Atslēgvārdi:

Kapa klusums 3

Skudriņas pār muguru. Mans rīts klusē, jo Latvijas radio, brīdinot, kā būs, ja naudas nebūs, šorīt no 7.00 līdz 8.00 klusēja.

Iesaki citiem:

Pareizāk sakot – nevis klusēja, bet ar īsu intervālu raidīja sākumtaktis no tautiski himniskās Pūt vējiņi. Kā kapsētas zvanu skaņas. Izzvanām paši sevi. Uz mūžīgo klusēšanu.

Bet šorīt es gribēju, lai mans radio nevis klusē, bet pastāsta man, kas notiek valstī. Vakar LTV klausījāmies premjera Godmaņa „ārkārtas” uzrunu, ka patiesības stunda situsi, bet vispār jau viss kārtībā – valdība strādā. Un punkts. Šorīt es gribēju dzirdēt vērtējumus par premjera pozīciju. Šorīt es gribēju dzirdēt koalīcijas partneru viedokļus par to, kas vispār notiek un var notikt ar šo valdību. Šorīt es gribēju dzirdēt arī par nepolitiku – par to, kas mani sagaida šajā nedēļā, jo ir taču pirmdiena, kurai būtu jānāk ne tikai ar jaunu darba nedēļu, bet – ar jaunām ziņām un jaunu notikumu analīzi. Bet radio klusēja. Kaut stundu, tomēr – tas klusums bija pārāk ilgs. Neciešami ilgs. Kaitinoši ilgs. Baiss.

Citu radiostaciju es neklausījos. Vienkārši nav jau nevienas citas, kas man stāstītu ziņas. Ir komercstacijas, kurās „rīta cilvēki” plēš jokus un skan jautra mūzika, un tikai apaļās stundās skan trīsminūšu ziņiņas. Droši vien daudziem no rītiem ir vajadzīgs arī tas. Un tāpēc daudzi atrod komercraidstacijas. Bet man ir vajadzīgs mans radio, bez kura mans rīts ir nabagāks, jo – neinformētāks. Jā, kādu brīdi es ziņu kvalitātes dēļ arī neklausījos Latvijas radio Labrītu, bet nu atgriezos. Radio atbalstam un, jā, arī – savai informētībai.

Patiesības stunda patiesi situsi. Bet punkts nebūt nav liekams, kā to gribētu premjers un viņu nu jau laikam „uzmetušie” partneri. Ir tikai jautājuma zīmes – kas notiks ar šo valsti un tajā skaitā – ar Latvijas radio? Kas atbildīgs par to, ka šī valsts novesta līdz politiski morāli finansiālajam bankrotam? Kas atbildēs par to, ka līdz morāli finansiālajam bankrotam novests Latvijas radio? Ja man nebūs Latvijas radio, tad Latvija būs zaudējusi vienu no atlikušajiem vēl pusbrīvajiem medijiem, kas valdošajiem atbildību paprasa. Kad vairs nebūs neviena no viņiem, tad gan būs punkts. Bet man ir tik daudz jautājuma zīmju! Kur lai es viņas lieku? Kas manā vārdā runās ar tiem, kas atbildīgi?

Ja radio klusēs, tad paliks daudz jautājuma zīmju man, bet milzums izdevīgu un ērtu punktu valdošajai kompānijai, lai kādā sastāvā tā arī turpmāk būtu. Pūt vējiņi tīkami skan tikai tautiski himniski hipnotiskā mirklī, kad mums pašiem sev jāapliecina, cik lieli, vareni, skaisti un spēcīgi esam. Kad Latvijā tiek apklusināta žurnālistika, Pūt vējiņi skan kā kapsētas zvani. Apzvanām, izzvanām paši sevi. Un joprojām daudz jautājuma zīmju, starp kurām viena no treknākajām – vai mums pietiks spēka sevi iezvanīt Jaunam Sākumam?

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (3) secība: augoša / dilstoša

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Kalvis 02.02.2009 10:29
Paldies Ditai par izjusto stāstiņu! Gan jau radio kaut kā izķepurosies - tik lielas lietas pavisam nepazūd. Drīzāk jau tās veido "bezgalīgi dilstošo eksponentfunkcijas asti" - kas samazinādamās tomēr paliek, kaut arī iemiesojas jaunās formās.

Padomjlaiku bērnībā man bija pašam savs īsviļņu radiouztvērējs - ļoti skaistas atmiņas, kā meklēt un atpazīt dažādu valstu radiostacijas, par spīti traucējumu "zāģiem" klausīties radio "Brīvā Eiropa" un "Свобода", BBC programmas angliski, kuras tolaik gandrz nesapratu un daudz ko citu. Reiz jautāju tētim, kādēļ Latvijas Radio ir tik saturīgs, bet Latvijas televīzija tik trula un garlaicīga? Viņš atteica, ka raidstaciju vidū pastāvot konkurence - ka ikviena stacija faktiski sacenšas par uzmanību ar simtiem citu radiostaciju, un šis apstāklis pat pie padomju kārtības nozīmēja tiekšanos pēc kompetences un kvalitātes - atšķirībā no televīzijas programmām, kuras tolaik bija tikai trīs - divus Vissavienības kanālus ieskaitot.

Pēc tam radio aparāts sabojājās; 90-to gadu vidū aizbraucu studēt uz ārzemēm. Kad atgriezos, Latvijā jau bija ieviesies Internets (un pārstāja darboties melnbaltais televizors - vienīgais TV, kurš jebkad bijis mūsu ģimenē). Vēl kādu laiku man bija vēlēšanās iegādāties labu radiouztvērēju, nevis nožēlojamo AM/FM, kas tiek iebūvēts modinātājpulksteņos un WalkMan atskaņotājos. Bet pēc tam sapratu, ka Internets manām vajadzībām atbilst labāk.

Braukdams ar mašīnu Rīgas apkārtnē reizēm ieslēdzu BBC World Service retranslāciju (100.5 FM). Ļoti ieteicama lieta - šī programma nav daudz mainījusies pēdējo 30 gadu laikā; noder gan ziņām, gan arī ļauj atgriezties bērnības izjūtās, kad to pašu BBC vajadzēja klausīties 25m un 31m "meter-band" diapazonos. Ak jā - Internetā tagad var atrast arī BBC radio džinglu - sk. http://www.herehavesomejingles.com/audio/bbc_jingles/BBC%20W... . Priecīgu klausīšanos!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Veiko Spolitis 02.02.2009 10:05
Saprotu Tevi un pashu paarnjeema liidziigas sajuutas. Pacietiibu, tikai pacietiibu, jo mulkiiba nevar valdiit muuzhiigi:)

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Lauķis 02.02.2009 09:16
Esmu LR ikrīta klausītājs, tāpēc atbalstu viņu cīņu par pastāvēšanu. Ar abām rokām balsoju par akcijām, bet ir BET. Daudz iedarbīgāk būtu, ja klusēšana ilgtu 15 - 20 min. (Dita, radio apklusa pēc ziņām ap 7.12). mani uzspēlētā klusēšana ilgāk vnk nokaitināja. Starp citu arī citus manus kolēģus, kas LR1 klausās no rītiem. Arī viņi atbalsta šo staciju un akcijas, bet tām ir jābūt pārdomātām, ne demonstrēšanas pēc vien.
Tad jau var mierīgi atteikties no raidīšanas nakts melnumā, jo mūziku tāpat pārraida bezjēgā daudz komercstaciju.

Citi autora darbi
Kaut kas krasains

Un atkal jauns sākums 5 Autors:Dita Arāja