Atslēgvārdi:

Gudru ziņu iekrāties 22

Mediji gadiem ir noniecinājuši zināšanu nozīmi, jo to vadītāju un dibinātāju rindās nereti ir rosīgi self-made cilvēki, kas sev sit pie krūts — re, kur esmu bez visas augstskolas!

Iesaki citiem:

Vajadzīgs Harijas Potera slavenais paslēptnis, lai neviens ar jums nesāktu runāt par žurnālistikas kvalitāti. Man paslēptņa vēl nav, tāpēc ieklausos. Visinteresantākās domas izsaka cilvēki, kas par žurnālistu darbu spriež pēc personiskās pieredzes.

Šo atcerējos, saņemot ziņu par jauna medija izveidošanu Latvijā. Burtiski tikko bijušais laikraksta Business&Baltija galvenais redaktors Jurijs Aleksejevs izveidojis jaunu interneta portālu IMHOclub, kurā aicinās diskutēt dažādus cilvēkus. „Mūsu valstī ir daudz gudru un domājošu cilvēku, tāpēc radās tāda doma izveidot speciālu klubu, kur viņi varētu publiski izpaust savu viedokli,” aģentūrai LETA sacījis J.Aleksejevs[1]. Nezinu, kāds būs portāls, bet šī medija idejai ir tiešs sakars ar žurnālistikas kvalitāti.Gudru cilvēku diskusijas?

Kad cilvēki stāsta par medijos strādājošajiem maniem kolēģiem, viņi reizēm saka, ka žurnālisti nav pārāk gudri, ka nesaprot tematu, nespēj iedziļināties. Zinu, ka šo apgalvojumu, kā saka, reizēm vērts dalīt ar pieci, bet vienlaikus tajā ir sava patiesība. Vājās zināšanas specifiskos tematos, steiga, kas noved pie tā, ka žurnālistam pietrūkst izpratnes, ļoti ietekmē saturu. Tas kļūst vienkāršots, formāli izteiksmīgāks, bet saturiski tukšāks. Pieļauju, ka jaunais J.Aleksejeva portāls varētu būt starp tiem, kas uzlabo diskusiju kvalitāti, jo citādi tam nav jēgas. Nav jēgas aicināt „gudrus” cilvēkus izteikties, ja viņu domas nav paredzētas auditorijai, kura arī grib lasīt ko gudrāku par ikdienišķo ziņu plūsmas virspusi.

Ne velti kāda uzņēmēja man jau vairākas reizes teikusi, ka nevēlas justies kā „tante Bauskā” un gan par savu jomu, gan citām vēlas uzzināt nevis viedokļus bez jebkādas argumentācijas, bet gan faktus un to kopsakarības. Viņa gan piebilst, ka arī „tante Bauskā” nevēlas un nav pelnījusi šo paviršību, ka arī vispārējā auditorija ir spējīga uztvert gudrāku saturu, nekā vidējais žurnālistikas piedāvājums. Atgādināšu, ka mītiskās „tantes Bauskā” autors ir Kārlis Streips, kas ar to domāja sarežģīta satura pasniegšanu saprotami, bet žurnālisti nereti šo kolēģa ieteikumu interpretē kā nepieciešamību auditorijas interesēs primitivizēt saturu. Piedodiet, bet minētā sarunas biedre izteica aizdomas, ka pēc intervijām ar viņu viens otrs žurnālists atstāj nevis galveno domu, bet to satura daļu, ko pats spējis saprast. Man bija kauns, to dzirdot.Viedokļu daudz, zināšanu maz

Jā, viedokļu pārbagātība žurnālistikā lieliski aizsedz faktu neesamību. Cits sarunas biedrs gribēja ar mani parunāt par mikroskandāliņu, kas internetā tika sarīkots, komentējot Valda Zatlera vizīti ASV un netikšanos ar šīs valsts prezidentu Baraku Obamu. „Man apnikuši šie viedokļi par to, vai tā vajadzēja, vai tas ir „tikai tūrisms”[2], es gribu dzirdēt nevis pašu teicēju izceļošus salīdzinājumus, bet argumentus,” man sacīja šis cilvēks. Tiesa, Zatlers brauca uz Ameriku, netikās ar Obamu, bet par to nebija kompetentu cilvēku uz faktiem balstīta skaidrojuma, nebija arī salīdzinājuma, vai tāpat notiktu, ja, teiksim, Lietuvas, Igaunijas vai Lihtenšteinas prezidents dotos uz ASV. Iztikām ar multiplicētu viedokli[3].

