hell-bent terrorists" http://www.youtube.com/watch?v=ubsUQKd9c7c

Gaumīga parodija par šo interviju (4 min): http://www.youtube.com/watch?v=Rfz6QGmuvp4

Intervija ar Katie Couric/CBS (10 min), kurā viņa iebrien vēl dziļākā purvā par tēmu kādā veidā Aļaskas štata fizisks tuvums Krievijai ir pierādījums Peilinas ārpiolitiskajai pieredzei, bet vismaz katru teikumu nesāk ar intervējamā vārda pieglaimīgu atkārtošanu: http://www.youtube.com/watch?v=YxAO7cH-xrE

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

nuclearsecrets 28.09.2008 11:17
Nedaudz offtopic, bet, Kārli, par ieročiem un Somiju nudien ir aplam muļķīgs arguments, it īpaši jau Latvijā. Vai nu būsi aizmirsis, kā reiz pie mums kāds tikpat sajucis jaunietis kā Somijā savāca virtuves nažus un gāja uz bērnudārzu? Ne viņam ieroču vajadzēja, nekā — viņš pietiekami traks kļuva arī bez šaujamieročiem, un arī slaktiņu pamanījās uzrīkot bez šaujamieročiem. Vai tu varbūt iesaki kontrolēt arī virtuves nažus?

Tas, ka bariņš jukušu cilvēku slaktē citus ar šaujamieročiem, nenozīmē, ka viņi sajukuši tādēļ, ka viņiem šaujamieroči tik viegli bijuši pieejami. Ja nebūtu šaujamieroču, viņi slaktētu ar virtuves nažiem. Nebūtu virtuves nažu, viņi ietu sist ar beisbola nūjām. Nebūtu beisbola nūju, viņi mētātos ar Molotova kokteiļiem. Galu galā, netrūkst tak gadījumu, kad atsaldēti jaunieši kādu piekāvuši līdz nāvei ar kailām rokām. Tad ko, aizliegsim nažus, nūjas un benzīnu un profilakses nolūkos visiem salauzīsim rokas?

Aizliegt vai ierobežot šaujamieročus — tā ir tā vieglākā atbilde. Saprast, kāpēc mūsu sabiedrība rada tādus cilvēkus, kas gatavi rīkot slaktiņus — tas jau ir grūtāk. Bet tās vieglās atbildes pārlieku bieži nestrādā — un arī šis nav tas gadījums.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Gatis Kalvim 26.09.2008 18:56
Dolārs vēsturiski tika uzspiests 3.pasaules valstīm kā vienīgais pieņemamais norēķina līdzeklis. Tas tika panākts ar Indiju un Ķīnu. Vienā rietumos ražo dolārus, tikmēr otrā pasaules galā šos dolārus tērē, lai no Krievijas, Ķīnas, Indijas un tuvajiem austrumiem iepirktu resursus. Sanāk tā: ASV ražo papīru - Ķīna un Indija ražo resursus un par tiem pretī saņem papīru.
Kas notiktu, ja latu mēs ražotu cik vien sirds kāro, bet visas Eiropas valstis viņu ņemtu pretī? Mēs ātri iedzīvotos ar naudas ražošanu!

Un tas ir tas, ko ASV izdarīja pasaulē - iedzīvojās uz dolāra sistēmu, ražojot to bez zelta un sudraba seguma.
Viens no satricinājumiem dolāram radās, jo Irāna par savu naftu sāka prasīt pretī Eiro. Arī citas valstis sāka prasīt Eiro kā norēķina līdzekli, bet nevis dolāru. Dolārs sāka zaudēt vērtību vēl straujāk nekā iepriekš un tāpēc Federālās rezerves bija spiestas veikt arvien masveidīgāku dolāru pieražošanu un aizdošanu savām kompānijām un iedzīvotājiem un arī pašai valstij. Vislielākie parādi ir pašai valstij un tā ir tērējusi aizņemto naudu lai uzturētu NASA, Pentagonu, 1. un 2. pasaules karam, kariem Vjetnamā, Irākā, korupcijai un protams arī daudziem citiem labiem un ļauniem nolūkiem.

Lūk, krīzes pamatā ir šī alkatīgā Federālo rezervju sistēma un dolāru neadekvātā ražošana un aizdošana.

