Iveta Grigule un mēs 14

Šī “avīze” ir apvainojums jebkuram mediju profesionālim, jebkuram žurnālistam, jo parāda līdz kādai pakāpei var degradēt mediju.

Iesaki citiem:

Arī manā pastkastē referenduma dienā iekrita laikraksts Atbalsts Vidzemei. Nopriecājos par iespēju paplašināt savu mediju lietojuma pieredzi. Tā bija tik zīmīga, ka nolēmu dalīties.

Tas ir laikraksts (vai kas līdzīgs), kurš paredzēts “vecākajai paaudzei un visiem, kam ar to saskarsme”. Piecas no avīzes astoņām A3 formāta krāsainajām lappusēm veltītas 10. Saeimas Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) frakcijas deputātei Ivetai Grigulei. Šī izdevuma cukursaldo saturu ļoti krāšņi jau komentējis un pat ilustrējis rakstnieks Aivars Kļavis[1], atkārtoties nav jēgas.Ārpus likuma?

Izdevums pēc dizaina atgādina deviņdesmito gadu pirmās krāsainās avīzes, pēc satura — neslēptu politisko aģitāciju par vienu kandidātu, bet pēc stila tas ir izcils nopirktas žurnālistikas paraugs. Divas tekstuāli ļoti līdzīgas, ar privātās dzīves fotogrāfijām ilustrētas, intervijas izdevumā ir apvienotas ar veselības padomiem karstam laikam un informatīvu apskatu par pensiju sistēmām dažādās valstīs.

Veltīju mazliet laika, lai saprastu izdevuma formātu, noskaidrotu tā izdevēju un redaktoru. Taču, turot avīzi rokās un izlasot pat pašus slēptākos tās stūrīšus, nav iespējams atbildēt uz šiem jautājumiem. Izdevumam nav nekādu identifikācijas pazīmju, nekur nav minēta pat tipogrāfija, kur tas drukāts. Vienīgais autors, kura vārds lasāms izdevumā, ir divu interviju ar Ivetu Griguli veidotājs Ernests Līviņš. Viņš jau pirms 10. Saeimas vēlēšanām rakstījis reklāmas materiālus par Griguli[2] un vides ministru Raimondu Vējoni[3]. Šajā izdevumā Līviņš bijis tik neuzmanīgs, ka abās intervijās atkārto vienu un to pašu informāciju — par Grigules cīņu pret mazo slimnīcu slēgšanu un personificētu ZZS attieksmi pret pensiju indeksāciju. Jautri, ja izlasi vienu interviju, divas lapas tālāk ar citu virsrakstu un plašāk pārlasi jau pirms brīža uzzināto. Citam rakstam Atslēga uz Laimes zemi? par astoņu valstu pensiju sistēmām nav ne avota, ne autora. Veselības padomiem par sausu acu kopšanu kā informācijas avots uzrādīti vārdā neminēti RSU mācībspēki, bet autora atkal nav.

Tā kā likums Par presi un citiem masu informācijas līdzekļiem liek katra izdevuma veidotājam norādīt izdošanas vietu, gadu, izdevēju, redaktoru un vēl citas ziņas[4], būtu jāsecina, ka preses izdevums tas nav. Šo avīžpapīra kaudzīti varētu uzskatīt par reklāmu, bet tādā gadījumā — kurš ir reklāmas devējs un atbild par tās saturu, kā to paredz likums[5]? Neapšaubāmi šis ir mimikrijas gadījums — veidojums, kas izskatās kā avīze, bet pēc būtības ir vienpusīgs reklāmas izdevums. Tas veidots īpaši nekaunīgi, jo krietni pārspēj dažādus banālus slēptās politiskās reklāmas paņēmienus, kad apmaksāts materiāls integrēts īstas redakcijas tekstā, jo avīze kopumā uzdodas par mediju. Tāpēc tā pārspēj kopumā jautros, ar pašslavināšanu pārņemtos, partiju krāsās drukātos izdevumus. Tas ir “laikraksts”, par kādu varētu sapņot ikviens, kurš šovasar vēlas apsteigt likuma “Par priekšvēlēšanu aģitāciju pirms Saeimas vēlēšanām un Eiropas Parlamenta vēlēšanām”[6] darbību, jo ir bez citiem viedokļiem, neslēpti komplimentārs, Ivetas Grigules panākumus slavinošs, atstājot viņas veikumu ārpus jebkāda izvērtējuma, konkurences un konteksta. Ne velti uz vāka ir deputāte ar baltu zirgu, — kā zināms, tas ir ZZS reklāmās tas ir jau izmantots motīvs.Tikai intervijas