Dziļāku skaidrojumu un faktu nav arī par aktuālo tematu — kas notiks, ja Latvija nepagarinās starptautiskā aizdevuma atdošanas termiņu. Mēs varam uzzināt visu par finanšu ministra mugurkaulu, dažādu pilsētu mēru ekonomiskās attīstības prognozes, emocionālus izsaucienus, kuros figurē miljardi, bet nav nekādu ziņu, kas ir noticis, kādā secībā, kādi dokumenti pamato lēmumu un kur tieši ir lielā kļūda.

Īsti nezinu par Zatlera tūrismu ASV, bet nākas piekrist teiktajam, ka faktoloģiska pamatojuma trūkums žurnālistikā neadekvātu nozīmi piešķir viedokļiem un to spilgtajai formai. Faktu un uz tiem balstītas argumentācijas trūkums noved strupceļā arī sabiedrību. Neinformēti cilvēki nespēj saprast notikumus, tāpēc pārsvarā emocionālu iemeslu dēļ nostājas kādā pusē, bet sava skatījuma veidošanai izmanto citu viedokļu plaģiātu. Tas ļoti pasliktina publiskās diskusijas kvalitāti, ja savā starpā sarunājas neinformēti cilvēki, kurus kopā saved nekompetenti un zinātkāri zaudējuši žurnālisti.Skola var gaidīt (būt lieka?)

Vienlaikus esmu saņēmusi svaigu informācijas grēdu par to, kā žurnālisti paši vērtē savu kvalitāti. Maniem studentiem bija jāveic intervijas ar žurnālistiem un jājautā par profesionālisma kritērijiem. Gandrīz visi dažādos medijos uzrunātie kolēģi studentiem, nākušiem taisni no augstskolas, teica, ka izglītība nav svarīga. Neviens jau nestrīdas, ka žurnālists aug līdz ar iegūto praktisko pieredzi, bet tomēr būtu svarīgi, lai viņš kaut ko zinātu.

Tā jau ir klasika — tie, kas vispār nav mācījušies vai spējuši beigt augstskolas, saka, ka mācīties nevajag. Pārējie savukārt apgalvo, ka mācīties tomēr vajag. Klausījos to visu un atpazinu Latvijas žurnālistikas kvalitātes problēmu saknes. Mediji gadiem ir noniecinājuši zināšanu nozīmi, jo to vadītāju un dibinātāju rindās nereti ir rosīgi self-made cilvēki, kas sev sit pie krūts — re, kur esmu bez visas augstskolas! Sev blakus viņi grib redzēt tādus pašu uz ātru roku ar žurnālistikai vajadzīgiem rīkiem turpat redakcijā apmācītus cilvēkus. Tāpēc arī prasības pret darbinieku zināšanām daudzviet ir zemas un atbilstoši zems ir arī darba novērtējums. Man ir žēl, ka daži kolēģi patiesi tic, ka žurnālists var būt mazizglītots, ka tas ir normāli. Ne velti jau 90. gados Igaunijas mediju pētnieki par saviem žurnālistiem rakstīja, ka Rietumu sargsuņa principu gan viņi dzirdējuši, bet īsti nav sapratuši, tāpēc mediju prakse šo sargsuni pārvērtusi niknā, skaļā rējējā bez izpratnes, ko tieši un kāpēc jāsargā.

Vienlaikus nepilnīgi izglītotie žurnālisti saprot, ka viņiem nav izdevies neiespējamais — būt mazāk zinošiem un likt ar sevi nopietni rēķināties vai norādīt attīstības ceļu speciālistiem. Žurnālistu nekompetence jau pasen sākusi traucēt arī skarbajā konkurences cīņā, kurā rosība esošajā shēmā tomēr piekāpjas gudriem un oriģināliem risinājumiem. Pēdējā laikā arī žurnālistu vidē modē nākusi interese par mācīšanos. Arī es saviem studentiem saku — Latvijā pilnīgi pietiek neizglītotu žurnālistu, jūs varat šo situāciju mainīt!

