Gundars Baidītājs 18

Tik tālu nu esam. Ja valsts augstākajām un pirmajām amatpersonām nepatīk kāda „pavalstnieka” izteiktais viedoklis, tad viņas meklē rokā „nepareizi” runājošo un nokaunina.

Iesaki citiem:

Daudze aizrāda publicistei Kosteņeckai

Tā noticis šoreiz, kad valsts otrā augstākā amatpersona, Saeimas priekšsēdētājs Gundars Daudze (ZZS) zvanījis publicistei Marinai Kosteņeckai, pārmetot par viņas izteikto viedokli televīzijā: „Es no jums to negaidīju!”

Nu kur vēl tālāk?! Man jau ir apnicis uzdot šo jautājumu, ko šīs valdošās koalīcijas laikā nākas vaicāt vai ik pārdienas, ja ne vēl biežāk. Nu kur vēl tālāk? Tālāk tikai seko jau pavisam tieša cenzūra — pirms kāds kādu vārdu vēl publiski bildis. Tā, Marina, mums tapis zināms, ka šodien jūs intervēs Panorāma. Aha, labi, labi! Nu, un kādu tad viedoklīti esat paredzējusi teikt? Ak, tādu — lai latvieši nebaidās, jo krievi nenāk? Hmm, nē, nē, Marina, mums, valdošajiem, šitāds viedoklītis nepatīk! Mums pirms referenduma ir savs kurss — baidoties par pašu iesildītajām sēdvietām, mēs gribam tautu ar krieviem tā drusku pabaidīt, tāpēc, Marina, būtu labi, ja jūs pateiktu, ka krievi tūlīt pēc referenduma pārņems šito valsti un jau no rīta mēs pamodīsimies pilnīgi citā valstī — pēc Maskavas laika. Kā, Marina, jūs ko tādu nevēlaties sacīt? Ak, jūsu viedoklis nesakrīt ar mūsējo? Marina, Marina, slikti, ļoti slikti! Bet padomājiet labi! Gundara zvans — tas bija tikai pirmais brīdinājums, tā teikt, pirmais brīdinājuma šāviens gaisā. Ja neklausīsit, tad sekos citi un — jau ar daudz nopietnākām sekām. Tad kā, Marina? Sarunāts?

Ventspils anesteziologs Gundars šoreiz ir atļāvies par daudz. Man jau šķita, ka pārāk klaju demagoģiju mūsu parlamenta galvenā persona atļaujas, pilnīgi nepamatoti medijos cilvēkus baidot ar referenduma sekām — radikālu valsts varas un kursa maiņu. Bet Gundaram nepietiek. Gundars, aci nemirkšķinot, zvana un kaunina, jo te daži labi iedomājas runāt nepareizi!

Var jau būt, ka Gundars, Ventspils karaļvalstī dzīvodams, nekad nav aizdomājies, ka cilvēkiem šajā pasaulē var būt dažādi viedokļi, kuru izteikšanu viņiem garantē ne tikai pašmāju Satversmes 100.pants, bet arī virkne starptautisku cilvēktiesību dokumentu. Var jau būt, ka Saeimas priekšsēdētāja krēslā koalīcijas iesēdinātais dakteris Gundars nesaprot, ka viņš ir viens no galvenajiem, kuram būtu jārāda priekšzīme valsts pamatdokumenta ievērošanā un cienīšanā. Var arī būt, ka Gundars vispār neizprot demokrātijas pamatus, un tad ir jautājums — kāpēc viņš vēl sēž Saeimas pirmajā krēslā?

