Atslēgvārdi:

Kad policiju aprij tukšums 11

Lai gadījuma ļaudis neiekļūtu darbā policijā un nekristos tās darba prestižs, ir jāpaaugstina prasības izglītībai un prasmēm pat par spīti tam, ka algas tagad mazākas.

Iesaki citiem:
Bundza 255x203
Foto:Flavijus

Cilvēkam, kas savā iedomībā vismaz pats sev allaž šķitis „radības kronis”, ir dotas divas lietas: izvēles un iespējas. Ikviena izvēle satur savas unikālās iespējas.

25. janvāra rītā Jēkabpilī pieci cilvēki, tostarp četri policijas darbinieki, izdarīja savu izvēli — nelikumīgi paņemt naudu, kas, viņuprāt, viņiem „pienācās”, un tagad viņiem jau ir iespējas — dabūt advokātu, kriminālprocesu, taisnīgu tiesas un saturīgu soda izpildes procesu.

Vara kopā ar slavu un naudu ir vienas no tām iespējām, kas nemaina cilvēku, tās vien kā palielināmais stikls pastiprina redzamību īpašībām, kas cilvēkā mājo jau izsenis. Jēkabpils traģēdija skaidri parādīja būtiskas problēmas policijas darbā — vērtību izpratnes trūkumu un greizo personāla atlasi, kas vairāk balstās uz fizisko sagatavotību, nevis zināšanām, profesionalitāti un cilvēka izpratni par policijas misiju — savas valsts iekšējās drošības aizsardzību.


Ar spēku, bez vērtībām

Valsts policija nav privāta bodīte — to uztur par sabiedrības maksātajiem nodokļiem un tā ir domāta cilvēkiem. Tajā pašā laikā policijā strādā sabiedrības pārstāvji, kuru galvenais uzdevums — aizsargāt šo sabiedrību. Tāpēc ļoti būtiski, lai darbu policijā veiktu cilvēki, kuri izprot šī darba būtību — prot nošķirt policijas darba mērķus (sabiedrības drošību), no līdzekļiem (varas), kas dota mērķa — tikai šī, ne cita, — sasniegšanai. Turpretī, ja dienesta gaitu uzsākšanai policijā mērķis ir iegūt varu (un naudu), nedomājot par cenu, tad pienāk tāds 25. janvāra rīts, kurā atsevišķu policistu goda prāta trūkums līdz zemei noslauka simtiem citu iepriekš labi izdarītu darbu, attieksmju un nodomu.

Esmu pārliecināta, ka Jēkabpils asiņainais slaktiņš ir mācību stunda un zaudējums mums visiem. Te vairs nav runa par kaitējuma nodarīšanu atsevišķiem cilvēkiem vai pat ar likumu aizsargātām interesēm. Šajā notikumā cietušo ir būtiski vairāk — tajā skaitā cietušie ir arī četri uzbrucēji ar savu greizo vērtību sistēmu. Viņus par tādiem cilvēkiem esam „brangi” uzaudzinājuši paši savās ģimenēs, skolās, policijas koledžās un vēlāk — darba vidē.

Cits jautājums — vai mums pietiks prāta „apgūt” sūro mācību un saprast tās jēgu? Jēkabpilī notikušo traģēdiju un tās cēloņus esmu daudz pārrunājusi ar saviem bijušajiem kolēģiem — pieredzējušiem policijas darbiniekiem. Un viņu atbildes uz maniem jautājumiem pozitīvi pārsteidz. „Ne jau tas ir pamata iemesls notikušajam, ka policijā ir zemas algas”, viņi saka. Algas policistiem ļoti lielas nekad nav bijušas. Bet ir svarīga viena ļoti nopietna tendence — ka daļa cilvēku uz policiju strādāt nāk vien tāpēc, ka grib iegūt varu — dienesta ieroci — un klāt nākošās sociālās garantijas, tajā skaitā brīvu vaļu „cilpot apkārt pa haltūrām”. Jo daļa policistu godīgi atzīstot — labi, ka policijā algas mazas. Tas ļaujot nopelnīt daudz vairāk papildus darbos, jo priekšniecībai esot jātur mute ciet, kad darbinieki piepelnās ārpus darba laika.

Tāpēc būtu jānoskaidro, kā, neskatoties uz sīki izstrādāto dienestā pieņemšanas kārtību, policijas rindās tomēr nonāk cilvēki, kurus no šī darba būtu jātur pa gabalu? Kādu iemeslu dēļ ir izveidojusies prakse, ka par spīti kliedzošiem likumpārkāpumu faktiem policijas darbiniekiem — likumpārkāpējiem — ir ļauts turpināt dienestu?

