Kļūda un nelaime nav liekulība 23

ASV prezidenta vēlēšanu kampaņa paliek aizvien karstāka. Un, diemžēl, arī bezgaumīgāka. Tagad uzzinām, ka Republikāņu partijas izraudztā viceprezidenta kandidātes nepilngadīgā un neprecētā meita ir grūta. Demokrāti un mediji jau ir izpūtuši milzīgu „problēmu” no šī gadījuma – kā tad tā, ka Peilina, kura ir tik konservatīva varēja pieļaut, ka viņas meita stājās seksuālās attiecībās neprecējusies. Arī Kārlis Streips vērpj līdzīgu domas pavedienu:

„Tas nu nekādi neatbilst Republikāņu partijas konservatīvāko ļautiņu uzskatiem, lai gan tas lieliski uzrāda, cik idiotiska ir viņu pārliecība, ka tīņiem vajag tikai pateikt, ka ar seksu nevajag nodarboties, jo Bībelē tas nav atļauts, un viss būs kārtībā. Te nu ir fantastiskas liekulības paraugstunda.”

Iesaki citiem:

Man šķiet, ka ir nepareizi jaukt vienā maisā ābolus ar bumbieriem – Bristola Peilina ir jauna meitene, kura ir acīmredzami ir pieļāvusi kļūdu, bet viņas kļūdai nav nekāda sakara ar liekulību.

Vispirms par meitu. Kļūda manā skatījumā nav tas, ka Bristola ir stājusies seksuālās attiecībās. Manis pēc to viņa var darīt, ja viņai tas tīk. Es zinu, ka daudzi man nepiekritīs, īpaši Sāra Peilina, Bristolas māte. Manā skatījumā Bristola pieļāva kļūdu tādēļ, ka viņa neizsargājās. Tā vietā, lai viņa dotos uz koledžu, iespējams, viņai būs jāsēž mājās ar zīdaini. Iespējams, ka viņas rīcība atturēs arī daudzus ārkārtīgi konservatīvus pilsoņus balsot par Republikāņiem. Un cik jautri gan ir zināt, ka tiksi personīgi turēta atbildīga par mātes zaudējumu vēlēšanās un Demokrātu nākšanu pie varas?

Slavenu vecāku bērniem nudien ir grūta dzīve – no bērniem tiek sagaidīts, ka viņi atspoguļos vecāku principus, viņu panākumus un vienmēr attaisnos vecāku un arī pilnīgi svešu cilvēku ekspektācijas. Citiem vārdiem sakot – viņiem ir jābūt savu vecāku cienīgiem. Kā franči teiktu – noblesse oblige – aristokrātiska izcelsme uzliek pienākumus.

Nav grūti saprast, kādēļ tas tā bieži vien nenotiek. Bērni nav vecāku spoguļatspulgs un viņiem tādiem ar nav jābūt. Bērni ir patstāvīgas personības ar savām preferencēm un prioritātēm. Mēs, vecāki, protams, varam mēģināt viņos ieaudzināt izpratni par labo un ļauno – tas nudien ir mūsu pienākums, bet mēs nevaram garantēt, ka mūsu bērni būs tikumīgi un likumpaklausīgi cilvēki. Vēl vairāk – šķiet, ir pierādījumi, ka pusaudžiem vienmēr būs problēmas pretoties kārdinājumam, lai arī cik stingri mēs viņus neaudzinātu. Nesens pētījums liecina, ka seksuāls uzbudinājums nomāc gados jaunu indivīdu spriešanas spējas un viņu morālo pārliecību. Tā ir ārkārtīgi bēdīga liecība par brīvās gribas ierobežotību. Tomēr visbēdīgāk es jūtos par Bristoli – viņa nekandidē uz politisku amatu, tādēļ publicitāte, ko viņas kļūda ir izpelnījusies man šķiet ir pilnīgi netaisnīga.

