Jaunieši ķeras rasisma vērsim pie ragiem 13

Pētot latviešu ekstrēmistu mājas lapu, atradu “jaunu dzīves teoriju”, kas sabiedrību salīdzina ar šķirnes mājdzīvnieku pārošanu. Turpretī sekojot Latvijas medijiem, rodas iespaids, ka rasisms Latvijā nav aktuāla problēma. Ko par to domā jaunieši?

Iesaki citiem:
Ragi 255x203
Foto:Romāns

Latvijas dalība Eiropas Savienībā jau ir diezgan tuvu, bet vietējās sabiedrības uztraukums par iespējamajiem bēgļiem vai viesstrādniekiem aug plašumā. Šajā sakarā man ir trīs iebildumi un komentāri. Pirmkārt, es gan nesaskatu šim uztraukumam nekādu pamatu, jo pēc Bēgļu lietu centra datiem, kopš 1998. gada ir saņemti tikai 98 pieteikumi bēgļu statusam un astoņām personām šis statuss ir piešķirts. Otrkārt, Latvijas valstij būtu jāvērš uzmanība, lai jaunieši kā potenciālais darbaspēks neizceļotu no Latvijas labākas dzīves vai pat ekonomiskā patvēruma meklējumos. Visbeidzot, Latvijas sabiedrībai beidzot publiski jāatzīst fakts, ka tā ir multikuturāla un katra minoritāšu grupa ir neatņemama sabiedrības daļa.

Eiropas Komisijas pret rasismu un neiecietību Otrajā ziņojumā par Latviju, sadaļā par ekstrēmismu, tiek paustas bažas par latviešu un krievu rasistisku un ekstrēmisku grupu pastāvēšanu, ieskaitot arī nenonacistiskas grupas. Ciešāk pētot tieši latviešu ekstrēmistu mājas lapu, atradu “jaunu dzīves teoriju”. Citēju: “Kā zināms, suņu un kaķu īpašnieki, kuri audzē tīršķirnes dzīvniekus, ļoti rūpīgi uzmana, lai viņu mīluļi nesajauktos ar citu šķirņu pārstāvjiem”[1]. Kā saprast sabiedrības pielīdzināšanu mājdzīvnieku pārošanai? Vai tiešām modernā sabiedrība cieš no tik lielām bailēm, ka nespēj pieņemt dažādību?


Melnādaini elki, bet ne klasesbiedri

Jauniešu vidū bieži saskatāmas viedokļu pretrunas attiecībā uz citu ādas krāsu, tautību vai reliģiju. Lielākais viedokļa veidotājs jaunatnei ir mūzika, kino, televīzija un datorspēles, neizslēdzot arī skolotājus un vienaudžus.

Daudzkārt jauniešiem mūzikas, precīzāk sakot, mūziķu ietekmē rodas kāds noteikts dzīves uzskats, ko mainīt ir grūti. Savādi liekas, ka jauniešu elks ir, piemēram, puisis vai meitene ar melnu ādas krāsu, bet no personiskām sarunām ar jauniešiem šķiet, ka viņi nevēlas iedomāties cilvēku ar citu ādas krāsu kā savu klasesbiedru. Uz jautājumu, no kurienes radies šis stereotips, viņi atbild – “Tā mani ir audzinājuši!”

Lasītājiem ieteiktu ieklausīties diezgan pretēju stilu mūzikā – piemēram, grupas Rammstein dziesmu vāros un videoklipos, un Kellijas Roulendas (Kelly Rowland) dziesmā “Stole”. Šajā sakarā gan nevēlos aizskart neviena mūzikas cienītāja uzskatus. Piemēram, Rammstein dziesmās bieži tiek pausta neiecietība pret citiem, savukāt, Kellija dzied par jauniešu neiecietību skolā un ārpus tās, kuru rezultātā cieš nevainīgie. Stole videoklipa beigās uz sienas meitene uzraksta teikumu un aicinājumu visai sabiedrībai “Think before act!”[2].


