Atslēgvārdi:

Krievijas informācijas kampaņa pret Ukrainu: no Viļņas samita līdz Krimas referendumam 3

  • Autors:Andis Kudors, Māris Cepurītis, Mārtiņš Kaprāns
  • Organizācija:Austrumeiropas politikas pētījumu centrs
  • Gads:2014
  • Valoda:latviešu

Krievijas informācijas kampaņas pret Ukrainu mērķis 2013. gada nogalē – 2014. gada sākumā bija kavēt tās integrāciju ar Eiropas Savienību, graujot Ukrainas teritoriālo integritāti un unitāru valsts uzbūvi.

Iesaki citiem:
Petijums krievija

Šāda kampaņa nebūtu iespējama bez Krievijas varas kontroles pār vadošajiem Krievijas medijiem un noteiktu naratīvu par Ukrainu popularizēšanu lielākajos Krievijas TV kanālos vairāku gadu laikā, uzskata pētnieki. Krievijas kampaņa bija vērsta gan uz savu iekšējo auditoriju, gan uz Ukrainas un citu post-padomju valstu auditorijām. Neskatoties uz ievērojamiem preses brīvības pārkāpumiem, Krievijā televīzija ir iedzīvotāju primārais aktuālās informācijas avots ar augstu sabiedrības uzticēšanās līmeni. Plašā auditorija, augstā sabiedrības uzticēšanās, tieši un netieši valsts kontroles mehānismi padara TV par piemērotāko kanālu valsts vēstījumu izplatīšanai.

Krievijas mediju kampaņa pret Ukrainu tika īstenota sinhroni izplatot saskaņotus vēstījumus visos iesaistītajos TV kanālos. Kampaņu īstenota ar augstu intensitāti un adaptīvi mainot galvenos vēstījumus atkarībā no katra laika posma taktiskajiem politiskajiem un militārajiem mērķiem.

Atainojot Ukrainas notikumus, Krievijas TV ziņu žurnālisti sistemātiski kultivēja baiļu sajūtu. Ukrainas konflikta sākotnējā fāzē tika vairota nedrošības apziņa par nākotni un Ukrainas ekonomisko stabilitāti, kam par mērķauditoriju kalpoja visa Ukrainas sabiedrība. Savukārt, eskalējoties Maidana protestiem, ziņu sižetu priekšplānā tika izvirzīti ukraiņu nacionālie radikāļi un fiziskā apdraudējuma tēma, kas vispirms tiek adresētas Austrumukrainas krievvalodīgajai daļai.

Autori uzsver, ka Krievijas žurnālisti, ziņojot par Ukrainas notikumiem, ir metodiski manipulējuši ar videomateriāliem. Ziņu vizualitātes radīšanā bieži izmantoti inscenējumi, montāžas efekti, amatieru videomateriāli. Šādu komunikācijas paņēmienu izmantošana ir būtiski pastiprinājusi Krievijas ziņu centrālo uzdevumu – politiskās opozīcijas radikalizēšana un Rietumu valstu (ASV, ES) diskreditēšana.

(Krievijas informācijas kampaņa pret Ukrainu: no Viļņas samita līdz Krimas referendumampdf)

Iesaki citiem:

Vēl šajā tēmā

Rakstu krājums: Vai Eiropa piedzīvo demokrātijas krīzi? Autors:Rasmuss Filips Geks

Book Publication: Is Europe Facing a Democracy Crisis? Autors:Rasmuss Filips Geks

Žurnāls ''Latvijas intereses Eiropas Savienībā" Autors:Zinātniskā redaktore Žaneta Ozoliņa, Projekta vadības grupa: Iveta Reinholde un Nora Vanaga

New role for the EU and the Baltic States in supporting civil society in EaP countries and Central Asia 81 Autors:Marija Golubeva

Poland, Lithuania, Latvia and Estonia: in search of common interests 51 Autors:Providus

Inside Ukraine 11 Autors:Vira Nanivska, Vasyl Filipchuk et al

Komentāri (3) secība: augoša / dilstoša

Tmp author
Volfenšteins

Atceroties visu to propagandu un smadzeņu skalošanu presē un TV Padomju laikos, kā viens cilvēks var ticēt kaut kam, kas nāk no Krievijas medijiem, RT ieskaitot? "Alternatīva" informācija alternatīvi apdāvinātiem cilvēkiem :D

Tmp author
anonīms

Ja es vien klausītos un lasītu latviešu ziņu avotus, es justos, ka man galvā uzmaukta truba. Varbout labāk būtu teikt, ka dzirdu Beverīnas taurētāja tauri ausī, pēc esmu saēdies taurenes ziedus no puķu poda, kāds atrodas vietējā novada kultūras namā.
Tā kā man nav nemazākās vēlmes paklubt zem Latvijas valsts vai NATO tumsonības sludinājumiem, lasu daudz tā saukto 'alternatīvos' mēdijus, viens no kuriem ir krievu RT. Interesanti, ka RT atspoguļo alternatīvo mēdiju pretrunas gotu vadītai gandrīz vai histēriskai anti-austrumu propagandai. Ka kāds franču alternatīvo uzskatu autors (P. Virilio) ir izteicies: žēl, ka Austrumi (saprotams Latviju ieskaitot) ir tik ātri padevušies Rietumu uzskatiem.
Man žēl lasīt latviešu analitiskos prātus izsakām padevīgus uzskatus, kurus varu izskaidrot tikai ar to, ka labu laiku ir balinājuši un cepinājuši savas smadzenies Rietumu saules norieta ultra violeta staros. Tas nav nemaz tik gudri.

Tmp author
Kaudzītis

RT ir ALTERNATĪVS medijs? Ak kungs, cik smieklīgi :D :D :D Putina kabatas aģentūru nosaukt par alternatīvu mediju, kaut kas tāds vēl tiešām nebija dzirdēts.

Citi autora darbi