Atslēgvārdi:

Man ir bail 24

„Man ir bail“ ir mana atbilde Valda Zatlera video ziņai „man ir piegriezies”.

Iesaki citiem:

Turpinot slengu, atzīšos, ka pēdējās nedēļās „darba bija līdz rīklei” (kas labi) un Minhenes vēlēšanu iecirkņa noorganizēšana „izbesīja” (v.tml...). Tāpēc īsti nesanāca sekot līdzi ne Zatlera partijas dibināšanai, ne politiskajām noskaņām kopumā. Taču nedomāju, ka manām bailēm pamats ir tikai visu šo norišu, interneta tekstu un video apsekošana īsi koncentrētā formā. Nē, man tiešām ir bail, ka man 17.septembrī atkal nebūs, par ko balsot. Bet tā ir tikai viena no bažām. Vienkārši nevaru atrast neko, par ko varētu teikt, ka Zatlers un viņa domubiedri pēdējās divās nedēļās būtu izdarījuši tiešām pareizi. OK, izņemot faktu, ka viņi starplaikā ir nodibinājuši partiju. Ja tā turpināsies vēl divus mēnešus, tad manas bažas draud piepildīties. Par laiku pēc 17.septembra tad labāk vispār nedomāt, jo principiāla līmeņa pretrunu jau šodien ir daudz par daudz.1.pretruna. Izejas pozīcija: ētiski apšaubāms solis ieiešanai aktīvajā politikā ar rīkojumu nr. 2, pārstāvot ētiski augstu pozīciju „mēs par godīgu, jaunu, no noziedzīgām interesēm brīvu politiku”. Kas, manuprāt, būtu bijis pareizi jādara?

Visos ētiski – morālos jautājumos nākt ar iespējamu augstu latiņu un lielu, jo lielu piesardzību. Faktiski tas nozīmētu rādīt priekšzīmi, uz sevi attiecinot visaugstāko ētisko mērauklu visos iespējamos jautājumos. Sākums tam būtu ne tikai 10 punktu „manifests”, bet arī skaidri (rakstiski definēti) ētiski principi politiskajai darbībai. Loģiska konsekvence tam būtu arī tāda, ka, piemēram, vārds „Zatlers” noteikti neparādās partijas nosaukumā.

Te tikai jājautā, vai tiešām Zatlera komanda pretēji pašas izteikumiem tomēr tautu tur par tik stulbu, lai tā vēlēšanu dienā neapjēgtu, kuru saraksta lapiņu izvēlēties, ja šī vārda nosaukumā nebūs? Nu kādi vēl citi apsvērumi varētu būt par labu tam? Katrā gadījumā no ZRP tādi apsvērumi nav izskanējuši, gluži pretēji Valdis Zatlers tādā KP sekretāra stilā saka, ka nu komanda tā demokrātiski esot izlēmusi un viņam tam esot bijis jāpiekrīt. Ja jau tas viss tiešām ir tik demokrātiski, tad vēl jo vairāk nākas prasīt, ko Zatlera vārdam meklēt partijas nosaukumā, kas ir pieteikusi sevi kā tāda, kura aktivizēs plašas tautas masas lielā tautas kustībā par demokrātiskām vērtībām?

Ētiski eksplozīvs ir arī viena cilvēka šovs, kurš, jau vairākus gadus faktiski būdams politiķis, mēģina tēlot neatkarīgu zinātnieku. Tāda loma šādam „māksliniekam” ir personiski ļoti izdevīga, jo garantē varu, bet neuzliek atbildību. Un vienīgais, kam tā ir izdevīga, ir pats „ziepju vārītājs”, kurš Zatleru ar visu viņa partiju katrā laikā varēs „uzmest”, tiklīdz viņam liksies, varas par maz, ka ne tādas ziepes savārītas vai vienkārši apniks. Varu saderēt uz šampanieti, ka Ķīļa vārda partijas vēlēšanu listē nebūs. Kāpēc tik neskaidrs lomu sadalījums Zatleram ir vajadzīgs, tālāk par personiskās uzticēšanās (lasi: atkarības), man nav saprotams, bet strupceļš tas gan, manuprāt, ir.

