Džordžs Stīls: Šobrīd dzīvoju rasisma pārņemtākajā sabiedrībā 144

Astoņu gadu laikā kopš dzīvoju Latvijā, nekad neesmu bijis ne cietumā, ne policijā, neesmu parkāpis likumu, neesmu darījis neko, lai radītu nicinājumu vai aizdomas. Vai man jāpieņem cilvēku neziņas un baiļu radīts rasisms? Nē.

Iesaki citiem:

Kā Tu

 • vērtē tiesas spriedumu Brīvības partijas reklāmas lietā?


 • Brīvības partija zaudēja lietu, jo atbalstu vēlešanās centās panākt ar iebiedēšanu. Tiesas pārdomātais spriedums liecina, ka tā ir gatava uzņemties atbildību un mazināt rasismu Latvijā. Tomēr kopumā lietas izskatīšana nebija pietiekami efektīva, jo tās norise pārāk maz tika atspoguļota medijos. Es par tiesas prāvu uzzināju no savas advokātes, nevis no medijiem. Tā ir tipiska situācija. Kad risinās kāds liels notikums, tas tiek atspoguļots katrā avīzē un katrā TV kanalā. Bet, kad šīs pašas lietas ietvaros seko būtisks jaunums, tas tikpat kā nekur neparādās. Domāju, daudz vairāk cilvēkiem bija jāuzzin tas, ka Brīvības partija šo tiesas procesu ir zaudējusi. Tas liktu aizdomāties par to, kas šobrīd Latvijā notiek.

  Vai atceries, kad un kur pirmo reizi redzēji šo reklāmu?

  Tai vakarā mēs ar sievu grasījāmies vakariņot. Televizors darbojās bez skaņas, un es vēroju tikai attēlu. Ieraudzīju tumšādainu puisi apskaujam meiteni. Nodomāju, ka tas ir interesanti un ieslēdzu skaņu. Tas bija ziņu sižets par reklāmu. Tas bija tik pretīgi un netīri, ka nespēju pēc tam ēst. Tas mani satrieca un reizē saniknoja. Tas bija tikai pāris mēnešus pēc manas intervijas TV raidījumā “Viss notiek”. Atcerējos visas rasisma situācijas, par kurām stāstīju šajā intervijā, un sapratu, ka viss, ko esmu teicis par rasismu Latvijā, atbilst patiesībai. Šobrīd dzīvoju rasisma pārņemtākajā sabiedrībā no visām, kurās jebkad esmu dzīvojis, ieskaitot ASV.

  Vai gribi teikt, ka Latvijā rasisms ir vairāk izplatīts nekā ASV?

  Proporcionāli salīdzinot šo valstu platību un iedzīvotāju skaitu, jā. Savienotajās valstīs balto iedzīvotāju rajonos varu mierīgi iet pa ielu, nepiesaistot uzmanību. Rīgā dzīvoju pilsētas centrā, un katru dienu, ejot ārā no mājām, zinu, ka mani ārā sagaida nicinājums un pazemojums.

  Pirms pāris nedēļām Rīgā tika piekauts dīdžejs no Lielbritānijas. Tas bija īstens rasistu uzbrukums. Viņu piekāva tumšās ādas krāsas dēļ, un krievu nacionālistu uzbrucēju pirmie vārdi bija: “What a f--- you are doing here, nigger?”. Viņu piekāvā, sita un spārdīja pašā Rīgas centrā, pie Brīvības pieminekļa. Es tovakar gāju šai vietai garām 10 –15 minūtes pēc šī notikuma.

  Šajā vietā vienmēr ir daudz cilvēku. Vai neviens neiejaucās kautiņā?

  Nē. Tā ir ļoti parasta reakcija arī pret vietējiem cilvēkiem. Ja kādu sit vai kāds iereibis cilvēks ir paklupis, neviens nepalīdz. Arī policijas tuvumā nebija.

  Vai pret Tevi jebkad Latvijā vērsti fiziski draudi ādas krāsas dēļ?

  Vairākas reizes. Pēdējo reiz tas notika pirms trīs nedēļām pilsētas centrā pie Rīgas Latviešu biedrības nama.

  Vai pats esi domājis par vēršanos tiesā saistībā ar Brīvības partijas reklāmu?

  Pēc reklāmas skandāla ar mani sazinājās Rīgas juridiskās augstskolas profesore starptautiskās publiskās tiesībās un cilvēktiesībās Ineta Ziemele. Viņa vaicāja, vai reklāma aizskārusi mani un manu sievu. Ineta piedāvāja savu palīdzību tiesas prāvā, ja es tādu nolemtu uzsākt. Uzskatīju to par cieņas pilnu piedāvājumu un pieņēmu to. Ineta bija lasījusi un redzējusi manas intervijas medijos, kurās es runāju par rasismu Latvijā. Viņa bija šokēta tāpat kā daudzi citi cilvēki, kuri nespēja noticēt, ka Latvijā valda tāds rasisms. Šī reklāma viņiem pierādīja, ka rasisms IR Latvijas problēma. Divas dienas pirms “Los Amigos” tiesas procesa beigām es iesniedzu civilprasību tiesā pret Brīvības partiju par goda un cieņas aizskaršanu. Tā kā reklāmu demonstrēja Latvijas Televīzija, vēršos arī pret to.

  Ko Tu sagaidi no šīs tiesas prāvas, ko gribi ar to panākt?

  Neesmu pieprasījis finansiālu kompensāciju kā “Los Amigos”. Mans mērķis ir pierādīt, ka šī reklāma ir rasistiska. Gribu, lai cilvēki saprot, ka šī reklāma raksturo situāciju Latvijā. Sabiedrībā jāsākas dialogam par šo tematu. Kad sniedzu interviju, kurā atklāti runāju par rasismu, ko esmu piedzīvojis, gribēju atbrīvoties no tā radītajām sāpēm, gribēju rosināt dialogu. Neliels dialogs par Brīvības partijas reklāmu ir sācies, bet tam jāplešas plašumā.

  Nākotnē cilvēku ar citu ādas krāsu Latvijā būs vairāk. Nesaku to, lai biedētu latviešus. Daudzi no šiem cilvēkiem ir inteliģenti ļaudis, kuri Latvijā ierodas nevis, lai dominētu, bet lai palīdzētu attīstīties. Lai kāda būtu viņu ādas krāsa un reliģiskā pārliecība, Latvija no viņu darba tikai iegūtu. Es nerunāju par bēgļu straumi, kas varētu plūst šurp. Nedomāju, ka tāda situācija jebkad varētu Latviju skart. Tomēr pasaulē ir cilvēki, kuri varētu Latvijai palīdzēt. Rasisms aizcirtīs durvis viņu priekšā.

  Vai pēc Tavām iepriekšējām intervijām sekoja kāda reakcija no svešiem cilvēkiem?

  Cilvēki ielās daudz biežāk uzbāzīgi pētīja mani. Pagājušo vasar to ievēroju biežāk kā jebkad agrāk. Vairumā gadījumā tie bija krievu tautības cilvēki, kas blenza uz mani garām ejot, mašīnās garām braucot. Visur un vienmēr. Ejot garām viņi nošņāc: “F--- you nigger!”. Tas atkārtojās visu vasaru, katru dienu. Pēc Brīvības partijas reklāmas uz ielām bieži dzirdēju: “Re, tas ir tas no reklāmas!”. Mēs ar Pīteru (kurš filmējās reklāmā) nemaz neesam līdzīgi. Bet vairumam ļaužu tas nemaz nav svarīgi. Viņi neuzlūko cilvēku kā individuālu perosnību. Visus tumšādainos cilvēkus viņi uzskata par vienu kategoriju.

  Daudzi cilvēki ir teikuši, ka Latvijā nevalda rasisms un Tevis pieminētie gadījumi ir tikai dažu, pārsvarā, jaunu cilvēku rupjības izpausmes. Brīvības partijas rindās bija vairāki inteliģenti un cienījami cilvēki, kuri nemaz neatgādina neizglītotus ļaudis. Vai šis fakts Tevi nepārsteidz?

  Jāpārdomā, vai šī cieņa nav bijusi kļūdaina. Droši vien reklāmas scenārija izvēle bijusi dažu partijas biedru pārziņā. Un parasti partijas vadība atspoguļo tās ideoloģiju un uzskatus. Šajā gadījumā notikušais man liek apšaubīt šo cilvēku inteliģenci. Turklāt pēc reklāmas izrādīšanas un reakcijas partijas biedriem aizvien bija iespēja publiski izteikt nožēlu un atzīt kampaņu par kļūdainu. To neizdarīja neviens partijas biedrs. Tas man liek domāt, ka reklāmā pausti visu partijas biedru uzskati: “Jā, mēs esam rasisti! Jā, citas rases ir zemākas!”.

  Vai Tev nav nācies saņemt padomu - pašaizsardzības nolūkā neievērot rupjības, izlikties tās neredzam un “uzaudzēt biezāku ādu”?

  Uz šādiem padomiem atbildu ar aicinājumu: pamēģiniet iejusties tā cilvēka ādā, kurš katru dienu, katru stundu uzklausa aizskarošas piezīmes! Tie nav izņēmuma gadījumi. Tas notiek katru dienu. Reizēm – katru stundu. Cik garīgi spēcīgi būsiet pēc astoņiem gadiem šādas dzīves? Ir grūti šādā situācijā izlikties, ka esmu pietiekami stiprs, lai varētu to vienkārši neievērot. Man saka, tie taču ir jauni neizglītoti cilvēki, kurus nav vērts ņemt vērā. Tad es vaicāju, no kā šie jaunieši mācās neiecietību? No vecākiem? Kādi tādā gadījumā būs viņu bērni?

  Man saka, ja mēs būtu Āfrikā vai Ķīnā, tur notiktu tas pats: cilvēki blenztu un izteiktu savu viedokli par citādo. Bet mēs neesam Āfrikā vai Ķīnā! Jau padomju laikā Latvijā studēja un dzīvoja dažādu rasu cilvēki. Dažādu rasu un valstu cilvēki šodien ierodas Latvijā ceļojot. Ja ļaudis nespēj apjaust, ka šodienas pasaule ir brīva un atvērta sabiedrība, tas nozīmē, ka viņi dzīvo ārpus realitātes. Ja šodien, kad cilvēki lieto internetu, skatās ārzemju kinofilmas un ceļo, viņiem prātā neienāk, ka arī viņu zemē var ierasties vai dzīvot kāds cilvēks ar citu ādas krāsu, tad viņiem ir visai arhaisks priekšstats par pasauli.

  Varbūt mūsu neiecietību radījusi nepietiekama saziņas un līdzās dzīvošanas pieredze? Lai gan dažādu rasu cilvēki tiešām Latvijā studējuši jau padomju laikos, viņi tomēr bija rets izņēmums. Varbūt naidīgās attieksmes pamatā ir neziņa?

  Ja cilvēki nespēj mani uztvert kā līdzvērtīgu un nespēj mani cienīt pirms ir personīgi iepazinuši, tas kaut ko liecina par viņiem. Astoņu gadu laikā kopš šeit dzīvoju, nekad neesmu bijis ne cietumā, ne policijā, neesmu parkāpis likumu, neesmu darījis neko, lai radītu nicinājumu vai aizdomas. Vai man jāpieņem cilvēku neziņas un baiļu radīts rasisms? Nē. Neesmu darījis neko, lai būtu pelnījis šādu attieksmi. Man ir tiesības iet pa ielu, nedzirdot pret mani vērstus saukļus. Rasisma pamatideja vēsta, ka cilvēki ar tumšu ādas krāsu nav pilnvērtīgi. Ar ko esmu pelnījis šādu attieksmi?

  ________________
 • Ar Džordžu esam pazīstami daudzus gadus, tāpēc esam uz “tu”.
 • Iesaki citiem:
  Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

  Komentāri (144) secība: augoša / dilstoša

  5278633172 71b63f7fe4
  Komentētājs

  Jepifanijs Slavineck 04.09.2003 22:17
  Vai esat lasijusi Stila kunga prasibas pieteikumu tiesai? Tas ir kaut kads murgs. Lasu, lasu: rasu diskriminacija, jasoda, utt., utt. Pilnigi piekritu. Bet nevaru saprast: kads sakars ar Stila kungu personiski? Tik nozelojami vaju un mulkigu tekstu neesmu nekad lasijis.

  Grecigais Jepifanijs

  5278633172 71b63f7fe4
  Komentētājs

  Marina 01.04.2003 17:18
  Es domāju, ka lielākajai latviešu daļai tāpat kā man nav nekas pret nēģeriem Amerikā, bet šeit viņi ir nepierasti. Kad manai 4 gadus vecai meitai blakus apsēdās nēģeris - viņa ar rokām aiztaisīja acis un iegāja pie zobārsta, kur sēdēju es. Es tikai priecātos par jebkuru labu cilvēku Latvijā. Kad es biju Navoi pilsētā Uzbekijā, tad visi vīrieši mani pētīja apkārt griezdamies. Tbilisi pilsētā man signalizēja mašīnās un pat apstājās. Viņu saprašanā sieviete uz ielas bez vīrieša ir vieglas uzvedības sieviete(VUS) pavisam nopietni viņiem ir pat tāds termins VUS. Latvijā nevienā mazpilsētā uz mani neskatījās kā uz mērkaķi. Tā kā man viņu uzmanība derdzās, tad es tur nedzīvoju gadiem, jo neesmu mazohiste.Neticu, ka latviešu sabiedrība, kura ir pat pret krieviem ir lojāla pret citas ādas krāsu. Jauktās krievu latviešu ģimenēs dzimst gudri bērni, ja abi vecāki māca savas valodas, bet jauktās balto un melno ģimenēs esot pārāk liela starpība un ir pretēji - tā apgalvo ārsti. Jaunieši no Latvijas precīzajās zinātnēs ir vieni no visspēcīgākajiem pasaulē - tas ir fakts.

  5278633172 71b63f7fe4
  Komentētājs


  Inetta 13.01.2003 02:16
  Zvaigznei.Nu gan tev sakraajies.Tev bija slikta slimniicu pieredze.Labaak aizmirsti tos suudus.Sliktas emocijas slikti ietekmee beebi.

  5278633172 71b63f7fe4
  Komentētājs

  Inetta 13.01.2003 01:57
  Hallo!Baltaa kraasa t.dz. raksturo iekseejo tiiriibu.Tam nav nekaada sakara ar aadas kraasu.Bet ar paarlieciibu.

  5278633172 71b63f7fe4
  Komentētājs

  Inetta 13.01.2003 01:53
  Waldiitim.Ir gruuti saprast ko tu gribi pateikt.Stiils ir ticis pazemots no cilveekiem kurus saticis.Pielauju,ka tie ir daudz cilv. bet ne visi Latvijas iedziivotaaji.Taa kaa no vina puses dumji apgalvot,ka Latvija ir rasistu pereeklis.Bet,bet vins ir cieteejs un iestaajas pret saadi domaajosu sabiedriibas dalu.Un mums vins buutu jaatbalsta.Es loti ceru, ka saviem beerniem iemaaciisi vienaadi miili iztureeties pret visiem labiem cilveekiem.Jo principaa tie tavi raksti ir mazliet sausminosi.Brr...Sermuli noskrien.

  5278633172 71b63f7fe4
  Komentētājs


  Inetta 13.01.2003 01:25
  Tas Waldim.Man palika kauns lasot Juusu rakstu.Juus liekaties ljauns.Pasperat ar kaaju to kas gul zemee.Latvijaa ir aizspriedumainiiba pret citas adas kraasas cilveekiem.Tas kas Stiilam ir bijis jaaizcies no apkaarteejiem cilveekiem nonoveelu pat Jums Waldi!!!

  5278633172 71b63f7fe4
  Komentētājs

  Margareta 09.01.2003 19:14
  Vai Latvijas sabiedribas lielaka problema saja gadijuma nav tas, ka pie mums tik maz imigrantu brauc? Eiropas centra un dienvidu valstis cilveki ar citu adas, acu vai matu krasu tiek uztverti daudz dabiskak. Mes saja zina vai nu iegustam vai ciesam no ta, ka atrodamies Eiropas periferija. Tacu neizbegams ir fakts, ka "savadako" cilveku ari pie mums jau driz vien bus vairak un ari musu sabiedriba ar laiku pieradis pie sis dazadibas.

  Lasot komentarus vismaz man radas prieksstats, ka tie cilveki, kas naidigi izturas pret "citadakajiem", tada veida kompense savus kompleksus vai savas neveiksmes (varbut to, ka viniem mazak nacies celot un vini nav bijusi zemes, kur pamatiedzivotajiem ir cita adas krasa? :)). Negribas ticet, ka citu naciju nisana ir latviesa daba. Vai ta butu sava veida genetiski iekodeta atriebiba pret ilgajiem paverdzinasanas un okupacijas gadiem? Ceru, ka ne. Jo ar tadu attieksmi musdienu pasaule ir muca jasez un uz aru pa spundas caurumu jaskatas.

  5278633172 71b63f7fe4
  Komentētājs

  Mississippi Klansman 05.01.2003 19:05
  Labdien, liberaalji !

  Es, ka Mississippi Klana loceklis un Baltais Bruninieks (taa mees oficiali saucamies - White Knights), veletos pierakstit dazas pavisam maziitinjas piezimes par sho lietu, bet ar jusu laipno atlauju es veletos aplukot vienu nedaudz atskirigu jautajumu. Redzu, ka absolutais vairakums, kas raksta komentarus par visu sho teatri, vairak pieversas jautajumam: vai Latvijaa ir vai nav rasisma parnemta sabiedriba, ka to tik aizgraabjoshi un lidz asaram aizkustinoshi mums atteloja Stila kungs. Es par to nerakstisu. Piebildisu, ka man personigi shis jocigais videoklips likas sliktas gaumes un primitivisma kalngals (lidzigi ka Zhuravljova partijas klaunaades) -- bet lai nu paliek tas uz Brivibas partijas un taas izcilo vaditaju sirdsapzinjas, mana komentara merkis ir cits.

  Mani visvairak fascineja tas, ka Stila kungs gatavojas celt prasibu tiesa pret Brivibas partiju. Lieliski! Geniali! Bet uz kada likumiga pamata? Kas ir tas likumigais pamats Latvijas likumdosana, pec kura sadu prasibu var celt? Civillikuma pants par goda un cienas aizskarsanu? Bet taja ir teikts apmeram taa: "kas aizskaris otra godu" vai tml. (man paslaik nav likuma teksta prieksaa, bet tik daudz nu jau es atceros). Kur tad Latvijas likumos ir teikts, ka persona, kas juutas apvainota tadel, ka kaut kada veida aizskarta abstrakti defineta -- es pasvitroju, ABSTRAKTI defineta, klausaities uzmanigi, sorosiiti! -- personu grupa, var celt civilprasiibu ka par SAVA goda un cienas aizskarsanu?

  Skataities, dargie sorosiiti un briivmuurnieki: Piemeram, ja es pasaku, ka Pafnuzio Bianchi no Portoferraio ir nelietis, Pafnuzio Bianchi no Portoferraio ir loti konkreti identificejama persona, kas var mani sudzet tiesa. Ja es pasaku, ka visi Skopjes pilsetas Jane Sandanska ielas 15. nama pastavigie iemitnieki ir cuukas, tad mums ir pietiekosi konkreti identificets personu loks, kas var tadejadi celt pret mani prasibu. Bet ja es pasaku, ka visi makedoniesi ir cukas -- vai tad visi makedoniesi, kas padzirdejusi par manu izteicienu, vares mesties uz Latviju, lai parpludinatu Latvijas tiesas ar civilprasibam pret mani? Tas tachu ir absurds, jo a) cik simtu tuukstoshu vai miljonu individualu prasibas pieteikumu naktos izskatit nabaga Latvijas tiesaam, un b) kada jega celt prasibu, jo vienai personai nevar but tik daudz naudas, lai apmierinatu visu sho miljonu personu prasibas (protams, ja vins nav George Soros, jusu maizes teevs un saimnieks).

  Klusu, mierigi, neuztraucaities, daargie draugi, iedzeriet cukurudeni un klausaities talak. Patiesam, ir valstis, kur persona, kas nav tiesi un personiski aizskarta ar konkreto publikaciju, var celt civilprasibu tiesa. Piemeram, ja jus, marksisti, noliksiet malaa jusu Marksa un La Veja darbus un palasisiet Francijas KPK pirmo sadalju, jus redzesiet, ka, ja persona tiek notiesata pec kriminallikuma par rasu vai religiska naida kurinasanu, tad vismaz piecus gadus pastavosa sabiedriska organizacija, kuras merkis ir rasu nesaticibas apkarosana, var but par civilprasitaju. Ikviens gudrs cilveks sapratis, ka sim iestadijumam ir simbolisks merkis, lai vainigo it ka divreiz soditu -- ka saka, paraugkartiba. Bet neviens nevar iedomaties, ka, teiksim, visi Francija dzivojosie araabi varetu versties tiesaa pret cienijamo Le Penu.

  Secinajums: si lieta bus jau ieprieks zaudeta lieta, zaudets laiks, zaudeta nauda. Kas zina, varbut kads traks 1. instances tiesnesis ari izmetis burvju triku un apmierinas Stila kunga prasibu, bet apelacijas un kasacijas instances jau nu taa lieta tiks noraidita. Ticiet man. Un padomajiet, cik nopietnas civillietas Latvijas jau ta parslogotas tiesas vareetu izskatiit taja laika, kamer tas nonemsies ar sho bullsh... atvainojiet, ar sho nejedzibu.

  Un visbeidzot. Izlasiju sho rakstu un atklaju vel parsteidzosaku faktu. Stila kungam pasam sakotneji ta ideja versties tiesa nebija radusies -- tas a priori runa vinam par labu, tas nozime, ka vins ir pietiekosi gudrs, laikam jau naak no musu miiljaas "Magnoliju pavalsts" vai vismaz no Tennessee. Vins paskatijas TV, vins bija sasutis par videoklipu, vins neesot varejis paeest -- OK, loti labi, ta ir vina privata lieta. Bet tad piezvanija Ineta Ziemele un sakurinaaja vinu: cel, cel prasibu, abet es tevi parstavesu.

  Un te nu man viena persona japakritize. Ne ne jau Ziemeles jaunkundze (vai kundze?), kas vienkarsi grib pieverst sev uzmanibu prese un tapec zina ko dara, bet gan Stila kungs. Nu ka Jus, tik pratigs cilveks ar istu dienvidnieka apkeribu (es vel joprojam ceru, ka Jus nenakat no kadas ziemelu pavalsts), varejat uzkerties uz shada makskerakja, kuru izlicis ne jau tas labaakais un viltigakais (tas ir vel maigi teikts) makskernieks? Ziemeles kundze patroksnos, pablaustisies un apklusis, bet vai tad vinjas nauda ies tiesas izdevumos? Un, kad (es saku nevis JA, bet KAD) Jus ar troksni zaudesiet pravu, zaudes ne jau Ziemeles kundze (kas bus tikai Jusu parstave un nevis lietas dalibniece), bet Jus. Nu, protams, taa nav mana darisana, ja Jus esat ar mieru piedalities klaunaadee citas personas psichologisko ambiciju apmierinasanai. Es tikai izteicu savas domas.

  Sveiciens visiem brivmurniekiem. Tikai nepazaudejiet savas kjelles un prieksautus, vectetins Markss bus dusmigs!

  Mississippi Klansman

  5278633172 71b63f7fe4
  Komentētājs

  Fonors 20.12.2002 17:11
  skolniekhkkk,

  Jūsmo droši,varbūt aizstaigā līdz kādam tejaterim,tas palīdz uzturēt jūsmības formu .Zigi vai Moiši ,ja viņa uzvārds sākas ar burtu F lasi uzmanīgāk,tur visa kā ir diezgan ,arī nekonsekvences.

  5278633172 71b63f7fe4
  Komentētājs

  skolniek 20.12.2002 12:38
  Kas mani sajūsmina ir tas, ka, ja kāds saka, ka Latvijā ir daudz rasistu, tad uzreiz parādās n-tie cilvēki, kuri sajūtās personiski apvainoti. Tas patiešām ir mīlīgi. Zigismundam jau droši būtu ko teikt...

  5278633172 71b63f7fe4
  Komentētājs


  Eldars 20.12.2002 11:48
  Eiropietei un Waldim

  Jusu apsvērumi ir diezgan līdzīgi, tāpēc esmu nolēmis apvienot atbildes vienā komentārā.

  Protams, apgalvot ka Latvija ir rasistiska VALSTS, un ka valstīs ar gadsimtu ilgajām demokrātijas tradīcijām rasisms kā parādība vispār nepastāv, būtu absurdi. Taču runa te iet par ko pilnīgi citu, proti, par Latvijas SABIEDRĪBAS attieksmēm. Gan mana personīgā pieredze, gan Džordža intervija, gan pati šī diskusija mani pārliecina, ka Latvijas sabiedrība kopumā vēl nav nobriedusi idejai, ka rasisms, ksenofobija, antisemītisms ir nosodāmas parādības un TĀS IR AKTĪVI JĀAPKARO NE TIKAI TIESISKI, BET ARĪ AR PILSONISKĀS SABIEDRĪBAS INSTRUMENTIEM. Atšķirība starp Latviju un Rietumu zemēm ir tāda, ka, ja tur apvaino, pazemo, piekauj vai nogalina rasistisko motīvu vadīti, tad par to runā presē, rīko demonstrācijas, protestus, pieprasa izmeklēšanu, atkāpjas amatpersonas, politiķi utt. Respektīvi, problēma tiek atzīta un veikta tās profilakse caur izglītību, politkortektumu, toleranci utt. Bet mēs vienkārši noliedzam problēmas un kā pirmklasinieki atkārtojam iezubrēto dzejolīti par traģisku vēsturi, sak, ko no mums var prasīt?

  5278633172 71b63f7fe4
  Komentētājs

  Eiropiete 20.12.2002 10:41
  Eldaram

  Rasisms nav Latvijā dzimusi parādība, tai izcelsme ir meklējama daudz dziļāk. Ja kāds Latviju nodēvē - kaut arī TIKAI SUBJEKTĪVI - par rasistiskāko valsti pasaulē, tad man ir tiesības SUBJEKTĪVI sacīt, ka šim cilvēkam ir dubultstandarti gan attiecībā uz to, kas ir rassisms, gan uz to, kas notike viņa dzimtenē ASV un kas - citās valstīs.

  Un kā, Eldar, Jūs vērtējat to, ka patlaban ASV notiek masveida VALSTS sankcionēti arābu aresti - tikai par to, ka tie ir arābi? Vai tiešām šādu rasisma citadeli cvar salīdzināt ar valsti, kur uz vienu melno ne tā paskatījušies, vēl vienu piekāvuši, bet kādu arī nolamājuši (turklāt krievi)?

  Man pietiek klausīties, ka Latvija ir antisemīsikākā, rasistiskā un krievus nemīlošākā valsts pasaulē, jo tā nav taisnība! Mēs esam tādi paši cilvēki ar visiem trūkumiem kā visā pasaulē, slimojam ar tām pašām civilizācijas slimībām, un ir stulbi kā tādiem grēku nožēlniekiem pie katra sīkākā pārmetuma kaisīt pelnus uz galvas un vaimanāt "Mea culpa" vai "Tādi mēs, tie latvieši, ļaundari, esam!"

  5278633172 71b63f7fe4
  Komentētājs

  Eiropiete 20.12.2002 10:40
  Eldaram

  Rasisms nav Latvijā dzimusi parādība, tai izcelsme ir meklējama daudz dziļāk. Ja kāds Latviju nodēvē - kaut arī TIKAI SUBJEKTĪVI - par rasistiskāko valsti pasaulē, tad man ir tiesības SUBJEKTĪVI sacīt, ka šim cilvēkam ir dubultstandarti gan attiecībā uz to, kas ir rassisms, gan uz to, kas notike viņa dzimtenē ASV un kas - citās valstīs.

  Un kā, Eldar, Jūs vērtējat to, ka patlaban ASV notiek masveida VALSTS sankcionēti arābu aresti - tikai par to, ka tie ir arābi? Vai tiešām šādu rasisma citadeli cvar salīdzināt ar valsti, kur uz vienu melno ne tā paskatījušies, vēl vienu piekāvuši, bet kādu arī nolamājuši (turklāt krievi)?