_______________________

[1] http://leta.lv/lat/news/?id=76D88493-DBEE-4A9C-96D7-7D0B6E1AE4E4

[2] http://www.diena.lv/lat/politics/hot/liepnieks-ja-zatlers-asv-netiekas-ar-obamu-tas-ir-jauzskata-par-turismu

[3] http://sandraveinberga.lv/2011/04/04/zatlers-pazemo-sevi-un-latviju-jeb-kas-mums-liedz-but-maziem-un-lepniem/

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (22) secība: augoša / dilstoša

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Egīls Zirnis 15.04.2011 22:39
Oda izpūšanai par ziloni, proti, no konteksta izrautu faktu glorificēšanai (kā te pieminētajam gadījumam ar Obamas nepieņemto Zatleru) nebūt ne vienmēr ir sakars ar žurnālista mazizglītotību, dažreiz pietiek ar politisku vai korporatīvu kaisli. Latvijā ar to ir grēkojuši arī profesionālākie laikrakstu redaktori, talantīgākie komentētāji un neatkarīgākie žurnālisti, kur nu vēl blogu un tvitera guru.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

.... - Andai un Kārlim 09.04.2011 21:18
Nedomāju, piemēram, ka tā ir nejaušība, ka laikā pēc īpašnieku rokādes, Dienas portālā ir rakstiņš katru reizi, kad Ventspils ķeizars nošķaudās vai, piedodiet, nopurkšķina. Par Ventspils kabatas avīzi nemaz nerunāsim

.......

Piekrītu, ka žurnālistam ir jābūt ar augstāko izglītību, bet ne obligāti ar žurnālista diplomu kabatā. Daudzi spējīgi žurnālisti ir politoloģijas un ekonomikas absolventi un esmu pārliecināta, ka Anda pazīst šādus cilvēkus

Kārlim - Ja jau jūs tik ļoti uzsverat, ka Jūsu studenti nelasa laikrakstus, tad vai Jūs pajautājāt saviem studentiem, vai viņi klausās Latvijas Radio, lasa Ir, skatās De Facto vai Nekā personīga? Es domāju, ka daudzi atbildētu, ka klausās/skatās/ lasa vienu, maksimums divus medijus, bet ne vairāk. Un tas, ka studenti nelasa avīzes, ir liels akmens ir gan viņu pašu, gan Jūsu, pasniedzēju dārziņā. Saprotu, ka Jūs mērķējat uz to, ka avīzēs nav nekā, ko topošie žurnālisti varētu atrast - ja Jums tāda loģika, tad vai Jūs neuzskatiet, ka jaunajiem žurnālistiem būtu jālasa avīzes kaut vai tāpēc, lai analizētu, kas tad ir greizs esošo žurnālistu darbā? Pateikt, ka tas un tas nav labi, jau ir viegli, bet nevajag to iepotēt, vajag, lai paši skatās, analizē, domā. Faktiski jūs mācat jaunajai žurnālistu paaudzei to pašu, par ko Anda raksta savā raksta - klausīties, ko citi domā, bet nevērtēt faktus un pārējo.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

hmmm - Kārlim Streipam 09.04.2011 20:53
Nedomāju, piemēram, ka tā ir nejaušība, ka laikā pēc īpašnieku rokādes, Dienas portālā ir rakstiņš katru reizi, kad Ventspils ķeizars nošķaudās vai, piedodiet, nopurkšķina. Par Ventspils kabatas avīzi nemaz nerunāsim

......................................

