Atslēgvārdi:

Latvietis - morāles etalons 43

Ak, vidējais latvietis ir tik paštaisns!

Iesaki citiem:

Lūk, ko viņš rakstītu par savu dzīves filosofiju [balstīts uz tikko publiskotajiem pētījumiem A un B]:

"Es negribētu dzīvot kaimiņos ar melnajiem vai ķīniešiem. Kāpēc? Tāpēc, ka viņi noteikti aiz manas mājas sienām praktizētu savas aizdomīgās reliģijas un darītu nez kādas aizdomīgas lietas. Nē, nu es jau neesmu rasists, man vienkārši nepatīk melnie un ķīnieši. Un kurš gan gribētu kaimiņos čigānu? Man gan neviens nav uzbrucis vai apzadzis, bet esmu dzirdējis kā kaimiņieni apzaga. Un kas ta tie citi bija, ja ne čigāni?! Viesstrādniekus kaimiņos arī negribu. Tak dzirdēts, ka mūsējie, kas aizbrauc strādāt uz Īriju, to vien dara, kā dzer, ballējas, nododas seksuāliem sakariem bez laulības un vispār dzīvo nepiedienīgu, amorālu dzīvesveidu. Man tādus kaimiņus nevajag. Musulmaņus arī par kaimiņiem negribu - vai nu viņi teroristi, vai, kas vēl trakāk-atvedīs savas 10 sievas dzīvot man tepat aiz sienas. Amorāli! Māksliniekiem arī nav vietas man kaimiņos - no viņiem sagaidāmas vien izvirtības, dzeršana un skaļas ballītes. Tas pats par homoseksuāļiem. Nē, saprotiet mani pareizi, man pret viņiem nav aizspriedumu, lai viņi dzīvo. Bet ne man kaimiņos. Man kaimiņos šādam amorālam dzīvesveidam nav vietas. Es pats? Nu, es pats, kā jau vidējais latvietis, esmu cilvēks ar augstiem morāles standartiem. Man ir bijuši vairāk kā 11 vai pat 20 seksuālie partneri un es uzskatu, ka partnera izvēlē svarīgāka ir seksa kvalitāte nevis ārējais izskats. Pēdējais savukārt nozīmē, ka esmu dziļa personība. Vēl es gadā izdzeru nepilnus 9 litrus stipro grādīgo dzērienu, 8 litrus vieglā alkohola un nieka 60 litrus alus. Tāpēc uzskatu, ka musulmaņi, viesstrādnieki, homoseksuāļi, mākslinieki, čigāni un visi pārējie no ceļa nogājušie vai uz tā nekad neuzkāpušie gribētu mani - morāles augstāko lidojumu un tikumības paraugu - sev kaimiņos. Bet es viņus nē, pat lai nelūdzas."

Pētījums A - SIA «Analītisko pētījumu un stratēģiju laboratorija» veiktais pētījums «Latvijas pilsētu sociālekonomiskās attīstības tendences». Ziņa par to šeit: http://news.frut.lv/lv/ppl/society/60800

Pētījums B- Reklāmas aģentūras «Euro RSCG Riga» sadarbībā ar sabiedrisko attiecību aģentūru «Euro RSCG PR» veikto pētījumu rezultāti. Ziņa par to šeit: http://www.apollo.lv/portal/sieviete/articles/194335

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (43) secība: augoša / dilstoša

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Jānis > Krista 19.02.2010 23:10
Arī manā dabā ir iepazīt citas kultūras. Taču tas nav iemesls, lai pašam šīs kultūras pieņemtu kā savas identitātes sastāvdaļu. Tieši atšķirības un mijiedarbība kultūru starpā ir tas, kas cilvēci attīsta. Nevis šo atšķirību nonivilēšana. Tas sevī neietver nekādu mistisku pārākuma izcelšanu vai iegrimšanu savā šaurajā pasaulītē. Runa taču ir par drošības sajūtu, ka tu kādā pasaules vietā vari runāt SAVĀ valodā un tevi sapratīs. Jums varbūt ir grūti to saprast, bet gan angļiem, gan frančiem, gan krieviem u.c. lielajām tautām taču liekas pašsaprotami, ka viņu kultūru ciena citi. Kāpēc lai mēs kā skaitliski maza nācija atteiktos no šīm pašsaprotamajām prasībām?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Krista>Jānim 19.02.2010 16:00
Cilvēkiem laikam ir atšķirīgas dabas - manā personīgajā dabā ir meklēt iespēju iepazīt un socializēties arī ar cilvēkiem, kas ir atšķirīgi no manis, nāk no citām kultūrām un tautībām, kam ir cita seksuālā orientācija. Man tas liekas interesanti, bagātinoši, noderīgi, forši. Tas, ka cilveks pēc tautības ir latvietis vai heteroseksuāls, viņu automātiski nepadara labāku vai interesantāku par citiem.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

user 19.02.2010 15:09
Kuru tas vēl uztrauc?
Cilvēkiem ir tiesības neiegūt izglītību, bet iegūt dzīves pieredzi, nīst svešiniekus, bet mīlēt savējos, darboties dažādās organizācijās, būt homofobam - un izcelties uz apkārtējo fonu, būt dzejniekam - rasistam, būt filosofam - skinhedam, būt rakstniekam - antisemītam.

Sludināt brīvību ir labi, bet būt brīvam uzskatos ir slikti? Vai tad cilvēks nevar būt tāds, kāds viņš grib pat tad, ja neapdraud citus?