  Man pietiek klausīties, ka Latvija ir antisemīsikākā, rasistiskā un krievus nemīlošākā valsts pasaulē, jo tā nav taisnība! Mēs esam tādi paši cilvēki ar visiem trūkumiem kā visā pasaulē, slimojam ar tām pašām civilizācijas slimībām, un ir stulbi kā tādiem grēku nožēlniekiem pie katra sīkākā pārmetuma kaisīt pelnus uz galvas un vaimanāt "Mea culpa" vai "Tādi mēs, tie latvieši, ļaundari, esam!"

  5278633172 71b63f7fe4
  Komentētājs

  waldis 19.12.2002 14:19
  Eldaram!

  Piesardzība un neuzticība pret svešo, atšķirīgo kas šeit tāpat kā visur citur neapšaubāmi pastāv nekādā mērā neapstiprina Jūsu tēzi, ka kopumā Latvijas sabiedrība ir rasistiski noskaņota. Jebkura cilvēku formāla vai neformāla grupa svešo vai jaunpienācēju sākotnēji uzņem ar piesardzību un vērtējoši. Tā tas notiek tāpēc, ka tāda ir cilvēku daba (psiholoģiskās īpatnības). Jauniņajam jeb atšķirīgajam vienmēr ir jāpierāda šai grupai, ka viņš tai ir piederīgs, citiem vārdiem, jākļūst par savējo. Tas, ka daudzi Latvijas iedzīvotāji, ieraugot personu ar tumšu ādas krāsu, blenž vai vārdiski skaļi cenšas aprakstīt redzamo var arī liecināt par vienkāršu takta un pieklājības trūkumu. Bet tas nenozīmē, ka šie cilvēki ir rasistiski noskaņoti vai tieši otrādi nerasistiski. Pat ļoti ir pieļaujams, ka daļa no šādiem blenzējiem pēc personīgas iepazīšanās ar minēto indivīdu, to pilnībā identificēs ar sev piederīgajiem. Cita lieta ir tie, kas ar saukļiem "sitam nigerus" vai tamlīdzīgiem metīsies svešiniekam virsū, lai to fiziski ietekmētu vai citādi pazemotu. Te tā lieta skaidrāka, kaut gan arī ir iespējams, ka minētajai grupai bija vienalga kuru tieši sist, un minētais apzīmējums radās vienkārši upura konkretizācijai, proti, tikpat labi viņi varēja izsaukties "sitam gansus" vai "sitam vaņkas", vai "sitam čurkas" utt. Un ticiet man, ka mūsu sabiedrībā daudz biežāk izskan tieši pēdējie saukļi. Bez tam uzbrucēji vienmēr vārdiski cenšas upuri pazemot un noniecināt, jo tādējādi viņi paši sev attaisno šo principā neizprovocēto agresiju, starp citu, gandrīz jebkura fiziska agresija tiek papildināta ar vārdiskiem apvainojumiem. Patiesībā īsts pārliecināts rasists uzbrūkot var iztikt vispār bez vārdiskiem pašattaisnojumiem, jo viņaprāt uzbrukts tiek zemākas dzīvības formas pārstāvim (Jūs taču arī, nospiežot mušu, tai neveltat lamu vārdus).

  Ko es gribu ar šo visu pateikt? Tikai to, ka šī neabšaubāmi pastāvošā problēma nav tik vienkārši aprakstāma un risinājumi nav rodami dažu pašapliecināties kāru juridisprudences korifeju organizētās tiesas prāvās. Eh, ja tā to varētu izdarīt, tad ASV rasisms jau būtu pilnībā iznīdēts, tāpat kā melnās bakas un citas vēl 40 gadu atpakaļ plaši izplatītas lipīgās kaites.

  5278633172 71b63f7fe4
  Komentētājs

  Eldars 19.12.2002 13:24
  Eiropietei

  Velreiz nakas atgadinat, ka Stils pauz savu personisko, subjektivo viedokli, vins stasta par savu pieredzi, nevis pretende uz zinatniski izsverto petijumu. Un vina personiska pieredze, diemzel, nav iznemums, bet tikai apliecinajums tam, par ko sen jau bija aizdomas - ka Latvijas sabiedriba kopuma ir tomer diezgan rasistiska un neiecietiga. Es negribetu teikt, ka rasisms pastav ka valsts ideologija, respektivi, ka seit uzskata melnadainos par zemakas skiras cilvekiem. Bet piesardziba un neuzticiba pret sveso, atskirigo seit, neapsaubami, pastav. Savukart, politiki un mediji citigi kultive latviesos cieteju un upuru kompleksu, kas pasi ir bezspecigi arejo (vienmer naidigo) ietekmju prieksa. Kopuma tas viss nodrosina labveligo augsni rasisma un ksenofobijas izpausmem.

  Runajot par "melno" rasismu vai musulmanu rasismu, jaa, tads, neapsaubami, pastav. Vajadzeja notikt kam tik briesmigam, ka 11.09., lai par to saktu runat pilna balsi. Bet, sakiet, kads tam ir sakars ar konkreto situaciju Latvija, kas seit tiek apspriesta? Diskusijas tema nav abstrakti par rasismu, ta ir konkreti par rasismu Latvija.

  5278633172 71b63f7fe4
  Komentētājs

  Eiropiete 19.12.2002 12:09
  Manuprāt, ļoti laba piebilde. Runāju ar kādu cilvēku, kurš trīs gadus bija nostrādājis Čikāgā. Viņš teica: "Tajā pilsētā ir rajoni, kuros, nedod dies, ja tev sabojājas māšīna un nākas apstāties." - "Bet kas būs tad, ja tas tomēr ar mani notiktu?" - "Tad tev vajadzētu ar ātrumu vismaz 70 km/h skriet prom neatskatoties."- "Bet ja es neskrietu? "- "Tad tevi aplaupītu, piekautu, mašīnu izdemolētu... Tas no manas personiskās pieredzes."

  Manuprāt, rasisms pret baltajiem pastāv arī no nēģeru (melno? nigeru? afroamerikāņu?) puses. Tāpat kā no aziātu un arābu puses. Tikai nav pieklājīgi par to runāt, jo pasaulē pazīstams ir uzskats, ka rasisms ir tad, kad kādam BALTAJAM nepatīk kādas citas krāsas cilvēks. (Starp citu, milzīgi rasisma uzplūdi pēc 11. septembra ASV vērojami pret arābiem. Un psihologi to tā mierīgi cenšas analizēt un skaidrot, kāpēc tā, nevis nosoda "rasisma vīrusa inficētos").

  Nosaukt Latviju par visrasistiskāko valsti pat pirms ASV - manuprāt, tas ir pilnīgs un galīgs absurds. Rasisms jau nav tas, kas izpaužas, ja NE TĀ paskatās, kādu rupji apsaukā (ak un vai, kā baltie apsaukā baltos, ausis vīst!) Tā ir daudz dziļāka parādība, kuru nevar tā divos vārdos izklāstīt, lai to visu nepadarītu banālu un nevienkāršotu.

  Un vēl - man nepatīk, ka intervētāja attiecībā uz problēmu un attieksmē pret Stīla kungu ir bijusi ļoti tendencioza. Vairāk uzstājoties kā advokāte, nevis žurnāliste. Tik klaji paust simpātijas pret cilvēku tomēr nedrīkst, tas traucē vitu tekstu uztvert objektīvi. Reizēm Vāveres kundze pat it kā izaicina Stīlu, lai viņš pateitku kaut ko tādu, kas apstiprinātu viņas iepriekšpieņēmumu, ka "Latvijā valda rasisms". Bet ja kāds ar savu rasi pelna naudu - kā "Los Amigos"? Kādas vēl ir viņu izpildījuma kvalitātes, atskaitot to, ka viņi demosntrē neparastu salikumu - melnu ādu un latviešu dziesmas?

  5278633172 71b63f7fe4
  Komentētājs

  Fonors 18.12.2002 19:10
  Visu Latvijai!  Nevajag pārcensties ,viņš t.i. D.Stīls nemelo,viņš tikai stāsta par savu pieredzi un tur viņam var ticēt.Viņš ir sasteigts citur ,saucot Latvijas sabiedrību par rasisma pārņemtāko. Vai tik tu pats neesi kāds iesūtīts provokators?

  5278633172 71b63f7fe4
  Komentētājs


  "Visu Latvijai!" 18.12.2002 18:35
  Kādas īr šī cilvēka tiesības izplatīt melus par Latviju?! Ja jau tik ļoti nepatīk vietējā kultūra, kāpēc tad viņš nemeklē sev piemērotāku?

  5278633172 71b63f7fe4
  Komentētājs

  Fonors 18.12.2002 16:41
  Nu johambī ,kā te lietas iegriežas! Jack Ripper jau ir kļuvis par necivilizētu mežoni.

  Eldar! Uzmanieties,man ir aizdomas ,ka rasisms Latvijā jau ir kļuvis nevaldāms.Steidzīgi rakstiet ziņojumu uz ANO,NATO,ES,Sorosa fondu un citām donorinstitūcijām.Šitā lieta ir tā gruntīgi jāizpēta,nu ,lai tak šie maksā. Lūdzu pievērsiet uzmanību JX komentāram ,kurā tiek slavēts melīgs pētījums,kas it kā pierādot Latvijā pastāvošo toleranci.

  5278633172 71b63f7fe4
  Komentētājs

  Eldars 18.12.2002 16:05
  Jack Ripper,

  Ar saviem izteikumiem Jūs pats sevi esat ierindojis ārpus civilizētas sabiedrības, bet Jūs, protams, savā provinciālajā aprobežotībā to nekad neapjēgsiet. Vēlētos arī uzsvērt, ka man nav nekādas vajadzības atspēlēties ne Jums, ne kādam citam, jo es, atšķirībā no Jums, neesmu mazvērtības kompleksa nomākts. Šī ir mana pēdējā atbilde Jums, jo nav laika tik neproduktīvām nodarbēm, kā strīdi ar analfabētiem un slinkiem.

  5278633172 71b63f7fe4
  Komentētājs

  ruudis 18.12.2002 15:08
  nu sakait ko gribiet - ir diivaini ieraudziit neegjeri slidojot uz baltezera ledus!

  un tas nav rasisms, jo es nesaku ka viņš uz ledus izskatās sliktāk par balto vai labāk par ķīnieti - ir vienkārši skaidrs, ka viņš nav šeit līdz galam iederīgs.

  un tāpat kā uz baltezera ledus - viņš diez vai iederās nāves maskā budēļos.

  bet pasarg dievs, es tač viņu nedzenu prom.

  5278633172 71b63f7fe4
  Komentētājs


  Jack Ripper 18.12.2002 14:52
  Kapitālismā cilvēki to vien dara, kā domā kur nopelnīt.

  Attiecībā uz Stīla k-gu un kompensāciju - laiks rādīs.

  Manus komentārus Jūs varat pielīdzināt kam vien gribat. Cik saprotu Jūs pašu arī dažreiz kaut kam ir pielīdzinājuši. Varat atspēlēties uz mani, laipni lūdzu.

  5278633172 71b63f7fe4
  Komentētājs

  Eldars 18.12.2002 11:49
  Jack Ripper

  Neesmu personigi pazistams ar Dzordzu, bet nez kapec man liekas, ka nauda vinam nebut nav primarais merkis. Nu nevar visur saredzet tikai savtigus motivus. Citadi Jums butu jaatzistas, ka esat marksists. Bet pastav ari tada lieta, ka goda un cienas aizkarsana, un cilvekiem ir visas tiesibas versties tiesa, kaut ari Dzordzs to negrasas darit. Tacu runajot par rasismu Latvijas sabiedriba, varu apgalvot, ka tas pastav kops muzseniem laikiem. Es pats to esmu pilna mera izbaudijis gan no latviesu, gan no krievu puses sava no "videja baltiesa" nedaudz atskiriga areja izskata del. Jums neviens nedeva tiesibas skirot Latvijas cilvekus, kas "pelnijis"dzivot seit un kas ne. Butiba jau Jusu komentari pielidzinami rasu naida kurinasanai, un visa civilizetaja pasaule ta ir sodama lieta, bet tikai ne Latvija.

  5278633172 71b63f7fe4
  Komentētājs


  JX 18.12.2002 11:03
  Laba diena rasistiem un nerasistiem!

  Runājot par šeit vairākkārt pieminēto Baltijas Datu nama pētījumu (1998.g.) rezultātu interpretāciju, es vēlētos piebilst, ka 1999.gadā BDN piedalījās European Value Survey projektā, kurā tika pētītas ~35 Eiropas valstis. Atļaušos darīt zināmu, ka saskaņā ar šiem datiem Latvijā bija viens no augstākajiem etniskās un reliģiskās iecietības rādītājiem visā Eiropā. Tiesa, mēs mazliet vairāk nekā Rietumeiropas zemju iedzīvotāji neciešam narkomānus kā savus kaimiņus. Sīkāki dati atrodami angļu valodā publicētajā atskaitē par šo pētījumu. Viens acīmredzams skaidrojums šim šķietamajam paradoksam meklējams vēsturē - Latvijas teritorijā jau gadsimtiem ilgi apgrozījušies dažādu tautu pārstāvji.

  JX

  5278633172 71b63f7fe4
  Komentētājs

  Jack Ripper 18.12.2002 08:23
  Hilarijai,

  vai patiešām jums liekas, ka esmu izteicis apgalvojumu, ka Stils prasis kompensāciju uz kadas noteiktaas ļaužu grupas rēķina? man gan liekas tur bija jautājuma zīme.

  Tas, ka Stīls neprasa naudu tagad, nenozīmē, ka viņš to nevarētu prasīt nākotnē, grozot prasību vai kā citādi. Naudas smarža iedarbojas uz cilvēku reibinoši. Es neticu ideālistiem, kuri no nekā var nopelnīt naudu un to palaiž garām. Kapitālismā cilvēki tiesājas pamatā dēļ naudas.Vai tad prasības pret tabakas kompānijas ar milzīgajiem punitive damages uz to nenorāda. Austrālijā cilvēks tiesājās pret franču autobūves kompāniju jo pārsniedzot ātrumu bija cietis avārijā un tagd gribēja vainot ražotājus par sliktu automašīnas konstrukciju. Bijušo vergu pēcteči arī domāja, ko un no kā varētu noslaukt (atceraieties ko teica Collin Powell šajā sakarā).

  Stīla k-gs pašlaik ir gards kumoss palīdzēt gribētājiem.

  5278633172 71b63f7fe4
  Komentētājs


  Hilarija 17.12.2002 20:19
  Jāni --

  Tu runā par to, kā cilvēkiem, kuri šeit iebrauc, ir jāmācās pielāgoties. Džordžs šeit ir dzīvojis 8 gadus, viņš runā latviski un dzied latviešu korī un viņam šeit ir draugi. Nezinu, kāda pielāgošanās Tev vēl ir padomā?! Viņš arīdzan ļoti skaidri pasaka, ka tie nav atsevišķi krievu huligānu izlēcieni, kā latviešiem labpatiktos domāt (jo sliktie ir kādi "citi", ne mēs). Tā kā Tev vienkārši nav taisnība. Tas, ko man ir visgrūtāk saprast, ir kā cilvēki var ar milzu pārliecību noliegt, ka mūsu sabiedrība ir rasistiska -- kas jūs akli esiet, neredziet, kas darās piemēram DELFos un arī šeit? Jūs neticiet tam, ko saka Džordžs un citi šajā diskusijā? Bet viņi taču runā par skaidriem faktiem, nevis par cilvēktiesību konvencijām. Tāds naida vilnis sen nav manīts par jebkādu tēmu. Dīvaini -- no vienas puses tauta lamājas pā cilvēkiem ar tumšu ādas krāsu visšausmīgākajiem vārdiem, no otras puses tie paši, kas lamājas, ir nikni, ka viņus dēvē par rasistiem. Nu kur te ir loģika?

  PS DELFos debates beigās bija viens komentārs, angliski -- adresēts Džordžam (it kā viņš nesaprastu latviski) -- kura būtība īsumā bija šāda: Džordž, Tu esi labs un jauks, bet davai atsakies no šīs tiesas lietas, jo tā pazemo(!) visu Latvijas tautu. Komentāri lieki...

  5278633172 71b63f7fe4
  Komentētājs


  janisl 17.12.2002 18:23
  Hilarijai

  Jā, patiesi , mums ir jāmācās, taču arī cilvēkiem, kuri šeit iebrauc, ir jāspēj apgūt jaunais un savstarpēji labvēlīgas vai vismaz neitrālas attieksmes rašanos nebūt neveicina Dž.Stīla izteikums par rasisma pārņemtu sabiedrību-t.i. saruna starp pusēm ir apgrūtināta, ja viena no tām sākotnēji pauž tikai savu sašutumu un emocionālo aizvainojumu un otrai pusei nākas taisnoties. Ar to gribēju vien teikt, ka atsevišķi krievu valodā runājoši huligāni taču nepārstāv visus latviešus un krievus un domāju , ka raksta autorei būtu bijis lietderīgi uzklausīt un publicēt arī citu Latvijā jau ilgāku laika periodu dzīvojošu tumšādainu cilvēku viedokli par šo jautājumu.

  Šķiet , šodien esmu uzrakstījis jau par daudz...

  5278633172 71b63f7fe4
  Komentētājs

  Hilarija 17.12.2002 18:18
  Jackam Ripperam --

  pirms atvēzējies apvainot Džordžu, ka viņš "prasīs kompensāciju uz pensionāru un skolotāju algu rēķina", varbūt tomēr izlasīsi interviju? Tur skaidri un gaiši pateikts, ka viņš neprasīs kompensāciju, jo tas nav viņa mērķis. Noņem sev klapes no acīm, savādāk Tu redzi tikai to, ko izvēlies - un Tu acīmredzot izvēlies redzēt, ka Džordžs ir "sliktais", jo atļāvies lūk nosaukt rasistus par rasistiem un izdarīt secinājumus, balstoties uz savu pieredzi šeit. Kāds absurds!

  5278633172 71b63f7fe4
  Komentētājs

  Hilarija 17.12.2002 17:34
  Jāni --

  es nedomāju tik daudz par personisko pašapziņu un pašnovērtējumu bet drīzāk gan attieksmi: "mēs jau paši neko nevaram, visi mūs māca, ja atbrauks svešie, mums pēc definīcijas būs viņiem jāpakļaujas ...." Tāda attieksme, kas dveš no daudziem komentāriem gan šeit, gan DELFos, manuprāt ir diezgan kaitīga, jo kā ar tādu attieksmi progress un izmaiņas vispār ir iespējamas? Ne jau mums "jādara, kā Amerikā" vai ES vai vēl kautkur, bet jāspriež loģiski un jāpieņem tas, kas ir labs un vēlams. Piemēram, Latvijā visu laiku nebija cilvēku ar citu ādas krāsu, bet tagad tādi būs (jo neslēgsim jau ciet robežas un nedzīvosim mucā, kā padomijā), tā ir izmaiņa, nu tad jāmācās šajā jaunajā situācijā kā pret viņiem izturēties. Visu svešo noliegt ir tāda ksenofobiska, konservatīva attieksme, kas ne pie kā laba nenovedīs. Ko šādā situācijā nozīmē "mācīties"? Manuprāt, skatīties kā pret šādām pārmaiņām un lietām izturās civilizētās valstīs un skatīties, vai tas ir labi vai slikti un ko mēs paši galu galā gribam darīt. Otra lieta, kas jādara, ir jāuzklausa ko domā cilvēki, kas šeit iebrauc vai dzīvo - īpaši, ja viņu spriedumi nav mums pašiem glaimojoši, jo pastāv taču iespēja, ka arī mēs kaut ko varētu darīt savādāk?

  5278633172 71b63f7fe4
  Komentētājs

  janisl 17.12.2002 16:00
  Hilarijai

  Nav jau korekti lietot tādus visai nekonkrētus jēdzienus kā mēs, latvieši, Latvijas iedzīvotāji, un tādējādi piedēvēt viņiem noteiktas īpašības un rakstura iezīmes. Tomēr šajā gadījumā tas atbilst tendencēm intervijā, par kuru diskutējam un arī komentāros pamatā tiek izmantoti dažādi vispārīgi apzīmējumi.Vēlreiz vienā teikumā atkārtojot savu domu- latviešiem kā tautai kopumā nav raksturīga vēlme pakļaut citus t.i. latvieši vairāk ir gatavi aizstāvēties, nevis uzbrukt.

  Tu jautāji, vai rasisma saknes latviešos nav saistītas ar ārkārtīgi zemo pašapziņu (šeit gan vēlos vēlreiz piebilst , ka neuzskatu latviešus par rasistiem). Varu pieņemt, ka mana pašapziņa nav augsta, taču līdz šim neesmu nonācis pie secinājuma, ka vajadzētu jebkādā veidā pazemot tumšādainus cilvēkus, un tādējādi paaugstināt savu pašnovērtējumu. Domāju , ka ļoti zems vai arī ļoti augsts pašnovērtējums, varētu būt viens no faktoriem, kura ietekmē cilvēki pieņem rasisma idejas- piepildot slēpo vēlmi būt pārākam (pie zemas pašapziņas) vai arī pierādot savu parākumu (pie augstas pašapziņas) , taču tikai kopā ar citiem faktoriem- vēsturisku notikumu un ideju ietekmi, sabiedrībā valdošu noskaņojumu, izglītības līmeni, audzināšanu ģimenē.

  Vēl- esot jau ļoti labi, ja cilvēks sevi novērtē adekvāti, taču man gluži subjektīvi labāk šķiet sevi vērtēt nedaudz zemāk. Tam arī acīmredzot ir savi iemesli...

  5278633172 71b63f7fe4
  Komentētājs

  Fonors 17.12.2002 14:44
  Eldaram.

  Paldies par sirsnīgo padomu! Tūlīt jau skriešu,vēl tikai iztīrīšu zobus un sabuktēšu bikses.

  Tomēr nedaudz šaubos par savām teksta uztveres spējām,tu taču Eldar,saproti,kretīns paliek kretīns.Varbūt,lai izvairītos no iespējamām problēmām tu varētu palīdzēt man un citiem še sastopamiem idiotiem,rasistiem un mazvērtības kompleksu plosītiem ļautiņiem-nu sastādi tādu kā latviešu valodas kastrācijas vārdnīcu,lai taču mēs beidzot tiekam pie gara gaismas

  5278633172 71b63f7fe4
  Komentētājs


  Eldars 17.12.2002 14:31
  Fonoram

  Cienījamais, šodien pēc darba - žigli uz bibliotēku, palūdziet, lai Jums atlasa literatūru par rasismu un toleranci. Spriežot pēc tā, ka Jūs izmantojat internetu, Jums, droši vien, nebūs problēmu apzināt arī alternatīvos informācijas avotus par šīm tēmām. Kā ar valodu zināšanām? Principā ar angļu un krievu vajadzētu tā kā pietikt. Vienojamies šādi - dodu Jums gadu tēmas apzināšanai, tad tiekamies un diskutējam. OK? Bet pagaidām atvainojiet.

  P.S. Labā toņa grāmatas arī pieejamas gan bibliotēkā, gan grāmatnīcās.

  5278633172 71b63f7fe4
  Komentētājs

  Fonors 17.12.2002 14:22
  Eldaram.

  Liksim nu mierā manu personību,liekas ,ka te tika it kā diskutēts par citu tematu?!

  Manis izvēlētais komentāru stils un valoda bija vienkārši reakcija uz diskusiju,kas te jau bija aizsākusies.Farss reizēm ir interesantāks par bezjēdzīgu sarunu.

  Interesanti,kā gan es aizskāru cienījamo sky? Mani bite nodēvēja par kretīnu,laikam jau nekas cits neatlika kā uzvesties atbilstoši ekspektētajam,ja jau kretīns tad kretīns.

  5278633172 71b63f7fe4
  Komentētājs

  Jack Ripper 17.12.2002 14:10
  Waldi,

  esat labi uzrakstijis.

  Izskatās, ka centīgie rasisma apkarotāji dienās gatavojās raust contingency fees. Ne jau velti Stīla intervijā ir pieminēta tiesa. Kā galējais viņu mērķis varētu būt vērst prasību pret Latvijas valsti un dabūt brangu kompensāciju (varbūt uz pensionāru vai skolotāju rēķina?). Dzīve rāda, ka idejisko cīnītāju, vai tie būtu anarhisti, vai jakobīņi, vai komunisti., nemaz tik daudz nav.

  5278633172 71b63f7fe4
  Komentētājs

  waldis 17.12.2002 13:48
  Atbilde uz sky, 16. decembris, 2002 23:31

  1. To, ko jūs šai replikā piedēvējat man, es neesmu rakstījis! Vārdi gan it kā ir mani, bet vārdiem pašiem par sevi nav nekādas nozīmes, ja tie neveido nobeigtu domu. Tas ir tā pat kā mūzikā, tikai 7 notis, bet melodijas tik dažādas. Šī ir jūsu kompozīcija, pati lūdzu to arī izpildiet.

  2. Tālāk seko jau par klasiku kļuvušais teiciens “Neesmu lasījusi, bet nosodu”. Te nu gribētos jums pajautāt, kā gan jūs domājat “tolerēt” vai “netolerēt”, ja pat nēmēģinat noskaidrot, ko patiesībā citi mēģina pateikt. Emocionāli mēs visi laiku pa laikam esam, pat jūs (skat. sky, 13. decembris, 2002 19:38 Gribēju ko teikt Jack Ripper, bet sapratu, ka uz "es esmu idiots un ar to lepojos" veida apgalvojumiem tiešām nevaru atļauties tērēt laiku.), nemaz nerunājot par jūsu pirmo repliku, kas vispār sastāv tikai no vieniem vienīgiem emociju izvirdumiem. Varbūt tomēr izlasiet manas replikas no 12. decembra 12:10 un 17:11, tur es paskaidroju savu pozīciju.

  3. Par jūsu daudzkārt pieminēto Pabrika kunga rakstu. Uzskatu, ka uz 4 gadu vecām aptaujām tik dinamiskā attīstības posmā esošā sabiedrībā kā mūsējā atsaukties ir nekorekti. Bez tam Pabrika kungs, manuprāt, ir visspekulatīvākais un subjektīvākais no LR politologiem.

  4. Apgalvot, ka Latvija (valstisks veidojums) ir rasistiska, ir pilnīgi absurdi, jo LR likumdošana šajos jūtīgajos jautājumos ir tik pamatīgi vētīta un slīpēta, ka pat Van Der Stūla kungam vairs būtisku iebilžu neradās. Rasistiska var būt Latvijas sabiedrības visas vai tās daļas uzskatu sistēma, rīcība, attieksme utm. Te nu demagoģiskiem cīnītājiem pret šo kaitīgo parādību paveras burvīga iespēja, proti, vispirms piedēvēt kādam apgalvojumu, ka Latvijas sabiedrībā nav rasisma pazīmju un tad ar putām uz lūpām, piesaucot konkrētus gadījumus, pierādīt pretējo. Slavas lauri garantēti, cīnītja pret rasismu nosaukums arī, bet vai apgāžot acīmredzami absurdus apgalvojumus tiešām samazinās rasisma izplatība Latvijas sabiedrībā? PROTAMS, ka Latvijā ir cilvēki ar rasistiskiem uzskatiem (skat. Guntis Stamers, 11. decembris, 2002 15:40) un ne viens vien, bet ne jau par to ir runa. Runa ir par to, ka Stīlsa kungs ar saviem emocionālajiem pārspīlējumiem rada tik pat emocionālu pretreakciju, kas situāciju tikai pasliktina. Vai tiešām viņš, jūs, juriste Ziemele un vēl daži uzskata, ka rasisms ir apkarojams ar intervijām, tiesas procesiem, apsaukāšanos, birku karināšanu, draudiem, vainas apziņas iedvešanu? Ka tik ne tā? Un beidzot, iedomājaties sevi skolotājas lomā, 25 15-gadīgu, pašpārliecinātu, egoistisku tīņu priekšā, kuri dzīvu nēģeri, indusu vai Austrālijas aborigēnu nekad nav redzējuši, toties katru dienu skatās TV bojevikus, MTV klipus, lasa velns viņu zin kādas grāmatas, avīzes, grib par katru cenu izcelties un pašapliecināties (kaut vai ar stulbību un rupjību), nesekmīgi mēģina tikt galā ar saviem satrakojušamies hormoniem, grib visu pamēģināt, ir stūrgalvīgi un paštaisni, citiem vārdiem sakot ir tipiski tīņi, un tagad iedomājieties, ka jūs ar tiem pašiem argumentiem, ar kuriem operējāt savās atsaucēs, mēģinat viņus pārliecināt par savu taisnību. Vēlu veiksmi!

