Izraēlas – palestīniešu konflikts: vēsture un mūsdienas 21

Divas apsūdzības tiek vērstas pret Izraēlu - ka tā īsteno palestīniešu slaktiņu un nolemj tos bada nāvei. Abas ir melīgas.

Iesaki citiem:

Grūti iedomāties mazāk izdevīgu laiku šīs problēmas apskatam. Katru, kurš mēģinās piedāvāt tās racionālu izskaidrojumu – vai, pasarg Dievs – atrisinājuma variantus, gaida neveiksme, vismaz tuvākajā laikā. Katram, kurš pauž simpātijas Izraēlai, jārēķinās, ka pret – Izraēlas noskaņas sen nav bijušas tik stipras, kā tagad. Piedāvājumu konflikta risinājumam man, protams, nav, bet simpātijas Izraēlai neslēpšu.

Vēsture: fakti. 1947.gada 29.novembrī ANO Ģenerālā Asambleja pieņēma lēmumu par britu mandāta Palestīnas sadali un divu valstu – ebreju un arābu – izveidi; 62% no teritorijas pienācās ebrejiem, 38% - arābiem. Arābi bija nemierā nevis ar procentiem, bet ar Izraēlas izveides iespēju kā tādu. Viņu atbilde bija terors - jau nākamajā dienā ostas pilsētā Haifā arābu teroristi nogalināja 39 ebreju strādniekus naftas pārstrādes rūpnīcā. Terora neiebaidīti, ebreji 1948.gada 14.maijā pasludināja neatkarīgās Izraēlas izveidi. Arābu atbilde bija vēl skaidrāka - naktī uz 15.maiju Ēģiptes aviācija bombardēja Telavivu, 15.maija dienā piecu arābu valstu – Ēģiptes, Sīrijas, Libānas, Irākas un Jordānijas – armijas sāka uzbrukumu, lai iznīcinātu tikko pasludināto Izraēlu. Viņus gaidīja sakāve – 1949.gadā Izraēla uzvarēja agresorus.

Palestīniešu liktenis arābu valstis neinteresēja. Pēc uzvaras Izraēla iekļāva savā teritorijā 80% no bijušās mandāta Palestīnas – būtu aplami gaidīt, ka pēc agresijas atvairīšanas Izraēla nepaplašinātu savas robežas. Pārējo daļu okupēja Jordānija, kura nekad nevēlējās tajā izveidot nekādu neatkarīgu palestīniešu valsti, lai arī cik mazu. Piecu arābu valstu agresija un tās sakāve radīja palestīniešu bēgļu problēmu – sāpīgu un traģisku, bez šaubām, bet – pašu arābu radītu.

Lai arī Izraēla atvairīja agresiju, nedz individuāls terors, nedz arābu valstu vēlme to iznīcināt nepazuda. Līdz 1956.gadam 1300 ebreji gāja bojā no teroristu rokām. Arābu valstīm likās, ka visizdevīgākais laiks Izraēlas iznīcināšanai ir pienācis 1967. gadā, kad tām bija lielas armijas, ieroči no antisemītiskās Padomju Savienības un paļāvība uz tās atbalstu. Šī gada maijā Ēģipte koncentrēja gandrīz 100 000 vīru Sinaja pussalā, pie Izraēlas robežas, bet 22.maijā provokatīvi slēdza izeju no Sarkanās jūras, lai arī labi apzinājās, ka Izraēla to uzskatīs par kara pieteikumu. Jordānija, Sauda Arābija, Kuveita, Irāka, Sīrija atbalstīja Ēģiptes diktatora A.Nasera kursu uz karu - “Es gaidu, kad Izraēla mums uzbruks, lai pēc tam dotu tai nāvīgu triecienu”, plātījās Nasers. Sods par kara kurināšanu pienāca ātrāk, nekā viņš varēja iedomāties - 5. jūnijā Izraēla deva preventīvu triecienu arābu valstīm, novēršot to agresiju. Īslaicīgā, Izraēlai uzspiestā kara rezultātā izraēlieši okupēja līdz tam Jordānijas sastāvā esošo Austrumu Jeruzalemi ar ebrejiem svēto Raudu Mūri un Jordānas Rietumkrastu, kā arī Gazas sektoru. Tas bija lēmums, kurš likās praktiski neizbēgams toreiz, kad arābi atklāti sludināja Izraēlas iznīcināšanu, taču tas radīja gandrīz neatrisināmas problēmas Izraēlai. Bija grūti atturēties ne tikai no šo teritoriju okupācijas, tikpat grūti bija atturēties no to kolonizācijas – šodien šajās teritorijās izraēliešu apmetnēs dzīvo aptuveni 200 000 ebreju. Kādā veidā nākotnē var tikt atrisināts jautājums par palestīniešu valsts izveidi un ebreju apmetņu likteni – par to būtu vērts runāt kādā citā komentārā.