Lai kā būtu , izdevumu Atbalsts Vidzemei kāds ir veidojis, drukājis, ar pastu slēdzis līgumu par tā piegādi. Meklēju, bet neatradu nevienu ziņu, kad kāds žurnālists būtu uzdevis jautājumus par šo izdevumu pašai “avīzes” galvenajai varonei un mēģinājis noskaidrot, kā man šķiet, arī vienīgo iemeslu, kāpēc tāds izdevums nācis klajā tieši referenduma dienā un pāris dienas pirms KNAB sāka uzraudzīt partiju priekšvēlēšanu aģitācijas tēriņus.

Nācās piezvanīt Ivetai Grigulei. No viņas uzzināju, ka tā esot “daļa no avīzes Atbalsts, ko var nopirkt kioskos, tā iznāk katru mēnesi”. Tomēr konkrēto izdevumu pasta kastē ievietoja kā patstāvīgu produktu bez minētā laikraksta, bez mazākās nojausmas, ka tas ir pielikums, ielikums vai kas tamlīdzīgs.

Publikācijas iemesls, pēc Ivetas Grigules stāstītā, ir tipisks — tā ir “informācija, ko dodu lasītājiem, arī iepriekš esmu tādu gatavojusi sadarbībā ar vietējiem izdevumiem”. Tā ir tiesa, to pamanījuši arī citi Atbalsts Vidzemei saņēmēji[7]. Iveta Grigule nevarēja atbildēt uz jautājumu, kas finansējis šo izdevumu, jo “to nezinu”. Viņa nevarēja pateikt, kur tas drukāts, kas ir tā redaktors. Viņa tikai izmantojusi piedāvāto iespēju — sniegusi intervijas, tās pārskatījusi un mazliet koriģējusi, kā arī iedevusi savas fotogrāfijas. Šī bijusi pirmā sadarbība ar izdevēju, bet viņa pieļauj, ka to turpinās.Atbalstu sniedz Mediaservice

Izmantojot Ivetas Grigules sniegto informāciju, Lursoft masu mediju datu bāzē izdevās atrast arī izdevēju. Mediju Atbalsta avīze vecākai paaudzei laiž klajā SIA Mediaservice, ka kā vienīgo darbības sfēru norādījusi “reklāmas aģentūru darbība”. Uzņēmums uz pusēm pieder Olgai Tolkunovai un Jeļenai Kovriginai, kura pērn no marta līdz maijam bijusi arī šī uzņēmuma valdes priekšsēdētāja. Pašlaik SIA Mediaservice valdi vada Marina Arhipenko, un tajā strādā vēl arī Oļegs Rumjancevs. SIA Mediaservice ir 100% daļu īpašnieks arī SIA Press Distribution Center, kas kā darbības veidus norādījis “citu mājsaimniecības preču vairumtirdzniecība”, nespecializētā vairumtirdzniecība un citu sadzīves preču vairumtirdzniecība. Man neizdevās sazināties ar Atbalsts Vidzemei izdevēju, jo Iveta Grigule neatsūtīja solītos sadarbības partneru kontaktus, bet oficiālie telefoni neatbildēja.

Zīmīgi, ka šis izdevums, lai kā to sauktu, neatbilst vairākiem likumiem, kas nosaka prasības par informācijas sniegšanu sabiedrībai. Man ir mazliet žēl, ka Atbalsts Vidzemei kopumā ir nekvalitatīvs — tekstiem būtu vajadzīgi prasmīgāki autori, dizains varēja būt interesantāks, redaktora darbs ir briesmīgs. Tajā nevar atrast ne rindas par kādu konkrētu atbalstu Vidzemei, ja vien par to neuzskata sēņu skābēšanas padomus, un pat informācija par Ivetu Griguli varēja būt aktuālāka. Jebkurš, īpaši, ja, iespējams, maksājis par šo publikāciju, būtu pelnījis augstākas kvalitātes produktu. To nespētu sabojāt arī korektas norādes par izdevēju vai reklāmdevēju. Tomēr skaidrs, ka tas plānots kā tāds, ko nevar atpazīt un atbilstoši novērtēt.

