Jaunieši un vēlēšanas 2

Pēc likuma Saeimas vēlēšanās var piedalīties visi balsstiesīgie Latvijas pilsoņi, kuri vēlēšanu dienā sasnieguši 18 gadu vecumu. Diskutējot ar pieaugušajiem, par ko viņi balsos, kā viņi izvēlas, par ko balsot, kāds ir šis balsošanas process, iedomājos par jauniešiem, kas tikai šogad vai agrāk ir sasnieguši pilngadību, vai viņiem ir viegli izlemt, par ko balsot, vai viņi ir jau izlēmuši, kas noteica viņu izvēli?

Iesaki citiem:

Jaunieši sabiedrības lielākajā daļā tiek uzskatīti par neaktīvu vēlētāju daļu, bet, aptaujājot jauniešus no visas Latvijas, neviens no viņiem neatbildēja, ka neiešot uz vēlēšanām. Jaunieši ir vieni no tiem, kas visvairāk vēlas izteikt savu viedokli un tieši ar 18 gadu sasniegšanu viņiem tiek dota šāda iespēja, ko viņi arī izmanto. Pēdējā laikā tieši jauniešus mēs manām kā aktīvus partiju aģitētājus, un gandrīz no katras partijas ir vairāki jaunieši, kas paši balotējas.

Partiju reklāmas vērojot, ir maz atrodamas tādas, kas ir tieši uz jauniešiem vērstas. Paši jaunieši nejūt spiedienu uz sevi kā konkrētu vecuma grupu, atzīstot, ka varbūt tā būtu vieglāk izvēlēties, par ko balsot. Kas tad nosaka jauniešu izvēli? Daudzi atbildēja, ka, lai arī nav aktīvi politikas līdzsekotāji, tomēr izjūt to, kā valdība strādā vai nestrādā, kā uzvedas: “Mani reklāmas noteikti nav iespaidojušas, es skatos uz darbiem, nevis vārdiem. Izvērtēju to, ko partijas ir veikušas un ko plāno veikt, bet katrā ziņā ir interesanti pavērot priekšvēlēšanu kampaņas, tiesa, bieži vien tajās ir daudz neobjektīvas informācijas,” atzīst astoņpadsmitgadīgs puisis no Valmieras. Jaunieši izvērtē arī laika posmus, kuros vadošajos amatos ir bijuši konkrētu partiju cilvēki, piemēram, Ministru prezidenta krēslā un ministru amatos sēdošie. Jaunieši, kuri agrāk nav īpaši sekojuši politiskajiem procesiem, kā noteicošo izvēlē rod “Milžu cīņu” raidījumus, izvērtējot atbildes par sev tuvākiem jautājumiem un politiķu spēju atbildēt. Viņi izvērtē, kuras domas, idejas un rīcības ir viņiem pieņemamas un uzskatiem atbilstošas. Vairāki jaunieši jau pirms vēlēšanu vecuma ir bijuši kādas partijas jauniešu organizācijas biedri, un šai reizē tieši šis aspekts izsaka viņu izvēli. Tādā veidā jau iepriekš jaunietis ir varējis publiskot un aizstāvēt savas politiskās intereses un uzskatus plašākā sabiedrībā. Arī ar draugiem viens no aktuālajiem tematiem, par ko tiek diskutēts, ir – par ko vēlēt. Daudzi lēmumu pieņēmuši kopīgi savā draugu lokā. Parasti ir arī zināms, par ko vēlēs vecāki, radi, bet tas nenosakot izvēli, jo gribas pašam domāt un simpātijas pret partiju vadlīnijām atšķiras.

Runājot par attieksmi pret partiju sastādītajām programmām, jaunieši pārsvarā pievērš uzmanību jautājumiem, kas saistīti ar izglītību, konkrētāk ar studijām, ar Eiropas Savienību un NATO, tiek salīdzināts savs viedoklis ar partijas izteikto, partiju politiskajiem pamatprincipiem, valsts aizsardzību un iekšējo drošību, kā arī budžeta tēriņiem. Jauniešiem šajās programmās visvairāk nepatīkot partijas, kas atbalsta krievvalodīgo intereses, sociālisma un komunisma idejas.

