Atslēgvārdi:

Iepazīsimies! Pirmais blogs par slēptajām politreklāmām 30

Sveicināts, lasītāj!
Šodien ir dzimis pasaulē pirmais blogs par slēptajām politiskajām reklāmām.

Iesaki citiem:

To Providus slēpto reklāmu monitoringa projekta ietvaros rakstīs sešu cilvēku kolektīvs, kam katram ir savs unikāls rakstīšanas stils, skats uz pasauli un apzinīguma pakāpe. Tādēļ ceram, ka Tev šis visai šauri specializētais un (cerams!) regulāri atjaunotais blogs tik drīz neapniks.

Ja vēlies uzzināt, kādēļ šāds blogs ir vajadzīgs, kas vispār ir slēptās politiskās reklāmas un visu citu "tehnisko" informāciju, tad paskaties nedaudz uz augšu un tad pa labi. Tur jābūt saitei, kas saucas "par autoru". Visai svarīgajai informācijai tur būtu jābūt. Ja nav, droši jautā šeit pat, pie šī ieraksta.

Pagaidām domājam, ka visiem ierakstiem būs līdzīga struktūra. Sākumā - apskatīto "aizdomīgo" gadījumu skaits par iepriekšējās nedēļas attiecīgo dienu. Piemēram, šodien ir otrdiena, kas nozīmē, ka informācija parādīsies par iepriekšējo otrdienu. Tad viens pēc otra sekos pašu pašu aizdomīgāko gadījumu saraksts, pie katra sniedzot paskaidrojumu par to, kas tieši tur mums ir šķitis dīvains.

Nu lūk. Ja kādi jautājumi, komentāri vai sašutuma izpausmes, tad lūdzu komentē! Nevaram garantēt, bet gan jau kāds no mums reaģēs. Visvairāk gan gaidam tieši ieteikumus - piemēram, ja Tev šķiet, ka kaut ko esam palaiduši garām vai kaut ko mums vajadzētu darīt savādāk/kvalitatīvāk.


Iespējamās slēptās reklāmas. Aizdomīgie gadījumi. 2010.gada 3.augusts

Kopā saņēmām ziņas par 14 aizdomīgiem rakstiem/sižetiem 2010.gada 3.augustā. No tiem pieci mums šķita patiešām aizdomīgi (=atbilda monitoringa kritērijiem), četri vienkārši šaubīgi (ko atstājām padziļinātai analīzei pēc vēlēšanām) un pieci mums izskatījās pēc normāla (lai gan ne vienmēr augsti profesionāla) mediju darba.


Tātad pieci aizdomīgie gadījumi:

Pirmais

Avīze Час, raksts "За месяц 5000 посетителей". Tas ir raksts par godu tam, ka partiju apvienības "Par Labu Latviju" birojs jau ir nostrādājis mēnesi. Rakstā detalizēti tiek aprakstīts, cik apmeklētāji jau bijuši birojā, ar kādām nevalstiskajām organizācijām parakstīti sadarbības līgumi u.tml.

Raksts atbilst iespējamo slēpto reklāmumu monitoringa kritērijam "pseidonotikums" - medija vai sabiedrisko attiecību darbinieku radīts notikums, kam nav sociāli politiskas aktualitātes, kam nepiemīt t.s. ziņu vērtības, kas veidots, lai deputāta kandidāts vai partija gūtu publicitāti medijā.


Otrais

Privātās Dzīves raksts "Baštiks devies uz ASV apraudzīt mazmeitu". Raksts veltīts Ainara Baštika braucienam uz ASV, lai piedalītos mazmeitas kāzās. Lai gan šāds materiāls ir tipisks šim žurnālam, tomēr pirmsvēlēšanu laikā tas nav ok. Tā ir papildus publicitāte deputāta kandidātam - kas ir nepamatota priekšrocība salīdzinājumā ar citiem kandidātiem.

Kritērijs: "Nenozīmīgu kandidāta privātās dzīves notikumu, dzīvesbiedra, tuvinieku izmantojums, lai palielinātu konkrētā kandidāta publicitātes apjomu"


Trešais

Laikraksts Вести Сегодня, raksts "С кем вы, профсоюзы Латвии?" Raksta autors skarbi kritizētas arodbiedrības par to, ka tās neatbalstīs 29.septembrī ģenerālstreiku. Iespēja komentēt ir dota tikai SC līderim Jānim Urbanovičam, kura partija pati iniciējusi Latvijas dalību šajā streikā.