Medijos rasisms noklusēts

Medijiem ir pietiekami nozīmīga loma latviešu un minoritāšu kopējo kontaktu, viedokļu un sapratnes veidošanā. Gan televīzija, gan radio, gan drukātie mediji Latvijā turpina izplatīt negatīvos stereotipus etniskajos jautājumos, piemēram, ka latvieši visus krievus vēlas izraidīt no Latvijas, jo tie esot okupanti, bet ja krievi vēlas palikt Latvijā, tiem piespiedu kārtā jāmācās latviešu valoda. Salīdzinot latviešu un krievu medijus, vienas un tās pašas tēmas atspoguļojums gandrīz vienmēr ir pilnīgi atšķirīgs.

Pārlūkojot šajā gadā lielāko Latvijas laikrakstu publikācijas, tieši meklējot rakstus, kuri saistīti ar rasisma problēmu Latvijā, atradu vienīgi ar Latviju nesaistītu Lauku Avīzes publikāciju “Aizdomas par rasismu britu policijā”. Nezinātājs varētu domāt, ka Latvijā rasisms nebūt nav aktuāla problēma.


Tolerances mācība skolās

Jau no 1998. gada Latvijas valsts pamatizglītības standartā ietilpst pāris obligāto priekšmetu kā ētika (7.klase), ekonomika (8.klase) un civilzinības (9.klase). Šajos priekšmetos būtu jāuzsver gan starpkultūru sadarbība, gan cilvēka personība kā vērtība, izskaužot skolotāja subjektīvos spriedumus, bet apspoguļot vispusīgu pasaules redzējumu. Papildus uzmanība Latvijai būtu jāpievērš Eiropas Komisijas pret rasismu un neiecietību rosinājumam ieviest vidusskolas izglītībā obligātus priekšmetus, kas sniegtu vispusīgas zināšanas par sabiedrības daudzveidību un cilvēktiesībām. Jāpiemin, ka svarīgi, lai pati jaunatne ir informēta par savām pamattiesībām, pamatojoties uz Latvijā pieņemtajiem likumiem un starptautiskajām saistībām.


Jauniešu NVO – ielas ietekmes vietā

Mūsdienās jaunieši ir tie, kuri pirmie ķeras vērsim pie ragiem, lai darītu kaut ko lietas labā. Jaunatnes nevalstiskās organizācijas ir kā piemērs, kurš darbojas diezgan efektīvi un spēj jauniešiem dāvāt citu redzesloku, nevis to, ko mums sniedz “lielākā nevalstiskā organizācija” – iela. Latvijas Jaunatnes padome, kas apvieno 36 jaunatnes organizācijas visā Latvijā, arī ir iesaistījusies plašā Eiropas projektā “Eiropas nedēļa pret rasismu”. Šis projekts notiek no 15. līdz 23. martam visā Eiropā, diemžēl Latvijas Jaunatnes padome ir vienīgā organizācija Baltijas valstīs, kura pieteica savu dalību šīs nedēļas organizēšanā. Šīs nedēļa ietvaros notiks vairāki pasākumi Latvijas Jaunatnes padomes mājas lapā, kā arī diskusija “Vai rasisms Latvijā ir aktuāla problēma?”.

______________
[1] Citāts no Aivara Gedroica, latviešu tiesību aizstāvja un publicista no Daugavpils, raksta www.latvians.lv “Par toleranci un rasismu”.

[2] Padomā, pirms dari! (angļu val.)

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (13) secība: augoša / dilstoša

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Mairita 01.04.2003 16:36
Viktoram

Lai kā man arī negribētos to atzīt, tu kļūdījies, jo citi eksperti šajā diskusijā sīksti turējās pie sava viedokļa. Turklāt tie ne tikai nesarka un neatzina RDz uzsvērtos argumentus, bet arī izteica galīgi aplamus argumentus, kā piemēram - latviešu tautas pastāvēšana nekad nav bijusi apdraudēta, ka mēs varam vairāk iegūt nekā zaudēt, veidojot multikulturālu sabiedrību, ka nacionālisms noved tikai strupceļā vai arī, ja esi eiroskeptiķis tev nav tiesības atsaukties uz ES izdotajiem likumiem, rezolūcijām...