Manuprāt autores mērķis bija pievērst saujiņu uzmanības savām emocijām, kuras uzliesmoja, papētot statistikas datus.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Ingmars => Es 19.02.2010 01:58
>>> Tas, ka Kastēns precējies, bet grābstās gar citām, tas ir normāli? Tu apvaino žurnālisti, Dienu, nez ko, bet pašu Kastēnu aizstāvi. Nabaga upuris. Nez, ko tās blondīnes viņa sekretariātā kā palīdzes darīja, ka saņēma vairāk par ierēdņiem?
======
Nu nezinu un neizteikšos. Man nav bijis tas gods kalpot Integrācijas lietu ministrijā. Vēl jo vairāk kā sekretārei un blondīnei :)) Ministrija tāda varēja arī nebūt - nedomāju, ka mēs esam vairāk "integrējušies"; par LPP balsot man nenāk ne prātā. Un arī Kastēnu kā politiķi kritizēt būtu par ko. Es vienīgi neesmu gatavs viņu kritizēt par viņa privāto dzīvi - jo to es nepārzinu.

"Diena" kā mēdijs tolaik izrīkojās neētiski un (piedošanu par šādu formulējumu) arī maucīgi. Es nedomāju, ka no šīs speciāli izveidotās situācijas būtu bijis kaut viens ieguvējs.

Dievu un Dieva baušļus var arī nepiesaukt. Var līdzīgu domu izteikt arī citādi. Vienkārši ikviens cilvēks ir spiests saskarties ar savas rīcības dabiskajām sekām. To arī neticīgam cilvēkam var ieskaidrot - pasaule ir iekārtota tā, ka ikvienai rīcībai ir sekas; turklāt tās reizēm nāk tieši mums pa pieri... Un rīcība, kura izraisa sekas, var būt arī - neslavas celšana otram cilvēkam.

>>> Un vēl - Dievu Tu piesauc vietā un nevietā. Nesamaksā par savu algu nodokļus, bet pēc tam lamā, ka izglītības sistēma mums nav kā Somijā.
=======
Šeit pseidoliberālie uzskati parādās visā krāšņumā... No kurienes tika ņemts tas, ka es nemaksāju nodokļus? Neesmu pat nekur izteicies pret nodokļu maksāšanu.

Vai ir svarīgi noskaidrot, "kurš ir vainīgs". Es konstatēju šādu kopsakarību - ja izglītības sistēma ir draņķīga, ja pietiekami daudzi cilvēki Latvijā jūtas slikti (ieskaitot tos, kuri te dzimuši un uzauguši), tad spēja kādu iebraucēju integrēt mūsu sabiedrībai ir vājāka nekā, teiksim, Norvēģijā. Mēs varam uztaisīt kaut 10 integrētāju ministrijas un pieņemt darbā desmit ministrus Kastēnus, un nekas no tā labāk netaps. Jāmaina daudz fundamentālākas struktūras - nevis tikai jāpačivina par "tolerances veicināšanu", "izpratni par citādo" un citām jaukām lietām.

Latvijā daudzi cilvēki grib vienkārši nedaudz atjēgties. Nevajag viņus "sagruzīt" vēl vairāk - biedēt ar to, ar kādiem kaimiņiem viņiem jau drīz nākšoties dzīvot. Un ja nu par Ādažiem - tad tie NAV sociālie aspekti, bet tieši nacionālie. T.i. visapkārt dzīvo Latvijas pilsoņi. Dažādu tautību pilsoņi varbūt - bet tādi, kuri māk runāt latviski.

Es vispār neticu tam, ka vajag veicināt sociālo nevienlīdzību, audzēt Gini indeksu. Labāk samaksājam labākas algas paši saviem tautiešiem - Latvijas iedzīvotājiem, nekā vedam šeit iekšā lētus imigrantus ar attaisnojumu, ka neviens mūsējais par TĀDU algu jau negribēs strādāt. Tie, kuri fano par visu amerikānisko man varbūt nepiekritīs - ir ļaudis, kam WalMart ar lētajām cenām ir svētvieta un vēders dievs visaugstākais.

Bet man kaut kā tuvāks ir tas pats Somijas modelis, kur arī lielveikala pārdevējs, arī meitene, kas restorānā pasniedz kafiju tiek uzskatīti par LĪDZTIESĪGIEM CILVĒKIEM - somu sabiedrības locekļiem. Kuriem tāpat kā ikvienam citam ir iespējams sūtīt bērnus labā skolā un labā universitātē, utml. Ja mēs te ielaidīsim dažus simttūkstošus ne-ES imigrantu - tad par šādu līdztiesību varēsim aizmirst uz ilgiem gadiem.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Jānis > Krista 18.02.2010 16:24
Vēlreiz, lai mani nepārprastu. Es ar to nekādā veidā neaizstāvu idiotus, kuri spriež par cilvēkiem, izejot no to tautības. Manuprāt, kosmopolītisms, kas noliedz tautas kā tādas tiesības saimniekot savā zemē, ir otrs grāvis.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Jānis > Krista 18.02.2010 16:20
"par to drošības sajūtu - tas ir aktuāli tad, ja jūties nedrošs un izjūti bailes/nepatiku pret visu svešo"

Cilvēka dabā ir tieksme socializēties un to ir iespējams darīt, vien vadoties pēc kādiem principiem, kuri nosaka, kādi cilvēki/kultūra ir "tavējie" un kādi nav. Noliegt tieksmi meklēt "savējos" nozīmē noliegt cilvēka dabu. Līdz ar to drošības sajūta un kultūras telpa ir nedalāmas lietas. Pilnīgs kosmopolītisms līdzīgi kā marksisms un anarhija skaisti ir tikai teorijā, ne praksē.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

es > Ingmars 18.02.2010 16:03
Un vēl - Dievu Tu piesauc vietā un nevietā. Nesamaksā par savu algu nodokļus, bet pēc tam lamā, ka izglītības sistēma mums nav kā Somijā.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

es > Ingmars 18.02.2010 16:02
Lindas komentārs Tevi ir tik ļoti aizskāris, jo stāsts ir par Tevi pašu.

