Atslēgvārdi:

Izspiešanas aritmētika 3

Valdis Kalnozols, Latvijā pazīstams cilvēks, sniedza interviju avīzei „Dienas Bizness”, kurā viņš tieši runā par valsts pasūtījumiem celtniecībā.

Iesaki citiem:

Intervija DB
Lūk, jauks fragments:

“Tur ir uzpūstas cenas. Virs normas ir vismaz par 5 – 10 %. Vēl 5 – 15 % ir tā summa, kas ir jāatdod atpakaļ cilvēkiem – politiskām partijām un tā tālāk… Šobrīd ceļu būvē, man liekas, jau viss ir skaidrs, kurš kuru tiltu būvēs jau 10 gadus uz priekšu. Un es domāju arī celtniecībā lielos objektos – ja nemainīsies politiskā vara, tad var parunāt jau vismaz par gadiem 2 – 3 uz priekšu, kas un kur potenciālos objektus būvēs.”

Un vēl viens:

“piemēram, firma X iegūst pasūtījumu par 10 miljoniem, un tad katru mēnesi no ienākošās summas kaut daļa tiek aizskaitīta kasiera norādītā virzienā, un viss…”

Patiesi jauka ir intervijas daļa, kurā žurnālists jautā, kāpēc neviens necenšas apkarot korupciju. Kalnozola kungs paskaidro, ka, ja tu no tautas (tas ir no nodokļu maksātājiem) paņem vienu miljonu latu, viņiem tas nepatiks, taču viņi neko īpaši nedarīs. No otras puses, ja kāds mēģinās atklāt slepenu darījumu, kurā cilvēki zog miljonu no nodokļu maksātāju naudas, tad visticamāk nākamajā dienā šis atmaskotājs tiks nošauts. Mancura Olsona “Logic of Collective Action” darbībā. Patiešām, ja relatīvi maza grupa nozog no nodokļu maksātājiem miljonu, gūtie ienākumi uz vienu cilvēku ir pietiekoši lieli, lai attaisnotu katra dalībnieka pūles. Pieņemsim, ka ir miljons nodokļu maksātāju- šīs zādzības upuru, tātad katrs zaudē vienu latu. Vai nodokļu maksātāja mērķis atgūt savu nodokļos samaksāto 1LVL attaisno risku tikt nošautam?

Situācija ar zemniekiem ir vēl viens šīs aritmētikas piemērs. Ja daži tūkstoši zemnieku var iegūt 26 miljonus latu uz citu nodokļu maksātāju rēķina, gūtie ienākumi uz vienu zemnieku ir pietiekoši lieli, lai viņi uzdrīkstētos uztaisīt tādu šovu. Citu nodokļu maksātāju kopējās interesēs būtu bijis uzbūvēt barikādes, lai neļautu traktoristiem ienākt Rīgā. Un tomēr, individuāli neviena interesēs nav mēģināt kaut ko darīt, jo katra nodokļu maksātāja ieguvumi, aizstāvoties no zemniekiem, būtu pārāk niecīgi salīdzinot ar izdevumiem, kas rastos, ejot uz barikādēm. Tas ir tas, ko Olson sauc par „kolektīvās rīcības paradoksu”, un ko diemžēl mēs šobrīd redzam.

In English here

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (3) secība: augoša / dilstoša

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

hiēna 04.02.2009 17:47
kāds KNAB, kāda izmeklēšana? KNAB šajā valstī tvarsta tikai pēc politiskā pasūtījuma, bet - tur, kur ir pierādījumi pret savējiem(piem. JL Rēzeknes burtnīcas), tos likvidē... KNAB ir parodija, tāpat kā Delna un Providus.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Mārtiņš K 04.02.2009 16:41
Man vienu brīdi radās pārdomas par šiem jautājumiem kā reiz kontekstā vienam atņemam, citam atdodam un to panākam ar traktoriem. Jā, nav labi. Bet ( (c) Kāds zināms cilvēks), tas kas līdz šim ir noticis - valsts vadības līmenī ir pietiekami daudz nomuļļātu lietu, kuras pareizi un kvalitatīvi izdarot varēja i naudu dabūt i citādas privilēģijas savas valsts nozaru cilvēkiem sagādāt, tomēr rezultāts nav tas labākais. Kur ir cilvēciska kļūda, kur vienkārši slinkums un nolaidība. Tāpēc traktori ir labi, jo pat ja kādam ir nauda atņemta, ceru ka beidzot Latvijas visgudrākie un visatjautīgākie ļaudis (jo kas gan cits var vadīt valsti) sāks saprast ka ir labāk jāstrādā, ka nevar no sērijas "ai, nesanāca, nu nekas" visu laiku dzīvot. Līdz ar to paliek jautājums ko darīt tiem, kam atņēma. Droši vien viņiem nekas cits neatliks kā cīnīties... Līdz ar to bardaks tikai paliks lielāks, kas ir skumji.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Kinza 04.02.2009 14:52
Kalnozols taču pats bija kaut kādā partijā kādreiz (vai tik ne TB/LNNK?), tāpēc neviļus rodas secinājums: suns zina, ko ēdis. Un vēl nekaunas ar to plātīties publiski.

Jācer, ka KNAB šo interviju ir izlasījis jo rūpīgi, lai tik atkal kādam aiziet pakaļ!

Citi autora darbi
Vjaceslavs 165x152

(Un)real money 45 Autors:Vjačeslavs Dombrovskis

Article research

Is anything wrong with higher education in Latvia? 1 Autors:Vyacheslav Dombrovsky