Atslēgvārdi:

Kas mums jāgaida no Eiropas Konventa? 2

Latviešiem ir dota necerēta iespēja “ieblēdīties” bagāto klubā, kas, apzinoties savas labklājības apdraudētību, visticamāk, norobežosies no pārējās badīgās pasaules. Ja ES izjuks, mēs atgriezīsimies Hobsa aprakstītajā pasaulē, kurā dzīve būs grūta, nepatīkama un īsa.

Iesaki citiem:
Laiva 255x203
Foto:A. Jansons

Savulaik Eiropas Ogļu un tērauda kopiena (tagadējā Eiropas Savienība (ES)) ir dibināta kā starpvalstu organizācija, lai Aukstā kara apstākļos, kad aiz stūra stāvēja “asinskārais padomju lācis”, radītu vismaz kaut kādu ekonomisku un politisku ietvaru, kas ļautu rietumeiropiešiem ne tikai izvairīties no neauglīgiem savstarpējiem konfliktiem, bet arī straujā vienprātībā atjaunot un attīstīt savu karā izpostīto saimniecību. Šodien situācija ir būtiski mainījusies – “lācis” ir nosprādzis, bet ES, tās pašreizējā veidolā, ir kļuvusi par smagnēju un bieži vien attīstību kavējošu veidojumu. Šķiet, ka ES kā starpvalstu organizācija šobrīd ir sasniegusi savas attīstības robežas – tās integrācijai ir vai nu jāturpinās vienotas federatīvas valsts virzienā (Joškas Fišera piedāvātā Eiropas nākotnes vīzija), vai arī jāizjūk (Mārgaretas Tečeres nesenie ieteikumi Lielbritānijas vēlētājiem). Pašlaik notiekošā Eiropas Konventa, kurā piedalās arī Latvijas pārstāvji, uzdevums lielā mērā ir līdzīgs Satversmes sapulces mērķim – vienoties par nākotnes Eiropas uzbūves pamatprincipiem.

Konventa sakarā eiroskeptiķu arsenālā ir parādījušies jauni argumenti – mēs (latvieši) stājamies organizācijā, par kuru nav zināms, kāda tā būs mūsu iestāšanās brīdī. Patiešām, šobrīd neviens starptautisko tiesību spīdeklis neņemtos viennozīmīgi definēt, kāda būs ES. Taču mēs spējam analizēt pastāvošo starptautiskās sistēmas stāvokli un mēģināt prognozēt tās iespējamos attīstības scenārijus, kas ietekmēs gan pasauli kopumā, gan Latviju atsevišķi.

No Latvijas nacionālo interešu viedokļa raugoties, nav svarīgi, kāda būs ES nākotne, ir svarīgi, lai tā vispār vēl eksistētu un mēs būtu tās dalībnieki. Jau par triviālu patiesību ir kļuvis fakts, ka 20% pasaules bagātāko valstu (ASV, ES valstis, Japāna u.c.) iedzīvotāji izmanto 80% zemeslodes resursu. Ar katru dienu aizvien skaidrāk redzam, ka atlikušie 80% pasaules iedzīvotāju nav gatavi piekrist šādam resursu sadalījumam. Apzinoties šos pret savu labklājību vērstos draudus, industriāli attīstītās valstis, kā lielā mērā pašpietiekami veidojumi, visticamāk, norobežosies no pārējās badīgās pasaules. Pašreizējā Eiropas imigrācijas un bēgļu politikas reforma ir uzskatāma par priekšdarbiem jauna “dzelzs priekškara” nolaišanai, kas šoreiz sargās no nabadzīgo revizionisma, atstājot tos Darvina likumu varā. Latviešiem ir dota necerēta iespēja “ieblēdīties” bagāto klubā, jo vismaz pagaidām viņi (rietumeiropieši) vēl lāgā nesaprot, ko dara. Ja mēs nogulēsim mūsu lielo dienu, tad, attīstoties Eiropas federalizācijai, durvis var neatgriezeniski aizvērties. Savukārt, gadījumā, ja pēc iestāšanās klubā tas tomēr izjuks, tad eiroskeptiķiem par lielu prieku mēs atkal būsim turpat, kur agrāk – jau Hobsa aprakstītajā pasaulē, kurā dzīve būs grūta, nepatīkama un īsa.

