Atslēgvārdi:

Ko tik visu zinātnieki neizdomā! 7

Labvakar, lasītāji! Kā esmu rakstījis citreiz, ar eksaktajām zinātnēm esmu uz "jūs." Skolas laikā mums bioloģijā bija jāuzšķērž varde. Man likās, ka kāds to jau ir izdarījis pirms manis, un tāpēc visi jau zina, kas ir vardes iekšpusē. Ģeometrijā mums lika pierādīt teorijas. Es uzskatīju, ka Einšteins teoriju pierādīja jau pirms 50 gadiem un tāpēc man nebūtu jāpūlas. Lieki teikt, pie ļoti labām atzīmēm es tā netiku, bet zinātnieks no manis katrā gadījumā nesanāca.

Iesaki citiem:

Taču tas nenozīmē, ka mani neinteresē tas, kas zinātiskajā pasaulē notiek. Piemēram, šonedēļ žurnālā The Economist ir stāsts par jauna veida zālēm, kādas patlaban tiek izstrādātas un pārbaudītas. Tajās būs mikročips, kurš, tabletei vēderā kūstot, nosūtīs signālu uz vēl vienu mikročipu, kas būs pacientam iedēstīts zem ādas. Šis čips, savukārt, ar satelīta palīdzību nosūtīs ārstam vēsti, ka pacients ir iedzēris attiecīgās zāles. Ārsts tādējādi zinās, ka pacients tā ir izdarījis un varēs redzēt, vai zāles ir dzertas pareizajā daudzumā, pareizajā laikā u.tml.

Vai tas nav viens brīnums? Godīgi sakot, man neliekas īpaši patīkama doma, ka man zem ādas kāds gribētu likt datora čipu, taču cilvēkiem, kuriem ir grūtības ar atmiņu, šāda ierīce varētu būt gluži piemērota. Spēja, cilvēka veselību monitorēt no attāluma, šķiet pavisam laba lieta ļaudīm, kas ir gados vecāki un, iespējams, dzīvo vieni un vientuļi. Taču par visu vairāk šis stāsts demonstrē to, cik ļoti zinātnieki strādā, lai izgudrotu kaut ko jaunu un nepieciešamu. Pirms 15 gadiem mēs neviens nezinājām, kas ir internets, vismaz es dzīvi bez tā vairs nevarētu iedomāties. Kā esmu rakstījis citreiz, ir interesanti pafantazēt par to, ko zinātne izdomās nākamajos piecos, 10 vai 20 gados. Varbūt patlaban ārā ir neadekvāti auksts (un brīvdienās būšot vēl aukstāks -- nāksies turēt krānus visu nakti atvērtus, lai tie nesasalst), bet pasaule tomēr ir viena brīnumaini interesanta vieta, vai ne?

Jauku visiem vakaru!

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (7) secība: augoša / dilstoša

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Attopies, pasaule! 25.01.2010 13:15
Zinātniski tehniskais progress jau sen ir sevi izsmēlis

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Ieva 25.01.2010 09:14
Man tas uzreiz atgādina "Dieva dziednīcu",kur Resnais regulāri atgādināja, ka panomaki nekad nemirst un "viņš ir pietiekami jauns, lai nomirtu". Tas, protams, ir pārspīlējums, taču vairumam populāro kaišu prognoze ir veiksmīgāka lielā vecumā, pat ņemot vērā to, ka vecam cilvēkam ir holesterīniņš un cukuriņš (jauniešiem pēdējā laikā gan arī iet visādi...). Vai, piemēram, nesen "Doctus" lasīju rakstu, kur sev par pārsteigumu uzzināju, ka hroniķiem visprātīgākais ir dzert vienu palēninātas irdarbības tableti dienā (vai, dažām slimībām ir pat iespēja saņemt injekciju reizi nedēļā vai vēl retāk- nu jā, ne visas aktīvās vielas ir pieejamas tādos preparātos....bet varbūt tomēr derētu iztikt bez čipiem un piestrādāt pie lēnas iedarbības formām, īpaši injicējamajām, jo tas profesionāla medicīnas māsa vai ārsta palīgs, kas to visu injicēs, varēs pie reizes novērtēt pacienta vispārējo stāvokli....