Mūsdienas: fakti. Divas apsūdzības tiek vērstas pret Izraēlu - ka tā īsteno palestīniešu slaktiņu un nolemj tos bada nāvei. Abas ir melīgas. Slaktiņš ir bezspēcīgu, neaizsargātu cilvēku nogalināšana. Lūk, īstā slaktiņa pēdējā, nebūt ne pilnīgā hronoloģija: 2002.gada 27.martā palestīniešu teroristi nogalina 28 cilvēkus, 28.martā – četrus, 31.martā , 15., 10.aprīlī – astoņus, 12.aprīlī – sešus, 7.maijā – 15.

Vai palestīnieši cieš postu? Droši vien daudzu dzīve ir smaga, taču 2001.gadā katru mēnesi autonomija saņēma 54 miljonus dolāru no arābu valstīm, deviņus – no Eiropas Savienības, plus ES vienreizējs atbalsts – 60 miljoni, plus ārkārtas palīdzība no ES, Norvēģijas un arābu valstīm – 175 miljoni. Pieklājīga summa, tuvu vienam miljardam. Kur aizgāja naudas liela daļa? Terora aktu gatavošanai, ieroču iepirkšanai, korumpētajiem Arafata bonzām. Neaizmirsīsim šos faktus, pirms izdalām simpātijas teroristiem. Vai esam gatavi viņus uzņemt Latvijā?

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (21) secība: augoša / dilstoša

Tmp author
es

manuprāt jādabū atpakļ tā kā bija 1947 un viss buus ok.
fakti. 1947.gada 29.novembrī ANO Ģenerālā Asambleja pieņēma lēmumu par britu mandāta Palestīnas sadali un divu valstu – ebreju un arābu – izveidi; 62% no teritorijas pienācās ebrejiem, 38% - arābiem

Tmp author
hallo!!!

par palestīniešu postu un naudu 2001 gadā. Cik un kam tika naudas 2012. gadā?
Neviens te naudu par velti nedod...laikam ir kāda interese bijusi, jeb sirdsapziņa kādam moka.
2012 gada novembra civilo bumbošana nav jāpiemin pieklājības pēc? :-)

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Laura... 09.10.2007 15:22

Sveiki.. :)

Patiešām ideāla informācija priekš skolas. :)Paldies! :)

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

karsons 06.06.2002 11:48

Sveiki!

Es pārstāvu vēsturnkus, lai arī neesmu profesionāle. God.prof.A. Strangam es gribētu pateikt, ka vajag aiziet uz VFF 1. auditoriju un apskatīties, kas ir sarakstīts uz soliem. Domāju, būtu vērts, lai saprastu kāds antisemītisms ir mūsu pašu fakultātē. Tāpēc varbūt, ka nevajag tik klaji viņos(ebrejos) redzēt tikai to labo, jo tas vēl vairāk, pēc manām domām, vērsīs cilvēku antipātijas pret šo tautu. Paldies par rakstu, lai arī es pilnībā nepiekrītu Jūsu viedoklim.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

studente 03.06.2002 16:33

He, jautra ideja par to čigānu valsti. Nedomāju, ka Latvija izvērstu pret viņiem teroru.

Par rakstu. Nesaprotu, kādēļ visi pārmet prof. Strangam subjektīvismu. Vai jums nešķiet, ka katra indivīda viedoklim ir tiesības būt subjektīvam? Vai tad visi komentētāji šeit var piešķirt sev absolūtā patiesīguma oreolu? Vai tad subjekts var būt objektīvs? Tas jāprasa prof. Varslavānam.

Arī prof. Strangam ir savs viedoklis. Kādēļ to necienīt?

