Atslēgvārdi:

Laiks domāt par Nirnbergu -- pārdomas trešdienā 19

Labrīt, lasītāji!

Oi, kā gribētos Latvijā sarīkot tādu Nirnbergas procesu! Nezinu, kā glābt Latvijas ekonomiku. Neesmu ciparu skaitītājs un grauzējs, nav manā rīcībā datu, kuri apliecinātu, ka pareizais veids, kā to izdarīt, ir uzkraut milzīgu nodokļu slogu ļaudīm, kuri pērk laikrakstus, medikamentus un zīdaiņa barību. Bet mani kā vienkāršu ierindas pilsoni noteikti šokē valdošās "elites" atzinums, ka valsts budžetu nāksies samazināt par milzīgu, milzīgu procentu tikai dažus mēnešus pēc tam, kad pēc idejas pārdomātais budžets tika apstiprināts! Turklāt nemierīgu, pat ļoti nemierīgu mani dara doma, ka man un visiem pārējiem Latvijas nodokļu maksātājiem nākamajos gados būs jāatmaksā pat PIECI MILJARDI EIRO, kurus valsts taisās aizņemties no Starptautiskā valūtas fonda! Man ir sarežģīti pilnībā sagremot to ļoti, ļoti, ļoti daudz mazāko kredītu, kāds man personīgi būs jāatmaksā nākamo astoņarpus gadu laikā, bet bļāviens -- PIECI MILJARDI EIRO! Tas ir vairāk kā divi tūkstoši eiro uz katru Latvijas iedzīvotāju, tajā skaitā mana drauga un kolēģa Askolda Rodina nupat dzimušo mazmeitu (apsveicu!), un viņa vēl vismaz dažus mēnešus nekādu naudu nepelnīs. Nudien bļāviens.

Iesaki citiem:

Un tāpēc Nirnbergas process. Tāpēc process, kas domāts ne vien neģēļu atmaskošanai, bet arī dvēseles remdināšanai. Process, kurā varētu aplūkot tos smīnīgi pašapmierinātos taukmūļus, kuri mēnesi pēc mēneša stāstīja, ka Latvijā ir pati labākā tautsaimniecība, kāda vispār kaut kur pasaulē ir bijusi, ka gāzei jābūt grīdā, ka latviešiem un latvijiešiem jābūt gluži vai līdz asarām un puņķiem pateicīgiem par to, ka pie teikšanas ir tik cēli un lieliski cilvēki. Cilvēki, kuri var atļauties pilnībā ignorēt to, ko viņiem saka tādas maznozīmīgas iestādes, kā, teiksim, Starptautiskais valūtas fonds. Kuram nupat būtu pilnīgas tiesības paziņot, ka tāda viendienas muša, kā Latvijas valdošā "elite," ir pelnījusi iznīcību, nevis glābšanas riņķi. Nirnbergas process, kurā varētu likt Slakterim paskaidrot, kas īsti bija viņa galvā brīdī, kad viņš nolēma sniegt būtisku interviju valodā, kuru viņš prot 11. klases līmenī. Likt Rozem paskaidrot, kā tas var būt, ka Eiropas Savienībā notiek izšķirošas debates par lauksaimniecības politiku, bet viņš, lūk, ir atvaļinājumā. Un visvairāk likt Kalvītim atbildēt uz jautājumu, vai viņš kaut reizi mūžā ir izlasījis kaut vienu grāmatu par ekonomiskām likumsakarībām, jo šķiet, ka nē. Un tas pats attiecas uz vienu otru citu valdības ministru, kurš pēdējo 20 gadu laikā ir kļuvis ļoti ātri ļoti bagāts, jo elementāras ekonomiskās zināšanas tomēr būtu pateikušas priekšā, ka mašīna, kurai vienmēr "gāze ir grīdā," ar laiku vai nu ietriecas kokā vai vienkārši apstājas, jo degvielas vairs nav.

