Atslēgvārdi:

Gaišais atmiņu starojums 18

Tas, kā darbojas cilvēka atmiņa, ir ļoti savdabīgs process. Kuram tā labāka, kuram - sliktāka. Kāds to regulāri trenē, kāds nepievērš uzmanību tās uzlabošanai. Kāds galu galā varbūt kopā ar 20 dažādiem vitamīniem, ženšeņu un zāļu tējām dzer atmiņu uzlabojošas zālītes.

Iesaki citiem:

Vienmēr ir licies dīvaini, ka man ir problēmas atcerēties datus no pētījuma, ko izlasīju pirms nedēļas, tomēr vēl joprojām atceros, kādas ir čīzburgera sastāvdaļas (un tās ir 8 gadus vecas atmiņas no laika, kad strādāju McDonald’s). Atmiņas bloks manās smadzenēs kopumā darbojas pilnīgi neparedzami - brīžiem nākas atcerēties tādus notikumus vai faktus, par kuru pastāvēšanu nemaz nebija nojausmas. Piemēram, no kurienes manā galvā stāv fakts, ka Īslndes lielākais kalns ir Hvannadalshnūkirs, bet tai pat laikā man būtu problēmas nosaukt Brazīlijas robežvalstis?

Vienmēr ir bijis žēl, ka ar gadiem izgaist jaukās bērnības atmiņas. Brīžiem gan visai mistiskā veidā tās ik pa laikam mēdz uzpeldēt pavisam negaidītos brīzos. Tad kad atnāk viena atmiņas bilde, tai pa pēdām seko vairākas citas, papildinot pabalējušo pagātnes ainu. Par to, ka man bija gari mati un es tos nevienam neļāvu mazgāt, vienreiz pat mazgāšanas laikā aizbēgu laukos no mājām un tā arī plika nesos pāri laukam, lai tikai izvairītos no briesmīgā procesa. Tad vienu dienu patēvs matus izmazgāja ar veļas ziepēm un bailes no matu mazgāšanas pazuda. Vai par to, ka vecvecmāmiņa taisīja varen garšīgu putru no visu veidu putraimiem laukos virtuvē, kur uz plaukta stāvēja čeburaška, ar ko es spelējos, kamer izgrauzu no Jubilejas cepumiem saulīti. Un vēl vistas, kuras turējām dārzā un kurām visām bija vārdi. Mare vienreiz salauza kāju un dzīvoja istabā kopā ar mums, kamēr izveseļojās. Tētis brauca mani apciemot reizi gadā - tad veda pie zobārsta, kur man izrāva kādu piena zobu un mēs gājām fotografēties, bet pēc tam - uz karuseļiem 1905.gada parkā. Tāpēc visās bildēs ar tēti man trūkst kāda zoba. Vai par to, kā patēvs aizliedza turēt mājās dzīvniekus, bet mamma atļāva nopirkt žurku, ko mēs slēpām no viņa divus mēnešus, visu laiku tēlojot, ka tikai viņš naktī dzird aizdomīgu grabināšanos. Žurku sākumā sauca Zuze, bet, kad paaugās, izrādījās, ka tas tomēr ir Zuzis. Viņš sagrauza visus mammas kombinē, kad to palaidām paskraidīt pa dzīvokli un nomira uz balkona - es viņu biju izlikusi sauļoties, bet biju aizmirsusi ieliet ūdeni.

Kā gan man gribētos iespēju sagabāt atmiņas, līdzīgi kā to Harijā Poterā darīja profesors Dumbledors. Ielikt tās lielā traukā, un pie vajadzības no turienes pa vienai vilkt laukā. Ne tikai labās, bet arī sliktās, jo laika gaitā tās rada drīzāk skumju un nostaļģisku, nevis ļaunu sajūtu gammu.

Ik pa brīdim pa vienai vilktu laukā un apskatītos kā labu filmu, ko vienmēr ir prieks redzēt no jauna. Kā Love Actually, ko rāda katrus Ziemassvētkus, bet tā vai tā prieks.