Kritērijs: "Publikācija vai raidījums ir vienpusīgs, tajā nav sabalansēti iesaisīto/pieminēto pušu viedokļi. Trūkst/ nav mēģināts noskaidrot citu iesaistīto pušu viedokli. Materiālā nav paskaidrots, ka mēģinājums noskaidrot kādas no pusēm viedokli ir noticis, bet nav izdevies"


Ceturtais

Laikraksts Час, raksts "На кургане солнце светит даже во время дождя". Rakstā par jauniešu nometni Baltkrievijā bez vajadzības pieminēts, ka pirmo šādu nometni rīkojis Jānis Urbanovičs (šobrīd viens no SC līderiem).

Kritērijs: Raksts vai informācija par partiju vai deputātu kandidātu tiek pasniegta tajās medija tradicionālajās rubrikās, kas nav saistītas ar aktuālo politikas procesu vai pirmsvēlēšanu aktualitāšu atspoguļošanu.


Piektais

LNT 900 sekunžu intervija ar Aivaru Lembergu - Ventspils domes priekšsēdētāju un ZZS ministru prezidenta amata kandidātu. Kritērijs: "Žurnālists, neuzdodot precīzus jautājumus, ļauj deputāta/ministru prezidenta kandidātam netraucēti izteikties, izvēlēties sarunas tēmu un virzību, vai uzdod jautājumus, lai izceltu deputāta/ministru prezidenta kandidāta personības pozitīvās iezīmes, sarunā neskarot būtiskas sabiedriski politiskas problēmas un jautājumus, kas attiecas uz deputāta/ministru prezidenta amata kandidāta atbildības un darbības lauku."Citi gadījumi

Mēs savstarpēji izrunājām vēl vairākus gadījumus, kas daļai no mums šķita aizdomīgi un daļai - nē. Piemēram, kad ziņu sižets bija veidots ap kādas ar vienu vēlēšanu apvienību cieši saistītas personas (kas nav kandidāte) priekšlikumiem makroekonomikas jomā. Vai kad kādā intervijā ar vienu no premjerministra amata kandidātiem intervētāja intervijas pirmajā pusē ļāva šim kandidātam diktēt intervijas gaitu un tikai beigās uzdeva arī asākus jautājumus.

Par aizdomīgiem neuzskatījām gadījumus, kad mediji ziņoja par partiju priekšvēlēšanu aktivitātēm (piemēram, par Vienotības rīkoto premjera apatuju) atmaskojošā stilā - proti, norādot savai auditorijai, ka šādas aktivitātes ir jāvērtē arī kā kampaņas sastāvdaļa. Tāpat, līdzīgi kā 2005. un 2006.gadā, par aizdomīgiem neuzskatām tos rakstus, ko rakstījuši paši vēlēšanu kandidāti, ja vien laikraksti tos izvieto komentāru sadaļās.

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (30) secība: augoša / dilstoša

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Gunta Leona 16.08.2010 15:08
Kāda sieviete (nesaukšu vārdu, būs, kas pārmet, ka tā ir slēptā reklāma, kaut manu skribelējumu izlasīs tik daži), pēc izglītības arī žurnāliste minēja, ka žurnālistika ir asinsrite,kurā ir trombi. Bet asinsrite parasti ir kādam ķermenim. Vai šajā gadījumā ķermenis nav valsts, vismaz valsts sabiedrība? Un trombs asinritē dažkārt var būt arī nāvējošs.
Par to žurnālistikas asinsriti varu teikt, ka neko nezinu, jo esmu jau gadiem izsista no darbošanās kādā reālā drukātās preses izdevumā. To, ka pašiem žurnālistiem nav tāda sīkuma kā cilvēcības, gan zinu. Uzdošinos pat teikt, ka viņi ir tikai priecīgi, ka par vienu (konkurējošo) rakstošo ir mazāk.
Aizvakar gan ieraudzīju, ka netā meklē tieši rakstošos, prasa vismaz dažu gadu pieredzi utt. Nu mans CV ir ģeniāls, lai vēl kādam tāds būtu (neesmu ļauna, nevienam gan tādu nelaimi, kā notika man, nevēlu).
Bet kurš kādreizējais kolēģis ir paprasījis - vai tu negribi ko rakstīt? Neviens.
Jaunie,bezgala pārgudrie, kuri vēl nemaz nezin žurnālistu maizes garozas, tik dragā uz priekšu, rada tos trombus asinsritē, paši to nemaz neapzinoties.
Gadiem cienu TV "Skats no malas" (pēdējā laikā gan brīnišķīgi iztieku arī bez tā). Raidījumu veido cilvēks, kurš reāli nemaz nav malā, bet visā iekšā, lai neteiktu centrā. Es esmu reāli malā. Un tikai no tā, cik ilgi turpināsies mana uzbāzība, ir atkarīgs tas, vai reāls viedoklis no malas kādam ir vajadzīgs.
Cilvēcības nav, trombi ir. Vainīgo vienmēr visi atrod. Ir pat tādi, kas saka, ka pie visa notiekošā L-jā vainīgi žurnālisti. ... lai būtu, ko rakstīt, ž-ti paši rada notiekošo...

