"Glābējs" Inkēna izskatā 22

Ilgi nebija jāgaida – Latvijas radio attapies bankrota un, kā jau zināms no premjera Godmaņa „krīzes menedžmenta teorijām”, arī jaunu iespēju priekšā. Klusi klusais sabiedriskā radio ģenerāldirektors Semēvics prom gan, un tagad radio klusi trīc ilgās – kurš glābējs nāks vietā?

Iesaki citiem:

Jā, glābējs, jo, ja radio ir 800 000 latu iztrūkums, tad glābēju patiesi vajag.

Un viens tāds jau ir parādījies. Edvīns Inkēns. Viņu Nacionālā radio un televīzijas padome (NRTP) esot uzrunājusi Latvijas radio ģenerāldirektora amatam. Jāteic, šai politizētajai padomei vienkārši burvīgi izdodas atrast apbrīnojami „piemērotus” kandidātus sabiedrisko mediju vadībai. Tā Latvijas televīzijai (LTV) padome piemeklēja Edgaru Kotu, un nu vairs nevienam saprātīgam un domājošam LTV skatītājam nerodas šaubas – LTV ir kļuvusi par politiķu kabatas partiju. Un nu laiks pienācis arī radio.

Inkēns. Jā, nu kas tad ir Inkēns? Formāli jau laikam tak gandrīz vai goda vīrs. Kurš gan neatceras atmodas topraidījuma Labvakar! šarmējošo trīnīšpāri – Rubenis, Inkēns, Šipkēvics. Vēl tagad tantas un onkuļi ir pārliecināti, ka šie trīs (vairāk jau, protams, Edvīns un Ojārs, jo Jānim bija piešķirta tāda trešā tēvadēla loma) vīri uz saviem pleciem iznesa Latvijas neatkarību.

Bet laiks iet. Un vēsture rāda, kuri ir un paliek goda vīri, bet kuri – zaudē tomēr savu labo slavu. Un Edvīns Inkēns diemžēl ir no tiem, kas zaudē vai, precīzāk, - jau sen ir zaudējis goda vīra oreolu. Mēs šodien varam mēģināt norobežoties no pieņēmuma, ka Labvakar! sākotnēji bija padomju varas iestāžu (čekas?) izdomāts un izauklēts raidījums. (Un tad, protams, rodas jautājums, kāpēc tieši konkrētie cilvēki bija deleģēti to veidot). Mēs varam aizmirst, ka tiesā tika skatīta lieta par Inkēna iespējamo sadarbību ar čeku. (Sadarbība pierādīta netika, taču daudzas sadarbības pierādītas nav vēl šo baltu dienu). Bet mums tomēr kopš atmodas laikiem ir mainījusies izpratne par to, kas ir un kas nav kvalitatīva un ētiska žurnālistika. Un tāpēc mēs atceramies, ka Edvīnam Inkēnam Latvijas ceļa Saeimas deputāta statuss netraucēja vienlaikus strādāt žurnālistikā un veidot LNT kādreizējo raidījumu Nedēļa. Protams, protams, formāli jau pārkāpuma nav – likums par interešu konfliktu ļāva Inkēnam paralēli deputāta pienākumiem veikt arī radošu darbu, taču šajā gadījumā Inkēns pilnīgi bija aizmirsis (visticamāk – viņam tas nekad nav bijis svarīgi) par žurnālista ētiku. Inkēns savu raidījumu būtībā izmantoja kā politiskās cīņas ieroci. Lai atceramies kaut vai „pedofilijas skandālu”. Lai atceramies kaut vai „Šķēles podu lietu”. Un vēl visus mazos un sīkos dūrieniņus, ko saviem konkurentiem ar Nedēļas starpniecību un slēpjoties aiz it kā godīga žurnālista vārda raidīja Inkēns.

