Atslēgvārdi:

Īpašais atbalsts romiem – solis tuvāk mērķim 10

Tikai ļoti optimistisks cilvēks būs pārliecināts, ka Latvijas romiem ir vienādas iespējas ar citiem Latvijas iedzīvotājiem darba tirgū. 7,9 procentiem Latvijas romu ir vidējā izglītība un tikai 26 no viņiem ir augstākā izglītība.

Iesaki citiem:

Sekojot diskusijām internetā par minoritāšu grupām Latvijā, konstatēju, ka vairāki komentāri pauž viedokli, kas noliedz atsevišķo valsts politikas dokumentu, atbalsta programmu un projektu nepieciešamību dažādām Latvijā dzīvojošajām mazākumgrupām. Neatkarīgi no tā, vai runa ir par etnisko izcelsmi, reliģiju vai citām īpašībām, kas veido atšķirības no vairākuma, bieži atkārtojas jautājums – kāpēc vajadzīgs īpašais atbalsts. Uzskatu, ka atbilde uz šo jautājumu ir svarīga, jo no atbildes kvalitātes ir atkarīgs, vai daļa Latvijas iedzīvotāju mainīs attieksmi pret neaizsargātājām, atstumtajām grupām, un, iespējams, mēs spersim vēl vienu soli tuvāk saliedētākai sabiedrībai.

Šajā īsajā ievadrakstā nebūs moralizējošo tēžu par nepieciešamību galu galā kaut ko darīt lietas labā. Nebūs arī garu teikumu ar atsaucēm uz Eiropas Savienības labāko praksi – tas viss ir programmas tekstā, akadēmiski precīzi un korekti noformētajā programmas „Čigāni (romi) Latvijā” informatīvajā daļā.

Sākšu ar cipariem, kas ļauj katram Latvijas iedzīvotājam, kas nav roms, salīdzināt savu stāvokli un savu bērnu (ģimenes) izredzes ar Latvijā dzīvojošo romu situāciju. Pēc statistikas datiem Latvijā ir aptuveni 8498 romu. Tas veido tikai 0,3 procentus no kopējā Latvijas iedzīvotāju skaita. Tikai 7,9 procentiem Latvijas romu ir vidējā izglītība un tikai 26 romiem ir augstākā izglītība. Ceturtdaļai izglītības līmenis nepārsniedz četras klases, un no visiem Latvijas analfabētiem 85 procenti ir Latvijas romi.

Un tagad atvērsim jebkura laikraksta darba sludinājumu pielikumu. Ko mēs redzam? Vairākums vakanču paredz augstāko izglītību kā minimālo startu darba karjerā, vairākās darba vietās sagaida arī maģistra grādu, pieredzi, datorzinības utt. Tikai ļoti optimistisks cilvēks būs pārliecināts, ka Latvijas romiem ir vienādas iespējas ar citiem Latvijas iedzīvotājiem darba tirgū. Kādas izredzes sagaida cilvēku, kas pēc ceturtās klases zina labākajā gadījumā aritmētikas pamatus?

Romu situācija kļūst vēl dramatiskāka, jo Latvijā strauji attīstās tehnoloģijas, darba vietu skaits palielinās tieši pakalpojumu sfērā un notiek intensīva datorizācija. Kad Latvijas sabiedrības vairākums lēnām, bet neatgriezeniski pāriet jaunajā – informācijas un zināšanu sabiedrībā – Latvijas romi palielina analfabētu skaitu, kas mūsdienu sabiedrībā lielākoties ir nolemti nepārtrauktai atstumtībai.

Tāpēc arī tapusi valsts programma “Čigāni (romi) Latvijā”. Pirmajā tās posmā no 2007. līdz 2009.gadam paredzēts valsts atbalsts, lai romu bērni, bezdarbnieki u.c. kopienas pārstāvji varētu izmantot iespējas izglītības un nodarbinātības jomā, kas dotas visiem Latvijas iedzīvotājiem.

