Atslēgvārdi:

Kā jūtas kretīni šovakar? 7

„Diena” ir avīzīte, ko parasti gaidu ar nepacietību – ir taču tik patīkami izlasīt, ka arī citi gudri cilvēki domā līdzīgi un pavisam traka šī pasaule vēl nav palikusi.

Iesaki citiem:

Taču šovakar man piepeši sāka šķist, ka varbūt laikraksta pasūtīšana bijusi lieka izšķērdība. Priecīgā sestdienas vakara noskaņā lasot anekdotes „Sestdienā” izlasīju šo – „Strīds interneta portālā ir tas pats, kas olimpiāde garīgi atpalikušajiem. Arī tad, ja esi uzvarējis, tu tik un tā esi kretīns.” Sākumā apjuku – varbūt neesmu kaut ko pareizi sapratusi? Bet tad nāca apgaismība – tas ir joks no kārtējās sērijas – turpat kur par blondīnēm, čukčām un narkomāniem. Nepiederu nevienai no šīm kategorijām, tāpēc nemāku teikt, kā viņi jūtas lasot anekdotes par sevi, taču vienu zinu droši – par šo anekdoti es apvainojos.

Invaliditāti parasti neviens negaida, tā ienāk dažādās ģimenēs un nepasargā ne bagātība, ne gudrība, ne pat labs vārds un mīlestība. Neviens nekad nav vēlējies par kretīnu būt pats, nedz arī redzēt šai statusā savu bērnu, tomēr šīs lietas kāds cits lemj mūsu vietā.

Var jau būt, ka skolas laikā par daudz ko esam pasmējušies – pārāk resns, pārāk tievs, nēsā brilles vai ir ruds un vasarraibumains. Taču šie joki parasti netiek publicēti avīzes anekdošu sadaļā – tā skaidri izsakot aicinājumu – pasmejieties visi, jo taču ir tik smieklīgi...

Iespējams, ka kretīni paši pat nesapratīs (lai gan arī cilvēki ar attīstības traucējumiem spēj gan bēdāties, gan priecāties). Tomēr viņiem ir mammas un tēti, brāļi un māsas. Kā šovakar jūtas viņi?

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (7) secība: augoša / dilstoša

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

nite 18.02.2008 13:56
Vai neviens nepamanīja, ka šajā anekdotē par kretīniem nosauc tos, kas strīdas interneta portālos? Un kā tagad jājūtas visiem tiem, kas tā dara? Drausmīgs politnekorektums un diskriminācija!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Dita 18.02.2008 12:31
Paldies, Gunta, par blogu! Te nav runa par politkorektumu, bet elementrāru cieņu pret cilvēkiem, kurus ne jau mammu, tētu un brāļu vai māsu, bet viņu pašu dēļ nedrīkst saukt par kretīniem vai kā citādi par viņiem ņirgāties. Jo, pat ja patlaban mēs jūtamies ļoti gudri un veseli, tad jau nākamajā mirklī mūs var pārsteigt kāda kaite, vienalga, vai tā būtu garīga vai fiziska. Un vai tad mums patiks, ja kāds laikrakstā Diena mūs nosauks par kretīniem?

Lai atceramies, ka tieši šonedēļ paliks gads, kopš Reģu pansionātā sadega 26 cilvēki. Vai pēc Dienas loģikas valsts ir atbrīvojusies no kretīniem?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Edgars 18.02.2008 06:12
Es pilnībā piekrītu - šāda tipa "anekdotes" ir pilnīgi nevietā. Šeit nav runa par humora izjūtas trūkumu, te ir runa par reāliem cilvēkiem, jo, gribam mēs to vai, nē, bet pasaule sastāv no dažādiem cilvēkiem - arī garīgi atpaklikušiem - un nevienam nav tiesības saukt viņus par kretīniem. Starp citu, kretīnisms ir medicīniska diagnoze, ja kāds to nezināja.

Es pat teiktu, ka šāda anekdote robežojas ar reālu atbildību, neesmu jurists.

Bet autorei es ieteiktu neattiecināt šo anekdoti uz "Dienu" kopumā, jo man personīgi pašam liekas, ka "SestDiena" ir pilnīgi zaudējusi savu kvalitāti pēdējos gados. Un es to pieņemu to, jo "Dienu" un "SestDienu" veido dažādi kolektīvi dažādām cilvēku grupām, kurām ir dažāds prasību līmenis.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Blondiine > Sviescam 17.02.2008 18:08
Man lieks, ir fundamentala starpiba, vai nu analize/izsmej/apspriez, ko cilveki dara, vai ari to, ka viniem ir kada no si cilveka neatkariga pazime (dzimums, adas krasa, invaliditate). Stereotipi manuprat ir primitiva lieta, kas ierobezo skatu uz pasauli, tapec censos no tiem neietekmeties. Lai dzivo Krisjanis Valdemars un Florence Nightingale!