Ja Tev sanāk palaist pa kreisi ar kādu blondīni, kurai lielas krūtis, tad vainīga ir blondīne, jo tās krūtis bija no Tevis jāslēpj un arī kājas, un matus, jo tas taču ir provocējoši un viņa Tevi izprovacēja. Un pēc tam mājās sievu arī var ieklapēt - galvenais, lai tas notiek klusu un kaimiņi neredz, jo jūs taču tēlojat ideālo pāri - apmēram šitāds tipiņš.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

es > Ingmars 18.02.2010 16:00
Tik tipisks latvis, ka bail, Tu esi. Tas, ka Kastēns precējies, bet grābstās gar citām, tas ir normāli? Tu apvaino žurnālisti, Dienu, nez ko, bet pašu Kastēnu aizstāvi. Nabaga upuris. Nez, ko tās blondīnes viņa sekretariātā kā palīdzes darīja, ka saņēma vairāk par ierēdņiem?

Un, tas, ko Tu raksti par Ādažiem. Zeme, atveries! Protams, ka ir patīkamāk dzīvot rajonā, kur ir kulturāli un labi situēti cilvēki. Bet te jau nav runa par orientāciju, tautību vai velnsviņzina ko. Te runa ir par sociālo slāni. Daaaaaaaaaa.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Andris_2 18.02.2010 13:01
alla 18.02.2010 12:40 ...varbuut pamaniijaat, peec shii skandaala Kasteens...
--------------------------
Es pamanīju, ka prostitucionālās darbības no žurnaļugu puses pārtraucās un konkrētā prostitūta aizkustejās uz citiem medību apgabaliem krietni ātrāk par Kastēnu.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

alla 18.02.2010 12:40
starp citu Kastena gadijumaa taapat kaa citos cilveeki neveerteeja viennoziimiigi slikti zhurnalistu darbu. es uzskatu, raksts nebija visai izdevies, bet eksperiments bija ljoti izdevies, jo perfekti paraadiijaa pirmaas partijas un maaciitaaju tizlo reakciju un arii pasha kasteena meliigumu.
varbuut sakritiiba. bet varbuut pamaniijaat, peec shii skandaala Kasteens tika nodziits no ministra kreesla, jo leenaa integracijas sekretariaata likvidaacija ljoti piepeshi paaatrinaajaas.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Ingmars => Andris_2 18.02.2010 11:31
Piekrītu Andrim_2 - konkrētu cilvēku - Oskaru Kastēnu apmelot un viņa vārdu vazāt pa forumiem (kaut kādā negatīvā nozīmē) ir ļoti neglīti. Mums nevajag piebalsot toreizējiem amorālajiem žurnālistiem un viņu izprovocētajiem skandāliem, meliem un insinuācijām. Ikviena cilvēka rīcība, domas, vārdi un darbi ir viņa paša atbildība savas sirdsapziņas un Dieva priekšā. Ja kāds mums dara pāri - tad viņam varam par to aizrādīt. Bet ne jau celt publiski neslavu - apmelojot savu tuvāko. Tas, ko darīja "Diena" saistībā ar toreizējo ministru O.Kastēnu bija ļoti, ļoti nesmuki, un par to cilvēki pauda savu sašutumu jau toreiz.

Turklāt, tagad ir redzams vēl viens nejauks pavērsiens - "Dienas" izraisīto skandālu reizēm pavērš ne vien personīgi pret Kastēnu un viņa ģimeni, bet pat reizēm izmanto, lai pamatotu, cik visi (precīzāk - visi citi latvieši) ir zemu krituši - un pamatotu, ka publiska netiklība ir normāla lieta, visi to dara, tas ir "nothing special".

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Andris_2 18.02.2010 09:41
Krista>jumoram 17.02.2010 23:54 ...čigāns, lesbiete, transseksuālis vai Oskars Kastēns...
-------------------------
... pat ja Sāris Mants ar Sārli Ktreipu parī, Eipše ar helekopteri un GVistovskis trijatā ar babuli Zirdznieci un patosaino Salnieti...

Eu, deģenerētā krista - vai tu sjēdz, ka esi izlikusi sevi ārpus civilizētu cilvēku kopas sākot nosaukt konkrētu cilvēku vārus un uzvārdus?!!!!
"Tev nebūs nepatiesu liecību..." Āmen.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Krista>Jānim 18.02.2010 01:04
par to drošības sajūtu - tas ir aktuāli tad, ja jūties nedrošs un izjūti bailes/nepatiku pret visu svešo. laikam vairums cilvēku tieši tā arī jūtas, kas ir baigi skumji.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Jānis > Krista 18.02.2010 00:44
Protams, pēc tautības automātiski vērtēt cilvēkus ir stulbi. Tomēr drošības sajūtu ievērojami vairo apstāklis, ka tev apkārt dzīvo cilvēki, kas atrodas tavā kultūras telpā un lieto tev saprotamu komunikāciju.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Krista>jumoram 17.02.2010 23:54
vai tad heteroseksuāla izlaidība un orģijas, kas gan publiski, gan privāti ir stipri vairāk izplatītas, Tev netraucē? skolās, piemēram, kad skolotājs vīrietis uzmācas meitenēm, to visbiežāk pat nepamana, vai piever acis.

orģijas, skaļa uzvedība un izlaidība taču var būt nepatīkama un traucējoša lieta jebkurā gadījumā neatkarīgi no tā, vai to izpilda latvietis, krievs, čigāns, lesbiete, transseksuālis vai Oskars Kastēns?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Janis Rainis 17.02.2010 23:53
sos rezultaatus var interpreteet arii citaa gaismaa : latviesi saprot, ko noziimee daudzveidiiga sabiedriiba; proti neviens neveelas dariit paari piemeeram aarzemniekiem vai homseksuaalistiem un vienlaikus neveelas ar vinjiem cieshus kontaktus; iespeejams ka tikai dziivojot kaiminjos ar aarzemniekiem/homoseksuaalistiem ar laiku var saprast ka vinji taadi pasi cilveeki vien ir