  5278633172 71b63f7fe4
  Komentētājs

  Hilarija 17.12.2002 13:03
  Jāni, tas ko Tu raksti: "Latviešos mīt bailes un aizspriedumi pret svešo, taču mēs parasti to veiksmīgi pārvaram un protam pakļauties gan vāciešiem, zviedriem, poļiem, gan arī krieviem.Droši vien spētu pakļauties arī tautai ar tumšu ādas krāsu... " diemžēl pilnībā apstiprina manu sākotnējo tēzi pirmajā komentārā par to, ka rasisma saknes latviešos ir dēļ šausmīgi zemās pašapziņas. Jo paskaties, ko Tu raksti: ir bailes, kuras tiek pārvarētas un mēs pakļaujamies ... par ko vispār ir runa?! Kāpēc automātiski kādam būtu jāpakļaujas? No kā Tu tik ļoti esi nobijies? Tu vispār nepieļauj iespēju, ka ir iespējams dzīvot kopā un nepakļauties (tas ir, dzīvot uz līdzvērtīgiem principiem)? Izklausās apmēram tā: es, aizspriedumainais latvietis, tupu uz ceļiem un gaidu, kas būs nākošais, kam es tūliņ pakļaušos.

  Tā tāda skumja diagnoze, nepiekrīti?

  5278633172 71b63f7fe4
  Komentētājs


  zvaigzne 17.12.2002 11:52
  paldies, Jani! Juus taa labi paudaat viedokli, kas par 100% atspoguljo arii manas domas. ar to es varu beigt savas viesizrades shai diskusijaa.

  5278633172 71b63f7fe4
  Komentētājs

  Eldars 17.12.2002 11:36
  Fonor,

  Medz teikt, ka cilveka runa atspogulo vina intelektu. Pirmkart, latvietibas aizstavi, vai varetu man paskaidrot, ko nozime tadi "latviesu" vardi, ka "davai, rubi, vot pa piemeru" utt.? Sadu vardu izmantosana jau liecina par tavu diskusijas kulturu. Otrkart, tavi komentari atstaj visai ievainota, sarugtinata cilveka iespaidu, jo tu bruci virsu visiem, kas tev nepiekrit, bet nevis ar argumentu palidzibu, bet ar kaut kadiem, maigi izsakoties, diezgan neinteligentiem izlecieniem. Piem., neesmu ieverojis, lai kads no taviem oponentiem butu kaut ko teicis par tavu ebrejiskumu, bet Jurists joprojam sauc ebrejus par zidiem. Toties tu visai rupja forma apvaino Sky. Kas isti ir tava problema?!

  5278633172 71b63f7fe4
  Komentētājs

  janisl 17.12.2002 11:00
  Latvieši nekad savā zemē nav izmantojuši melno vergu darbaspēku. Latvijas pilsētās nav melno rajoni. Latvijas policisti nav bieži nofilmēti, pielietojot fizisku vardarbību pret tumšādainajiem, un publiski nav pieejama informācija par šādiem gadījumiem. Labējo ekstrēmistu un nacistiska rakstura organizācijām Latvijā ir ārkārtīgi niecīgs atbalsts un tās nemaršē pa ielām, nerīko plānotus uzbrukumus tumšādainajiem.

  Latviešos mīt bailes un aizspriedumi pret svešo, taču mēs parasti to veiksmīgi pārvaram un protam pakļauties gan vāciešiem, zviedriem, poļiem, gan arī krieviem.Droši vien spētu pakļauties arī tautai ar tumšu ādas krāsu... Latviešiem sagādā grūtības vienam ar otru diskutēt, jo katra atšķirīgā doma tiek uztverta kā personisks apvainojums. Latvijas iedzīvotāji mēdz būt nežēlīgi pret citādajiem. Pierādījumi par Latviju kā ar rasismu pārņemtu sabiedrību balstās uz emocijām un atsevišķiem gadījumiem (Dž.Stīla intervijas ) vai ir hipotētiski un ārkārtīgi plaši interpretē rasisma definīciju (A.Pabrika pētījums).

  5278633172 71b63f7fe4
  Komentētājs

  Fonors 17.12.2002 00:23
  Hei,Sky,mani pavilka uz ķiķi!

  Nu pastāsti man tumsonīgam rasistam,kāda ir atšķirība starp rasismu,kas it kā plucina šo sabiedrību un cilvēkiem,kas pieturas pie rasistiskiem uzskatiem.Ja jau šī sabiedrība ir rasistiska tad jau ir jābūt kādai likumā iemiesotai liecībai,otherwise tu blefo.Te tā bieži tika piesaukta Čevera partijas rasistiskā reklāma,nu ,lūdzu ,atgādini man tumsonim ,cik vietas tad ieguva šajā Saeimā čeveristi.Laikam jau vairākumu,jo nevar būt,ka rasistiska sabiedrība būtu balsojusi par kādu citu nerasistisku partiju.

  5278633172 71b63f7fe4
  Komentētājs

  Fonors 17.12.2002 00:04
  Sky

  Acīmredzot ,kā jau tevis detektēts latviešu rasists,vēlētos tev atvainoties,ka iepriekšējā komentārā uzrunāju tevi par vecīti,lai gan tu ,kā izrādās esi ne-vecītis.Nu ko darīt arī sieviešu diskriminācija Latvijā ,cik zināms ,plaukst ziliem ,jo ziliem ziediem un biediem.Bitei bija pilnīga taisnība-kur sper soli tā mēslos iekšā,es teiktu ,ka drīzāk gan mīnās,jautājiens ,kas gan tās mīnas ir atstājis?(Incanti,kas regulāri piekakā manu trepju rūmi,vai tiešām kāds produktīvs insekts!?Hmm....)

  Kā redzu demagoģija un selektīva citātu atlase tev izdodas.Forši,davai,rubī tālāk!

  Ja tu pie tā Dr.Pabrika teksta esi kavējusies,tad saņem spēkus un palūkojies arī uz komentāriem pie šī paša teksta,tie ir daudz interesantāki...un ticamāki.

  5278633172 71b63f7fe4
  Komentētājs


  sky 16.12.2002 23:31
  Fonoram - "Lasot pirmos t.i. Walda un arī citu autoru komentārus radās iespaids,ka izvērtīsies argumentēta diskusija, tomēr nekā.."

  Ieskatījos pirmajā Walda komentārā. Atklāti sakot, nevienu citu no viņa komentāriem neesmu lasījusi, jo, kā saka, tas, ka viņam ir viedoklis, nenozīmē, ka tajā būtu vērts ieklausīties. Tā nu ko es tur redzēju:

  ne tikai man, bet arī pārējiem normāliem latviešiem; visgudru caurbraucēju; vienkārši klaidoņu; pamācības; un tādējādi mūsu visu svēts pienākums ir katru reizi ieraugot šo kungu un viņam līdzīgos zemu, zemu noliekt muguru un jau savlaicīgi nolaist bikses, lai ar pateicību varam saņemt savu dienišķo pērienu; vēl kāds pervers un izlaidīgs aizjūras kiņščiks, amerikāniskā nekaunībā, savas citu cilvēku uztveres psiholoģiskās problēmas; kuriem it kā iestājas šādi "apgaismotāji"; ja Stilsa kungs uzskata, ka Latvijas sabiedrībai viņš jāpieņem ar sajūsmu tikai tāpēc,

  Tā kā nevienā argumentētā diskusijā neesmu redzējusi tik daudz emocionāli neloģiskus apgalvojumus, sapratu, ka ne tikai mūsu izpratnes par rasismu Latvijā, bet arī izpratnes par argumentētu diskusiju ir radikāli atšķirīgas.

  Taču vēl atbildēšu uz tavu frāzi "man nav nekāda pamatā Latvijas sabiedrību dēvēt par rasistiskāko vai antisemītiskāko.Dž.Stīla intervijas virsrakstā ir pausts pārmetums visai Latvijas sabiedrībai, tātad arī man!"

  vēlreiz piedāvājot politologa A.Pabrika pētījuma fragmentu:

  Latvijas sabiedrībā līdz šim ir bijis pieņemts uzskatīt, ka Latvijā rasisma nav. Šādi uzskati tika balstīti vismaz uz diviem iemesliem. Pirmkārt, Latvijā ir ļoti maz iedzīvotāju, kuru ādas krāsa nav balta. Otrkārt, šādu uzskatu pastāvēšanu ietekmēja arī Latvijas sabiedrības padomiskā pagātne. Bijušajā Padomju savienībā un tās satelītvalstīs rasisms oficiāli "neeksistēja" tāpat kā sekss un citas kapitālistiskai sabiedrībai piedēvētas netiklības. Daļēji šī iemesla dēļ, daudzi Latvijā joprojām uzskata, ka rasisma problēmas eksistē tikai rietumu valstīs, kurās ir tradicionāli daudz melnādaino vai aziātu.

  Diemžēl, pēdējo gadu pētījumi parāda ka šis viedoklis ir kļūdains. Latvijas sabiedrības attieksmēs rasisms un ksenofobija ir pārliecinoši pārstāvēti fenomeni.

  Tā piemēram, 1998.gadā veiktā Baltijas datu nama aptauja rādīja, ka aptuveni 11% latviešu būtu gatavi liegt iebraukt Latvijā cilvēkiem ar melnu ādas krāsu. Savukārt, 70% pilsoņu būtu gatavi neticēt un ar aizdomām uzlūkot cilvēku, kuram būtu netradicionāla seksuālā orientācija. 1996.gadā izdarīta aptauja savukārt parādīja, ka liela bezdarba apstākļos 25% Latvijas iedzīvotāju būtu gatavi piešķirt darbu tikai savas etniskās grupas pārstāvim. Šajā sakarā, arī apgāda Vieda publicētā, bēdīgi slavenā grāmata "Nevienam mēs Latviju nedodam" var tikt uzskatīta par rasistisku, jo veicina aizspriedumus par konkrētām cilvēku grupām.

  Ko no tā var secināt? Pirmkārt, šie piemēri ilustrē, ka kolektīvais un līdz ar to aizspriedumains vērtējums mūsu sabiedrībā, joprojām, ir plaši izplatīts. Otrkārt, tas nozīmē, ka pie konkrētiem apstākļiem, (piem. imigrācijas pieaugums, ekonomiskās situācijas pasliktināšanās) šie rasistiskie aizspriedumi var novest pie vardarbības vai konkrētu etnisko grupu diskriminācijas."

  Pie tam, man nešķiet, ka Daniels Stīls pārmeta visai Latvijas sabiedrībai. Piemēram, viņa izteicieni - Vai gribi teikt, ka Latvijā rasisms ir vairāk izplatīts nekā ASV? Proporcionāli salīdzinot šo valstu platību un iedzīvotāju skaitu, jā. Krievu nacionālistu uzbrucēju pirmie vārdi, Vairumam ļaužu tas nemaz nav svarīgi, Cilvēki ielās daudz biežāk uzbāzīgi pētīja mani neliecina, ka viņš domā pilnīgi visus cilvēkus. Kaut arī, tā kā Latvijas sabiedrības attieksmēs rasisms un ksenofobija ir pārliecinoši pārstāvēti fenomeni, viņš, protams, var šo sabiedrību raksturot kā rasistisku.

  Vispār ļoti interesanti. Tie cilvēki, kas aktīvi noliedz, ka Latvijā pastāv rasisms, paši klaji pauž rasistiskus uzskatus. Savukārt tie, kas ir izmisumā par Latvijas sabiedrības vērtībām, nav izteikuši nevienu rasistisku piezīmi. Kas man liek secināt, ka rasisti neapzinās, kas ir rasisms tāpēc arī nav spējīgi detektēt tā eksistenci Latvijā.

  5278633172 71b63f7fe4
  Komentētājs


  Fonors 16.12.2002 18:16
  Eldaram!

  Jā,es protams ņirgājos!Lasot pirmos t.i. Walda un arī citu autoru komentārus radās iespaids,ka izvērtīsies argumentēta diskusija,tomēr nekā..Tā vietā sākās pārgudreļu klasika,kurā galvenais mērķis ir nosaukt patiešām domājošu oponentu par tumsoni,idiotu utml...Tad nu es nolēmu to lietu novest līdz absurdam,jo ar to parasti beidzas visas šādi ievirzītas diskusijas. Patiesībā es nemaz negrasos apstrīdēt faktu,ka Latvijā mājo cilvēki,kurus var nosaukt par rasistiem ,antisemītiem ,ksenofobiem.Man pašam ir gadījies par to pārliecināties.Tomēr man nav nekāda pamatā Latvijas sabiedrību dēvēt par rasistiskāko vai antisemītiskāko.Dž.Stīla intervijas virsrakstā ir pausts pārmetums visai Latvijas sabiedrībai,tātad arī man!Sorry,nu neesmu es sitis nēģeru dīdžejus(laikam jau būs par to jāatvainojas,ne?).Ne vienu vien reizi uz ielas esmu gājis garām tumšādainiem cilvēkiem ,arī latviskā rasisma upurim Dž .Stīlam.Nu neesmu es viņiem neko teicis,arī sitis neesmu,nu piedodiet ,ja varat!Lasot tavus komentārus ,rodas iespaids,ka tu alksti ,lai tādi kā es sāktu dauzīt nēģerus,ne? Tu jau zini apriori,ka es viņus ienīstu ,vai ne?Vēl kaut kāda pārgudra bite savā vells kur tapinātajā arogancē paziņo,ka man nav nekāda priekšstata par minēto problēmu..,nu ira gan ,atļaušos apgalvot,ira.Vispār lasot man adresētos komentārus esmu spiests secināt,ka tie ir antisemītiski,jo vēršoties pret mani ,jūs skarat arī dažus manus senčus. Vot tā!

  5278633172 71b63f7fe4
  Komentētājs


  zvaigzne 16.12.2002 18:02
  nu, tad par ko ir sji diskusija??? labi, labi, teiksju pec butibas- ir Latvijaa cilveki (atseviski individi) ar rasistiskiem uzskatiem (izteiktiem un mazakizteiktiem, ne bridi neesmu noliegusi), bet atturesjos teikt, ka sabiedriba ir rasistiska. ja butu vienveidiba domasjana, tad butu gauzjam garlaicigi. demokratija ir nevis dazju piesauktaa "pareiza" domasjana, bet gan viedoklu daudzveidiba. tas- no manas personigas izpratnes laucinja.

  vai tad labak paliek, kad te izkliedzas- cik es demokratisks un pareizs, bet pa sapnjiem cilveks dara ko preteju........ piemers - filma "American Beauty".

  5278633172 71b63f7fe4
  Komentētājs

  Eldars 16.12.2002 17:33
  Fonoram

  Nelaimigais cilvek, neviens tevi te negrasas apsaukat, ja nu vienigi tu pats...Bet kadus racionalus argumentus tu sagaidi no citiem, ja visi tavi komentari ir tikai tada bezgaumiga nirgasanas par visu un visiem? Krieviski ir tads vards "ерничанье" - diemzel, neko citu tavos komentaros lidz sim neesmu sastapis. Ja tev ir kas sakams pec butibas - vai Latvija ir rasisms vai ne, kadas tam ir izpausmes, kada ir sabiedribas attieksme, ka pret to cinities - tad esi laipni lugts izteikt savas domas. Bet ja viss ir tikai dzeltenas preses limena "ерничанье", tad ieteiktu atrast kadu produktivaku nodarbi.

  5278633172 71b63f7fe4
  Komentētājs

  Fonors 16.12.2002 17:02
  sky

  To padomijas garu tu tā pareizi piesauci.Tā bija viena briesmīga valsts,kurā rasistu darbības rezultātā nēģeru populācija praktiski bija iznīcināta. Šausmīgi!...,bet ,ja nopietni tas brutālais tava viedokļa presings ,kas neparedz racionālu diskusiju, nepārprotami liecina par tavām simpātijām pret totalitārisma ideoloģiju.

  Nu vecīt ,piepūt vaigus,nosauc mani par kretīnu ,rasistu,idiotu un kā tur vēl...tas būs 100 komentārs,šī portāla rekords

  5278633172 71b63f7fe4
  Komentētājs

  Jack Ripper 16.12.2002 16:33
  Redz cik vienkarshi ir apliecināt rasismu Latvijā.

  Dazhi kaut ko pasaka un visi tic.

  5278633172 71b63f7fe4
  Komentētājs


  sky 16.12.2002 16:26
  Jack - Atbilde pēc būtības ir, ka tas nav tikai Stīla kunga vērtējums. Par rasismu liecina arī A.Pabrika pētījumi, tūriste irāniete, reklāmas Londonas TV, kas brīdina par rasismu Latvijā, tiesas lēmums, kas atzina, ka tumšādaino mūziķu gods un cieņa bija aizskarts, mani novērojumi par latviešu klaji rasistiskiem izteicieniem, pie Brīvības pieminekļa piekautais tumšādainais mākslinieks, diskusijas dalībnieku Hilarijas, Eldara apgalvojumi utt. utjp. Šie visi kļūdās. Bet šī ir pēdējā atbilde tev, nav vienkārši vērts. Padomju sula pārāk dziļi iezīdusies.

  5278633172 71b63f7fe4
  Komentētājs

  Eldars 16.12.2002 16:18
  Jack Ripper, Jurists un Ko.

  Vai tik gruti ir saprast, ka Stils runa par savu personisko pieredzi Latvija? Vins nav nekads cilvektiesibu eksperts, vins ir vienkarsi cilveks, kas dzivo saja valsti un dalas saviem noverojumiem un domam. Pie tam, kungi, ja Jus butu uzmanigi izlasijusi interviju, Jus ieverotu ari patiesu labvelibu Latvijai un ieinteresetibu tas attistiba. Jus esat iestregusi kaut kados arhaiskos prieksstatos, bet Latvija nekad vairs nebus tada, kada ta bija 30.gados, jo pasaule ir mainijusies, mainas ari Latvija. Globalizacija ir tikpat nenoversama ka ziema vai vasara, un cinities pret to - tas ir tas pats, kas cinities pret gada laikiem. Un, ka pierada tik daudzu Azijas, Afrikas un Latinamerikas valstu bediga pieredze, paliksana arpus globalizacijas nozime postu, badu un muzigo atpalicibu. Kurs tad ir istais Latvijas patriots - Stils, kas aicina latviesus ieklauties globalizacija un gut labumus no tas, vai Jack Ripper un Jurists, kuri labprat dzivotu apzogotaja etnografiskaja muzeja?

  5278633172 71b63f7fe4
  Komentētājs

  Eldars 16.12.2002 16:02
  Zvaigznei

  Piedodiet, bet jabut konsekventai. Vai nu baudiet "ta saucamo" demokratiju un meginiet labot to, kas Jums nepatik, pienemot sis sabiedribas speles noteikumus, vai ari brauciet uz tadam vietam, kuras tolerances serga vel nav parnemusi. Iespejamos adresatus sk. iepriekseja vestule. Ja man butu laika masina, tad varetu Jums piedavat aizbraukt uz 30.gadu Vaciju, vai - ne tik sen - uz PSRS, kas joprojam ir Jusu gariga dzimtene.

  5278633172 71b63f7fe4
  Komentētājs

  ack Ripper 16.12.2002 15:11
  Un kur tad atbilde pēc būtības

  Sanāk, ka valstis var dot nepareizu Izraelas vērtējumu. Bet Stīla k-gs ir tik precīzs un zinošs, ka nevar kļūdīties.

  Ar ko Stīla k-gs ir profesionālāks cilvēktiesību jautājumos par valstīm, ar to ierēdņu aparātiem?

  5278633172 71b63f7fe4
  Komentētājs

  sky 16.12.2002 14:54
  Pārsteidzīgais un nenopietnais Stīls, A.Pabrika pētījumi, tūriste irāniete, reklāmas Londonas TV, kas brīdina par rasismu Latvijā, tiesa, nenopietnā es, Hilarija, Eldars utt. utjp.

  Nerasistiskā, neksenofobiskā Latvija, kas indivīdus nevērtē pēc piederības tautībai un rasei, bet gan pēc katra spējām un profesionalitātes.

  "Es esmu idiots un ar to lepojos" Jacks.

  5278633172 71b63f7fe4
  Komentētājs

  Jack Ripper 16.12.2002 14:06
  Tas, ka Izraelai ir atvainojušies nepārsvītro 16 gadu periodu, kamēr rezolūcija bija spēkā.

  Ja jūs uzskatāt, ka pārsvītro, tad man jānorāda, ka valstu vērtējumi ANO līmenī ir bijuši pārsteidzīgi vai nenopietni, nemaz nerunājot par Stīla viedokli. Tikai nez vai Stīls mums atvainosies.

  5278633172 71b63f7fe4
  Komentētājs

  sky 16.12.2002 13:54
  Jack Ripper - nozīme ir tam, ka "all the former non-Arab supporters of the resolution have apologized and changed their positions".

  Juristam - arī irāniete (skat. vienu no maniem iepr. tekstiem) ir mele? Vai visi, kas apvaino Latviju rasismā, vai redz, ka plkst. 20 pie Brīvības pieminekļa, izkliedzot rasistiskas frāzes, tiek piekauts tumšādains mākslinieks, ir meļi?

  Un vēl "Atbildot uz P.S. - par ebreju valsts nosaukumu (starptautisko) Jūs neesat kļūdijies. Tomēr latviešu valodā pastāv zināmas tradīcijas (es gan neesu eksperts šajā jautājumā). Vācieši dzīvo Vācijā, zviedri - Zviedrijā, igauņi - Igaunijā u.t.t. Jūs varbūt iebildīsiet, ka Izrēla un "Žīdija" ir divi pilnīgi atšķirīgi vārdi, bet Eesti un Igaunija vai Rosija un Krievija arī ir pilnīgi atšķirīgi vārdi, pie kam šo valstu nosaukumi latviešu valodā pilnīgi atšķiras no to nosaukumiem citās eiropas valodās kur vismaz ir saklausāma fonētiska līdzība. Es, protams, neaicinu Izrēlu saukt kā savādāk kā vien par Izrēlu, tomēr vēlos norādīt, ka nevajag mēģināt saskatīt rasismu vai antisemītismu tur kur tā nav."

  Ja kāds saprot, kas ar šo visu ir domāts, varētu man izskaidrot. Argumentācija, izņemot latviešu tautas tradīcijas tautu dēvēšanā, ir pilnīgs sviests. Bet par tām tradīcijām ir jau miljons reižu runāts, ka nevajag otru saukt tā, kas viņam ir nepatīkami. Kā Hilarija teica - johaidī, vai tad to ir tik grūti saprast?

  5278633172 71b63f7fe4
  Komentētājs

  Jack Ripper 16.12.2002 13:36
  Vai tāpēc faktam, ka rezolūcija 16 gadus bija spēkā ir mazāka nozīme?

  5278633172 71b63f7fe4
  Komentētājs


  sky 16.12.2002 13:35
  Zvaigznei -

  "manu komentaru merkis bija pateikt, .. ka man nepatik, ka kads apvaino manu tautu kopuma kaa pasju rasistiskaako"

  Pārkopētais komentārs no tās foto lapas: If you are a white eurpean type you will not only have no problems w/ camera but also you are very much welcomed and loved. Latvians could be a very hospitable people as long as you belong to the right race. Otherwise, I honestly advise you to be a little alerted. I am Iranian and have lived in 4 countries (for the last 13 years in Norway), travelled to 17 countries and have never experienced so much racism as I experienced in Latvia. Riga, the capital city is a very beautiful city with old nice buildings. -- Mojtaba Talaian , June 03, 2002; 08:28 P.M. Eastern

  Varbūt ieej šajā mājas lapā un uzbrūc arī irāņu sievietei, kas bijusi 17 valstīs un nekur nav pieredzējusi tādu rasismu kā Latvijā. Arī viņa taču tevi apvaino?

  Varbūt labāk neapvainoties, bet kaut ko darīt, lai Latvija tā neizceltos ar savu ultranacionālismu un rasismu? Nē nu var jau nosodīt šos apvainotājus. Tipa, es zogu, mani apvaino, ka es zogu, bet es turpinu zagt un apvainoties, ka mani apvaino...

  5278633172 71b63f7fe4
  Komentētājs

  jurists 16.12.2002 13:31
  Eldaram,

  Atbildot uz P.S. - par ebreju valsts nosaukumu (starptautisko) Jūs neesat kļūdijies. Tomēr latviešu valodā pastāv zināmas tradīcijas (es gan neesu eksperts šajā jautājumā). Vācieši dzīvo Vācijā, zviedri - Zviedrijā, igauņi - Igaunijā u.t.t. Jūs varbūt iebildīsiet, ka Izrēla un "Žīdija" ir divi pilnīgi atšķirīgi vārdi, bet Eesti un Igaunija vai Rosija un Krievija arī ir pilnīgi atšķirīgi vārdi, pie kam šo valstu nosaukumi latviešu valodā pilnīgi atšķiras no to nosaukumiem citās eiropas valodās kur vismaz ir saklausāma fonētiska līdzība. Es, protams, neaicinu Izrēlu saukt kā savādāk kā vien par Izrēlu, tomēr vēlos norādīt, ka nevajag mēģināt saskatīt rasismu vai antisemītismu tur kur tā nav.

  Es atzīstu ka katrs cilvēks ir jāuztver kā individuāla personība. Bet nevajag attaisnot meli tikai tāpēc, ka viņš ir nēģeris. Ja to rakstu būtu sarakstījis baltais, tad gan viņa izteicieni būtu vērtēti daudz kritiskāk. Esmu pret dubulto standartu. Ja cilvēki skatās uz balto, kuram ir kādi fiziski defekti vai kurš kā savādāk atšķiras no pārejiem tad tas ir nepieklājīgi, bet ja uz nēģeri, tad tas ir rasisms. Vai tikai šis uzskats arī nav izveidojies kāda lozunga iespaidā?

  5278633172 71b63f7fe4
  Komentētājs


  sky 16.12.2002 13:26
  Jack Ripper-

  The 1975 UN resolution was part of the Soviet-Arab Cold War anti-Israel campaign. Almost all the former non-Arab supporters of the resolution have apologized and changed their positions. When the General Assembly voted to repeal the resolution in 1991, only some Arab and Muslim states, as well as Cuba, North Korea and Vietnam were opposed.
  http://www.us-israel.org

  5278633172 71b63f7fe4
  Komentētājs

  zvaigzne 16.12.2002 13:11
  Eldara kungs!

  .... man nevajag uz Baltkrieviju vai Ziemeljkoreju. varbut Jums pasjam gan vajag tur paciemoties vai dzinjaak ieskatities sevii. vai jus visas 24 stundas diennakti,7 dienas nedelja, 12 menesjus gadaa pavada liela miila un iecietiba pret visu dzivo un nedzivo visapkart, pret jebkura veida ideologijam un politiku? laipni ludzu uz Londonu, uz Austrumlondonu vai Dienvidlondonu, kur atseviskos rajonos tikai katrs 4.cilveks ir baltas rases parstavis.jus nevarat runat par abstraktiem piemeriem, ja neesat tos pardzivojis vai praktiska celja ieguvis pats!

  jaa, Londonaa un Lielbritanija ir ta saukta demokratija, bet te nav praktiskas etniskas vienlidzibas un mierigas lidzaspastavesjanas - taa nevejo un neskan no zinju parrauizju sizhetiem un rakstiem avizees. visi doma, ka taa tam butu jabut, bet tas taa nav. savadak jau presei butu par maz darba.

  manu komentaru merkis bija pateikt,

  -cik vienaldzigi ir dazju valsts apmaksatu servisu parstavji( varbut sagadisjanas (???) pec - ar melnu adas krasu),

  -ka man nepatik, ka kads apvaino manu tautu kopuma kaa pasju rasistiskaako,

  -ka man pasjai dzilji un personigi taa bija zinama mera negaidita transformacija praktiskas dzives rezultata- parversties no iecietiga cilveka par zinama mera rasistisku. nu bet ta jau ir mana problema, vai ne?

  5278633172 71b63f7fe4
  Komentētājs


  Jack Ripper 16.12.2002 12:45
  Eldaram,

  ja jau Jūs atceraties par Izraelu, tad droši vien Jums nebūs sveša arī ANO Ģenerālās Asamblejas rezolūcija nr.3379 no 10.11.1975, kurā tika pavēstīts, ka cionisms ir rasisma forma.

  5278633172 71b63f7fe4
  Komentētājs

  Eldars 16.12.2002 12:35
  Juristam,

  Godatais padomju tautas parstavi, Jums nevajadzetu teret savu laiku, garu rakstu vieta daudz vienkarsak butu pateikt skaidri un gaisi: nost ar negeriem, zidiem un pederastiem, kartigiem latviesiem ir tiesibas uz "mierigu un lidzsvarotu dzivi sava dzimtene" bez augstakminetiem mesliem. Butu daudz godigak, un ietaupitu gan Jusu, gan lasitaju laiku.