Arābu un ebreju konflikts nav tik viegli atrisināms. Ar naudu vai bez tās, ar ieročiem un bez tiem. Un meklēt, kurš vairāk nogalinājis un kurš sliktāks ir galīgs nonsenss. Šī problēma ir ar neskaitāmām niansēm, pārsvarā iracionālām, tas naids ir mūžsens, sākotnēji bāzēts reliģijā. Nedomāju, ka to vispār kaut kā var atrisināt. Un izskatās, ka arī citi nezin.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

luft 31.05.2002 19:09

Pirmkaart 1947. gadaa kad ANO pieneema leemumu par Palestinas sadali uz ebreju un araabu valstim, shaja teritorija nepastaaveja nekaada suvereena valsts. Nekaada suvereena valsts nepastaaveja sheit ari 200, 500 ka ari 1000 gadus atpakal. Visu sho laiku sha zeme eksisteja ka romas, otomanu jeb lielbritanijas kolonija. Nekad shis zemes ilgaja vesture te nepastaveja arabu suvereena valsts. Ebreju kopienas pastaaveja Izraeles zemes teritotija ilgus gadus pec Izraelas valsts eksistences paartraukshanas musu eras 70. gadaa. Pirms Ebreju masveidiiga atgrieshanas uz savu zemi 19 gadsimtu beigas sheit bija tuksnesis ar nelielu iedzivotaju skaitu (es varu piedaavat palasiit briinishchiigu Marka Tvena graamatu "Pleasure excursion to the holy land". Ebreji nekad nezaudeeja ceriibu uz savas neatkariigas valsts atkaldibinaashanu. Tas bija zinaams visaa pasaulee, tas ir uzrakstiits ari Biibele kuru katrs inteligents cilveks lasiija. Taadeel Izraelas valsts izcelshanas salidzinashana ar "chiganu kultu Liepaja 4000 gadus atpakal" nau nopietna.

Yakovs Lufts

Shilo, Izraeela

luft@012.net.il

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

redakcija 29.05.2002 18:18

Pēc Strangas k-ga lūguma publicējam viņa komentāru, ko tehnisku iemeslu dēļ viņam nav izdevies pievienot diskusijai:

''God. kolēģi; pateicos par komentāriem, īpaši - Eldaram un Eināram. Atļaušos tikai nocitēt Latvijas virrsrabīna Nāta Barkāna teikto; te ir viss par Izraēlu un Latviju. Rabīns saka par Izraēlu: ''To zemi Dievs mums ir devis, un tā ir mūsējā..tā sanāca, ka kādreiz mūs izdzina no turienes, tomēr tā ir mūsējā.. Tur dzīvo arī daudzi arābi, taču arī Latvijā dzīvo daudz sveštautiešu. Viņiem ir tādas pašas tiesības, bet kas ir saimnieks.. Latvieši! Tie, kas te dzīvo, lai dzīvo, bet atdot viņiem savējo, to nē. Latvija ir svēta zeme latviešiem, un ja te kāds nāks un gribēs, lai ir savādāk, tad jāšaubās, vai tas būs cilvēcīgi'' (intervija žurnālam ''Sieviete'', 2001, dec.)

Ar cieņu - Aivars Stranga.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Astro 25.05.2002 23:34

Njā interesantas tendences šeit parādās... Pirmkārt neviens nevērtē cēloni - suverēnas valsts teritorijas atņemšana, lai atkalizveidotu valsti, kura kāreiz tur pastāvējusi. Būtu forši pavēlasīt komentārus, ja atklātos, ka Liepāja ir bijusi, piemēram, čigānu kulta pilsēta 4000 gadus atpakaļ tāpēc ANO nolēmis atņemt Latvijai daļu teritorijas un veidot jaunu čigānu valsti... Lietuva un Igaunija protams būtu sajūsmā par jauno kaimiņu...

Un tad nu vēl tās runas par atpalikušajiem arābiem un attīstītajām demokrātiskajām kultūrām. Diemžēl ļautiņi ir tādā patmīlībā šeit ieslīguši, ka nemaz nemana, ka šī "modernā" un "progresīvā" sistēm ved uz aivien lielāku morālo pagrimumu - skolās tiek šauti bērni, pastiprinās ekstrāmās kustības... Arābu pasaulei vismaz ir kaut kādas reliģiskās, līdz ar to arī morālās vērtības. Protams nekad neaizstāvu ekstrēmās kustības, jo nekad neesmu mīlējis nekādā veida fanātiķus (ja nu vienīgi uz darbu tendētos). Bet nevajag spriest, ka visi arābu pasaules pārstāvji ir teroristi, vai arī kaislīgi tā aizstāvētāji.