Bet, visticamāk, Gundars saprot vienu — tā kā viņam svešas ir tik daudzas elementāras demokrātijas patiesības, viņam, visticamāk, pavisam noteikti nebūtu jāsēž Saeimas prezidijā un, ļoti iespējams, pat ne Saeimā. Un ļoti iespējams, ka Gundars baidās — vēlētāji redz, ka viņš šai vietai neder, tāpēc, ja ar referendumu tiks panāktas tautas tiesības atlaist Saeimu, tad, ļoti ticams, Gundars tiks atlaists. Jo pēc Saeimas Kārtības ruļļa Saeimas priekšsēdētājs reprezentē parlamentu, un tad nu tagad Gundars Daudze mums daiļrunīgi parāda — lūk, lūk, kāds ir Latvijas parlaments! Un vēlētāji to redz. Un tāpēc Gundars un valdošā koalīcija agonijā iet uz pilnu banku — nolaižas līdz pat tādam absurdam kā vēlētāju baidīšanai ar „krievi nāk!” Līdz šim to atļāvās vien tēvzemieši, un viņu elektorāts ir pamatīgi sarucis.

Gundara Daudzes zvans Marinai Kosteņeckai ir pierādījums Saeimas priekšsēdētāja un valdošās koalīcijas bankrotam. Var jau būt, ka Gundars kā profesionāls anesteziologs cer vēl iemidzināt vēlētājus, bet, šķiet, labāk tomēr viņam ķerties pie lietas, ko acīmredzot viņš pieprot daudz labāk — iemidzināt cilvēkus slimnīcā, lai palīdzētu viņiem atgūt veselību. Bet Latvijas vēlētāji arī bez it kā politiķa Gundara padomiem un agonijas lēkmēm paši zinās, vai piedalīties un kā balsot referendumā. Un Marina Kosteņecka pavisam noteikti pati zinās, ko, kad un kā pateikt tautai, kas viņu ciena.

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (18) secība: augoša / dilstoša

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


maris 04.08.2008 11:18
Beidzot mūsu politiķi sāk drebēt

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

IM>Arāja 02.08.2008 17:26
Nu ja es būtu politiķis , nu gribētos jau būt tādā gadījumā atbildīgam politiķim. Nu un ja es tiešām būtu atbildīgs politiķis tad protams ka uzskatītu par savu morālu pienākumu pabrīdināt savu kolēgu vai tā , gadījumā ja man rastos pārliecība ka mans kolēģis pauž sabiedrībai , vai tautai , vai valstij bīstamu viedokli. Tas būtu mans morāls pienākums. Kā gan tas varētu būt savādāk?
Nu es protams nezinu ko tur Daudze teica Kosteņeckai un kā , bet bez sīkākiem paskaidrojumiem es to tiešām uztveru kā koleģiālu zvanu ar labdabīgu brīdinājumu.
Tā ka nu neesmu pārliecināts vai mūsu viedokļi tiešām sakrīt.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Arāja -> IM 02.08.2008 17:05
Cik patīkami, ka beidzot mums viedokļi sakrīt - te tiešām nav runa par vienkāršiem cilvēkiem, kam ir jābūt nu ļoti atbildīgiem ne tikai par saviem viedokļiem, bet arī par savu rīcību.
Tieši tā - Daudze ir rīkojies ļoti neatbildīgi, zvanot Kosteņeckai un paužot ļoti neatbildīgu viedokli. No tā arī visas izrietošās sekas.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


IM 02.08.2008 14:17
Var jau būt, ka Gundars, Ventspils karaļvalstī dzīvodams, nekad nav aizdomājies, ka cilvēkiem šajā pasaulē var būt dažādi viedokļi, kuru izteikšanu viņiem garantē ne tikai pašmāju Satversmes 100.pants, bet arī virkne starptautisku cilvēktiesību dokumentu.
-----------------------------
Nu manuprāt pati autore nav pietiekami aizdomājusies par to ka te runa nav par vienkāršiem cilvēkiem , kam protams bez kādiem apgrūtinājumiem katram var būt savs viedoklis. Te ir runa par sabiedrībā pazīstamiem ,populāriem cilvēkiem. Un tādiem cilvēkiem , vismaz no morāli ētiskā viedokļa , var būt katram savs viedoklis , bet tam reizē ir obligāti jābūt arī atbildīgam viedoklim.
Manuprāt tieši šī niansīte pēdējā laikā aizvien vairāk tiek piemirsta , un līdz ar to nāk arī visas no tā izrietošās sekas.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Aleksis 02.08.2008 11:38
Nākotnes referendumi; Satversmes 79.pants un "kvoruma noraušanas" dilemma:

