Atslēgvārdi:

Eiro-vilšanās 5

Piektdien divi žurnālisti no beļģu avīzes man pavaicāja uz Briseles ielas, vai esmu kādreiz dzirdējis par cilvēku vārdā Hermans Fan Rompujs (Herman Van Rompuy).

Iesaki citiem:

Šī epizode spilgti ilustrē mūsdienu Eiropas Savienības realitāti: valstu vadītāji kārtējo reizi parādīja apbrīnojamu spēju saglabāt savas varas un ietekmes robežas, vienojoties par zema profila politiķiem Eiropas padomes prezidenta un Augstā pārstāvja ārpolitikā amatiem. Ir grūti iedomāties, ka tieši Fan Rompujs vai Katrina Eštona (Catherine Ashton), un nevis Merkela, Sarkozī un Brauns (drīz Kamerons), būs tie adresāti, kuriem zvanīs Obama, Medvedevs vai Hū. Eiropas politikas smagsvari padomes prezidenta amatā vēlējās redzēt efektīvu menedžeru, kas būtu labs samitu priekšsēdētājs un konsensu veidotājs. Savukārt, no Eštonas ir sagaidāma ne tik daudz kopīgas ES ārpolitikas vadība, cik dalībvalstu ārpolitiku koordinēšana ar jaunveidojamā ES ārlietu dienesta palīdzību. Izskatās, ka Fan Rompuja un Eštonas galvenais uzdevums būs neaizēnot Eiropas politikas galvenās zvaigznes.

Neapšaubu Fan Rompuja un Eštonas kompetenci un uzticību Eiropas ideāliem, taču diezgan nomācošs ir iespaids, ka Eiropā atkal vienojās par zemāko kopsaucēju. Ir politiķi ar daudz iespaidīgāku biogrāfiju, ar morālo un politisko autoritāti, kas piespiestu rēķināties ar viņiem gan ES, gan citu valstu līderiem. Personīgi biju iesaistījies kampaņā par bijušās Īrijas prezidentes un ANO cilvēktiesību komisāres Merijas Robinsones nozīmēšanu. Izcili kandidāti būtu bijuši arī Spānijas eks-premjers Felipe Gonsaless un Nobeļa miera prēmijas laureāts soms Martti Ahtisāari. Savukārt, nožēlojami, ka Joška Fišers, kas bija izcils Vācijas ārlietu ministrs, pat netika minēts starp augstā pārstāvja amata kandidātiem.

Un tomēr rezultāts varētu būt arī sliktāks. Riskēšu izklausīties nepatriotisks, bet personīgi esmu priecīgs, ka Vaira Vīķe-Freiberga netika nozīmēta padomes prezidentes amatam. Viņa nebija slikta Latvijas prezidente, taču viņai acīmredzami trūkst kvalifikāciju lielam amatam Eiropā. Vai kāds ir dzirdējis viņas viedokļus par tādiem jautājumiem, kā klimata izmaiņas, Eiropas ekonomikas konkurētspēja un sociālais modelis, starptautiskās migrācijas, enerģijas drošība, terorisms, cīņa pret nabadzību? Ar padomju totalitārisma nosodījumiem prestiža amatiem nepietiek. Bez tam, Vīķes-Freibergas nozīmēšana mazinātu perspektīvas iegūt ietekmīgu portfeli Latvijas īstajai eiro-zvaigznei - komisāram Andrim Piebalgam.

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (5) secība: augoša / dilstoša

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Lietussargs 24.11.2009 14:18

te nu atkal jāsaka - žetons bloga autoram. Labi, pareizi, pāris teikumos norūkts! Tostarp attiecībā uz VVF patieso "vājo" vietu. Nu naff mūsu "tautas māte", nav "lielā lidojuma" personāžs. Vietējie viņas fani, protams, tam nepiekritīs, tomēr labāk. lai tālāk "lido" Piebalgs. lai gan jāsaka, nupat ziņās tika minēts, ka viņam arī "nespīd" nekas "nopietns". Tad jau jāsaka - valsts imidžs iegāza, vai kā?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

DaceA 24.11.2009 12:59

Mans skatījums par šo tēmu http://www.esmaja.lv/?lapa=raksts&id=529

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

... 23.11.2009 19:07

par Jošku jau nu gan galīgi auzās, tad jau tas beļģu Rumpītis daudzreiz pārāks...

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Andrejs 23.11.2009 16:52

Joška Fišers diez vai būtu sakarīgs - viņš jaunībā izprovocēja kreiso radikāļu kautiņu ar policistiem, un viņš tomēr ir no tās pašas Šrēdera valdības, kas taisīja korumpētus darījumus ar Krievijas Gazprom. Katrina Eštona jau drīzāk izskatās pēc kompromisa kandidatūras, kura būtu pieņemama gan kreisiem, gan labējiem Eiropas politiķiem.

Kādi ir spēles noteikumi, tāds arī ir rezultāts. Nekā pārsteidzoša. Un ļoti labi, ka nekā pārsteidzoša. Eiropas Savienības funkcionāriem ir prognozējami jāfunkcionē, nevis jārada pašiem sava politika un pašiem savi pārsteigumi. Politiku tomēr taisa dalībvalstis. Augstāka līmeņa vadītājs ir vajadzīgs, lai saskaņotu viedokļus un sabīdītu dažas lietas, kuras pašas no sevis nenotiek.

Mums jau tāpat notiek pietiekami daudz visādu pārsteigumu - pēdējā lieta, kas mums ir vajadzīga ir EP prezidents/ārlietu ministrs, kuri rada jaunus pārsteigumus.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

linda. 23.11.2009 16:02

paldies par komentāru-prasījās pēc viedokļa šajā jautājumā. interesanti, cik % inteliģentu cilvēku ES ir neērti atzīt, ka viņi pirmo reizi dzirdēja šos divus vārdus? man jāsaka godīgi- bija jālūdz palīdzība google, lai saprastu, kas tie tādi.

Citi autora darbi
Article article

Par nāvessodu 40 Autors:Eldars Mamedovs

Article article

Vienotības grābekļi 22 Autors:Eldars Mamedovs