Negribu uzmesties par aizstāvi Dienas portālam, taču pēc maniem novērojumiem A. Lemberga "purķšķuš" kāri tver teju visi mediji (bez IR un vēl pāris; portālā Diena ir, bet pašā avīzē neesmu īpaši manījusi). Ja paskatītos ziņu aģentūras un portālus, tad redzētu, ka tur Lemberga izteikumi ir pārstāvēti plašā slānī, ko viņš domā par šo un to. Uzskatu, ka vairums mediju pārāk "tver" Lemberga izteikumus, tomēr te ir jāizdala 2 lietas:

Proti, ir jārasta, ko viņš domā par valstij svarīgiem jautājumiem, jo tas ļauj saprast, ko ZZS darīs vai nedarīs. Piemēram, bija šonedēļ intervija Latvijas Radio 4. programmā un Lembergs pateica, ka Latvijai Rail Baltica nevajag, ka ES transporta komisārs Kallass, kurš pamatīgi nostrostējis Latviju par kavēšanos ar Rail Baltica, ir muļķis utt. Nu šie izteikumi ļoti labi parāda, kāpēc ZZS satiksmes ministrs Augulis varētu bremzēt Rail Batica.

Man arī tracina Lemberga neretā muldēšana, taču tautai viņš patīk (paskatieties politiķu reitingus). Un mediji (es te domāju vairāk interneta), domājot par saviem reitingiem, "tver" katru Lemberga izteikumu, jo tauta tos grib un, ja to nedarītu, tad vienkārši varētu ciest reitingi, jo lasītu tur, kur Lembergs būtu atspoguļots. Tas nav pareizi, taču publika grib to Lembergu un vairums mediju, domājot par saviem reitingiem, arī dod Lembergu. Nezinu, ko te darīt, kritiskāk gan varētu skatīties, nepublicējot vien Lemberga vārsmojumu

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

VIP - Kārlim Streipam 09.04.2011 20:45
Jūs taisnošanās nepārliecina nevienu, kas zina, kas ir žurnālistikas ētika rietumu demokrātiju izpratnē.

Ja Jūs to tulkojumus tiem klientiem, kuru darbību Jūs vērtējat savos komentāros, būtu veicis bez atlīdzības , tad OK, tad varbūt nevarētu runāt par interešu konfliktu.

Bet ja tas tā nav, tad Jūs tā varat tikai sev iestāstīt, ka atlīdzības saņemšana no tulkošanas klientiem, nekādi neietekmē jūsu komentārus par viņiem. Ietekmē un kā vēl!

Skatītājiem un lasītājiem ir pamats apšaubīt jūsu bezkaislīgumu un godīgumu šajos gadījumos un Jums lai būtu tīra sirdsapziņa un lai Jūs nekompromitētu ne Latviajs radio, ne Latvijas TV, vajadzētu izdarīt izvēli, ko labāk darīt - strādāt godīgi žurnālistikā vai nodarboties ar tulkojumiem. Tad es Jums kā žurnālistam ticētu vairāk. Bet pagaidām, ne.

Ja kas, esmu arī lielu daļu sava mūža dzīvojis un strādajis rietumu medijos un zinu, ka tur tas neietu cauri, ko Jūs darāt Latvijā, kur nav normālu žurnālistu organizāciju, kas Jūsu rīcību nosodītu un darba devējs atlaistu no darba medijos.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

No prakses 09.04.2011 20:16
Piekrītu, ka žurnālisti peld, ka trūkst faktu, bet problēma ir, manuprāt, 3 lietās, kas kaut kadā mērā ir saistītas:

1) Piekrītu Edijam Bošam (Diena, Izklaide), kur viņš saka, ka tik mazā tirgū kā Latvijas žurnālistu nevar atļauties specializēt vienā tēmā, viņam ir jābūt universālam. Visu zināt nav iespējams.

2) Tātad šim universālajam kareivim ir jāspēj orientēties daudzās tēmās, kas prasa daudz laika. Tas pietrūkst, lai iedziļinātos, viss notiek lielā steigā un rezultāts ir tāds, kāds tas ir;

