Kā atrast latviešu “komisāru Katāni”? 4

Ja sabiedrībā būs šaubas par Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja vadības izvēles motīviem, tās godīgumu vai kompetenci, labi iecerētā lieta var kļūt par kārtējo izgāšanos un varas butaforiju.

Iesaki citiem:

Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) veidošana ir svarīga tiesiskas valsts attīstībai Latvijā. Birojam nepieciešama Latvijas sabiedrībā respektēta un starptautiski sadarboties spējīga vadība. Lai nepieļautu aizdomas par starppartiju kārtējo darījumu, “privatizējot” ietekmi birojā, tā vadība jāizvēlas atklātā konkursā, uzklausot nevalstisko un starptautisko ekspertu viedokli.

Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja likuma pieņemšana ir, pirmkārt, Latvijas sabiedrības un mūsu Rietumu sabiedroto rīcības rezultāts. Tas sakrīt arī ar politiskajā sabiedrībā jūtamo cerību beidzot atgriezties “tīrākā” politikā, atbrīvoties no speciālo interešu grupu labi finansētiem iedarbības instrumentiem uz svarīgiem politiskiem un administratīviem lēmumiem.

KNAB darbības rezultātus noteiks tā reāla vai šķietama neatkarība no valsts varas atzariem, biroja vadības drosme, lietpratība un autoritāte un sabiedrības uzticība un atbalsts biroja darbībai. Pirmie darbi patiesi efektīva KNAB izveidošanā ir adekvāta finansējuma, drošības un sociālo garantiju noteikšana un biroja vadības iecelšana. Šie pirmie soļi būs pārbaude valdošās koalīcijas gribai un spējai piedalīties valsts pārvaldes procesa attīrīšanā un likuma varas nodrošināšanā.

Ja sabiedrībā būs šaubas par biroja vadības izvēles motīviem, tās godīgumu vai kompetenci, labi iecerētā lieta var kļūt par kārtējo izgāšanos un varas butaforiju.

Piedaloties sarunās par korupcijas apkarošanu, esmu bieži uzdevis kolēģiem Latvijā un ārvalstīs vienu jautājumu: kur un kā atrast Latvijas “komisāru Katāni”? Lietpratīgu, bezbailīgu un pašaizliedzīgu izmeklētāju, kurš būtu gatavs droši ķerties pie viskarstākajām lietām, nepakļaujoties šīs pasaules vareno spiedienam. Bet nevienam nekad nav bijusi īsti skaidra atbilde – ne par iespējamām kandidatūrām, ne par to, kā šo cilvēku atrast un izvēlēties. Tomēr daži principi sabiedrības uzticības veidošanai un kvalitatīvas biroja vadības nodrošināšanai ir iezīmējušies. Konkrēti:

KNAB vadītājs noteikti jāizvēlas atklātā konkursā. Pieņemtais likums to principā pieļauj. Līdzās likumā noteiktajiem kritērijiem - juridiskai izglītībai, pieredzei un svešvalodu zināšanām – šim cilvēkam ir jābūt nevainojamai reputācijai un jābauda sabiedrības atbalsts. Veids, kā nodrošināt noteiktu sabiedrības uzticības kredītu biroja vadībai, ir kandidātu atlases kritēriju atklātība, sabiedrības lielu uzticību baudošās Valsts prezidentes, nevalstisko un starptautisko ekspertu iesaiste šo kritēriju noteikšanā un atklātība konkursa norisē.
Pretendenti uz biroja vadību motivējami ne tikai ar godu kļūt par Latvijas “komisāriem Katāni”, bet arī ar pienācīgu atalgojumu. Vienīgā līdz šim publiskajā apspriešanā redzētā summa KNAB vadītāja mēnešalgai ir 600 latu. Būtu naivi - vai apzināti negodīgi - uzskatīt, ka par šādu atalgojumu tik atbildīgu darbu būtu gatavs darīt labs jurists, kurš privātpraksē līdzīgu honorāru var saņemt par vienas dienas darbu. It īpaši, ja šim cilvēkam būs jāizmeklē tādu valsts amatpersonu darbība, kuras par savām pūlēm valsts mantas pārvaldīšanā un sabiedrības interešu pārstāvēšanā sev izkārtojušas ar četrām nullēm rakstāmas mēnešalgas.

Pašreizējā pilsoniskās sabiedrības un politiskās varas savstarpējās neuzticības atmosfērā es neredzu citu iespēju, kā paļauties biroja vadības kritēriju noteikšanā uz uzkrāto starptautisko pieredzi un, iespējams, pat piešķirt mūsu sabiedrotajiem konsultatīvu lomu šo amatpersonu atlasē. Esmu pārliecināts, ka mūsu draugi ASV un/vai Rietumeiropā būtu gatavi aktīvi šādu lomu uzņemties. Par to liecina, piemērām, Valsts prezidentes Vairas Vīķes-Freibergas un ASV viceprezidenta Ričarda Čeinija 2001.gadā iniciētā sadarbība KNAB izveides lietā, un Eiropas Savienības finansiālais un metodoloģiskais atbalsts tam.

