Atslēgvārdi:

Kolektīvās empātijas veidotāji 72

Svarīgs demokrātijas elements ir pašpārliecināti cilvēki, kas prot padarīt savas balsis skaļas.

Intervija ar britu spoken word dzejniekiem Holliju Maknišu un Pītu Berderu jeb Pete The Temp.

Iesaki citiem:

Dzejnieki Hollija Makniša (Hollie McNish) un Pīts Berders (Pete Bearder aka Pete the Temp) ir vieni no spilgtākajiem spoken word pārstāvjiem, kas kā apliecinājumu savai meistarībai ir ieguvuši godalgotas vietas dzejas slamos daudzās pasaules valstīs. Savās prasmēs viņi dalās ar citiem, uzstājoties un pasniedzot lekcijas un radošās darbnīcas.

Izziņai: Spoken Word
Īpaša dzejas forma, kas tiek rakstīta uz papīra, un tiek pausta skaļos, ritmiskos lasījumos auditorijai. Spoken Word dzejai raksturīga improvizācija, vārdu spēles, bagātīgas dzejas frāzes. Tā ir daudz agresīvāka nekā tradicionālā dzeja. Agresīvās un citādās pasniegšanas formas dēļ dzejā bieži tiek aizskartas sociālas un politiskas problēmas, kas rosina sabiedrību domāt.
The Nelson-Atkins Museum of ArtKādi ir iemesli, kāpēc aizrāvāties ar spoken word?

Pīts Berders: Mani ļoti iedvesmoja cilvēki, kuri runāja par politiku jautrā un saistošā veidā. Pagāja vairāki gadi, kamēr iemācījos, kā šādus jautājumus padarīt cilvēkiem pieejamus, kā runāt par lietām, kuras mani aizrauj formā, kas būtu jautra, fiziski un emocionāli aizraujoša, tomēr intelektuāla un publiku negarlaikotu.

Hollija Makniša: Mana motivācija ir līdzīga. Es sāku rakstīt un rakstīju daudz, kad studēju augstskolā. Mani kaitināja, ka liela daļa pētījumu, kurus es lasīju, it īpaši, kad studēju attīstības ekonomiku, bija rakstīti tik intelektuālā valodā. Man tie šķita interesanti, tomēr tikai daži patiešām tos lasīja vai gribēja lasīt. Tad es sāku rakstīt dzejoļus. Tie bija balstīti uz šiem dokumentiem, tomēr daudz vienkāršāki. Kad sāku tos lasīt publikai, likās, ka daudziem cilvēkiem tie patīk un viņi lūdza man turpināt. Laikam tas mani motivē – ja redzu, ka cilvēki saista sevi ar dzejoli, ja liekas, ka viņi kaut ko no dzejoļa iemācās.

Pete Bearder aka Pete the Temp
Foto - Ingus Bajārs

P.Berders: Spoken word sastāv no debatēm un intimitātes, ko nodrošina uzstāšanās „dzīvajā”. Nav īpaši liela atšķirība starp cilvēku, kurš uzstājas, un auditoriju. Tas ir ļoti atklāts veids, kā izmantot vienas personas mākslu, viņa vārdus, viņa ticību. Dažreiz man ir sajūta, ka kopā ar auditoriju dodos garīgā ceļojumā, un mēs kopā dodamies uz kādu konkrētu vietu. Mēs redzam sevi citos. Tas ir ļoti vērtīgi - pasaulē, kur cilvēki kļūst aizvien nošķirtāki viens no otra. Politiski tas ir tikpat vērtīgi kā plašs publisks diskurss, diskusija. Runa ir arī par cilvēku laimīguma pakāpi. Mūsdienu mediju pasaulē mēs tiekam nodalīti viens no otra, tāpēc veidot vietas un momentus, kuros valda kolektīvā empātija, ir visai jauki.


Ko jūs vēlaties sasniegt dzejojot?