vienlaikus katram ir tiesiibas klusu pie sevis kaadu nemiileet; ieniist; neciennit un taa taalaak, ta tachu ir apzinjas un domas briiviiba! Domas tachu nemaz fiziski nav iespeejams kontroleet! Es pilniigi iestaajos par saadu "peedeejo absoluuto briiviibu" kaadu nemiileet, necieniit, neieredzeet savaas domaas. vienlaikus shiis domas ir jaapatur pie sevis... Man piemeeram kaitina tie kas nesaka labdien ar taadiem kaiminjos negribu dziivot un viss!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Krista>Lindai 17.02.2010 23:48
Tiešām trāpīgs rakstiņš! Atceros, kad pēdējoreiz pārvācos, visi radi bažīgi prasīja, kas tad man būs kaimiņos. Vai būs latvieši? Mājiens protams bija, ka latvieši ir kārtīgi cilvēki, kamēr ar tiem citiem (konkrēti krieviem) neko nevar zināt... Mani tas ļoti kaitināja, jo īpaši tamdēļ, ka radi zināja, ka daži no maniem vistuvākajiem draugiem ir krievi. Padomjlaika stereotipi (padomju=slikts, krievs=padomju, tāpēc krievs=slikts) stereotipi cilvēku galvās ir tik ierūsējuši, ka nomāc smadzeņu darbību. Bēdīgi, ceru, ka tas ar laiku mainīsies!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

jumors 17.02.2010 23:48
Bet es negribu saukt sevi par homofobu tikai tāpēc, ka manam dēlam mazotnē uzmācās viena minoritāte, bet pēc vairākiem gadiem sagadījās, ka aiz sienas dzīvoja cita minoritāte, kas ar lielisku regularitāti taisīja orģijas un neļāva gulēt. Kopš tiem laikiem uzskatu, ka minoritātes patiesībā ir izlaidība un tāpēc izskaužama parādība.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Ingmars => ES 17.02.2010 17:29
>>> Gribat noskaidrot, vai cilvēkam piemīt vēss prāts un racionālā domāšana? Pajautājiet viņam, vai homoseksuālis var strādāt par skolotāju.
======
Šī, manuprāt, ir pavisam cita problēma, kuru nevajadzētu jaukt kopā ar aptauju par cittautu kaimiņiem:
(1) Pretdiskriminācijas likumi, kuri ir visā pasaulē atzīti, nodrošina sociālu taisnīgumu, efektīvu darbaspēka izmantošanu, kuri ir spēkā arī Latvijā.
(2) Cilvēka brīvība izvēlēties sev dzīvesvietu, un tātad - arī kaimiņus. Sabiedrības suverēnas tiesības kontrolēt imigrantu ieplūšanu valstī.

Kādēļ lai cilvēks nevarētu būt PAR pretdiskriminācijas likumiem; PAR ikviena profesionāli piemērota cilvēka tiesībām strādāt izvēlētajā profesijā (protams, ievērojot attiecīgās profesijas ētikas kritērijus). Un vienlaikus PAR ikviena cilvēka tiesībām brīvi izvēlēties dzīvesvietu un par sabiedrības tiesībām ierobežot imigrāciju?

Uz cilvēktiesībām labāk raudzīties kā uz vienotu sistēmu. Kādēļ vienus aspektus (pretdiskrimināciju) izceļam, bet citus aspektus (brīvu dzīvesvietas izvēli, apziņas brīvību) noliedzam?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

ES 17.02.2010 17:10
>Maija
"...esmu pārliecināta, ka viņas naidpilnajās dzīslās rit okupantu un šeftmaņu asinis". Vai es nevarētu uzzināt tā muzeja adresi, kurā kā liels dārgums tiek glabāta burciņa ar TĪRĀM latviešu asinīm. Starp citu, sasaistīt izteicienu patiesumu ar teicēja asiņu piejaukumiem ir drošs ceļš uz nacismu, un tā ir ideoloģija ar smaciņu. Te var sarakstīt visādus gadījumus, kad krievi, čigāni, ebreji, musulmaņi, geji utt. ir izrādījušies (vai "man par to stāstīja") nut ik šausmīgi, tik šausmīgi. Piekrītu, gadās, un starp latviešiem arī. Un, savukārt, pazīstu krievus, ebrejus, pāris čigānus un vienu musulmani, kas ir krietni labāki par vidusmēra latvieti. Vispārināt pēc atsevišķiem gadījumiem ir diezgan riskanti. Diemžēl, pazīstu ļoti daudzus latviešus, kas ir vinotaļ sakarīgi cilvēki līdz brīdim, kamēr netiek skarti jautājumi par "svešajiem". Tad širmis aizkrīt un spēja dzirdēt loģiskus argumentus atslēdzas pilnībā. Gribat noskaidrot, vai cilvēkam piemīt vēss prāts un racionālā domāšana? Pajautājiet viņam, vai homoseksuālis var strādāt par skolotāju. To nordisko domātāju saraksts izrādīsies ļoti īss. Bet vispār mēs esam tauta bez aizspriedumiem, ne tā kā tie tur "dviļagalvas"utt., utt.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Ingmars => Lindai &c. 17.02.2010 16:04
>>> esmu ljoti izbrinita, ka Jus ne reizi nesaucat policiju, ja turpat sava maja dzirdejat, ka dara citiem pari.
un, ka Jus saprotat, ka labak piemaksat neka dzivot turpat lidzas shadiem agresiviem kaiminiem.
=====
Es, manuprāt, jau sākumā uzrakstīju - tās ir bērnības atmiņas. Man bija toreiz kādi 7 vai 10 gadi. Mans tēvs reiz piezvanīja pie durvīm - bet šie 1.stāva iemītnieki skandālu laikā durvju zvaniem neatbildēja un nekas nemainījās. Miliciju laikam arī kāds bija mēģinājis saukt. Vienkārši padomju laikos uz to citādāk skatījās. Mūsdienās varbūt mazāk gadījumu, kad tik atklāti kaujas. Toties ir papilnam narkomānu. Šīsdienas "Dienā" vesela lappuse pilna.