"Tautas nobalsošanai nodotais likumprojekts, lēmums par Saeimas atlaišanu (... ...) ir pieņemts, ja balsotāju skaits ir vismaz puse no pēdējās Saeimas vēlēšanās piedalījušos vēlētāju skaita un ja vairākums ir balsojis par likumprojekta pieņemšanu".
======

Šie noteikumi, protams, ir drakoniski. Ja es esmu pret likumprojektu (pret Saeimas atlaišanu, utml.), tad man nav skaidrs, ko īsti darīt:
(A) Neiet balsot vispār - cerībā noraut kvorumu jeb kavēt savākt pusi no iepriekšējās Saeimas vēlēšanās piedalījušos skaita.
(B) Iet balsot PRET - jūtot, ka PAR nometne var savākt pusi no iepriekšējās Saeimas vēlēšanās piedalījušos skaita, bet PRET nometne var viņus pārbalsot.

Vairumā gadījumu noderīga ir "Stratēģija A" (referenduma pretinieki vienojas par boikotu), dažos retos gadījumos, kad likmes ir īpaši augstas, "Stratēģija B" (iet un balsot PRET). Nelaime ir tā, ka PRET nometne, pat ja tā ir organizēta, ne vienmēr zina, kura stratēģija ir pareizākā.

Mēs nonākam pie spēļu teorijas - pie "cietumnieka dilemmas", spēles rezultāta matricas (payoff matrix) utml. Ja referendumi kļūs par populāru izpriecu, tad demagogi šādās spēlītēs var gūt virsroku pār normāliem cilvēkiem. Ja cilvēki būs "katrs par sevi" un neradīsies pilsoniska aktivitāte "status quo" aizstāvēšanai, tad viss deģenerēsies par lūk ko: http://en.wikipedia.org/wiki/Game_of_chicken .

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Aleksis 02.08.2008 11:16
Emocionālā līmenī man ir pretīgi šīsdienas referenduma skaļākie atbalstītāji - gan arodbiedrību bosi, gan arī Kalniete, Āboltiņa, "Mozaīka", LSDSP u.c. Respektēju I.Godmani un viņa argumentāciju. Citēju: "Katrs vēlētājs ik divus gadus var veikt savu novērtējumu tai vai citai partijai, starp vēlēšanām arī aktīvi paužot savu viedokli par partiju publiski vai iesaistoties kādā politiskā partijā, kuru atbalstījis, vai kādā citā, kuru vēlas atbalstīt nākotnē. Un, ja nav apmierināts ar partijas veikumu, nākamajā reizē balso par citu vai kandidē pats. Tas ir demokrātisks process. Radošs process ar rezultātu atšķirībā no Saeimas atlaišanas, kas ir destruktīvs process bez rezultāta."

No otras puses, mūsu konkrētajā situācijā I.Godmanim varētu arī nebūt taisnība. Ir nepieciešams mainīt iedzīvotāju un varas attiecību dinamiku, t.i. vairāk iedrošināt cilvēkus darīt visas tās labās un konstruktīvās lietas, ko savā paziņojumā minēja mūsu Ministru Prezidents - tiešāk iesaistīties politikā, vairāk ziedot, pašiem kandidēt...

Lielāka iedzīvotāju aktivitāte ir labākais, ko varam darīt, lai izietu no modes pašreizējā nespējnieku opozīcija - dažnedažādas āboltiņas, viņķeles, kalnietes un kristovski - visa pārbēdzēju partija "PiSa". Lai sabiedrības uzmanības centrā būtu nevis karikatūra par pilsonisko sabiedrību - "Mozaīka", bet cienījamākas NVO. Diemžēl, valdošā koalīcija, it īpaši TP, ar nepārdomātiem soļiem bieži vien stiprina šos ākstus. Šķiet, ka viņi vieni paši ar tiem galā netiks.