  P.S. Ja nemaldos, tad ebreju valsts ar nosaukumu Izraela ir starptautiski atzits starptautisko tiesibu subjekts, nevis amerikanu politkorektuma izgudrojums.

  5278633172 71b63f7fe4
  Komentētājs

  rv 16.12.2002 12:33
  Nezinu ko lai saka Stīlam,viņš jūtas kā rasisma pārņemtā valstī;izsaku dziļu nožēlu.Esmu 44 gadi vecs un mācības beidzis padomju skolā,zinu ka melnie ir NĒĢERI ,tā man mācija skolā, tas ka manā jaunībā melnādainais Rīgā bija exotika arī ir patiesība,tā ka gribot vai negribot ieraugot melnādaino atskatos,ceru ka bērniem nebūs šādu sajūtu. Visdīvainākais ir tas ka Žīdi jāsauc pa Ebrejiem,Nēģeri par Melnajiem,Krievi par Krievu tautības cilvēkiem,kur tālāk.......nevēlos lai mani sauc par Latviešu tautības cilvēku - esmu Latvietis.

  5278633172 71b63f7fe4
  Komentētājs

  Jack Ripper 16.12.2002 12:31
  Stīla k-ga atbalstītāju aktivitātes man atgādina PSRS-Somijas attiecības pirms Ziemas kara, kad viena puse (PSRS) centās piedabūt otru pusi (Somiju) mainīties teritorijām, ar to vien motivāciju, ka PSRS tad jutišoties drošāk. Un tā kā somi negribēja mainīties, sekoja uzbrukums viņiem.

  Te mūs grib piespiest atzīt , ka Latvijā pastāv rasisms un tie kas tam nepiekrīt esot ar zemu intelekta līmeni, dzīvojot mežā, idioti utt.

  Stīla k-ga pašsajūta vēl nav pietiekams pamatojums rasisima pastāvēšanai latvijā, nedz arī dažādas aptaujas tādas ir, jo sākotnēji nav bijusi vienošanās par jēdzienu rasisms, ko tas sevī ietver.

  5278633172 71b63f7fe4
  Komentētājs

  jurists 16.12.2002 11:41
  Bezvārdim un citiem Stīla aizstāvjiem!

  Šī diskusija patiesībā iezīmē nevis rasisma, bet citu mūsu sabiedrībai daudz nozīmīgāku problēmu. Vai nu tas ir izveidojies padomju okupācijas vai arī amerikāņu kultūras intervences apstākļos, lai nu kā, bet liela sabiedrības daļa vairs neprot patstāvīgi domāt. Notiek masveidīga sekošana saukļiem un lozungiem, kurus aizstāvot, tiek izmantoti šo lozungu radītāju argumenti un atziņas.

  Patstāvīga doma, kas neatbilst vai ir pretrunā kādam lozungam vai sauklim jau tiek uzskatīta par kaitīgu. Tās autors tiek automātiski un neargumentēti noniecināts un apvainots kādās antisociālās īpašībās. Neviens neuzdrošinās apspriest saukļa atbilstību realitātei un patiesībai, bet uzdot to kā neapstrīdamu pierādījumu.

  Šīs diskusijas sākumā Waldis un citi diskusijas dalībnieki sistemātiski tika apvainoti rasismā, tikai tāpēc ka viņu viedokļi atšķīrās no Stīla uzskatiem un saturēja patstāvīgus spriedumus, kas dažos aspektosnevisai saskan ar ASV propogandētajiem saukļiem. Starp citu vārda "rasisms" lietošana latviešu valodā, ir pilnīgi atšķirīga no Jūsu "sirdsapziņas" radītās izpratnes par šo terminu.

  Diskusijas sākumā kāds pat izteicās negatīvi par vārda "nēģeris" lietošanu. Tātad ja ASV radītais lozungs pasludina negroīdās rases pārstāvju saukšanu par afroamerikāņiem nevis nēģeriem, tad mums tas automātiski jāpārņem? Vai Stīls būtu tagad jāsauc par afrolatvieti? Es uzskatu, ka šo murgu komentēt nav vērts.

  Kādā intervijā (publicēta politika.lv) Kārlis Streips ir ļoti sašutis no kāda "intelektuāļa" dzirdot tādu terminu kā "Žīdija". Piekrītu, ka latviešu vadodā varmācīgas uzspiešanas rezultātā ir izveidojušies jēdzieni "ēbrejs" un "Izrēla", kuri tad ievērojot politkorektumu būtu jālieto. Tomēr jāņem vērā, ka termini ir mākslīgi veidoti un neatbilst latviešu valodas tradīcijām. Vai varbūt dēļ lielā politkorektuma mums vajadzētu pārrakstīt tādus latviešu literatūras šedevrus kā "Skroderdienas Silmačos" u.d.c. kuros ir minēti žīdi?

  Tādi žurnālisti kā K.Streips u.c. runājot un reklamējot, savas seksuālās novirzes lieto terminu "gejs", kas ir pilnīgs anglicisms un tā rezultātā iespējams daudzi cilvēki, kuri nepārvalda angļu valodu vispār nesaprot par ko ir runa. Tas ir nožēlojami! Kāpēc viņš neatzīstas publiski, ka viņš ir vienkāršs pederasts? Vai tikai arī šajā gadījumā nav runa par ASV kultivētu lozungu?

  Daudz viekāršāk ir bez īpašas iedziļināšanās tikai visu laiku māt ar galvu un teikt "jā" visiem lozungiem, kurus kāds parāda, nekā pašam sākt domāt, meklēt argumentus u.t.t.

  5278633172 71b63f7fe4
  Komentētājs

  Eldars 16.12.2002 11:35
  Jack Ripper,

  Nezinu, vai Jus sava bunkeri kaut kur meza kadreiz esat lasijis avizes (atskaitot, protams, Lauku avizi), bet man atkal naksies Jus pievilt. Sobrid daudz vairak cilveku darba meklejumos brauc NO Latvijas, nevis UZ Latviju, ieskaitot ari latviesus. Pec daudziem raditajiem (piem. tuberkulozes izplatiba) Latvija ir daudz tuvak tiesi tresas pasaules valstim, nevis pirmas.

  5278633172 71b63f7fe4
  Komentētājs

  Eldars 16.12.2002 11:26
  Sky,

  Pilnigi atbalstu Jusu 13.12. 21.07 vestule izteiktas domas, jo tas ir ari manas domas. Butu jauki, ja Latvija butu vairak tadu cilveku, ka Jus. Ciena, Eldars

  5278633172 71b63f7fe4
  Komentētājs


  Eldars 16.12.2002 11:22
  Zvaigznei

  Loti interesanti...Etniska saskana, demokratija, vienlidziba - tas viss ir bla-bla -bla lietinas. Ja nemaldos, tad Jus dzivojat Londona, tatad pilniba baudat visas sis bla-bla-bla lietinas. Mans ieteikums - brauciet prom no Londonas, Jums tur nav ko darit. Pasaule ir tik daudz jauku vietu - Iraka, Ziemelkoreja, var tepat tuvak - Baltkrievijaa.

  5278633172 71b63f7fe4
  Komentētājs

  Jack Ripper 16.12.2002 08:15
  Ja iet ar Sky vienā virzienā, sanāks ka katram kurš izvēlas dzīvot Latvijā ir tiesības uz bezaizspriedumainu attieksmi. Gaužām interesanti. Ja paskatās uz ekonomiskajiem bēgļiem no trešās pasaules valstīm, tad laikam mums viņi te būs jāsagaida ar atplēstām rokām un vajadzēs plati smaidīt viņus redzot.

  Cilvēks, kurš pats vai viņa senči nav piedalījušies šīs valsts dibināšanā un ekonomiskā potenciāla radīšanā, nevar pamatoti gribēt, lai te viņš būtu visiem mīļš kā brālis.

  Ne Latvijas, ne kādas citas valsts iedzīvotājiem nav pienākums dalīties ne ar materiāliem labumiem, ne ar savas sirds siltumu. Vai atbraucot kanibālu cilts locekļiem vai sarkano khmeru pārstāvjiem, mums viņus vajadzēs laipni uzņemt? Tiesības brīvi pārvietoties un katram izvēlēties sev dzīvesvietu nav absolūtas.

  Ja atsevišķi šīs valsts iedzīvotāji (kuri varbūt patiesībā ir Krievijas pilsoņi) atļaujas nepieklājīgi uzvesties, tas nevar būt pamats lai runātu ka rasisms ir Latvijā kā parādība.

  5278633172 71b63f7fe4
  Komentētājs


  zvaigzne 13.12.2002 21:46
  Sky,

  taa divaini lasit atpazistamas domas. pati taa domaju pirms 10 gadiem. ar prieku uztveeru liberalas politikas veidojanu Latvijaa, tas laikam bija gads 1993., ja nemaldos. Pec tam aktivi piedaliijos taa sauktaas pilsoniskas sabiedribas veidosjana, kas ari it kaa ar vardiem sludina dempokratiju, etnisku saskanju, vienlidzib un citas bla-bla-blaa lietinjas. Pa vidu visam aizrautibaa iestajos politiska partija, parliecinajos, ka "vinji" skjauda virsu visam no 9.stava un "vinjiem" patiesjam nekas neruup, atskaitot savu kabatu piepildisjanu un tieksmju apmierinasjanu(kadas nu kuram tiem politikiem ir taas tieksmes). Muziku speelee un pasuuta tie, kam ir nauda un vara. Idealists, kas veeleejas mainit pasauli, vai veidot labaku valsti Latvijaa, parvertas par cinikji (te nav jaraud, nerakstu lidzjutibas izraisisjanai).

  Novelu nepazaudet idealus un ciinjasparu. Parunasim pec gadiem 10, labi?

  5278633172 71b63f7fe4
  Komentētājs

  sky 13.12.2002 21:07
  Zvaigznei-

  "pati lielakoties visu savu apzinato dzivi esmu bijusi maza, apalja un brilljaina - UN LJOTI LABI ZINU, KO NOZIIMEE BUUT APRIETAI, iemacijos ar to rekinaties un sadzivot - tiku ar to galaa, ar saviem spekiem, un negrasos stastit sheit, ko man tas maksaaja, un, kadi resursi tika iegulditi. Mans jautajums ir - kapec citi to nevar???"

  Ļoti skaidri tu izteicies. Tavs viedoklis ir, ka citādajiem ir JĀSADZĪVO ar apriešanu utt., neraugoties, ko tas viņiem maksā un kādi resursi ir jāiegulda.

  Taču mans viedoklis, 'mazā apaļā briļļainīte', ir tāds, ka 'citādajiem' ir nevis ar to jāsadzīvo, bet ka šiem 'citādajiem' un man (kas diemžēl ārēji pilnīgi neatšķiras no tipiskas vidusmēra standarta sievietes) ir jādara viss iespējamais, lai arī Latvijas sabiedrības vērtības tiktu veidotas tādas, ka 'citādos' vērtētu pēc viņu sirds un prāta, nevis pēc tā, cik viņu izskats atšķiras no "normalā" (riebjas pat šis vārds). Un tāpēc es NETOLERĒŠU nevienu, un es atkārtoju, nevienu situāciju, kurā cilvēki cietīs sava izskata, etnicitātes, reliģijas vai seksuālās orientācijas dēļ, jo manā uztverē tieši šādas aktīvas pretestības darbības ir "pieaugusju cilveku cienigas un atbilstosjas darbibas".

  5278633172 71b63f7fe4
  Komentētājs


  zvaigzne 13.12.2002 20:12
  Dargaa/-ais SKY,

  ...nu, nu, es apstiprinu savu personigo rasistisko un pseido liberaalo dabu taadaa meeraa, ka velos atsaukties uz savu pirmo komentaaru - vai ar darbiem ir izdarits viss, lai varetu sudzeties un apvainot VISU SABIEDRIBU, TAI SKAITAA LATVIJAS VALSTI KAA TAADU, KAA INSTITUUCIJU, TAI SKAITAA MANI, MANUS VECAKUS, DRAUGUS, PAZINJAS, kuri ir gan rasistiski, gan toleranti, gan indiferenti??? Ja sji gimene ir neparasta, tad tai jarekinas, ka nevienaa vietaa attieksme pret to nebus viennozimiga.

  pati lielakoties visu savu apzinato dzivi esmu bijusi maza, apalja un brilljaina - UN LJOTI LABI ZINU, KO NOZIIMEE BUUT APRIETAI, iemacijos ar to rekinaties un sadzivot - tiku ar to galaa, ar saviem spekiem, un negrasos stastit sheit, ko man tas maksaaja, un, kadi resursi tika iegulditi. Mans jautajums ir - kapec citi to nevar??? Es nerekomendeju samierinaties ar rasistisku apkarteejo attieksmi un/jeb varmaaciibu, bet aicinu pieaugusjus cilvekus veikt pieaugusju cilveku cienigas un atbilstosjas darbibas, nevis metat apvainojumus pret sabiedribu un valsti. vai izsakos gana skaidri???

  5278633172 71b63f7fe4
  Komentētājs

  sky 13.12.2002 19:48
  Zvaigznei -

  Es ceru, ka ar "2) ja Stila kungam tik slikti, kapec vinjs pats ar sievu nebrauc projam??? kadi apsverumi tika njemti vera, kad sjii gimene pienjema lemumu dzivot Latvijaa? vai tad jau nebija zinams, ka visi cilvi Latvija nav tik toleranti kaa starptautiskas organizacijas parstavji, kuraa tobrid tradaaja vinja sieva?"

  tu apstiprini Latvijas rasistisko dabu, ja jau reiz ģimenei, "ievērojot apsvērumus", vajadzēja pieņemt lēmumu NEDZĪVOT LATVIJĀ.

  5278633172 71b63f7fe4
  Komentētājs

  sky 13.12.2002 19:38
  No A.Pabrika raksta tepat politikā.lv  Lai noskaidrotu, cik aktuāla šī problēma ir Latvijā, vispirms, īsi ielūkošos definīcijās. Pēc tam mēģināšu aplūkot Latvijas situāciju un iezīmēt tuvāko perspektīvu, kas būtu darāms mūsu valstī šajā jomā.

  Rasismu var definēt kā līdzcilvēku aizspriedumainu vērtēšanu, balstoties uz šī cilvēka kolektīvo piederību. Rasisms ir cieši saistīts ar tādu sociālo parādību kā ksenofobiju, proti, no rasistiskiem vērtējumiem izrietošu naidīgu attieksmi pret konkrētu cilvēku. Rasisma un ksenofobijas plaša izplatība sabiedrībā var novest pie šo aizspriedumu institucionalizācijas valstu pārvaldē, kas savukārt rada diskriminācijas apstākļus, bieži, veselām grupām cilvēku. Ar diskrimināciju parasti saprot apzināti nevienlīdzīgu cilvēka vērtēšanu, par pamatu ņemot šī cilvēka kolektīvo piederību, rasi, etnisko izcelsmi, dzimumu, reliģiju vai seksuālo orientāciju.

  Latvijas sabiedrībā līdz šim ir bijis pieņemts uzskatīt, ka Latvijā rasisma nav. Šādi uzskati tika balstīti vismaz uz diviem iemesliem. Pirmkārt, Latvijā ir ļoti maz iedzīvotāju, kuru ādas krāsa nav balta. Otrkārt, šādu uzskatu pastāvēšanu ietekmēja arī Latvijas sabiedrības padomiskā pagātne. Bijušajā Padomju savienībā un tās satelītvalstīs rasisms oficiāli "neeksistēja" tāpat kā sekss un citas kapitālistiskai sabiedrībai piedēvētas netiklības. Daļēji šī iemesla dēļ, daudzi Latvijā joprojām uzskata, ka rasisma problēmas eksistē tikai rietumu valstīs, kurās ir tradicionāli daudz melnādaino vai aziātu.

  Diemžēl, pēdējo gadu pētījumi parāda ka šis viedoklis ir kļūdains. Latvijas sabiedrības attieksmēs rasisms un ksenofobija ir pārliecinoši pārstāvēti fenomeni.

  Tā piemēram, 1998.gadā veiktā Baltijas datu nama aptauja rādīja, ka aptuveni 11% latviešu būtu gatavi liegt iebraukt Latvijā cilvēkiem ar melnu ādas krāsu. Savukārt, 70% pilsoņu būtu gatavi neticēt un ar aizdomām uzlūkot cilvēku, kuram būtu netradicionāla seksuālā orientācija. 1996.gadā izdarīta aptauja savukārt parādīja, ka liela bezdarba apstākļos 25% Latvijas iedzīvotāju būtu gatavi piešķirt darbu tikai savas etniskās grupas pārstāvim. Šajā sakarā, arī apgāda Vieda publicētā, bēdīgi slavenā grāmata "Nevienam mēs Latviju nedodam" var tikt uzskatīta par rasistisku, jo veicina aizspriedumus par konkrētām cilvēku grupām.

  Ko no tā var secināt? Pirmkārt, šie piemēri ilustrē, ka kolektīvais un līdz ar to aizspriedumains vērtējums mūsu sabiedrībā, joprojām, ir plaši izplatīts. Otrkārt, tas nozīmē, ka pie konkrētiem apstākļiem, (piem. imigrācijas pieaugums, ekonomiskās situācijas pasliktināšanās) šie rasistiskie aizspriedumi var novest pie vardarbības vai konkrētu etnisko grupu diskriminācijas.

  Kas šajā sakarā būtu darāms? Domājams, ka nav jāizgudro jauns ritenis. Lai mazinātu rasismu, ksenofobiju un ar to saistīto eksistējošo un iespējamo diskrimināciju, Eiropas savienība 2000.gada jūnijā pieņēma atsevišķu direktīvu, kas uzliek par pienākumu spert konkrētus soļus rasu diskriminācijas izskaušanā sociālajā un ekonomikas sfērās. Tas saistās ar šīs direktīvas prasību iekļaušanu valstu nacionālajā likumdošanā, kā arī sabiedrības izpratnes veicināšanu. Likumdošanas saskaņošana Eiropas savienības valstīm jāveic līdz 2003. gadam.

  Ja mēs aplūkojam Latvijas situāciju, lai īstenotu šo direktīvu, būtiski ir veikt padziļinātu sabiedrības vērtību, likumdošanas kā arī likumdošanas īstenošanas izpēti. Domājams, ka vislielākās problēmas sagādās nevis likumdošanas saskaņošana, bet gan tās interpretācija administratīvajā līmenī, kā arī cilvēku vērtību sistēmas maiņa.

  5278633172 71b63f7fe4
  Komentētājs

  sky 13.12.2002 19:38
  Gribēju ko teikt Jack Ripper, bet sapratu, ka uz "es esmu idiots un ar to lepojos" veida apgalvojumiem tiešām nevaru atļauties tērēt laiku.

  5278633172 71b63f7fe4
  Komentētājs

  zvaigzne 13.12.2002 19:37
  Vel 2 domas, nepretendejot uz raxta analizi, tikai kaa iespaidi no malas:

  1) ko Stiila kungs pats ir darijis, lai vinjam te klutu dzivot labak? es uzskatu, ka vajag sakt sudzeties masu medijos tad, kad pats esi darijis visu, kas Tavos spekos, lai situaciju/draudus noverstu,

  2) ja Stila kungam tik slikti, kapec vinjs pats ar sievu nebrauc projam??? kadi apsverumi tika njemti vera, kad sjii gimene pienjema lemumu dzivot Latvijaa? vai tad jau nebija zinams, ka visi cilvi Latvija nav tik toleranti kaa starptautiskas organizacijas parstavji, kuraa tobrid tradaaja vinja sieva?

  3) veletos iepazities ar Stila kunga rasisma parnjemto valstu Topu. Ja jau Latvija ir saraksta augsgalaa, kuras valstis tad seko?

  4) nu naivi ir domat, ka var atrast valsti, kuraa nekad nevienam nebus aizspriedumu vai negativas attieksmes pret "citaadajiem"....... sorry.

  paldies par uzmanibu.

  5278633172 71b63f7fe4
  Komentētājs

  Kalvis 13.12.2002 17:36
  Tādā nopietnā portālā biju gaidījis nedaudz nopietnāku diskusiju. Apgalvojumi, ka Dž. Stīlam nav taisnība, jo Ameriku rasisms ir pārņēmis vēl vairāk kā Latviju, manuprāt ir tukši un bezjēdzīgi. Lai arī cik rasistiska būtu vai nebūtu Amerika, Lielbritānija, Ķīna vai Krievija, tam nav nekāda sakara ar to vai Latvijā citām rasēm piederoši cilvēki saskaras ar rasistiskām izpausmēm. Nespēju saprast, kā fakts, ka kāda cita valsts ir rasistiskāka, mainīs to, ko cilvēki izjūt šeit. Domāju, ka Stīla intervija un, īpaši, publikas reakcija uz to, ir spilgta ilustrācija tam, ka Latvijā pastāv rasisms, ko, man nesaprotamu iemeslu dēļ, vairāki diskusijas dalībnieki spītīgi mēģina noliegt, apgalvojot, ka tas, par ko iet runa, ir rezervēta attieksme pret svešo, veselīgs nacionālisms, jaunās paaudzes neaudzinātība, nedefinēta parādība, kas nav rasisms, vai vēl kā citādi. Problēmas noliegšana ir slikts veids kā to risināt.

  5278633172 71b63f7fe4
  Komentētājs

  Fonors 13.12.2002 17:28
  Jack Ripper!

  Neesmu īsti pārliecināts,bet domāju,ka jūs ar waldi sadedzinās Doma laukumā.Eksekūciju vadīs Hilarija (lasot šīs dāmas komentārus es beidzot sapratu,kāpēc Bils to Moniku ar cigāru..) un bite.Jūsu sodīšanas tiesisko pamatojumu nodrošinās bezvardis un Eldars.Domāju,ka viņiem nenāksies grūti pierādīt ,ka Jūs domās un sapņos regulāri zvēriski piekaujat moru dīdžejus.Varbūt ,ka atradīsies arī kāds liecinieks ,kas apzvērēs,ka rasistisku motīvu dēļ jūs spīdzinat melnus kaķus.

  5278633172 71b63f7fe4
  Komentētājs

  bezvardis 13.12.2002 16:59
  waldim:

  Tā kā abi darbojamies anonīmi, uzskatu, ka esam tādi kā 'brāļi iekš neta' un tāpēc arī varu Tevi uzrunāt ar Tu. Ja Tu būtu gribējis izpelnīties publisku cieņu un lai Tevi uzrunātu par 'cienījamo kungu', Tu bez šaubām rakstītu ar savu īsteno vārdu. Jūsošanos latvji iemācījās no vācu kaklakungiem, tiem pakaļ mēdīdamies. Vai nav apkaunojoši?

  5278633172 71b63f7fe4
  Komentētājs

  Jack Ripper 13.12.2002 16:59
  Palasot atsevišķus rakstītājis man šķiet nebūs ilgi jāgaida, kad Latvijā reanimēs Melnās Panteras un daži atbalstītāji no vietējo viidus steigšus īstenos anti-rasisma pasākumus. Mani interesē kāds liktenis sagaida zemā intelekta īpašniekus (nemaz neesmu apgalvojis, ka būtu īpaši izglītots), t.sk., mani un waldi.

  Stīla k-ga aizstāvji joprojām nevar atsaukties ne uz vienu pārkāptu tiesību normu, kas ļautu kaut vai daļēji noticēt rasisma pastāvēšanai Latvijā.

  5278633172 71b63f7fe4
  Komentētājs

  waldis 13.12.2002 16:14
  Godātais, Bezvārža kungs!

  Jūsu pēdējā replika tikai apstiprina manu viedokli, kuru es esmu vispilnīgāk izskaidrojis 12. decembra 12:10 un 17:11. Jūs man pārmetat emocionalitāti. Piekrītu, ka manos pirmajos komentos par šo tēmu tās netrūka, jo 1) to izsauca Stīlsa kunga emocionālie pārspīlējumi, 2) Hilarijas kundzes replika, kura mani ierindoja rasistu pulciņā.

  Tagad par to kāpēc Jūsu pēdējā replika apstiprina manu viedokli. Ļaujiet paskaidrot, ka emocionālās domāšanas procesā spriedumi un argumenti it kā virzās pa apli, proti, atkal un atkal atgriežas sākumpunktā. Veidojas it kā apburtais loks, no kura izrauties nav iespējams. Piemēram tās pašas ebreju un palestīniešu attiecības. Abas puses operē ar emocionāliem argumentiem tādējādi cenšoties “ugunsgrēku dzēst ar degvielas strūklu”, protams nevajag aizmirst, ka pasaulē ir ietekmīgas ļaužu grupas, kuras ar visu to pamatīgi “uzvārās” gan materiāli, gan politiski. Racionālas spriešanas procesā doma attīstās nosacīti lineāri. Līdz ar to ir iespējams nofiksēt kādu abpusēji pieņemamu spriedumu un tālāko diskusiju balstīt uz to, neatgriežoties pie jau izdiskutētā. Jūs diemžēl neskatoties uz paša apgalvojumiem, tomēr nolēmāt taisīt cilpu. Nu tā ir Jūsu darīšana.

  Kas attiecas uz Jūsu pēdējā replikā man adresētiem apvainojumiem rasismā, nacismā un vēl visādos ismos, tad, lai tas paliek uz Jūsu sirdsapziņas.

  Starp citu, tas, ka cilvēki ar atturību un piesardzību reaģē uz atšķirīgo ir normāli tāpēc, ka šāda īpašība mums ir izveidojusies evolūcijas rezultātā, līdzīgi kā spēja staigāt uz divām kājām, redzēt pasauli krāsās, runāt utm. Jebkurš pediatrs Jums paskaidros, ka, ja apmēram 2 gadus vecs bērns nebaidās no svešiem, tad tas liecina par iespējamām bērna attīstības problēmām.

  Par amerikāņiem. Diemžēl, jo vairāk nākas iepazīties ar šīs valsts iedzīvotāju uzskatiem, jo vairāk pārliecinos, ka viņiem strauji progresē “slimība”, ko varētu nosaukt par mesiānismu. Vēsturē ir gana piemēru, par valstu ar šādu iedzīvotāju uzskatu sistēmu tālāko attīstību. Pēdējais piemērs ir ASV administrācijas projekts veidot pilnīgu dosjē par katru valsts iedzīvotāju. Skumji, lai neteiktu briesmīgi.

  P.S. Neatceros, ka mēs būtu tuvi paziņas. Varbūt kļūdos, lūdzu atgādiniet man to.

  5278633172 71b63f7fe4
  Komentētājs

  Fonors 13.12.2002 16:09
  bitei!

  Paldies par komplimentiem!Tiešām patīkami ir sajust sevi kā paštaisnu kretīnu,ja par tādu mani nodēvē tik gaišs radījums kā bite.Es tev pilnībā piekrītu,ka Latvijā viss ir garām,te ziemā ir auksts un tumšs,te nevar nopirkt Dr.Pepper un nošaut ziloni...nu viss te ir ne kā pie cilvēkiem.Maitas tie latvieši,prasti maitas un rasisti turklāt.Dabistiski,ka tā šo lietu atstāt nevar,ir jāsāk čistkas.Nopietnas čistkas un piespiedu apmācības anti-rasismā.

  5278633172 71b63f7fe4
  Komentētājs

  Eldars 13.12.2002 14:52
  Jack Ripper

  Ar ko Jus lepojaties? Kas ir tie "mes", kam bija, ir un bus "sava pozicija"? Es ari esmu sis valsts pilntiesigs pilsonis, tiesi tads pats, ka Jus, un man ir tiesi tadas pasas tiesibas, ka Jums, aizstavet savu poziciju, kas ir pilnigi preteja Jusejai, un ietekmet sis valsts politiku. Kas attiecas uz Jusu piedavajumu izstradat "nacionalo programmu pret neapmierinatiem", tad naksies Jus pievilt. Tas ir tikai tads distrofisks Stalina, Hitlera un Ko. domu turpinajums, pilnigi atbilstoss Jusu intelekta limenim.

  5278633172 71b63f7fe4
  Komentētājs


  Enrike 13.12.2002 14:40


  Dārgie komentētāji! Emocijas, protams, ir jauka lieta, taču gribētos uzrakstīt dažus vārdus par interviju. Jeb precīzāk izsakoties – kas tad tur bija teikts, un, kas nē.  1. jautājums – “Kā Tu vērtē tiesas spriedumu Brīvības partijas reklāmas lietā?”