Rakstiski formulēti, skaidri politiskās darbības principi ar skaidru iedzīvināšanas mehānismu ētikas komisiju, publiskuma un caurskatāmības formā ir arī neatņemams pamats partijas ilgstspējīgai darbībai. Pretēji pirmais iespaids ir populistisks viendienītis, kas no šodienas mušas izmēra 17.septembrī jau varētu būt izaudzis par brangu zilonēnu. Jāpatur prātā, cik daudzi barotāji tam būs tuvākajos mēnešos. Attiecīgi ZRP sev aši pašiem nesasiet rokas ar ētikas vadlīnijām ir ļoti, ļoti bīstama un tuvredzīga izvēle.2.pretruna. Izejas pozīcija: ZRP plaša sabiedrības iesaistīšana politiskā līdzdalība kā politisks mērķis (viens nor retajiem ideoloģiskajiem ZRP mērķiem, kas tiešām ir skaidri definēts). Bet faktiski tam pretī eksistē pilnīgi neskaidrs personāla kodols, bez skdairda kompetenču un atbildības šadalījuma, kas pieņem kaut kādus ideoloģiskus lēmumus šaurā grupā. Šie lēmumi mums tikšot kaut kad darīti zināmi, jo vēl neesot viss pilnībā izdomāts. Visticamāk, ka „manifests”, kas jaunu ideju trūkuma dēļ gan par tādu īsti nav īsti nosaucams, pat varētu būt viena cilvēka autordarbs. Arī pats Zatlers, neskatoties uz savu vārdu nosaukumā, izvairās no skaidra viedokļa virknē jautājumu.

Ko, manuprāt, bija jādara savādāk? Principā Zatlers mēģināja tā darīt, kamēr (un tas pamatoti) „aplauzās” ar Sudrabu, Egli un Maizīti. ZRP tagad ir nostājusies pozīcijā, kad pašiem ir sajūta par brīnišķīgu „startapu”, kas pats par sevi jau ir vareni, attiecīgi visiem citiem tas ir jānovērtē un pašiem jānāk kā sajūsmas pilniem atbalstītājiem. Tas ir kārtējais strupceļš. Cilvēki, kuriem ir prāts, zināšanas un talanti, neskrien uz interneta anketām kā mušas uz mušpapīru. Viņi ir jāpārliecina, viņiem ir jāpiedāvā skaidras lomas, scenāriji un uzdevumi. Zatleram bija jāprognozē minēto personību reakcija, jāizvērtē atteikuma iemesli un jāturpina meklēt.

Kad Edmunds Sprūdžs ZRP vārdā saka, ka partijā nebūs „pamelu andersonu” viņu var saprast tiktāl, ciktāl tas ir vienkārši fakts, jo, ja ne andersones, tad sudrabas jau ZRP ir paspējušas iedot kurvīti. Īsts efekts no defekta nesanāk. Sprūdža „politiskā rekorda” trūkums var būt viņa personisks pluss, bet politiskās vides prognozējamības vārdā, gan Zatleram personiski, gan ZRP kā partijai būtu paškritiski un steidzami jājautā, kāpēc Sudrabas & Co vietā partijas dibināšanā ir viens liels kokteilis no caurkritušiem politiķiem līdz laimes meklētājiem miljonāriem. Kāpēc man ir jāpaļaujas uz to, ka jauns uzņēmējs būs labs politiķis, ja cilvēki, kas sabiedriski politiskā vidē ar savu darbu ir pierādījuši savas vērtības un principus, ZRP atsaka aktīvu līdzdalību? Kāpēc man noticēt cienījama ekonomista, kāds ir Vjačeslavs Dombrovskis, politiskajām (!) ambīcijām, strādājot pie partijas programmas, ja viņš pats netaisās likt savu vārdu partijas listē un attiecīgi faktiski atsakās no politiskās atbildības par savu priekšlikumu īstenošanu?

Tā vietā ZRP ir iespēja aktīvi diskutēt gan ar pamelām andersonēm, gan tanti Bauskā! Kādu iemelsu dēļ, piemēram, nevarētu atvērtas interneta platformas formā rosināt publisku diskusiju par programatiskiem jautājumiem? Kāpēc nevarētu programmu rakstīt kolektīvi līdz pat tās iesniegšanas brīdim CVK? Kāpēc neiesaistīt to pašu Sudrabu domu apmaiņā, labprāt arī publiski? Es kā vēlētājos nevēlos kaut kādu viedo tehnokrātu sacerētu programmu, kuru bez viņiem tāpat neviens nelasīs! Šis ne par matu neatšķiras no visu līdzšinējo partiju dibināšanas, izņemot apstākli, ka šoreiz to faktiski sāka veidot vēl amatā esoša valsts galva.3.pretruna. Izejas pozīcija: Zatlers ar atkarību no oligarhiem pašreizējai politiskajai elitei pārmet ideju un principu trūkumu. Attiecīgi, manuprāt, mums no Zatlera (personiski!) bija jāsagaida aktīva pozīcija un idejas vismaz pretkorupcijas, partiju finansēšana, labas pārvaldības un demokrātijas uzlabošanas jautājumos.