Tagad par māti. Arī viņas man ir žēl, jo es varu pilnībā iedomāties, ka viņa nudien nebija iedomājusies savas meitas jaunību paejam kā jaundzimuša bērna mātei. Bet vilšanās, ko vecāki jūt pret saviem bērniem ir robežas. Vienā brīdī ir jānocērt nabas saite un jāatzīst, ka bērni ir patstāvīgi indivīdi ar spēju pieņemt lēmumus un uzņemties atbildību, pat ja mums viņu lēmumi šķiet riebīgi un atbaidoši. Vienā brīdī vecākiem tomēr ir jārod spēja piedot bērniem, protams, ar nosacījumu, ka mēs gribam turpināt attiecības ar savām atvasēm. Un Sāra Peilina ir izdarījusi tieši to – lai arī viņas meita ir rīkojusies pretrunā ar mātes principiem, tomēr viņa ir piedevusi savai meitai.

Ja mēs runājam par liekulību, tad es to vienkārši neredzu šinī gadījumā. Liekulīgi ir iestāties par ģimenes vērtībām un vienlaicīgi mēģināt pavest jaunas meitenes – kā Oskars Kastēns to darīja. Bet Sāra Peilina, manuprāt, nav pat salīdzināma ar mūsu latviešu politiķi-donžuānu. Galu galā tā taču nebija viņa, kas stājās ārpuslaulības attiecībās, bet viņas meita.

Protams, ka man personīgi ir bēdīgi, ka Sāra Peilina neizstāstīja savai meitai visu patiesību par bitēm un puķēm. Lai arī informācija par izsargāšanos un kontracepciju var nereti izklausīties kā pamudinājums pusaudžiem stāties seksuālās attiecībās, tā būtu aiztaupījusi visu šo publisko un tik bezgaumīgo jezgu ap viņas ģimeni, kā arī negribēto grūtniecību. Tomēr vienmēr jau ir viegli izlikties gudrs pēc tam, kad kaut kas jau ir noticis. Turklāt ne jau es iešu mācīt, kā Sārai Peilinai jāaudzina viņas meita.

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (23) secība: augoša / dilstoša

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Connor 21.12.2011 17:49
would be to display respect for God . You are able to attempt these websites for tips although you might need to uncover the songs alone elsewhere http://www.edandca.info Fashion Ed Hardy : & Some standards for weddings http://www.somedresses.co.uk : "Open Arms" Journey "Babe" Styx "Everything I Do (I Do For you personally)" Bryan Adams "Faithfully" Journey "I Do not Want to Live Without You" Foreigner "Love of the Lifetime" Firehouse "My Heart Will Go On" Celine Dion "Power of Love" Celine Dion "You Raise Me Up" Josh Groban "Love Song" Tesla "Wind Beneath My Wings" Bette Midler "You're the Inspiration" Chicago "Landslide" Fleetwood Mac "Angel Eyes" Jeff Healey Band "Wonderful Tonight" Eric Clapton & (think it or not) "Stairway to Heaven" Led Zeppelin If they genuinely like classical rock they won't object to these songs. http://www.tuesue.com Fashion Themes My suggestion however is get the bride and groom to provide you having a list of songs they want to hear. You may also check with the minister and see if he has

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

ne-agd 02.12.2008 16:18
Daily Show vēl nav nekas salīdzinot ar Real Time with Bill Maher ko raida HBO. sekss.net Tur politiķiem tiek Soprano stilā :)

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

agd 10.09.2008 11:22
=> kas

Daily Show ir stipri "liberāli" (ASV izpratnē) orientēts raidījums, kuru neviens konservatīvais vēlētājs neskatās.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

kas 08.09.2008 21:24
Kā parādīja pēdējā Daily Show - atslēgvārds ir choice, kuru 17 gadīgā grūtniece izdarīja izvēloties netaisīt abortu un kuru republikāņu partija grib atņemt citām sievietēm, kuras vēlas taisīt abortu. Partijas liekulība augstākā mērā.