  Atbilde uz šo jautājumu netiek sniegta. Taču mēs uzzinām daudz ko interesantu, piemēram:

  “Es par tiesas prāvu uzzināju no savas advokātes, nevis no medijiem.” Tā ir šī kunga dziļi personiska lieta. Es, piemēram, uzzināju no medijiem. Tālāk – tā kā kungs uzzinājis šos notikumus no advokātes viņš secina, ka “daudz vairāk cilvēku” par šo lietu neko nezin. Pilnīgi pareizi. Mans kaimiņš laukos nezin, ka ir tāda Brīvības partija, kur nu vēl nēģeri dīdžeji Rīgā. Kādi dīdžeji? Viņš Rīgā pēdējo reizi bija pirms 18 gadiem.  2. jautājums - Vai atceries, kad un kur pirmo reizi redzēji šo reklāmu?

  Atkal netiek sniegta atbilde uz jautājumu. Tā vietā kungs stāsta sekojošo: “Tas bija ziņu sižets par reklāmu. Tas bija tik pretīgi un netīri, ka nespēju pēc tam ēst.” Tātad, ko mēs no tā saprotam. Netīrs un pretīgs bija sižets (par pašu reklāmu nekādu komentāru nav), jeb precīzāk izsakoties žurnālista veidotā ziņa, jeb tā teikt interpretācija par notikušo.  3. jautājums - Vai gribi teikt, ka Latvijā rasisms ir vairāk izplatīts nekā ASV?

  Atbilde ir - jā. Bet stipri samudžināta (“proporcionāli salīdzinot šo valstu platību un iedzīvotāju skaitu” – Jūs saprotat, ko kungs ar to gribēja teikt?). Taču tas nav galvenais. Galvenais ir nākošais paziņojums – “katru dienu, ejot ārā no mājām, zinu, ka mani ārā sagaida nicinājums un pazemojums”. Lūk! Beidzot mēs nonākuši pie galvenā. Es izlasot šo vietu gaidu, kad nu tik vērpsies vietējo rasistu iznīcinošu faktu virtene. Taču nekā. Apgalvojums paliek karājoties gaisā. Nākošajā piemērā par dīdžeju gan parādās interesantas lietas. “Tas bija īstens rasistu uzbrukums”. Tātad mēdz būt arī neīsteni. Kādi?  4. jautājums - Šajā vietā vienmēr ir daudz cilvēku. Vai neviens neiejaucās kautiņā?

  “Nē. Tā ir ļoti parasta reakcija arī pret vietējiem cilvēkiem. Ja kādu sit vai kāds iereibis cilvēks ir paklupis, neviens nepalīdz.” Tikai no vēlākiem komentāriem uzzinām, ka “parastā reakcija” ir “parastam notikumam” – 12 agresīvu noskaņotu jauniešu grupa uzbrūk četriem (?) cilvēkiem. Mīļā latviešu tauta! Vai tev bieži gadās nokļūt par šādu notikumu vienaldzīgo aculiecinieci? “Neviens nepalīdz”. Šāda veida vispārinājumus varat iemest podā. Es, piemēram, vienmēr palīdzu.  5. jautājums - Vai pret Tevi jebkad Latvijā vērsti fiziski draudi ādas krāsas dēļ?

  “Vairākas reizes. Pēdējo reiz tas notika pirms trīs nedēļām pilsētas centrā pie Rīgas Latviešu biedrības nama.” Nav komentāru. Ir tikai piebilde – fiziski draudi Rīgas centrā nav nekāds jaunums. Motivācija – ir strīdīgs jautājums. Huligāns var pajautāt desmit santīmus, cigaretes, kāpēc man ir oranža jaka, vai kāpēc esmu nēģeris? Draudi var nebūt saistīti rasismu.  6. jautājums - Vai pats esi domājis par vēršanos tiesā saistībā ar Brīvības partijas reklāmu?

  Te mēs uzzinām interesantu lietu. Pats intervējamais pat nebija aizdomājies vērsties pret reklāmas (kuru viņš nav redzējis) autoriem. To viņa vietā izdomā Ineta Ziemele. Kur ir intervija ar Inetu Ziemeli? Un kāpēc tiek intervēts Džordžs Stīls?  7. jautājums - Ko Tu sagaidi no šīs tiesas prāvas, ko gribi ar to panākt?

  Šī ir ļoti nozīmīga vieta intervijā. Jo lūk – “Mans mērķis ir pierādīt, ka šī reklāma ir rasistiska. Gribu, lai cilvēki saprot, ka šī reklāma raksturo situāciju Latvijā.” Kāpēc nozīmīga? Tādēļ, ka reklāma pati par sevi raksturo situāciju Latvijā. Tāpat kā jebkura cita sociāla (utt.) izpausme. Nozīmīga šajā gadījumā ir interpretācija. Kungam ir svarīgi pierādīt (ar tiesas palīdzību!), ka situācija Latvijā ir rasistiska. Kādēļ tiesas process kungam ir būtiskāks par atklāta dialoga veidošanu? Atbildi nezinu, fantazēt nevēlos.  8. jautājums - Vai pēc Tavām iepriekšējām intervijām sekoja kāda reakcija no svešiem cilvēkiem?

  “Pagājušo vasar to ievēroju biežāk kā jebkad agrāk. Vairumā gadījumā tie bija krievu tautības cilvēki, kas blenza uz mani garām ejot, mašīnās garām braucot. Visur un vienmēr. Ejot garām viņi nošņāc: “F--- you nigger!”. Tas atkārtojās visu vasaru, katru dienu.”

  A man bij fantāzijas, ka Stīla kungs publiski vairāk rosās latviski runājošo informatīvajā areālā. Izrādās, ka nē. Saprotams, ka nevajadzētu piekasīties tādiem sīkumiem, kā kunga fenomenālas spējas noteikt garāmbraucošo mašīnu vadītāju un pasažieru tautību.  9. jautājums - Daudzi cilvēki ir teikuši, ka Latvijā nevalda rasisms un Tevis pieminētie gadījumi ir tikai dažu, pārsvarā, jaunu cilvēku rupjības izpausmes. Brīvības partijas rindās bija vairāki inteliģenti un cienījami cilvēki, kuri nemaz neatgādina neizglītotus ļaudis. Vai šis fakts Tevi nepārsteidz?

  Jautājums ir nekorekts, jo Stīla kungs nav redzējis Brīvības partijas reklāmas.  10. jautājums - Vai Tev nav nācies saņemt padomu - pašaizsardzības nolūkā neievērot rupjības, izlikties tās neredzam un “uzaudzēt biezāku ādu”?

  “Man saka, tie taču ir jauni neizglītoti cilvēki, kurus nav vērts ņemt vērā. Tad es vaicāju, no kā šie jaunieši mācās neiecietību? No vecākiem? Kādi tādā gadījumā būs viņu bērni?”

  Tur es kungam 100 % piekrītu. Kad mācījos skolā manā klasē gāja kāds diezgan tukls bērnelis. Un vēl kāda ļoti briļļaina meitene. Un vēl viens puisis, tāds ļoti vājiņš. Un vēl viena ļoti nesmuka meitene. Diezgan traki viņiem gāja.  11. jautājums - Varbūt mūsu neiecietību radījusi nepietiekama saziņas un līdzās dzīvošanas pieredze? Lai gan dažādu rasu cilvēki tiešām Latvijā studējuši jau padomju laikos, viņi tomēr bija rets izņēmums. Varbūt naidīgās attieksmes pamatā ir neziņa?

  “Man ir tiesības iet pa ielu, nedzirdot pret mani vērstus saukļus. Rasisma pamatideja vēsta, ka cilvēki ar tumšu ādas krāsu nav pilnvērtīgi. Ar ko esmu pelnījis šādu attieksmi?”

  Ne ar ko.

  5278633172 71b63f7fe4
  Komentētājs

  bezvardis 13.12.2002 13:48
  Waldim

  Nu - patiesībā es parasti izvairos no diskusijas ar tādiem, jo no Taviem argumentiem vairums ir tīri emocionāli (starp citu, raksturīgi rasistiem, jo uz racionāliem apsvērumiem rasistiskus uzskatus grūti uzbūvēt). Turklāt nav laika strīdēties.

  Te viens Tavs izteikums:

  "Atšķirīgais vienmēr izsauc piesardzību un atturību, jo tas ir normāli un tā tam ir jābūt. Un ja Stilsa kungs uzskata, ka Latvijas sabiedrībai viņš jāpieņem ar sajūsmu tikai tāpēc, ka viņš ir atšķirīgs, tad baidos, ka tā viss nenotiks"

  Varu piekrist, ka atšķirīgais izsauc piesardzību un atturību. Bieži vien arī bailes un daudz ko citu. Tomēr tā tam nav jābūt, jo tas ir normāli. Tas arī nav normāli, jo tam tā jābūt. Tas ir normāli tikai tāpēc, ka tā parasti notiek. Sava pirmā komentāra sākumā Tu sevi nodēvē par normālu latvieti - nez vai Tavs viedoklis par šo faktu ir balstīts šāda veida loģikā...

  Stīls nebūt nelūdz viņu saņemt ar sajūsmu. Tāpat kā to nedari Tu. Bet, lai uzkurinātu emocijas Tu saki, ka tieši viņš to grib. Tur pat Tu arī apgalvo, ka viņš ir izrāpies no sūdu čupas, ka viņš ir jeņķis šī vārda sliktākajā nozīmē. Vai tie būtu argumenti par tēmu? Domāju, ka ne tuvu tam.

  Vai Dieva piesaukšana Tava komentāra sākumā ir saistīta ar Tavu dziļo ticību vai arī vienkārši tāpat izmantots retorisks paņēmiens?

  Emocijas+maz loģisku argumentu+Dieva piesaukšana+ticība savai normalitātei... Ļoti atgādina visu, kas saistīts ar rasismu, nacismu

  Kā jau krietnā normālā balto pulciņā, Tu kopā ar īsteno latvieti Jack Ripper domājat, ka jums ir 'tiesības' un 'pienākums' 'nosargāt'. Džordžs Stīls jūsu acīs nav cilvēks, bet tikai simbols. Arī jūs paši sev reizēm šķietat kā simboli un tāpēc jūs, šķiet, bez sirdsapziņas pārmetumiem (kā simbols simbolu) varētu Stīlu pakārt tāpēc, ka vispār jau visi nēģeri ir slikti, visi jeņķi ir izrāpušies no sūdu čupas un māca mūs, īstenos latvju arājus, kā mums būtu jādzīvo. Tāpēc tam, kāds viņš patiesībā ir, nav nekādas nozīmes. Visi baltie ir labāki par visiem nēģeriem, vai tā? Visi latvieši Tev vienmēr būs labāki par jebkuru cittautieti?

  Nu, vispār tādā garā. Domāju, ka ne Tev ne Jack Ripper'am nav argumentu, par ko varetu strīdēties.

  Bet ja par tēmu - ja uz ielas viens cilvēks uzbrūk otram tapēc, ka nepatīk viņa izskats... kāda nozīme vai tas ir rasisms vai nacionālisms vai vienkarši stulbums citā izpausmē? Esmu pret to.

  5278633172 71b63f7fe4
  Komentētājs

  Jack Ripper 13.12.2002 12:44
  Diskusiju partneru apvainošana kļust populāra. Pamatā to dara tā saucamās "demokrātijas" aizstāvji. Bet ak vai ... demokrātija pamazām izzūd , piemēram, ES-ā (par materiālo tiesību avotiem kļūst tiesas spriedumi vai netiek cienīta Austrijas vēlētāju izvēle), Arī spēka pielietošanā starptautiskajās attiecībās (Belgradas televīzijas apšaude) liek domāt ka ne viss ir lāgā humanitārajās tiesībās.

  Kur ir un bija dedzīgie Stīla aizstāvji? Kāpēc viena cilvēka emocijas tiek vērtētas augstāk par Austrijas vēlētāju noniecināto izvēli? Viens atsver daudzus?.

  Stīla aizstāvji necenšas apskatīt rasismu no likuma viedokļa. Es pat priecātos, ja kāds no viņiem atsauktos uz kādu starptautiskas organizācijas rezolūciju (kuru normatīvajai dabai es kategoriski nepiekrītu, bet būtu vismaz mēģinājuši). Tomēr tā vietā viss paliek negatīvo emociju līmenī un mēs daži oponenti, kas nesniedz savu plecu kaismīgām raudām, tiekam apkaroti.

  Vados no domas, ka ideju cīņā rūdās raksturs. Mums bija, ir un būs sava pozīcija.

  5278633172 71b63f7fe4
  Komentētājs

  waldis 13.12.2002 12:28
  Ai, ai, Bezvārdi!

  Varētu jau teikt: "Pats tādā krāsā!"

  Taču labāk būs padoties. Atsaucu savu rakstīto par tiem gadu tūkstošiem. Teikšu citādi: "Pēdējo 100 gadu laikā lielākajā Eiropas daļā."

  Nu vai tagad kaut kas ir būtiski mainījies?

  Starp citu, ja es peronīgi nezinu par kāda notikuma vai fakta pastāvēšanu tagad vai pagātnē, tad tas nebūt nenozīmē, ka tas vispār neeksistēja vai neturpina eksistēt. Un vēl, vai tiešām Jūs tik ļoti aizskāra vecās plintnieces Martas sirdsapziņas pieminēšana? Un vispār vai tad mēs te apspriežam manu personību? Izsakieties par diskusijas pamattēmu! Apvainot diskusijas partneri parasti mēdz tie, kuriem nav argumentu vai arī emocijas ņem virsroku pār saprātu. Novēlu tikt skaidrībā ar sevi!

  5278633172 71b63f7fe4
  Komentētājs


  bite 13.12.2002 12:13
  Fonoram.

  Tevis tik dedzīgi pieminētais Rūdolfs Blaumanis droši vien būtu aizkustināts līdz asarām par daiļrunību tavā smeldzīgajā stāstā par to, kādi mēs visi esam nelieši. Smalki! Varbūt aiz savām krāšņajām verbālijām būtu kādreiz noderīgi ieklausīties arī citu - atšķirībā no tevis - neuzbāzīgajā viedoklī. It sevišķi, ja runa iet par lietām, par kurām tev, acīmredzot, nav ne mazākās nojausmas un, šķiet, nekad nav bijis tiešas saskarsmes ar tām.

  Esmu pat nedaudz pārsteigta, jo tev taču kā tik paštaisnam kretīnam gan būtu jāizlien no alas, kurā to vien dari kā sēdi un ar pretīgu sarkasmu prātuļo par visu, par ko nav slinkums, un jāierauga, ka te diemžēl tiešām ik uz soļa tev draud reālas briesmas iekāpt kārtējā mēslu čupā.

  Un to es saku ne jau tādēļ, ka gribētu šeit apzināti redzēt pārspīlētu ļaunumu. Diemžēl pēc vairākiem konkrētiem atgadījumiem un sīkiem vērojumiem ikdienā jānonāk pie secinājuma, ka tā ir realitāte....

  Un pilnīgi lieki ir salīdzināt Latviju ar citām pasaules vastīm, piedēvējot tai salīdzinājumā īpašibas vārdus vispārākajā pakāpē. Mums vienkārši pašiem jāsaprot, kas pie mums ir galīgi garām.

  5278633172 71b63f7fe4
  Komentētājs

  Jack Ripper 13.12.2002 11:59
  Lasīt komentārus sāk kļūt arvien interesantāk.

  5278633172 71b63f7fe4
  Komentētājs


  Eldars 13.12.2002 11:16
  Jack Ripper

  Jus, acimredzot, esat nodzivojis visu muzu kada slegta, tumsa bunkeri, jo Jusu spriedelejumi ir naivuma kalngals. Faktiski visos savos "sacerejumos" Jus izsakat tikai vienu domu: "Es esmu idiots un lepojos ar to".

  5278633172 71b63f7fe4
  Komentētājs


  bezvardis 13.12.2002 11:00
  Waldis raksta: "lielum lielais vairums cilvēku jau vairākus tūkstošus gadu pirms Kristus par pareizāku uzskatīja, ka par objektīviem uzskatāmi tikai tiesību avotos fiksētie jēdzienu skaidrojumi."

  Vai vari nosaukt kādu tiesību avotu, kas vairākus gadu tūkstošus pirms Kristus bija zināms kaut desmitajai daļai pasaules iedzīvotāju? Vai vari nosaukt kādu mūsdienu tiesību aktu, ko par pareizāku atzītu "lielum lielais vairums" cilvēku? Tavi argumenti šajā diskusijā ir tik pat demagoģiski, cik šis apgalvojums.

  Kā bija fiksēti šie 'tiesību avoti'? Rakstiski? Daži bija. Cik cilvēku par tiem zināja? Cik varēja izlasīt un atzīt par pareiziem? Īsāk sakot - beidz murgot.

  5278633172 71b63f7fe4
  Komentētājs

  waldis 13.12.2002 10:44
  Sky!

  Daudzus jēdzienus var noskaidrot arī ar kristāla bumbas, kāršu kavas, kafijas biezumu, PSKP kongresu lēmumu, cionas gudro protokolu, Mein Kampf palīdzību. Vēl daudzus jēdzienus var noskaidrot ar bībeles, talmuda vai korāna palīdzību. Vēl ir jēdzieni, kurus var noskaidrot ar folkloras, pasaku un teiku, paražu palīdzību. Vienīgi atliek piebilst, ka lielum lielais vairums cilvēku jau vairākus tūkstošus gadu pirms Kristus par pareizāku uzskatīja, ka par objektīviem uzskatāmi tikai tiesību avotos fiksētie jēdzienu skaidrojumi. Citādi var sanākt kā tai mūsu bēdīgi slavenajai tautietei Martai Krustiņsonei, kura pēc Oktobra apvērsuma būdama vēl padsmitgadniece pēc savas revolucionāres sirdsapziņas un vadoties no sava veselā saprāta sprieda tiesu Maskavas juristiem, uzņēmējiem, ārstiem, virsniekiem un citiem līdz apvērsumam visnotaļ cienījamiem pilsoņiem (citiem vārdiem sakot, ņedobitijiem buržujem). Vēstures anāles šo procesu nez kādēļ tomēr sauc par sarkanā terora laiku.

  5278633172 71b63f7fe4
  Komentētājs


  sky 13.12.2002 10:08
  juristam-

  daudzus jēdzienus var arī noskaidrot ar savas sirdsapziņas un veselā saprāta palīdzību. Varbūt tu pamēģini tieši šo izdarīt pirms izsaki savus svešvārdu vārdnīcas apgalvojumus.

  5278633172 71b63f7fe4
  Komentētājs


  jurists 13.12.2002 09:18
  sky, Hilarijai

  Man rodas iespaids, ka gan Jūs, gan lielākā daļa šīs diskusijas dalībnieku īsti nesaprot to svešvārdu nozīmi, kurus viņi lieto. Tādēl dodu padomu: vārdu "rase" un "rasisms" nozīmi var noskaidrot ar svešvārdu vārdnīcas palīdzību. Varbūt izdariet to, un tad mēģiniet izteikt kādus apgalvojumus.

  5278633172 71b63f7fe4
  Komentētājs

  Jack Ripper 13.12.2002 08:31
  Latvijai vajadzētu nopietni padomāt, cik tai būt viesmīlīgai gan pret svešiem, kuriem te nepatīk, gan pret "savējiem", kuriem arī ir nopietni lingvistiski, politiski vai cita veida iebildumi pret šo valsti. Latvija tāpat kā cilvēks nevar būt mīļa pret visiem. Būtu jāizstrādā nacionālā programma kā atrisināt neapmierināto problēmas. Liela daļa neapmierināto ir potenciāli Latvijas valsts ienaidnieki un kā tādi diez vai to uzturēšanās šeit ir lietderīga. Man šķiet interesanta ASV pieredze , kā tā atrisināja potenciālo 5.kolonnas jautājumu otrā pasaules kara gados. tagad to varētu vērtēt kā cilvēktiesību pārkāpumu, tomēr valsts intereses nevajadzētu novērtēt par zemu.

  5278633172 71b63f7fe4
  Komentētājs


  Jack Ripper 13.12.2002 08:30
  Latvijai vajadzētu nopietni padomāt, cik tai būt viesmīlīgai gan pret svešiem, kuriem te nepatīk, gan pret "savējiem", kuriem arī ir nopietni lingvistiski, politiski vai cita veida iebildumi pret šo valsti. Latvija tāpat kā cilvēks nevar būt mīļa pret visiem. Būtu jāizstrādā nacionālā programma kā atrisināt neapmierināto problēmas. Liela daļa neapmierināto ir potenciāli Latvijas valsts ienaidnieki un kā tādi diez vai to uzturēšanās šeit ir lietderīga. Man šķiet interesanta ASV pieredze , kā tā atrisināja potenciālo 5.kolonnas jautājumu otrā pasaules kara gados. tagad to varētu vērtēt kā cilvēktiesību pārkāpumu, tomēr valsts intereses nevajadzētu novērtēt par zemu.

  5278633172 71b63f7fe4
  Komentētājs

  Fonors 12.12.2002 22:51
  Draugi,draugi,te nav ko kačāt sūdu,jo mēs dzīvojam valstī,kur dauza melnādainus dīdžejus no Lielbritānijas,kur abižā čali no amerikas un kur dzīvo Hilarija un bite...Mēs esam sūdos līdz ausīm vai pat pāri tām.Lai novērstu jebkura veida problēmas piedāvāju nekavējoši veikt sekojošus pasākumus:Dž.Stīlam piešķirt pirmās šķiras Trīszvaigžņju ordeni par īpašiem nopelniem latviešu tautas un tās sūdīgās valsts labā.Dž.Stīla trim bērniem no pirmās laulības būtu piešķirama pensija,kas ir akurāt tāda pati kā LR eks-prezidentam G.Ulmanim.Dž.Stīla sieva ir jāapbalvo mātes cietējas ordeni,jo viņas liktenis ir baiss,viņa dzīvo kopā ar latviskā rasisma upuri.Hilarijai ir jāpiešķir Trīszvaigžņu ordeņa lenta ar tiesībām to demonstrēt visos sarīkojumos un izrīkojumos.Tālāk ir nekavējoši jāsarīko R.Blaumaņa kopoto rakstu dedzināšanas akcijas,jo luga Skroderdienas Silmačos ir klasisks antisemītisks darbs.R.Blaumaņa pīšļi ir jāizrok un jānošauj un pēc tam vēlreiz jāaprok.Līdzīgi ir jārikojas ar Jāņa Endzelīna pīšļiem,jo viņš jau bija aizdomīgs komunistiem.Cik zināms šis nacionālistiskais smerdelis strādādams par mašīnrakstītāju mēģināja uzbūvēt latviešu valodu arī tad ,kad Hilarijas vārds karājās kādā pubertātiskā kulē.Te nav ko d...ties Trīszvaigžņu ordenis pienākas visiem ,kas ir dzimuši amerikā un ir gudri kā nenoliegtie dievi...Lai dzīvo trulums un pašpārliecinātība,ka Latvija ir tumsonības citadele,lai dzīvo kompleksu pārņemtie tautieši iz tās pašas amerikas.kas domā ,ka te visi ir dunduki un tumsoņi!!!!Hurāa,hurā...

  5278633172 71b63f7fe4
  Komentētājs

  sky 12.12.2002 21:07
  Pārkopēju to komentāru, uz ko šajā mājas lapā ir norādīta saite -

  If you are a white eurpean type you will not only have no problems w/ camera but also you are very much welcomed and loved. Latvians could be a very hospitable people as long as you belong to the right race. Otherwise, I honestly advise you to be a little alerted. I am Iranian and have lived in 4 countries (for the last 13 years in Norway), travelled to 17 countries and have never experienced so much racism as I experienced in Latvia. Riga, the capital city is a very beautiful city with old nice buildings.

  -- Mojtaba Talaian , June 03, 2002; 08:28 P.M. Eastern

  5278633172 71b63f7fe4
  Komentētājs

  sky 12.12.2002 21:01
  juristam-

  "Sakiet man vai tas nav pilnīgi dabiski skatīties uz kaut ko neparastu? Ja kāds pa ielu vestu zirgu vai kādu citu eksotisku dzīvnieku vai tad arī skatīties nedrīkstētu? Kā bija kad Rīgā parādījās pirmās ārzemju automašīnas? Te runa nav par apvainošanu. Ieraudzīt uz ielas nēģeri ir NEPARASTS notikums lielākajam vairumam rīdzinieku. Es esmu pārliecināts, ka Latvijā ir ļoti daudz cilvēku, kas dzīvē nēģeri nav sastapuši."  Uz zirgu vai dzīvnieku vai automašīnu jau varētu blenzt, bet te runa iet par cilvēku un tur jau ir tāda lieta, ka latvieši ir kā tādi dabas berni - NAV REDZĒJUŠI UN BLENŽ un kas viņiem, kā tas cilvēks jūtas. Tāpat kā - grib saukt par nēģeri un sauc un kas par to, ka citur pasaulē tā nesauc un ka šis vārds aizvaino tumšādainos? Tikko no koka nokāpušai (vai no padomijas izkļuvušai) nācijai ir par sarežģītu prasīt darīt kaut ko kā civilizētā pasaulē. Un nav jau arī laika to mācīties, jo ir vienkārši jāblenž uz '"nigeriem". Bet kā teica kāds diskusijas dalībnieks, globalizācija negaidīs, kamēr Latvija cīnīsies ar savām arhaiskajām pārliecībām.

  Neesmu nekad sastapusi nevienu aprobežotu tipu, kurš nebūtu pārliecināts, ka ir baigi foršais un kūlais. No malas tikai ir noželojami skatīties. Tāpat kā lasīt rasistu pašpārliecinātos attaisnojumus savai tumsonībai. Un vēlreiz juristam - rasisms IR krimināli sodāms, bet varētu tev piekrist, ka Latvijā šāds tiesas lēmums varētu ilgi nepastāvēt. Jo tāpēc jau te ir Latvija. Kas varētu savu imidžu veidot ap ārvalstu mākslinieku piekaušanu Rīgas centrā.

  5278633172 71b63f7fe4
  Komentētājs

  Jack Ripper 12.12.2002 17:27
  Iespeja, ka citas rases cilveks kļūs par latvju mātes znotu, patiesi ir reāla. Tomēr potenciālie znoti laikam saprot, ka diez vai latvju māte un varbūt jo īpaši sievastēvs izradīs sajūsmu par tādu radinieku. No citiem pret sevi varam prasīt vienīgi neitrālu attieksmi, nevis pozitīvu. Aprēķina laulībās gan, laikam visi radinieki kritīs ap kaklu jaunajam radiņam.

  Uzbrukumi citas ādas krāsas cilvēkiem ir riebīga parādība. Tā ir nosodāma un es pat pieļauju attiecībā uz šādiem uzbrucējiem visai radikālus risinājumus (Latvijas pilsonību nost un ārā no valsts). Cilvēktiesību aizstāvji varēs atsaukties uz ECHR precedentiem (kaut vai gadījumi, kur Francija bija atbildētāja) un teikt, ka tā nedrīkst (jo nav citas valsts ar kuru sliktais subjekts būtu tik cieši saistīts kā ar Latviju, tiek sadalītas ģimernes u.tml.), bet kā lai cīnās pret tādiem?

  Ideāls risinājums būtu visus, kuri vēršas pret šo valsti izsūtīt ārā. Un sūtīt ārā nešķirojot, vai tu esi labais vai kreisais , baltais vai dzeltenais. Valstij un apzinīgo pilsoņu kopumam ir tiesības uz mierīgu un līdzsvarotu dzīvi.

  5278633172 71b63f7fe4
  Komentētājs


  waldis 12.12.2002 17:11
  Hilarij!

  Par nosodīšanu.