Tāpēc saprātīgi būtu, ja Latvijas delegāti Eiropas Konventā, apzinoties mūsu nacionālās intereses, necenstos nodarboties ar, galvenokārt, vietējam elektorātam adresētu jaunradi un Eiropas “pārveidošanu” pēc sava priekšstata par labu un ļaunu atliktu uz vēlāku laiku, kad mēs jau būsim ES pilntiesīga daļa. Pārāk liela vēlme izlikties, ka Latvija reāli spēj ietekmēt lielo pasaules politiku, var izrādīties destruktīva un Eiropas integrāciju kavējoša. Latvijas delegācijas viens no uzdevumiem būtu palīdzēt Konventam apzināties, ka vilcināšanās ar federatīvas valsts izveidi var draudēt ar Eiropas projekta izgāšanos un mazināt iespējas noregulēt starptautisko sistēmu atbilstoši jaundefinējamām eiropiešu nacionālajām interesēm. Diemžēl starptautiskajā politikā valdošais politkorektais diskurss var pārvērst Konventu “neauglīgā pļāpātuvē”, kas mums varētu būt īpaši bīstami, jo nav garantiju, ka šāds scenārijs ES paplašināšanos neatliktu līdz “nākamajai Latvijas reinkarnācijai”.

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (2) secība: augoša / dilstoša

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

gatis 22.04.2002 10:13

Igatam Cizikam.

Ar patiesu prieku izlasīju Jūsu komentāru. Paldies!
Nedaudz par manu viedokli, kas Jums šķiet tendenciozs, vienpusīgs un neargumentēts. Uzreiz ir jāsaka, ka jebkurš personīgs viedoklis (arī Jūsu viedoklis, godājamais Cizik) ir vienpusīgs un zināmā mērā arī tendenciozs, jo tāda nu reiz ir viedokļu daba. Savukārt, ja runājam par argumentāciju, tad es jūtos nedaudz samulsis, jo vismaz man pašam šķiet, ka esmu diezgan skaidri definējis iemeslus kāpēc mums būtu eksistenciāli izdevīgi iestāties ES pat ja tā no starpvalstu organizācijas kļūtu par valsti un Latvija tikai par federatīvu pavalsti. Protams, vienmēr pastāv iespēja, ka es kaut ko neesmu pareizi sapratis vai kļūdījies... Ja tā, tad Jūs, godājamais kolēģi, varētu būt tik laipns un argumentēti norādīt uz maniem maldiem.
Par nekorektumu un nepieklājību... Būšu pateicīgs, ja sniegsiet man valodas un stila paraugstundu.
Par Latvijas līdzdalības pieredzi federālā valstī... Acīmredzot, Jūs ar federatīvu valsti esat domājis bijušo PSRS. Diemžēl man Jūs ir jāapbēdina - PSRS nebija federatīva valsts! Lai kā arī Jūs negribētu piekrist šim neargumentētajam, tendenciozajam, vienpusējam, nekorektajam un nepieklājīgajam paziņojumam, nav manos spēkos mainīt vēsturisko realitāti...
Par M.Tečeri... Pilnīgi pievienojos Jūsu viedoklim, ka "ES šādā stāvolī nav nākotnes". Un tieši tāpēc, ja mēs vispār gribam kaut kādu ES un Latvijas nākotni, mums ir jāveicina šīs organizācijas evolūcija.
Būšu ļoti pateicīgs par vērtīgiem padomiem un veselīgu kritiku.
Vienmēr Jūsu autors,

Gatis Puriņš.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Igats Ciziks 17.04.2002 14:05

Autoram.

Jūsu viedoklim par Eiropas Konventu es nevēlos piekrist, jo tas ir ļoti tendenciozs- iezīmējas jūsu vienpusīgā un neargumentētā attieksme pret vajadzību Latvijai iestāties ES.Jūsu šajā portālā ievietotais raksts ir nekorekts un nepieklājīgā stilā uzrakstīts.

Latvijai jau ir zināma pieredze līdzdalībai federālu valstu satāvā. Es gribētu piekrist M. Tečeres viedolim, ka ES šādā stāvolī nav nākotnes.