Kā sasniegt šo mērķi? Paredzēts palīdzēt romu nevalstiskajām organizācijām attīstīt spēkus, lai romi paši piedalītos kopienas problēmu risināšanā. To varētu darīt vietās, kur dzīvo romi, piemēram, sadarbībā ar pašvaldībām, skolu direkcijām, policijas darbiniekiem, cilvēktiesību organizācijām, kas var sniegt palīdzību gadījumā, ja roms tika diskriminēts tikai tā iemesla dēļ, ka viņš ir… roms. Līdz šim daudz kas bija plānots, bet paši romi palika ēnā, klusēja un tikai tagad romu nevalstiskās organizācijas līdzdarbojās programmas izveidē no paša sākuma.

Neviens teksts nekad nav pilnībā sagatavots un nebūs ideāla risinājuma, bet šī programma ir pirmais solis, un es ceru, ka teksts pārliecinās lasītājus un, pirmkārt, pašus romus, ka šoreiz viss ir savādāk. Šoreiz programma ir arī viņu pašu darbs.

Un nobeigumā – romi lūdz saukt viņus par romiem. Tā viņi vēlas. Un arī mums patīk, ka mūs sauc īstajā vārdā, tādā, kas ir mūsu identitātes neatņemama sastāvdaļa.

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (10) secība: augoša / dilstoša

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

istaba - hmh 13.06.2006 11:57
pašvaki, jo neuzrunā mērķgrupu? man domāt, ka problēma varētu būt vājš realitātes izpetes darbs

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

hmh - istaba 13.06.2006 11:07
Es arī nemaz nesaku, ka tieši šī programma tos mērķus un tās mērķa grupas sasniegs. Visumā piekrītu, ka ar pašu programmu saturu un to ievešanu Latvijā iet pašvaki. Bet par to ceļu uz elli - var jau būt. Tas ir tāds konservatīvs uzstādījums, ka aktīva rīcība padarīs stāvokli vēl sliktāku, tāpēc labāk neiejaukties un lietu dabiskajā kārtībā viss lēnām uzlabosies.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

istaba 13.06.2006 10:51
hmh, tas ko es parasti no shaadaam programmaam nesaprotu, ir tas, kaa tiek aizsniegtas grupas, uz kuraam taa attiecas pa tiesho. intelektuaali noformuleetas labas domas un idejas brugjee celu uz elli:) labi, es paarspiileeju un tiishaaam

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

hmh - istaba 12.06.2006 18:17
Tādā pozitīvā garā varētu atbildēt, ka programmas mērķis jau kā reizi ir samazināt nozagto maciņu daudzumu. Vai precīzāk - tas varētu būtu viens no iznākumiem. Netiek jau piedāvāts kādu "integrēt" tāpēc, ka tas kāds ir labs vai slikts, bet lai beigās visiem būtu labāk.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

istaba 12.06.2006 16:21
mani aizspriedumi veidojas no nozagto maku u.c. lietu daudzuma. un tas ir personiski un izmērāmi un man ir tiesības dusmoties uz tiem čigāniem autoostas rajonā, kas bezkaunīgi zog un plijas virsū

es gribētu zināt, vai tie čigāni, kas klejo apkārt un nav nekādās tur sabiedriskajās organizācijās un darba grupas, arī grib integrēties?

P.S. tā problēma jau veidojas ģimenēs, kur bērni socializējas un veidojas viņu uzkrātā pieredze un sociālā un ekonomiskā kapitāla uzkrāšanas ieradumi. kamēr zags un čakarēs cilvēkus, būs grūti panākt sabiedrības iecietību. tas ir tāpat kā ar gejiem. ja viņi provocē, sabiedrība (nezinu kā savādāk nosaukt) uzreiz kļūst asa. kaut kādas nepārvaramas kultūras atšķirības pagaidām.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Jack Ripper 12.06.2006 13:37
Saistoša lasāmiela. Interesanti, kā tika noskaidrots, ka ”romi lūdz saukt viņus par romiem. Tā viņi vēlas.”? Programma šo tēzi apraksta sīkāk: “Lielāka daļa Latvijas čigānu (romu) etniski identificē sevi kā „Roma” un savu tautu apzīmē kā Romu tauta, skaidrojot, ka vārds „čigāns” ir „citu tautu cilvēku dota iesauka,...ar nedaudz nicinošu pieskaņu.”