Patiesībā viņas kadidatūra izskatās pēc izmisīga gājiena, jo visa Makeina kampaņa bija balstīta uz to, cik viņš ir ziņoš un pieredzējis un Obama nezinītis. Peilina republikāņu kongresā stostoties ar faktiem no wikipēdījas tieši to arī parādīja - 9,000 iedzīvotāju vadītāja Aļaskā.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Fishbone 05.09.2008 17:16
"ir pārvērsts par galēji politizētu jautājumu, kur tikai viens no variantiem var būt pareizā izvēle."
Pareizi izvēlēties iespējams tiaki pēc tam, kad paredzamas un izanalizējamas konkrētās rīcības sekas. Proti, ja regulāra dzimumdzīvē pusaudžiem un tīneidžeriem palīdz izprast apkārtējo pasauli, uzlabot sekmes skolā, stimulē tos fiziski un garīgi, noņem stresu un spriedzi, tad visiem iespējamiem līdzekļiem jāveicina uzsākt dzimumattiecības. Jādod bērniem viss tas labākais. Protams , jādomā arī par sekām - nevēlama grūtniecība. Risinājumi. Prezervatīvu automāti, pretapaugļošanās tabletes pie obligātas piena glāzes, nosieti olvadi un vasiotomija, aborti. Jā arī homoseksuālās attiecības tad ir brīnišķīgs risinājums, proti, dzimumtieksmi iespējams apmierināt bez sekām (grūtniecība).
Ja, savukārt, aktīva dzimumdzīve skādē tīneidzēriem, tad .. tad

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

agd 05.09.2008 15:50
Ir jānošķir divas lietas:
1) diskusija par dzimumaudzināšanu kā politisks naratīvs;
2) konkrētā meitene un konkrētā māte.

Konkrētā māte ir konservatīva republikāne, kas ar savu dzīvi skaidri demonstrē to, ka piekrīt principiem, kuriem sludina - viņai ir pieci bērni, no kuriem pēdējais ir slims ar Dauna sindromu.
Konkrētā meita ir gan mātes radiniece, taču saukt viņu par palaistuvi var tikai zemas raudzes žurnālisti - jo konkrētā meita ir vienkārši 17 gadus veca skolniece, kas ir stāvoklī un gaida bērnu. Viņas uzvārds vēl nerada tiesības medijiem analizēt viņas seksuālo dzīvi, pārliecību vai tml.
Starp citu, konkrētā meita ir izlēmusi saglabāt bērnu un drīz precēsies ar topošo tēvu. Neredzu nekādas morālas pretrunas ar to, ko sludina māte. Kur nu vēl liekulību.


Diskusija par pieeju seksuālajai audzināšanai ir normāls politisks diskurss, kurš ASV (diemžēl) ir pārāk sakaitēts. Faktiski zinātniskie secinājumi par šo tēmu ir dažādi. Ir kopienas, kur HIV novēršanai labāk strādā atturības propaganda, bet ir tādas, kur svarīgāk ir nodrošināt brīvu pieeju prezervatīviem utt. Politiskajā diskursā amerikāņu partiju politikā tas ir pārvērsts par galēji politizētu jautājumu, kur tikai viens no variantiem var būt pareizā izvēle. Tas, protams, ir aplami, bet jāvaino pie tā ir gan republikāņi, gan demokrāti.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Fishbone 05.09.2008 12:22
Prieks ka P-P atkal ētrā. Patiess prieks (Atzīšos P-P man šad tad pietrūka)
Fishbone

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Fishbone 05.09.2008 12:15
atturēšanos vs. kontracepcija/izsargāšanās"

Te divi jautājumi

1)Kā tīneidzeru sekss uzlabo
*tīneidzeru dzīves kvalitāti,
*zināšanu apguvi skolā,
*galu galā tīneidzeru garīgo un fiziski veselību.Ja gadījumā tīneidzeru seksam it pozitīva ietekmē, tad otrais jautājums
2) kāpēc nekniebties jau no 12 gadu vecuma?"