Tāpēc šorīt 8-os gāju uz iecirkni un balsoju PAR Satversmes grozījumiem. Manuprāt, nav īpaši svarīgi, lai šie grozījumi tiek pieņemti (es nevienu likumīgi ievēlētu Saeimu atlaist negrasos), bet cilvēkiem ir svarīgi iet, balsot un sajust savu līdzpilsoņu morālu atbalstu.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Guntars 02.08.2008 01:48
Ir pienācis tā kunga ivi tūkstoši un astotā gada otrā augusta rīts...
Klāt ilgi gaidītā referenduma diena.
Referendums par grozījumiem mūsu visu mīļotajā Satversmītē. Par grozījumiem mūsu valsts pamatlikumā - likumā kuram vajazētu būt tik pat svētam kā Bīelei ikvienam mūsu nācijas kristietim, par grozījumiem mūsu Nācijas ceļvedī un svētajos rakstos.....
par grozījumiem, kas ļautu zemniekiem (ikvienam no tautas vienkāršās masas (ārstiem, medmāsām, skolotājiem, veikalu pārdevējiem un atslēdzniekiem)) atlaist kungu šķiru (simts visgudrākās galvas) ....
par tiesībām atlaist Saeimu, ja Latvijas tauta vairs nespētu saprast tās priekštāvju domas un ģudros"darbus....
Līdz šim ir asi kritizēti "Arodbiedrību" iesniegtie Satversmes (mūsu nācijas svētās grāmatas) grozījumu projekti par to vai tie ir pietiekami profesionāli izstrādāti un parādījusies versija, ka "Lielā Zaķa" brigāde var izstrādāt daudz labākus konstitūcijas grozījumus.........
Protms es neapšaubu, ka "Lielais Zaķis"var savākt daudz kompetentāku komandu, kas vrbūt pat realizēs zemnieku naivo ieceri paust Satversmē zemnieku tiesības sūtīt pie devītā velna visu pārēušos kungu šķiru, bet vai tauta ir gatava uzticēties un cerēt...????
Tauta alkst asiņu... un liela daļa no tautas....
Vēl nāks divi tūkstoši un astotā gada otrā aprīļa vakars, kad Tauta būs paudusi savu gribu.....
Bet vai atnāks Tautu dēls Kvorums...?
Tas naktī uz šo mistisko otro augustu ir vissmagākais jautājums..., bet nepaliks bez atbildes...., jo asiņainā Saule ir jau aususi!!!
Aicinu Jūs balsot "Par" tautas tiesībām atlaist Saeimu!!!
Guncha

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Gatis 01.08.2008 18:49
Jādomā katram pašam, kālab viņam vajag/nevajag iespēju atlaist Saeimu. Nevajag paļauties uz emocijām.

Mans subjektīvais viedoklis: Ja SC tagad ir populāri, kāda garantija, ka viņi nebūs populāri dienās, kad notiks nākamās Saeimas vēlēšanas?
Ja viņi atnāks, tad nav nekāda liela atšķirība, vai tas ir vēlāk vai agrāk. Es pat negrasos atlaist Saeimu šobrīd, jo uzskatu ka darbs ir jāturpina un iesāktais jāpabeidz. Bet, kad pienāks vēlēšanas, es par SC nebalsošu un tāpēc manās interesēs ir tikai tas, lai manas tiesības ir padzīt SC gadījumā, ja viņus ievēl Latvijai nelojāli grupējumi.

Žēl, ka valdošā koalīcija domā, ka latvieši nu tik metīsies un gāzīs Saeimu.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

ak šausmas!!! 01.08.2008 18:22
Visu labu grozījumu proponentiem un oponentiem! Rīt būs interesanta diena:).