Noteikti būtu cilvēki, kuri pirms katrām vēlēšanām ietu klāt pie tā trauka, lai atcerētos, ko partijas sasolījušas un neizpildījušas pēdējo četru gadu laikā. Lai cik nepatīkamas, arī šīs atmiņas ik pa laikam ir jāpārcilā. Tikai diemžēl tās neiegūst nostaļģisku nokrāsu, bet rada vien to pašu vilšanās un nomāktības sajūtu, ko savas dzimšanas brīdī. Tāpēc, ja man būtu jāizdara izvēle, es labāk savas politiskās atmiņas tajā traukā neliktu. Atcerētos, ko atcerētos, bet dziļāk atmiņu labirintos censtos nerakņāties. Un Jūs?

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (18) secība: augoša / dilstoša

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Clash>Reinis 10.02.2010 09:17
Tieši pretēji, uzskatu, ka šādi blogi pat ļoti iederas šajā portālā, jo rosina uz pārdomām - kas mēs esam un kas ir šī noslēpumainā pasaule. Metafizikas filazofiskās pārdomas ir daudz vērtīgākas par jebkādu politiskās veļas mazgāšanu, kurai pēc satura pat vairāk atbilst Orb.lv :)

Pavērojiet, mēs jau dzīvojam neatkarīgā valstī 20 gadus, un visus 20 gadus mēs apmēram vienu un to pašu besijamies par politiku rinķī un apkārt, cerībā, ka reiz pienāks brīdis, kad viss būs, ja ne ideāli, tad gandrīz ideāli. Kā saka - nāks citi sūdi, šie aizmirsīsies. Vai kādu vairs interesē likumi un politika, kas tika virzīta pirms 10 gadiem (varbūt vienīgi vēsturniekus un prokuratūru :), bet kas ir atmiņa, tas būs aktuāli vienmēr.

Aicinu arī uz politiku skatīties vairāk filozofiski, ar īroniju un aukstasinīgi, nevis tiešā veidā besīties, politiķi nav mūšu nervu vērti.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Reinis > lindai. 10.02.2010 07:08
Žēl, ka nesapratāt manu komentāru. Kurā brīdī es minēju, ka NEDRĪKST izteikties? Es runāju par izteikšanās MĒRĶI, kurš šajā gadījumā nav vērsts ne uz auditorijas izglītošanu (ak, jā - ja vien par izglītošanu nesauc to, ka mēdzat skraidīt apkārt plika u.tml.), ne arī uz paša autora zināšanu paplašināšanu.

Linda, Jūsu blogs ir otrais pēc Daces Akules, par kuru es brīžiem nesaprotu - ko tas dara šajā portālā. Tie labāk iederētos portālā Orb.lv.

"Vienmēr ir licies dīvaini, ka [..]" - nu, ja man kaut kas šķiet dīvaini un pietiekami ievērības cienīgi, tad es parasti atrodu attiecīgo literatūru un izzinu šo lietu. Nevis palaižu dāmu pļāpas samērā šaura profila portālā.

Un nesauciet mani par seksistu. Tas par dāmu pļāpām ir tāds izteiciens, kas apzīmē apmēram to pašu, ko amerikāņi dēvē par small talk. Tikai sagadīšanās pēc Jūs arī esat sieviete.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

linda. 09.02.2010 09:01
Man gan patīk Clash ironiskā atmiņas teorija :)
Un Reini, rodas sajūta, ka, lai cilvēks atļautos pateikt kautko, viņam pirms tam būtu jāizlasa visa teorētiskā literatūra tēmas ietvaros? Lai izteiktos par atmiņām, izlasīt kādu psiholoģijas grāmatu. Lai teiktu, ka ierēdņu darbs tracina - vismaz Vēberu, utt.? Ideālajā pasaulē varbūt, bet tad tas nozīmē, ka cilvēks-parastais vispār ne par ko nav tiesīgs izteikt viedokli.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Reinis 09.02.2010 07:36
Ja Linda tiešām gribētu uzzināt kaut ko par atmiņu, tad gan jau viņa aizietu uz bibliotēku un paņemtu kādu grāmatu par šo tēmu.
Bet šobrīd tikai tāda papļurkstēšana sanāk, kam ir pavisam citi mērķi.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Clash>user par 08.02.2010 23:07
Par to materiālismu, tā tikai bija mana ironija. žēl, ka man tas īpaši tagad jāpaskaidro. Patiesībā esmu kristietis. Bet attiecībā par ekspluatatoru filozofiju, tieši pretēji - drīzāk esmu sociālists :)