Nūjai vienmēr ir divi gali - apskatot problēmu no viena skatu punkta autors diemžēl parādīja sevi no tās labākās puses - no profesora gaidīju kaut ko vairāk... Apgalvot, ka ebreji šajā situācijā ir tikai upuri un ne piekā nav vainīgi, ir tikpat muļķīgi kā mēģināt attaisnot terorismu. Vēlreiz fui autoram par subjektīvismu :(

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Einārs 22.05.2002 09:34

Protams, dzīvē nekas nav tikai melns un balts. Arī Vidējo Austrumu konflikta būtība ir ļoti daudzšķautnaina, un nav tikai ģeogrāfiska vai juridiska rakstura – tā sakņojas dziļi reliģijā un vēsturē. Prof. Stranga ir pietiekami kompetents šajos jautājumos, lai varētu skaidri definēt savu pozīciju. Bet rodas iespaids, ka bieži vien Izraēlas kritizētāji savu informāciju smēlušies tikai no masu mēdijiem, un tā parasti ir ļoti virspusēja, kā arī bieži vien neprecīza un tendencioza. Līdzīgā veidā mēs Latvijas vēsturi varētu apskatīt sākot tikai ar 1991.gadu, turklāt ņemot talkā Krievijas TV reportāžas. Pāris faktu pārdomām : Par reliģiju : Ebrejiem Jeruzaleme ir pirmā un galvenā reliģiskās nozīmes vieta jau 3000.gadu, un nekad nav aizmirsta arī divus gadu tūkstošus ilgajos klejojumos pa pasauli - tā tika pieminēta ikdienas un svētku lūgšanās, ebreju Tanahā (Vecā Derība) Jeruzaleme minēta gandrīz 700 reižu. Korānā Jeruzaleme nav pieminētā vispār, toties Meka un Medina ir minētas vairākus simtus reižu. Jeruzalemes reliģiskā nozīmība islama pasaulei ir grūti vēsturiski pierādāma (ir tikai netieša norāde Korānā). Par vēsturi : Nekad nav pastāvējusi Palestīnas valsts, vēsturiski zināms tikai Palestīnas reģions. Šis reģions ir gājis no vieniem iekarotājiem pie citiem, un tajā nekad nav eksistējusi neviena arābu valsts ar savām robežām. Tikai 1920. gadā Britu Mandāta laikā šai teritorijai tika noteiktas robežas. Par Izraēlas un Jūdejas valstu pastāvēšanu vēsturisko liecību ir pilnīgi pietiekami. Par ģeogrāfiju : Izraēlas teritorija sastāda 0,15 % (!) no visu apkārt esošo arābu valstu teritorijām (t.i. aptuveni trešā daļa no Latvijas teritorijas). Šīs nelielās teritorijas konfigurācija ir tāda, ka tās liela daļa ir kontrolējama ar labu snaipera šauteni. Par politiku : arābu valstu galvenā interese ir nevis Palestīnas valsts izveide, bet gan Palestīnas jautājums kā politiska spiediena līdzeklis uz Izraēlu. Savu primāro mērķi arābu valsti skaidri nodemonstrēja, mēģinot iznīcināt Izraēlu uzreiz pēc tās pasludināšanas 1948.gadā. Šo valstu teritoriālie un materiālie resursi ir pilnīgi pietiekami, lai atrisinātu palestīniešu problēmu. Par miera procesu: par to nevar būt nekādas runas, ja pirmais un galvenais cilvēks, kurš nav ieinteresēts nonākt pie jebkāda miera līguma ir pats Jasirs Arafats. Jo tādā gadījumā viņš no brīvības cīnītāja, kurš grozās šīs pasaules vareno vidū, pārvērtīsies par sīkas, nabadzīgas un provinciālas arābu valstiņas līderi, kuram būs jādomā , kā uzcelt šīs valsts ekonomiku. Šo apgalvojumu J.A. spilgti pierādīja 2000.gadā Kempdeividā, atteikdamies no Ehuda Baraka līdz šim visdāsnākajam piedāvājumam no Izraēlas puses, pat nemēģinot rast kompromisu, un kā atbildi uzsākot intifādu, kura arī ir novedusi pie pašreizējā strupceļa. Un noslēgumā personisks, vairāk uz emocijām balstīts jautājums (ar vēsturisku pieskaņu): Ja ebrejs dzīvo jūsu pilsētā, viņš labākajā gadījumā ir jāizdzen, sliktākajā – jāizsūta uz koncentrācijas nometni. Kad nu beidzot ir Izraēlas valsts – atkal nav labi, vienkārši vecā principa pēc ?