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Irēna 23.03.2003 22:40
A. god. Kasparam un citiem tolerantajiem diskusijas dalībniekiem.

ASV pašas vainīgas pie melnādaino izraisītajām problēmām (vardarbība, narkomānija, degradējošas subkultūras pastāvēšana: grafitti, lēta popmūzika), jo savulaik ieveda afrikāņus kā vergus no viņu dzimtenes, bet ko noziegusies Eiropa, ka tiek pārpludināta ar nēģeru bariem? Kas notiks ar Eiropas kultūru pēc gadu desmitiem? Starp citu, cik nēģeru dramaturgus, zinātniekus, izgudrotājus vari nosaukt??? Kāds ir šīs rases devums pasaules attīstībā?

Rasisms nepastāvētu, ja katras kultūras pārstāvji dzīvotu savā etniskajā dzimtenē. Nu nav man ne mazāko iebildumu pret melnajiem Āfrikas iedzīvotājiem. Savukārt balto kolonizatoru pēcnācējiem nav tur ko meklēt...

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


MaraK 21.03.2003 08:59
ok, var ironizeet lietojot silogjismus...

bet diemzjeel, tiek diskrimineetas darba tirguu arii vecaaka gada gaajuma sievites, invaliidi utt. manupraat, tikai retajam paveicas, lai nebuutu jaalauzjas cauri citu aizspriedumu vilnim...

un visskumjaakais, ka es nezinu kaa pret to ciiniities..

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Ritvars 20.03.2003 18:55
Man nedod darbu. Es esmu čigāns. Tas ir rasisms!

Jānim ir pelēks džemperis. Viņš ir maita. Aizliegt pelēkus džempeŗus!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

alisiic 19.03.2003 19:10
ak vai!shodien lekcijaas (lai piedod lektori!!!!) parunaaju ar koleegjiem par teemu - rasisms Latvijaa. Man pastaastiija kaadu gadiijumu. Riigaa dziivo kaada meitene, kurai ir lieliska izgliitiba, vinja ir inteligenta un...lielisks cilveeks. Beigusi gana prestizju augstskolu, kuras, principaa, visiem beidzeejiem ir garanteets darbs peec studijaam. Luuk..meitene ticeeja tam, ciiniijaas par izgliitiibu - maaciijaas, jo zinaaja, ka bez izgliitiibas tikt labi atalgotaa darbaa nebuut nav viegli...Pienaaca taa diena, kad vinja veeleejaas straadaat. Nosuutiija savu CV uz prestiziem postenjiem un arii uz vienkaarshaakaam darba vietaam...aizgaaja uz paaris darba paarrunaam. Ilgi mekleeja darbu. Neviens vinjai to nedeva, tikai korekti atteica(piezvaniishot veelaak vai arii tas darbs jau ir citam cilveekam). Meitenes tautiiba - cigaaniete. Tas ir rasisms un tas notiek tepat - Latvijaa. Un Latvijaa dziivo gan cigaani, gan eebreji, gan melnaadainie un citas tautas, rases. Shodien veel vairaak paarliecinaajos, ka rasisms tik tieshaam pastaav (nu nebuusim strausi un neliksim galvas smiltiis, izliekoties, ka to neredzam!!!)