Politikāņu izturēšanās nudien sāk radīt iespaidu, ka Krievijai ir izdevies tās "tuvējo ārzemju" tālejošais mērķis -- iefiltrēt diversantus, kuri Krievijas "interešu zonā" esošās valstis novājinās tik tālu, ka vairs nebūs ne mazāko problēmu, tās vienkārši nopirkt. Atsevišķi politikāņi jau ir sākuši nodrošināties "jaunajiem laikiem" aptekalējot un apčubinot Krievijas gazpromiskās ekonomiskās intereses. Kā vienmēr, esmu dvēseles centrā optimists, esmu labticīgs optimists, kurš nudien, nudien vēlas ticēt, ka ievēlētās amatpersonas vismaz cenšas rīkoties atbildīgi un pareizi, ja arī ne vienmēr tas izdodas. Bet pēdējā laikā klausoties, kā jauni un varētu pat teikt bļaustīgi paziņojumi par krīzes apmēriem, avotiem, risinājumiem un aspektiem tiek pasniegti bezmaz vai reizi 15 minūtēs, šī pārliecība ļodzās. Lūk, kur gribas redzēt tribunālu, kurš liks tiem, kuri pie visas šīs katastrofas ir vainīgi, sēdēt un, lai arī cik negribīgi, atbildēt uz visiem iespējamiem jautājumiem. Memuārus rakstot politikāņi vienmēr cenšas sevi pozicionēt smaržīgā un smukā kontekstā. Vajadzīga nopratināšana. Vajadzīga stingra un pamatīga nopratināšana.

Bet vispirms tai pašai valdošajai "elitei," kura krīzi radīja, tā arī ir jāatrisina. Johaidī. Tik tālu mēs esam nonākuši. Valdība, kurā ir absolūti bezatbildīgi un neatbilstoši ministri, parlaments, kura vadītājs jau ir paguvis pateikt, ka nekādu atbildību deputāti neuzņemas ārpus balsošanas podziņu spaidīšanas, opozīcija, kura šķiet vairāk spēlējam politiku, nevis risinām krīzi. Vēl vienu reizi, bet tā no sirds: bļāviens!

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (19) secība: augoša / dilstoša

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Love > Karlim Streipam 11.12.2008 20:12
Ok, bet tiesham zhel ka viens gudrs prats netiek novertets pienacigi augstu Latvijas varas aprindaas.
Par kaunu man un progresiviem tautieshiem Latvijaa un arpus LR, jasecina ka Latvija bija, ir un laikam bus Blatniku republika...
Loti skumji!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Aploks-Vecākais 11.12.2008 14:17
Jā, bet tāda tiesa ķers arī ār-latviešus. Jo tautas ne tā sliktākā daļa šurp atsūtīja visai apšaubāmas kvalitātes darbiniekus. Bez pieredzes, ar ambīcijām - bez vēlmes uzklausīt tos, kuri padomju varu izturēja ...

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

kompete 11.12.2008 09:36
vai, vai, Kārli - nu kuš, kuš - nav jau gluši tā, ka tos miljardus patēriņam aizņemamies, atšķirībā no taviem mazajiem kredītiem...:))
____________

Bet kam tad ņem? Vai tad kāds to spēj paskaidrot? Cik nu es ar savu augstāko ekonomisko izglītību saprotu, tad ņemam, lai vienkāršoti runājot martā būtu no kā izmaksāt pensijas. Kas valsts līmenī tāds pats patēriņa kredīts vien ir.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