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Eva 11.08.2010 12:25
Varbūt vajadzēja šim projektam nolīgt cilvēkus, kas spēj izlasīt PDz, ka Baštika mazmeita ir tikko piedzimusi, nevis precas? Citādi nenopietni tas viss izskatās.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

ēriks 10.08.2010 22:48
a kas notiks, piem., ja es ierakstīšu blogā http://kredīts.eu, ka Aivars Lembergs aizņēmies pirms 5 gadiem ir 100 00 Ls un veiksmīgi maksā šo kredītu... bla bla.. Vai tā arī būs slēptā reklāma?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Gunta Leona 10.08.2010 21:03
Drukāto uz papīra nelasu jau vairāk nekā 10 gadus.Zinu tikai to, ka slēptās reklāmas ir daudz, ļoti daudz. Un antireklāma jau arī ir reklāma. Ver vaļā kuru ziņu portālu vēlies - vecie, pāzīstamie ģīmji uz tevi raugās.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

ilzea 10.08.2010 20:46
man patīk šis projekts, sekošu. ja kādam šķiet, ka autori nebūs objektīvi un vilks vienos vārtos, neviens neliedz pašiem iepostēt gadījumus komentāru sadaļā.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


tiešām.. 10.08.2010 18:39
Jau šis ,,pasākums,, s m i r d....

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Kristaps Purvinskis 10.08.2010 17:51
Daži te varētu nomierināties un skatīties uz blogu kā pamācības rokasgrāmatu slēpto reklāmas uziešanā. Nebūs katru nedēļu vienāds skaits reprezentablu slēpto reklāmu par katru politisko partiju. Bet būs piemēri, kas kalpos, lai ilustrētu līdzīgas slēptās reklāmas, kas var parādīties nākotnē.

Protams es nesaku, ka komentāri te ir aplami, es esmu pateicīgs, ka gaismā izceļ iespējamās politiskās saistības šo blogu autoriem, ko es nezināju. Bet darat to tā, lai saglabājas bloga pozitīvā daļa, lai vispār tas blogs saglabājas.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Kalvis Drakonam 10.08.2010 17:50
>>> ir vienkārši smieklīga un izdomāta. ir komentāru sadaļā un savā portālā var slavināt Vienotību un gānīt citus, bet pārējiem medijiem tiek pārmesta politiskā reklāma.
=====
Politiskā reklāma pati par sevi nav nekas ļauns un nosodāms. Ja vien tā ir atbilstoši apzīmēta kā politiskā reklāma, vai arī kā komentārs vai viedoklis par kaut ko. (Lielumlielā daļa Interneta satura ir blogi, kuri pēc savas dabas ir komentāri/viedokļi par kaut ko).

