Kafiju mājās nedzer 48

Albānija? Kādas šausmas -tur taču karš, mafija, cilvēku tirdzniecība! Kvalitatīvas informācijas trūkums radījis labu augsni aizspriedumiem par šo skaisto un dabas veltēm bagāto Balkānu valsti. Albānija ir kā melnais caurums Eiropas kartē. Lielākoties par to „jāpateicas” autoritārismam un valsts pašizolācijas politikai gandrīz 50 gadu garumā.

Iesaki citiem:

Mani priekšstati par albāņiem veidojās bez iepriekšējas informācijas. Tāpēc varu stāstīt tikai par tām saskarsmes īpatnībām, ko piedzīvoju pati personīgi.

Albāņi ir ārkārtīgi draudzīgi, emocionāli un ar plašu dvēseli. Draudzīgums atspoguļojas viņu smaidā, kad tie runā. Un tas nav „sliežu sakodiens” jeb liekulīgs smaids. Tas ir atvērts smaids sarunai ar cilvēku, ko albānis ciena. Sasveicinoties ar svešiniekiem, albāņi kā daudzviet pasaulē cilvēki – sniedz roku. Sabučošanās parasti notiek jau ar zināmu cilvēku, un tā var būt arī tikai otrā tikšanās reize jūsu mūžā. Šāda sasveicināšanās, sākumā bija nedaudz apgrūtinoša, jo neizpratni radīja brīdis - kura puse ir pirmā, kas tiks sabučota. Kultūrās, kur tā ir pierasta sveicināšanās forma, šķiet, ka šādas grūtības varētu šķist smieklīgas un nenozīmīgas. Turklāt albāņiem ir izteikta „pieskaršanās kultūra” jeb „redzu ar rokām”. Visu vajag pataustīt, visam vajag pieskarties. Sarunājoties viens otru pietur pie pleca vai pieķeras pie rokas, ja nepieciešams pievērst īpašu uzmanību.


Kafijas kults

Būtiska loma darījumos ar albāņiem ir tieši komunikācija. Viņiem patīk ilgi runāt un stāstīt, kā lietas virzīsies uz priekšu, uzdot jautājumus par sev neskaidro. Lielākā daļa šādas tikšanās notiek tieši kafejnīcās un bez izņēmuma vienmēr ir jādzer kafija.
Kafija arī ieņem nozīmīgu lomu albāņu dienas ritmā. Kafiju mājās neviens nedzer. Ja es no rīta darbā ierados jau gatava dienas profesionālajiem izaicinājumiem, tad mani albāņu kolēģi dienu sāka ar kafiju. Ne jau darba telpās, bet gan tuvējā kafejnīcā. Kafijas pauze vidēji aizņem stundu. Ja ļoti jāsteidzas, tad var mēģināt arī tikt galā ar šo uzdevumu pusstundā. Pēc pusdienām nākamā kafijas pauze, arī tad, ja visa diena pavadīta, tiekoties ar cilvēkiem un dzerot ar viņiem kafiju. Tomēr tas ir brīdis, kad albāņi atpūšas, pārrunā ar darbu nesaistītus jautājumus.

Kafijas pauze vidēji aizņem stundu.Mani novērojumi liecina, ka parasti albāņi, sākot darba sarunas nemēdz ķerties uzreiz klāt pie izskatāmajiem jautājumiem. Sarunas ievadam, ja cilvēki iepriekš nav savstarpēji pazīstami – parasti tiek izmantots jautājums par saruna biedra izcelsmi, vietu, no kurienes viņš vai viņa nāk. To parasti mēģina atšifrēt ar uzvārda palīdzību. Kaut arī uz stereotipiem balstīta, tomēr šāda informācija par izcelsmes vietu mēdz albānim daudz pateikt arī par pašu sarunas biedru

Albānija lielu uzmanību nevajadzētu pievērst punktualitātei. Manā pieredzē – ja tas attiecās uz sanāksmēm un konkrētu tikšanās laiku, lielākoties sarunu biedri bija precīzi. Tomēr, jāatzīst, ka daudzkārt mūsu tikšanās reizes neparedzēti ieilga, un, pieļauju, ka mani sarunu biedri kavēja kādus citus savus darbus. Tomēr nekad šāda steiga netika izrādīta.