3) Saskatu vainu arī Ziņu dienestu vadības neprasmē plānot savu padoto darbu. Viņiem tomēr ir jādara viss, lai žurnālistus maksimāli specilizētu. Lai nebūtu tā, ka jautājumos, piemēram, par valsts budžetu (kas nebūt nav vienkārša lieta), katru reizi ietu cits žurnālists. Tas apgrūtina arī pārējo (no citiem medijiem). Piemēram, premjera preses konferencēs pēc valdības sēdes laiks jautājumiem ir ierobežots. Ja šādā preses konferencē ir tādi budžeta lietās mazāk pieredzējušāki žurnālisti, kuri sāk uzdot vispārzināmas lietas, tad citiem īsajā preses konferencē pietrūkst laika uzdot jautājumus.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

stalins 09.04.2011 15:44
Ja par žurnālistikas paraugu tiek izstādīts Kārļa Streipa kungs ir jāpārdomā vai tā izglītiba dod patiesu labumu vai arī nodara kaitējumu.Celtniecībā mēdz teikt :pats bīstamākais celtniecībā ir muļķis ar inciatīvu.Iesaku veikt eksperimentu:monitorēt Streipa kunga daiļradi-gan politika.lv blogos ,televīzijā,radio,neaizmirstot uztāšanos baznīcā.Jūs būsit pārsteigti cik daudzās jomās Kārlis ir eksperts. Vai vismaz jūtas tāds.Bet ja viņa sajūtas nav atbilstošas realitātei...kas atbildēs par sekām?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

stalins 09.04.2011 15:44
Ja par žurnālistikas paraugu tiek izstādīts Kārļa Streipa kungs ir jāpārdomā vai tā izglītiba dod patiesu labumu vai arī nodara kaitējumu.Celtniecībā mēdz teikt :pats bīstamākais celtniecībā ir muļķis ar inciatīvu.Iesaku veikt eksperimentu:monitorēt Streipa kunga daiļradi-gan politika.lv blogos ,televīzijā,radio,neaizmirstot uztāšanos baznīcā.Jūs būsit pārsteigti cik daudzās jomās Kārlis ir eksperts. Vai vismaz jūtas tāds.Bet ja viņa sajūtas nav atbilstošas realitātei...kas atbildēs par sekām?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Kārlis Streips - VIP 09.04.2011 12:54
Par citiem atbildēt nevaru, bet manā gadījumā Valsts prezidenta kanceleja man ir viens no ļoti, ļoti daudziem tulkošanas klientiem, kā arī šad tad kancelejas lūgts esmu vadījis Latvijas foruma u.c. diskusijas. Man nav absolūti ne mazākā sakara ar kancelejas darbu kā tādu, es nepiedalos kancelejas politikas izstrādāšanā u.tml. Un, ja Jums jautājums ir par to, ko esmu pēdējo četru gadu laikā rakstījis un teicis par Valsts prezidentu un viņa darbu, tad Jūs, ja vien neesat pārāk slinks to pārskatīt, redzēsit, ka vienos vārtos šauts nav bijis vis. Un, pēdīgi, es par kanceleju un prezidentu nerakstu ziņas, kurām ir jābūt objektīvām un neitrālām. Esmu komentētājs. Jauku Jums dienu.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

domu pārmijnieks 08.04.2011 17:59
Sabiedrībā ir katastrofāls amatnieku trūkums. Cunftes ir kaut kas mistisks, gluži kā cēlais bruņinieks Lanselots.
Proletāriskie melnstrādnieki ir devušies savā uzvaras gājienā (tas attiecas arī uz žurnālistiku un citiem).
Lepnumu (ne lepnību) par savu amatprasmi daudziem ir aizstājusi nepārvarama kāre nopelnīt cik iespējams daudz naudas bez cunftīga darba.
P. S. Savu vārdu nepubliskošu, ja kāds man to prasītu, es justos kā Amerikas indiānis, kurš savu vārdu nevienam nesaka, jo uzskata, ka viņa vārda zinātājs var viņam nozagt dvēseli.
Nu ja ne gluži baidos par dvēseli, tad sevi publiskojot justos vismaz kā publiski izģērbts.
Lai miers Jūsu Namam un laba veselība baltajam kamielim.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

x 08.04.2011 13:15
interesanti, ka paarmetumus izsaka streips. kkkaarli, kaada tad ir tava izgliitiiba un tava pieredze, pirms tu kaa mesija ieradies sheit? vai tik visa tava pieredze nebija saistiita ar kaadu geju zhurnaalu? "profesionaalis" :)

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Gunta Leona 08.04.2011 13:06
Paldies Rožukalnei!