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Liepājas EziS 19.03.2003 14:54
Pie mums, Liepājā, arī dzīvo divi melnādainie puiši. Diemžēl nezinu, ko viņi dara. Pirmo reizi abus pamanīju ļoti aukstā, saulainā dienā. Pamaniju nevis viņus pašus, bet viņu fantastiskos smaidus kaut kur pie tramvaja vagona griestiem! Tikai pēc tam sapratu, ka viņi ir ārzemnieki. Man šķita, ka viņiem ir ļoti auksti un ar savu smaidu tie centās sasildīt sevi un apkārtējos. Tikai-ko viņi redzēja mūsu, liepājnieku, acīs?...Izkāpjot, centos noķert viņu skatienu un pasmaidīt. Tagad, satiekoties ielās, vienmēr sasmaidamies.

-----

Vairāk negatīvas emocijas manī izsauc krievu tautības kaimiņu pusaudzis no manas kāpņutelpas, kurš spļaudās, lamājās un atstāj čaumalas uz mana tepiķīša. Jo tas jau ir nelabojami...

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Ritvars 19.03.2003 14:29
Rasisma attiecināšana uz ne tikai uz bioloģiskām, bet arī uz etniskām un kultūras lietām, vai, kā atsauc atmiņā komūnistu veikto fašisma piedēvēšanu visam sliktajam (sociāldemokrāti - sociālfašisti utt.). Paņēmiens ir ļoti vienkāršs - ņem vispārībā par sliktu atzītu vārdu un piedēvē visam citam, kas nepatīk. Pat, ja tas nav korekti.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

MaraK 18.03.2003 22:54
manupraat, vislabakaa metode, lai izskaustu rasismu savaa uzvediibaa un ierobezjotu to arii savaa domaashanaa, ir iepazishanaas ar citaadaakiem cilveekiem. Prrotams, ka es tagad neaicinu juus skriet uz ielas klaat jebkuram tumshaadainam cilveekam un saakt ar vinju iepaziities. Bet reizeem der izmantot iespeeju kontakteeties un iepaziities, lai saprastu, ka nav iemesla baidiities. man nesen bija izdeviiba buut aarzemees, atziishos iesakumaa pashai bija gruuti nepieveerst uzmaniibu melnaadainiem cilveekiem... tachu pieredze, ka tieshi viena shaada meitene man paliidzeeja, kad nokljuvu gruutiibaas, man pieraadiija, ka stereotipi ir domaati, lai tos lauztu... Mees visi baidamies no kara, mees visim miilam un niistam, mees elpojam vienaadu gaisu, lasam graamatas. Mums tikai atliek saprast, cik katrs cilveeks ir svariigs savas individualitates deelj, un cieniit vienam otru.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


alisiic 18.03.2003 19:57
Skiet cilveeki ir iesuunojushi un dziivo ar kaadu stereotipu, proti, par rasismu tiek uzskatiitas "balto un melno"attieciibas. Bet tas tachu ir tikai viens no, ja taa vareetu teikt, rasisma virzieniem. Iesaku paskirstiit taadu gudru graamatu kaa skaidrojoshaa vaardniica un izlasiit tekstu pie vaarda "rasisms". Ja nu ir slinkums mekleet sho graamatu, tad luudzu...te buus. Taatad, RASISMS - Reakcionāra teorija, pēc kuras cilvēce dalāma augstākās un zemākās rasēs. Es uzskatu, ka rasisms pastaav arii Latvijaa..varbuut cilveeki to nepamana, lai gan arii es pati esmu cietusi (dziivojot latvijaa un arii pilsoniiba, kaa pasee rakstiits - latviete) no rasu diskriminaacijas...redziet...kaada krievu tantinja pamaniijaas mani "nosodiit" par to, ka esmu latviete! Krievi te ir labaakie un latvieshi ir nieciibas (skumiigi, ka nevaru sho citaatu preciizi nociteet). Tas, protams mani aizskaara. Es tachu nevienu nenosodu, bet mani gan! Un tas jau nav viniigais gadiijums - ir cilveeki, kas ar to sastopaas varbuut pat katru dienu. Vinji tikai par to skalji nerunaa, jo , iespeejams, domaa, ka rasisms nepastaav. Taapeec jau beidzot ir par sho lietu jaarunaa un man ir prieks, ka beidzot "ledus ir saacis kusteeties".