ASV ekonomikai pašai par sevi nav ne vainas.
Cilvēki strādā daudz un dikti, lai samaksātu kredītus un uzturētu bērnus. Tāpat viņi arī viņi lauvas tiesu caur nodokļiem samaksā kā procentus Federālo rezervju sistēmai.

Protams, piekrīt tev Kalvi, ka ASV ir militārās tehnoloģijas, pēdējie zinātnes sasniegumi, milzīga kaujasspējīga armija ar milzīgu skaitu militārām bāzēm visā pasaulē. Tomēr nevajag aizmirst, ka viss, kas ASV ir militārā jomā sasniegts - tas ir paņemts uz kredīta. Un kredīts ir jāatdod.

Kā ASV cer atdot savu parādu? Kur viņa ņems līdzekļus, lai atdotu šo parādu?

Man tas liek aizdomāties par 2 triviālām iespējām, no kurām diezin vai pirmā tiks realizēta:
1) aplaupīt arābus, atņemt viņiem visu naftu un izmantot šo naftu, lai atpelnītu savu milzīgo parādu.
2) Parādu neatdos, bet turpinās vilkt smagos procentus par nodokļu maksātāju naudu tā pat, kā līdz šim. Un turpinās uzturēt militāro varenību pasaulē.

Lai uzturētu armiju un militāros manevrus - naudas nav. Un tagad ir dilemma:
a) upurēt turpināt aizņemties naudu no Federālajām rezervēm pasliktinot iedzīvotāju stāvokli un nostiprināt arvien lielāku ietekmi pasaulē;
b) atteikties no militārās līderības pasaulē un sākt domāt par iekšpolitiku un iedzīvotāju problēmām.

Piemēram McCain prezidenta kandidāts dod priekšroku a variantam. Obama - man personīgi nav īsti skaidrs, kuram variantam. Ir kandidāts arī, kas atbalsta b variantu, bet ASV valdošai elitei viņš ne pārāk simpatizē.

Nezinu, kā lai vēl labāk to izskaidro, bet katrs sevi cienošs ekonomists zina, ka dolāra ražošana un uzspiešana svešām valstīm līdz šim ir bijis viena no svarīgākajām sistēmām, kas garantēja vieglu iedzīvošanos uz 3.pasaules valstu darbaspēka rēķina.
Jo, kamēr ASV ražoja militārās tehnoloģijas un papīru tikmēr Ķīna un citas pasaules valstis ražo visu pārējo, par ko saņem pretī to pašu zaļo papīru "Made in USA".

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Kalvis, Gatim 26.09.2008 17:37
Vai tad tas, kura valsts kļūst par līderi NATO (vai pārstāj par tādu būt), nav vairāk atkarīgs no objektīvās notikumu gaitas, nevis no mūsu vēlmēm? Ir tiesa, ka ASV nav veidojusi fiskāli atbildīgu politiku. Tomēr viņiem ir attaisnojums: līdz pat pēdējam laikam ASV dolārs ir ne tikai nacionāla valūta (kāds ir, teiksim, Latvijas lats vai Dānijas krona), bet gan starptautisks norēķinu līdzeklis. Ķīnai, Japānai un dažām citām valstīm ir triljonos mērojami uzkrājumi dolāros. To var uzskatīt par ASV federālās bankas kreditēšanu.

Tad, kad šī dolāru norēķinu sistēma sašķobīsies, tad amerikāņi arī dzīvos saskaņā ar saviem līdzekļiem - nevar ilgstoši tērēt vairāk nekā nopelna. Un viņi to darīs neatkarīgi no tā, kurš cilvēks vadīs ASV administrāciju, jo dzīve piespiedīs to darīt.

Atgriežoties pie NATO līderības, atzīmēsim, ka ne jau ekonomika vien nosaka iespēju kontrolēt notikumu gaitu. ASV ārpolitika ir visai efektīva (atšķirībā no Eiropas politiķiem, ASV mēdz ne tikai paust savu attieksmi, bet arī šo to konkrētu izdarīt). ASV ir efektīva armija, kura spēj pilnvērtīgi karot 2 vai 3 vietās vienlaikus. Ir moderni ieroči visās jomās un iespēja veikt inovācijas. Turklāt ASV ir demogrāfiski spēcīga valsts, kurā ir pozitīvs iedzīvotāju dabiskais pieaugums. Nekā tamlīdzīga nekur Eiropā nav.