Izsakoties tiešāk, birojs baudīs ārvalstu investoru un mūsu pašu sabiedrības uzticību tikai tādā gadījumā, ja tā vadītāji saņems zaļo gaismu ne tikai no SAB (Satversmes aizsardzības biroja), bet arī no mūsu sabiedroto valstu institūcijām, kuras tradicionāli pazīstamas ar saviem trīszīmju saīsinājumiem.

Tikai iesaistot “ārpussistēmas” ekspertus, pašreizējā vara var atteikties no kārdinājuma politikā ienākošajai paaudzei atstāt mantojumā kārtējo tiesiskas valsts butaforiju.

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (4) secība: augoša / dilstoša

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Janis D. 24.04.2002 23:24
Labdien!

Interesants raksts. Pirma doma, kas man ienaca prata ir tada, ka tiek izteiks pienjemums, ka nav nesavtigu cilveku un vieniga iespeja ka sada amata izpilditaju atturet no kukulju pienjemshanas, ir maksat tam milzigu algu. Nedomaju, ka sads pienjemums ir pienjemams, jo uzskatu, ka ir iespejams atrast kadu cilveku, kas par sapratigu atalgojumu daritu darbu, kas tam ir uzticets un kam piekukuloshana algas veida nebutu nepieciesama. Varbut, ka tas nav viegli un, iespejams, ka prasis labu bridi kadu atrast, kam butu svarigak but amata, kura var patiesham kaut ko mainit, neka stradat juristu biroja un sanjemt 600 Ls par vienas dienas darbu (varbut esmu atpalicis no ikdienas, bet vai patiesham tas notiek sodien Latvija? Laika, kad videja menesha alga ir zem 200 Ls?). Varbut esmu nedaudz naivs, bet patiesam nedomaju, ka pieeja sim jautajumam ar naudas maisu ir ta pareiza - ir jamekle kads cilveks, kas daritu to darbu savas apzinjas pec un nevis tapec, ka vinjam maksaa 600, 1000 vai 10000 Ls menesi. Protams, tas nenozima, ka vinjam nebutu jasanjem nekas. Es vienkarshi nedomaju, ka cilveks, kas sanjemtu, piemeram, 200 Ls menesi attaisnotu savu korupciju ar to, ka vinjam nemaksa pietiekosi, lai daritu sev uzticeto darbu kartigi.

Lai ka ari nebutu, domaju, ka sadu cilveku noteikti vajag atrast un ticu, ka vins/a vares darit visu, kas tam tiks uzticets un ko no vina/s gaidis neskatoties uz to, cik daudz vinjam/ai maksa. Lai Latvijai veicas! Mes sen jau esam pelnijushi kartigus cilvekus visas valsts institucijas.

Sveikinji!

Janis D.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Peteris Vinkelis 24.04.2002 19:52
Par sabiedroto valstu institucijam. "Triszimju saisinajumi" var nozimet virkni strukturu, kuras uzkrata liela pieredze korupcijas noversana un apkarosana var lieti noderet Latvija.. Piemeram, skat. sekojosus Interneta resursus.

COE - Council of Europe - Eiropas Padome http://www.greco.coe.int/
IPO - International Police Organization - Interpols
Interpol Group of Experts on Corruption
OECD - Organization for Economic Cooperation and Development
OECD Anti-Corruption Division
UNO - United Nations Organization - Apvienoto Naciju Organizacija
UN Global Programme Against Corruption
FBI - Federal Bureau of Investigation - ASV Federalais Izmeklesanas Birojs devindesmitajos gados Cikaga veica vienu no apjomigakajam pretkorupcijas operacijam Savienoto Valstu vesture "Sudraba Lapsta" - Operation Silver Shovel
Si pieredze jaizmanto. Tai skaita - izveloties KNAB personalu. Tomer nebutu pratigi gaidit, ka arvalstu eksperti atrisinas musu problemas musu vieta. Latvijas pretkorupcijas pasakumu rezultati bus atkarigi pirmkart no politiskas gribas tos veikt.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

zvaigzne 24.04.2002 15:36
Vai tad shajaa valsti kads sevi cienosjss jurists savu pecpusi un pildsalvu pacelj, ja samaksa par 1 stundas darbu ir mazaaka par LVL 50,- in cash? Un ari tad nakas dzirdet- "uzreiz pateikt nevaresju, man jaapskatas likumkrajuma, Tu varetu iesniegt sjo savu pieprasijumu rakstiski, un tad atbilde bus pec 2 nedeljam!" Jauki, kad to saka Tavas iestades jurists, vai ne?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Hilarija 24.04.2002 14:41
Pirmā reakcija ir, ka Latvijā cilvēku ar juridisku izglītību un nevainojamu reputāciju neatrast, īpaši, ja kandidātus vētīs arīdzan pēc FIB un M16 dosjē, uz ko autors izdara mājienu raksta beigās. Hm, izklausās ka tiešām būs jāklonē :)

Nopietni runājot, protams, ka nevar pārmēru uzsvērt KNAB vadītāja lomu reālu izmaiņu panākšanā mūsu nozagtajā valstiņā.