  Es nenosodu Stīlsa kungu par to, ko viņam nācies izjust Latvijā, ne arī par to, ka viņš par to stāsta. Es protestēju pret to, ka ar neadekvāti patiesajai situācijai skaļiem un emocionāliem pārspīlējumiem, viņš problēmas risinājumu nevilšus paceļ no racionālās un uz prāta apsvērumiem balstītas sfēras uz emocionālo. Mana personiskā pieredze, literatūrā lasītais, TV vērotais pārliecina mani, ka emocijas šāda tipa jautājumos ir absolūti kaitīgas un emocionālā sfērā risinājums NAV rodams. Piemēri nav tālu jāmeklē, skat. dažas replikas augstāk, kāda kundze emocionāli sāk norādīt cik slikti ar viņu apgājušies Londonas slimnīcā un autobusos, un vai viņai arī nav taisnība. Un katram šādam emocionālam konkrētam kādas puses vainas pierādījumam nekavējoties sekos analoga atbilde. Tas būs bezgalīgs process, kura laikā abas strīdā iesaistītās puses, norūdīs savu cīņassparu un noslēgsies viena no otras, attīstīs un nostiprinās ienaidnieka tēlu un nekādi kompromisi vairs nebūs iespējami (skat. ebreju un palestīniešu attiecības, armēņu un azerbaidžāņu attiecības, īru katoļu un protestantu pretīmstāvēšanu, musulmaņu un kristiešu attiecības Indonēzijā). Varam pateikties Visaugstākajam, ka viņš mums latviešiem ir iemācījis būt pazemīgiem un izvēlēties saprātīgus risinājumus 90-to gadu sākumā, kad asiņaina latviešu un krievvalodīgo konfrontācija bija reāli iespējama un lielajai kaimiņvalstij pat ļoti vēlama.

  Par politkorektumu.

  Tas nu reiz ir viens no rietumu visnejēdzīgākajiem “izgudrojumiem”. Izsaku hipotēzi, ka tas ir attīstījies no angļu puritānisma, kura viena no izpausmēm bija dubultmorāle – vienas uzvedības normas un domas sabiedrībā, citas savā virtuvē. Latviešiem ir tāds teiciens: “Bērns uz galda pļurks, es ar roku šļurks un tīrība mājās.” Lūk par ko es domāju klausoties liekulīgajās toties politkorektajās rietumnieku runās. Nevis cīņa ar problēmām, bet gan ar to vārdiskajām izpausmes formām. Uz mata kā Padomju Savienības laikos, kad nebija ne seksa, ne prostitūcijas, ne lielkrievu šovinisma, ne desas veikalos. Tāpēc uzskatu, ka mums ir paveicies ar to ka Latvijā sastopams atklāts rasisms, vismaz ir skaidri redzams, kurš ar to slimo un kā katram šī kaite ārstējama. Tāpēc, lai piedod man Gudrie no Rietumiem, bet viņu piedāvātais problēmas risinājums nav efektīvs, jo nav devis rezultātu pašu mājās.

  Par valodu.

  Uzskatu par muļķīgu vērsties pie kāda ar uzrunu, nēģer Bil, aziāt Mao, vienroci Jāni, kriev Ivan, sieviete Hilarij. Man pat grūti iedomāties, ka normāls cilvēks tā varētu darīt. Toties, ja es latviešu valodā rakstu vai stāstu par kādā teritorijā dzīvojošu cilvēku piederību pie dažādām rasēm, tad pilnīgi normāli skan frāze: “šajā zemē dzīvo 15% aziātu, 20% eiropiešu, 20% nēģeru, 10% mulatu, 15% metisu utt. “, tā kā šī frāze tiek teikta (rakstīta) latviski un domāta latviski lasošai publikai, tad, kurš gan var te kaut ko pārprast, jo cilvēkam, kas mācījies latviešu valodu šo jautājumu vajadzētu zināt. Ja man šāds teksts latviešu valodā būtu jāsaka grupai politkorektuma pārņemtu afroamerikāņu, tad zinot viņu sevišķās jūtas lietotu kādu aprakstošu frāzi (cilvēki, kuri vai kuru senči kādreiz dzīvojuši Āfrikā pārsvarā uz dienvidiem no Sahāras tuksneša). Vai tad franči uz Latviju eksportējamajām automašīnām Pegueut taisās nomainīt nosaukumu tikai tādēļ, ka kādas latvju zeltenes ausij iecerētā uzaicinājums pavizināties ar pežo varētu šķist piedauzīgs un apvainojošs? Arī ar vārdu žīds viss nav tik vienkārši, kā Jūs to izklāstat. Labi, šeit Latvijā 50 gadu laikā esam pieradināti lietot vārdu ebrejs, bet Čehijā neviens neuzskata par noziegumu pieteikt tematisku ekskursiju Stare židovske mesto, starp citu, vecā ebreju (žīdu) kapsēta un tai blakus iekārtotais nacistu noslepkavoto ebreju (žīdu) piemiņas muzejs ir tik tiešām ļoti emocionāli uzrunājošs un vērtīgs apskates objekts.

  Ceru, ka pēc šiem paskaidrojumiem Jūs beidzot sapratīsiet, ka patiesībā mēs stāvam barikāžu vienā pusē. Kaut gan labi zinu, ka latvieši nereti visniknāk apkaro savus domubiedrus, kuru viedoklis atšķiras ar dažu komatu vai garuzīmju izkārtojumu. Tā tāda nacionālā īpatnība.

  Ar cieņu Valdis

  5278633172 71b63f7fe4
  Komentētājs


  Eldars 12.12.2002 17:10
  Bitei

  Tas, ko Jus sakat, ir satriecosi, bet, diemzel, nav negaiditi. Patiesiba Jus versat uzmanibu uzreiz uz vairakam problemam, un rasisms ir tikai viena no tam. Pirmkart, Jusu aprakstita epizode kartejo reizi apliecina, cik katastrofali zems ir tiesibsargajoso iestazu darbibas limenis saja valsti. Ja pilsetas centra var mierigi piekaut cilveku, tad kada var but uzticiba pret policiju? Bet valsts ir pirmam kartam policija un tiesa. Tatad neuzticiba policijai logiski parversas neuzticiba valstij. Otrkart, esmu ieverojis, ka ipasi nedelu nogales tagad daudz vairak, neka agrak, jauniesu staiga grupaas pa pilsetas centru, Vecrigu, ar alus pudelem roka, uzbudinati agresiva noskanojuma. Ja, ir tiesa, ka daudzi no viniem ir krievi (kaut ari ne tikai). Tacu kadi tam ir iemesli? Izglitibas trukums, protams, ir viens no iemesliem. Tacu nebut ne vienigais. Latvija ir liels socialais noslanojums, kurs skar visus, neatkarigi no tautibas. Tacu krievu jauniesu gadijuma si situacija pasliktinas vel ar to, ka vini jutas saja valsti lieki, nevajadzigi, jo 10 gadu laika politiku oportunisma un glevulibas del netika risinati sabiedribas integracijas jautajumi. Ir izveidojusies labveliga augsne visada veida ekstremisma izpausmem.

  5278633172 71b63f7fe4
  Komentētājs


  jurists 12.12.2002 16:39
  No sākuma par dabisko:

  "Cilvēki ielās daudz biežāk uzbāzīgi pētīja mani. Pagājušo vasar to ievēroju biežāk kā jebkad agrāk. Vairumā gadījumā tie bija krievu tautības cilvēki, kas blenza uz mani garām ejot, mašīnās garām braucot"

  Sakiet man vai tas nav pilnīgi dabiski skatīties uz kaut ko neparastu? Ja kāds pa ielu vestu zirgu vai kādu citu eksotisku dzīvnieku vai tad arī skatīties nedrīkstētu? Kā bija kad Rīgā parādījās pirmās ārzemju automašīnas? Te runa nav par apvainošanu. Ieraudzīt uz ielas nēģeri ir NEPARASTS notikums lielākajam vairumam rīdzinieku. Es esmu pārliecināts, ka Latvijā ir ļoti daudz cilvēku, kas dzīvē nēģeri nav sastapuši.

  Par reklāmu:

  Uzskatu ka augstākā tiesa noteikti atcels šo analfabētisko apgabaltiesas lēmumu. Šajā reklāmā nav pilnīgi nekā rasistiska. Teksts: "šodien dzimtenes sargs, rīt tavs znots", kura laikā tiek demosntrēts ņēģeris norāda uz objektīvu realitāti nevis aizvaino kādu personu. Ja kādam tas izraisa kādas rasistiskas asociācijas, tad tā jau ir personiska problēma.

  Par nēģeri:

  Viņš tika nolīgts darbā, kā aktieris, lai izpildītu konkrētu lomu. Tika filmēti noteikti skati pēc noteikta scenārija. Tas ir smieklīgi sūdzēties par sliktu lomu. To pat ASV nēģeri nedara. Līdz kādam marasmam tādā veidā var nonākt!

  Par konkrēto nēģeri:

  Viņš te atbrauc, sāk kurināt rasu naidu, noniecina šīs zemes tradīcijas un kultūru u.t.t. Un ja pēc visa tā kāds vēl mēģina apgalvot, ka šīs ir paraugnēģeris, tad kādi ir pārejie?

  5278633172 71b63f7fe4
  Komentētājs


  bite 12.12.2002 16:28
  Nožēlojami...

  To nespēju vien beigt atkārtot klusībā pie sevis vakarā, kad, vedot īsā pastaigā pa vecpilsētu populāru viesdīdžeju no Londonas, tiku iesaistīta incidentā, par kuru citā situācijā un no citu lūpām dzirdot ticētu ar grūtībām.

  12 vai pat vairāk krievu šmurguļu (un citādāk es šos indivīdus nevaru nosaukt) grupa man neizprotamās acīmredzamās dusmās un naidā par mana viesa tumšo ādaskrāsu metās tam virsū. Iesākās tas ar pāris nemotivētiem un patiesi pretīgiem izsaukumiem krievu valodā, kas pilnībā apliecināja, ka zibenīgi sekojošais uzbrukums veikts, tieši ar klaji rasistiskiem aizspriedumiem apbruņojoties.

  Kaut ko tik absurdi nežēlīgu vēl nebiju redzējusi. Uzbrucējiem rimties nelika nedz mūsu kompānijā esošo cilvēku centieni tos vārdiski nomierināt un aizturēt, nedz fakts, ka bija tikai pl. 20.00 un ielās vēl bija gana daudz cilvēku. Situācija attīstījās tik lielos ātrumos, ka mums visiem, šokā sastingstot, pat bija grūti aptvert, kas notiek un kā kaut kas tāds vispār iespējams.

  Turklāt paradoksāli, - bet šajā stundā visā apkaimē no naktskluba Roxy līdz pat Brīvības piemineklim nebija pat saskatāms neviens kārtības policijas darbinieks....

  Katrā ziņā pilnīgi skaidrs, ka mums - trijiem vai četriem būtu patiesi stulbi iesaistīties kautiņā ar tādām pašām metodēm kā uzbrucējiem, pretim sev redzot trīsreiz lielāku izteikti naidīgi noskaņotu un manāmi agresīvu baru ar ķēdēm un alus pudelēm rokās. Par spīti jebkam, ko darījām aizstāvoties, mans tumšādains draugs tomēr tika pieklājīgi ievainots. Šķiet, ka gan viņa, gan mūsu - pārējo psiholoģiskās izjūtas lieki pieminēt..... Un kas to zina, kā viss būtu beidzies, ja mūsu viesis nebūtu izbijis futbolists ar tik labu fizisko stāvokli, lai ātri skrietu......

  Pēc notikušā nevarēju atgūties vēl ilgi, un pat nevarēju viņam pateikt, cik ļoti man žēl.... Jo man vienkārši pietrūka vārdu, lai izteiktu, cik man (diemžēl kārtējo reizi) liels kauns par vietu, kurā dzīvojam...

  Tajā vakarā un arī pēc tam, vienkārši sēžot viņam blakus, sarunājoties, prātoju - kas viņā ir tāds, kas varētu izraisīt šādu uz asinsizliešanu tendētu uzbrukumu??? Un tā arī nevarēju saprast, jo vienīgais,ko redzēju, palūkojoties uz viņu, bija tieši tāds pats cilvēks kā es, Jūs, cienījamie diskusijas dalībnieki, un kā visi citi!

  Katram, protams, ir tiesības uz savu, kaut arī aprobežotu un absurdu viedokli, bet tīri anatomiski neapgāžams ir fakts, ka rasu iezīmes tik vien kā padara cilvēkus atšķirīgus vienu no otra (jo neviens taču nav vienāds un katra ciltsrakstos iespējams atrast raibu raibās iezīmes). Taču nevienā mūsdienīgā grāmatā neatradīsiet atzīmi, ka katra pasaules rase stāv uz dažādiem attīstības skalas pakāpieniem!!!!

  Tāpēc vienīgais, ko secināju ir - nožēlojami!!!

  Vēl sāpīgāk tas ir tādēļ, ka tādējādi tikai krāšņojam savu tēlu citu acīs. Nezinu, vai Rietumu mākslinieku koncertēšanas vilnis šādā veidā pēkšņi nesāks apsīkt, ja cilvēks, kurš pazīstams visā pasaulē, ierodoties uz pāris dienām un daudziem cilvēkiem sniedzot milzīgu garīgo baudījumu ar augstas klases koncertu, tiek nežēlīgi piekauts pilsētas centrā normālā diennakts laikā.............

  Un, runājot par šiem konkrētajiem gadījumiem, visu diskusijas skeptisko ekspertu tukšā spriedelēšana par to, ka šie daži melnādainie cilvēki, nosaucot šos incidentus par mūsu sabiedrības problēmu, realizē savas ambīcijas, jo it kā nevarot izdarīt to savās mājās..... No tās man vienkārši paliek nelabi.....

  5278633172 71b63f7fe4
  Komentētājs

  trollis 12.12.2002 16:05
  Danikai.

  Interesanti, kura vieta Niderlande visi staiga rokas sakerusies un draudzigi dzied kopa dziesminas ne tikai ar citam rasem, bet kaut vai ar tiem pasiem vaciesiem. Ar tam rasu problemam ari niderlandiesiem ir nopietnas problemas. To neraksta valdibas izdotos bukletos, bet vietejas avizes gan sad un tad tas izlauzas... Un velesanu kampanas jau nu pavisam skali.. Un Antverpene (belgiem) iet vel jautrak...

  Ta ka Latvija neesam ne dizi labaki, ne sliktaki par citiem.

  Gribetos dzirdet, kur intervejamais vel ir dzivojis - kuru sabiedribu Latvija vel parspej rasisma..

  Otrs, raksts/intervija isti nav pareizaja portala (vismaz ta gribetos domat). Tam vajadzeja but vakariem domata zurnaleli, lai var palasities, ja neka interesanta nav pa TV un apspriest ar sievasmati...

  Bet vismaz tauta ir aktiva. Portalam celas popularitate skaitlos, kvalitate gan no ta neiegust. Kaut ka viss tas izskatas baigi jau nu popsigi..

  Portala veidotaji - vai jebkurs cits raksts ir sanemis tik lielu komentetaju atsaucibu (dazi, liekas, varetu pat izkauties...). Varetu uz gada beigam uztaisit tadu ka topu. Tas butu interesanti no dazadiem viedokliem.

  5278633172 71b63f7fe4
  Komentētājs

  Eldars 12.12.2002 15:29
  Zvaigzne,

  Man liekas, Jus jaucat divas dazadas lietas - rasu/etnisko piederibu un socialo situetibu. Tas masinas slimnica izturejas sadi tapec, ka vinas noteikti nav britu sabiedribas izglitotaka un kulturalaka dala. Tad jautajums javers plasuma: kapec britu slimnicas ir sada situacija, sads nozelojams limenis? Un kapec sabiedribas zemakajos slanos tik tiesam ir daudz minoritasu parstavju? ASV so problemu megina risinat ar affirmative action palidzibu, gan ar neviennozimigiem rezultatiem. Mans ieteikums butu pameklet atbildes uz siem un citiem jautajumiem, mazliet papetit problemu pirms izdara kategorisku secinajumu par VISU tumsadainu cilveku nepilnvertibu.

  P.S. Man liekas, ari baltie berni brauka ar autobusiem un ed hot-dogus.

  5278633172 71b63f7fe4
  Komentētājs


  Eldars 12.12.2002 15:13
  Druu

  Jusu zinasanai - tie, ko Jus saucat par 600 000 nelegalo kolonistu, saja valsti dzivo, strada, maksa nodoklus, tatad veido tos pasus labumus, kurus Jus minejat, daudzi macas vai jau ir iemacijusies pietiekama limeni latviesu valodu. Starp citu, pec Jusu logikas, tad jau ari tukstosiem latviesu vajadzetu parmest, ka vini savulaik aizbrauca (un turpina braukt!) uz ASV, Australiju, Kanadu utt. labaku dzivi mekledami. Ka ari visi ekstremie nacionalisti, Jus esat vienkarsi glevs (kapec, piem., nenoradit savu isto vardu?), neizglitots un ar mazvertibas kompleksu nomakts. Diemzel, Latvija parak daudz tadu, ka Jus, kas ari kave musu augsupeju. Neapgrutiniet sevi ar atbildi, man nav laika sarakstities ar tadiem luzeriem.

  5278633172 71b63f7fe4
  Komentētājs

  Hilarija 12.12.2002 15:05
  Fonoram -- es nesaprotu, par ko tieši Tu plosies? Gribi varbūt teikt, ka Tev ir patīkami dzirdēt šādus lietuvas muitnieku murmulējumus, ka esi "židas"? Un kāpēc piesaukt mani vai kādu citu, ja Tev tas nepatīk, pašam tā ir arī jāpasaka ... vai arī turpināt dzīvoties, kā dzīvojamies, un gaidīt, kad kādu nomušīs. Ko Tu ierosini?

  5278633172 71b63f7fe4
  Komentētājs

  Fonors 12.12.2002 14:43
  janim!

  Vecīt,lasi uzmanīgi Hilarijas komentārus un tad tu sapratīsi kādas tumsonīgas nācijas pārstāvis tu esi.Lai dzīvo Hilarija un ASV,tikai šie divi spēj redzēt ,kas ir labs un kas ir ļauns šajā grēka nomāktajā pasaulē!!!

  5278633172 71b63f7fe4
  Komentētājs

  janisl 12.12.2002 14:39
  Dž.Stīla izteikumi ir visai emocionāli un tos grūti apstrīdēt vai pierādīt-jau virsraksts vien ir ļoti pretrunīgs-rodas iespaids, ka Latvija ir pasaules rasisma citadele. Neesmu veicis ar rasismu saistītus pētījumus, tomēr ir savādi dēvēt Latvijas sabiedrību, kurā dzīvo procentuāli niecīgs skaits cilvēku ar tumšu ādas krāsu, par rasisma pārņemtu. Kā jau vairākos iepriekšējos komentāros ir norādīts, pamatā kādām replikām vai attieksmei varētu būt bailes no svešā, atšķirīgā nevis rasisms, kā es to saprotu-cilvēki ar tumšu ādas krāsu ir nepilnvērtīgi salīdzinot ar baltajiem tikai savas ādas krāsas dēļ un tāpēc tos var dažādos veidos pazemot vai iznīcināt. Ir neiespējami noteikt, kāda būtu Latvijas iedzīvotāju attieksme pret tumšādainajiem cilvēkiem, ja to īpatsvars Latvijas iedzīvotāju skaitā būtu, piemēram, 10-20% . Raksturojot rasismu Latvijā viņš izceļ tieši krievu valodā izteiktas rupjības uz ielas, kas nebūt neliecina par kopējo latviešu, krievu vai citu tautību attieksmi pret cilvēkiem ar izteikti tumšu ādas krāsu.

  5278633172 71b63f7fe4
  Komentētājs

  Fonors 12.12.2002 14:35
  Hilarijai!

  Johaidī,manam sašutumam vairs nav robežu..vot pa piemēru,es kā ebrejs un LR pilsonis iebraucu Lietuvā ,a tur kāds muitnieķelis lūr manā pasē un purpina židas,židas...Vot tad es saukšu pēc tevis,sirdskaidro un nemaldīgo Hilarij,nāc un ručī mani ārā no tiem leišu burlakiem,kuriem manas lingvistiskās sirdssāpes ir pie vienas vietas.

  5278633172 71b63f7fe4
  Komentētājs

  Hilarija 12.12.2002 14:28
  Fonoram -- tavai informācijai, apzīmējumam "jew" vai "ebrejs" nav nievājošas konotācijas kāda piemēram ir vārdiem "žīds" vai "nēģeris". Un es to neizdomāju, bet tā ir civilizētajā pasaulē pieņemts. Es vēlreiz uzsveru, ka nav svarīgi ko par kādu apzīmējumu domājam mēs (vai vēl kāds, uz ko tas neattiecas), svarīgi ir, kā to uztver tie, kam šāds apzīmējums veltīts. Tas tiešām ir tik nesaprotami, johaidī?!

  5278633172 71b63f7fe4
  Komentētājs

  Fonors 12.12.2002 14:07
  Hilarijai!

  Pareizi,nu vot pareizi tu raksti par tiem nēģeriem.Nu nedrīkst šitā abižot cilvēkus.Vot es pa piemēru esmu baismīgi sašutis,ka amerikāņi ebrejus sauc Jew,nu nevar šitā cūkot cilvēkus,vajag solīdi ,kā Latvijā ,saukt šamos par ebrejiem.

  5278633172 71b63f7fe4
  Komentētājs

  Hilarija 12.12.2002 13:57
  Waldim -- gribu norādīt, ka jūsu argumenti ir diezgan pretrunīgi, tāpēc uz viņiem grūti reaģēt. Jūs sakiet, ka esiet pret rasismu un ka pret tā izpausmēm vajag cīnīties, bet nosodiet Džordžu, kad viņš stāsta, kādas rasisma izpausmes viņam nācies piedzīvot Latvijā. Vai tā nav tāda strausa poza? Jo runāt par kādu lietu konkrēti manuprāt ir daudz jēdzīgāk, nekā vispārīgi bla bla ai cik rasisms slikts, bet pie musm protams nekā tāda nav. Izrādās, ka ir gan, tāpēc par to ir jārunā ļoti konkrēti.

  Jūs sakiet, ka "viņš rasisma ārējās pazīmes, kuras Latvijas rasisti vēl nav iemācījušies noslēpt, jauc ar rasismu pēc būtības". Tad jūsuprāt, Latvijas rasisti, kas nemāk noslēpt ārējās sava rasisma izpausmes, nemaz nav īsti rasisti, vai kā? Te ir pretruna, kas manuprāt delikāti norāda uz to, ka īstenībā jūs diezgan labi apzinaties, ka Džordžam ir taisnība, tikai jums ļoti grūti to atzīt, jo tas neapšaubāmi ir viens resns zarains baļķis mūsu acī.

  Visbeidzot, komentējot jūsu pārdomas par vārda "nēģeris" lietošanu mūsdienu latviešu valodā, vēlos teikt pāris lietas. Viena ir tā (lai cik dīvaini jūms tas neizklausītos) ka ne vienmēr viss, ko mācīja padomju skolās bija labi un pareizi. Un tajos laikos visiem bija vienalga, kā runāt par melnādainiem cilvēkiem, jo viņus neviens neredzēja un saskaņā ar padomju politiku, nekad arī neredzētu. Lietas iet uz priekšu un mainās, lai kā jums savā konservatīvā garā to negribētos atzīt, un civilizētajā pasaulē, pie kuras Latvija vēlas piederēt, šādu vārdu nelieto nevienā valodā. Jo tam ir nievājoša, nicinoša konotācija un gan izrunā gan rakstībā šī vārda izcelsmi un nozīmi var ļoti viegli saprast jebkurā valodā, tajā skaitā latviešu. Sauciet to par politkorektumu vai vienkārši pieklājību, bet tā tas ir. Un man tas lietkas pareizi, jo ja kādu šis vārds aizskar, kāpēc gan man būtu tas jālieto? Tas, ko šajā gadījumā domā latvieši, t.sk. jūs, nav izšķirošais, svarīgi ir tas, ko domā cilvēks, pret kuru šāds apzīmējums ir vērsts.

  Visbeidzot, pavisam elementāra loģika: ja kādu cilvēku, ar ko es komunicējos, aizskar manis lietots apzīmējums, tas ir galvenais arguments, kāpēc es šo apzīmējumu nelietošu. Tas ir tik vienkārši. Es varu protams viņam pārgrieztām acīm censties iestāstīt, ka nebiju to ļauni domājusi utt. utjpr., bet šaubos, vai no tā viņam paliks labāk un es atrodu, ka tas būtu vienkārši stūrgalvīgi stulbi. Piemēram, jūs laikam aizskāra mana lietotā familiārā uzrunas forma "Tu" un es lietoju "jūs" -- tikai tāpēc, ka jūs tas aizskāra, neskatoties pat uz to, ka interneta vidē diskusijās ir pieņemt lietot "Tu". Padomājiet par to, pirms nākošreiz atvērsiet muti, lai pateiktu kādam "nēģeris".

  Vēl viena piezīme: jums nevajag iedomāties, ka obligāti jāatrod kāds "pareizs" vārds, lai apzīmētu cilvēku ar atšķirīgu ādas krāsu. Lietas būtība jau ir tāda, šādu atšķirību nav jācenšas izcelt vispār, jo tā nav būtiska. Tā ir tā pati birku karināšana pret ko jūs it kā iebilstat, pirms sapinieties pretrunās un sāciet braukt virsū "blondīnēm" vai kādi vēl stereotipi pagadās pie rokas konkrētajā brīdī.

  5278633172 71b63f7fe4
  Komentētājs


  zvaigzne 12.12.2002 13:56
  ...un es savukart velejos teikt, ka man gruti but objektivai par sho teemu........ lai gan mans virs ciinas pret rasismu sava brivaja laika kada sabiedriskaa organizacija, un 2 vinja kolegji ir briniskigi cilveki ar melnu adas kraasu, kops vasaras es ienistu cilvekus ar tumshaku adas krasu kaa man. dzivoju es pati Londonaa. pirms tam domaaju, ka esmu tolerances un iejutibas un kosmopolitisma kalngals, etc. jo tada bija mana izglitiba un audzinasjana un darba pieredze Latvijaa. shovasar man nacas uztureties 2 reizes hospitaljos seitan un apkalpojosais personals tur bija parsvara tumsadains. gadijas ari jaukas tantes, bet, ta kaa 1 hospitalizacijas reize bija dzemdibas ar komplikacijam, tad izbaudiju melno vecmasju nejutibu, neveerribu, augstpratibu parparem, jo biju "veca" pirmreizeja dzemdetaja bez ieprieksejas zidainju kopsanas pieredzes. un tad man gribas vaicat- KAS, VAI ES ESMU VAINIGA, KA BALTIE CILVEKI SAVAS DIZMTAAS NEVAIROJAS KAA PELES VAI TRUSJI VAI CITI DZIVNIEKI, KA MAN BUTU VISS JAZIN JAU GULJOT UZ DZEMDIBU GALDA- KAS BUUS UN KAS MANI SAGAIDA??? NE JAU ES PATI SEV IELIKU KATETRU, LAI UZKLAUSITU MELNO SANITARI, KA VINJAI NAV KATETRS JAMAINA, KA MANA GULTA NAV VINJAS APRUUPEE........A MAN NOSPLAUTIES PAR TO!!!!!!!!!!!!! Veselibas aprupes iestade nopirku piena pulveri. Sekretarei (kurai it kaa nav jatirgojas, pulvera pardosjana tikai blakus pienakums) vajadzeja 3 dienas, lai sarupeetu man atdosjanai 40 pensus - tobisj, es uz to kliniku gaaju 3 reizes. vairak es tur neiepeerkos. lai gan, protams, protams, jus teiksiet, ka mans pienakums bija saruupeet pareizu naudu, vai ne?

  Un vispar, te pa ielu nav iespejams paiet, kad melnie skoleni nak bariem noskolas, kad stav pie hot-dogu kioskiem un autobusos riiko blausanas sacikstes. aiz vinjiem vienmer palik drazu kaudzes..es nesaku, ka baltie cilveki neko nepiemeeslo, bet pec pazemojumiem slimnicas es redzu tikai to, ko veelos redzet. vsjo. un neviens manii neizmainis uzskatus atpakalj virziena, kad es varetu sakt atkal tolereet melnos. atsevskus cilvekus- jaa, bet ne kopejo trulo un slinko un rupjo melno cilveku massu!!!!!!!!!!!!!

  5278633172 71b63f7fe4
  Komentētājs

  bezvardis 12.12.2002 13:36
  Nožēlojamie latviešu rasisti!

  5278633172 71b63f7fe4
  Komentētājs

  Druu 12.12.2002 13:33
  Stīl, vai nu tu esi pilnīgs muļķis vai tēlo tādu! 8 gadus te nodzīvojis un neesi izpratis situāciju... Nu nav te nevienam naids pret nēģeriem vai jebkuru citu tautu. Naids ir pret tiem, kas laimi meklēdami grib celt savu labklājību uz citu cilvēku sastrādātajiem labumiem. Tie bija ~1milj. okupantu-kolonistu no kuriem ~600tūkst. vēl te ir palikuši pretrunā ar starptautiski atzītām tiesību normām, aktiem un likumiem.]