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Jūsu vārds*: 24.01.2010 10:43
Vienu čipu degvīnā otru zem ādas un sievas pie satelīta. Vismaz večiem nebūs jāmānās nākot mājas pēc vētrainas nakts.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Aivars V. 23.01.2010 14:21
KS dzimtajā Amerikā skolās laboratorijas darbus vairs neizpilda dabā,bet gan virtuāli datora ekrānā,tā iznākot liels ietaupījums un nav jāslaktē vardes vai jātērē citi dabas materiāli,bet bilde pietiekami laba esot.
Kas attiecas uz ZatleravizītiMasskavā,tad pareizi jādomā tā-ko tad Latvija no šīs vizītes iegūst vai neiegūst,jo piemēram no kādreizējās VVF vizītes Maskavā Latvija neguva neko.Ja Obamam vajag,lai Krievija tikai netraucē viņa lielo spēli pret Ķīnu,tadmums tas arījāņem vērā un nav jātraucē Maskavai tēlot lielo un svarīgo spēlētāju.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


MB 23.01.2010 11:47
Visi šie sasniegumi ir tīrais sīkums ar Latvijas zinātnes sasniegumiem. Te 90to gadu pašā sākumā tika izdomātās superduperenerdžīdrinks. Viens drosmīgs vīrs, neatceros šobrīd viņa vārdu un personas kodu, bija pirmais brīvprātīgais, kurš riskējot iedzēra šo brīnumdziru.
Rezultāti bija pārsteidzoši - viņš viens pats ar savām rokām, izdomu un enerģiju atvilka naftas trubu pāri visai valstij līdz Ventspilij, izraka modernu ostu un par iegūto naudu paēdināja visu valsti un pagodināja ar stipendiju drupačām ievērojamākos un godājamākos tautas priekšstāvjus.
Runā, ka burvju dziru sadzērās vēl divi tautas varoņi.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

liberāls 23.01.2010 11:06
Ļoti labs piemērs tam, kāpēc medicinai jābūt privātai un ar brīvprītīgu apdrošināšanu. Patiešam jebkurš vecs cilvēks gribēs tādu ierīci. Un kas par to maksās ?
Vēlēšanas rezultati Masačusetsā liek domāt, ka ASV pilsoņi ir to sapratuši, un Obamas plans izgāzīsies.
Kanādieši brauks uz ASV taisīt šo manipulāciju. Bet eiropieši pacels nodokļus un izveidos rindu - "sociala taisnīguma" dēļ.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


gt 22.01.2010 19:23
Komentārs par pavisam citu tēmu - par diskusiju "Aktuālajā jautājumā".

Ļ.cien. K.Streipas k-gs!
Visu Jums cieņu, tik tiešām! Jūs cīnījāties kā lauva pret Jūsu, ja ne oponentiem, tad atšķirīga viedokļa paudējiem.
Mani jau ilgāku laiku moka jautājums - vai Latvijas politiķiem un viņu ruporiem ir vai nav tas, ko tautā sauc par mugurkaulu. Jeb mēs luncināsimies vienalga kā, lai tikai mūsu Austrumu kaimiņš pie gadījuma nesāktu raustīt gāzes krānu (atkarību no kura kustībām mēs esam paši radījuši!), nepārtrauktu pārkraut ogles un citus "jaukumus" caur ostām, ne ..., ne ..., un vēlreiz ne ...
Tas, ka Krievijai, starp citu tāpat kā UK (kā to ir postulējis savā laikā "onkulis" Vinstons Č.) ir tikai valsts pašas intereses, kā redzams vēl daudziem nav skaidrs. Citu valstu uzskati? Ha, ha!!! Varbūt atceramies cik ilgi pastāvēja pasaules valstu sašutums par dienvidkorejiešu lidmašīnas notriekšanu. Un daudziem citiem lielākiem un mazākiem "grēciņiem". Man, tāpat kā daudziem citiem cilvēkiem, ne tikai latviešiem, nav nekāda naida pret krievu tautu. Lai gan ļoti, ļoti bieži viņa uzvedās stipri šovinistiski. Bet tā ir normāla lielas tautas mazvērtības kompleksa reakcija situācijās, kad kaut kas nenotiek pēc viņu prāta.
Bet atbalstīt, kaut netieši, patreizējo Krievijā valdošo režīmu ir necieņas izrādīšana pret to krievu tautas daļu, kas izmisusi cīnās par to, lai tik tiešām Krievijā valdītu cik necik demokrātiska pārvaldes sistēma. Vai tiešām cien. komentētāji nelasa neatkarīgos Krievijas ziņu avotus internetā?

Citi autora darbi
Streips 165x152

Skumja pašdarbība 16 Autors:Kārlis Streips

Streips 165x152

Grimstošais kuģis 3 Autors:Kārlis Streips

Streips 165x152

Privātpersona Nils 1 Autors:Kārlis Streips