Hollie McNish
Foto - Ingus Bajārs

H.Makniša: Vienmēr, kad esmu rakstījusi dzeju, tas ir bijis veids kā atbrīvoties no smaguma, kas mani nomāc. Vienalga, vai rakstīju par puišiem, kad man bija 15 gadi, vai rakstiem avīzēs, kam nepiekritu.... Man patīk divas tēmas: imigrācija – šo tēmu pārzinu labi, jo esmu daudz mācījusies par to. Es jūtu, ka Anglijā prese imigrāciju atspoguļo negatīvi. Vēl es daudz rakstu par problēmām, ar kurām saskaras sievietes – sieviešu tiesībām, kā ir būt mātei. Es bieži jaucu kopā personisko ar politisko, veidoju abu šo motīvu kombināciju. Publikai nekad nerādu tikai ļoti personisku dzeju.

P.Berders: ... un bieži universālo var saskatīt personiskajā, vai ne? Tāpēc runāt par lielām problēmām nozīmē runāt par savām attiecībām. Politika ir garlaicīga. Lielāko daļu cilvēku garlaiko runas par demogrāfiju un ģeopolitiskiem konceptiem. Bet es esmu redzējis, kā ļoti sarežģītus politiskus un globālus jautājumus spoken word mākslinieki izskaidro pusstundas laikā, stāstot konkrētus personiskos stāstus.

H.Makniša: Īpaši tas attiecas uz jauniem cilvēkiem. Tas, ka strādāju skolās, palīdz man rakstīt dzejoļus, kurus saprastu pat 8 gadus veci bērni. Pat viņi var domāt par politiskām problēmām, klausoties dzejā. Viņi nepaņemtu laikrakstu un nemeklētu internetā informāciju par politiku. Tomēr viņi uzklausa šīs problēmas ar kādas mākslas formas palīdzību – vienalga, vai tā ir gleznošana, dzeja vai mūzika.

P.Berders: ASV skolās spoken word ir daļa no mācību programmas trīs iemeslu dēļ – lai veicinātu lasīt un rakstīt prasmes, pārliecinātību uzstājoties un pilsoniskuma dēļ. Svarīgs demokrātijas elements ir pašpārliecināti cilvēki, kas prot padarīt savas balsis skaļas. Tāpēc es uzskatu, ka spoken word ir jāmāca skolās, lai panāktu lielāku skaitu iesaistītu un aktīvu pilsoņu veselīgā demokrātijas sistēmā.


Kas nākotnē sagaida šo mākslas žanru?

H.Makniša: Aizraujoši, ka visur, kur es dodos, tas aug. Apvienotajā Karalistē šogad pirmoreiz izpārdeva biļetes uz spoken word mākslinieku priekšnesumu teātrī. Šogad bija arī pirmā reize, kad Edinburgas festivālā spoken word bija izveidota sava kategorija. Apvienotajā Karalistē šis mākslas veids attīstās dažādos veidos. Skolās tagad tā ir daļa no mācību programmas. Tiešām liekas, ka šī sākotnēji pagrīdes (underground) kustība tagad tiek izmantota vadošajos festivālos un dzejas sekcijās mūzikas festivālos un mākslas centros. Arī šeit, Latvijā, Daugavpilī, dzejas slams bija līdzīgs. Daudz cilvēku, jauni un veci, no dažādiem sociāliem slāņiem spēja parādīt savu balsi. Un nav svarīgi, vai tu māki vai nemāki kārtīgi rakstīt, vai nezini gramatiku, vai kāda tipa dzeju tu raksti. Vienkārši ir jauki dzirdēt daudzu cilvēku viedokļus un balsis, un bailes, un mīlestības.

P.Berders: Tas pieaug eksponenciāli (strauji). Mēs redzam, ka Latvijā un citur pasaulē cilvēki sāk saistīt sevi ar dzeju, atjaunojot saikni ar antīko spoken word tradīciju, kas ir demokrātiska, jo mums visiem ir balsis, mums visiem ir tiesības tikt sadzirdētiem un piedalīties diskusijās ap ugunskuru.

H.Makniša: Man patīk, ka spoken word neignorē klasisko dzeju. Manuprāt, tas ved cilvēkus atpakaļ pie tās. Anglijā sākotnēji starp spoken word un akadēmisko dzeju vai klasisko dzeju bija plaisa. Cilvēki, kas bija ieinteresēti vienā, uzskatīja, ka tā otra nav īsta dzeja. Tagad šie divi dzejas veidi saplūst aizvien vairāk. Jauniešus interesē spoken word - tas liek viņiem lasīt tradicionālās dzejas pārstāvjus.