Vidēja līmeņa policijas dienestu vadītājiem būtu jāuzņemas lielāka atbildība par saviem kolektīviem, pārzinot arī tās lietas, kas saistītas ar padoto policistu personības attīstību. Jābūt vismaz virspusējam ieskatam par situāciju ģimenē, bet dažas personīgās dzīves jomas (piemēram, parādsaistības) būtu jāpārzina policijas iekšējās drošības dienestu speciālistiem. Ir jāsaprot, ja vēlamies sociālās garantijas, varu un ieroci, tad jārēķinās arī ar papildus kontroli — visas tiesības ir saistītas ar pienākumiem un policijas darbinieki te nav izņēmums.


„Būda” un pistole — pagātnei

Taču paši policisti stāsta, ka izpratne par vērtībām un mācībām daļai policistu esot visai formāla, jo, lai veiktu ierindas darbu policijā, tiek prasīta vien vidējā izglītība. Savukārt, lai piepelnītos papilddarbos, ir vajadzīga „uzkačāta būda” un pistole, jo, lūk, tur policistu vietā domā šefs. Mafijas modelis, nekas vairāk.

Tāpēc bažas rada fakts, ka policijā darbā tiek pieņemti un strādā cilvēki, kuri ir tik ļoti tālu no izpratnes par savas iestādes, kur viņi saņem algu, uzdevumiem. Ja no šāda viedokļa raugās uz dienesta gaitu regulējošām normām un praksi, kļūst saprotams — lai kļūtu par policistu, visbargākie kritēriji tiek izvirzīti fiziskajām spējām, mentālās vērtējot kā sekundāras. Manis uzrunātie policisti teic — lai gadījuma ļaudis neiekļūtu darbā policijā un nekristos tās darba prestižs, ir jāpaaugstina prasības izglītībai un prasmēm pat par spīti tam, ka algas tagad mazākas. Labāk pieņemt darbā mazāk cilvēku, bet labākus, un tad arī algas varētu maksāt tiem, kas grib strādāt kārtīgi. Turklāt darbā pieņemamo motivācijai uzsākt darbu policijā būtu jāpiešķir īpaša loma, tāpat kā īpaša uzmanība būtu jāvelta personības un noturības vērtējumam. Būtu labi policijas darba pretendentus pārbaudīt uz melu detektora un tikai pārbaudījumu sekmīgi veikušos ietērpt policista tērpā un dot ieroci.

Viens no pieredzes bagātākajiem Latvijas policistiem Aloizs Blonskis laikrakstam Diena paudis: „Iemesls, es domāju, ir tas, ka audzināšanas darbs un kontrole no priekšniecības puses ir ļoti vāja. Ir tādi, kuri uzskata, ka ļoti maz maksā, ja grib dzīvot cilvēka cienīgu dzīvi, nauda ir iegūstama jebkādā ceļā. Taču vajadzētu kontrolēt policistus ne tikai darba laikā, bet arī zināt, ko dara ārpus tā.” No teiktā saprotams, ka ikvienam, pat neliela policijas dienesta vadītājam, jājūt atbildība par savu ļaužu noturēšanu rokās.

Vienmēr ir bijusi policija, ko mēs redzam, un tāda, ko neredzam. Būtiski, lai lielākā daļa no tā, ko redzam, ir gaišās krāsās. Ļoti vēlētos, lai traģiskais Jēkabpils notikums nestu sev līdzi radikālas izmaiņas policistu izglītības organizēšanā, vērtēšanā un atlasē, augstāk novērtējot profesionālo kvalitāti un izpratni par policijas misiju, vērtībām un jēgu, nevis koncentrējoties uz kvantitatīvajiem rādītājiem. Ir jāvērtē nevis izdiena un iepriekš ieņemto amatu skaits, bet tas, kas, izmantojot šos instrumentus — laiku un pozīciju dienestā — paveikts līdz galam un kārtīgi.Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (11) secība: augoša / dilstoša

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Ahmeds 04.02.2011 22:33
Cops as criminals in the Philippines http://www.atimes.com/atimes/Southeast_Asia/MB05Ae02.html