Gudrības trūkst. Var atsaukties uz veco -kāda tauta, tāda valdība, vai - kāda tauta, tādi žurnālisti. Likties mierā un viss, tad jau redzēs, vai vangai būs taisnība vai ne par to pasaules galu.
Tante bauskā lai pagaidām iztiek ar ziņām ziņojumu dēlī vai kādos oficiālajos izdevumos. Ziņai, tīrai informācijai no viedokļa vai abu sajaukumiem preses izdevumos jābūt nodalītai kaut pēc izvietojuma. Te atkal jābūt gudrībai - rakstītāja un izvietotāja gudrībai un paša lasītāja gudrībai arī.
Bet gudrības trūkst. vai daļa vainas artavas nav jāuzņemas pašiem žurnālistu sagatavotājiem (manuprāt, visvairāk tiem, kas kādreiz vienīgie valstī palīdzēja apgūt žurnālista profesiju)?
Šodien daudzi uzskata, ka nākotne drukātajiem papīra medijiem nav paredzēta, tos aizstās elektroniskie masu mediji. Vai netā iztiks bez gudrības?
Kopš algotu darbu nestrādāju, šad tad palasu komentus. Br. Kas tik tur aiz tiem anonīmajiem nikiem neslēpjas. Par sargsuni,saziņu, informētību, atklātumu, godīgumu... viņiem nav ne jausmas. vaukšķēt gan iemācījušies. vauksķēšanai nekādu gudrību nevajag, pietiek, ja uz klaviatūras no burtiem prot izveidot vārdu.
Par slēptajām drukāto mediju tirāžām it kā daudz zināms, bet kā tad ir elektronisko masu mediju blogu apmeklējumu. Izdevēji vismaz nojauš, cik lasītāji rakstu lasījuši (vismaz virsrakstu izlasījuši, jo visi jau nesāka tā kā es - izlasot parakstu). Bet kas ir apmeklējums? lasīšana vai komenta rakstīšana, nelasot rakstu?
Tas, ka rakstošie akli pakļāvušies izdevēja prasībām, tik liecina par to, ka rakstītājiem gudrības nepietiek prasības apiet. Ir skaidrs, ka šodien daudz kam nepietiek naudas. Papīrs un krāsa nav par velti, bet gudrība neko nemaksā. Ir tikai jāgrib.
LNT runā par Inlektuālo apokalipsi. Runāt ir labi, vajag. Tikai - šī tauta ir naska uz vispārinājumiem un stereotipiem. Ja raidījumā viens panākumus guvis radošais saka, ka augstākajai izglītībai nav nozīmes, tad tautā būs gatavs stereotips - mācīties nav jēgas, augstskolas nav vajadzīgas... Tiem stereotipa vispārinātājiem laikam šķiet, ka inteliģence iedzimst. gandrīz tāpat kā gudrība. Ha. Nu, manuprāt, lai gūtu vienu un otru, ir jāstrādā. Daudz jāstrādā. Jāgrib strādāt. Jāgrib mācīties. Tik tā gribēšana laikam tiek nīdēta jau dīgstos. kam to (nīdēšanu) vajag?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Es 08.04.2011 11:36
Cik saprotu, Latvijā nav spēcīgas žurnālistu organizācijas, kurā žurnālisti tiektos iestāties. Tādai būtu jārūpējas par profesijas lauciņa kopšanu. Ir kaut kāda žurnālistu kaut kas. - Whatēver.....

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

degvīns 08.04.2011 09:57
Nav nekas dīvains, ka Streipa kungam kā parasti negatīvās žurnālistikas piemēri ir "Ventspils kabatas avīze" un tagad arī Diena. Varu piekrist, ka Dienas agrākais variants bija interesantāks, bet arī tad slimoja ar notikumu un cilvēku subjektīvu atspoguļošanu. Es gan neredzu atšķirību starp Ventspils mēra slavinātājiem un Vienotības lakstīgalām no žurnāla IR. Jāpiebilst, ka šā izdevuma redaktrise Nellija Ločmele, pirmsākumos "draudēja", ka viņu radītā "mākslas darba" maizes tēvi (finansētāji) gan būšot zināmi visai plašajai pasaulei. Protams, ka solījums palika tikai solījums, jo kā var nesolīt. Attiecībā uz A. Rožkalnes rakstu var piekrist, ka labai izglītībai ir nozīme, tikai viena nelaime - ir gadījies sastapt žurnālistus un galvenokārt vadošos amatos redakcijās, kuri labākajā gadījumā var uzcept 200 zīmes garu informāciju un pat tad tas rakstiņš ir gandrīz nebaudāms. Bet cilvēkam ir par divi augstskolas diplomi. Zināšanas bez dotībām ir kā piekrauta soma, no kuras vajadzīgo nekādi nevar dabūt laukā. Starp citu, es varētu nosaukt dažus no šiem izglītotajiem tomēr pseidožurnālistiem, bet nav vērts - vēl vairāk paliks nenosaukti.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