P.Berders: Aizvien vairāk cilvēku sāk saprast, ka dzeja ir instruments, ar ko var izplatīt ziņas. Mums kā dzejniekiem bieži lūdz uzstāties konferencēs. Ja ir cilvēki, kas runā par konkrētu tēmu, ir noderīgi, ka dzejnieks ar savu uzstāšanos saista citu smadzeņu daļu.


Vai šim mākslas veidam vai jebkuram citam mākslas veidam ir pienākums ietekmēt sabiedrību?

H.Makniša: Domāju, ka nē. Es un Pīts droši vien esam dzejnieki, kas bieži runā par politiskiem jautājumiem. Es runāju par vecāku stāvokli sabiedrībā un mātēm, dzimumu nevienlīdzību un lietām, kas ir personiskas. Pīts runā par klimata izmaiņām. Bet ir daudz dzejnieku, kas raksta absolūti brīnišķīgu dzeju tikai, lai iedvesmotu cilvēkus, nevis runātu par kādu problēmu. Manuprāt, viss ir kaut kādā ziņā politisks, vai ne? Pat tie dzejoļi, ko rakstu par pieskārieniem un mīlestību, savā ziņā ir politiski. Tā tikai šķiet mīlestības lirika, bet tā iespaido sabiedrību. Man patīk klausīties dzeju par politiku, bet tāpat man patīk klausīties dzeju, kas ir vienkārši dzeja, vai abstrakta dzeja vai jebkas cits.

P.Berders: Politika tās patiesākajā formā – tas kā mēs sadzīvojam, kā runājam, diskutējam un nonākam pie lēmuma. Tāpēc var būt attiecību politika, seksuālā politika, mazgāšanās politika. Visas šīs lietas ir svarīgas. Tā vienkārši ir politika par politiku.


Tomēr, vai ir kāds temats, par kuru jums ir grūti rakstīt dzeju un uzstāties?

P.Berders: Tas būtu ļoti introspektīvi. Ir rakstnieki, kas raksta brīnišķīgu materiālu par ļoti emocionālām lietām, un tas ir skaisti, jo viņi veido saikni ar cilvēkiem. Un šie cilvēki ir spējīgi redzēt viņu pašu ciešanas kāda cita ciešanās. Te atkal ir runa par kolektīvo empātiju.

H.Makniša: Katram ir sava vieta. Anglijā ir kāds lielisks dzejnieks, viņš stāsta stāstus par saskarsmi ar draugiem un attiecībām. Ir lieliski klausīties viņā daudzu dažādu iemeslu dēļ, bet tas nav tas, ko rakstu es. Es ar to nedalos. Piemēram, ja kāds Lielbritānijā uzstājas un runā ļoti rasistisku dzejoli vai ko tamlīdzīgu, viņu vienkārši vairs neielūgs uz slamu.

P.Berders: Tā ir ļoti ietveroša mākslas forma. Dažbrīd pat pārāk ietveroša. Bet, jā, tā ir pozitīva - sniegšanās uz āru, saiknes meklēšana. Tāpēc mēs sanākam kopā. Tāpēc cilvēki pamet savus televizora ekrānus un pavada trīs stundas spoken word vakarā. Televīzijā stāsta, ka viņi ir neglīti un nevērtīgi, un ka viņiem būtu jāpērk lietas. Viņi kļūst resnāki un lēnāki, un skumjāki. Un viņi ir mēmi. Un viņi aizmirst, kā pienācīgi runāt, jo viņi pavada četras stundas dienā televizora priekšā.

Es atceros sievieti, kura pienāca pie manis un teica: „Es biju ļoti nomākta šovakar, jo ir ļoti sarežģīti laiki. Es biju nolēmusi skatīties televīziju. Vienkārši sēdēt pie televizora, ēst un būt bēdīga. Bet es nolēmu izvilkt sevi ārā, atnākt šeit un klausīties šos lieliskos dzejniekus, labi pavadīt laiku un smieties kopā ar citiem. Un tā ir lieliska sajūta.”