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Mārcis 04.09.2008 19:58
Jocīgi, ka man sanāk Pēterim piekrist politisko uzskatu ziņā. Tiešām man liekas muļķīga demokrātu reakcija, kauninot par Peilinas meitas grūtniecību. Tas ir līdzīgi kā tad, ja Republikāņi censtos pārmest Obamam par narkotiku lietošanu - varbūt republikāņiem tas liktos šausmīgi, bet ikvienam demokrātam - pašsaprotama lieta.
Runājot par Makkeinu, sociāli viņš ir ļoti liberāls un nav nekad skaļi klaigājis ne par abortiem, ne par geju tiesībām. Kā republikānim viņam ir jāatkāpjas no Straight talk principa un jāsaka to, ko viņš pats īsti nedomā

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Gatis 04.09.2008 14:46
Papildus bērniem un radiniekiem, kuri var atnest saviem senčiem nepatīkamu PR, tas ir arī lielisks piemērs tam, ka citu kritizēšana par lietām, kuras paši nevar garantēt ir tikai tikšķoša laika bumbas uzstādīšana.
Šobrīd uzsprāga republikāņu Klintona laikos uzstādītā laika bumba. Un demokrāti šo sprādzienu steidzās padarīt pēc iespējas dzirdamāku.

Tāpēc arī tāda skaidrošanās šobrīd notiek.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

x 04.09.2008 14:26
palaistuve? kursh buutu runaajis ...

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

m 04.09.2008 13:46
Rita, Jūsu komentāri nav konstruktīvi

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

zaļš gurķis 04.09.2008 13:42
Patiešām labs raksts par to kā pusaudžu pieļautās kļūdas var veikli pārnest uz politikas galdiņa melnā PR iesaiņojumā!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Rita 04.09.2008 12:39
Peteri, jus raksts nav konstruktivs!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Luīze Ratniece 04.09.2008 01:06
Pēteri,
republikāņu pretošanās dzimumizglītībai, apgalvojot, ka tā "var nereti izklausīties kā pamudinājums pusaudžiem stāties seksuālās attiecībās", un abstinence-only pieeja HIV profilaksei jau krietni sen ir pierādījušās esam neefektīvas gan ASV, gan USAID programmās. Un Bristolas neveiksme ir šīs izglitības trūkums (vēl jo vairāk, ņemot vērā apkārt ceļojošās konspirācijas par to, ka arī Trigs ir Bristolas bērns).
Kā piemēru tam, ka evidence-based dzimumizglītība strādā varu minēt Nīderlandi, kura (arī Eirōpas kontekstā) izceļas ar pragmatisku un reālistisku pieeju dzimumizglītībai skolās jau labu laiku un zemāko pusaudžu grūtniecību skaitu, zemāko abortu skaitu un augstāko vidējo vecumu, kad jaunieši uzsāk dzimumattiecības.

Un Sāras Peilinas un republikāņu pro-fetus-anti-woman pieejā liekulība slēpjas faktā, ka "lēmums" saglabāt šo grūtniecību un laulāties tiek uzsvērts kā "pareizais lēmums" un "pareizā izvēle", kamēr oficiālā partijas nostāja aizliedz jebkādu izvēli. Tas pats attiecas arī uz Peilinas slavināšanu par "izvēli" dzemdēt bērnu ar Dauna sindrōmu.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

pt 03.09.2008 23:11
Paldies Dievam, ka neesmu politiķu bērns. Kā liberāli mani neuztrauc, ko dara mazā Bristola Peilina.
Arī piezīme Kārlim S. - ja Bristola būtu demokrātu bērns, vai arī tad viņa būtu palaistuve? bet ja nē - vai nav maķenīt liekulīgi viņu dēvēt tā tāpēc, ka viņas māte ir nepatīkamā partijā?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

P-P! 03.09.2008 22:43
@Pēteris

Vai kaut kur bija ziņots, ka "viņa neaizsargājās"? :)

Domāju, ka viņiem viss būs kārtībā: http://www.reuters.com/news/pictures/searchpopup?picId=58521... , vai ar "liberāļu" un viņu mediju feisiem viss būs kārtībā, nezinu.