Nekas nav jāutilizē, bet tikai jānomaina dzelši un jauzinstelē jaunākās prohgrammu versijas :))), iespēju robežās par velti :)))

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Andris 08.02.2010 22:18
Lasīt laikam protat gan - nav iemesla apšaubīt! Ka vēl domāt un just iemācītos...

"Sagrabējis babulis uz sētas izlasa "xy." - nomet spieķi, rāpjas pāri skatītes... ???...
A bet tur malka vien!!!"

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

jumors 08.02.2010 22:05
Bet kā saucas portāls? Vai es neprotu lasīt?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

gt 08.02.2010 21:54
Kolosāli!!! Objekts, kurš nespēj pilnīgi izpildīt savas funkcijas ir jāutilizē. Izcilo (pārāko par citām) rasu ideologi aplaudē! Uz priekšu!!! Un tiks atrisinātas daudzas problēmas. Un būs "Lebensraum"!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

user par Clash filosofiju (labojums) 08.02.2010 20:46
Gribēju pievienot labojumu 3. punktam
3) Uz pasaules ir ierobežota telpa bioloģiskajām mašīnām. Tāpat arī optimālai resursu izmantošanai un produktu ražošanai pietiktu tikai ar 10% no visām bioloģiskajām mašīnām. Pārējie 90% ir jāutilizē cik tas iespējams. Tās bioloģiskās mašīnās, kuras nav iespējams utilizēt, ir jāpārstrādā.

Tā ir dominējošo pasaules ekspluatatoru filosofija.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

user par Clash filosofiju 08.02.2010 20:28
Ja atmiņas clasham ir kā datnes un direktorijas uz cietā diska, un atmiņas apgabali pēc izdzēšanas ar laiku pārrakstās ar jaunu informāciju, tad pieļauju, ka clash sevi uzskata par bioloģisku robotu un savus pēcnācējus par savām replikācijām.

Dzīves filosofija ietver divus pamatmērķus: 1) ražot produktus 2) replicēties. Ja Clash savā filosofijā evolucionās, tad agrāk vai vēlāk nonāktu pie slēdziena, ka:
1) Ja bioloģiskā mašīna produktus nespēj ražot, tad šo mašīnu vajag utilizēt;
2) Ja bioloģiskā mašīna spēj ražot produktus, bet nespēj to darīt labāk par citām mašīnām, tad šai mašīnai vajag aizliegt replicēties;
3) Uz pasaules ir ierobežota telpa bioloģiskajām mašīnām. Tāpat arī optimālai resursu izmantošanai un produktu ražošanai pietiktu tikai ar 10% no visām bioloģiskajām mašīnām. Pārējie 90% ir jāutilizē, jo tas atbrīvos telpu dabai un dzīvnieku valstībai.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