Vai ir tēmas, par kurām runāt īpaši viegli?

H.Makniša: Nekad nevar zināt, kā cilvēki reaģēs. Es kļūstu vēl nervozāka, ja dalos ar kaut ko, kam auditorija varētu nepiekrist. Bet tieši tas ir iemesls dalīties. Ja es uzrakstu dzejoli par rasismu Apvienotajā Karalistē, es dodu priekšroku uzstāties rasistiskai auditorijai, nevis auditorijai, kas vienkārši man piekristu. Ja es esmu lasījusi dzejoli simts reizes, kļūst nedaudz vieglāk, bet atkal, kad lasu jaunu, ir tikpat grūti kā tad, kad uzstājos pirmoreiz.

P.Berders: Ir viegli rakstīt par to, kam citi piekrīt, bet tādā veidā netiek izaicināti viedokļi un pieņēmumi, netiek sasniegta jauna auditorija. Ja es esmu uz skatuves un runāju „bla bla bla, Džordžs Bušs ir slikts, karš ir slikts,” no tā nekas nemainās. Uz tās pašas skatuves var stāstīt ļoti personisku stāstu par irākiešu zēnu, kas zaudējis roku bumbas sprādzienā, kaut kā savienot to un likt cilvēkiem ieraudzīt makro caur mikro.

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (72) secība: augoša / dilstoša

Tmp author
Sana Haroon

for more information watch this
https://dubaikk.com/

Tmp author
Dian Ardi

Hello admin, nice piece of writing and pleasant arguments commented here, I am in fact enjoying by these.
thank you very much has been willing to share information with us.

Obat Herbal Pembesaran Hati (Hepatomegali)
Suplemen Herbal Pembersih Usus dan Detoksifikasi
Obat Multiple Myeloma Tradisional
Obat Hiperplasia atau Penebalan Dinding Rahim
Obat Penyakit Edema Tradisional

Tmp author
jr reviews

Only aspire to mention ones content can be as incredible. This clarity with your post is superb and that i may think you’re a guru for this issue. High-quality along with your concur permit me to to seize your current give to keep modified by using approaching blog post. Thanks a lot hundreds of along with you should go on the pleasurable get the job done. The Millionaire Brain Academy Free PDF

Tmp author
jr reviews

I haven’t any word to appreciate this post.....Really i am impressed from this post....the person who create this post it was a great human..thanks for shared this with us. The Millionaire Brain Academy PDF System

Tmp author
jr reviews

I wanted to thank you for this excellent read!! I definitely loved every little bit of it. I have you bookmarked your site to check out the new stuff you post. The Millionaire Brain Academy PDF Download

Tmp author
johnz308 johnz308

Nice post! This is a very nice blog that I will definitively come back to more times this year! Thanks for informative post.
Door Hardware

Tmp author
johnz308 johnz308


This was really an interesting topic and I kinda agree with what you have mentioned here!
The Venus Factor

Tmp author
johnz308 johnz308

I am very enjoyed for this blog. Its an informative topic. It help me very much to solve some problems. Its opportunity are so fantastic and working style so speedy.
The Millionaire Brain Academy

Tmp author
johnz308 johnz308


If you set out to make me think today; mission accomplished! I really like your writing style and how you express your ideas. Thank you.

The Bonding Code

Tmp author
johnz308 johnz308

Great job for publishing such a beneficial web site. Your web log isn’t only useful but it is additionally really creative too. There tend to be not many people who can certainly write not so simple posts that artistically. Continue the nice writing
Save The Marriage System review

Tmp author
johnz308 johnz308

I like this post,And I guess that they having fun to read this post,they shall take a good site to make a information,thanks for sharing it to me.
ios downloads

Tmp author
johnz308 johnz308


I really loved reading your blog. It was very well authored and easy to undertand. Unlike additional blogs I have read which are really not tht good. I also found your posts very interesting. In fact after reading, I had to go show it to my friend and he ejoyed it as well!