Sliktāk ir tad, ja politisko reklāmu cenšas iesmērēt tādās vietās un tādos kontekstos, kur tai nebūtu jāatrodas. Tai skaitā ziņu sižetos, kur bezsakarā uzpeld politiķu vārdi, seriālā UgunsGrēks, kur nezkāpēc viena varone iesaka otrai lietot medikamentu Detralex, superdraudzīgās intervijās, kuru nolūks nav noskaidrot kaut ko sabiedrībai svarīgu, bet gan nodrošināt intervējamam publicitāti. Šādas "sarunātas intervijas" piemērs ir arī Politika.lv veiktā intervija ar Sarmīti Ēlerti - sk. http://www.politika.lv/temas/mediju_kritika/elerte_nak/ . Runāts ir par visu ko - tikai ne par Ēlertes personīgo ieguldījumu avīzes "Diena" tendenciozitātē (līdz pat seksuālo minoritāšu dzīvesstāstiņu ievietošanai gadskārtējo praidu laikā). Bet ja LNT sarīko līdzīgu draudzīgo interviju ar Lembergu - nu tas jau ir tikpat nepareizi.

Skaties no kura gala gribi - reklāmai ir sava vieta, un ja tā nav savā vietā, tad jebkuru citu vietu tā padara par mistkasti. Ja "Coca Cola" produktus reklamē kāda glancētā žurnāla centrālajā atvērumā, tad tas ir viens stāsts. Bet ja to reklamē bērniem domātā mācību grāmatā, tad - pavisam cits stāsts. To, cik jauks ir Lembergs vai Ēlerte, var pastāstīt apmaksāta reklāmas klipa laikā. Nevajag ar to vēl aizpildīt ziņas.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Jānis D. 10.08.2010 17:45
Soross ir radījis fondus, kas, kā Iveta teica, atļauj nevalstiskām organizācijām darboties labākas sabiedrības labā. Soross nekad nav slēpis to, ka viņš finansē runas brīvību un atbalsta stipras pilsoniskās sabiedrības radīšanu. Tam pretīm stāv Šlesers un Šķēle, Lembergs, un pārējie, kas arī maksā, bet viņu darītais viss ir tikai un vienīgi vienos vārtos - tā, lai savējiem būtu labāk. Viņu reklāmas ķer cilvēkus uz muļķi solot zelta kalnus, kamēr viņi paši smejās un dzīvo cepures kuldami. Viņiem neinteresē vai Latvija pārkrievojas vai arī iedzīvotājiem nav izglītības un nav ko ēst - galvenais, lai viņu biznesi plaukst. Un viņi, kā jau teicu, arī maksā lielas jo lielas naudas mēdijiem un visur kur vien var, lai tikai viņu meli skanētu tālāk (un to dara apzināti). Varbūt, ka Sorosam patiešām ir slēpti mērķi pakļaut mūsu valsti un cilvēkus. Tomēr, no malas vērojot, man gan šķiet, ka viņa centieni šajā virzienā nobāl salīdzinot ar vietējiem censoņiem, kas it kā mūs aicina ceļā par labu Latviju. Ja Soross tik ļoti gribētu kaitēt Latvijai vai prihvatizēt līdzekļus, tad viņš iegādātos Latvijas pastu, Kuģniecību, izplēstu savas rokas pār Ventspili... Sāktu satuvināt Latvijas ekonomiku ar Krieviju, domātu par to, kā rusificēt mūsu valsti... Bet pagaidiet - to jau nekad nav darījis Soross! To dara mūsu pašu bālēliņi pārstāvot "tautu", "saskaņu", "zemniekus", "labu Latviju", "vienotību".

Protams, dažas partijas ir labākās par citām. Protams, daži cilvēki ir sakarīgāki par citiem, bet varbūt pirms sākt kādam piesieties par būšanu kāda kabatā, būtu vērts paskatīties uz darbiem. Vai patiešām ideja apskatīt izdevumus tajos meklējot slēptās reklāmas ir slikta ideja? Ja kādam nepatīk kā tas tiek darīts, tad Iveta jau pati teica - sūtiet visus tos gadījumus, ko viņi ir palaiduši garām. Ja tas tiks ignorēts, tad varēsiet zināt, ka viss šis pasākums nav nopietns. Skaidri un gaiši ir pateikts, ka nav šis portāls vienas partijas rupors un, ja pievērš uzmanību rakstiem, tad to var arī redzēt.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


buks 10.08.2010 17:39
"Tas ir tik niecīgs, ka, iespējams, tikai 1-2 cilvēki Providus vispār zina, kas mums ir ziedojis." 13:28 - Tas nu gan nav rādītājs. Dažai labai partijai ziedojumu tūkstošiem reižu vairāk, taču arī tikai 1-2 cilvēki zina, no kurienes tie nākuši un kur palikuši. ;)