Nemaz jau nerunājot par jaunākiem laikiem, kad goda vīrs Inkēns nešķīra žurnālistiku no sabiedriskajām attiecībām. Uzskatāmi tas parādījās, kad, visticamāk, ne bez kādreizējā labvakarieša Kota gādības Inkēns pirms dažiem gadiem ar neveiksmīgo raidījumu 0 pozīcija atkal atgriezās LTV. Viņu tolaik nemulsināja fakts, ka viens no raidījuma vadītājiem – Māris Plūme – vienlaikus strādā arī sabiedriskajās attiecībās. Tāpat kā Inkēnu nemulsināja un, iespējams, vēl joprojām nemulsina kopīgais mediju treniņu bizness ar žurnālisti (?) Ivetu Elksni, kas vienlaicīgi gan trenēja (vai joprojām trenē?) politiķus un amatpersonas „atsist” žurnālistu jautājumus, gan vakaros smaidot 100.pantā, iespējams, arī uztrenētajiem uzdod objektīvus (?) jautājumus, strādājot sabiedriskā medija skatītāju (vai tomēr – uztrenēto klientu-maksātāju?) labā.

Pat ja pirmajā acs uzmetienā vispārējā cinismā šķiet – ak, nu kas tad tur! Kāda tur mūslaiku nozagtās valsts un krīzes apstākļos ētika?! Nieks! Un tomēr. Tomēr. Man diskomforta sajūtu raisa tas, ka sabiedriskā medija vadītāja amatam tiek uzrunāts cilvēks, kam ir sveši vai nesvarīgi profesionālie ētikas un kvalitatīvas un objektīvas žurnālistikas principi. Normālā pasaulē viens no sabiedriskā medija vadītāja pamatkritērijiem – neapšaubāma reputācija bez nevienas šaubu ēnas. Latvija, protams, šajā brīdī nav normāla valsts. Latvijā, protams, neviens ne brīnīsies, ne vēl jo mazāk protestēs pret to, ka par iespējamo sabiedriskā radio ģenerāldirektoru tiek minēts cilvēks, kurš ar savu darbību faktiski jau ir pierādījis, ka no atmodas laika „gaišā” tēla ir iekritis dziļi, dziļi apēnotā šaubu un neuzticības bedrē. Es kā nodokļu maksātāja un sabiedriskā radio klausītāja protestēju pret pieļāvumu, ka šāda persona varētu vadīt Latvijas radio.

Bet tā pavisam noteikti nedomā politizētā NRTP, kuras priekšsēdētāju Ābramu Kleckinu aizēno kaut vai tikai relatīvi nesenais cenzūras skandāls, liedzot LTV7 demonstrēt filmu Putina sistēma. Ne Kleckins, ne viņa vadītā politiķu kabatas padome nav morāli tiesīga lemt par sabiedrisko mediju vadītājiem. Vēl jo īpaši – ja radio ģenerāldirektoru tagad šīs partiju raustītās marionetes vēlētos iecelt bez konkursa. Nesenā pagātne par bezkonkursu neliecina neko labu – tā jau NRTP klusi un bez konkursa amatā iecēla "vienkārši labu cilvēku un goda vīru" Aigaru Semēvicu, kurš nu savas nekompetences dēļ ir izsviests sabiedrisko mediju vēstures, atvainojiet, miskastē.

Inkēns būs glābējs? Varbūt. Jo viņu atbalstīs senais atmodas cīņu biedrs premjers Godmanis. Ja par Inkēnu nobalsos NRTP, tad, pat nezinot, kādus 'lielākā vai mazākā" epitetus Inkēnam varētu būt veltījis mākoņtēvs, varam būt droši – LŠŠ koalīcijai viņš ir izdevīgs. Bet vai paši radio cilvēki pieļaus šādu iespējamo vadītāju? Vai nebaidīsies no iespējamās politiskās kontroles, kas varētu izpausties caur kādreizējo LC biedru Inkēnu? Pat ja formāli Inkēns patlaban nedarbojas hibrīdpartijā LPP/LC, senās korporatīvās saites nesairst, tās vienkārši ir, un Latvijas bijušo un esošo politiķu un partijām pietuvinātu cilvēku domāšanā šādām saitēm ir milzīga nozīme, milzīga ietekme. Īpaši – pirms gaidāmajām plānotajām un, iespējams, ārkārtas vēlēšanām.

Tāpēc tagad vissaprātīgākais variants būtu par sabiedriskā radio vadītāju meklēt ar veco „atmodas un politbiznesa nomenklatūru”, vecajām saitēm nesasietu cilvēku, kuram būtu izpratne gan par sabiedriskā medija būtību, gan par finansēm un menedžmentu. Tikai, visticamāk, NRTP marionetēm un viņu diedziņu raustītājiem politiķiem šāds kandidāts (labāk – vairāki, lai ir no kā izvēlēties) nav izdevīgi. Tāpēc tagad bumba ir Latvijas radio drosmīgāko darbinieku un arī pārējo cunftes brāļu – vēl nenopirkto Latvijas žurnālistu – rokās. Kā un vai mēs spēsim pasargāt sabiedrisko radio no politiskās pakļaušanas? Lūk, pašreizējos mediju krīzes apstākļos man uz šo jautājumu cerīgas atbildes nav.

