Atslēgvārdi:

Kā maksā, tas pasūta? 4

Ir kāda joma, kurā pat paši godīgākie ir spiesti rīkoties ne tik godīgi un izmantot vēl Padomju laikos iedibināto praksi - ieslēgt "paziņa paziņu zina" ķēdi. Tā ir medicīna. šajā valstī Tu negribi saslimt, jo īpaši tad, ja nevari iepriekš sagatavoties - uzzināt, kur labākie speciālisti, kurā slimnīcā labākie apstākļi, kam cik jāpiemaksā, bet kam nav jāpiemaksā. Tev ir ārkārtīgi veicies, ja ir darba devēja iegādāta apdrošināšanas polise, šādi tādi brīvi finanšu līdzekļi un plašs paziņu loks vai vismaz labi uzsista roka interneta meklētāja izmantošanā. Saprātīgā sabiedrības daļa apzinās, ka valstī sen nav tādas lietas kā bezmaksas medicīna - tā attiecas tikai uz bērniem un pat tad eksistē ierobežotā apmērā.

Iesaki citiem:

Bet labāk nesaslimt. Neviens pie labākās gribas nedodas pie ārsta, ja ir galvassāpes vai iesnas, turklāt, kamēr sagaidīsi pierakstu pie laba ģimenes ārsta, būsi paspējis izveseļoties un saslimt vēlreiz. Tomēr ir situācijas, kurās tev nav izvēles un ir jādodas pie ārsta, un tā ir grūtniecība un zīdaiņa apkope. 9 mēnešus grūtniece dodas ik mēnesi pie ārsta uz apskati, pēc tam reizi mēnesī zīdaini apskata ģimenes ārsts. šim ciklam ir jābūt bezmaksas, ja ārsts ir noslēdzis ligumu ar valsti. Labākie ārsti līgumu ar valsti parasti nav noslēguši. Tie, kas ir, pie tiem rinda velkas nedēļām ilgi, pieņemšanas telpā ir mūžīgā rinda un ir tipiska situācija, kad grūtnieces/zīdaiņa apskatei sanāk izbrīvēt vien 10-15 minūtes. Tieši tik, cik vajag, lai veiktu nepieciešamos papīra darbus. Kvalitatīvai apskatei vajag 30-40 minūtes. Lai savlaicīgi konstatētu novirzes no normas grūtniecībā, vai lai pie katras tikšanās izglītotu jauno māmiņu par zīdaiņa aprūpi un varbūt samazinātu skumjos zīdaiņu mirstības rādītājus valstī. Ja ārsts nav noslēdzis līgumu ar valsti, tā neapmaksā arī analīzes. Topošās māmiņas apzinās, ka, ja vēlas kvalitatīvu aprūpi pie arsta ar labu reputāciju, būs jārēķinās ar vidēji 50 latiem mēnesī.

Tas pats attiecas uz dzemdību pakalpojumiem - tā ir fantastiska naudas pelnīšanas mašīna. Teju katra Latvijas dzemdību iestāde pacentīsies noplēst naudu par vīra piedalīšanos dzemdibās (vidēji 50 latus), lai gan šo pakalpojumu jau apmaksā valsts. Rīgas Dzemdību Nama cenrādis parāda fantastiskas cenas, ja salīdzina ar reģionālajām slimnīcām. Piemēram, vannas izmantošana atsāpināšanai RDzN maksā 600 latus, kamēr Vidzemes slimnīcā 130 latus (t.sk. līgums ar vecmāti). Ja dzemdību dienā vienkārši dodies uz jebkuru slimnīcu, pakalpojums būs bezmaksas. Ja uz iepriekš izvēlētu, tad iepriekš jānoslēdz līgums, kas maksās 100-400 latus.

Es saprotu, ka par papildus servisu ir jāpiemaksā. Bet vai tādēļ, ka ir jaunie vecāki, kuri interesējas par to, kurš ir ārsts ar labāko reputāciju, kura ir ārstniecības iestāde ar plašāko speciālistu loku, kur ir kvalitatīvākā zīdaiņu aprūpe, viņi ir jāuzskata par tādiem, kuri ir izvēlējušies īpašu servisu, par ko jāpiemaksā? Kāpēc valstī nevar ieviest sistēmu, kad nauda seko pacientam? Tad valsts nauda nonāktu nevis pie tiem ārstiem un tajās slimnīcās, kuras noslēdz līgumu ar valsti un atstābst par pakalpojumu sniegšanas kvalitāti, bet gan pie tiem, pie kuriem pacienti vēlas ārstēties no labas gribas.

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (4) secība: augoša / dilstoša

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

LLL 23.11.2010 19:50
Nav vērts sēdēt un muldēt :) jāpievēršas reālam lietām.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Svetlana 23.11.2010 19:37
Ejam uz Veselības ministriju taisīt revolūciju :)))

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Jānis Bērziņš 04.11.2010 01:03
Au, Linda - "Kāpēc valstī nevar ieviest sistēmu, kad nauda seko pacientam?" Tu mani patiešām sāpini lietojot, ka vietā - kad.

Bet runājot par tēmu - vispār par dzemdībām ir dzirdēti visādi brīnumi un info tik dažāds, ka nezinu, kā ir patiesībā. Vieniem esot bijis jāmaksā 400 Ls, citiem 100 Ls un man pat tā īsti nevarēja paskaidrot par ko un kāpēc maksāts. Man šķiet pie vainas nedaudz ir, arī cilvēki neinformētība - par ko jāmaksā, kāpēc, kad un cik. Bet vispār Veselības nozare Latvijā ir vislielākajā tūtē no visām nozarēm, visa nauda, kas bija veltīta šai nozarei aizgāja dārgām - neefektīvām iekārtām, dārgām nepamatoti lielām reģionālajām slimnīcām un TP budžeta uzturēšanai.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Ieva 03.11.2010 09:39
Vai, piemēram, kāpēc ārstu drīkst izvēlēties, bet uz valsts apmaksātiem izmeklējumiem un kompensējamajiem medikamentiem var cerēt tikai, ja ārsts ir noslēdzis kaut kādu tur mistisku līgumu ar valsti? Vai tad svarīgākā nav diagnoze?

Saistītie raksti

www.miomilo.lv miomilo.lv

Citi autora darbi