Integrācijas krājkasīte 3

Harmoniskas, patiesi tolerantas sabiedrības veidošanā būtiska loma atvēlama arī tā saucamajai "krieviski runājošai" inteliģencei, kuras potenciāls aktuālajos sabiedriskajos procesos šobrīd izmantots pasīvi.

Iesaki citiem:
0 nauda 255x203
Foto:AFI

Līdz ar brīdi, kad, atbilstoši likumam, sācis darboties Sabiedrības integrācijas fonds (SIF), viens no pirmajiem un būtiskākajiem uzdevumiem - definēt katras valsts institūcijas pienākumus un atbildību valsts Sabiedrības integrācijas programmas īstenošanai. Šajā darbā iesaistīta gan Sabiedrības integrācijas padome, gan Tieslietu ministrija kā programmas izpildi koordinējošā atbildīgā institūcija, gan SIF. Fonds ir tikai viena no institūcijām, kas nodarbojas ar Latvijas sabiedrības integrācijas procesu veicināšanu, jo par programmas izpildi jāgādā visām nozaru ministrijām, procesā jābūt iesaistītām pašvaldībām.

Fonda galvenie uzdevumi ir:


  • piesaistīt budžeta un ārpusbudžeta (tajā skaitā - ārvalstu donoru) līdzekļus,

  • nodrošināt piešķirto līdzekļu mērķtiecīgu, efektīvu un "caurspīdīgu" izlietojumu konkrētu projektu realizācijai visā Latvijas teritorijā.Par SIF līdzekļiem īstenotu projektu rezultātiem vēl runāt pāragri, taču ceru, ka tie būs konkrēti, sabiedriski nozīmīgi (šis nozīmīgums var būt ne tikai valsts līmenī, bet arī pašvaldības ietvaros) un kalpos kā piemērs un mudinājums integrācijas procesu veicinošu projektu izstrādei.

Runājot par problēmām, domāju, ka SIF kā ikvienai jaunai institūcijai ir jāatrod sava vieta un partneri, jāizstrādā savi darbības principi, jāatrod savs tēls un stāja. Taču Latvijas valstiskās dzīves telpas ārkārtīgā politizācija šos centienus var sarežģīt.

Institūcija, kas šobrīd mērķtiecīgi un konsekventi realizē vienu no sabiedrības integrācijas jomām - pilsonisko līdzdalību - ir Naturalizācijas pārvalde. Taču atvērtas, demokrātiskas sabiedrības izveidi nosaka gan sociālā un reģionālā līdzsvarotība, gan - un tas ir viens no pašiem būtiskākajiem aspektiem - pilnveidota izglītības sistēma, kas nodrošina valsts iedzīvotājiem kvalitatīvas valsts valodas zināšanas, kopīgu vērtību sistēmas apguvi, un tajā pašā laikā veicina Latviju kā multikulturālas pilsoniskas sabiedrības valsti.

Šādas harmoniskas, patiesi tolerantas sabiedrības veidošanā būtiska loma atvēlama arī tā saucamajai "krieviski runājošai" inteliģencei, kuras intelektuālais un garīgais potenciāls šobrīd aktuālajos sabiedriskajos procesos izmantots pasīvi.

Par šiem un līdzīgiem jautājumiem, par integrācijas procesa pastāvīgu monitoringu (jeb uzraudzīšanu) un analīzi Latvijā būtu jārūpējas SIF. Uzskatu, ka viens no būtiskākajiem tā uzdevumiem - sniegt sabiedrībai vispusīgu, neatkarīgu ieskatu par integrācijas procesiem valstī, apkopot un analizēt informāciju par dažādu institūciju veikumu, lai Latvijas valdība, nozaru ministrijas un pašvaldības, plānojot savu darbu un budžetu, apzināti un programmatiski tajos paredzētu finansējumu sabiedrības integrāciju veicinošai darbībai.

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (3) secība: augoša / dilstoša

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

27.01.2002 18:23
Tiktiešām pilnīgs formālisms! Īstā padomju "inteliģences" stilā.
Rodas iespaids, ka cienījamā autore nupat jau pilnīgi zaudējusi saikni ar realitāti.
"Tā saucamā krievu inteliģence". Tas ir uzbrauciens, vai kā? Kāpēc tā saucamā? Vai tad Ramonai Umblijai patiešām šķiet, ka tautai, kura dāvājusi pasaulei Puškinu, Dostojevski un Čaikovski, nevar būt sava īsta inteliģence?!

Nu, tas tā. Tad lūk atgriežoties pie realitātes. Kad Jums, Ramon, kāpņu telpā Sergejs noliks kluci, Ģima aptīrīs dzīvokli un taksists Vaņa aizcirtīs durvis, kad vērsīsities pie viņa latviski (kā Imants Ziedonis), tikai tad Jūs laikam tā pa īstam apjautīsiet, ka "integrācija tas viss ir labi", bet ka vajadzētu vienreiz kaut ko darīt, lai vismaz kādu daļu no viņiem dabūt prom.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Jānis Lūkins 10.12.2001 01:39
Ja šie krievi ir tik inteliģenti kā Ramona Umblija to apgalvo, tad viņiem nebūtu nekādas grūtības iemācīties labu latviešu valodu.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

klasters 05.12.2001 01:30
Trakoti formaals rakstu gals.Kas tad ir taa krievu inteligjence ,kuras pienesums integraacijas procesos tiek gaidiits SIFa birojos.Tautas frontes laikos saaka darboties Krievu kultuuras biedriiba J.Abizova vadiibaa.Nu jau taa ir izchaaksteejusi vai vismaz pulkaaku laiku par to nav nekas dzirdeets.Saape ir taa ,ka Latvijas krievinjiem vieteejaa krievu inteligjence nespeej tapt par autoritaati.Latvijas krievi veel nav kljuvushi par diasporu,vinju teevija elpo un dziivo liidzaas.Latvijas krievu veertiibas nav kljuvushas autonomas un diez vai jebkad kljuus par tadaam. Jaameklee citi kopdziives veidoshanas mehaanismi.Taa nekad nebuus integraacija kaut vai taadeelj,ka neviens nav uzdriiksteejies skaidri pasaciit,kas ir taas meerkjis.

Saistītie raksti