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

KasparsZ 18.03.2003 19:06
Ļ. Cien Irēna!

Nedaudz oponējot Tavu viedokli: Vai rasisms Latvijā ir tik liela problēma, ka par to jāsāk diskutēt? Rasisms Latvijā ir problēma, tikai bieži sabiedrība to neievēro un vispār vai diskusija par kādu no jautājumiem ir jāsāk tikai tad, ja šis jautājums ir kļuvis par problēmu?

Par to, Vai es esmu dzīvojis kādā no tevis nosauktajiem rajoniem? Jā man ir bijusi tā laime izbaudīt šo rajonu eksotiku un par laimi vai par nožēlu neesmu jutis nekādas dzīvības briesmas. Šī dzīvošana neaprobežojās ar trīs dienām hotelī, bet biju kā normāls šī "rajona" iedzīvotājs.

Noklusēšana - Vai tiešām mums ir jānoklusē savas problēmas? Varbūt tās beidzot jāaktulizē, lai sabiedrība beidzot saprastu un nekaunētos lūgt padomu citiem, lai savukārt censtos attrisināt šīs problēmas. Vai tiešām mēs vēlamies sadzīvot ar neiecietību mūsu sabiedrībā?

Ļ. Cien. Sandra!

Krievi un latviešu - paaudžu maiņa tam var palīdzēt diezgan minimāli, galvenajam elementam šo attiecību pamatā ir jābūt izglītībai, bez iglītības neviens nekur tālu vēl nav ticis.

Par melnādainajiem cilvēkiem - vēl joprojām man ir grūti izprast šo stereotipu kāpēc no viņiem būtu jābaidās.

Bieži sabiedrība jauc terminus rasisms un ksenofobija. Tiešām iesaku ieskatīties dziļāk politika.lv rakstos, un tajos ir saprotami izklāstīts gan par rasismu, gan ksenofobiju. Šajā sakarā vēlos teikt, ka rasisms nav tikai bioloģisks (ādas krāsa), bet gan etniskais un kulturālais (tautība, tradīcijas utt).

Par braucienu ASV - nespēju komentēt šo situāciju, jo nebiju klāt šajā braucienā, kā arī nezinu visas nianses.

A. God. Viktor!

Par Raivi Dzintaru - uzskatu, ka jebkuram cilvēkam ir jādod izteikt savu viedokli, protams, līdz brīdim, kamēr šis viedoklis vai rīcība neaizskar citus cilvēkus.

Droši vien jau atkārtošos, bet šī iniciatīva nav smieklīga, drīzāk jau aktuāla mūsu un visas pasaules sabiedrībai.

Ar cieņu,

Kaspars

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Viktors 18.03.2003 11:23
Jūs izdarījāt lielu kļūdu, ka uzaicinājāt Raivi Dzintaru no "Visu Latvijai" uz to diskusiju. Viņš Jūsu smieklīgajai iecerei ierādīs īsto vietu un Jūsu eksperti nosarks, kad nespēs viņu atspēkot.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Sandra 18.03.2003 04:41
Manuprat, neiecietiba jeb netolerance pret kadu rodas divos apstakljos: vienaa, kad personas X un Y viduu pastav konflikts; otraa, kad personai X persona Y ir svesha, nepazistama.

Pirmajaa variantaa var runaat par latvieshu un krievu saspiletajam attiecibam, balstoties uz vestures faktiem. Neskatoties uz to, ka notiek paaudzhu mainja, aizvainojums vel arvien jutams un tas attiecigi veicina neiecietibu sho tautu starpaa.

Otrs variants butu attiecinams uz latvieshiem un melnadainajiem. Pienjemu, ka vidusmera latvietis melnadainu cilveku muzha saticis labi ja paris reizes. Vinji nebrauc bariem shurp uz musu valsti un nekljust par Latvijas mazpilsetaa dzivojusha latviesha ikdienu. Vinji ir kaut kas svesh, nepazistams un citads. Tas liek ieturet distanci un but rezervetam, atturigam, bailigam.