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

drakons 10.08.2010 17:23
Man šķiet, ka skaidrojums, ka aģitācija var būt komentāru sadaļā, bet pārējā laikraksta sadaļā tā ir slēptā reklāma. ir vienkārši smieklīga un izdomāta. ir komentāru sadaļā un savā portālā var slavināt Vienotību un gānīt citus, bet pārējiem medijiem tiek pārmesta politiskā reklāma. Šis pasākums ar slēpto reklāmas konstatēšana jau smird no paša sākuma. Politiskais pozicionējums un slēptā politiskā aģitācija ir lietas, kuras Kažoka nošķir ļoti formāli un par labu Vienotībai. Fui, šādam projektam.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Iveta Kažoka 10.08.2010 16:35
Renārs,

Jā, ļauj. Tas, ka, iespējams, ne viss ir kristāldzidrs Dž.Sorosa reputācijā, nenozīmē, ka man būtu jāklusē par lietām, kas notiek Latvijā. Bieži vien ar Sorosu saistītais finansējums ir vienīgais no vietējās politiskās cīņas neatkarīgais finansējums, kas vispār pieejams ir tām Latvijas (un visa Austrumeiropas reģiona) nevalstiskajām organizācijām, kam šķiet svarīgi tiesiskuma un pretkorupcijas jautājumi.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Renārs cien.Kažokas kundzei 10.08.2010 16:21
Kažokas kundze, paldies, ka mēginājāt vismaz atbildēt uz jautājumiem, tas veicina cieņu pret Jums, tācu nobeigumā lūdzu atbildiet uz jautājumu, vai Jūsu pricipi atļauj saukt., piem., Lembergu par oligarhu, bet tai pašā laikā darboties NVO, kuras finansē oligarhs, Francijā par mahinācijām ar akcijām tiesātais (nevis apsudzētais), daudzās valstīs par persona - non grata pasludinātais - Sorosa kungs?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Iveta Kažoka 10.08.2010 15:21
Bērziņš,

Jā, cenšamies aptvert arī lielākos interneta portālus, bet teorētiski ir iespēja, ka kaut kas paliks nepamanīts. Tādēļ, ja redzat kaut ko aizdomīgu, lūdzu mums ziņojiet!

Renārs,
Izlasot Jūsu priekšpēdējo teikumu, man šķiet, ka Jūsu neticēšana ir tik liela un akla, ka diskutēt nav jēgas.

Pēdējās piebildes no manas puses: es kaut kad redzēju ziedotāju sarakstu, bet no galvas to noteikti neiegaumēju. Providus budžets tomēr ir pietiekami liels, lai 5 latu ziedojumi uz kopējās ainas nebūtu īpaši atmiņā paliekoši.
Par ziedojumiem partijām un lēmumiem - ko nozīmē "skaitās"? No tā vien, ka kāds ir ziedojis partijai, visas attiecīgās partijas tālākās darbības pret šo personu jau nekļūst a priori aizdomīgas. Tas taču nav tik primitīvi. Ir svarīgs gan ziedojuma apmērs, gan arī kā konkrēti attiecīgā partija pret šo cilvēku pēc tam izturas (vai ir SAPRĀTĪGS pamats, piemēram, aizdomām par nelikumīgu (piespēlētu) iepirkumu) utt.
Par Open Society - Jūs jaucat vairākas lietas. Tā ir organizācija Budapeštā, kur, cik es zinu, neviens cilvēks no Latvijas noteikti nav vērtējis slēpto reklāmu monitoringu pieteikumu.

Par politisko pozicionējumu vēlreiz - katram laikrakstam/žurnālam ir tiesības pozicionēties savā KOMENTĀRU sadaļā.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

