Atslēgvārdi:

Kā veicināt nodokļu nomaksu? 19

Kā redziet, šī tēma mani ir aizskārusi. Izskatās, ka savās ES fondu iztērētās naudas atkaitēs www.manaena.lv veidotāji varēs droši ielikt nu jau 2 manus bloga ierakstus un lepni ierakstīt 'sabiedrībā tika veicināta diskusija par nodokļu nomaksas jautājumiem'.

Iesaki citiem:

Stāsts šoreiz par to, kā varētu lietderīgāk ieguldīt līdzekļus, lai īstenotu mērķi: "ēnas ekonomikas samazināšanās, iekasēto nodokļu apjoma pieaugums". Un nav svarīgi, vai stāsti ir patiesi, vai izdomāti.

1. Es - parasts cilvēks, kas par nodokļiem zina tikai tik daudz, kā to, ka tos apmaksā darba devējs - esmu atradusi vecmāmiņas bēniņos antīku 18.gadsimta mēbeli. Pārdodu to antikvariātam par ne mazāk un ne vairāk kā 2000 latu. Nevaru saprast - man ir jāmaksā nodoklis, vai nav? Labi, VID taču ir mājaslapa, pamēģināsim informāciju atrast tur.

  • OK, laikam tas ir ienākumu nodoklis, vai ne? Lapa uzreiz atver sadaļu 'tiesību akti', kur ir likumi. Palasu, īsti neko nesaprotu - nav jau arī visa diena paredzēta šīs lietas noskaidrošanai, vai ne?

  • Atveru sadaļu Deklarāciju iesniegšanas un nodokļu nomaksas termiņi. Tur kautkādi taksācijas gadi (?) un saimnieciskās darbības (uz mani tas attiecas vai nē? nav saprotams.)

  • Sadaļā nodokļa nomaksas kārtība ir sacerējums, kur no likuma izvilkti parastam cilvēkam nesaprotami teksti.

  • Skaidrs, ka nekas nav skaidrs. Zvanu uz 1898. Tur visas līnijas aizņemtas.

  • Ir pagājusi stunda, un es nolemju, ka pieķeršos šim kaut kad vēlāk. Vēlāk nekad nepienāk. Tā kā valsts arī īsti neliekas ne zinis par to, ka es uzliku uz konta no kautkurienes radušos 2000 latus, saprotu, ka man nekas nebija jāmaksā.


2. Mana bērna auklīte nolēma, ka varētu legalizēt savus ienākumus. Jau atkal - ejam uz VID mājaslapu. Laikam jau uz viņu attiecas gan sociālais, gan ienākuma nodoklis, vai ne? Tad laikam jāiet uz sadaļu 'Nodokļu maksātāji'.
Es varētu šādus stāstus uzrakstīt kaut vai 100. Ja jau VID tik ļoti vēlas, lai mēs nokārtotu savas saistības pret valsti, kāpēc tam ir jānotiek tik sarežģīti? Kur ir 'cilvēku valodā' rakstītie bukleti? Piemēram, es gribēju atvērt savu mikrouzņēmumu, tomēr pat neskatoties uz to, ka neesmu cilvēks, kas pabeidzis 3 klases, no VID piedāvātās informācijas man nekas netapa skaidrs. Bija jāiet uz kursiem, kur man visu paskaidroja. Un es tur nebiju tāda vienīgā.

Vai tiešām pastāv miljards saimnieciskās darbības formu? Kāpēc populārākajām nevarētu uztaisīt aprakstus? Skaistumkopšanas jomā strādājošajiem, kuri varētu redzēt, kādi reģistrācijas veidi pastāv un kādi katram no tiem ir plusi un mīnusi? Auklītēm? Cilvēkiem, kuri izīrē savus dzīvokļus? Cilvēkiem, kuri ļoti reti kaut ko ļoti dārgu pārdod? Ir taču vēl iespēja atgriezt nodokļus - kāpēc to neredz mājas lapas pirmajā lapā?

Ja tādi apraksti būtu, tad VID varētu optimizēt savu darbaspēku, kam nebūtu jātērē laiks, kabinetos stundām skaidrojot, kā aizpildīt veidlapas vai noformēt savu darbību. Un te es runāju par tiem apzinīgajiem pilsoņiem, kuriem ir 'lieks laiks', lai aizietu un savas darba dienas laikā pavadītu 30 minūtes rindā un stundu pārrunās ar speciālistu. Cik ir tādu, kam nav šāda laika un kas savas saistības pret valsti labprāt izpildītu, ja to varētu izdarīt ātri, ērti un tiešsaistes režīmā? Vai nebūtu jauki, ja būtu tāda forma, kurā tu ievadi savu ienākumu gūšanas veidu, apjomus, un viss tiek aprēķināts tavā vietā, tev nekur neejot?