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

pt 01.08.2008 18:19
Man no izklāsta nav skaidrs, cik labi abi ir pazīstami. Ja pazīšanās ir tikai kā "juridiskai personai ar juridisku personu", tad, protams, tas nav pieļaujams. Ja ir pazīstami pietiekami labi, lai vakarā viens otram zvanītu uz mājām un diskutētu par politiku, tad nav skaidrs, kāpēc šī saruna tiek atskaņota publiski.
Bet vispār, visu šo diskusiju laikā abas puses spēlē spēlīti "vai nu ar mums, vai nu muļķi un tautas nodevēji". Principā es nesaskatu nevienu iemeslu, kāpēc lai atbalstītu vienu vai otru politiķu grupējumu. Abas nometnes mēģina iebiedēt un spiež uz emocijām, un abas lielā mērā interesē tikai vietas Eiropas parlamentā un vara Rīgā. Dilemma - vai nu jūs balsojat par referendumu, vai esat kopā ar Kalvīti - ir mākslīga un uzspiesta tikpat šauras politiķu grupas interesēs kā Kalvītis ar draugiem.
Likumi nav jāveido dusmās un balstoties uz emocijām, grozījumus Satversmē nenāktu par ļaunu izdiskutēt un par tiem balsot pēc tam. Pētera Krīgera darbību līdz šim ir raksturojusi neveiksmīga kandidēšana vēlēšanās LSDSP sarakstā un nožēlojamu arodbiedrību eksistence, kas ne mazākajā mērā nav spējīga nodrošināt strādājošo interešu aizstāvību. Nevis veiksmīgas likumdošanas iniciatīvas. Pat ne tad, kad pie varas bija partija, kuras sarakstā viņš kandidēja - LSDSP. Kāpēc kāds man grib uzspiest piedalīties viņa priekšvēlēšanu kampaņā? Vai Jaunais laiks, kura deputāti pirms pāris nedēļām acis nepamirkšķinot, nobalsoja par Basteja bulvāra pārdēvēšanu? Vai viņi ir istie, kam ir tiesības pārmest kādam sabiedrības viedokļa ignorēšanu?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

ak šausmas!!! 01.08.2008 18:17
Jāatzīstās, ka tie nebija politiķi. Viens bija kāds fotogrāfs (vārdu neatceros), kas šodien no rīta pauda savu viedokli radio "SWH", otrais bija raksts NRA, ko uzrakstījis "Kurmītis", un kas ir pieejams Delfos. Kas attiecās uz rīdīšanu--es ar to domāju stāstus par SC "uzvaras kara gājienu". Protams, arī L.Pakalniņas aicinājums "pacelt dibenu" nav nekas īpaši labs, bet tas ir aicinājums vēlētājiem, nevis oponentiem:).

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Pēteris 01.08.2008 18:05
Kādas sarunas var būt ar cilvēkiem, kas apsauc LR pilsoņus par kretīniem un apelē pie visprimītivākā--piekasās cilvēku īpašībām, kurām nav nekāda sakara ar šo cilvēku aizstāvētajām idejām, rīda vienus pilsoņus pret citiem.
---
Varbūt, ka Jūs varētu padalīties ar Jūsu informāciju, kas tieši tā dara?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Aleksis 01.08.2008 18:05
«Es viņai teicu, ka šī ir tā reize, kad Latvija ir briesmās, ja šie grozījumi tiks pieņemti,» skaidro G.Daudze. Viņš arī klāstījis, ka tad, ja «būs nepārtraukta nestabilitāte un nākošā valdība būs kreisa, tie, kas aģitēja par referendumu, būs pie tā vainīgi». «Mēs parunājāmies un šķīrāmies katrs ar savu viedokli,» atzīst G.Daudze, kurš joprojām ir pārliecināts par grozījumu bīstamību valstij.
=====
G.Daudze nav centies sleept, ka runaajis pa telefonu ar M.Kostenecku. Dazhiem shkjiet nepienjemami, ja politikjis piezvana paziistamai zhurnaalistei un apmainaas viedokljiem...