degvīns>renārs 10.08.2010 15:17
Jūs te velti kaut ko mēģināt kaut ko pierādīt ar faktiem un pretargumentiem, jo Providus, Delna daži masu mediji un daļa tajos strādājošo žurnālistu gadiem ilgi ir bijuši atklātāki vai slēptāki JL atbalstītāji (vai vismaz līdzjutēji). Tagadējais pētījums gan jau arī būs vienos vārtos. Pavērojiet kaut vai to, ka jau pēc pirmā pētījuma sākas žurnāla IR balināšana. Lai gan medaļai ir averss un reverss, jo, publicējot materiālus par kādas partijas netiešu vai slepenu slavināšanu presē, TV vai radio, ir iespēja salīdzināt ar līdzīgiem faktiem par citām partijām vai apvienībām (arī medijiem), kuriem netiks veltīta attiecīga uzmanība.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Janka 10.08.2010 14:59
Eu, pētnieki.. Savai latviešu valodai pasekojiet līdzi!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Renārs cien.Kažokas kundzei 10.08.2010 14:46
Sāksim ar Jūsu argumentiem:
1. tikai 1-2 cilvēki Providus vispār zina, kas mums ir ziedojis
Vai Jūsu darbinieki neskatās pašas NVO mājas lapu un nezin, ka tur ir ziedotāju saraksts?
2. Slēpto reklāmu monitoringam ar ziedojumiem nav vispār nekāda sakara - tas tiek finansēts no Open Society Fund un Partnership for Transparency Fund avotiem
Jā, nez kāpēc ziedojumi, kas veikti partijai X, piemēram, pirms trijiem gadiem, bet lēmumu pieņēmusi kāda partijas X vadīta iestāde tagad - gan skaitās, vai nav dubultmorāle? Turklāt OSF ir teišā veidā saistīts ar finanšu mahinatoru un oligarhu Dž.Sorosu, kura fonds finansē Providusu, daļa Vienotības deputātu kandidātu ir ieņēmuši vadošus amatus šajā fondā un pārtikuši no minētā fonda grantiem, vai nav interešu izteikts konflikts?
3. Par "Ir" - kā jau teicu iepriekšējā komentārā, mēs laikrakstu/žurnālu komentāru lapas vispār nevērtējām. Tur avīzei/žurnālam ir tiesības uz savu politisko pozicionējumu.
Tad es saprotu, ka nevienam medijam Jūs nepārmetīsiet politisko pozicionējumu, pareizi saprotu, vai tas ir un paliek izņēmums, ka tikai mediji var pozicionēties par labu Vienotībai, tie, kas pozicionējas citādāk, tātad nevar pozicionēties, tā ir?
Tādēļ Jūsu argumenti neiztur kritiku.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

tata 10.08.2010 14:04
Iesaku Vēlēt Par apvienību-Par labu Latviju! Kurš gan nevēl labu Latvijai? Nu lūk,man izkristalizējies iespaids itka ne ,,Providus,, ne delna, ne Ari tādi kā Streips,Ozoliņš,Rodins, Raudseps Un ari ''sī vienotība Nemaz negrib labu Latvijai. Tikai nu nodarbojas ar ,,uzmanīšanu,, ka ti varētu noķert kādu apslēptu ,nezinpašiko,,Vai tad vairāk nekā nav vērtīgāka ko varētu darīt Latvijas labā? Vienas klačas un intrigas tik prātā. Pa radio pa visiem kanāliem jāklausās kurš būs vienotības prezidents. Vai tad tas nav nekas? Bet ja vispār piemin Vārdu salikumu-laba Latvija-tad jau visišmucmaņi modri!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Bērziņš 10.08.2010 13:38
Jautājums veidotājiem.

Kā ar interneta portāliem ? Arī ietilpst pētijumā ?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Bērziņš 10.08.2010 13:33
Kalvim.

"Tādēļ būtu labi, ja monitorētu vēl arī citi cilvēki - ne tikai Providus vien."

Tas tiešām būtu labi, bet, vai, kāds cits nevis "Providus" ir nācis klajā ar šādu iniciatīvu ? Vai, kāds cits, neskaitot, "Providus" ir uzsācis kaut ko šādu ? Nē. Līdz ar to, nesaprotu par ko pārmetums.

Bet šī bloga veidotājiem lielum lielais paldies, jau sen kaut kas tāds bija vajadzīgs, turklāt ne jau tikai pirms vēlēšanām. Būtu ļoti priecīgs, ja kaut kas tāds notiktu, arī "parastajā laikā".

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Iveta Kažoka 10.08.2010 13:33
Nē, - ja raksts ir KOMENTĀRU SADAĻĀ (vienalga, vai "tautas balss", vai partijas pārstāvis, vai kāds nozares eksperts vai laikraksta štata komentētājs), tad mēs neskatamies (līdzīgi kā 2005. un 2006.gadā). Piemēram, pagājušajā nedēļā bija Lemberga raksts Ventas balsī un vairāku citu kandidāti raksti citos medijos - tas ir ok.