Taču pretī mēs esam saņēmuši pilnīgu nekonkrētību vai vēl sliktāk – lavierēšanu –faktiski visos jautājumos. Kā attaisnojums izskan laika trūkums, tomēr divi mēneši kontekstā ar tādu soli kā Saeimas atlaišana tomēr ir gaismas gads. Zatlera sabiedriskās attiecības šajā periodā gan saistībā ar pagaidu dzīvokli, gan partijas dibināšanu un ideoloģisko virzību ir nosaucamas par mazākais neveiklām. Šobrīd vēl šķiet, ka pīrādziņš, cerams, tomēr tik tiešām ir pīrādziņš, bet, šādi turpinot, Zatleram ir milzīgs risks līdz 17.septembrim no pīrādziņa pārvērsties par to, ko kā tas (varbūt) ir ticis taisīts. Un, ak vai, cik daudzi viņam tagad centīsies palīdzēt par tādu pārtapt! Lai tas nenotiktu, gan Zatleram kā politiķim, ZRP kā institūcijai, ir jānāk ar priekšlikumiem un idejām, par kurām likt diskutēt visai viņa uzšūmētajai politiskajai elitei. Taču te mēs nonākam pie

4.pretrunas jeb problēmas pašas par sevi, kas ir Zatlera līdzšinējais PR.

Jāpiekrīt, ka izejas pozīcija tiešām ir ārkārtīgi grūta. Mediju vide ir manipulējama, liela daļa mediju un žurnālistu nav neatkarīgi, personiski lielai daļai pret Zatleru arī prezidentūras laikā nav izveidojies pietiekams respekts, mediju vidē valdošs ir iedzīvojies profesionāls cinisms un cilvēcisks „pofigisms”.

Attiecīgi pastāv divi scenāriji, kā rīkoties šādā vidē. Pirmais no tiem ir Zatlera līdz šim izvēlētais – censties „neapsmērēties” ar kaut kādu pozīciju, turēt slapju īkšķi gaisā un locīties pa vējam. Ja paskatās uz Zatlera PR komandu, tad ir šāda izvēle ir izskaidrojama. Ir milzīga atšķirība starp lielu institūciju vai valsts galvas PR un politiķi, kurš dodas vēlēšanu kampaņā. Bet to vispirms ir jāsaprot. Šobrīd Zatlers zaudē prezidenta amata spozmi, lēnām pārtopot par vienkāršu bezprofila politiķi. Atlikušajā gaismas gadā līdz 17.septembrim šī defensīvā pozīcija var attīstīties ģeometriskā progresijā, kas nedod cerēt, ka 17,5% tiešām noturēsies kā uzticīgi vēlētāji.

Otrs scenārijs būtu noteikt politisko dienaskārtību, medijus un sabiedrību konfrontējot ar vērtībām un idejām. Rīkojums nr. 2 sabiedrisko attiecību nozīmē bija šāds solis, bet tālākie nesekoja. Zatlers sāk šļūkt tieši pa to pašu taktu, kuru iestaigāja Ingrīda Ūdre, čakli mij Solvita Āboltiņa & Co.

Kāpēc!? Kā vārdā?! Arī es joprojām personiski ticu, ka Zatleram ir patiesi mērķi pozitīvi mainīt Latvijas sabiedrību. Viņa publiskās uzstāšanās šīs emocijas atklāj ticamā veidā. Bet tad kāda iemesla dēļ lavierēt savam potenciālajam vēlētājam, piemēram, jautājumā par koalīciju ar SC. Nu kāpēc nepateikt, ka Vienotība būtu ideoloģiski tuvāka, bet atkarībā no balsu skaita ar SC arī varētu veidot valdību? Kas tagad tik šausmīgs notiktu, ja atzītos acīmredzamajā? Kāpēc LTV 100.pantā ļaut, lai žurnālisti ciniski ņirdz sejā tūkstošu auditorijas priekšā, tā vietā, lai beigtu locīties un vienkārši pateiktu, „kā ir”? Kāpēc neatzīt (ja jau to ieliek nosaukumā), ka Zatlera vārda iekļaušana partijas nosaukumā tik tiešām ir ētiska problēma, bet, ņemot vērā šauro laika ietvaru, ir šķitis svarīgi vēlētājam dot iespēju izdarīt precīzāku izvēli (v.tml.)? Kas ļauns notiktu?