Šī “avīze” ir apvainojums jebkuram mediju profesionālim, jebkuram žurnālistam, jo parāda līdz kādai pakāpei var degradēt mediju, tā saturu, žurnālistikas paņēmienus un formātus.

Bet tajā ir arī labā ziņa. Šis gadījums ir lieliska iespēja priekšvēlēšanu diskusijās uzdot nevis jau sen Atbalsts Vidzemei slejās un neskaitāmās citās vietās atbildētos jautājumus par pensiju indeksēšanu vai zirgu kopšanu, bet parunāt par publicitātes veidošanas ētiku, jautāt par gatavību ievērot visus likumus, prasīt vēlētājiem tiešām nepieciešamu informāciju par atbalstu Vidzemei. Tik daudz vielas daudzām intervijām!
_____________________________

[1] http://www.lv.lv/?menu=exblogi&sub=&type=full&id=621

[2] http://news.lv/Latvijas_Avize/2010/09/25/Iveta-Grigule-sasparoties-un-nepadoties

[3] http://news.lv/Latvijas_Avize/2010/09/29/Vejonis-parlieciba-stiprais

[4] http://www.likumi.lv/doc.php?id=64879

[5] http://www.likumi.lv/doc.php?id=163

[6] http://www.likumi.lv/doc.php?id=36341

[7] http://www.portalslv.lv/?menu=koment&id=621&action=2&lv_dala=100

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (14) secība: augoša / dilstoša

Tmp author
Ups

Pilnīgi Jums piekrītu,k ka eiro mums nebija vajadžīge- tikai lieliem kungiem!Piedodiet, ka manas domas nevar Jums palīdzēt, jo esmu tikai vienkāršs elektriķis,bet turēšu par Jums īkšķi!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

stalins 08.08.2011 11:38
Un kas apmaksá Grigules k-dzes prieksvélésanu a'gitáciju? Nauda nav maza... un "par velti" tádu naudu árá nemet.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Pensionāre 03.08.2011 19:13
Esmu veca un lasu un balsošu par Ivetu. Malacis! Tieši Rožkalnes tipa sievietes man nepatīk-ja jau tādā veidā te rit diskusija. Tādu ""avīzišu"" ir bijis pārpārēm. Slavenas bija Jūrmalas Ziņas,tad Rožkalne klusēja.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

jumors 01.08.2011 11:15
Paldies Rožkalnei. Tikai sāpe viena - šo lapu nelasa nabaga pensionāres. Omītes, kam patīk balti zirgi un dāmas ar caursitējas spējām, kas vēl solās aizstāvēt viņu bezrūpīgās vecumdienas. Un beigu beigās- vai tās cerības nav tiesiskas? Ir gan, tieši tāpēc lapa tik draņķīga....

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

degvīns 01.08.2011 09:33
Ļoti žēl gan Annu, gan bābu, gan, protams, raksta autori. Tādas šausmas un ciešanas. ))).

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Bāba 01.08.2011 00:06
Skatoties uz griguli, nāk prātā muižniece. Abas kā tādas dvīņumāsas, tikai grigulei izskats prastāks, bet demagoģijā, karjerismā, nekaunībā abas pilnīgi vienādas.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