Einārs Miķelsons

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Eldars 21.05.2002 17:49

Aivariņam. Jūs apgalvojat, ka palestīniešiem nav citas izejas, kā terors pret okupantiem. Atļaušos Jums nepiekrist. Izraēlas sabiedrība sen jau ir akceptējusi neatkarīgās palestīniešu valsts ideju. Vai Jūs tiešām domājat, ka attīstītās, demokrātiskās valsts izglītotie pilsoņi alkst pavadīt dzīvi, patrulējot Hebronu, Nablusu utt.?Lielākais šķērslis mieram tagad, kā arī agrāk, ir palestīniešu stūrgalvīgā atteikšanās akceptēt saprātīgus kompromisus un saprast, ka, piemēram, Jeruzalēma ebrejiem ir vismaz tikpat svarīga kā musulmaņiem. Palestīniešu masu saziņas līdzekļos Izraēla tiek tēlota kā monstru zeme, ka visa ļaunā iemiesojums. Kā var vest sarunas ar ļaunuma iemiesojumu? Lūk, tur ir jāmeklē pašnāvnieku terorisma cēloņi.

Bez šaubām, ideāli jau būtu, ja miermīlīgi sadzīvotu ebreju un arābu valsts. Taču tas nenotiks tik ilgi, kāmēr palestīniešu aprindās neparādīsies pragmātiski un atbildīgi līderi, kas būs spējīgi nodrošināt miera līgumu ar Izraēlu. Tad arī izraēliešiem nebūs nepieciešamības vēlēt Šaronu. Cieņā, Eldars Mamedovs.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

GD 21.05.2002 15:19

Dagnija raksta:"bet patlaban ir jau 21.gadsimts un mees dziivojam ja ne labaakaa, tad citaadaa pasaulee, kur shii pieeja vairs nebuutu lietojama".

Tu maldies, ja doma, ka tadas "civilizetas" normas peksni var iedzivinat Tuvajos austrumos. Eiropas lielaka dala proteste pret Izraelu un viniem ari neskiet pienemama okupacija. Tacu jasaprot, ka pretoties militari Izraelai ir bijis un ir vienigais veids ka pastavet, ka vienigajai demokratiskajai valstij Tuvajos austrumos. Ir liekuligi kritizet Izraelu atrodoties tukstosiem km no tas.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Aivarins 21.05.2002 11:50

Man tiesam ir loti zel, ka agrak populars profesors tagad var rakstit par jautajumiem tik vienpuseji kaa pavirss students. Kur tad ir kritiska pieeja informacijai? Jaa, arabi savulaik ir deklarejusi merki iznicinat Izraelas valsti. Taisniba. Bet vai tad mes nevaram atrast lidzigus sovinistiskus sauklus no otras puses? Vai tad noslepkavotais turisma ministrs nebija izteicies par palestiniesiem kaa par nepilnvertigu rasi? Izklausas kaut kas pec monstra Hitlera iedejam... Kapec pasreizejais Izraelas premjerministrs ir iesudzets Belgijas tiesaa kaa kara noziedznieks?

Kaa zinams, tad terors nav attaisnojams. Vienalga, no kuras puses tas ari lai butu. Vienlaicigi terors parasti ir vajo ierocis. Tas rada, ka palestiniesiem nav cita veida, kaa cinities pret tiem, kurus vini uzskata par okupantiem. Patik vai nee, bet ar speku palestiniesus vien neaptures. Pec Sarona ofensibas terora akti tacu nav rimusies. Tas rada, ka ir vajadziga cita pieeja.