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

lola 03.02.2011 16:38
Izlasot šo rakstu, nāku pie secinājuma, ka autore tālāk par sava kabineta slieksni kāju spērusi nav un reālās izpratnes par policistu ikdienu t.i.darbu arī nav. Vienvārdsakot viss aplūkots no viena skatu punkta,jo.. Realitāte ir tāda, ka lielākajam vairumam policijā ieroča nemaz nav un tā sauktā vara ir ne lielāka un mazāka par to, ka ir jānoklausās katra cietušā un aizturētā apvainojumi.Jo policists, taču ir nulle, beztiesiska būtne.- Tās retās sabiedrības daļas loceklis, kurš savas tiesības nevar realizēt sastāvot kādā politiskā partijā, piketējot vai streikojot, tādejādi paužot savu neapmierinātību par zemo atalgojumu, neapmaksātajām virsstundām un svētku dienām vai sociālajām garantijām, kuras neeksistē. Un ir lieki šeit teikt, ka policistam ir jākalpo sabiedrībai par baltu velti, jo arī viņš ir cilcvēks, kurš vēlas ēst, ģērbties, dzīvot, turklārt svarīgāk par visu- VIŅŠ RISKĒ AR SAVU DZĪVĪBU SABIEDRĪBAI.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Edge - paps 30.01.2011 19:44
paps> Tas nav normāli, taču tas divdesmit gados pašu rokām&galvām veidotā sasniegtais rezultāts. Tāpēc jau nebeigsim slavēt ''demokrātiju'' un brīvo tirgu, kas veicina kazino, laimētavu un lombardu skaita pieaugumu - un attiecīgi samazina skolu, slimnīcu, cilvēku skaitu?

Pašlaik daudzi Latvijas iedzīvotāji protestē pret rezultātu, kāds sanācis patlaban. "Pieņemu, ka šajā naidā sublimējas negācija pret ekonomiskā pamata trūkumu zem kājām. Tas rada bezcerību - pensija pazudusi, nekustamā īpašuma nodoklis katru gadu pieaug, algu gadā apgriež vairākkārt. Šai nemitīgajai ņemšanai, pretī neko nedodot, līdzi nāk agresivitāte un naids, uzskata LMA Spārītis

( Peters: Latvijā arī šodien sabiedrība vēl neprot dzīvot kapitālismā )http://diena.lv/lat/politics/viedokli/peters-latvija-ari-sod...

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

paps 30.01.2011 08:00
Ne par Jēkabpili, bet par darba apstākļiem policijā. Esmu bijis dažās Rīgas nodaļās pieteikt likumpārkāpumu un rakstīt iesniegumu. Papīra trūkums, normāla apgaismojuma telpās nav, pēdējais kosmētiskais remonts bijis pirms 25 gadiem. Man pietiek ar 30min. tādās telpās, lai depresīvs noskaņojums pārņemtu. Tas tomēr nav normāli.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


iR 30.01.2011 00:28
Ahmed, paldies par prātīgiem vārdiem!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


jumors 29.01.2011 21:34
Ir taču tā krīze vērtīga, ja neskaita pāris līķus. Vismaz piespiež domāt par ārprāta cēloņiem un domāšanu katrā cilvēkā.
Protams, ka katram ir izvēles brīvība. Bet kāpēc tad policijai nav izvēles?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Gunta Leona 29.01.2011 20:29
Paldies autorei. Diemžēl gan jau Jēkabpils notikumi nebūs pēdējie. Diemžēl. Tur nu mēs esam. Vai tik tie, kas pašlaik daudzos komentos piesauc kristietību, paši nav kristietības vislielākās "rotaļu lelles"?

Cik nav nācies dzirdēt - dieviņš tā lēmis, tāds tavs liktens...

L-ja ir maza. maza. ASV un Krievija savas domstarpības varētu atrisināt pašas. Bet L-ja "pieslienas", te vienai, te otrai, vienai... Vai tad tajā pašā Krievijā nebija grūtāk kļūt par lielu noziedznieku, ne kompartijas funkcionāru?

Kādu sabiedrību var aizstāvēt tie, kurus radījusi tā sabiedrība, kad vēl nav nomirusi tā daļa, kurai ir nozīmīgas morāles, ētikas... normas. Ar musku';liem vien ētikai nepiekļūt, izglītība nepieciešama. Bet atkal atruna - nav naudas...

Es varu domāt, kā man tīk. Bet pienāks viens viņš, iesitīs vai ižšaus un teiks - tā nedomā, un dari tā, kā es gribu. Taču izrunāšanās, apspriešanas, vienošanās iespējas liegtas.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