Children Learning Reading Review

Tmp author
yxasarhx yxasarhx@6paq.com

I am happy to find this post Very useful for me. as it contains lot of information. I Always prefer to read The Quality and glad I found this thing in you post. Thanks
freelance business

Tmp author
yxasarhx yxasarhx@6paq.com

I wanted to thank you for this excellent read!! I definitely loved every little bit of it. I have you bookmarked your site to check out the new stuff you post.
work for yourself

Tmp author
johnz308 johnz308

Thanks for sharing this information. I really like your blog post very much. You have really shared a informative and interesting blog post with people..
Emotional Hook Formula

Tmp author
johnz308 johnz308

This is a great post. I like this topic.This site has lots of advantage.I found many interesting things from this site. It helps me in many ways.Thanks for posting this again.
Make Him Desire You

Tmp author
yxasarhx yxasarhx@6paq.com

Thanks for sharing the info. keep up the good work going.... I really enjoyed exploring your site. good resource...
The Millionaire Brain Academy Free Download

Tmp author
johnz308 johnz308


You have a real ability for writing unique content. I like how you think and the way you represent your views in this article. I agree with your way of thinking. Thank you for sharing.
Language of Desire

Tmp author
johnz308 johnz308

Hello there, You have done a fantastic job. I’ll definitely digg it and for my part recommend to my friends. I am confident they will be benefited from this website.
he is not that complicated review

Tmp author
vision

this article that i've been waited for so long. I will need this post to total my assignment in the college, and it has exact same topic together with your write-up. Thanks, good share.
whatsapp dp
best dp for whatsapp
whatsapp dp images
installing google play store in the meizu m2 note
meizu m2 note hard reset

Tmp author
vision

this article that i've been waited for so long. I will need this post to total my assignment in the college, and it has exact same topic together with your write-up. Thanks, good share. whatsapp dp

Tmp author
vision

this article that i've been waited for so long. I will need this post to total my assignment in the college, and it has exact same topic together with your write-up. Thanks, good share.
<a href="http://www.updates360degrees.com/2016/01/best-dp-display-pics-for-whatsapp-pics-pictures-images-cool-love-funny.html">whatsapp dp</a>

Tmp author
johnz308 johnz308


i am always looking for some free stuffs over the internet. there are also some companies which gives free samples.
language of desire examples


Tmp author
sandyjay308 sandyjay308

I found that site very usefull and this survey is very cirious, I ' ve never seen a blog that demand a survey for this actions, very curious...

Text the Romance Back Review

Tmp author
yxasarhx yxasarhx@6paq.com

An fascinating discussion is value comment. I think that it is best to write extra on this matter. it won’t be a taboo topic however generally people are not enough to talk on such topics. To the next. Cheers
Red Smoothie Detox Factor 200 links

Tmp author
johnz308 johnz308


Great content material and great layout. Your website deserves all of the positive feedback it’s been getting.
Pregnancy Miracle

Tmp author
sandyjay308 sandyjay308

I like this post,And I guess that they having fun to read this post,they shall take a good site to make a information,thanks for sharing it to me.
How To Read A Man

Tmp author
sandyjay308 sandyjay308


Absolutely fantastic posting! Lots of useful information and inspiration, both of which we all need!Relay appreciate your work.

<a href='http://www.languageofdesires.com/how-to-read-a-man-by-mark-scott-review/'>How To Read A Man</a>

Tmp author
johnz308 johnz308

This is such a great resource that you are providing and you give it away for free. I love seeing blog that understand the value. Im glad to have found this post as its such an interesting one! I am always on the lookout for quality posts and articles so i suppose im lucky to have found this! I hope you will be adding more in the future...

Capture His Heart

Tmp author
johnz308 johnz308


I think this is an informative post and it is very useful and knowledgeable. therefore, I would like to thank you for the efforts you have made in writing this article.
The Ex Factor Guide

Tmp author
yxasarhx yxasarhx@6paq.com

I think that thanks for the valuabe information and insights you have so provided here.
Superior Singing Method

Tmp author
johnz308 johnz308

This content is written very well. Your use of formatting when making your points makes your observations very clear and easy to understand. Thank you.
Hook Your Ex System

Tmp author
Dian Ardi

You actually make it seem so easy with your presentation but I find this matter to be really something that I think I would never understand. It seems too complex and extremely broad for me.