IM 10.12.2008 21:40
Jā , nu ar to Nirnbergas piesaukšanu ir tā ka laikam jau atkal tukši saukļi vien , tā teikt skanīgumam un tikai.
Jā , nu izskatās ka tā valdošā "elite" to krīzi būs kaut kā tomēr nogulējusi. Pirmā momentā izskatās ka to eliti uz apsūdzēto sola , savukārt Streipa kungam par to nenogurstošo valdošās "bandas" piesaukšanu ordeni. Bet ja tā padomā , varbūt ka tā elite nepamanīja tikai tāpēc ka Streipa kungs visu laiku ar to "bandu" , tā teikt apzināti vai neapzināti novērsa elites uzmanību no iespējas par krīzes tuvošanos? Kas to var pateikt? Būtu Streipa kungs par to krīzes iespēju bļāvis , būtu skaidra lieta.
Katrā ziņā , man liekas ka Steipa kungam ordeni tomēr nevajadzētu dot , bet gan , tā teikt , līdz lietas apstākļu pilnīgai noskaidrošanai nosēdināt blakus tai valdošai elitei uz apsūdzēto sola.
Nu tāda būtu mana Nirnbergas versija Latvijai uz doto momentu.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Kārlis Streips > Love 10.12.2008 20:42
Nekad man nav bijusi vēlēšanās iet politikā, jo es būtu ļoti slikts deputāts. Man nekad nebūtu pieņemams jēdziens par "frakcijas disciplīnu", kurā man būtu jābalso "jā" tad, kad mana sirdsapziņa saka "nē" un otrādi. Bet tulkot gan es protu, un būtu gatavs tulkot arī ministriem, ja tā kaut kas būtu vajadzīgs. Paldies par jautājumu.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Gatis -> Andris 10.12.2008 19:29
Pēdējā laikā Slakteris ir tas, kurš izceļās ar nepārdomātiem izteikumiem un kuram nepieciešamas komunikācijas paraugstundas.
Savukārt Šleseram, Kalvītim un Slakterim ar komunikācijas paraugstundām būtu krietni par maz.
Kalvītim vitāli svarīgi būtu kādu dekādi pasvīst un padarboties pie sabiedriskajiem darbiem bez atlīdzības, lai kāds viņa labajai gribai vēlreiz noticētu.
Slakterim papildus savai izglītībai mehanizācijas specialitātē, piemēram, vajadzētu iegūt vismaz to pašu bakalaura grādu ekonomikā. Pretējā gadījumā tā galīgi dumji sanāk, ka par finanšu ministru var būt jebkurš, ar nulle pieredzi finanšu sfērā un ar nulle zināšanām makroekonomikā.
Šleseram savukārt vajadzētu iestāties universitātē un iegūt vismaz to bakalaura grādu mašīnbūvēs un loģistikā. Tur viņam iemācīs arī ekonomikas pamatus, kas viņam vitāli nepieciešami, lai viņš vismaz savas spožās idejas spētu izglītotu cilvēku valodā noformulēt un izklāstīt.

Ieteikums: nebūsim naivi - tikai ar komunikācijas prasmēm zināšanu robus ministru galvās neaizpildīt.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Andris 10.12.2008 18:57
ASV prezidents Dz.Bušs arī acīmredzot beigs savu prezidentūru ar milzīgu ASV ārējo parādu un lielām ekonomiskām grūtībām (līdzīgi kā Herberts Huvers 1932.gadā). Bet nebūtu pareizi prezidentus par to nodot Nirnbergas tiesai - jo rezultāts jau nav atkarīgs no viņiem vien. Ģenerāļus arī tiesā tikai par nodevību, bet ne jau par zaudētām kaujām.

Konkrēti Latvijā ļoti daudzas problēmas rodas no ierēdņu un dažu citu budžeta iestāžu darbinieku vēlmes dzīvot labi "te un tagad". Ja nebūtu tāds spiediens no ārstu, skolotāju, valsts un pašvaldību pasūtījumu izkārtotāju, valsts iestāžu pilnvarnieku (faktiski - partiju ielikteņu) puses, tad ar valsts naudu varētu rīkoties daudz taupīgāk. Korupcija vissmagāk skārusi vidēja līmeņa priekšniekus - valdības locekļus par aplokšņu ņemšanu/došanu var noķert tikai pāris izņēmuma gadījumos (Emša skandāls, Jūrmalgeita).

Protams, A.Kalvītis un A.Šlesers ar saviem izteikumiem par "treknajiem gadiem" un "pedāli grīdā" ir snieguši nepareizas komunikācijas paraugstundas. Domāju, ka viņiem vajadzīga nevis tiesa, bet normāli sabiedrisko attiecību un mēdiju konsultanti. K.Streips varbūt varētu vislielāko labumu dot tieši kā mēdiju konsultants - paskolot politiķus, ko vajag teikt, un par ko labāk paklusēt. Gluži laba intuīcija jau tagad ir A.Brigmanim un ZZS kopumā - viņi dara visu to pašu ko citas koalīcijas partijas (un reģionu reformas ziņā viņu "sniegums" ir pat izcili tuvredzīgs un egoistisks), tomēr viņi tā necieš sabiedriskās domas aptaujās, jo viņu izteikumi parasti ir mēreni un pārdomāti. Vajag lai vairums politiķu tādi būtu - neviens normāls cilvēks jau negrib sev sliktu; visi grib tikt pārvēlēti.