Un šie diemžēl nav vienīgie atvērtie jautājumi, kas rada iespaidu, ka, lai arī aiz Zatlera nav polittehnologu-shēmotāju, tad katrā no ZRP jaunajām runājošajām galvām pa vienam tādam mazam jau iekšā sēž. Ceru, ka kļūdos, bet nezinu, vai arī tad man būtu mazāks iemesls baidīties.

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (24) secība: augoša / dilstoša

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

cool 28.07.2011 12:26
naglai savā dibenā trāpījis uz galvas

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Luks 28.07.2011 12:10
Putns,trāpījis naglai uz galvas,malacis!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Frenks 27.07.2011 22:04
Labs, analītisks raksts-nav ko piebilst.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

drusku truli komentāri 27.07.2011 19:17
Un tik tipiski latviski - strīpā brauc virsū putnim nevis analizē viņa kritiku.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

juris1 27.07.2011 18:20
Ja jau dzied tad nav ko bīties
Jāiet iekšā paskatīties.
(uzdancot kazačoku)
Tas tomēr labāk nekā vērot kā ES apdzērušies jaunieši uz tā pieminekļa kārto savas nedabiskās vajadzības.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

! 27.07.2011 16:44
Var balsot arī par SC . Droši , ka pēc neilga laika 18. novembrī varēsi pie Brīvības pieminekļa dancot kazačoku .

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

aksis 27.07.2011 16:41
Nāku pie secinājuma , vienalga kurš ko darīs , vienmēr atradīsies kāds , kas visu nozākās pēc savu punktu sistēmas. Nu ko , Putni , Zatlers nekonsultējās ar tevi un tāpēc jaunas partjas veidošana nav pieņemama? Un tev atkal nebūs par ko balsot.Varbūt vajag palīdzēt ? Tā vienkārši iet un palīdzēt.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

juris1 27.07.2011 16:17
Nebaidies Robert balsot par Saskaņu kā es to darīšu būdams joprojām pārliecināts LNNK no Arkādijas laikiem.Ja vēli labu Latvijai tad piesaisti arī to 40% nelatviešu ko 8 gadus izlikās neredzam vecā Kanādas kūka un arī Zatlers tikai pirms pāris mēnešiem pamanīja kad Varšavā kautko nelabu bija salaizījies pie Obamas galda.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Zigurds - autoram 27.07.2011 16:05
Pašu neaicināja? Varbūt tādēļ tāds kā apvainojies?;)
P.S. Labs raksts - simpatizē ar mēģinājumu iedziļināties - netipiski uz samazgu fona, kas gāžas pār Valda galvu.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

diemžēl 27.07.2011 15:16
Putņa kunga publicētais viedoklis ir viena no skumjākajiem piemēriem, cik ātri it kā savulaik sakarīgi cilvēki var degradēties. Cik man zināms Putņa kungs pameta savu organizāciju Delna un aizbrauca no valsts lai strādātu Parex filiālē. Viņš nekad nav aktīvi darbojies partiju līmenī. Te nav īsti vietas izvirzīt citiem ētikas kritērijus. Jo runāt par ētiku nozīmē arī ar savu personību ko apliecināt. Pēdējo 4 gadu Putņa kunga rīcība galīgi nav bijusi augstas ētiskas raudzes. Kā tad var iedomāties uzmesties par ētisku soģi citiem. Un otrs, tikai neinformēts vai galīgi nekritisks cilvēks nevar nezināt, ka Putņa kunga slavētā Sudrabas kundze vēl nesen slavēja Lembergu un arī Jāņa Maizīša izvēle strādāt kopā ar Bērziņu un Daudzi ir vismaz aizdomīga.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Murcs 27.07.2011 14:27
nevajag satraukties, tas ir pliks PR projekts, kuru īsteno tā sauktie PR cilvēki no siltām vietiņām ar ambicioziem zinātniekiem fonā. Abi, PR un zinātne, ir palīglīdzekļi politikas lēmumu pieņemšanai un plānošanai, bet te tie ir vareni kruķi tukšam rēgam. Tā kā, elpojam dziļi un iekārtojamies ērti - šovs būs smieklīgs

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

k99 27.07.2011 13:43
mans iepriekšējais teksts bija komentārs par GarJura rakstīto

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

k99 27.07.2011 13:42
šobrīd pēc tā izskatās
katrā ziņā , ne twiterī, ne mājas lapā nav nekādas info
Pēdējā partija II.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

GarJuris 27.07.2011 13:10
Par raksta 4. sadaļā aplūkoto atklātību/lavierēšanu.