Tagad viens orts megina izspelet karti, ka gandriz vai visa pasaule ir pret Izraelu. Neticu! Neparmetisim Eiropas Savienibai - tas pieeja ir konstruktiva pret abam konfliktaa iesaistitajam pusem, bet nevis atbalsts tikai vienaa virziena, kaa dazam labam to gribetos.

Kapec profesors, uzradot naudas atbalstu palestiniesiem, noklusee par tiem plasajiem naudas apjomiem, kas tiek Izraelai? Tas parada, ka profesora raksts nav objektivs, bet ir dzili vienpusejs. Akademiskam cilvekam tada veida analize godu nedara.

Smiekligakais ir tas - kamer Izraelas-palestiniesu konflikts turpinas liesmot, loti ierobezotas bus ASV iespejas sakt akcijas pret Iraku. Iznak, ka visa pasaule tagad ir Tuvo Austrumu konflikta kilnieki?!

Un nevajadzetu kritiskam viedoklim tulit parmest par holokaustu utt. Man personigi loti simpatize intervija Lauku Avizee ar Grigorija Krupnikovu. Loti cienu ari vina tevu - Peteri Krupnikovu. Sadi cilveki Latvijai var dot loti daudz.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Eldars 20.05.2002 16:53

Apsveicu prof.Strangas lielisku, drosmīgu rakstu. Diemžēl, daudziem Eiropā piemīt t.s.morālas ekvivalences kaite, kas vienādi nosoda gan terorismu, gan terorisma apkarošanu. Manuprāt, te ir jābūt skaidrībai - Izraēla cīnas par savu izdzīvošanu un pastāvēšanu naidīgi noskaņoto valstu un tautu ielenkumā. Tagad jau ir pilnīgi skaidrs, ka arī pēc Oslo vienošanās Arafats ne uz vienu mirkli neatmeta terora izmantošanu politisko mērķu sasniegšanai. Un tie mērķi palika nemainīgi kopš 1948.gada - izmest ebrejus jūrā. Protams, Izraēla ir kritizējama, kā jebkura cita valsts, bet pirms sākam pārmest @pārmērīgu spēka lietošanu pret palestīniešiem@, atbildēsim uz jautājumu> vai mēs akceptējam Izraēlas valsts tiesības pastāvēt_ Ne šaubos, ka lielākā daļa atbildēs @jā@. Bet @tiesības pastāvēt@ nav abstrakts jēdziens, tās paredz arī tiesības uz drošību, t.i.aizstāvēt sevi ārējo un iekšējo draudu priekšā. Tieši to arī Izraēla šobrīd dara. Starp citu, palestīniešu upuru skaits ir lielāks vienīgi tāpēc, ka viņi izmanto partizānu kara taktiku, t.i. kaujinieki jaucās ar civiliedzīvotājiem, sūta bērnus mētāties ar akmeņiem utt.

Jā, es apzinos, ka varbūt ir grūti akceptēt, ka XXI.gadsimta sākumā problēmas tiek risinātas ar spēku. Bet arābu pasaule, diemžēl, ir ļoti maz mainījusies kopš XV.gadsimta. Tā ir zināmā mērā modernizējusies (ceļi, naftas pārstrādes rūpnīcas), taču tā nav pārdzīvojusi liberālo transformāciju. Tāpēc individuālās brīvības, cilvēktiesību, dzimumu vienlīdzības principi arābu pasaulei ir pilnībā sveši. Ārpolitikā tas izpaužas, kā mierīgās līdzaspastāvēšanas ar Izraēlu noraidīšana. Bet jebkuri kompromisi no Izraēlas puses tiek uztverti kā piekāpšanās, kā vājības pazīme, pēc kuras jāsarīko terora akts, lai palielinātu spiedienu. Tāpēc Izraēlai ir jāturpina pašreizējais kurss, sniedzot palestīniešiem arī politiskā atrisinājuma perspektīvas, ja viņi ir gatavi atteikties no terora.

Eldars Mamedovs

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Baruh 19.05.2002 20:22

Paldies par rakstu! Skaisti, ka ir vēl latvijeshu tautas cilveeki, kam nav bail aizstaveet Izraeelu. Kaut vai shodien taas ir diezgaan riskaanti - nedod Dievs naaks jauns firers....