Indulis Emsis, Gundars Bērziņš un Jānis Lagzdiņš ir izņēmumi; tāpat kā starp normāliem cilvēkiem iemaldās depresīvie, patoloģiski rupjie un šizofrēniķi. Viņiem nekādi konsultanti laikam nepalīdzētu.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Love >> K.Streipam 10.12.2008 17:32
Jums sheit butu plash darba laucinsh, daudz daramaa. kapec Jus ar perfektam anglu val. zinashanam nevaretu but tulks augsta ranga amata personam? Shajaa Bloomberga intervijaa Jus butu vienk neaizstajams un ne tikai kaa tulks. Es uzskatu ka Jus nepielautu tadu izgashanos, kaut vai tapec ka noteikti esat gudraks kaa daudzi Godmana ministri!
Vai Jums nav veleshanas beidzot piedalities LR politiskajaaa dzivee?!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Zita 10.12.2008 17:24
bet n e v i e n s nenosauc vārdā to cilvēku,kurš šādu kursu uzsāka un turpina līdz savām uzvarošām beigām. Tādam ir pie kājas mūsu sāpes,uztraukums,varbūt arī pamatīgais trūkums

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

V.S.- Gatis 10.12.2008 17:15
Lai cik dārgi tas neizklausītos- divpalātu parlaments ir ļoti kašķīga organizācija un šada veida parlamenta organizācija ir tendēta uz to, lai rastu kompromisu, ja vien otrā palāta nebūs zem partiju kontroles, tad nebūs nekādas jēgas no šīs organizācijas ieviešanas. pēc reģionālās reformas mūsu valstī būs 109 novadi, tad, lai no katra novada nāktu 1 delegāts, un lai viņi pārgriež viens otram rīkli, bet viņi vadīsies pēc kompromisu politikas, nevis tā kā gribēs partiju līderi. Varas kontroli varētu veikt prezidenta cilvēks, bet tad, lai prezidents būtu visas tautas vēlēts, ar plašākām pilnvaram.
tas viss, protams, ir tikai fantāzija, bet ja nekas nemainīsies pilsoniskajā aktivitātē, sistēma pati par sevi nemainīsies. Mūsu satversme ir kā svētā govs, to nevar aiztikt, ja vien tas nav izdevīgi elitei, tad nu viņi atradīs iespēju kā pasniegt grozijumus, lai tie izskatītos par vitāli nepieciešamiem. Bet citādāk satversmes grozijumi ir nekonstruktīva rīcība, kā teica kāds deputāts. 1934. gadā Saeimā bija gatavi satversmes grozījumu projekti, tos nepaspēja pieņemt. Pagāja 72 gadi, vai tagad nav pienācis laiks ko mainīt?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

BB 10.12.2008 17:15
Nirnbergas prava - vards istaa vietaa!
Blatniku valsts!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

IM 10.12.2008 17:04
Nu bet viss tak ir tā kā tam jābūt. Tā teikt tauta vairākus gadus neļāva valdībai normāli strādāt , ik pa starpai piedraudot valdošos nobakstīt ar lietussargiem. Tagad valdošie paņems piecus miljardus uz krīta un tā teikt neļaus tautai bezrūpīgi dzīvot. Dots pret dotu.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Gatis 10.12.2008 16:18
1) "Mūsu valstī varas dalīšana ir ļoti vāja"
2) "koalīcijā nekas nemainās, jo partijas barojas no sponsoriem"
---

1) Kā mēs varam stiprināt valsts varas dalīšanu?
2) Labākais risinājums, lai mazinātu korupciju, ir jāmazina partiju atkarība no sponsoriem. Loskutovs minēja, ka partijas jāfinansē no valsts budžeta. Lai tas notiktu, lielākais šķērslis ir spēja vienoties, kas būs šie kritēriji, pēc kuriem tiks noteikts cik un kādā veidā katrai partijai ir jāsaņem. Otrs šķērslis - ļaudis uzskata, ka partiju finansēšana no budžeta ir tas pats, kas budžeta izzagšana. Netic, ka šī sadale var būt taisnīg

