Atslēgvārdi:

Iesēdās karietē 2

Nolieku savas vieglās dienas - tā teikuši, saka un vēl teiks daudzi. Kā tur patiesībā, zina tikai viņi paši. Gan jau iedomājāties, ka runa ir par karaliskajām kāzām Anglijā. Par to arī pie mums viens liels oh un ak. Skaisti, burvīgi, brīnišķīgi. Dod Dievs viņu laulībai ilgu mūžu.

Iesaki citiem:

Jā, vieglās dienas ir noliktas, bet vai kāds no jums (mums) varētu savu personisko, arī pilnīgi privāto ikdienu nolikt zem mikroskopa visu apskatei? Keita to ir izdarījusi. Veselu stundu par to domādama viņa nestāvēja, tik nieka 10 gadus gan. Lēmums pieņemts, kas izdarīts, izdarīts.

Ikvienas karaļnama kāzas ir pastiprinājušas runas un domas par to, cik šodien nepieciešams uzturēt karali, karaļnamu. Arī šīs. Gan jau jaunie monarhi drīz pēc medusmēneša beigām būs spiesti paziņot par savu izvēli, lēmumu šajā lietā.

Vai karalistes uzturēšana ir tikai naudas izmaksas? Ko tauta, valsts sabiedrība par to saņem pretī? Reizi gados 20 jau iepriekšējā vakarā ieņemt labākās vietas, lai krāšņi savām acīm lūkotos jauno gajienā un braucienā? Ko citu arī?

Mums to nesaprast? Tas nav mūsu tautas tradīcījās. Kalpi un viss.

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (2) secība: augoša / dilstoša

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

jeronimo 04.05.2011 17:46
Lielbritānijā monarhija valstij nes peļņu tāpēc viņa turpina pastāvēt!Taj pašā laikā UK ir pārpalikuma impērija un nelabvēlīgas attīstības gadījumā Skotijas un Velsas valstiska neatkarība nemaz nav neiespējamas!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Armands 03.05.2011 23:01
>>> Vai karalistes uzturēšana ir tikai naudas izmaksas? Ko tauta, valsts sabiedrība par to saņem pretī? Reizi gados 20 jau iepriekšējā vakarā ieņemt labākās vietas, lai krāšņi savām acīm lūkotos jauno gajienā un braucienā? Ko citu arī? Mums to nesaprast?
======
Tur nav ko nesaprast. Britu karaļnamam ir noteiktas funkcijas - tas simbolizē valsts vienotību un veic reprezentācijas funkcijas. Bez šīm funkcijām nevar iztikt neviena valsts - tikai citur šīs funkcijas veic nevis monarhs, bet Valsts Prezidents (Latvija, Igaunija, Vācija, Izraēla), likumdevēja priekšsēdis vai pat izpildvaras vadītājs.

Pašreizējā kārtība ar monarhu, kuram ir vairāk tikai simboliskas pilnvaras Lielbritānijā ieviesās jau īsi pēc Olivera Kromvela nāves 1658.gadā. Pats Kromvels nedēvējās par karali (viņš bija Lords Protektors - jeb faktiski autoritārs līderis), bet viņam izdevās neatgriezeniski izmainīt karaļa un parlamenta spēku samēru par labu parlamentam.

Latvijā pilnīgi citos vēsturiskajos apstākļos ir bijuši cilvēki, kuri ieņem līdzīgu lomu britu karaļnama locekļiem. Latvijas Republikas pirmais prezidents Jānis Čakste (kuru augstajā amatā Saeimas deputāti esot ievēlējuši vienbalsīgi) bija vīrs ar aristokrātisku stāju, un ar lielu autoritāti - Valsts Prezidenta amats (kurš pirms tam bija tikai jaunizveidotās republikas Satversmes dažos pantos aprakstīts) piepildījās ar reālu saturu. Un tā laika Latvijas sabiedrībā pret šo amatu bija tiešām dziļš respekts. Neviens neatļāvās publiski paust necieņu vai lamāties pret prezidentu - par to pirmskara Latvijā bija paredzēta administratīvā atbildība. Jo tā galu galā ir necieņa pret savu valsti un saviem līdzpilsoņiem.

Jānis Čakste bija Maskavas universitātē skolojies jurists; vēlāk arī palīdzēja dibināt dažādas biedrības, rediģēja avīzes. Nekādi tur "kalpi un viss" :) Protams, arī mūsu tagadējais prezidents Valdis Zatlers pilda šīs pašas J.Čakstes iedibinātās valsts vadītāja funkcijas - un arī viņš savas pamatīgās ārsta izglītības, administratīvā darba pieredzes ziņā labi der darāmajam darbam. Protams, Latvijā Valsts Prezidenta kanceleja nodarbojas arī ar virkni citu lietu, kuras britu karaļnams nedara. Nu un nekāda vaina - mūsu valsts nav tik liela kā Lielbritānija; mums reprezentācijai vien veselu institūciju nevajag.

Ja atrodas cilvēki, kuri neciena ne tik vien V.Zatleru kā personību, bet neizrāda respektu Valsts Prezidenta institūcijai - tas ir cilvēku kultūras līmeņa jautājums. Tāpat arī visi angļi neizturas aristokrātiski - ir arī tie, kuri apčurā pieminekļus.

Citi autora darbi
Gunta 165x152

Mūža meža maldi Autors:Gunta Leona

Gunta 165x152

Ir jādara 1 Autors:Gunta Leona

Gunta 165x152

Mans zelts ir mana tauta 3 Autors:Gunta Leona