Iepriekš biju brīdināta neuztvert albāņu jautājumus par personīgo dzīvi kā kaut ko nepieklājīgu, jo viņi vienkārši ir ļoti ziņkārīgi un atvērti, ja kāds viņam uzdod līdzīgus jautājumus. Jāatzīst, ka laikam tādā sabiedrībā, kas man uzdotu ļoti personīgus jautājumus nenonācu, bet par saviem albāņu draugiem, arī nejautājot, uzzināju daudz.

Albānija jau vairākus gadus mēģina parādīt Eiropas Savienībai, ka ir gatava nozīmīgām reformām, lai īstenotu loloto sapni par pievienošanos Eiropas ekonomiskajam blokam. Kā daudzi vietējie atzīst – likumi ir izveidoti pēc labākajiem paraugiem, tomēr no tiem maz jēgas, jo reālajā dzīvē tie nedarbojas. Viens no spilgtākajiem pierādījumiem bija aizliegums smēķēt publiskās vietās – kafejnīcās, restorānos - uz durvīm kā ierasts rotājās milzīga zīme ar pārsvītrotu cigareti, tomēr tās atverot, dūmu mutuļi gan liecināja par gluži pretējo.


Viesmīlības virsotnes

Albāņiem ļoti patīk izrādīt savu viesmīlību un labklājību. Viņi var sūdzēties par valsts ekonomisko stāvokli un naudas trūkumu, tomēr to nekad neattiecinās uz sevi. Par vakariņām ar ciemiņu albānis var iztērēt arī savu mēneša algu, tomēr nekad neļaus ciemiņam no mājas vai restorāna aiziet nepaēdušam, lasīt- ļaus aiziet tikai tad, kad ir pārēdies. Viesmīlību var izrādīt dažādi – ir arī tāds ieradums - pie galda sēdošajiem izdalīt cigaretes. Arī nesmēķētājam ir jāpieņem piedāvātais smēķis un var krāt turpat kaudzītē uz galda. Bet neņemt cigareti - tā ir necieņas izrādīšana.

Albāņi var sūdzēties par valsts ekonomisko stāvokli un naudas trūkumu, tomēr to nekad neattiecinās uz sevi.Ģimene Albānija ir stiprā pils. Ja ierodoties Albānijā redzat daudz nepabeigtu māju, kurās dzīvo cilvēki, nebrīnieties. Iespējams, šie cilvēki vēlas izvairīties no nodokļu nomaksas. Tomēr lielākoties tās ir ģimenes mājas, kur stāvi tiek piebūvēti klāt ar katra bērna jaunās ģimenes izveidošanos. Vecākās paaudzes dzīvo kopā ar jaunākajām - vecie pieskata mazos, jaunie pelna naudu.

Albānijā dievina bērnus. Iespējams, albāņiem nav vislabākie spēļu laukumi bērniem un bērnudārzu aprīkojumu arī būtu vēlams ievērojami uzlabot, bet attieksme pret bērniem ir apskaužama. Mani bērni bija jau izstrādājuši maršrutus Tirānas ielās, lai varētu noiet garām mazajiem kioskiem, kuru pārdevējas, viņus ieraugot, metās ārā ar konfektēm un kūkām. Ja bija nepieciešams pāriet pāri ielai bez luksofora ar četrām braukšanas joslām, vislabākais veids to bija darīt kopā ar bērniem. Visa satiksme apstājas.