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

yael 17.05.2002 20:08

Ziniet, Andrey es juus saprotu, bet es arii mazliet esmu informeeta par ebreju veesturi un varu arii pilniigi piekrist raksta autoram, jo taa tas viss patieshaam bija. Es saprotu palestinieshu tautu, bet es nevaru saprast Arafatu un vina padotos, jo vini nesaprot taadu vaardu ka "miers" , vini neciesh ebrejus un tur nesstraadaa un nestraadaas starptautiskie likumi.Es arii saprotu, ka ebreji nav sveetie, bet ja runaat par apbrunotiibu tad es nevareetu teikt ka palestinieshi ir mazaak apbrunoti, nee, jo viniem tos ierocus piegaadaa Sauda Araabija, Iraka, Iraana un daudzas aazijas valstis. Sheit nav runa par apbrunotiibu, bet par ideju iznicinaat ebreju tautu kaa taadu.

Es vispaar uzskatu ka Erusalaim vajadzeetu pieskirt " pasaules pilseetas" statusu.

Veel viens bet. Tiem palestinieshiem, kuri tagad apdziivo sho teritoriju,nav nekaadu radnieciibas saishu ar tiem palestinieshiem, kuri kaadreiz apdziivoja teritoriju.Vini ir ienaaceji un taatad ebrejiem ir taadas pashas tiesiibas, ka palestinieshiem.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Jack Ripper 17.05.2002 11:21

Izraelai nākas daudz ciest no teroristiski noskaņotiem ļautiņiem. Gribot negribot nākas atšaut šādu publiku. Lauku Avīzē dažreiz ir rakstiņi par veiksmīgām vilku medībām. Te var vilkt dazhas paralēles. Dazhi miermīlīgie šeit satraucas, vai ir labi atņemt palestīniešiem viņu teritorijas. Jā, ir labi. Teroristiem tiek atņemtas manevra iespējas, samazināts potenciālo bāzu izkliedējums un panākta lielāka teroristu koncentrācija uz 1 kvadrātkilometru, tādejādi dodot raķešu-artilērijas triecienu ir lielākas iespējas nogalināt mērķa auditoriju.

Uzskatu ka teriritorijas pārņemšana jāaplūko līdzīgi kā Kēnigsbergas iekļaušana Pad.Savienības sastāvā: lai novērstu militārisma atdzimšanu u.tml. Arābi turklāt nav draudzīgi Rietumu demokrātijām. Vēl 1941.gadā Vācijai izdevās Irākā inspirēt pret britiem vērstu sacelšanos.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Hilarija 16.05.2002 18:23

Man arī jautājums cienījamajam autoram, līdzīgi, par ko runā Dagnija: vai Jūs tiešām uzskatiet, ka 20. gadsimtā post-militāram konfliktam ir neizbēgami izvarīties no kolonizācijas un teritorijas paplašināšanas? Vai ārēji draudi ir pietiekošs iemesls okupācijai?

Virspusēji sekojot līdzi abpusējas agresijas eskalācijai, diemžēl nākas secināt, ka šobrīd norisinās kaut kāds apburtais loks, kur "aci pret aci, zobu pret zobu". Man tas šķiet tik nenormāli. Vai tiešām abas puses nesaprot, ka tādējādi konflikts izbeigsies vienīgi, kad visi abās pusēs būs fiziski izkauti? Vai arī abas puses cer, ka katrai no tām izdosies pierādīt "savu taisnību" interpretējot aizvēsturiskus svētos rakstus un panākt, ka viņus atbalsta militāras lielvaras, lai otru pusi iznīcinātu?

Es laikam nesagaidu no autora konflikta risinājuma recepti, jo tādas laikam nav, bet būtu pateicīga par komentāru manām domām.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

AIVARS stranga 16.05.2002 14:45

God. kolēģi- pateicos par jūsu komentāriem; uzdrošinos tomēr atgādinā, ka 1969. gadā, kļūstot par PAO līderi, J.Arafats pasludināja: 'Mūsu princips ir karš, uzvara. Uzvara mums nozīmē Izraēlas valsts iznīcināšanu'. Rakstot savu mazo rakstiņu, vēlējos to balstīt pilnīgā šādu principu noliegumā. - ar cieņu - Aivars Stranga.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Andrey 15.05.2002 11:50

Ļoti cienu Aivaru Strangu kā izcilu vēsturnieku.Viņam ir fenomenāla atmiņa, izcilas analīzes un spriešanas spējas. Esmu viņa klases biedrs.