Arī ar ģimenes vērtībām viss, manuprāt, ir kārtībā, jo tas, ka viņiem būs šis bērns, ir vērtīgāk par visu citu, bet vecāku atbalsts un mīlestība ir "klasiska" ģimenes vērtība. Kristietis neesmu, bet arī tie principi manuprāt neprasa, lai cilvēks būtu perfekts, vai lai viņa bērni būtu perfekti, bet gan - apzinoties un atzīstot cilvēka "nepilnību", meklēt Dieva žēlastība, piedošana, dziedināšanu, utt.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Kārlis Streips 03.09.2008 18:46
Pēteri, liekulība ir gan mātē, kura ir apliecinājusi, ka viņa iebilst pret jebkāda veida seksuālu audzināšanu Aļaskas skolās, gan arī Republikāņu partija, kura tik ļoti aizstāv "ģimenes vērtības", tik asiņaini brauca virsū Bilam Klintonam par viņa ārpuslaulības sakariem, bet tagad ir gatava neteikt neko, jo palaistuves māte, lūk, ir pienācīga "kristīgo vērtību" atbalstītāja. Tā ir visabsolūtākā liekulība.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Gatis 03.09.2008 16:43
ehh... pirms mani kritizē, apstrīdot un sakot, ka vairumam politiķu nav labas gribas, bet ir tikai savtīgas intereses, tad es tam zināmā mērā piekrītu.

Un tomēr, veids kā šīs savtīgās intereses tiek sasniegtas var atšķirties:
1) darot un plānojot kautko labu tautas labā, par to tauta viņus vēlāk ievēl.
2) atrodot kādu blusi oponenta kabatā un uz brīdi aiztumšojot tautas prātu, nosverot vēlēšanu iznākumu par labu sev.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Gatis 03.09.2008 16:34
Manuprāt šī muļķīgā cīņa demokrāti pret republikāņiem ir jāizbeidz. Starp republikāņiem ir savējo vidū dažs labs neatzīts kandidāts, kurš ātri iegūtu arī demokrātu atbalstu, ja vien viņu izvirzītu.

Bet nu ja demokrāti nosoda Bristonu Peilinu par to, ka viņa kļuva stāvoklī esot pārāk jaunai, tad viņiem vajadzētu nosodīt Obamu par niekošanos ar narkotikām jaunībā.

Ja tomēr demokrāti nosoda viņas māti par to, ka viņa pieder pie Republikāņiem, jo viņas meita rīkojās pretēji republikāņu popularizētajām vērtībām, tad vajadzētu vispirms painteresēties par pašu māti. Vai tad māte pati ir sludinājusi šīs republikāņu vērtības, kuras viņa meita ir pārkāpusi?
Ja viņa pati nav sludinājusi šīs vērtības - tad var uzskatīt, ka viņa neuzdodās par īstu republikāni un tādēļ viņas meita ir rīkojusies pretrunā ar republikāņu vērtībām, bet ne pretrunā ar savām vērtībām, kuras atšķirās no republikāņu kopējām vērtībām. Arī starp demokrātiem var atrast biedrus, kas savā būtībā nav īsti pārliecināti demokrāti, bet tikai svarīgākajos jautājumos piekrīt šai kopējai domai.

Tāpēc uzskatu, ka šī kašķēšanās un blusu meklēšana konkurentu kažokā ir vairāk paredzēta publikas izklaidei, bet ne konstruktīvi domājošiem politiķiem.