Albāņi bieži ēd ārpus mājas un daudzviet restorānos pat ir izveidoti labāki izklaides parki bērniem, nekā pilsētu parkos. Bērni šaudās šurpu turpu, vecāki mierīgi un laimīgi pavada laiku. Mani bērni lielāko daļu laika parasti pavadīja šo restorānu virtuvēs pie šefpavāriem, kuri rādīja savas prasmes un cienāja jaunatni ar svaigi ceptu maizi vai kādiem gardumiem.

Albāņiem personīgā distance vienam no otra ir krietni mazāka nekā latviešiem. Ja stāvi rindā veikalā pie kases, tad pagrozīties būs visai grūti – vietējiem cilvēkiem patīk stāvēt ļoti cieši. Arī pludmalē īstenot latvieša sapni par atpūšanos vienatnē ir pagrūti. Līdzīgi kā senā multfilmā par lauvu Bonifāciju un viņa brīvdienām – ik reizi, kad tiek atrasta nomaļāka vieta, pēc desmit minūtēm būs apkārt jau bariņš ar albāņu atpūtniekiem.

Kā jebkurā valstī – ne visi cilvēki ir ideāli un ar labiem nodomiem apveltīti. Tomēr jāatzīst, ka Albānijā var justies ārkārtīgi droši arī nakts tumšajās stundās. Es nekad uz ielas neesmu redzējusi nevienu piedzērušos cilvēku vai arī jauniešu grupējumus, kas klīstu apkārt, lai izklaides vai citu nolūku vadīti pārkāptu likumu. Protams, kriminālziņās varēja daudz lasīt par dažādām slepkavībām un apšaudēm. Tomēr, ja ņem vērā, ka Albānijā vēl joprojām ir visai spēcīgi vendetas – asinsatriebības likumi jeb „zobs pret zobu”, tad, iespējams, tas palīdz nodrošināt kārtību valstī. Komunisma laikā asinsatriebība bija aizliegta un par to varēja saņemt bargu sodu. Virzoties pretim demokrātijai Albānijā šīs senās tradīcijas no jauna atdzimst, un tiek „maksāts” par grēkiem, kas izdarīti arī pirms komunisma ēras.


Jā un nē

Tas bija „jā” vai „nē”? Šāds jautājums man radās katru reizi, ja veikalā nācās kaut ko pajautāt pārdevējam. Atbildes vietā saņēmu galvas šūpošanu, kas manā izpratnē bija kaut kas starp „nezinu” un „nē”. Patiesībā, galvas grozīšana drīzāk ir „jā”. Vārdiem to ir grūti aprakstīt, bet albāņi māk atbildes vietā tik eleganti pašūpot galvu! Līdz ar to, katru reizi, kaut arī liekas, ka sen jau viss ir skaidrs - nākas no jauna skaidrot – tas varētu būt „jā” vai „nē”? Ja netiekat skaidrībā, prasiet kaut 100 reizes, atbildēs ar to pašu. Kaut arī iepriekš man bija stāstīts, par to, ka albāņiem tāpat kā bulgāriem, galvas pieliekšana nozīmē negatīvu, bet galvas grozīšana – pozitīvu atbildi. Tik strikti to nošķirt nevar, tāpēc akli paļauties uz šādiem galvas mājieniem neieteiktu.

Cilvēku savstarpējo saskarsmi Albānijā, kā jebkur citur pasaulē, veido kultūra, izglītība, pieredze un tradīcijas. Jaunatne Albānijā uzvedas atšķirīgi no vecākās paaudzes, tomēr viņus visus vieno viesmīlība un vēlme būt saprastiem.

______________________________

Šī publikācija ir veidota ar Eiropas Trešo valstu valstspiederīgo integrācijas fonda atbalstu projektā "Starpkultūru un dažādības vadības mācību sistēmas izveide publiskā sektora darbiniekiem". Par publikācijas saturu atbild biedrība "Sabiedriskās politikas centrs PROVIDUS".