VIP - Rožukalnei 08.04.2011 09:38
Rožukalne, labāk pastāstiet, kā Jūsu žurnālistu asociācija vērtē žurnālistu Streipa, Tomsona, Meldera, Rēdera nodarbināšanu prezidenta kancelejas pasūtījumu izpildē?

Cik tas ir ētiski? Un kā tas saskan ar žurnālistu ētiku?

Ko Jūs un Streips varat mācīt citiem žurnālistiem, ja paši nenosodat klaju interešu konfilktu žurnālistu vidū?

Kāpēc tāds klusums no Jūsu asociācijas?

Ja nesaprotiet par ko rakstu tad te mazs citāts no žurnāla IR ētikas kodeksa:

Žurnālistiem ir jāizvairās gan no īstiem, gan no iespējamiem vai šķietamiem interešu konfliktiem.

Žurnālists nedrīkst pieņemt materiālus labumus vai īpašu apiešanos no tiem, par kuriem viņš veido materiālus.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

žurnālistam 08.04.2011 06:23
Kaut kā neatceros, ka būdama ASV uz zirgu skriešanas sacīkstēm, VVF tiktos ar prezidentu?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

afriks 08.04.2011 01:19
Interesanti, vai Latvijas mesija buus zurnalists un kada vinam butu izglitiba? Vai kada vinam ir izglitiba.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

žurnālists - Rožukalne 07.04.2011 22:45
Par to Zatlera skandālu gan Jums nav taisnība, fakts ir zināms (Zatleru nepieņēma Obama) un Zatlera uzvedības kritizētāji skaidri norāda, ka banānu republiku prezidenti apmeklē ASV un viņus nepieņem ASV prezidents, taču vai Jums patīk, ka Jūsu valsts prezidents sevi pieskaita banānu republikām?

Starp citu, VVF, gan tā nerīkojās un ja savā prezidentes statusā devās uz ASV, tad pieprasīja tikšanos ar ASV prezidentu un arī panāca!

Gan Liepnieks, gan Veinbega komentēja šo Zatlera faktu.

Un cilvēkus interesē, ko par Zatlera uzvedību domā sabiedrībā pazīstami PR eksperti kādi ir gan Liepnieks, gan Veinberga.