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (22) secība: augoša / dilstoša

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

g. 01.02.2009 13:59
Interešu konflikts Elksnes gadījumā ir pārspīlēts. Elksne būtu ieinteresēta, lai pēc iespējas vairāk politiķi intervijā izgāžas un tādejādi būtu lielāks pieprasījums pēc Elsknes sniegtajiem pakalpojumiem? Kleckinam arī ir interešu konflikts, jo viņš ilgu laiku skolojis Latvijas žurnālistus un šobrīd pārstāv sabiedrības interese uzraugot bijušos skolniekus. Inkēna "redakcijas viedoklis" raidījuma "Nedēļa" laikos ir līdzīgs laikraksta "Diena" ieņemtajai pozīcijai vienā vai otrā jautājumā. Nekas nav pret, ja pozīcijas ir sakarīgi argumentētas. Pārējie raksta autores argumenti ir ar pretenzijām uz tādu perfekcionistu, kura rezultātā varēsim teikt, ka gribējās kā labāk, bet sanāca kā vienmēr.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Dita -> Mārtiņš K. no Ogres 21.01.2009 19:39
Žurnāliste nav dziļi aizvainota un uz kolēģiem nedusmojas. Žurnāliste tikai ir dziļi pārliecināta, ka Latvijas radio jāvada politiski neitrālam cilvēkam, kam ir izpratne par sabiedriskā medija misiju un spēcīgs mugurkauls, lai stāvētu pretim iespējamajam politiskajam spiedienam.
Šādi cilvēki Latvijā noteikti ir, tikai politiski ieinteresētajiem ir izdevīgi uzturēt mītu - nē, šādu cilvēku nav, tāpēc ņemiet par labu, kādu nu mēs esam atraduši.

Un vēl žurnāliste priecājas, kā uz ziņu par Inkēnu kā iespējamo LR vadītāja v.i. noreaģēja kolēģi radio. Man ir patiess prieks, ka arī šajā laikā mani kolēģi radio nebaidās iebilst pret NRTP attieksmi un rīcību un pret medijam bīstamiem iespējamajiem vadītājiem.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

yes!!! 21.01.2009 17:05
nu vismaz kolāts, ne inkēns! varam uzelpot. drusku.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


hiēna 21.01.2009 15:58
(..)"tu dzīvo valstī, kurā varu ievēl tauta, nevis apstiprina ASV vēstniecība."
---
Tu re ko? Un es domāju, ka mēs dzīvojam valstī, kur likumus izdod sazinoties ar Ventspili un Mākoņiem... Tavs arguments ir smieklīgs - ASV vēstniecībai nav nekādas lomas Latvijas iekšpolitiskajos procesos.

Grāds norāda uz zināšanām, spējām un prasmēm. Pievienojos Gatim - kaut Latvijā vairāk būtu politiķu un politologu ar doktora grādu, jo tad vismaz ir cerības, ka politika būs kompetentāka.(..)

Var redzēt, cik tālu stāvi no realitātes - ASV vēstniecība šajā valstī nav tāpēc, lai rūpētos par mūsu ārpolitisko koncepciju. ASV vēstniecība šajā valstī, starp citu, rūpīgi uztraucas pat par mums šķietami nebūtisku amatu krēsliem. bet vienu otru LV prokuroru ar svilpienu izsauc pie sevis. kaut kā dīvaini, ka neitrālā ASV vēstniecība uztraucās par kaut kāda Ventspils šmurguļa tiesvedību. vai Beilija bija Lemberga stipendiāte? mākoņi, buldozeri, ventspils - nomaini plati! Obamu neievēlēja ar saziedoto piecīšu metodi, kā te pirmas dažām dienām kāds no blogeriem centās pierādīt. Obamu ievēlēja oligarhi - šoreiz no demokrātu aprindām.
par grādiem - redz, tādiem kā iksteni, kārkliņas nekādi grādi nevar palīdzēt, jo viņi arī viņi ir stipendiāti, tikai no citas bļodas.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Mārtiņš K. no Ogres 21.01.2009 15:56
Man patīk Ditas Arājas kategorisms, tomēr rodas sajūta, ka žurnāliste ir dziļi aizvainota un dusmojas uz kolēģiem.
Bet kurš no žurnālistiem vai citu profesiju pārstāvjiem būtu gana labs ģenerāldirektora amatam?
Vai tāds maz ir Arājas k-dze?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