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (48) secība: augoša / dilstoša

Tmp author
ahmad fadilah

test
<a href="http://goo.gl/TLJKhQ">jasa konstruksi indonesia</a>
<a href="http://bit.ly/2bgLGS7">jasa konstruksi besi baja</a>

Tmp author
Radha Pandey

Hey,This is a very nice post and vrey interesting.it is real quality writes as offered on this post.bankruptcy software

Tmp author
Online Deals UK

Excellent article. Thanks a lot for keeping great stuff. I would like to invite you to visit my website.
<a href="http://www.onlinedealsuk.com/facial-epilator/">best facial epilator</a>

Tmp author
prins prins


Hey,This is a very nice post and vrey interesting. it is real quality writes as offered on this post. http://graavaa.com/ http://luxuryescapes.in/ http://enablersinvestment.com/

Tmp author
prins prins


Thank you, I've been seeking for info about this subject matter for ages and yours is the best I have discovered so far.<a href="http://graavaa.com/">Natural stone supplier india</a>

Tmp author
spotlight

Took me time to read all the comments, but I really enjoyed the article. It proved to be Very helpful to me and I am sure to all the commenters here! It’s always nice when you can not only be informed, but also entertained! kbox

Tmp author
spotlight

A very awesome blog post. We are really grateful for your blog post. You will find a lot of approaches after visiting your post. I was exactly searching for. Thanks for such post and please keep it up. Great work. subway surf

Tmp author
usman ali

I've read this post and if I could I desire to suggest you some interesting things or suggestions. Perhaps you could write next articles referring to this article. https://smartersoloads.wordpress.com

Tmp author
usman ali

I want to express my admiration of your writing skill and ability to make readers read from the beginning to the end. read what he said

Tmp author
spotlight

I want to express my admiration of your writing skill and ability to make readers read from the beginning to the end. I would like to read newer posts and to share my thoughts with you Locksmith 24 hour

Tmp author
spotlight

I feel really nice reading these articles I mean there are writers that can write good material. Seattle Web Design Company Services Designer

Tmp author
usman ali

Nice post mate, keep up the great work, just shared this with my friendz
how to lose weight fast

Tmp author
usman ali

i found so many interesting stuff in your blog especially its discussion..thanks for the post. top epilators in India

Tmp author
usman ali

I am friend has read the book and he is so impressed by it. dohaescortstars

Tmp author
usman ali

Its opportunity are so fantastic and working style so speedy. steps of drawing Batman v Superman

Tmp author
usman ali

Wow i can say that this is another great article as expected of this blog.Bookmarked this site.. https://www.hirerush.com/TX:Dallas/service/wedding-photography

Tmp author
usman ali

The blog is informational and always produce amazing things. Dallas FHA Loan Pros

Tmp author
spotlight

This is a great post ! it was very beautiful view. I look forward in reading more of your work. Also, I made sure to bookmark your website so I can come back later. I enjoyed every moment of reading it. chung cư citygate

Tmp author
usman ali

Interestingly you write, I will address you'll find exciting and interesting things on similar topics. psystrology method

Tmp author
usman ali

I will instantly grab your rss feed to stay informed of any updates. fatdiminishersystemreview.org

Tmp author
usman ali

A very awesome blog post. We are really grateful for your blog post. combat, law enforcement You will find a lot of approaches after visiting your post. NYC SEO

Tmp author
spotlight

A very awesome blog post. We are really grateful for your blog post. You will find a lot of approaches after visiting your post. I was exactly searching for. Thanks for such post and please keep it up. Great work. Abrir web

Tmp author
usman ali

Hi I found your site by mistake when i was searching yahoo for this acne issue, I must say your site is really helpful I also love the design, its amazing!. http://thelostwaysreview.org

Tmp author
usman ali

This is very useful, although it will be important to help simply click that web page link: eat well plate

Tmp author
usman ali

I added it to my favorites blog site list and will be checking back soon. Please check out my site as well and let me know what you think. https://schallzahnbrstetestsieger.wordpress.com/