I am looking forward for your next post, I will try to get the hang of it!

Cara Menyembuhkan Tumor Otak
Obat Rakitis Herbal
Cara Terbaik untuk Menyembuhkan Vertigo
Obat Batu Kandung Kemih
Obat Retinopati Diabetik Herbal

Tmp author
johnz308 johnz308

I was looking at some of your posts on this website and I conceive this web site is really instructive! Keep putting up..
Monogamy Junkie Review

Tmp author
yxasarhx yxasarhx@6paq.com

Best work you have done. this online website is really cool with great facts.
http://www.binaryoptionssource.com/

Tmp author
johnz308 johnz308


Thanks for taking the time to discuss this, I feel strongly about it and love learning more on this topic. If possible, as you gain expertise, would you mind updating your blog with extra information? It is extremely helpful for me.
Language of Desire

Tmp author
yxasarhx yxasarhx@6paq.com

Interesting topic for a blog. I have been searching the Internet for fun and came upon your website. Fabulous post. Thanks a ton for sharing your knowledge! It is great to see that some people still put in an effort into managing their websites. I'll be sure to check back again real soon.
Bonding Code

Tmp author
johnz308 johnz308

This is a great article thanks for sharing this informative information. I will visit your blog regularly for some latest post. I will visit your blog regularly for Some latest post.
Children Learning Reading

Tmp author
johnz308 johnz308

Thank you so much for sharing this great blog.Very inspiring and helpful too.Hope you continue to share more of your ideas.I will definitely love to read.
Save The Marriage System

Tmp author
johnz308 johnz308

Nice blog and absolutely outstanding. You can do something much better but i still say this perfect.Keep trying for the best.
Language of Desire Free Download

Tmp author
johnz308 johnz308


This is the type of information I’ve long been trying to find. Thank you for writing this information.
Secrets To Dog Training Review

Tmp author
johnz308 johnz308

Your content is nothing short of brilliant in many ways. I think this is engaging and eye-opening material. Thank you so much for caring about your content and your readers.
The Venus Factor Review

Tmp author
johnz308 johnz308

it was a wonderful chance to visit this kind of site and I am happy to know. thank you so much for giving us a chance to have this opportunity..
Obsession Phrases Review

Tmp author
johnz308 johnz308

I found your this post while searching for information about blog-related research ... It's a good post .. keep posting and updating information.
<a href='http://www.afroniquelyyou.com/obsession-phrases-review-really-work/'>Obsession Phrases Review</a>

Tmp author
yxasarhx yxasarhx@6paq.com

Great post. you have pointed out some excellent points. I as well believe this is a very superb website.
The Language of Desire

Tmp author
yxasarhx yxasarhx@6paq.com

I was looking at some of your posts on this website and I conceive this web site is really instructive! Keep putting up..
Unlock Your Hip Flexors Review

Tmp author
Dian Ardi

Very nice post. I just stumbled upon your weblog and wanted to say that I have really enjoyed surfing around your blog posts. In any case I will be subscribing to your feed and I hope you write again very soon!
Obat Klep Jantung
Cara Menyembuhkan Kencing Manis
Obat Penyakit Asam Lambung
Cara Menyembuhkan Kanker Payudara
Cara Mengatasi Penuaan Dini

Tmp author
Jazib Raza

You know your projects stand out of the herd. There is something special about them. It seems to me all of them are really brilliant!
best dispensaries in Tacoma

Tmp author
yxasarhx yxasarhx@6paq.com

I would like to say that this blog really convinced me to do it! Thanks. very good post.
he's not that complicated review

Tmp author
Mohxin Xhaikh


I am typically to blogging and i actually recognize your content. The article has actually peaks my interest. I am going to bookmark your web site and maintain checking for brand new information.
<a href='http://www.mountocean.com/'>Mountocean</a>

Tmp author
yxasarhx yxasarhx@6paq.com

Great articles and great layout. Your blog post deserves all of the positive feedback it’s been getting.
5 Figure Day Review