Ja raksts ir sadaļā, kas nav nodalīta kā komentārs, tad

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Iveta Kažoka 10.08.2010 13:28
Renār,

Diemžēl vai par laimi ziedojumu īpatsvars Providus kopējā budžetā ir ārkārtīgi zems (to varat vienkārši redzēt no pārskatiem Providus mājaslapā). Tas ir tik niecīgs, ka, iespējams, tikai 1-2 cilvēki Providus vispār zina, kas mums ir ziedojis. Mēs vēlamies, lai ziedojumos saņemtais naudas daudzums būtu lielāks - jo tas ļautu mums brīvāk nodarboties ar tām lietām, kas mums patiešām šķiet svarīgas, nevis kur tiek rīkoti projektu konkursi. Tas mums nav izdevies, bet cenšamies turp virzīties. Slēpto reklāmu monitoringam ar ziedojumiem nav vispār nekāda sakara - tas tiek finansēts no Open Society Fund un Partnership for Transparency Fund avotiem. Šādos apstākļos pārmest Providus neobjektivitāti ziedotāju dēļ ir tik pat absurdi kā apšaubīt jebkura medija, kurā ir ticis izvietots oficiāls kādas partijas reklāmas rullītis, spēju neitrāli pret šo partiju izturēties.

Man šobrīd nav ne jausmas, kurai partijai aizdomīgo gadījumu būs vismazāk. Tā var būt Vienotība, var būt jebkura cita partija.

Providus nekad nav vērtējuši administratīvo resursu izmantošanu - šeit nu Jūs mūs jaucat ar Delnu. Delna, cik zinu, šogad šādu monitoringu neveic tādēļ, ka šādam megaprojektam ir ļoti grūti atrast finansējumu.

Par "Ir" - kā jau teicu iepriekšējā komentārā, mēs laikrakstu/žurnālu komentāru lapas vispār nevērtējām. Tur avīzei/žurnālam ir tiesības uz savu politisko pozicionējumu. Par pārējo žurnāla saturu: pagaidām es patiešām neredzu atbalstu vienai partijai. Ja būtu jāvērtē pārējais "Ir" saturs, tad aizdomīgākais materiāls bija kā reizi raksts par pusdienām ar Ulmani (publicēts pirms monitoringa sākuma).

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

degvīns 10.08.2010 13:20
Pietiek jau ar to, ka projekta vai monitorninga pārraugs ir Anda Rožukalne, kuras obejektivitāte ir neslēptas simpātijas Vienotībai. Kalvja attaisnošanās par žurnāla IR obejektivitāti kultūras, sporta u. c. pasākumu aprakstā ir mazliet smieklīga, jo kāpēc vajag šajos materiālos reklamēt Vienotību, ja viss izdevums to dara KOPUMĀ. Un vispār tagad jau iznāk, ka tos tūkstoš un simtos deputātu kandidātus vispār nedrīkst pieminēt nevienā citai tēmai veltītā rakstā. Vai arī pieminēt apmēram šādā kontekstā: "Pasākumu organizēja Urbanovičs (Dombrovskis, Šlesers, Zīle), bet tā kā viņš ir kandidāts, tad vienalga sūdabrālis." )))

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


anglosaxis - Iveta Kažoka 10.08.2010 13:19
Tātad jāsaprot sekojoši - ja raksta žurnālists, ir reklāma vai antireklāma. Ja raksta kāds "no tautas", pat ja tas ir kādas partijas biedrs - viss kārtība. Vienīgais priekšlikums - spēlēt "uz abiem vai visiem vārtiem" neskatoties uz personīgajām simpātijām vai antipātijām.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Kalvis Renāram 10.08.2010 12:55
Nezinu, vai vajag Providus nokritizēt par mēģinājumu pētīt slēptās reklāmas - un piekārt viņiem neobjektivitāti. Ir taču skaidrs, ka ikvienam pētītājam (lai cik viņš sev nešķistu objektīvs) ir kaut kādi subjektīvisma elementi, ir lietas, ko mēs pamanām vieglāk (svešā acī redz skabargu...), un ir lietas, kuras pamanām grūtāk. Tādēļ būtu labi, ja monitorētu vēl arī citi cilvēki - ne tikai Providus vien.