Tmp author
usman ali

A good blog always comes-up with new and exciting information and while reading I have feel that this blog is really have all those quality that qualify a blog to be a one. www.singersewingsolutions.com

Tmp author
usman ali

I am very enjoyed for this blog. Its an informative topic. It help me very much to solve some problems. Its opportunity are so fantastic and working style so speedy. كويت فايندر

Tmp author
usman ali

We provide you followers at unbeatable charges with 24*7 shopper assist, money again warranty in addition to a good deal additional!! http://getigfollowers.xyz/

Tmp author
usman ali

We provide you followers at unbeatable selling prices with 24*7 shopper help, funds back again assurance plus a lot extra!!
click to read http://www.besocially.net/

Tmp author
usman ali

I have read your blog it is very helpful for me. I want to say thanks to you. I have bookmark your site for future updates. http://sattamatkai.net

Tmp author
spotlight

I think you would be hard pressed to find somebody with the same consistency I have had over the years so I am happy with that. make a clubflyer

Tmp author
usman ali

Excellent article! We are linking to this particularly great article on our website. Keep up the great writing.http://www.examiner.com/article/how-to-get-real-followers-on-instagram

Tmp author
usman ali

I havent any word to appreciate this post.....Really i am impressed from this post....the person who create this post it was a great human..thanks for shared this with us. http://davidmastsolutions.net/buy-real-instagram-followers/

Tmp author
AqIb KhAn

Great info! I recently came across your blog and have been reading along. I thought I would leave my first comment. I don’t know what to say except that I have.
coremedia asset

Tmp author
AqIb KhAn

Great info! I recently came across your blog and have been reading along. I thought I would leave my first comment. I don’t know what to say except that I have.
<a href="http://coremedia.info">coremedia asset</a>

Tmp author
Todd Moeller

Great article, I really enjoyed reading it! Thank you for sharing it!

<a href="http://www.doubledowncasinocode.com/">ddc promo codes</a>

Tmp author
Faheem Jabbar

This content is written very well. Your use of formatting when making your points makes your observations very clear and easy to understand. Thank you.The Penguin method

Tmp author
Faheem Jabbar

wow, great, I was wondering how to cure acne naturally. and found your site by google, learned a lot, now i’m a bit clear. I’ve bookmark your site and also add rss. keep us updated.that not how men work

Tmp author
Well Wisher

Its a great pleasure reading your post.Its full of information I am looking for and I love to post a comment that "The content of your post is awesome" Great work.<a href="http://www.reasonablegifts.com">get well gift baskets</a>

Tmp author
Ptre Ptre

I finally found great post here.I will get back here. I just added your blog to my bookmark sites. thanks.<a href="http://www.sat-gold.com/">cccam server</a>

Tmp author
Well Wisher

I am always searching online for articles that can help me. There is obviously a lot to know about this.
best fiverr seo gigs https://www.fiverr.com/ismailzai/do-best-quality-dofollow-blog-commenting-links-60-pr2-to-pr6-with-actual

Tmp author
Julia Martin

This is a very good post which I really enjoy reading. It is not every day that I have the possibility to see. Pressure Washing Austin Texas

Tmp author
john patinson

Easily, the article is actually the best topic on this registry related issue. I fit in with your conclusions and will eagerly look forward to your next updates. Just saying thanks will not just be sufficient, for the fantasti c lucidity in your writing. I will instantly grab your rss feed to stay informed of any updates.
you fit health club http://www.perfectfatlossreviews.com

Saistītie raksti
6265691659 2340f2e55b

Pūķa seja 1 Autors:Providus

4690804301 74541af760

Seismiskā Čīle 29 Autors:Providus

2791201647 8e55fd8ffc

Austrumi kā smalka lieta 3 Autors:Providus

Citi autora darbi
Starts

Gads līdz startam 110 Autors:Ilze Straustiņa

War

LTV karalauks 2 Autors:Ilze Straustiņa