Šajā ziņā grēko gan demokrāti gan arī republikāņi gan arī mūsu pašu valdību ar opozīciju.

No šāda viedokļa raugoties man sāk patikt tas, ka šobrīd mūsu opozīcija un valdība tik ļoti vairs neaizraujās ar blusu meklēšanu, bet vairāk cenšās pievērst sabiedrības uzmanību ar saviem darbiem (vai vismaz labo gribu).

Skatīsimies, ko rādīs mūsu priekšvēlēšanu laiks.... :)

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Aleksis 03.09.2008 16:31
Pievienojos Pēterim. Pārspriedumi par abortu likumdošanu (pro-life vs. pro-choice) vai arī par dzimumaudzināšanu (contraceptive mentality vs. abstinence only), protams, ir interesanti - un republikāņiem un demokrātiem šajā ziņā tiešām ir domstarpības. Bet kādēļ 17-gadīgai meitenei (kurai nav nekādas politiskas bagāžas - ne demokrātiskas, ne republikāniskas), būtu jākļūst par argumentu par to, kādi principi ir "liekulīgi" un kādi nē?

>> Es gan domāju, ka te ir krietna deva liekulības: liekulīgs ir republikāņu princips par "atturēšanos vs. kontracepcija/izsargāšanās", jo tas varbūt der acu aizmālēšanai bet pēc būtības NESTRĀDĀ (kā bloga autors pats atzīst) un tam spilgts piemērs ir nabaga Bristola Peilina, kas palika stāvoklī - turklāt, saskaņā ar nākošo republikāņu principu: nē abortiem! viņa pat nevar apsvērt grūtniecības izbeigšanu kā risinājumu.
=====
Nesaprotu šī sprieduma loģiku. No kādiem faktiem var secināt, ka NESTRĀDĀ tāds vai cits pedagoģijas princips (piemēram par atturēšanos)? Pēc analoģijas: Vai tas, ja kāds autobraucējs lietoja drošības jostu un tomēr iekļuva negadījumā, nozīmē, ka drošības jostas ir liekulība vai "der acu aizmālēšanai"?

Nemaz nerunājot par to, cik šķebinoša izklausās Kristas vēlme "apsvērt grūtniecības izbeigšanu" attiecībā pret svešu bērnu, kurš dzīvo svešā kontinentā. Ja kas, ASV auglības indekss ir 2.11 bērni vidēji vienai sievietei (Latvijā tas ir 1.29, viens no zemākajiem pasaulē). Drīzāk jau amerikāņi varētu pamācīt mūs, kā nodrošināt optimālu sabiedrības reproduktīvo veselību, nevis mēs viņus.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Pēteris 03.09.2008 15:52
Krista,
Es neuztvēru, kas tieši ir liekulīgs tajā, ka māte negrib stāstīt par kontracepciju savai meitai, jo viņai šķiet, ka šādas runas tikai var pamudināt viņas meitu uz seksuālām attiecībām? Tas ir nudien bēdīgi, ka viņa to nedarīja, bet kas tieši tur ir liekulīgs?

Turklāt, ne visi republikāņi ir pret abortiem. Ne visi demokrāti ir par abortiem, starp citu - Hilarija to starp citu sauca par "nožēlojamu izvēli".

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Krista 03.09.2008 15:47
Es gan domāju, ka te ir krietna deva liekulības: liekulīgs ir republikāņu princips par "atturēšanos vs. kontracepcija/izsargāšanās", jo tas varbūt der acu aizmālēšanai bet pēc būtības NESTRĀDĀ (kā bloga autors pats atzīst) un tam spilgts piemērs ir nabaga Bristola Peilina, kas palika stāvoklī - turklāt, saskaņā ar nākošo republikāņu principu: nē abortiem! viņa pat nevar apsvērt grūtniecības izbeigšanu kā risinājumu.

Nabaga bērns, ko lai saka!

Citi autora darbi