Tmp author
yxasarhx yxasarhx@6paq.com

I do believe it is an well done edifying post and it's also to some excellent level substantial. In addition, I have to say I appreciate this.
The Secret Brain System Review

Tmp author
yxasarhx yxasarhx@6paq.com

This is a smart blog. I mean it. You have so much knowledge about this issue. and so much passion. You also know how to make people rally behind it. obviously from the responses.
residential cleaning business

Tmp author
yxasarhx yxasarhx@6paq.com

This blog is so nice to me. I will keep on coming here again and again. Visit my link as well..
yacon syrup reviews

Tmp author
yxasarhx yxasarhx@6paq.com

Awesome article! I want people to know just how good this information is in your article. It’s interesting. compelling content. Your views are much like my own concerning this subject.
Penguin method free download

Tmp author
yxasarhx yxasarhx@6paq.com

Thanks for taking the time to discuss this. I feel strongly about it and love learning more on this topic.
Création site internet Macon

Tmp author
yxasarhx yxasarhx@6paq.com

I felt very happy while reading this site. This was really very informative site for me. I really liked it. This was really a cordial post. Thanks a lot!.
the respect principle what men secretly want

Tmp author
yxasarhx yxasarhx@6paq.com

Thanks a lot for sharing us about this update. Hope you will not get tired on making posts as informative as this.
office clearance company mayfair

Tmp author
yxasarhx yxasarhx@6paq.com

Good website! I truly love how it is easy on my eyes it is. I am wondering how I might be notified whenever a new post has been made. I have subscribed to your RSS which may do the trick? Have a great day!
Ways to Get Over a Breakup

Tmp author
yxasarhx yxasarhx@6paq.com

Awesome article! I want people to know just how good this information is in your article. It’s interesting. compelling content. Your views are much like my own concerning this subject.
The Magic of making up Review

Tmp author
yxasarhx yxasarhx@6paq.com

Nice post! This is a very nice blog that I will definitively come back to more times this year! Thanks for informative post.
Talk to His Heart Review

Tmp author
yxasarhx yxasarhx@6paq.com

i am always looking for some free stuffs over the internet. there are also some companies which gives free samples.
מד לחץ דם

Tmp author
yxasarhx yxasarhx@6paq.com

Thank you so much for the post you do. I like your post and all you share with us is up to date and quite informative. i would like to bookmark the page so i can come here again to read you. as you have done a wonderful job.

שיטות מכירה

Tmp author
Dian Ardi

Great post i must say and thanks for the information. Post that you share this very nice, a lot of new things that I get from your post. ( Cara Efektif Mencegah serta Mengatasi Gagal Jantung )
I appreciate your post and look forward to more. Bahaya Radiasi Telepon Bagi Kesehatan

Tmp author
Dian Ardi

Great post i must say and thanks for the information. Post that you share this very nice, a lot of new things that I get from your post. ( )
I appreciate your post and look forward to more. [url=http://sapnuherbal.com/bahaya-radiasi-telepon-bagi-kesehatan/]Bahaya Radiasi Telepon Bagi Kesehatan

Tmp author
Dian Ardi

Great post i must say and thanks for the information. Post that you share this very nice, a lot of new things that I get from your post. ( <a href="http://tokoherbalacemaxs.com/cara-efektif-mencegah-serta-mengatasi-gagal-jantung/">Cara Efektif Mencegah serta Mengatasi Gagal Jantung</a> )
I appreciate your post and look forward to more. <a href="http://sapnuherbal.com/bahaya-radiasi-telepon-bagi-kesehatan/">Bahaya Radiasi Telepon Bagi Kesehatan</a>

Tmp author
yxasarhx yxasarhx@6paq.com

I have been checking out a few of your stories and i can state pretty good stuff. I will definitely bookmark your blog
Revolutionary Sex Review

Tmp author
yxasarhx yxasarhx@6paq.com

Thank you for some other informative blog. Where else could I get that type of information written in such an ideal means? I have a mission that I’m just now working on. and I have been at the look out for such information.
Mobile Thermal Printer

Saistītie raksti

Hollie McNish bandcamp.com

Pete the Temp petethetemp.co.uk

Citi autora darbi