dežavū > Andris2 08.02.2010 19:15
Man liekas, ka bija arī īsāka - par Vovočku un "vecenēm" Lai ko viņam rādīja, viņš visu laiku domāja par "vecenēm". Jā, man arī līdzīga jūta paņēma,izlasot šo sacerējumu.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Andris_2 08.02.2010 17:22
Sena, sena anekdote:
Trako nams. Izlaiduma eksāmens.
Komisijas Vadītājs (KV): Slimniek Pēterson, ko darīsiet, kad tiksiet izlaists?
Slimnieks Pētersons (SP): Sameklēšu gumiju un šaušu bubuļus.
KV: Mums būs jātiekas nākamgad.
Pēc gada:
KV: Kā klājas, Pēterson? Kādi plāni?
SP: Strādāt gribētu iet...
KV: Nu re' cik jauki, Pēterson! Un par ko?
SP: Par strādnieku, protams, biedri dakter - apavu rūpnīcā?
KV: Izcili, izcili - bet kāpēc tieši apavu?
SP: Tur gumiju var dabūt, ko bubuļus šaut
KV: ...., df32r%#&%$%, ....
Pēc gada:
KV: Pēterson!
SP: Šeit!
KV: Kā sviežas jaunībā?
SP: Sirds un rokas darba prasa!
KV: Izcili, izcili. Un kādu darbu vēlētos?
SP: Vienalga - lai tik cilvēkiem noderīgs un godīgu algu varētu nopelnīt.
KV: Nu patiesi apsveicami, Pēterson! Bet kur tad Jūs ar to naudu?
SP: Precēties, dakter, gribu - mīļu sieviņu gribu.
KV: Nu, re, cik jauki!
SP: Jā - es viņu tā mīlētu, tā mīlētu. Mīkstā gultiņa guldītu...
KV: Āāāāā...
SP: Maigi izģērbtu...
KV: Oooo...
SP: ...noviltu biksītes, izvilktu gumiju un šautu bubuļus!!!
........

Kāpēc tik veca un tik gara anekdote?!
Nu tāpēc, ka ir daži, kas lai nu kādi būtu jautājumi, bet atkal ielien ar savu "Un tagad ...- politika..."

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

jumors 08.02.2010 16:55
Un tagad neliels loģikas vingrinājums- politika vairāk salīdzināma ar cietā diska saturu vai ar pliku skuķēnu lielā pļavā?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Andris_2 > Clash 08.02.2010 16:21
Ar kādu sapņainu nostaļģiju es lasu Jūsu rakstīto! Skaisti! Kā man patika tie mani gadi, kad es vēl domāju līdzīgi! Kā es toreiz biju pārņemts ar savas turpmākās profesijas visvarenību (sāku pirms 30 gadiem uz EC1022)!

Pagājuši tie laiki, kad teiciens "viss radies pats no sevis daudzu nejaušibu rezultātā" man neradīja jautājumus.
Starp citu - mani bieži pārsteidz, ka tieši datoriķi, kuriem kā nevienam citam ir zināms - civilizācija ar tikai 50 gadus vienas vides specifisko tehnoloģisko pieredzi jau spējusi radīt pašreplicējošos "organismus" pašizveidotā virtuāla "visumā" - tad lūk šie datoriķi aizžmiedz acis un sauc "Viss radies pats no sevis" attiecinot to uz citu visumu ... Smieklīgi nedaudz :) Bet viss var gadīties :)

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Clash>Andris_2 08.02.2010 16:00
Atmiņas protams ir intīmas,bet tāpēc tās nevajag romatizēt un runāt par tām tikai estētiskā formā. Ar ko tad vēl var salīdzināt atmiņas funkcionēšanu, ja ne ar datoru? Mēs taču vairums esam lielie materiālisti - viss taču pasaulē notiek mahānisku, ķīmisku un elektrisku impulsu rezultātā. Viss radies pats no sevis daudzu nejaušibu rezultātā.

P.S. Piedotiet man Perpendikulam par iejaukšanos pasakainajā Dilī Dallī atmiņu dārzā.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