>> hienai 21.01.2009 13:58
Mani sajusmina fraze "saturiskā patvaļa".. Autoram vispar ir skaidrs, cik absurds ir sis formulejums brivas izteiksmes konteksta?
Un vel - "saturiskai patvalai" pretmets acimredzot ir "pareizais saturs", kura aprises konspiraciju tiklu valgos esosa autora prata pat bail iedomaties

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

uguns 21.01.2009 13:56
Šī kundzīte (Dita Arāja) laikam pat nedzimušam bērnam atrastu kādu vainu.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Nezinīte 21.01.2009 13:46
Bet kā šajos laikos var iztikt bez politikas? Nav jau vēl pienākuši mierīgas demokrātijas laiki, lai varētu sapņaini raudzīties mākoņos. Bet varbūt mīļajai Hiēnai gribētos, lai vairs nevienu politika neinteresē? Interesanti, kur tad mēs, acis atvēruši, atmostos?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Sarky 21.01.2009 13:34
Paldies par rakstu!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

hiēnai 21.01.2009 13:30
"tu dzīvo valstī, kurā varu ievēl tauta, nevis apstiprina ASV vēstniecība."
---
Tu re ko? Un es domāju, ka mēs dzīvojam valstī, kur likumus izdod sazinoties ar Ventspili un Mākoņiem... Tavs arguments ir smieklīgs - ASV vēstniecībai nav nekādas lomas Latvijas iekšpolitiskajos procesos.

Grāds norāda uz zināšanām, spējām un prasmēm. Pievienojos Gatim - kaut Latvijā vairāk būtu politiķu un politologu ar doktora grādu, jo tad vismaz ir cerības, ka politika būs kompetentāka.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

hiēnai 21.01.2009 13:30
"tu dzīvo valstī, kurā varu ievēl tauta, nevis apstiprina ASV vēstniecība."
---
Tu re ko? Un es domāju, ka mēs dzīvojam valstī, kur likumus izdod sazinoties ar Ventspili un Mākoņiem... Tavs arguments ir smieklīgs - ASV vēstniecībai nav nekādas lomas Latvijas iekšpolitiskajos procesos.

Grāds norāda uz zināšanām, spējām un prasmēm. Pievienojos Gatim - kaut Latvijā vairāk būtu politiķu un politologu ar doktora grādu, jo tad vismaz ir cerības, ka politika būs kompetentāka.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

(- . -) 21.01.2009 13:12
hm

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


hiēna 21.01.2009 13:11
> Gatis
tu dzīvo valstī, kurā varu ievēl tauta, nevis apstiprina ASV vēstniecība. vēlēšanas bija - fakts. tālāk viss notiek kā demokrātija paredz. starp citu, arī zaudētājiem demokrātijas apstākļos ir jāprot zaudēt (lietussargu klaunāde nebija revolūcija, tas bija stāsts par zaudētām vēlēšanām). ne jau grāds nosaka kvalitāti - es gribētu, lai domburam būtu labāka izglītība, bet, ja cilvēks tiek galā ar saviem uzdevumiem un labāka viņam aiz muguras nav - lai būtu!
> IVI
jau minēju, ka ekspertiem nav jāpieder politiskām partijām. "mūsu eksperti" pārsvarā strādā kā partiju PR programmu pārstāstītāji.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Didzis no LR 21.01.2009 13:05
Paldies par šo ierakstu! Tieši laikā šajās juku dienās.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

IVI -> hiēnai 21.01.2009 13:01
Un ja eksperti "spēlētu" Jūsu norādītajā virzienā,tad viņi būtu labi,vai ne?Un ne jau eksperti ir padarījuši šo valsti policejisku,bet gan tie,kuriem ir tādas iespējas-valdošā koalīcija,kuri cenšas apklusināt katru,kurš runā pretīm.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


eksperts 21.01.2009 10:38
Latvijas medijiem ir galīgs gals!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Gatis -> hiēnai 21.01.2009 10:21
Es būtu tikai priecīgs, ja mums būtu vēl vairāk politologu un politķu ar doktora grādiem, kuri cenšās izdabāt sabiedrībai.