von - Ahmeds 29.01.2011 11:47
Man ļoti nepatīk tā mūsdienu ideoloģija, ka par noziedzniekiem tiek teikts, ka pie viņu noziegumiem ir vainīga sabiedrība. Un tad arī noziedznieki sāk runāt šīs nejēdzības, gan par to, ka paši nav īsti vainīgi, gan par to, ka redz upuri ir īstie noziedznieki, laupītāji un tamlīdzīgus puskomunistu saukļus.
=============================
Gluži pretēji. Sātans dara visu, lai cilvēki domātu, ka viņš neeksistē. Tāpat puskomunisti savu ideoloģiju mūsdienās slēpj, cenšoties to pierakstīt citiem.
Tāda ir viņu daba, ar to jārēķinās.
Pie sabiedrībā notiekošajām negācijām ir vainīgi cilvēki, kuri veido sabiedrību.Ar kristietību un tās normām viss ir kārtībā, problēmas rada tas, ka sātana apsēstie komunisti ir izveidojuši morāli degradētu vidi, ir radījuši situāciju, ka nākamajām paaudzēm vairs nav kristīga etalona un piemēra.
Lielākā problēma ir tā, ka sabiedrībā ir milzīgs primitīvo pusdzīvnieku- proletāriešu īpatsvars un nav aristokrātijas, kuras uzdevums būtu noteikt morālās vadlīnijas sabiedrībā. Aristokrātijas vietu ir aizņēmusi "elite" kura sastāv no izglītotākiem, bet tāpat, garīgi primitīviem, garīgi neattīstītiem puslopiem - proletāriešiem, ar visām no ta izrietošām sekām.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

c 28.01.2011 23:34
Pilnīgi pareizi!!! Paldies autorei!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Ahmeds 28.01.2011 22:26
_Viņus par tādiem cilvēkiem esam „brangi” uzaudzinājuši paši savās ģimenēs, skolās, policijas koledžās un vēlāk — darba vidē. _
============
Man ļoti nepatīk tā mūsdienu ideoloģija, ka par noziedzniekiem tiek teikts, ka pie viņu noziegumiem ir vainīga sabiedrība. Un tad arī noziedznieki sāk runāt šīs nejēdzības, gan par to, ka paši nav īsti vainīgi, gan par to, ka redz upuri ir īstie noziedznieki, laupītāji un tamlīdzīgus puskomunistu saukļus.

Lai kāda ir vai nav noteiktas sabiedrības un apstākļu ietekme, tas nenoņem indivīda atbildību un vainu. Un nemīkstina to ne vairāk kā par nenozīmīgiem 10%.

Īstā problēma ir tā, ka mūsdienu rietumu sabiedrība krīt pilnā morāles sabrukumā, jo kristietībā bāzētā morāle tiek pakāpeniski atmesta jau pēdējos 200 gadus un pašizdomātajām kopējām sabiedrības vērtībām un morālei bieži vien trūkst ticamības un seguma, ja runa nav par vispārcilvēciskajām vērtībām, kuras ir katrā pieskaitāmā indivīdā.

Mūsdienu rietumu sabiedrības indivīdus kā sabiedrību aizvien mazāk satur kopā vispārcilvēciskie iemesli, kopējie mērķi vai vērtības. Tā vietā savu iegribu pielūgšana un indivīdi šo iegribu apmierināšanas centienos cenšas iegūt viņiem nepieciešamos resursus: to pašu minēto naudu, varu un slimākas personības gadījumā, pat slavu.

Cilvēks ir radīts lai kalpotu un pielūgtu. Ja viņš nekalpo un nepielūdz savu Radītāju, tad viņš kalpo un pielūdz radību - savas iegribas.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Andris_2 28.01.2011 17:42
...jāpaaugstina prasības izglītībai un prasmēm pat par spīti tam, ka algas tagad mazākas. Labāk pieņemt darbā mazāk cilvēku, bet labākus,....Turklāt darbā pieņemamo motivācijai uzsākt darbu policijā būtu jāpiešķir īpaša loma, tāpat kā īpaša uzmanība būtu jāvelta personības un noturības vērtējumam. Būtu labi policijas darba pretendentus pārbaudīt uz melu detektora un tikai pārbaudījumu sekmīgi veikušos ietērpt policista tērpā un dot ieroci...
-----------------------------------------------
Kur gan vēl labāk, ja vien būtu tāda vēlēšanās, varētu testēt un pārtestēt katra topošā policista visus iespējamos dotumus un pat pašam vēl neapjaustos visslēptākos instinktus, ja ne specializētā, militarizētā, ar vismaz pirmo kursu kazarmu režīmā Policijas akadēmijā ?!

Nu tad varbūt kādam ir drosme skaļi pateikt, kuram Latvijā Policijas akadēmija nebija vajadzīga?!

Saistītie raksti
Policija 255x203(3)

Tu esi mans policists Autors:Ilze Ruķere

Tims rees 255x203(1)

Pilsonis mundierī Autors:Rita Ruduša

Policija 255x203(1)

Policija, lūdzu atvērt(ību)! 7 Autors:Ilze Dzenovska, Inese Avota

Citi autora darbi
Zirgs

Kas ir laime? 1 Autors:Ilona Kronberga