  Esmu pārliecināts, ka īstu rasistu, kas tevi nostāda zemāk tikai tādēļ, ka esi melnā krāsā varētu būt mazāk par 1000 pa visu Latviju un arī tikai neinformētības dēļ.

  Es uzskatu, ja esi atbraucis šei dzīvot, tad tu automātiski esi sliktais, un tev jāpierāda smagā darbā, ka esi lojāls latviešu tautai un valstij, ka vari būt mūsu cienīgs pārstāvis, tad ok, mēs pieņemsism tevi savā vidū.

  5278633172 71b63f7fe4
  Komentētājs


  Rina 12.12.2002 12:43
  ja, patiesham vel gribeju piebilst, ka cilvekam nebija jabut rasistam, lai tagad izjustu zinamu apvainojumu un rugtumu, esmu redzejusi Stila ku-gu daudz reizes uz ielas un neviens nav uz vinhu ne blenzis ne sitis seja, vai vel kaut ko nepiedienigu uzlecies.......manuprat vinha apgalvojumi ir pashtaisni un egoistiski. ja psakatamies uz to pashu Apvienoto Karalisti, tad tur valda sleptais rasisms un tas ir ui ui ui kur dzilhaks un postoshaks....

  5278633172 71b63f7fe4
  Komentētājs

  waldis 12.12.2002 12:10
  Labrīt, Hilarij un pārējie!

  Vienosimies par kopējo un atšķirīgo mūsu uzskatos!

  1. Attieksme pret rasismu. Kopējais. Rasisms tā klasiskajā izpratnē (skat. k. Streipa k-ga rakstu šeit pat) ir viennozīmīgi nosodāma parādība. (Piebilde. Nav pieļaujama šī termina subjektīva interpretācija, kas izpaužas tā neattaisnotā paplašināšanā (turpat tālāk K. Streipa kunga rakstā), jo šāda rīcība rada iemeslu nevajadzīgiem pārpratumiem, neskaidrībām, traucē precīzi un viennozīmīgi aprakstīt parādības un to cēloņus kā arī izdarīt pareizus un objektīvus secinājumus.) Rasistisku uzskatu paušana, uz tiem balstīta uzvedība ir nepareiza, kaitīga un izskaužama. Atšķirīgais. Metodēs ar kādām iepriekšminētie mērķi sasniedzami. Manuprāt, tas darāms ar audzināšanu, pārliecināšanu, skaidrošanu, personīgu piemēru, spēju izprast otras puses uzskatu rašanās iemeslus un izskaidrot to dēļ radušās kļūdas. Tas jādara takstiski, delikāti un ļoti uzmanīgi, lai problēmu tiešām atrisinātu, bet nevis tikai likvidētu tās ārējās izpausmes. (Paskaidrojums. Manuprāt tieši pēdējais ir noticis ASV, absolūti rasistiskā sabiedrībā, kurā dažādas ādas krāsas cilvēki apmetas uz dzīvi nošķirtos rajonos, tumšādainie uz skolu balto rajonos ierodas policijas pavadībā, noziedznieku bandas rekrutē savus dalībniekus pēc ādas krāsa, musulmaņi spiesti savus bērnus apmācīt mājās, vērojama būtiska iedzīvotāju noslāņošanās izglītības un materiālā sfērā, atkarībā no ādas krāsas) Galējos gadījumos, kad rasistisku uzskatu iespaidā esoša persona veic kriminālsodāmas darbības vai pārkāpj LR Satversmē un likumos noteiktās personu tiesības un brīvības, ir izmantojami likumā paredzētie represīvie līdzekļi.

  2. Attieksme pret latviešu valodu. Kopīgais. Mēs tajā runājam un rakstam, lietojam it kā vienus un tos pašus vārdus. Atšķirīgais. Manuprāt cieņa un izpratne par valodas attīstības principiem un tās nozīmi cilvēku kopumam, kam tā ir dzimtā valoda. Reiz kāds romiešu imperators, kuram grūtības sagādāja precīzs un pareizs savu domu izklāsts latīņu valodā esot pavēlējis izcilākajam Romas juristam sagatavot likumu, kas atceltu imperatoram nesaprotamo gramatiku. Toreiz neskatoties uz imperatoru neirobežoto varu, viņš saņēma atteikumu, ko jurists pamatoja ar to, ka valodas likumi nav imperatoru kompetence. Šodien mēs esam nonākuši pie tādas pašas situācijas, proti, katrs cittautietis, kuram subjektīvi, kāds latviešu valodas vārds neliekas labskanīgs, uzskata par pienākumu man un citiem latviešiem norādīt, ka šī vārda vietā jālieto kāds cits. Ar šo tirādi es mērķēju uz pēdējā laikā pastiprinājušos tendenci izskaust no latviešu valodas vārdu nēģeris, kas apzīmē negroīdās rases pārstāvjus, līdzīgi kā aziāts aziātu rases pārstāvjus un eiropeīds eiropeīdās rases pārstāvjus. Piedāvātā substitūcija - melnais, ir pilnīgi nepieņemama, jo 1) būtiski paplašina termina saturu (melni var būt arī indusi, polinēzieši, Austrālijas aborigēni), 2) ir neatbilstošs faktiskajai aprakstāmajai īpašībai (piemēram, Stīlsa kunga ādas krāsa fotogrāfijā izskatās pēc ļoti patīkamas kafija ar krējumu), 3) kā jau norādīju vienā no iepriekšējām replikām, vārdam melns latviešu valodā ir ļoti plaša un dziļa negatīva semantiska nozīme (atļaušos atkārtoties, Lāčplēsis un Melnais bruņinieks, Melna čūska miltus mala uz akmeņa jūriņā, velns, nelabais veinµēr asociējas ar melno - melni kumeļi, melna kariete, melns kungs utt.), 4) runājot par cilvēku, man liekas nepieņemami un aizskaroši pieminēt viņa ādas krāsu tāpat kā jebkuru citu viņam piemītošu fizisku īpašību, tā manuprāt ir vistīrākā rasisma izpausme (man pašam nepatiktu, ja par mani teiktu: "Nu tas baltais, Valdis, grib to un to.", Jūs, Hilarij, jau arī tā kā drusku aizskāra blondu matu pieminēšana, vai tad ne?)

  Pret, ko tad es īsti protestēju Stīlsa kunga intervijā?

  1. Par to, ka viņš rasisma ārējās pazīmes, kuras Latvijas rasisti vēl nav iemācījušies noslēpt, jauc ar rasismu pēc būtības un tāpēc izsaka nepamatotus un latviešus aizskarošus vispārinātus apgalvojumus.

  2. Un tas arī galvenokārt, ka viņš cīņu pret rasistiskiem aizspriedumiem Latvijā mēģina padarīt par kārtējo amerikānisko šovu - skaļām runām presē, TV, tiesas sēdēm, reklāmu un slavu alkstošiem juristiem, kareivīgiem paziņojumiem "kas nav ar mani, tas ir pret mani", konkrēto Ļaunuma Ass pilnvarnieku Latvijā nosaukšanu, bombardēšanu un jūras kājnieku sūtīšanu demokrātisko vērību aizstāvēšanai (ups! redz kā uzrakstījās par to bombardēšanu, pilnīgi automātiski, tfu!, tfu!, tfu! pār kreiso plecu, varbūt tomēr mūs nebombardēs). Kā iepriekšējos komentos norādīju šis nav tas gadījums. Ar to tikai problēmu saasināsies!

  Jā un vēl, Hilarij, kapēc Jūs tomēr neņemat vērā manu aizrādījumu, par to, ka Latvijā pieņemts nepazīstamus cilvēkus (pat pusmūža lūzerus) uzrunāt ar Jūs. Es piemēram saprotu, ka Amerikā nēģeri nedrīkst saukt par nigeru un Igaunijā igauņus sauc par eesti, bet Rīgu par Riia. Tas ir normāli. Bet kāpēc neatkāpties no saviem amerikāniskajiem standartiem uzvedības jautājumos šeit pavisam svešā zemē? Vai tad pieklājīgiem un labas skolas beigušiem tā nebūtu jārīkojas?

  Visu cieņu.

  P.S. Danikai. Ja gribās kaut ko patiesi rasistisku, tad ej palasies DELFU komentārus. Nevajag apsaukāties un spriest par lietām, kurās neesi iedziļinājusies.

  5278633172 71b63f7fe4
  Komentētājs

  Rina 12.12.2002 11:45
  Man shis raxts piedodiet likas pilnigs sviesc. Vienkarshi cilvekam nav ko dareit un vajag pieradit savu eksistenci vispar, ja kaut kas nepatik, lia brauc uz Nigeriju tur vinhu liks pilniga miera.

  5278633172 71b63f7fe4
  Komentētājs

  laima 12.12.2002 10:42
  Mani vienkārši satriec Latvijas cilvēku nespēja kritiski paraudzīties uz rasistiskajām tendencēm sevī un apkārtējos, vēl vairāk - valda ("walda") klajš noliegums vai totāls apjukums par vispārcilvēciskām vērtībām, neatšķirot "ļaunu no laba".

  Domāju, ka Stīla kungs nemēģina noliegt rasisma pastāvēšanu savā izcelsmes zemē, bet lielākā atšķirība starp ASV un Latvijas sabiedrību ir tā, ka pirmajā šo problēmu apzinās, gandrīz neviens nenoliedz tās pastāvēšanu, un cīnās pret šo sērgu (lai arī tas ir grūts uzdevums un ir dažādas izpratnes, kā ar to cīnīties), kamēr Latvijā cilvēki jūtas satracināti jau par to vien, ka kāds publiski norāda uz rasistiskas attieksmes eksistenci.

  Par ārzemnieku viedokļu uzklasusīšanu: esmu pamanījusi, ka šeit cilvēkiem patīk klausīties iežūžojošos vēstījumos, cik mums interesanta kultūra, skaista valoda un daba. Pasarg' Dievs, ja ārzemnieks uzdrošinās pateikt ko kritisku un asu, pat ja tā ir viņa personīgā sāpīgā pieredze, nevis politisku interešu vadīti publiski paziņojumi. Te uzreiz izlec latvieši, kas "jūtas kā apspļaudīti" (ahā! trāpīts sāpīgajā punktā). Vai mūsu pašcieņa un pašapziņa patiešām ir tik vāja, ka mēs nespējam saskatīt lietas būtību un savas sabiedrības problēmu, lai to risinātu un paši cilvēciski pilnveidotos?

  Kādā no komentāriem izskanēja doma, ka ārzemniekiem jādzīvo pēc "šejienes spēles noteikumiem". Tomēr iznāk, ka arī man kā šeit dzimušai un augušai jādzīvo pēc tiem pašiem noteikumiem, lai cik sastinguši, novecojuši un neatbilstoši mūsdienu realitātēm tie nebūtu. Un to nu es noteikti negribu! Es vēlos, lai Latvijas sabiedrībā "nesasmok gaiss", paštīksminoties par sevi, savām parašām (dažas no kurām aizskar citas tautības vai ādas krāsas cilvēkus, dažas - mūs pašus, piemēram, vēl ne tik senā pagātnē "izstumjot" no sabiedrības invalīdus u.c.) un pašpārliecināti domājot, ka tādi nu mēs esam un tādiem mums jāpaliek. Es ceru, ka daudzi latvieši tomēr vēlas pieaugt un drosmīgi piedalīties pasaules procesos, kas prasīs iecietību un atvērtību, arī kritikai.

  5278633172 71b63f7fe4
  Komentētājs

  Danika 12.12.2002 08:02
  nu ko lai saka, saada satura komentaarus sagaidiiju lasiit delfos, bet necereeju ieraudziit arii sheit ... tas laikam tikai pieraada to, ko sen jau zinaaju: ka Dzordzam ir absoluuta taisniiba!! :((

  Man arii ir tas gods personiski paziit gan Dzordza sievinju, gan vinju pashu, un vinji ir viens no saskaniigaakajiem un laimiigaakajiem paariem, ko paziistu. Dzordzs latviskiu runaa daudz labaak nekaa liela dala krievu, kas seit nodziivojusi visu muuzu, un arii par folkloru un veesturi zina daudz vairaak. Taa ka lai nu kuru, bet vinju gan par nelojaalu shai valstij nosaukt nevar nekaadi.

  Latviesu aarkaartiigais tolerances truukums pret jebkuru, kas ir savaadaaks (aadas, orientaacijas, uzskatu, veseliibas zinjaa vai kaada cita faktora deel) jau, skiet, driiz buus legendaars. To iipasi asi izjutu, kad atgriezos no ilga Niiderlandee pavadiita laika, no zemes, kur skiet, ka teju vai puse no iedziivotaajiem ir visvisaadu izcelsmju imigranti, tacju ikkatrs holandietis un imigrants respektee otra atskiriigo identitaati, kaa arii to valsti, kuraa dziivo, taas valodu un tradiicijas - Niiderlandi. Dies zin, peec cik simtiem gadu miiljie latviesi nonaaks liidz taadam tolerances liimenim ...

  "Un, lai baltos cilveekos

  Baltas domas dzimst...."

  vai tev, cieniijamais tautasdziesmas atradeej, nekad nav ienaacis praataa (vai varbuut skolaa maaciits:)), ka senie latviesi tautas dziesmaas runaaja METAFORAAS?? Arii Brigaderes "Spriidiitii" Baltais Teevs runaa par "sirdi kaa dimanta olinju, bez neviena traipinja". Vai arii sis citaats tev liek iedomaaties, ka BT uzskatiija, ka Spriidiitim ir no dimanta veidota sirds?:)))) pateiksu prieksaa: abi sie citaati noraada uz cilveeka GARIIGU, DVEESELISKU "baltumu", uz tiiru, sirsniigu sirdi ... kam arii buutu jaabuut ABSOLUUTI VIENIIGAJAM cilveeka veertiibas noteiksanas kriteerijam. un tiem nav absoluuti nekaada sakara ar cilveeka aadas kraasas zaljumu, zilumu vai dzeltenumu, vai, piemeeram ar to, ar ko vins kopaa gulj.

  miiljajiem tautiesiem Ziemassveetkos lielu paku tolerances veelot,

  ~Danika

  5278633172 71b63f7fe4
  Komentētājs

  Jack Ripper 12.12.2002 07:37
  Ja Stīls uzskata, ka pret viņu ir veikta krimināla sodāma darbība, lai griežas ar iesniegumu policijā. Policija samēros faktus ar krimināllikumu un izspriedīs, vai kādu personu rīcība paiet zem KL vai nē. Policijas lēmumu Stīls varēs pārsūdzēt. Pašlaik sanāk , ka vienam spiež kurpe un tiek vainota visa vietējā sabiedrība.

  Ja Stīls nav saskāries ar rasismu KL izpratnē, tad viss ir tikai plāpas. Var jau būt, ka cilvēks ir salasījies Durbanas konferences materiālus vai kāds viņam ir kaut ko sastāstījis par 12.protokolu.

  Man rodas vilinājums sākt vainot Stīla k-gu par to, kas notiek Zimbabvē. Viņš varētu teikt, ka viņam ar to nav sakara, bet gan jau mēs to atrastu, tieši tāpat kā viņš atrod saistību starp atsevišķu personu izteikumiem un Latvijas situācijas rasisma jomā raksturojumu kopumā.

  5278633172 71b63f7fe4
  Komentētājs

  DZD 12.12.2002 06:20
  Gribas, lai baltaa pasaulee

  Balti sniegi snieg.

  Un pa baltiem celjiem

  Balti cilveeki iet.

  Un, lai baltos cilveekos

  Baltas domas dzimst....

  Nu ko lai veel piebilst? Kauns man un manai tautai, kas savaa dailjradee jau kopsh neatminamiem laikiem kurina rasu naidu un nezheeliigi piekauj katru, kura aadas kraasa neatbilst standartam!

  Buutu nopietni jaapsver iespeeju vai shamliidziigus sacereejumus vajadzeetu atljaut publiceet, jo tajos ir klajs aicinaajums uz vardarbiibu, kaa nekaa shii tachu ir rasu naida paarnjemtaakaa sabiedriiba un tad veel Imants Ziedonis ar savaam "kraasainajaam pasakaam"...

  Aicinu atjaunot cenzuuru, jo savaadaak naakotnee Eiropas Cilveektiesiibu Tiesa tik vai taa aizliegs latvieshu tautasdziesmas, tad kaapeec to nedariit pashiem - taa teikt labas gribas zhests.

  5278633172 71b63f7fe4
  Komentētājs

  Guntars 12.12.2002 00:17
  Lai man piedod Džordžs, bet viņa viedoklis, kaut vērā ņemams, man tomēr nav autoritatīvs. Vēl jo vairāk dažo "uz galvas pelnu kaisītāju" viedoklis (sk.augstāk). Izsaku pieņēmumu, ka nav pamata vispār runāt par latviešu rasismu (nav problēmas subjekta. Los Amigos, Džordžs, Ventspils basketbolisti, M.Zemītis, nacionālboļševiks B.Aijo, piedodiet, ja kādu aizmirsu. Nu un tas arī ir viss.), par nacionālismu gan un apgalvoju - tas nav nosodāms. Latvieši nemīl krievus, žīdus, kādreiz nemīlēja vāciešus un, protams, otrādi. Galu galā latvieši nemīl arī latviešus, par ko jau vismazāk būtu jāšaubās. Kādi esam tādi esam. Uz vidusmēra eiropieša fona tā ne pārāk, nu neko, paldies Dieviņam par to pašu. Bet, ja atgriežamies pie rasisma , vai nebūtu lietderīgāk par šo lietu aprunāties ar Martinu Zemīti (kādreiz Jotul krāsniņas) un cienījamās dāmas un kungi, viņš Jums sniegs patiešām empīrisku pieredzi par "rasisma pārņemtāko sabiedrību" visas savas dzīves garumā. Tam gan es ticēšu, bet Džordž ... piedod, nemoci sevi un .... brauc mājās.

  5278633172 71b63f7fe4
  Komentētājs

  Hilarija 11.12.2002 20:45
  waldim -- divas replikas, man vairāk šovakar nav laika rakstīt --

  1) Tev liekas emocionāls un neobjektīvs Džordža secinājums par rasismu Latvijā, kas balstīts "atsevišķu sadzīvisku epizožu faktiskā materiālā". Klausies, kam Tavuprāt vēl vajadzēja notikt, lai izdarītu šādu secinājumu? Asinsizliešanai? Vai tiešām kāds ir jānogalina? Ko Tu uztvertu par pietiekošiem pierādījumiem? DELFI komentārus par šādu tēmu ir gadījies palasīt -- tur tauta tieši ar to arī draud, pie katras iespējas turklāt, kad gadās atbilstoša ziņa. Draud gan krieviem, gan ebrejiem, gan melnādainiem cilvēkiem, gan homoseksuāliem -- visiem, kas ir nosacīti "atšķirīgi" un kam ir iespēja piekarināt birku pēc pazīmes, ko viņi paši nav izvēlējušies.

  2) Tu runā par bērniem, ko jāsūta mācīties un tikties ar melnādainiem cilvēkiem. Daudzi jau brauc, un atjēdzas, kā lietas notiek civilizētā pasaulē. Bet te nu vienreiz ir iespēja izrādīt savu attieksmi un augt uz vietas, jo arī Latvijā var sastapt tumšādainus cilvēkus. Nievājoša attieksme pret cilvēku viņa ādas krāsas dēļ ir rasisms -- un par to var runāt ar bērniem jebkurā brīdī, un mācīt viņiem, kāpēc tas ir slikti.

  PS Ja vēlies palasīties par rasismu un tā mūsdienu izpausmēm, iesaku izlasīt rakstus un resursus, kas pievienoti pie šīs intervijas.

  5278633172 71b63f7fe4
  Komentētājs


  Figaro 11.12.2002 20:39
  Waldim:

  Nevajag liegt emocijām izpausties diskusijā, jo apvainojums, ko cilvēks saņem uz ielas tiek uztverts emocionāli. Juristi tiesās to analizēs bezkaislīgi, bet nevajag sašust par to, ka kāds izsaka savu sāpi. Piekrītu Hilarijai, kas saka, ka tā ir vājuma izpausme uztvert kritiku par tendencēm savā valstī ļoti personiski. Kāda jēga maisīt iekšā Vīzentālu? Mēs šeit runājam par viena konkrēta cilvēka negatīvo pieredzi! Vai tad mums nevajag ieklausīties un mēģināt izprast ko viņš ar to par mums, latviešiem un krieviem Latvijā mēģina teikt? Tas ir sava veida spogulis un latvieši savā ziņā slimo ar to, ka grib sevi redzēt tā kā paši sevi redz.

  Jūs jau gājāt vēl tālāk savos salīdzinājumos un sākāt pīt iekšā blondīnes un manikīrus, it kā Jums trūktu īstu argumentu, lai pamatotu savas domas.

  Es, piemēram, domāju, ka mūsu sabiedrībā ir iecietības deficīts. Izskaidrot tam iemeslus var, bet ar to nepietiek. Tiešām, sabiedrībā ir jārunā ne tikai par cēloņiem, bet arī jāmācās respektēt atšķirīgs viedoklis un arī diskutēt ar pašcieņu.

  Maņ škiet, ka tas Jums, Waldi, pietrūkst.

  5278633172 71b63f7fe4
  Komentētājs


  waldis 11.12.2002 19:41
  Hilarijai!

  Tomēr mēģināšu paskaidrot savas domas. Atmetīsim emocijas, atmetīsim tēlainus salīdzinājumus. Ļoti centīšos konkrēti argumentēt savu viedokli. (Eh, viegli jau gan nebūs iztikt bez sarkastiskām piezīmēm. Vienu tomēr atļaušos, proti, par Jūsu labajās skolās gūto izglītības kvalitāti, ja kā pati norādāt: "...man ir diezgan lielas grūtības saprast Tavas domas...") Starp citu, vai mēs esam tik labi pazīstami, ka Jūs mani uzrunājat ar Tu.

  1. Es noteikti, rezervējot sev tiesības būt arī emocionālam, protestēju pret uz atsevišķu sadzīvisku epizožu faktiskā materiālā balstītu apgalvojumu, ka, citēju Stīlsa kungu, "Šobrīd dzīvoju rasisma pārņemtākajā sabiedrībā no visām, kurās jebkad esmu dzīvojis, ieskaitot ASV."

  Tālāk pats Stīla kungs intervijā saka (par apkārtējo reakciju), ka "Tā ir ļoti parasta reakcija arī pret vietējiem cilvēkiem. Ja kādu sit vai kāds iereibis cilvēks ir paklupis, neviens nepalīdz." Tātad, ja sit tumšādainu cilvēku un neviens nepalīdz, tas nebūt neliecina par sabiedrības rasistisko noskaņojumu, bet gan par padomju laikā ieaudzināto naidu pret ziņotājiem un tiem, kas sadarbojas ar varas iestādēm. Un tā tiešām ir milzīga mūsu sabiedrības problēma, proti, ieslodzīto morāles akceptēšana.

  2. Es kategoriski atsakos pieņemt Jūsu pirmajā replikā izteikto konstatējumu "Pirmie trīs komentāri uzskatāmi pierāda, ka Džordžam ir pilnīga taisnība, sakot, ka te ir rasistiska valstiņa", jo tas nav argumentēts nekādi un Jūs ar to bez kādiem aplinkiem esat mani nosaukusi par rasistu. Tas, manuprāt, ir diezgan spēcīgs apvainojums, jo pat Jūsu pieminētajā Krimināllikuma 78. pantā ir teikts, ka par darbību, kas apzināti vērsta uz nacionālā vai rasu naida vai nesaticības izraisīšanu, kā arī par apzinātu personas ekonomisko, politisko vai sociālo tiesību tiešu vai netiešu ierobežošanu vai tiešu vai netiešu priekšrocību radīšanu personai atkarībā no tās rases vai nacionālās piederības pienākas sods. Tātad Jūsuprāt es faktiski jau esmu izdarījis noziedzīgu darbību, jo mans komentārs tika publicēts masu medijā.

  3. Manuprāt neprecīzi un līdz ar to nepieņemami ir Jūsu latviešu sadzīviskā rasisma skaidrojumi ar to, ka skolās nemāca, kas ir slikti un kas labi, kā arī latviešu zemo pašapziņu. Pavirša, ļoti ļoti pavirša problēmas cēloņu vulgarizācija. Domājiet dziļāk! Šīs problēmas diemžēl nevar atrisināt ar reindžera Volkera didaktiskā seriālā paustajām pamācībām un metodēm. (Tikko iešāvās prātā, ka tai seriālā, ja nekļūdos vienīgais pozitīvais tumšādainais, Volkera partneris arī tāds pastulbāks uztaisīts.)

  4. Kā gan, lai vērtē Jūsu prātojumu "...par ko Tu esi tik ļoti sašutis uz Džordžu -- vai par to, ka viņš pastāsta, kā pret viņu cilvēki izturās Latvijā un kā tas viņam liek justies? Varbūt tev ir nepatīkami to dzirdēt, jo Tu saproti, ka īsti labi tas nav, bet domā tāpat, kā tie, kas Džordžu pazemo viņa ādas krāsas dēļ?" Kāpēc gan lai es saprotot, ka spriedums nav pareizs, tomēr turpinātu domāt, ka tas ir pareizs? Vai Jūs tā darāt? Manuprāt tas ir absurdi.

  Uz Stīlsa kungu es dusmojos tāpēc, ka viņš karina birkas, apsaukājas, savas personīgās dzīves neveiksmes mēģina reducēt uz savu no vairuma Latvijas iedzīvotāju atšķirīgo izskatu. Es uzskatu, ka tik smalkā jomā kā starpnacionālās vai starprasu attiecības jārīkojas delikāti, smalki un gudri. Jebkuri šāda veida emocionāli uzbraucieni (gan iepriekšējā intervija, gan šī) tikai pasliktina situāciju, jo operē ar emocijām, kuras gandrīz nemaz nepakļaujas apziņas kontrolei. Līdz ar to minētais "jaukais cilvēks" labu gribēdams ir situāciju tikai padarījis sliktāku, jo jebkura normāla cilvēka (un te nu varētu piesaukt virkni autoritatīvu avotu no saskarsmes psiholoģijas) reakcija uz pret sevi vērstu agresiju (apvainojumiem, interešu aizskārumu, uzskatu apdraudējumiem utt.) ir aizsardzība, noslēgšanās un kontragresija. Vēl gudrās grāmatās (psiholoģijas) tiku lasījis, ka cilvēks nav jāvērtē pēc tā ko viņš gribēja izdarīt, bet gan no reālās rīcības un tās sekām. Izejot no šīs paradigmas, Stīlsa kungs ir nodarījis ļaunumu, viņš ir nostādījis sevi pret sabiedrību (tā vēl būtu tikai viņa problēma) pozīcijā "Es melnais pret jums baltajiem" (un tā jau diemžēl vairs nav tikai viņa problēma). Rainis savulaik teica "ar varu mīļš nekļūsi". Diemžēl Stīlsa kungs, kā jau amerikānis domā, ka tomēr var gan, ja tā vara tāda palielāka. Rasu nesaskaņu kara cirvis ir izrakts! Lai Dievs dod latvijas tautai spēku nereaģēt uz šo provokāciju!

  Sanāca pārāk patētiski, bet tāda ir mana uzskatu būtība. Fakti jau tādi ir, ka mums latviešiem ir ārkārtīgi maza pieredze saskarsmē ar citas ādas krāsas cilvēkiem, bet pieredze rodas tikai saskarsmē. Es zinu, kā reaģēt attiecībās ar lielkrievu šovinistiem, kā ar latvju ultranacionālistiem, bet ko darīt ar melnādaino rasismu, musulmaņu fundamentālismu? Diemžēl pieredzi veido konkrēti indivīdi. Žēl, ka daudziem Latvijas jauniešiem pirmā pieredze būs Stīlsa kunga apvainojumu pilnās intervijas. Ļoti žēl, mūs visu.

  Tie nelieši, kas piekāva melnādaino personu tāpat kā tie, kas to mēģināja izdarīt ar Stīlsa kungu, bez šaubām būtu jāatrod un jāsoda, te nav variantu, taču nevajadzētu aizmirst, ka Rīgas centrā piekauj ne tikai tumšādainos. Diemžēl.

  Hilarijas kundze, ja tiešām Jūs esat norūpējusies par rasisma iznīdēšanu Latvijā, tad dariet kaut ko (izmantojot savus sakarus valstīs, kurās tumšādaini cilvēki nav retums), lai Latvijas jauniešiem būtu iespējas personīgi iepazīties ar tumšādainiem jauniešiem, sadraudzēties, atrast kopīgo.