No hiēnas sacītā, var arī saprast, ka valsts varai nav jākalpo tautai, bet sev kādam citam (kādai no partijām, Kremlim vai varbūt pat reliģijai).

Iesaku paskatīties ziņas, jo tur vislabāk ir redzama atbilde, kas notiek tad, ja vara neizdabā tautai.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

hiēna 21.01.2009 08:46
kāpēc viņi ir "pseidoeksperti"? tāpēc, ka viņi savos viedokļos pauž politizētu attieksmi, nevis konstruktīvu vērtējumu. viņi atklāti pauž simpātijas vienam vai otram politiskajam procesam, no sērijas - kā prasa konjunktūra. viņi analizē kā "prasa pūlis", turklāt, kas dīvaini - kaut kā uz vieniem vārtiem šī saspēle sanāk. pašreizējā pozīcija ir kārtīgi švaļi, bet ne jau visi deguni tajā katlā ir tik bezcerīgi, tāpat kā padarītie darbi. delna lielā mērā ir atbildīga par to, ka valsts šobrīd ir policejiska, nevis sabiedriska. it kā bija laba ideja - nvo. kas no tā visa sanāca - tiek līdz nemaņai aizstāvēta KNAB ideja, lai gan mēs tagad saprotam - šī institūcija ir radīta, lai spēlētu politiku. viņi to paši sekmīgi demonstrē! tiek piesegti izlūkdienestu kariņi, cilvēki tiek mudināti kļūt par ziņotājiem utml. "eksperti" uz šī fona nospēlē savu ainu vai piemet žagariņu ugunskurā - tāpēc saku "pseido". jo ekspertiem ir jādemonstrē izpratne un kompetence par procesu, nevis jāizdabā konjunktūrai, baram.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

hiēnai 21.01.2009 08:32
Interesants viedoklis, bet kāpēc tieši Čigāne un Ikstens ir "pseido-eksperti"? Čigānei ir grāds politikas zinātnē no ārzemju augstskolas, Ikstens ir doktors politikas zinātnē. Manās acīs viņi nudien nav "pseido-eksperti", bet gan tieši Eksperti. Kāds grāds ir Jums pašam (-ai)???

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

hiēna 21.01.2009 07:56
sorozīti, pie kuriem pieskaitāma arī autore, tagad ir uztraukti, jo tāda saturiskā patvaļa, kāda pēdējos gados valdīja delnistu un providušu atbalstošajā radiomājā, bija kaut kas neredzēts. visi šie pseidoekperti - sākot ar čigānēm un beidzot ar iksteniem. inkēns labs vai slikts - nezinu, bet tas, ka ziņu dienestā nebūs tas vienvirziena vājprāts, ar mūžam latviešu valodu neiemācījušos tomsonu utml. sorosīti saprot, ka pēdējais viņu info bastions tiks sagrauts. protams, ka tādā gadījumā inkēns neder. nederēs jebkurš, kas būs attālināts no sorosītiem. kas attiecas uz Atmodu, tad Dita Arāja droši vien ir svēti pārliecināta, ka laikrakts Diena atnesa gaismu visai Latvijai... Diemžēl tā nebija un Labvakar loma, neatkarīgi no saistības ar čeku, bija milzīga. tā kā nevajag - delnas pakalpiņiem te smilkstēt. inkēns nav labs, bet viņš ir 100 x labāks par jebkuru delnas iniciatīvu.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

pt 21.01.2009 03:39
No šī teksta es sapratu, ka neviens nav gana labs, ne tikai lai ieņemtu šo amatu, bet arī lai spriestu, kurš šo amatu var ieņemt.
Ir kritika un ir raganu medības. Un labs žurnālists jau noteikti zina, par kāda līmeņa argumentu tiek uzskatīta piezīme, ka kāds ir ticis apsūdzēts kādā noziegumā, attaisnots, bet "mēs jau visi zinām", ka tas neko nenozīmē.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

hjfghioerfuyb 21.01.2009 01:32
aizsmakuši rējieni, tāds palika iespaids no šīs kašķigās tantes ģenerētā teksta

Citi autora darbi
Kaut kas krasains

Un atkal jauns sākums 5 Autors:Dita Arāja