VZ ir tikai viens ierocis - viena metode pieejami un pa spēkam: uz dažiem kontroversiāliem Ķīļa/Dombrovska ideju rauga gabaliņiem iejaukt milzīgu, līdz šim nepieredzēti lielu populisma zaptes brāgu. Vienīgā iespēja noturēt pūļa sajūsmu ir nekaunīga propoganda, bez iespējas par lozungiem diskutēt... Tāļerga tiks vārīta uz lielas uguns un otrreiz pārtvaicēšana nav partedzēta - ņems tā pat ar visu fūzeli iekšā! Gadsimta lielākās pagiras garantētas!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

students 27.07.2011 11:42
pilnīgi piekrītu rakstītajam, šīs bažas mani nepamet, un it īpaši kopš pēdējās zatlera intervijas 'nekā personīga'.

jautājums ir arīdzan, kādēļ zatlers vairāk sliecās uz koalīciju ar SC, lai gan SC visos tiesiskajos jautājumos ir balsojis kā oligarhi.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

drusku truli komentāri 27.07.2011 11:27
Nav taču stāsts par to, ka VZ "sanāks". Protams, ka iebrauks Saeimā kā jau iebrauca Zīgerists, Šķēle, Repše, Šlesers... Kurš tad no viņiem nebija par "labāku Latviju" utt.? Jautājums, kas uzņemas politisko atbildību un kas to nes, un cik ilgi?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

yndi halda 27.07.2011 09:00
Putņa kungs, kas tur slikts, ja partijas programmu sagatavo eksperti, kas paši nekandidē? Politisko atbildību viņu vietā uzņemas tie, kuru vārdi ierakstīti vēlēšanu biļetenā.

Zatlera aicinājumam atteica Maizītis un Sudraba, bet Vj. Dombrovskis atsaucās, piedāvāja savas idejas. Vai Zatleram vajadzēja viņu "sūtīt dillēs" tikai tāpēc, ka ekonomistam nav laika Saeimas darbam? Ja negribiet ticēt Dombrovska "politiskajām ambīcijām", ticiet akadēmiskajam darbam un publikācijām: http://www.biceps.org/files/CV_VDombrovsky.pdf.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Iedzer 27.07.2011 02:04
BAILES P'ARIES

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Murgs 27.07.2011 01:36
Tas ir

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

raksts 27.07.2011 01:08
ir privāts, kompleksu samocīts, mēģinājums atbildēt sev, kāpēc tam džekam varbūt pat sanāks, bet man - čiks. Tā ir lielākā vecās 'inteliģences' paaudzes pozīcija. Johaidī, nu kā šim dakterim var sanākt kas tād, kas mums dižajiem nesanāca. Un tad protams nekas nesanāks. Jebkurs, kas sāk moralizēt , sevi nodod kā psiholoģiski neveselu cilvēku. Pārējais jau ir ilustrācija.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

fzss 26.07.2011 20:01
tas , kas vajadzīgs tautai un valstij, taču ir(nav ?) vnk definējums...

tas arī būtu jārunā un jādara, nevis jānodarbojas ar tukšu(bet sev ;) gaisa kustināšanu.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

LŽA biedrs - autoram 26.07.2011 18:29
Kas tagad tik šausmīgs notiktu, ja atzītos acīmredzamajā?
---
Vai aizmirsi, kas notika, kad Zatlers atzinās acīmredzamajā? Proti, ka dažreiz ir ņēmis pateicību aploksnes. Vienreiz ar vaļsirdību apdedzinājies viņš vairs nevēlas uzkāpt uz tā paša grābeķļa un melo, ka ausis kustas. Kaut vai par to dīvāniņu. Bet to viņam iemācīji pats, organizējot Zatlera vajāšanas kampaņu pirms 4 gadiem.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

LŽA biedrs - autoram 26.07.2011 18:25
Mediju vide ir manipulējama, liela daļa mediju un žurnālistu nav neatkarīgi
---
Diezgan nopietni apgalvojumi. Ko saproti ar vārdiem liela daļa mediju un žurnālistu nav neatkarīgi. Lūdzu nosauc vienu žurnālistu, kurš nav neatkarīgs,kā pats raksti.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

raksts ir 26.07.2011 17:58
ļoti labs, manuprāt

Citi autora darbi