Par izvēlei atvēlēto laiku jautājot, secināju, ka jaunieši sākuši par vēlēšanu lietām interesēties maksimāli - gadu iepriekš, cik nu vēl skolā esot likts. Tieši tagad esot saasinātākās intereses laiks, jo savu balsi bezjēdzīgi arī negribas atdot. Viņi atzina, ka pēc vēlēšanām atkal interese noplaks, līdz atkal sāksies kampaņas laiks, jo par šīm tēmām neesot daudz laika domāt, kā arī tas neesot tik aktuāli, ja nu vienīgi vienkāršas ziņkāres dēļ.

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (2) secība: augoša / dilstoša

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

JerryMouse 05.10.2002 11:47
Šo 2 iemeslu dēļ es balsošu par LSDSP kandidātu Jāni Riņķi (nr.17 Vidzemē)

No APOLLO videočata

Ando: Vai tu labaak negribi iestaties kaadaa progresivaakaa partijaa (JL, TP, LC)? Nu ko tur jaunam cilveekam maissities pa to ar dziivi neapmierinaato exkomunistu klubinju LSDSP?
Jānis Riņķis, LSDSP: Pirmkārt, LSDSP ir Jaunatnes organizācija, kurā spējīgiem jauniešiem ir pietiekami lielas iespējas pašrealizēties, turklāt vecākiem cilvēkiuem bieži vien ir lielāka pieredze nekā virknei jauniešu, kas iedomājas, ka viņu uzdevums, nokļūstot politikā, ir pagriezt visu ar kājām gaisā, sagraut veco, neskatoties uz tā vēsturisko un bieži vien arī pietiekami progresīvo vērtību. Paskatīsimies kaut vai uz vēsturi - jautājumā pieminētie komunisti.. Daudzi no mūsu partijas biedriem ir tikuši vajāti, izsūtīti un dažādi represēti. Tādēļ, saucot viņus par komunistiem, jūs viņus patiešām apvainojat.

montinja: Kaads ir tavs meerkjis, kam tu pieveersiisi savu uzmaniibau, gadiijumaa, ja iekljuusi Saeimaa? Jānis Riņķis, LSDSP: Šobrīd Latvijā vēl nav ieviests jaunatnes likums, kas precīzi definētu jaunatnes tiesības. Valsts ir definējusi bērnus no 0 līdz 18 gadiem un pensionārus. Bet jaunatnes statuss ir ļoti nenoteikts. Tas, ka nav šāda likuma, nozīmē to, ka valsts tērē mazāk līdzekļus jaunatnes vajadzībām un līdz ar to arī jaunatne ir mazāk nodarbināta, un tai nav tik plašas iespējas pašrealizēties. Spilgtākais piemērs - sabiedriskās organizācijas, kas veido darbu ar jaunatni, netiek sponsorētas no valsts, kā tas notiek daudzās kaimiņvalstīs. Bet jaunatne ir nākotnes pamats, tāpēc tai vajag veltīt daudz vairāk uzmanības.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Rukitis 02.10.2002 09:06
Jaunieši ir ļoti pateicīga auditorija politiskajiem spēkiem. Ar viņiem tomēr ir ļoti viegli manipulēt. Ne jau tāpēc, ka viņi būtu muļķi un nejēgas, bet gan tādēļ, ka viņiem trūkst pieredzes, elementārās dzīves pieredzes. Man pašam ir 26, bet ļoti labi atceros iepriekšējās vēlēšanas, kad par daudzām lietām man nebija pieredzes radīta viedokļa, tādēļ akli paklausīju "gudro onkuļu" spriedelējumiem.

Man nāk smiekli par tiem ap 20-gadniekiem, kas pretendē uz deputātu krēsliem. Man uz ielas, piemēram, iedeva mazu paciņu ar uzrakstu SDS un atsifrējums Sevišķi drošs sekss..., bet otrā pusē bija uzraksts 100% drošs ir tikai SDS (laikam partija). Bet paciņā bija prezītis...

Un blakus prezītim bija bukletiņš ar jauniešiem, kas stāsta, ka viņi bez problēmām varot pārstāvēt sabiedrību Saeimā, jo viņiem pietiekot pieredzes... To viņi smēlušies savās (bezjēdzīgi teorētiskās - mans viedoklis) debašu nometnēs un pulciņos.

Un vēl viens trūkums, ko ļoti veiksmīgi izmanto partijas. Jaunības maksimālisms - visu vai neko! Ja es būtu kādas partijas boss, es visupirms izveidotu kādu jauniešu nodaļu, pabļaustītos ekstrēmos tekstos un ticiet man - gados jaunā elektorāta balsis būtu manējās! Tas nekas, ka mans sakāmais būtu tālu no reālajām iespējām, gluži kā salasīts pasakās...