Ja runājam par žurnālu IR, tad tur ir acīmredzama "spēle vienos vārtos" viedokļu sadaļā žurnāla pirmajās lapās (Aivars Ozoliņš, Askolds Rodins, Pauls Raudseps). Savukārt nav novērots, ka viņu rakstos par sportistiem, kultūras pasākumiem vai veiksmīgiem uzņēmējiem kaut kur neviļus bez kāda skaidra pamatojuma izlīstu informācija par "Vienotības" deputātu kandidātiem. Ja Jums ir zināmi piemēri - mēģiniet uzrakstīt, kurā žurnāla IR rakstā ir aizdomas par slēpto reklāmu.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Renārs cien.Kažokas kundzei 10.08.2010 12:42
Jūs ziniet, es Jums patiešām neticu un neuzticos, ka varat būt objektīvi pret visām partijām, veicot monitoringu, tāpēc, ka Providus ziedotāju vidū ir Vienotības kandidāti un Vienotību pārtāvošo partiju biedri. Tā kā Providus nav publiski paziņojis, ka norobežojas no šiem sponsoriem (atskaitītu atpakaļ ziedoto naudu), kas saistīti ar Vienotību vēlēšanu laikā, tad Jūsu veiktie mediju monitoringi ir uzskatāmi par pilnīgi neobjektīviem, jo beigu beigās Vienotībai taču būs vismazāk pārkāpumu, vai ne? Turklāt kāpēc netiek vērtēts administratīvā resursa izmantošana, ko tik ļoti vērtēja, kad JL gāja no opozīcijas uz iepriekšējām vēlēšanām? Protams, ka Jūsu atbilde varētu ietvert sevī to, ka Vienotības kandidātu un biedru ziedojumi, neietekmē saturu, bet ziedojumi, piem., ZZS ietekmē lēmumus. Gaidīšu Jūsu viedokli.
P.S. Un vēl sakiet, vai Jūs vērtējat arī žurnālu "IR", vai tas ir izņēmums, jo ar neapbruņotu, nespeciālista aci var redzēt, ka šis žurnāls atbalsta Vienotību.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Alejandro 10.08.2010 12:17
Anglosakša piesauktās tantes ir nevis žurnālistes, bet gan Pilsoniskās savienības biedres-Dienas lasītājas, kas regulāri bloga / vēstuļu formā publicē savus viedokļus Tautas balss sadaļā, tieši tāpat, kā to dara Vienotības "antireklamētāji". Ir pašsaprotama atšķirība starp viedokļiem (vienalga, vai tie būtu lasītāju, partijas biedru, žurnālistu, blogeru) no mediju ziņu sadaļas.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Iveta Kažoka 10.08.2010 12:00
Andris_2,

Varu pačukstēt - arī Vienotībai jau rītdien būs vismaz viens spilgts gadījums.

anglosaxis,
Par antireklāmām: ja ar to domājat kādai partijai negatīvus komentārus komentāru sadaļā, tad nē, neuzskaitam. Ja ziņas, kas ir klaji un nepamatoti nelabvēlīgas kādai partijai, tad mēs šobrīd apspriežam, ko ar tādām darīt (jo ir grūti pierādīt nepamaotību - ja partija ir iesaistīta skandālā, tad tā ir iesaistīta skandālā.) Vai jums ir ieteikumi?

Par Jūsu piesauktajām žurnālistēm: ne LETAs, ne BNS monitorētāji nav pamanījuši. Ja Jums ir konkrēti piemēri, lūdzu esat precīzāks.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

anglosaxis 10.08.2010 11:33
Vai tiks uzskaitītas arī politiskās antireklāmas? Atveriet Dienas lapu un paskaitiet. Zelma Birzniece, Silvija Kaugere...

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Andris_2 10.08.2010 08:37
Jenotībai pārkāpumu neesot.
Pieņemsim.

Nu pavērosim šos "novērotājus", cik ilgi tā būs - un tad vērtēsim, kuras vēžu kulītes kontā ieskaitīt šīs neslēptās antireklāmas.

Citi autora darbi
V

suņupuikas 1 Autors:Reklāmu novērotāji