Vai es pareizi sapratu no D.Araajas un Peetera - politikjis driikst buut komunikaacijas "pasiivaa puse" (t.i. driikst sanjemt zhurnaalistu zvanus un uz tiem reagjeet), bet nedriikst buut "aktiivaa puse", t.i. nedriikst pats veikt ieprieksh nesaskanjotus zvanus (unsolicited phone-calls)? Pat tad, ja paredzama parasta saruna vai viedoklju apmainja.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

ak šausmas!!! 01.08.2008 17:58
"To sauc par debati.""
Kādas sarunas var būt ar cilvēkiem, kas apsauc LR pilsoņus par kretīniem un apelē pie visprimītivākā--piekasās cilvēku īpašībām, kurām nav nekāda sakara ar šo cilvēku aizstāvētajām idejām, rīda vienus pilsoņus pret citiem. Tā nav diskusija, tā ir agonija, kā pareizi atzīmēja šī bloga autore.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

ak šausmas!!! 01.08.2008 17:47
"Par to krievu naksanu, varbut vinam ir pieejama shada informacija un vinsh tikai informe sabiedribu par to, kas var notikt..."
Man no drošiem avotiem ir zināms, ka krievi ne tikai staigā, bet arī runā, dzied utt. Vai Jums ir bail?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Pēteris 01.08.2008 17:42
Manuprāt, daudz godprātīgāka un godbijīgāka attieksme pret savu oponentu ir tad, ja Tu pret viņu vērsies publiskajā telpā liekot priekšā vienus vai otrus pretargumentus. To sauc par debati.

Bet zvanīt uz mājām public service žurnālistei, manuprāt, ir klasisks iebiedēšanas paņēmiens.

Deputātiem ir ne tikai vārda brīvība, bet viņu uzvedībai ir daudz zemāks kritikas slieksnis, proti, politiķiem ir jāsamierinās, ka viņus var kritizēt, ka viņus var komentēt un ka viņiem var argumentēt pretī. Un tad ir jābūt vīram un jāatbild uz šo kritiku, nevis jāspēlē spēlītes, sakot - A ko tad es zvanīt vairs nedrīkstēšu? Man šķiet, ka tas ir mazākais bērnišķīgi, sliktākajā gadījumā - tā ir vēršanās pret žurnālisti un sabiedriskā medija neatkarību.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Krish 01.08.2008 17:22
Ziniet, ja es bushu apamtpersona un nevareshu pazavanit savai pazinai, lai pateiktu, ka es vinas viedoklim nepiekritu, sitiet mani nost, bet tadu valsts iedzivi es neatbalstishu.
Vinsh tak vinai noko sliktu nav pateicis, vai tad "Es no Jums to negaidiju" ir saskatamas biedeshanas pazimes - shausmas.

Par to krievu naksanu, varbut vinam ir pieejama shada informacija un vinsh tikai informe sabiedribu par to, kas var notikt, ja vini piedalisies referenduma, tapat kaa Kalniete. Neaizmirstiet, ka varda briviba attiecas ari uz deputatiem.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Pēteris 01.08.2008 17:13
Ko lai saka. Ja kaut kas tāds būtu noticis Zviedrijā, mediji būtu satraukti par preses brīvības ierobežošanu - galu galā Kostaņecka taču ir žurnāliste, publiciste. Ilgi tāds spīkeris amatā nepaliktu... bet Latvija kā reiz ir īpašs gadījums, kā dažiem bloga komentētājiem to labpatīk norādīt. Diemžēl, uz ko norāda arī politiķu rīcība.

Kāpēc Daudze nevarēja publicēt, piemēram, laikrakstā Diena, savu sašutuma pilno viedokli par Kostaņeckas uzskatiem? Vai viņam bija bailes, ka publiskajā telpā šāds solis izskatītos smieklīgs?

Varu iedomāties, ka daži jau asina zobus, lai, apelējot pie vārda brīvības, attaisnotu Daudzes rīcību. Tomēr vārda brīvība nenozīmē, ka politiķi var zvanīt žurnālistiem uz mājām un sprediķot par to, kas ir pareizi uzskati un kas ir nepareizi uzskati, bet gan - ka visiem ir pieeja publiskajai telpai, kurā brīvi diskutēt un izteikt savus viedokļus.

Citi autora darbi
Kaut kas krasains

Un atkal jauns sākums 5 Autors:Dita Arāja