gt 08.02.2010 15:21
... ja pārāk kavējas atmiņās, tiek bremzēta jaunu atmiņu uzņemšana. - Jā, tas tā ir un tam ir fizioloģisks pamats. Jo bezgalīgi ietilpīgu "trauku" nav. Vismaz uz Zemes. Tomēr - izdzēst no atmiņas veco tikai tāpēc, lai būtu vieta jaunajam? Diezin vai tas ir prāts darbs. Būtu labi atstāt atmiņā izdzīvošanai svarīgas lietas (notikumus), lai arī reizēm nepatīkamas.
No zēna gadiem atceros savu vecvecāku izdzīvošanas iemaņas ļoti skarbos apstākļos. Tās viņi bija ieguvuši Pirmā Pasaules kara laikā. Un atceros arī cik grūti klājās cilvēkiem, kuri bija pieraduši pie t.s. ulmaņlaiku pārticības. Arī patreiz daudziem, kam nav grūto laiku pieredzes, šķiet, ka nu ir gals klāt. Un ka visai pasaulei ir jānāk viņi glābt. Saprotams, ir situācijas, kad nelaimē nonākušam cilvēkam tik tiešām vajag palīdzību. Un pamācīt izdzīvot var arī pēc tam. Tomēr, šad tad lūkojoties (dzirdot) dažu ļaužu vaimanās, šķiet, ka viņiem vienkārši vajag iedot rokā lāpstu un parādīt, kur ir lauks kartupeļu izaudzēšanai. Diemžēl, kā to rāda pagājušā gada pieredze, vienas otras lauku un mazpilsētas "vaimanātāji" tādā gadījumā nezin ko darīt. Jeb vienkārši - negrib neko darīt. Manuprāt, tās daudzās Eiropas Savienības palīdzības programas mūs ir pieradinājušas gaidīt tikai lai mums dod un dod. Jo mums taču ir grūti!
Varbūt teiktais nav par "tēmu" - tad lūdzu atvainot.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Andris_2 08.02.2010 15:21
Ir lietas, ko nekad nevajag darīt tikai tāpēc, ka nevajag!
Cik jauks un cilvēcīgs bija Lindas stāstījums - jau atausa atmiņā vesels lērums bērnības "smaržu" ar kurām nupatm nupat jau gribēju padalīties... Bet te kā ceļa rullis: - "Atmiņa ir kā datora cietais disks"... Brrr
Nu nevajag salīdzināt vecmāmiņu ar pīrāgu cepamo mašīnu, kas prot ravēt! Ir jau arī šādā salīdzinājuma kaut kāda taisnība, tikai nevajag tā salīdzināt - vienkārši tāpēc, ka nevajag un viss!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Clash 08.02.2010 14:56
Atmiņa ir kā datora cietais disks, kurā ir daudz noderīga un daudz nekam nederīgu atmiņu. Īpaši svarīgas mēs esam izlikuši uz darba virsmas, kas mums ir aktuālas pateriz. Dažas mēs glabājam speciāli veidotas mapēs. Citas ieklīst mums negribot no līelā dzīves tīkla, un lai tās ipaši atkal uzietu, mums īpaši jāpiepūlās rokoties cietā diska mapēs, kas seko viena otrai. Šo to, lai neaizmirstu un īpaši saglabātu, mēs izdrukājam, ierakstām flopī disketā, USB, vai kompaktdiskā. Problema, ka tos pēc tam nevar atrast, bet ir cerība, ka kāds cits tos uzies. Dators pats ar vīrusprogrammu nepārtraukti veic datora skanēšanu un tīrīšanu no navajadzīgām un atmiņu bremzējošām atmiņām. Šo to mēs paši izdzēšam, bet līdz galam nespējam, tās nonāk atrkritumu tvertnē, no kuras atkal var šīs atmiņas atjaunot. šad tad datoram jāatpūšas, tāpēc uz nakti mēs to izslēdzam vai iestādam miega režīmā. Dators prasa arī apkopi un daržreiz arī remontu. Pie vairāku atmiņu vienlaičigas izcelšanas un lietošanas, dators var arī uzkārties. Lai nodrošinātu datora pielāgošanos jaunākajām informāciju tehnoloģijām, šad tad mums jāinstelē jaunas programmas (jāiegūst izglītība kādā jomā). Vecā tipa datori nespēj vairs uzņemt tik daudz atmiņu, kā jaunās paaudzes, toties tie ir daudz vienkāršaki un pārskatāmaki. Visbeidzot, ja pārāk kavējas atmiņās, tiek bremzēta jaunu atmiņu uzņemšana :)

Saistītie raksti

www.miomilo.lv miomilo.lv

Citi autora darbi