Pat ja cilvēki kaut kā nodrošina fizisko drošību un nosargā kailo dzīvību sev un saviem bērniem - šāda vide ir degradējoša. Un kā jau minēju - mikrorajons, kur mēs dzīvojam - tā ir arī skola, kur mācās mūsu bērni. Ja Latvijā būtu perfekti nostādīta izglītības sistēma (kaut vai tā kā Francijā vai Somijā), tad mēs varētu neraizēties - kaut vai ja 90% no kaimiņiem ir viesstrādnieki vai musulmaņi - bet visi saņems vienādi augstu izglītību. Ja skolas ir tādas puspajukušas, tad cilvēkiem ir loģiski gribēt pasargāt savus bērnus no "sabiedrības integrētāju" un "tolerances veicinātāju" cietsirdīgajiem eksperimentiem. A kas notiks, ja mēs Jūsu mikrorajonu pārpludināsim ar ieceļotājiem no Tuvajiem Austrumiem? No bijušās PSRS? Vai nemazināsies iecietība pret citādo Jūsu mikrorajonā? WTF!!!

Manas bērnības kāpņu telpā no 15 dzīvokļiem bija laikam 3-4 latviešu ģimenes. Tagad es dzīvoju Pierīgā, kur kāpņutelpā no 8 dzīvokļiem visas ir latviešu ģimenes. Var, protams, dzīvot gan tā, gan tā. Esmu studiju gados ar indiešiem kopā īrējis mājiņu un esam kopā stādījuši dežūru sarakstu tualetē un virtuvē - un nekādas vainas. Ja vajag, tad cilvēki vien visi esam un varam visu ko sarunāt.

Bet mans tagadējais Ādažu miteklis man tomēr patīk labāk. Ja rodas kāda nesaprašanās, ja nama iedzīvotājiem vajag par kaut ko vienoties - tad ir vieglāk vienoties tad, ja visi runā vienā valodā un visiem ir līdzīgi priekšstati par normālu dzīvi. Lai nebūtu tā, ka daži principā nesaprot, kādēļ nav labi noparkot savu auto puķu dobē, vai nakts vidū klausīties metālisko mūziku. Tas nav nekur svinīgi jādeklarē - bet cilvēki pārvietojas, lai varētu dzīvot starp sev līdzīgiem. Tā cilvēki rīkojas visā pasaulē - un es darīšu tieši tāpat.

Manuprāt, ir diezgan ciniski braukt uz Rēzeknes un Ludzas rajoniem (kur ir vieni no augstākajiem bezdarba rādītājiem visā valstī) un jautāt - vai nevēlaties dzīvot kopā ar viesstrādniekiem? Kādi tur viesstrādnieki?! Šiem aptaujātajiem cilvēkiem pašiem varbūt drīz būs jāpako mantas un jāīrē kaut kur Mančestras apkaimē dzīvoklis no musulmaņu lendlorda...

Kopsavilkumā - Lindas citētā aptauja man šķiet ciniska vairāku iemeslu dēļ. Nemaz nerunājot par tiem, kuri no tās izdara visādus pārsteidzīgus secinājumus.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

x 17.02.2010 15:19
videjo temperaturu tak nevajag uz visiem attiecinat?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

to ingmars 17.02.2010 13:55
esmu ljoti izbrinita, ka Jus ne reizi nesaucat policiju, ja turpat sava maja dzirdejat, ka dara citiem pari.
un, ka Jus saprotat, ka labak piemaksat neka dzivot turpat lidzas shadiem agresiviem kaiminiem. Jus tiesam esat latvietis videjais, kurs nekur neiejaucas, bet ir ar augstiem morales standartiem, kuram trauce agresija. tieshi tadi sabiedribai nodara ljoti lielu ljaunumu. neiejaucoties. Martins Luters Kings par to izteicas, ka dienaa, kad es kluseju, es nomirstu.
ceru, patiesam ceru, ka zem ingmara varda slepjas kada trausla parbijusies sieviete, kas gan ari nebutu nekads attaisnojums, lai attaisnotu vardarbibas.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

es 17.02.2010 13:35
Un kā visi paštaisnie "vidējie latvieši" sāka bļaut komentāros... haha.

Starp citu, tas piemērs par bērniem un kaimiņiem - tas, ka blakus dzīvo homoseksuāls pāris liecina par to, ka viens gulēs uz trepēm piedzēries, kamēr otrs nelaidīs iekšā? Tas jau tikai normāli un atbalstāmi, ja negrib kaimiņos alkoholiķus (musulmaņi, starp citu, nelieto!) u.tml.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Jānis 17.02.2010 11:44
"Vai tad kad Jūs sakiet "latvietis" - jūs domājiet tikai "tīros latviiešus"?"

Mūsdienu pasaulē dzīvojot vispār ir grūti atrast "tīrus" nāciju pārstāvjus. Cilvēka identitāti nenosaka ģenētika, bet gan kultūra. Tāpēc pirmām kārtām par laieti var saukt cilvēku, kurš ikdienā lieto un domā latviešu valodā.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Onkulis 17.02.2010 11:22
Apzīmējumam "latvietis" nav plašāka jēdziena. Ja gribas plašāk apzīmēt, tad vajag lietot jādzienus latviešvalodīgie vai Latvijas iedzīvotāji. Protams latvieši var būt arī kādreiz bijušie poļi, lietuvieši, krievi vai citas tautības pārstāvji. Bet tie jau ir veiksmīgi asimilējušies cittautieši un viņus droši var saukt par latviešiem, nemēģinot jēdzienu "latvietis" kautkā plašāk interpretēt.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

DaceA 17.02.2010 11:14
Lielisks ieraksts, paldies!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

linda. 17.02.2010 10:09
"Latvietis" nereti un arī šeit ir izmantots plašākā nozīmē. Krieviski saka "latvijec", tas ir cilvēks, kurš dzīvo Latvijā un identificē sevi ar šo valsti, un var gadīties, ka viņš ir pus-krievs vai pus-polis. Vai tad kad Jūs sakiet "latvietis" - jūs domājiet tikai "tīros latviiešus"? Kurš ir patiešām "tīrs latvietis" 3 paaudzēs? Nezinu tādus. Vai latvietis ir tas, kam pasē pie nacionalitāte rakstīts latvietis? Zinu cilvēkus, kam rakstīts polis vai leituvietis, bet viņī tomēr sevi uzskata par krieviem. Vai kam rakstīts pasē krievs, bet kas sevi uzskata par latvieti.