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

V.S. 10.12.2008 15:26
Sistēmas kļūdas bija redzamas visu laiku, bet tikai tagad tās parādas visā krāšņumā, P.Timofeevs savā blogā ir pieminējis Luksemburgas lelihercoga nedemokrātisku rīcību- veto piemērošanu likumprojektam par eitanāziju. Un slavē parlamentāriešus, kuri ir nikni, ka tas lūk ir izmantojis savas tiesības. Mūsu valstī par visu atbild tikai un vienīgi parlaments, tā neierobežotā vara ir fantastiska, bet viņi tai pašā laikā ne par ko īsti neatbild. Kā deputāti nevar būt atbildīgi par likumu realizāciju, sastādīšanu un kontrolēšanu? Viņi apstiprina valdību, augstākās tiesas varas vadītājus, kontrolierus, kuriem ir jāuzrauga viņu darbība un prezidentu. Mūsu valstī varas dalīšana ir ļoti vāja, 100 cilvēki pārvalda visu, un nav ne par ko atbildīgi, bet galvenais, ir tas, ka šāda izrēķināšanās, kuru piedāvā Streipa kungs nelīdzēs mūsu valstij, šī vara ir ļoti noturīga, no partiju maiņas koalīcijā nekas nemainās, jo partijas barojas no sponsoriem, un dod tiem baroties pēc vēlēšanām.
Žēl gan, bet pēc kāda laika sāksies diskusijas par ko no šiem bandiniekiem balsot, mēs nobalsosim un viss turpināsies kā tas bija līdz šim, jo alternatīvas pastāvošajai varai nav.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

user 10.12.2008 14:02
Taukumūļiem bija iespēja apturēt iekšējo krīzi jau saknē. Bet tagad iekšējā krīze ir sakritusi ar ārējo, nekustamā īpašuma burbulis saplīsa reizē ar kredītu apsīkumu un finansu krīzi ASV. Lielais kredītņēmēju skaits veicināja inflāciju, bet Šlesers tanī laikā ar savu dižo izglītību skaidroja, ka inflācija ir slimība, kas jāizslimo. Kalvītis tautu tikai mierināja un stāstīja, ka nekas slikts jau nenotiek. Vēlāk viņš stāstīja, ka tiek aktīvi domāts par to, ko darīt. Kad joprojām par spīti kalvīša domāšanai, inflācija turpināja pieņemties spēkā, viņš sāka stāstīt, ka inflācijas apkarošanas plāns jau darbojās. Rezultāti joprojām nebija - un paldies Dievam Kalvīti pa to laiku ar cūciski pašapmierināto smīnu sejā aizvācās no tā amata.

Tagad Godmaņpapus ar norūpēto seju ir spiests kautkā smelt Kalvīša, Šlesera un citu taukumūļu savārīto putru. Vecais fiziķis joprojām pārlieku tolerē taukmūli Šleseru un nekompetento Slakteri, bet nu salīdzinoši ar Kalvīti, viņa skatījums ekonomikā ir drusku tālredzīgāks.

Tikai laiks rādīs vai šiem smagajiem upuriem, kurus tautai tagad uzkrauj, būs arī ekonomiski rezultāti.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Vita 10.12.2008 13:44
vai, vai, Kārli - nu kuš, kuš - nav jau gluši tā, ka tos miljardus patēriņam aizņemamies, atšķirībā no taviem mazajiem kredītiem...:))

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

parex kruuze 10.12.2008 13:39
Par pirmo rindkopu - tad tāpēc ar steigu jāsauc latviešus atpakaļ uz majām? :)

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

x 10.12.2008 12:30
taukmuulji izraisiija Islandes bankrotu un Ungaarijas probleemas? atslaabsti, maakonju saimnieka draudzinj :)))

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Andrejs 10.12.2008 12:07
Spriedums ir te pat blakus :
Jānis Ošlejs. Ekonomikas skrējiens. Uz leju
Un medijiem vajadzētu šo spriedumu skaidrot tautai 24 stundas dienā.

Citi autora darbi
Streips 165x152

Skumja pašdarbība 16 Autors:Kārlis Streips

Streips 165x152

Grimstošais kuģis 3 Autors:Kārlis Streips

Streips 165x152

Privātpersona Nils 1 Autors:Kārlis Streips