Es tikai īsti nevaru saprast Aivara krasu nosvēršanos Izraēlas pusē.

Šī vienpusīgā pozīcija krasi izpaudās nesen viņa uzstāšanās laikā LTV.

Aivar, nu nav jau tā, ka vieni ir balti, bet otri absolūti melni.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

ilzegh 15.05.2002 11:47

Manuprat Prof. Strangas raksts ir loti vienpusigs un klaji Izraeelas agresiju akceptejoss. Nenoliedzami, palestiniesu terora politika nav ne vienu briidi attaisnojoma, taa ir derdziga un navi sejosa, tacu ir janem veeraa, ka jau pasos pamatos ciina ir nevienliidziiga : Izraela ir valsts ar visiem tas riciibaa esosiem atribuutiem, tai skaitaa milzigu ebreju lobiju ASV, kas faktiski finansee kara tehniku, ar kuru tiek paklautas palestiniesu teritorijas un ar Izraeelas valsts akceptu iznicinati palestiniesi, kuri, ja tiek piesaukti skaitli, pedejaa konflikta laikaa ir izniicinati daudz vairaak. Palestiina, savukart, ir vienkarsi "teritorija", kuras pasparvalde faktiski nedarbojas, t.sk. Izraeelas darbiibas rezultataa. Gandriiz identisku rakstu Strangas kungs varetu uzrakstiit par Krievijas un Cecenijas konfliktu. Arii tur ir cecenu teroristi un specigas valsts ciina ar terorismu. Tacu abos gadijumos tomer vajadzetu nemt veraa to, ka varmaaciiba rada tikai varmaciibu, var jau palestiniesus/cecenus ar speku paklaut, nogalinat, u.t.t., tacu probleema no taa nezudiis, palestiniesi taa vai taa velesies savu valsti, nogalinato vietaa izaugs jauni veel ruudiitaki pasnavnieki un teroristi. Konflikts ir jarisina diplomatiskiem lidzekliem, nevis jaattaisno specigako agresija pret vajakiem taas kartibas labad, kuru nosaka lielvalstu ertibas intereses. Bez tam, ja notiek atsauce uz sakotenejo 1948. gada acimredzamo arabu kluudu nepiekrist Izraeelas un Palestinas valstu izveidosanai, var atgriezties veel taalak atpakal, kad pirmaa pasaules kara laikaa un peec taa saka rasties doma par Izraeelas valsts izveidosanu: tad taa skita gluzi vai absurda, jo ebreju minoritate palestiniesu teritorijaas bija gandriiz neieverojama, un tad peksni saaka rasties prasiibas peec Izraeelas valsts. Vesturiskaas tautu migraacijas ir bijusas milziigas visaa pasaulee, valstu robezas tikusas pardalitas un pardalitas, un visai saprotama - neaattaisnojot to - bija arabu nevelesanaas atkapties to vesturiski tiklab vinu teroitorijaam. Latvija ir lielisks piemers tam, cik vara ir gajusi no vienas tautiibas pie otras - un neviens nav velejies to atdot.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

dagnija21 15.05.2002 10:51

"būtu aplami gaidīt, ka pēc agresijas atvairīšanas Izraēla nepaplašinātu savas robežas." - interesanti zinaat, kaapeec aplami? Ja kaiminju Jaanis lien pie Peetera kauties un Peeteris sho kautinju vinnee, bet peec tam pievaac Jaanja divriteni un jauno CD pleijeri, taa jebkuraa gadiijumaa ir zaadziiba.

Es ljoti cienu prof.Strangu, bet man skiet, ka shaada geopolitikaa baazeeta pieeja konflikta risinaashanaa tomeer ir jau savu laiku paardziivojusi un pilniibaa neatbilst pastaavoshajaam starptautisko tiesiibu normaam un principiem - liidziigi Izraelai, protams, buutu riikojies arii Risjeljee, bet patlaban ir jau 21.gadsimts un mees dziivojam ja ne labaakaa, tad citaadaa pasaulee, kur shii pieeja vairs nebuutu lietojama.