Par aptaujām-principā Jums piekrītu, ka viss atkarīgs no tā, kā uzdod jautājumu un pēdējā no aptaujām aptver nelielu kopu. Bet aizrādīt par to, ka tā ir nepatiesība varētu tad, ja tas būtu pirmais pētījums ar datiem (tādus gadiem veic SFL, Dialogi, EK), kas norāda uz neiecietību L-jas iedz-ju vidū. Tā diemžēl nav. Datus par seksuālo dzīvi citur gan neesmu manījusi, savukārt par milzīgajiem alkohola daudzumiem, ko patērē šeit Latvijā, liecina arī Narkoloģijas Valsts Aģentūras veikts pētījums www.gvva.gov.lv/lv_publik/NVA.gadagramata.v13.2004.pdf.

Maija, neviens Jūsu nosauktais "žīds", okupants vai šeftmanis nav bijis pie manis radīšanas pat ne tuvu.

Beibe, Latvijā tomēr ir neiecietīgāka sab-ba un tai turklāt ir tendence lepoties ar savu neiecietību, nevis kaunēties no, piemēram, rasistiskiem uzskatiem.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

linda. 17.02.2010 10:09
"Latvietis" nereti un arī šeit ir izmantots plašākā nozīmē. Krieviski saka "latvijec", tas ir cilvēks, kurš dzīvo Latvijā un identificē sevi ar šo valsti, un var gadīties, ka viņš ir pus-krievs vai pus-polis. Vai tad kad Jūs sakiet "latvietis" - jūs domājiet tikai "tīros latviiešus"? Kurš ir patiešām "tīrs latvietis" 3 paaudzēs? Nezinu tādus. Vai latvietis ir tas, kam pasē pie nacionalitāte rakstīts latvietis? Zinu cilvēkus, kam rakstīts polis vai leituvietis, bet viņī tomēr sevi uzskata par krieviem. Vai kam rakstīts pasē krievs, bet kas sevi uzskata par latvieti.

Par aptaujām-principā Jums piekrītu, ka viss atkarīgs no tā, kā uzdod jautājumu un pēdējā no aptaujām aptver nelielu kopu. Bet aizrādīt par to, ka tā ir nepatiesība varētu tad, ja tas būtu pirmais pētījums ar datiem (tādus gadiem veic SFL, Dialogi, EK), kas norāda uz neiecietību L-jas iedz-ju vidū. Tā diemžēl nav. Datus par seksuālo dzīvi citur gan neesmu manījusi, savukārt par milzīgajiem alkohola daudzumiem, ko patērē šeit Latvijā, liecina arī Narkoloģijas Valsts Aģentūras veikts pētījums www.gvva.gov.lv/lv_publik/NVA.gadagramata.v13.2004.pdf.

Maija, neviens Jūsu nosauktais "žīds", okupants vai šeftmanis nav bijis pie manis radīšanas pat ne tuvu.

Beibe, Latvijā tomēr ir neiecietīgāka sab-ba un tai turklāt ir tendence lepoties ar savu neiecietību, nevis kaunēties no, piemēram, rasistiskiem uzskatiem.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Janka 17.02.2010 09:58
Visi cilvēki ir izvēlīgi, nevis tikai latvieši. Varbūt Lindiņa ir izņēmums un labprāt dzīvotu kopā ar narkomāniem, alkaholiķiem, kriminālnoziedzniekiem, izvirtuļiem un saviem bērniem stastītu, ka vajag būt tolerentiem pret šiem indivīdiem. Protams tās ir padibenes, bet vajag tomēr ar viņiem draudzīgi sadzīvot, varbūt paveiksies un nekas slikts ar mums nenotiks...

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Beibe 17.02.2010 00:57
Lindiņ, jauks literārais sacerējums, bet parādi kādu Rietumu valsti, kur vairākums iedzīvotāju nedomā līdzīgi (nu, geji kaut kur ir vairāk pieņemti, arī māksliniekus piecieš), bet nu v obšem...

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

FZSS 16.02.2010 19:18
viss atkarājas no katra cilvēka jutekļu un dvēseles ,prāta -anatomijas. cilvēks ,citu cilvēku uztver arī ar "aurisko" maņu,kura neaiziet līdz apziņai,parasti. vnk svešāda "aura" rada ,sevišķi viensētniekiem latviešiem,šoku zemapziņā,kurš izpaužas kā ksenofobija. bet ,pec maniem vērojumiem,krievi ir vēl neiecietīgāki pret citādo,sevišķi ja tas prasa intelektuālo piepūli...

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Ingmars 16.02.2010 18:34
>>> Bika: Tieši tas pats man jāsaka arī par otru "pētījumu", 1000 cilvēku viedoklis neatspoguļo visu valsts iedzīvotājus. Pirms pārmetat, ar humoru un ironiju man viss ir kārtībā. Varat rakstīt par ko gribat, taču nevispāriniet, neuzspiediet savu viedokli citiem. Nevis vidējā latvieša (nav pat teikts, ka aptaujās piedalījās tikai latvieši) spriedums, bet gan Jūsu personīgais, kas balstīts uz apšaubāmiem pētījumiem, puspatiesībām, viena tante teica un citiem "nozīmīgiem" avotiem.
=======
1000 cilvēku iztvērums ir statistikā bieži lietots - pie dažiem pieņēmumiem tas tiešām ĻAUJ izdarīt secinājumus par ģenerālkopu, t.i. par visiem attiecīgā rajona iedzīvotājiem. Cita lieta - vai šie 1000 cilvēki netika atlasīti kaut kādā nekorektā veidā? Dažreiz tas notiek pilnīgi neviļus - teiksim, daudzās pavirši veiktās aptaujās ir lielākas izredzes piedalīties tiem cilvēkiem, kuriem mājās ir stacionārs telefons (t.i. kuru datus var sameklēt telefonu grāmatās), vai arī cilvēki - kuri darbadienas vidū sēž mājās un var atvērt durvis un atbildēt uz aptaujas veicēju jautājumiem. Ideālā gadījumā iztvērumam ir jābūt bez šādas tendenciozitātes - ikvienam cilvēkam jābūt ar vienādām izredzēm tikt iekļautam 1000 cilvēku izlasē un tikt aptaujātam.