Es domāju, ka tādu lietu nav tāpēc, ka tad nodokļu konsultantiem nebūtu darba. Un, ja es ticētu konspirācijas teorijām, tad teiktu, ka sistēma ir radīta tāda, lai cilvēks-parastais neko nesaprastu un izietu no situācijas sev maksimāli neizdevīgā veidā, kamēr viltnieks ar ellīgi labu nodokļu konsultantu atrastu veidu, kā optimizēt savu nodokļu slogu.

Tā kā good luck ar sabiedrības informēšanu par nodokļu nomaksu!

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (19) secība: augoša / dilstoša

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

stalins 15.10.2011 15:09
es ar esmu baigais maita..Shodien nopirku gurkjus tirdzinjaa pie -zemnieku audzeetaa.Atvaino ,chekus tur likums neparedz. Dabiski,ka maita,gribu ko veseliigaaku par lielveikalu produkciju.gan sev ,gan tuvaakajiem.
Un tomeer kaapeec shie ierednji arii reiz nevareetu saakt godiigi straadaat?zinu labi,kas viskaljaak kliedz"kjeriet zagli!"

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Mareks 13.10.2011 17:14
Reāls stāsts, patiesībā divi.
Pirms 3-4 gadiem man bija aprēķināta IIN nodokļu piemaksa par 10 Ls. Kam negadās. Šis "negadījums" turpinājās aptuveni 2 mēnešus. Es saņēmu ierakstītu vēstuli (tātad jādodas uz pastu, nebiju mājās). Rakstīju paskaidrojumu, ierados uz konsultāciju. Murgs 10 Ls dēļ.
Līdzīgs gadījums pirms gada. Kaut kādi santīmi bija nepareizi aprēķināti. VID darbinieks pazvana, paskaidro lietas būtību, es samaksāju ar Internetbankas starpniecību un viss. Divas līdzīgas situācijas, divi atšķirīgi risinājumi. Nesaprotu, kā tas iespējams vienā iestādē.
Es sevi uzskatu par izglītoto cilvēku, bet kā strādā VID, vēl neesmu sapratis. Rakstīt vēl varētu vēl un vēl. Tas pats, ko Kārlis Streips raksta par datu apkopošanu. Viss ir datu bāzē (ja ir tikai legāli ienākumi kā man), izdrukā un es parakstīšu, un ja VID kļūdīsies par santīmiem, es tik un tā būšu ieguvējs (laiks, nervi).

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


ES 13.10.2011 14:07
Kad savulaik ņēmu kredītu, man bija sīki un smalki jāpierāda savi legālie ienākumi, un varēju tikai priecāties, ka algu nesaņēmu aploksnē. Un pēc tam vienā brīdī bankām kļuva pilnīgi vienalga, vai ienākumi ir legāli un tie ir pietiekami kredīta atdošanai. Iznāca "burbulis" un beidzās likumsakarīgi. Ir zemes, kur norēķini skaidrā naudā par summu, kas lielāka par limitu, tiek traktēti kā mēģinājums apiet nodokļu nomaksu. Ja pie mums to ieviestu līdz ar prasību pierādīt naudas izcelsmi visiem pirkumiem virs noteiktas (un ne pārāk augstas) summas, tad vēlme saņemt un maksāt aploksnē mazliet noplaktu. Pilnīgi pietiktu šo kontroli veikt gadījuma izlases veidā. Un vēl. Auklītes nav ne tā daudzskaitlīgākā ne arī tā naudīgākā nodokļu nemaksātāju daļa. Tā ne tuvu nestāv celtniecībai, remontiem un tirdzniecībai. Tāda paralēlā ekonomika, kurā saņem skaidrā naudā un tāpat arī maksā.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Ahmeds 13.10.2011 13:12
_Protams, pabalstu sistēma ir jāsaglabā, jo ir cilvēki, kas nevar nevis negrib strādāt, un valstij ir pienākums viņiem nodrošināt iztiku._
========
Tos sauc par invalīdiem ("nederīgajiem" - angliski). Bet pat tad, vai tad visi darbi prasa lai netrūktu kāda roka vai kāja?
Un pret kuriem tieši valstij ir pienākums un kāpēc pienākums?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Ahmeds 13.10.2011 13:00
_Kārlis Streips 12.10.2011 17:44
VID elektroniskā sistēma ir absolūtākais murgs! Jau daudzus gadus es kā pašnodarbināta persona esmu bijis spiests visus datus, kas par mani atsūtīti, skatīt kopā un tad, kad tas ir izdarīts, es visu papīru blāķi aiznesu uz citu lodziņu, kur dāma ieskatās datorā un pasaka "Mums nesaskan -- mums ir citi dati. Dosim ziņojumu." Nekad neesmu sapratis, kāpēc VID nevar pats salikt kopā visus datus, iedot vienu lapu un ļaut parakstīt. Ir taču 21. gadsimts!_
=======
Vai nomaksāji nodokļus par algu, kuru saņēmi par blogošanu dienā.lv?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Ieva 13.10.2011 08:31
Man gan ir radušās šaubas vai pats VIDs, izņemot varbūt tos, kas visu šo ir izdomājuši, saprot, par ko ir runa....