Latvijas mazākumtautību informatīvs izdevums „Nevo Drom”, Nr.1.-aprils, 2005, 1.lpp. “

Vai šauram lasītāju lokam domāta izdevumā rakstītais būtu kā neapgāžama patiesība jāiekļauj valsts pārvaldes iestādes veidotā dokumentā?

Latvijā ir 2 jūtīgas minoritātes: ebreji un romi (pa vecam “čigāni”) . Ja pirmie ir veicinājuši tirdzniecības attīstību Latvijā un nodarbojušies ar sabiedriski lietderīgu darbu – amatniecību, tad, ko lai saka par otriem? Teritorija pie autoostas un tur redzamo personu aktivitātes runā pašas par sevi. Arī ebrejiem ilgstoši nebija savas valsts, viņi tika vajāti un apmeloti, tomēr vienlaikus arī prata gan organizēties, gan apgūt amatus un iegūt izglītību. Ko ir pratuši un paveikuši romi?

Raksta un programmas autoriem atgādināšu, ka man ir tiesības uz stereotipiem, kā arī tiesības laiku pa laikam apciemot autoostu un tuvumā esošo tuneli, lai redzētu valsts atbalsta augļus romu kopienas izaugsmē

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Soros 08.06.2006 09:44
Romi un homi - Latvijas lepnums!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Edgars 07.06.2006 16:43
Romi - jauns politkorktais apzīmējums! Kad vienreiz tas stulbums beigsies?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

hmh 07.06.2006 13:14
Man liekas, ka šis romu vs. čigānu jautājums jau reiz kādā pētījumā ir ticis cilāts. ja nemaldos, tad secinājums (par spīti sākotnējam pieņēmumam) bija, ka čigāni Latvijas kontekstā nav nekāds sliktais vārds un viņi neiebilst, ka viņus tā dēvē. Par šo šeitan pat politika lv bija raksts.
http://www.politika.lv/index.php?id=3882

Man domāt, ka romu vs čigānu jautājums ir importēts problēmas uzstādījums. Cik zinu, tad piem. Centrāleiropā vārdam čigāni ir ļoti negatīva nozīme - tur vispār par čigāniem neko labu nedomā - līdz ar to vārdā tiek ietvertas visas šī negatīvās nozīmes. Tāpēc, ja grib emocionāli neitrālu izteiksmi, labāk lietot 'romi'.

Vislabāk jau būtu, ja par šo portālā komentārus rakstītu kāds roms/čigāns. BTW - kā ir pareizi siev. dzimtē - roma vai romiete. Laikam takš ir čigāniete, ne čigāne.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

apjukušais 07.06.2006 12:22
Rūpēsimies par visiem citiem, tikai ne par sevi. Ja iebildīsi kādu vārdu, drīz jau varēs pabāzt zem panta par naida kurināšanu un neiecietību. Tā jau biju domājis, ka drīz nonāksim arī līdz romiem. Starp citu pazīstu dažus un viņi gan nav teikuši, ka nedrīkst saukt par čigāniem. Arī paši, runājot latviski, lieto šo vārdu.

Saistītie raksti
Citi autora darbi
Luopenminded

Pārvērtējot vadonismu Latvijā 28 Autors:Deniss Hanovs, Vita Zelče, Valters Ščerbinskis, Aivars Stranga, Mārtiņš Mintaurs, Valdis Tēraudkalns, Gatis Krūmiņš

8635669808 bfebc1e94d

Par ko nemēdz runāt 11 Autors:Deniss Hanovs

Article research

Effect of Migration on European Political Thought and Decision-making Process Autors:Artis Pabriks, Deniss Hanovs, Valdis Zagorskis, Roswitha King, Tatjana Muravska, Ivars Indāns, Elgars Felcis, Ali Gitmez, Aija Lulle, Dace Akule