Mani pārsteidz, ka mēs te Latvijā, kur ir vēl lielāks ārējās tirdzniecības deficīts, ļoti pieticīgs eksporta potenciāls, novārdzināta ekonomika, depopulācija un nepietiekami kvalificēts darbaspēks, šitā kritizējam Amerikas ekonomiku. Tas ir tāpat kā cilvēks, kurš iekritis līdz ausīm iekšā vircas bedrē kritizē tādu, kuram ir nošmulēts deguns.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Gatis 26.09.2008 16:44
Es ar savu pirmo rindkopu gribēju izteikt atbalstu Pēterim.

Ar atlikušo teksta daļu es gribēju izteikt protestu pret ASV līderību pasaulē un tanī pat laikā izteikt atbalstu par NATO saliedēšanas ideju.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Gatis 26.09.2008 16:35
Katrs no mums laiku pa laikam uzzin jaunus faktus, papildinot savu zināšanu bāzi ar jauniem. Bet ne visi ir gatavi redzēt visus šos faktus un kur nu vēl ar papildinātajām zināšanām veikt jaunus secinājumus.

Runājot par ASV līderību NATO. Lai šī līderība turpinātu notikt, ir nepieciešams finansējuma turpināšana. Bet ja mēs paskatāmies ne tikai uz Peilinas fiskālo politiku Aļaskā, bet arī visu ASV politiku kopumā, ir skaidri saskatāms, ka ASV ar savu 9,791,564,000,000 USD parādu Fedrālo rezervju bankai (uz katru iedzīvotāju šis parāds ir $32,124), nav vairs īsti spējīga būt līdere NATO. Rezerves ir izsmeltas un tāpēc rietumu valstīm nekas neatliks, kā mākslīgi uzturēt ASV pie NATO grožiem. Tikai tad NATO valstīm jāsāk finansiāli stutēt pašu ASV un tās Federālo rezervju sistēmu, izmantojot Eiropas Centrālo Banku (ECB) un Eiro.

Lai mazinātu šobrīdējo krīzi un nesatricinātu ASV ekonomiku par daudz, šodien tika panākta vienošanās ar ECB, ka ASV drīkst pieražot un injicēt jaunu dolāru plūsmu Eiropas tirgū.

Un kas cits viņiem atlika?
ASV pašiem savas naudas nav un tāpēc viņi varēja tikai turpināt palielināt savu iekšējo parādu un līdz ar to arī procentu slogu uz nodokļu maksātāju rēķina. Tikai tā bija iespējams turpināt līderēt NATO. Bet ņemot vērā, ka krīze ir pārāk liela, tas vairs nav tik viegli izdarīt, kā iepriekš un tāpēc bija vajadzīga šī vienošanās ar ECB.

Šādā veidā mēs eiropieši kļūstam par spilvenu ASV kritienam. Bet tāda ir klusā cena par to, ka mēs "gribam", lai ASV turpina būt līdere.

Es gan uzskatu, ka ASV tomēr nevajdzētu turpināt būt līderei NATO un mums caur ECB nevajadzētu viņu par to finansēt.

Es iebilstu NATO, kā autoritāru valstu savienību ar ASV priekšgalā.
Tā vietā labāk būs, ja visas NATO valstis saliedēsies un kopīgiem spēkiem demokrātiskā veidā plānos demokrātiju pasaulē, atvēlot ASV tikai parastas dalībvalsts lomu.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Kārlis Streips 26.09.2008 15:38
Sveicu savā nometnē, Pēteri! Pierādījumi par to, ka Sāra Peilina ir absolūti nepiemērota ASV viceprezidentes amatam ir atrodami daudzi un ļoti daudzi. Viņai nupat bija intervija ar Keitiju Kuriku (Katie Couric, ja kāds vēlas pameklēt YouTube), kurā viņa demonstrēja absolūtu zināšanu trūkumu par ekonomiskām lietām. Kas attiecas uz ieroču nēsāšanu, gribētos domāt, ka pēc nule notikušā Somijā arī domas par šo jautājumu varētu parevidēt!

Citi autora darbi