Par politkorektumu - man personiski tas nekad nav traucejis, manuprat ta ir laba lieta, ja saproti to pec butibas. Butiba ir tada, ka cilveks ir cilveks neatkarigi no savas adas krasas vai dzimuma, tapec ir primitivi to ipasi uzsvert un uz ta balstit kadus savus secinajumus. Medijos biezi nakas dzirdet: tumsadainais basketbolists vai dailja/stipra dzimuma parstavis. Nu STULBI tas izklausas, it ka visam sievietem jabut SKAISTAM vai viriesiem STIPRIEM vai basketbolistiem ar noteiktu adas krasu. It ka nebutu interesantakas lietas, ko attieciba uz konkretu cilveku pieminet. Ja esam tik gara nabagi, ka mums jaizsmej/jakomente sadas lietas, tad ir tiesam skumji.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Sviesc 17.02.2008 17:09
Vai tad kritērijs priekš ņirgāšanās ir tas, vai kāds var vai nevar iztaisīties par kaut ko citu nekā viņš ir? Daudzi cilvēki, teiksim, spētu sekmīgi izlikties par citas tautības piederīgajiem - bet vai tādēļ būtu labi ņirgāties par noteiktām etniskām grupām? Blondumu jau arī var izmainīt - uzlikt parūku vai tml. Manuprāt, Muktupāvelas rakstam un jociņiem par blondīnēm ir viena kopīga lieta - pēc kaut kādām formālām pazīmēm (vīrieša laulības statuss, sievietes matu krāsa, utml.) tiek veidoti nepamatoti stereotipi un izdarīti aizvainojoši vispārinājumi. Man L.Muktupāvelas raksts šķiet aizvainojošs un provokatīvs, bet arī tādam ir tiesības tikt nodrukātam, uzklausītam un apspriestam. Nu nevar rakstniekiem, reklāmistiem vai joku rakstītājiem aizliegt spēlēties ar metaforām - tas ir viņu darba lauciņš.

Izvēle ir vienkārša - vai nu stindzinošs politkorektums un aizliegums veidot reklāmas, joku lapas, rakstīt dzeju (vismaz tanī formā, kā mēs esam pieraduši darīt), vai arī katra cilvēka spēja stāvēt pāri stereotipam. Tā kā to darīja Krišjānis Valdemārs (students, kurš nebaidījās būt latvietis) vai Florence Nightingale (sieviete, kura piedalījās Krimas karā un organizēja medmāsu apmācību). Un Jums taču nav sevi jāidentificē kā blondīnei, ja Jums tas nepatīk. Ir arī neitrālāks sinonīms - "gaišmate", turklāt profesionālai sievietei varētu būt pieejami citi veidi kā sevi izpaust. Pat stereotipi var būt citi - sievietes darba vietās mēdz būt gan "labie gariņi", gan "dzelzs lēdijas", gan "veiksmīgās karjeristes" vai pat "stereotipu lauzējas vīriešu dominētā profesijā". Ja neviens šāds stereotips Jums neder vai nepatīk, var veidot vēl kādu citu stilu - iespēju taču ir daudz.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Blondiine > Sviescam 17.02.2008 15:26
Atradis salidzinajumu!!!!! Laima Muktupavela argumenteti kritize vienas sabiedribas daljas apzinati izveletu dzivesveidu, kamer Gunta runa par nirgasanos par cilvekiem, kas savu invaliditati NAV izvelejusies. Es, personiski, esmu loti daudz cietusi no blondajiem jociniem, vai pareizak sakot - no to raditajiem stereotipiem, jo veiksmiigi darbojos nozare, kur domine viriesi. Man jatere daudz vairak nervi un energija, lai tiksanas reizes panaktu, ka uz mani skatas ka uz nopietnu profesionali nevis "blondiini" ar visam sarunas partneru galvas no ta izrietosajam sekam.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Sviesc 17.02.2008 14:50
Ir tāda lieta kā metafora - vārda lietošana pārnestā nozīmē. Diemžēl joku lapās, dzejā un rakstniecībā visai izplatīta. Tagad, lai neviens nejustos aizskarts, būtu jāievieš jauni politkorekti apzīmējumi dažādām kaitēm. Nez kā varētu politkorekti saukt kretīnus? Varbūt Jura Kulakova dziesmu ar Klāva Elsberga vārdiem (Baletomānija) arī vajadzētu pārtaisīt vai aizliegt?

Palūkosimies arī citā virzienā - uz Laimas Muktupāvelas publicistiku. Šai rakstītājai ir pārāk asa mēle - sal. http://www.apollo.lv/portal/life/1492/articles/26483/0 . Ar necienīgiem vārdiem un rupjiem jokiem ir aizskarta Latvijā dzīvojoša minoritāte - pusmūža vīrieši, kuri uzdrīkstējušies sekot nevis tradicionālajam monogāmas ģimenes modelim, bet vēlas realizēt savu seksualitāti, veidojot attiecības ar jaunākām sievietēm. Diskriminācija pēc dzimuma, vecuma un seksualitātes izpausmēm vienlaikus! Kā mēs eiro-div-plus-labdomīgie cilvēki spējam to paciest?! Domāju, ka aizskarto pusmūža vīriešu (mūsu tētu, brāļu, onkuļu, priekšnieku) godu var glābt vienīgi autodafē - rakstnieci publiski sadedzināsim kopā ar viņas grāmatām, bet ķecerīgos rakstus no portāliem dzēsīsim!

Citi autora darbi
P 60330

Svaru kauss 4 Autors:Gunta Anča

P 60330

Zudušais pacients Autors:Gunta Anča