Jūs varat tam piekrist vai ne. Bet ir cilvēki, kuru viedoklis daudzus interesē.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Ilzīte 07.04.2011 17:55
Es mīlu Kārli Streipu!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Kārlis Streips 07.04.2011 17:38
Paldies autorei par rakstu. Kā pirms kāda brīža Latvijā viesojoties teica amerikāņu mediju eksperts Roberts Rauhs, lielākais izaicinājums žurnālistikas profesijai patlaban ir tas, ka mūsdienās sevi par žurnālistu var saukt pilnīgi visi pēc kārtas un ar izglītību tam vairs nav nekāda sakara. Manuprāt, tas ir sabiedrības internetizācijas rezultāts. Ko gan portāli vēlas pateikt, ļaujot blogus un citu saturu rakstīt anonīmiem cilvēkiem? Šodien Pietiek.com ir uzsaukums Pilsoniskās savienības biedriem, kuru cilvēks ir parakstījis tikai ar vārdu "Andris." Dienas portālā anonīmi blogo vesela strīpa cilvēku. Pat Politika.lv to pieļauj. Bet ir arī citas lietas. Pirmkārt, tas, cik ļoti internets ir devalvējis sabiedrību. Labs piemērs par to ir šeit pat komentu atstājušais "zaķis," kurš var ienākt un noburkšķēt, ka autores analīze ir "pavirša," bet pateikt, kādā veidā tā ir pavirša, tas laikam ir par daudz prasīts. Pelēkās vielas pietrūkst. Vēl par devalvēšanu var runāt tajā apstāklī, ka zūd arī it kā profesionālās žurnālistikas kvalitāte. Interesants eksperiments: No nopietna portāla izkopēt tekstu, ielikt to Word programmā un uzlaist tam virsū spell-checker. Drukas kļūdas un nepareizi uzrakstīti vārdi puslīdz garantēti. Vē ir tas fakts, ka internets ir atvietojis lasīšanu kā tādu. Šī semestra sākumā saviem studentiem es jautāju, cik no viņiem katru dienu aplūko vismaz vienu laikrakstu. Neviens. NEVIENS. Protams, jārunā arī par mediju vidi kā tādu. Nedomāju, piemēram, ka tā ir nejaušība, ka laikā pēc īpašnieku rokādes, Dienas portālā ir rakstiņš katru reizi, kad Ventspils ķeizars nošķaudās vai, piedodiet, nopurkšķina. Par Ventspils kabatas avīzi nemaz nerunāsim. Daudzviet Latvijā arī reģionālā un vietējā prese ir politizēta. Nezinu, kā situāciju labot, jo zemas izglītības jautājums Latvijas mediju vidē ir ļoti, ļoti aktuāls. Bet ir jājautā arī par sabiedrības pieprasījumu. Nav tā nejaušība, ka populārākie žurnāli Latvijā ir tenku un "paparaci" tipa žurnāli, kuros attiecības ar nopietnu žurnālistiku ir, teiksim, visnotaļ attālas. Paldies Andai par rakstu! Es saviem studentiem saku to pašu, ko viņa.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

jauna žurnāliste 07.04.2011 16:12
Pēc tā, kā mani augstskolā mācīja, te klāt prasās konkrēti dati par žurnālistu izglītību un atsauce uz pētījumu par žurnālistikas kvalitāti, ja jau mēs tik nopietni pieejam tēmai, bet tas, tā, starp citu...

Jā, bieži nesaskata starpību starp viedokli un informāciju, tam piekrītu. Citē sabiedrībā zināmu cilvēku ne pa tēmu. Ne viņa joma, ne saprašana, bet izskatās pietiekami kliedzoši, lai cilvēki delfos nospiestu uz linka.

Kā visās nozarēs - inteliģence plus izglītība - perfekti, viss notiek. Izglītība bez saprāta - kaut kas notiek. Talantīgajiem jāmācās, lai viņi kļūtu vēl talantīgāki un savu talantu nenoraktu. Netalantīgajiem - jāmācās un jāstrādā 10 reizes uzcītīgāk, lai viņi kaut kam derētu.

Bet vēl viena piebilde par kvalitāti. Strādājot reģionālajā medijā nav laika 2 nedēļas strādāt pie raksta, iedziļinoties un pētot un atkārtoti intervējot cilvēku. Nav iespējas rakstīt tikai par to, ko saproti, izteikti specializējoties. Diemžēl. Gan jau tā ir arī daudz kur citur. Sabiedriskajās attiecībās māca izmantot žurnālistu slinkumu un aizņemtību, veikli iemānot pa kādai preses relīzei...

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

zaķis 07.04.2011 15:56
pavirša un vispārināta tā diagnoze.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Ahmeds 07.04.2011 15:52
Interesanta diagnoze, lasītvērts raksts.

Saistītie raksti
Charles lewis 255x203

Izmeklējot patiesību 5 Autors:Inga Spriņģe

Mugurkauli 255x203

Pildspalvu bizness 15 Autors:Dita Arāja

Citi autora darbi
Amerikam

Amerika vilnis 6 Autors:Anda Rožukalne

5094543120 a0e90ca6e6

Maģiskā formula 10 Autors:Anda Rožukalne

5946598820 6033176481

Miglas zonā 10 Autors:Anda Rožukalne

2632802003 9f40405723

Vecums kā šķērslis 12 Autors:Anda Rožukalne