Un jā - pilnīgi pievienojos Bikas teiktajam: aptaujā nebija runas par to, ka atbildējuši tieši latvieši. Bet Andris_2 un Linda jau steidz runāt par "vidējo latvieti". Ja kāds vēlas būt svēts ar to, ka pats personīgi izvārtās dubļos - tās ir Jūsu tiesības. Bet attiecināt savus secinājumus uz latviešiem kopumā - mēģiniet tā nedarīt. Tā rīkojas vienīgi degradēti ļaudis - ko Č.Aitmatovs sauca par mankurtiem.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Ingmars 16.02.2010 18:11
Viss ir atkarīgs no tā, kā uzdod jautājumu. ASV rīkoja aptauju par to, cik daudzi uzskata, ka armijā jāļauj dienēt gejiem. Pēc tam līdzīgā aptaujā tādu pašu jautājumu par homoseksuālistiem. Rezultāti atšķīrās par kādiem 15 procentpunktiem. Sk. http://www.cbsnews.com/blogs/2010/02/11/politics/politicalho... . Tādēļ tiem aptauju veicējiem vajadzētu labi padomāt pirms uzdot savus muļķīgos jautājumus, ar kuriem viņi cenšas "paķert" Ludzas un Rēzeknes rajona iedzīvotājus, lai pēc tam savā "pilsoniskas sabiedrības veicinātāju" paštaisnumā varētu šausmināties par to, cik tumsonīgi ir mūsu laikabiedri un cik daudz vēl naudas būs jāiztērē visādiem NVO un tolerances veicināšanai.

Simptomātiski, ka Lindas citētajā avotā (http://news.frut.lv/lv/ppl/society/60800 ) nav pat precīzi noformulēti tie jautājumi, uz kuriem atbildējuši aptaujas dalībnieki - bet uzreiz tiek "lēkts uz secinājumiem". Apsveicu! Tā vienmēr vajag darīt - intelektuālo enerģiju vajag taupīt!

Varētu vēl ilgi rakstīt par to kā NEVAJAG veikt aptaujas. Piemēram, SKDS aptaujā tika piedāvātas šādas alternatīvas - "Dzīvību uz zemes ir radījis Dievs (saprātīgais radītājs)" un "Dzīvība uz zemes ir radusies
evolūcijas un dabiskās atlases ceļā (Darvina pieeja)". (Sk. http://www.skds.lv/doc/Dzivibas_rashanaas_SKDS_102008.pdf ). Aptaujas veicējus ne mazākā mērā nesamulsināja tas fakts, ka Darvina teorija ir par jaunu sugu veidošanos evolūcijas ceļā - nevis par dzīvības rašanos "per se". Kā radās pati pirmā dzīvība - par to joprojām nekādas vispāratzītas teorijas nav.

Pirmo reizi šādu aptauju piedāvāja 2005.gadā - un protams žurnālisti mēdijos šausminājās par atpalikušo un reliģijas tumsā dzīvojošo tautu. Es par to aizrakstīju e-pastu Ievai Strodei, kura tanī SKDS iestādē strādā - kura ir visnotaļ erudīta persona un turklāt esam beiguši to pašu vidusskolu. Viņa piekrita, ka jautājums nav korekts. Pēc tam - 2008.gadā aptaujā tika uzdots tieši tāds pats jautājums. Sanāk ka viņiem tur viss ir pie kājas... Nu un man arī tad ir pie kājas.
======================
Kas attiecas uz dzīvi kopā ar vieniem vai otriem kaimiņiem - tad tas ir smalks jautājums. Tas nenozīmē tikai to, kas darās aiz dzīvokļa sienas. Kaut gan arī tas reizēm ir būtiski. Pieaugušiem cilvēkiem ir viegli būt tolerantiem pret visu ko. Bet manas bērnības atmiņas saistās ar kāpņu telpu Dzirciema ielas paneļmājā. Mēs dzīvojām 3.stāvā - blakus dzīvoja ģimene... Vīrs reizēm dzēra, bija pusaugu dēls. Kad vīrs nāca mājās piedzēries, sieva viņu nelaida dzīvoklī. Reizēm viņš apgūlās kāpņu telpā. Tad es - nobijies kā diegs - uzmanīgi kāpu viņam pāri. Reizēm viņam uznāca kārtīga agresija un viņš lauzās pats sava dzīvokļa durvīs - mūsu durvis arī saņēma pa kādam nejaušam spērienam. Pēc tam viņš atkal bija mierīgs un draudzīgs - un abi ar dēlu atkal skrūvēja atpakaļ izgāzto stenderi un lika atpakaļ durvis. Tā tas atkārtojās 2 vai 3 reizes.

Pirmajā stāvā dzīvoja ģimene, kur vīrs iekaustīja savu sievu. Mūsu dzīvoklī to nevarēja dzirdēt, bet ejot pa kāpnēm lejā, reizēm varēja saklausīt histēriskas sieviešu raudas, skandālu troksni un pat tādu kā smilkstēšanu. Manai mammai par šo kaušanos visās detaļās zināja stāstīt šī pārīša kaimiņiene.