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

stalins 13.10.2011 08:03
Kaadam shaads mudzheklis ir ljoti izdeviigs...Kaadas gan probleemas kontrabandistam uzcelt villu,braukt shikaa mashiinaa un nesatraukties par VID eksistence.Taapat arii VID ir erti ...un izdeviigi.Atkariibaa no cilveeka var pieveerst uzmaniibu te vienai likumai niansei,te citai.TP valdiiba aizgaaja no valdiibas tieshi VID gen,dir vietas deelj.Un galu galaa eerti,ka lai cik likumpaklausiiga censtos Linda buut vinja atradiisies likuma peleekajaa zonaa,javien vinja nebuus gatava atdot gandriiz visu savu naudu taas "iistenajiem "saimniekiem. Sheemotaajiem labi,kaa citiem?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Kaspars 12.10.2011 23:02
Par VIDu, man liekas, labāk pajautāt pašiem VIDistiem. Var jau būt, ka tas saistīts ar mūsu pašu vainas, baiļu un nedrošības sajūtu (iepatikās Evas komentārs par šo :) ).

Tāds cinisks komentārs (nezinot situāciju, bet zinot bumbiņu spārdīšanas nianses) - ja VIDam neviens neprasa, tad datu kopā vilkšana būtu problēmu uzņemšana uz savas galvas. Jo šobrīd Kārlim Streipam nesakrīt, tad viņam ir reāla problēma, un VIŅAM tā kaut kā jārisina. Un VIDam viss ir ok. Savukārt, ja VIDs nodarbotos ar datu kopāsavilkšanu, tad, iespējams, sanāktu tā, ka VIDam nesakrīt. Un tad šo problēmu būtu jārisina. Bet vai viņiem trūkst ko darīt? Nezinu, bet diez vai viņi tā domā (tāpat kā nedomātu neviens viņu vietā).
Ciniskā komentāra beigas, ar piezīmi, ka es nezinu, vai tas ir tieši tā.

Vārdu sakot, lai rastos piedāvājums, ir jābūt pieprasījumam.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Eva 12.10.2011 22:34
Kārli, es domāju, ka VIDs var šos ciparus savilkt kopā un ļaut parakstīt. Kāpēc tā nenotiek, ir liela Visuma mīkla. Varbūt tādēļ, lai mēs dotos uz Svētās Inkvizīcijas kantori un ar vainas, baiļu un nedrošības sajūtu staigātu no viena lodziņa pie otra, kamēr kāds nolemj "dot ziņojumu", kam sekos Dievs vien' zin' kādas mistiskas izdarības ar Tavu likteni.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Arī Eva 12.10.2011 22:31
Uzskatu, ka šī kampaņa varbūt ir pamanāma, bet neskar nodokļu sistēmas būtisko trūkumu - nodokļu maksāšana netiek stimulēta. Mums ir pieejams tikai viens atbilstoši maksātiem nodokļiem saņemams atbalsts no valsts - māmiņu algas, un to pašu valsts ir jau ierobežojusi un katru reizi, runājot par konsolidāciju, tiek pieminētas māmiņu algas. Visiem ir vienādas tiesības no valsts saņemt vienādus pakalpojumus (izglītība, medicīna, aizsardzība u.c.), bet vienāds pienākums maksāt nodokļus?... Arī pabalstu saņemšana nestimulē gūt oficiālus ienākumus. Atbilstību trūcīgo kategorijai novērtē pēc oficiāliem ienākumiem. Tātad, par trūcīgiem no valsts viedokļa var uzskatīt jebkuru, kas oficiāli nemaksā nodokļus un nav par to pieķerts (viņam nav ienākumu, tātad viņš ir trūcīgs). Šīs kampaņas līdzekļus varbūt vajadzētu vairāk izmantot, izstrādājot priekšlikumus izmaiņām likumdošanā un "piespiest" Saeimu pieņemt tādus nodokļu likumus, lai katrs saprastu, ka valsts novērtē to, ka cilvēks maksā nodokļus. Šāda darbība gan nav tik pamanāma un ir daudz grūtāka.
Protams, pabalstu sistēma ir jāsaglabā, jo ir cilvēki, kas nevar nevis negrib strādāt, un valstij ir pienākums viņiem nodrošināt iztiku.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Kārlis Streips 12.10.2011 17:44
VID elektroniskā sistēma ir absolūtākais murgs! Jau daudzus gadus es kā pašnodarbināta persona esmu bijis spiests visus datus, kas par mani atsūtīti, skatīt kopā un tad, kad tas ir izdarīts, es visu papīru blāķi aiznesu uz citu lodziņu, kur dāma ieskatās datorā un pasaka "Mums nesaskan -- mums ir citi dati. Dosim ziņojumu." Nekad neesmu sapratis, kāpēc VID nevar pats salikt kopā visus datus, iedot vienu lapu un ļaut parakstīt. Ir taču 21. gadsimts!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