Tapec, man shkjiet,kamer cilveks pats tiri fiziski nav sastapies ar sho melnadaino, nav bijis kada kontaktaa, runashana par to, ir vai nav vinjsh rasists, ir diezgan teoretiska.

Piemeram, es, dzivojot balto sabiedriba, domaju, ka man nav problemu but kontakta ar melnadainajiem. To, iespejams, veicinaja mana liberali orienteta izglitiba. Tad ik pa brizham sanaca satikt vienu melnadaino, otru, tresho un likaas - jaa, vinji patiesham ir tadi pashi cilveki, ka baltie, tapec nav pamata justies parakiem vai labakiem.

Bet, paris meneshus atpakalj iznaca braukt ar sabiedrisko autobusu (ASV). Tas bija 7 stundu ilgs nakts reiss. Un - vismaz 80% pasazhieru bija melnadainie. Neskatoties uz manu toleranci lidz tam, visu brauciena laiku jutos patiesi nedrosha un apdraudeta. Bridi, kad vareju izkapt no autobusa un pamest sho sabiedribu, gaidiju, skaitot minutes.

Pamatojoties uz sho manis pashas pieredzi, gribu teikt, ka rasismu nevar uztvert tik viennoziimigi, jautajot, kada ir tava attieksme pret melnadainajiem - pozitiva vai negativa. Shi attieksme var mainities atkariba no taa, kados apstakljos es sastopos ar melnas rases parstavjiem.

Un, runajot par pienjemumu, ka Latvijaa nav rasisma problema, uzskatu, ka sho jautajumu nedrikst parspilet. Latvijas gadiijumaa ir par maz praktiskas pieredzes, lai konstatetu, ka sabiedriba ir negativi noskanjota pret melnajiem, jo vinju vienkarshi nav taadaa skaitaa, lai noverotu kaut kadas tendences. Attieksme veidojas saskarsmee, mijiedarbiibaa. Kamer tas nav, tikmer sabiedriska doma ir teoretiska un dzilji filozofiska.

Ar sho es negribu attaisnot rasismu, tachu, lai butu precizi, te ir jaruna par dazhadiem mijiedarbibas limenjiem.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Irēna 18.03.2003 00:14
Pēdējā laikā uzkrītoši bieži vadošajos preses izdevumos (un nu jau arī Internetā) parādās mūsdienu "tautu draudzības" ideoloģijas propaganda. Tad nu gan aktualitāte- rasisms... Varētu padomāt, ka tikai nesen tāds radies, ka tik sakāpinātā veidā jāapspriež. Latvijas sabiedrībā ir daudz būtiskākas problēmas, kuras gan labāk noklusēt, citādi Krievijai un Eiropai būs kārtējās problēmas ar saprašanu :/

Ir naivi spriest par to, kas ir rasisms, ja kārtējā "kompetentā viedokļa" autors nav dzīvojis kādā no valstīm, kurā atsevišķi kvartāli ir padarīti par......... nu, piemēram, Hārlema Ņujorkā. Nu tad neapmeties solīda rajona (tā taču nebūs r.n. kurināšana, ja minēšu faktu, ka tur dzīvo gandrīz tikai un vienīgi baltādainie?) hotelī, bet mēģini padzīvot turku, afrikāņu, ķīniešu kvartālā kaut trīs dienas!!!! Savu cēlo domu apstiprinot ar visnotaļ pozitīvu paraugu :)))

Ir tāds vecs joks- ienīstu nēģerus un rasistus. Varu tikai pievienoties, jo citādi modrajai likumības acij atkal radīsies aizdomas par r.n. kurināšanu. Neviens taču negrib pārkāpt likumu, vai ne?

Saistītie raksti
0 kapnes 255x203

Politkorektums 4 Autors:Providus

UNITED for Intercultural Action unitedagainstracism.org

Citi autora darbi