autorei 29.07.2011 19:38
1. Stāsta , ka Grigule ir bijusī tālbraucēja kuģa oficiante, pēc tam piestrādājusi pie šŠesera partijas Jūrmalā par PR speciālisti. Nekaunības viņai netrūkst.
2. Arī Latvijas Avīze ir kļuvusi par priekšvēlēšanu ruporu Visu Latvijai, jo jau 2 žurnālsiti iestājušies šajā partijā .
3. Vai KNābs šo reklāmu ieskaitīs priekšvēlēšanu izdevumos?
Paldies, laba publikācija. Latvijā diemžēl žurnālistu ētika ir apaļas nulles līmenī.Kā maksā, tā strādā.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Libi 29.07.2011 15:10
Jā, dāma ne pa jokam savu kampaņu bliež - kaut kāds reklāmraksts ar daiļām bildēm bija arī pirms pāris nedēļām Ievā. Maliņā gan bija tāda neizteiksmīga norāde - reklāma.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Anna 29.07.2011 10:24
Dzīvoju Mārupē, tā teikt esmu Grigules novadniece. Mana pastkastīte ar aploksnē ievietotām skaistām Grigules fotogrāfijām un personīgiem aicinājumiem piedalīties vēlēšanās un balsot par ZZS tika pārblīvēta jau pirms vēlēšanām pagājušajā rudenī. Otrs uzrāviens sākās pēc rīkojuma nr.2 kad manā pastakstītē pēkšņi parādījās Jūrmalas pilsētas avīze, kas ārpus Jūrmalas pilsētas it kā maksā 0,50 lvl. Šī numura 1.lpp - intervija ar visiem labi zināmu Grigules kundzi, kas klāstīja savu viedokli par vēl prezidenta amatā neievēlēto Bērziņu. Tālāk jau sekoja Rīgas apriņķa avīze, kas arī nebija Mārupes ziņas, bet kurā bija mārupiete Grigule un visiem labi zināmais Atbalsts Vidzemei. Varu tikai iedomāties, kāda slodze būs jāiztur manai pastakastītei turpmākajos 2 mēnešos...

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Brrr 29.07.2011 08:55
Grigule gadiijumaaa nav Zatlera partijas trojas zirgs ZZS?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Leo 28.07.2011 21:55
Grigule ir malacis, balsošu par viņu!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Zaļoksnis 28.07.2011 21:29
Visus grigules slavinājuma rakstus ir rakstījis Dzintars Zaļoksnis, tas, kas nāk no Rīgas domes aprindām. Meliem vienmēr īsas kājas, tā lūk Ernest Līviņ. Mācies vismaz uzrakstīt savu vārdu. Bet ja kauns rakstīt savu vārdu zem s...... žurnalistikas, tad labāk neraksti neko.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

ArtursG 28.07.2011 21:09
Tik daudz laika veltīt, lai petitu reklamas bukletu, tas kaut ko liecina par pašu raksta autori. Ja runājam par Griguli kā par politiķi, cepuri nost viņas priekšā - tādu drosmi un caursišanas spējas, ir ko no viņas pamācīties. Grigulei, lai veicas 11.Saeimas vēlēšanās

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Gunta Leona 28.07.2011 14:53
Nebaidos, ka ZZS mani neatbalstīs, vai tad kādreiz tā mani ir atbalstījusi, saku - man tā Grigule nepatīk. Daudziem viņa gan jau patīk, ja esam tur, kur esam. Bet tas ir cits jautājums.

Tā lapele arī manā pastkastītē nebija. Bet pavisam drīz sāksies. Būs tak priekšvēlēšanu reklāma. Jau pirms iepriekšējām Saeimas vēlēšanām un vēl iepriekšējām vēlētāju pastkastītēs parādījās papīri, kas pēc izskata atgādināja avīzī. Saturs? Nu kā jau reklāmas izdevumos. Tikai tiem arī nebija pasītes, kur norādīts izdevējs, redaktors, tirāža.... Tā kā tauta jau ir pieradināta pie tā. Žurnālisti izliekas neredzam (laikam). Ja partijas šādi pieradina vēlētājus, ka likumus var apiet, uz ko tad citās lietās vēlētāji cer? Ka viņiem būs lielākas pensijas un varēs iegūt labāku izglītību?

Autorei paldies.

Citi autora darbi
Amerikam

Amerika vilnis 6 Autors:Anda Rožukalne

5094543120 a0e90ca6e6

Maģiskā formula 10 Autors:Anda Rožukalne

5946598820 6033176481

Miglas zonā 10 Autors:Anda Rožukalne

2632802003 9f40405723

Vecums kā šķērslis 12 Autors:Anda Rožukalne