miu 12.10.2011 17:05
Jo svarīgāk jau ir sodīt, nevis izglītot un sniegt labu servisu. It kā nezinātu.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Ahmeds 12.10.2011 16:23
Linda, nomaksā nodokļus: apdāvini omīti un nopērc grāmatas meitai.
Varēsi gulēt mierīgi.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Uzņēmējiem tādu piemēru 12.10.2011 15:23
Uzņēmējiem ir vēl vairāk tādu piemēru. Turklāt - nav jau no kā maksāt - ienākumi - nav pieauguši ... Nu ja - varam pārcelt daudzko uz citām ES valstīm, kāpēc ne?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Eva 12.10.2011 14:25
Vidējais latvietis dzīvo vienkāršā prāta slazdā - no vienas puses jūtas vainīgs (katram ir savas pelēkās lappuses nodokļu maksāšanas vēsturē), no otras puses nedrošs (vai šobrīd rīkojos pareizi un optimāli, kādas sekas tas izraisīs vēlāk?) no trešās puses - tuk, tuk, tuk! VIDs pats atnāks un atņems cik gribēs (piemērs - ienākuma nodokļa uzrēķini nekustamā īpašuma spekulantiem). Turklāt tas notiek uz ļoti ierobežotu līdzekļu fona.

Tā nu vidējam latvietim jādzīvo starp vainu, bailēm un nedrošību. Var nolīgt nodokļu konsultantu, vai pašam doties pie VID (viņu sniegtās pamācības ne vienmēr noved pie saprātīgiem risinājumiem).

Ar svētās inkvizīcijas metodēm nodokļus var izspiest tik, cik var.

Ja ir pārbaudīts, ka nestrādā šī pieeja, jārada jauna. Jāpiedāvā grēku atlaišana, jāgarantē drošība (rītdien tante neatnāks un nespīdzinās) un saprotami risinājumi.

Tikai kā lai par to cīnās, ja esam vainīgi un bailīgi?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Kaspars 12.10.2011 14:02
vēl man patika situācija, kad nesaprotot mājaslapas mūžamežus, piezvanīju uz ZG un uzzināju, ka juridiska rakstura konsultācijas viņi nesniedzot :)

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Dachinja 12.10.2011 13:47
Par "dienesta auto nodokli", kas eleganti pārvērtās absurdā "uzņēmuma vieglā transportlīdzekļa nodoklī" http://dachinja.wordpress.com/2011/07/29/greizie-spoguli/

Un te par fizisko personu mantisko stāvokli, kas tieši saistīts ar nodokļu efektīgu iekasēšanu http://www.orb.lv/blog/?item=122625

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Agnese 12.10.2011 13:04
Linda, pat man - juristei, ar pietiekamu pieredzi, visi šie labirinti - kādas formas, kādi nodokļi, kādos gadījumos, ir mūža meža maldi!! Sen jau ko tādu varēja un vajadzēta radīt.Ceru, ka šo blogu izlasīs cien. priekšnieces kundze lielajā birojā.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Kaspars 12.10.2011 12:48
saistīts raksts par šo tēmu: :) http://www.diena.lv/izklaide/maksla/vai-likumus-var-attelot-grafiski-749942

Citi autora darbi