Protams, neviens kaimiņš man tolaik pāri nedarīja - viss beidzās labi. Bet es pilnībā saprotu tos cilvēkus, kuri ir ar mieru drusku piemaksāt, lai nopirktu dzīvokli tādā mājā, kur šāda stila kaimiņu nav. Par laimi, iespējas izvēlēties dzīvesvietu ir pēdējos gados jūtami pieaugušas. To sauc par pašsegregāciju - tikai 90-to gadu sākumā varēja vienā kāpņu telpā dzīvot jauns uzņēmējs, daži bezdarbnieki, alkoholiķu "točka" un daži pensionēti skolotāji. Tagad visi cenšas pārvākties, lai dzīvotu tuvāk pie sev līdzīgajiem.

Ja cilvēkam ir bērni, viņam/viņai nevar būt vienalga, kādi ir šo bērnu klasesbiedri. Vai viņi prot labi runāt latviski, vai nepieder sociāla riska grupām, utml. Arī bērnībā, protams, noder asi pārdzīvojumi un izaicinājumi. Bet labāk tomēr, ja tos rada intelektuāli rosīga vide. Nevis tas, ka kaimiņu puika uz skolu atnācis ar skrūvgriezi un draud durt saviem klasesbiedriem. Vai visu laiku traucē kārtību stundā.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Andris_2 16.02.2010 17:56
Nu re [Latvietis/"Kārlis Streips"/Te viss salikts pa plauktiem] precīzi norāda savu identitāti

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Te viss salikts pa plauktiem! 16.02.2010 17:53 http://klab.lv/~aivars_666/5685.html

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Jānis 16.02.2010 17:43
Piekrītu, mūsu sabiedrība ir neiecietīga un provinciāla salīdzinot ar Rietumeiropas attīstīto valstu sabiedrībām. Tomēr varbūt būtu svarīgāk meklēt cēloņus šiem aizspriedumiem, nevis tikai pārcilāt sekas.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

bika 16.02.2010 17:36
Mī un žē, tūlīņ demonstrēšu savu (ne visu latviešu, līdzcilvēku u.tml., bet savu) neiecietību. Neciešu cilvēkus, kas vispārina. Vai arī interpretē "pētījumus" pēc vajadzības. Pasludina savus uzskatus par latviešiem, krieviem, čigāniem un citiem par visu apkārtējo (vai arī vidējā) domu (.. mēs, latvieši bla bla bla). vienkārši idiotus vai tos, kas par tādiem izliekas. Eh, šitā varētu vēl turpināt un turpināt. Bet ... Centos sameklēt internetā šos "pētījumus" - nevis jau apkopotus rezultātus ar procentiņiem un cipariņiem (vēl jau pagaidām pati spēju patstāvīgi domāt, tā ka atgremoti rezultāti man nav vajadzīgi), bet gan:
1) konkrētos aptaujas jautājumus un atbilžu variantus (no tā, kā jautājums ir formulēts un piedāvātajām atbildēm ir atkarīgi iegūtie rezultāti; piem., ja jautājums ir "Kādai cilvēku grupai Jūs nevelētos dzīvot līdzās?", taču starp atbilžu variantiem nepiedāvajot kaut vai "Mani neuztrauc līdzcilvēku tautība/amats/seksuālā piederība/...", par rasistu/homofobu/aizspriedumainu tiek pataisīts ikviens cilvēks, kas šajā aptaujā ir piedalījies
2) konkrētais aptaujāto skaits (30% ir tikai attiecība, tā nepasaka, vai to sastāda 3 vai 130 cilvēku viedokļi); starp citu, to, cik cilvēkiem ir japiedalās aptaujā, lai tās rezultātus varētu uzskatīt par ticamiem, ir iespējams matemātiski aprēķināt, tas nav jāgrābj no zila gaisa; it īpaši tas ir svarīgi šādās aptaujās, kad tiek vispārināti praktiski visi latvieši
Var jau būt, ka "Analītisko pētījumu un stratēģiju laboratorija" ir patiešām nopietns uzņēmums, taču mājaslapa, kas sastāv vien no vienas lapas ar kontaktinformāciju, neliecina par neko labu. Vienkārši gribējas noskaidrot, cik ilgi uzņēmums nodarbojas ar šādiem "pētījumiem" un citiem tā veikumiem. Skumji, bet neizdevās.
Tieši tas pats man jāsaka arī par otru "pētījumu", 1000 cilvēku viedoklis neatspoguļo visu valsts iedzīvotājus.
Pirms pārmetat, ar humoru un ironiju man viss ir kārtībā. Varat rakstīt par ko gribat, taču nevispāriniet, neuzspiediet savu viedokli citiem. Nevis vidējā latvieša (nav pat teikts, ka aptaujās piedalījās tikai latvieši) spriedums, bet gan Jūsu personīgais, kas balstīts uz apšaubāmiem pētījumiem, puspatiesībām, viena tante teica un citiem "nozīmīgiem" avotiem.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Andris_2 16.02.2010 17:29
Latvietis 16.02.2010 17:26 ...Šīs kosmopolītiskās pa...
------------------
Vācies vien prom uz Streipa blogu un tur ar viņa niku raksti savas ikdienas pierastās jēlības.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Evita 16.02.2010 17:27
Latvietis krāšņi ilustrē bloga ierakstu! :)

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Evita 16.02.2010 16:50
Šis ir ĻOTI trāpīgs ieraksts! "Man pret viņiem nav aizspriedumu, BET [...]" un tad seko garš saraksts ar reāliem, nepamatotiem, iedomātiem aizspriedumiem.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Andris_2 16.02.2010 16:30
Tādi esam!
Un ja kāds man - morālajam latvietim - kaut ko pārmet, tad lai pārmet nevis man, bet krievu civilokupantiem, kas patiesībā pie visa tā vainīgi - vai ne?

Saistītie raksti

www.miomilo.lv miomilo.lv

Citi autora darbi