  Jā un beidzot, varbūt tomēr uzrakstiet, ko tad īsti ar vārdiem rasisms, demokrātija, tolerance saprot labas rietumu skolas beigušais. Tad patiesībā arī parādīsies diskusijas objekts.

  P.S. Šie nebūs apvainojumi ne arī apmaksāta reklāma. Savā replikā ar manikirētas blondīnes (blondīne šeit tikai kā literārs tēls) nagu melnumiem es salīdzināju nevis Jūs, bet gan, manuprāt, kādu Jums nepiemītošu īpašību. Tātad runa vispār nebija par Jums. No sākuma vārda blondīne vietā gribēju rakstīt sieviete, bet tad nobijos no iespējas tikt apvainotam vēl arī seksismā - tā jau pietiek, ar to, ka esmu vecs pēc sviedriem smirdošs pusmūža lūzeris. Eh, labi gan, ka pa vadiem nosūtītai informācijai tā sviedru smaka nenāk līdzi!

  5278633172 71b63f7fe4
  Komentētājs

  cepure 11.12.2002 19:13
  Juus visi tik gudri runaajiet par rasisimu utt utt. Bet vai jums nav ienaacis praataa, kaapeec pie mums taa ir??? Taapeec, ka Latvijaa neegjerus var saskaitiit uz vienas (nu labi - abu) rokas pirkstiem. Vinju sheit nav. Taapeec arii lielaakajai daljai cilveeku ir shaada reakcija. Es, personiigi, pirmo reizi muuzhaa paspiedu roku melnajam cilveekam tikai pirms meenesha. Pirms tam es uz vinju luukojos kaa uz uz kaut ko nedaudz savaadaaku (protams, tas ir stulbi, bet, ja tu, cilveeks, savaa muuzhaa tikai paaris neegjerus esi redzeejis...). Paspiezhot roku un tagad regulaari ar vinju kontakteejoties saprotu, ka tas ir tieshi taads pats cilveeks, kaa mees. Bet ko gan juus gribat no muuseejiem, kuri to veel nav izdariijushi, toties ir redzeejushi paarsimts filmas, kuraas katra teikuma galaa skan - you mother f...er, you stupid nigger utt??? Mums veel ir jaaaug.

  5278633172 71b63f7fe4
  Komentētājs


  Hilarija 11.12.2002 19:00
  Sunukam, Eldaram -- paldies par atbalstu šajā tumsonīgajā debatē, man jau sāka likties, ka ir vēl ļaunāk, nekā Džordžs teica :)

  5278633172 71b63f7fe4
  Komentētājs

  Sunuks 11.12.2002 18:37
  Mani draugi latvieši ārzemēs ir adoptējuši mazu nēģeru meitenīti, kas savos piecos gadiņos jau perfekti runā latviski un dzied latviešu tautas dziesmas. Vienīgā nelaime, ka katru gadu pēc Latvijas apciemojuma viņa saka - esmu latviete, jo mana mamma, tētis un māsas ir latvieši, bet negribu uz Latviju, jo tur uz mani rāda ar pirkstu un nelabi apsaukā.

  Man ir vienalga kāda ādas krāsa ticība ir cilvēkam, kas mācās latviešu valodu, grib būt lojāls pret šo valsti. Man ir vienalga cik melni jeb balti ir mani draugi - galvenais, lai man būtu ar viņiem par ko parunāt.

  Tagad teikšu kaut ko šausmīgu - bet tad tiešām labāk ņemt par vīru kārtīgu melnādaino cilvēku nevis latviešu mīksto vai pļēguru.

  Dēļ šitādiem augstāk domas izteikušajiem pārgudreļiem jau te vāzājās visādi Vīzentāli un citādi elementi.

  5278633172 71b63f7fe4
  Komentētājs

  Hilarija 11.12.2002 18:08
  Jackam Ripperam -- atbildēšu tikai uz Tavu pēdējo frāzi -- ja Tu apgalvo, ka valsts reputācijai jāstāv augstāk par visu, t.sk. par svešzemnieka neapmierinātību, atmiņā neviļus nāk padomju nomenklatūras attieksme, kura arī valsts reputāciju stādīja augstāk par visu un tās vārdā meloja visai pasaulei par to, kas patiesībā notika padomju savienībā. Bija jau arī tajos laikos neapmierinātie, bet viņus apklusināja dažādos veidos.

  Latvija ir demokrātiska valsts un tajā par visu augstāk ir demokrātijas vērtības, tajā skaitā iespēja Džordžam Stīlam dzīvot Latvijā un nesaņemt pret sevi vērstus rasistiskus izlēcienus. Es tev ieteikšu vienu visdrošāko metodi, Jack Ripper, ar kuras palīdzību Latvijas reputācija būs rasisma neaptraipīta un spoža -- nevis censties aizbāzt muti Džordžam Stīlam, kad viņš stāsta par to, kā Latvijā pret viņu izturās, bet gan darīt visu, lai šīs nejēdzības izbeigtu.

  5278633172 71b63f7fe4
  Komentētājs

  Eldars 11.12.2002 18:01
  God.Jack Ripper, vai Jus, ludzu, nebutu tik laipns izskaidrot, kas tas par nacionalajam interesem, kas varetu attaisnot izvairisanos godigi runat par sis valsts realajam problemam? Neviens neapgalvo, ka visi latviesi jeb visi sis valsts iedzivotaji ir rasisti vai antisemiti. Ari 1940.gada ne jau visi sava ebrejus, tacu drausmiga katastrofa tik un ta bija notikusi, un vel lidz sim lielaka dala latviesu 2.pasaules kara konteksta sevi uzskata TIKAI par upuriem vai pasiviem svesu pavelu izpilditajiem. Bet jautajums, kapec daudzi latviesi ar entuziasmu piedalijas Holokosta un cik liela mera so dalibu noteica Latvijas pirmskara politiska kultura faktiski netiek apspriests. Vel kecerigaks jautajums - vai si kultura ir esenciali mainijusies? Latvijas sabiedriba valdosa neuzticiba pret valsts varu, starp dazadam etniskam un socialam grupam, ieverojamas iedzivotaju dalas vilsanas demokratija drizak liecina par pretejo. Nav brinums, ka ari rasismam seit ir visai labveliga augsne.

  5278633172 71b63f7fe4
  Komentētājs

  Jack Ripper 11.12.2002 17:30
  Nemaz jau tik pieticīgi Jūs, Hilarij, nelepojaties. Man pat šķiet, Jūs to darāt diezgan uzkrītoši. Bēdīgi, ka Stīlam ir nācies just pret sevi vērstu nievājošu attieksmi. Ļoti žēl.

  Tomēr viena cilvēka emocijām nodarīts kaitējums (negribu to saukt par morālo kaitējumu) diez vai ir pietiekams pamats, lai spriestu par rasisma līmeni Latvijā.

  Tāpat kā krieviski runājoša cilvēka rokās redzot plāksnīti ar Dudajeva ielas nosaukumu, diezin vai varētu teikt, ka:

  1) viņš to ir nozadzis;

  2) visi noteiktas tautības cilvēki ir zagļi;

  3) visi Latvijas iedzīvotāji ir zagļi.

  Šādi vispārinājumi būtu nepareizi. Līdzīgi ar ebreju šāvējiem un rasismu Latvijā. Ne visi latvieši ir šāvuši ebrejus vai citus nevainīgus cilvēkus, ne visi latvieši (krievi, poļi) ir rasisti. Tomēr pēdējā laikā ir novērojams, ka cilvēki ar atsevišķu valstu pasēm kabatā runā samērā drosmīgi un vietējiem norāda, kas viņi ir. Kāpēc tā?

  Ap sirdi kļūst bēdīgi, ka cilvēki , kuri varētu pretendēt uz mūsdienu Spīdolas vietu, iesaistās ar savu dzīvi neapmierinātu personu atbalstīšanā.

  Padomju laikā ar savu dzīvi neapmierinātie centās izbraukt no valsts, sākumā līdz Vīnei un tālāk kā nu sanāca....

  Atceraties dziesmu "Nekur nav tik labi kā mājās". Būtu jauki, ja kāds to nodziedātu Stīla k-gam.

  Hilarijai varu ieteikt mīlēt savu Dzimteni un ar to lepoties. Mēs visi: gan es no laukiem, gan Hilarija no pilsētas - mēs visi esam šīs valsts pilsoņi un valsts interesēm (reputācijai) ir jāstāv augstāk par ikviena ar kaut ko neapmierināta svešzemnieka sūrošanos. Katrs lai sāk ar savas pilsonības valsti, vispirms ievedīsim kārtību savā mājā un tikai tad meklēsim netīrumus citu pakšos.

  5278633172 71b63f7fe4
  Komentētājs


  Eldars 11.12.2002 17:13
  Ja, graujosi... Bet, diemzel, viss teiktais intervija ir patiesiba. Dzordzam ir taisniba, ka nakotne Latvija bus vairak cilveku ar citu adas krasu. Globalizacija negaidis, kamer Latvijas iedzivotaji parvares savu pasreizejo diezgan mezonigo attistibas limeni. Tapec politiku, mediju, intelektualu pienakums ir veikt zinamu pedagogisko darbu, izglitojot sabiedribu tolerances gara. Bet cik daudzi no viniem ir versusies pret A.Gardas klaji ksenofobiskiem un rasistiskiem izteicieniem pret krievu tautibas cilvekiem? Varbut savedisim pasi savas majas kartiba, kamer nav par velu?

  5278633172 71b63f7fe4
  Komentētājs

  Hilarija 11.12.2002 17:08
  waldim -- man ir diezgan lielas grūtības saprast Tavas domas, jo nevaru lepoties ar 30 gadu ilgu "cīņu" pret boļševismu. Tā vietā, pieticīgi lepojos ar labu izglītību, kas iegūta gan ASV gan tepat Eiropā labās skolās un ar diezgan lielu pārliecību varu apgalvot, ka jēdzieni "demokrātija, tolerance" un "rasisms" ir pēc definīcijas nesavienojami. Es arīdzan neizprotu, par ko Tu esi tik ļoti sašutis uz Džordžu -- vai par to, ka viņš pastāsta, kā pret viņu cilvēki izturās Latvijā un kā tas viņam liek justies? Varbūt tev ir nepatīkami to dzirdēt, jo Tu saproti, ka īsti labi tas nav, bet domā tāpat, kā tie, kas Džordžu pazemo viņa ādas krāsas dēļ? Kas īsti ir Tava problēma?

  PS Atbildei uz Taviem satriecošajiem argumentiem par manikirētajām blondīnēm, es protams varētu ieslīgt apcerēs par Tevi kā vecu pusmūža lūzeri, kurš visticamāk drusku smird pēc sviedriem un kuram tik ļoti neveicas dzīvē, ka jāpazemo citi, lai pašam paliktu labāk .... ceru, ka pats saproti, cik stulbi tas izklausās :)

  5278633172 71b63f7fe4
  Komentētājs


  waldis 11.12.2002 15:41
  Jo tālāk, jo trakāk! Ļ. cien. Hilarij, atļaušos apgalvot, ka Jūs esat boļševiks un no tā, ko pieņemts dēvēt par demokrātisku domāšanu un toleranci pret citādiem viedokļiem, Jūsos nav ne tik cik melns aiz naga tiko no manikīra salona iznākušai blondīnei. Kā vērsim koridā acis pielīst ar asinīm ieraugot sarkanu lupatu un zaudējot veselo saprātu un spēju novērtēt patieso briesmu avotu, tā Jums izdzirdot vārdu nēģeris un to, ka kāds nav ar mieru samierināties ar neargumentētu apsaukāšanos vai ar pateicību pieņemt naidpilnus sev, saviem tuviniekiem un citiem normāli domājošiem Latvijas iedzīvotājiem veltītus izteicienus, širmis aizkrīt un ieslēdzas ASV propogandas Jūsu galvā iededzinātie standartmeldiņi.

  Neies cauri, cienītā Hilarija! Es pret šo kaiti jau esmu potēts. 30 sava mūža gadus esmu katru dienu barots ar boļševistisko, komunistisko un liekulīgo ideoloģiju un tās paņēmienus un metodes atkodis visā pilnībā. Tāpēc arī neloloju nekādas ilūzijas par to, ko runā un saka Dž. Bušs un citi jeņķu pseidodemokrātijas pravieši. Tāpēc arī man ir absolūti nepieņemama Jūsu un Stīlsa kunga neargumentētā apsaukāšanās un pat pilnīgi absurdā un diletantiskā Krimināllikuma piesaukšana. Es pat neprasu Jums man paskaidrot, ko īsti Jūs saprotat ar terminu - rasisms, jo Jūs tik un tā to korekti paskaidrot nespēsit, Jums šis termins visdrīzāk ir lamuvārds (kā dziļi ticīgajam antikrists) ar kura palīdzību nomelnot katru citādi domājošo, apzīmogot, piekārt birku. Tieši tāpat rīkojās boļševiki Krievijā un arī Latvijā, kad visus, kas atļāvās apšaubīt to absurdās un utopiskās teorijas nosauca par tautas ienaidniekiem (un uz pēdējiem kā saprotat Konstitūcijā garantētās brīvības un tiesības neattiecās).

  Es pat nesākšu te taisnoties un skaidrot, ka vispār man pret citādas ādas krāsas cilvēkiem nav nekādu pretenziju utt., utm. (Es pats ļoti labi zinu, ko domāju par citas ādas krāsas cilvēkiem vispār un par Stilsa kungu konkrēti) Nē, Jums, cienītā, vajadzēs pierādīt, ka man un pieļauju, ka vairāk nekā 2300000 normāli domājošajiem Latvijas iedzīvotājiem ir rasistiski uzskati. Pie tam Krimināllikums, ko Jums labpatika piesaukt savā nekaunīgajā replikā, pieprasa, lai vaina un nozieguma sastāvs tiktu pierādīts katram individuāli tiesas priekšā.

  Starp citu, par Stīlsa kungu. Nemaz neabšaubu, ka viņš vispār ir ļoti labs cilvēks attiecībās ar saviem tuviniekiem vai paziņām, taču attiecībās ar Latvijas iedzīvotājiem viņš ir klaji naidīgs, vīzdegunīgs un augstprātīgs. Neesmu speciālists, bet, manuprāt, Amerikā valdošā rasistiskā kultūra šajā cilvēkā ir radījusi nopietnu psihotraumu un vislabākais būtu, ja viņš par šīm problēmām vispirms apspriestos ar savu psihoanalītiķi. Es nepārteicos, es uzskatu, ka pasaulē patreiz divas visrasistiskākās valstis ir ASV un Izraela (pēdējā pat ir pilnīgi atklāti rasistiska, jo segregācija pēc tautības ir nostiprināta likumdošanā. Latvijā personas tiek atsevišķos jautājumos diskriminētas pēc pilsonības principa, kas ir būtiski savādāk). Tieši tāpēc šo valstu pārstāvju neargumentēta dižošanās ir pilnīgi liekulīga un nepieņemama.

  Vēl kāpēc es esmu tik sašutis par šādiem Stīlsa kunga neargumentētiem un nekonkrētiem uzskatiem. Man aug 3 bērni, un es nevēlos, ka negatīvās emocijas, ko Stīlsa kungs un tādi kā Jūs šai sakarā emitējiet, reflektētu viņu apziņā kā doma, ka visi melnie tā patiesībā par mums domā un ka viņi jau pēc būtības ir pret mums naidīgi noskaņoti. Es nevaru viņiem nokomentēt katra muļķa uzskatus, bet es varu censties panāk, lai tādi masu mēdijos parādītos pēc iespējas retāk. Tieši šādas intervijas akcentē uzmanību uz atšķirīgo starp mums, bet nevis kopīgo, tieši atšķirīgais ir pamatā visāda veida neiecietībai.

  Nobeigumā. "Ko sēsi, to pļausi." (latv. tautas gudrība) vai "Netiesā un netapsi tiesāts" (škiet, ka no Bībeles)

  5278633172 71b63f7fe4
  Komentētājs

  Guntis Stamers 11.12.2002 15:40
  Nu nepatīk man cilvēki ar citu ādas krāsu. Man nepatīk arī, ja kāds grib uzspiest man viedokli, ka rasisms ir "slikti".

  5278633172 71b63f7fe4
  Komentētājs

  Hilarija 11.12.2002 15:21
  Dzintar, kas esi pabijis Ņujorkā: pasaki man lūdzu, kādā veidā tas, ko Džordžs saka intervijā, liecina, ka viņš ir nedraudzīgs Latvijai? Vai Tev neliekas, ka tas ir slikti/nenormāli, kā pret viņu Latvijā izturas?

  Jack Ripper: nē, protams, par rasismu komentāru līmenī neviens nesoda, savādāk puse Latvijas sēdētu aiz restēm :) Bet Tu varbūt domā ka rasisms ir kaut kas labs un veicināms? Vai Tev neienāk prātā, ka tas, ko izjūt Džordžs, par mūsu valsti liecina ko ļoti sliktu?

  5278633172 71b63f7fe4
  Komentētājs

  Jack Ripper 11.12.2002 14:30
  Patīkami, ka Stīla k-gam ir arī atbalstītāji (Hilarija). Tas nozīmē, ka mums ir īsta viedokļu daudzveidība.

  Ne viss, ko mēs sadzīviski saprotam ar rasismu, ir krimināli sodāms.Eksistē Krimināllikums, kas reglamentē šo jautājumu.

  5278633172 71b63f7fe4
  Komentētājs

  Dzintars 11.12.2002 14:30
  Hilarij, piedod, bet man jāatbild, ka Tu pati stulba (ātu man tā es Tev), pazemīga, bet gudra gan, visi lavieši u.c. latvijas iedzīvotāji (atskaitot Tevi, protams!) rasisti, muļķības, kādas. Man arī ar Amigos puišiem ir labas attiecības un citem melniem cilvēkiem arī, tā kā nevajag absolutizēt....

  krimināli rajoni un liekulīgs politkorektums, kas it kā ir attīstītāks un demokrātiskāks ASV.... nav tā, likuļiem amerikāņiem ir vislielākais vientuļo māšu u.c. skaits, bet politkorektā liekulība ir nākusi arī no turienes un intervējamais tādā garā audzināts, es viņu saprotu, nenosodu, bet palīdzēt nevaru...

  p.s. esmu gan NY pabijis...

  5278633172 71b63f7fe4
  Komentētājs

  Hilarija 11.12.2002 11:10
  Pirmie trīs komentāri uzskatāmi pierāda, ka Džordžam ir pilnīga taisnība, sakot, ka te ir rasistiska valstiņa. Manuprāt, šī rasisma izpausmju pamatā ir divas lietas (1) pie mums tauta vienkārši neapjēdz, kāpēc rasisms ir slikts vai kāpēc ir slikti cilvēkus saukt vārdos, kas viņus aizskar (ja arī tev pašam tas liekas pieņemami), jo viņiem to neviens nav mācījis ne skolā ne kur citur; (2) vairumam latviešu ir tik zems pašapziņas līmenis, ka viņiem burtiski paliek vieglāk, ja viņi var sajusties pārāki par kādu citu vismaz ādas krāsas dēļ (rasisms, protams). To var mainīt tikai laika gaitā ar izglītību un sabiedrības attieksmi -- izrādot neiecietību pret rasistiskiem jokiem, izteicieniem utt. Jo piedodiet, rasisms nav viedoklis. Rasisms ir krimināli sodāms. Tur ir starpība.

  Dzintaram -- nē, šis cilvēks nav nedraudzīgs Latvijai. Pazīstu viņu personiski, viņš labi runā latviski, dzied "Gaudeamusā" un visādi citādi ir ļoti jauks un sirsnīgs cilvēks. Diemžēl ir gluži pretēji tam, ko Tu saki -- Latvija ir nedraudzīga viņam. Un man par to ir kauns.

  PS Tavs piemērs par Ņujorku ir vienkārši stulbs, laikam neesi tur bijis. Ko Tu ar to vispār gribēji pateikt?! Ka Ņujorkā ir krimināli rajoni? Nu un tad? Vai tad Rīgā tādu nav?

  5278633172 71b63f7fe4
  Komentētājs

  Dzintars 11.12.2002 10:33
  Es domāju, ka intervējamā domas ir tendenciozas, ļoti tendenciozas. Apsaukā, mani arī ir sukuši par gansu u.t.t. Nekulturāli cilvēki ir visur. Piekauj arī baltos latviešus, krievus ebrejus u.c. dažādi lamājot Vajadzētu baltajam cilvēkam iziet naktī caur NY melnādaino cilvēku kvartālu... he he un tad dalīties iespaidos ar šo melnādaino cilvēku, kas dzīvo Latvijā (ja vēl būs kam dalīties) Šis melnādainais cilvēks ir nedraudzīgs Latvijai, man tā šķiet.

  5278633172 71b63f7fe4
  Komentētājs

  Jack Ripper 11.12.2002 10:13
  Tātad vakarā, kad Stīla k-gs redzēja pa TV reklāmu , viņš bija spiests badoties. Laikam izsalkuma brīži ir bijuši diezgan smagi, ja vēl labu laiku pēc notikušā, televizorā redzētais neliek Stīla k-gam mieru. Un kā izrādās Latvijā netrūkst cēlsirdīgu cilvēku, kuri steidz apvaicāties, kā tad Džodžam ir patikusi reklāma un , vai tik viņš nedomā iet tiesāties. Nu un ja ies, tad labā sirds centīsies viņam palīdzēt. Šoreiz labās sirds lomā ir iejutusies Ziemeles k-dze, visnotaļ augsti profesionāla persona, kuru es savā zemnieciskajā vienkāršībā pat vēlos nodēvēt par domu gigantu. Vienīgi virziens, kurā domas vēlas lauzties uz āru, man šķiet tāds kā nepareizs. Ir tik daudz tēmu, kas gaida Ziemeles k-dzes aso prātu gan pasaules, gan Eiropas līmenī, piemēram, balto fermeru izstumšana no īpašumiem Zimbabvē, pirmskara (vismaz no 1939.g. vidus) attieksme pret vācu tautības iedzīvotājiem Polijā un pēckara Čehoslovākijas pieredze vācu jautājuma risināšanā, vai pat nesenā ES valstu attieksme pret Austriju J.Haidera kontekstā. Tik daudz dažādu tēmu ļoti izjustai un skaļai dziesmai par taisnīgumu un cilvēktiesībām. Tomēr Latvijas problēmas profesores k-dzei šķiet tuvākas. Lai nu tā būtu ....

  Būs grūti piekrist Stīla k-gam, ka Latvija tikai iegūtu no dažādu reliģisko pārliecību cilvēku darba. Ja Latvija būs NATO, ieguvēji, iespējams, būs arī islama fundamentālisti: iespējas sarīkot terora aktus tepat Latvijā.

  Par pašu Brīvības partijas reklāmu.... Manuprāt, tā bija spēcīga. Tas bija aicinājums padomāt, kas mūs sagaida, izdarot to vai citu izvēli. Apsvērt maksu par savu izvēli ir katra cilvēka tiesības. Tikpat neatņemamas , kā tiesības uz dzīvību vai brīvību, un manā laucinieka izpratnē, pat ietilpstošas brīvībā: brīvībā darīt, domāt, redzēt.

  Stīla k-gam esot tiesības iet pa ielu, nedzirdot pret viņu vērstus saukļus. Varbūt ir. Citiem cilvēkiem savukārt ir tiesības savā starpā runāt un izteikt viedokli par aktuāliem dzīves jautājumiem, piemēram, izrakto bedri trotuāra vidū vai kādam piešķirto bēgļa statusu. Viņiem ir tiesības sarunāties un tiesības ticēt, ka kāds neiet pa viņu pēdām un neieraksta diktofonā visu, ko viņi saka. Mums katram ir daudz un dažādu tiesību un Stīla k-ga tiesības nekādi nav svarīgākas par manām vai Ziemeles k-dzes tiesībām. Es taču negatavojos sūdzēties par Stīla k-ga , vārda brīvības ietvaros, pausto viedokli, ka viņš šobrīd dzīvo rasisma pārņemtākajā sabiedrībā no visām, kurās jebkad viņš ir dzīvojis.

  5278633172 71b63f7fe4
  Komentētājs

  waldis 11.12.2002 09:31
  Nu ko lai saka? Jūtos kā apspļaudīts. Ak Dievs, cik gan vēl man (un ne tikai man, bet arī pārējiem normāliem latviešiem, Latvijas iedzīvotājiem) nāksies uzklausīt šādu visgudru caurbraucēju, viesu un vienkārši klaidoņu pamācības par to kā mums dzīvot, strādāt, mīlēt, art zemi, skolot un audzināt savus bērnus! Piemērus jau nav grūti atrast. Mums taču labā atmiņā kāds Vīzentāla kungs, kurš nekautrējas likt mums saprast, ka tieksme slepkavot un jūsmot par fašismu katram latvietim ir iezīsta ar mātes pienu, un tādējādi mūsu visu svēts pienākums ir katru reizi ieraugot šo kungu un viņam līdzīgos zemu, zemu noliekt muguru un jau savlaicīgi nolaist bikses, lai ar pateicību varam saņemt savu dienišķo pērienu. Tad vēl kāds pervers un izlaidīgs aizjūras kiņščiks, kas drusku pajārējies ar Čaka ielas meitenēm, nekautrējas pilnīga nopietnībā paziņot, ka visas Latvijas sievietes ir pēkamas. Tad vēl tie "brīvības" un "kultūras" nesēju bari, kuri te ieradās kopā ar Sarkano armiju 40-jos, mācīja mums stādīt kukurūzu un koksagīzi kvadrātligzdās, apvainojās, ka viņu klātbūtnē latvieši sarunājās savā dzimtajā valodā un savus netikumus un trūkumus pasludināja par jaunceļamās sabiedrības priekšrocībām. Un tagad arī šis Stīla kungs, kurš amerikāniskā nekaunībā savas citu cilvēku uztveres psiholoģiskās problēmas cenšas padarīt par mūsu visu problēmām.

  Manuprāt, visas šīm nosauktajām personām ir viena kopīga iezīme - agresija pret citādo. No šī viedokļa faktiski izriet, ka ar savu agresivitāti viņi paši rosina adekvātu pretreakciju, ko būtībā arī ir pelnījuši. Teikšu pat vairāk, ar šādām primitīvām metodēm tiek kultivēti un pastiprināti tieši tie katrā cilvēkā mītošie zemapziņas instinkti, pret kuriem it kā iestājas šādi "apgaismotāji". Pilnīgi pieļauju, ka atradīsies ne mazums, Latvijas iedzīvotāju, kuri negatīvās emocijas, ko saņēmuši no melnādainā Stīlsa kunga apzināti vai neapzināti reflektēs pret visiem melnādainajiem (vai nav stulbi, ka man, latvietim, kurš visu mūžu negroīdu rases pārstāvjus ir pieradis saukt par nēģeriem un kuram šis vārds nenes nekādu negatīvo slodzi, taisni pretēji asociējas ar Martinu Luteru Kingu, Luisu armstrongu un vēl daudzām, daudzām citām izcilām personībām un pozitīvajiem literārajiem tēliem, tagad jālieto vārds melnais, kurš katram latvietim no senseniem laikiem asociējas ar tumsas spēkiem, elli, vācu baroniem, netīreļiem un vispār negatīvām parādībām).

  Katrai cilvēku kopienai, neatkarīgi no tās izveidošanās vēstures un iemesliem - tautai, nācijai, darba kolektīvam, interešu klubam, draugu pulciņam, klases biedriem, ģimenei, vienmēr ir bijis un būs raksturīga rezervēta attieksme pret jaunpienācējiem, jo viņi atšķiras no pārējiem ar to, ka ir citādāki. Jaunpienācēju iedzīvošanās vienmēr būs atkarīga tieši no pēdējo spējas vai nespējas pieņemt esošos spēles noteikumus un attiecīgajā grupā valdošos attiecību modeļus. Atšķirīgais vienmēr izsauc piesardzību un atturību, jo tas ir normāli un tā tam ir jābūt. Un ja Stilsa kungs uzskata, ka Latvijas sabiedrībai viņš jāpieņem ar sajūsmu tikai tāpēc, ka viņš ir atšķirīgs, tad baidos, ka tā viss nenotiks. Krieviem šai sakarā ir viens labs teiciens "nelien svešā klosterī ar saviem noteikumiem".

  Un pēdējais, tikai jeņķis (šī vārda vissliktākajā nozīmē) var uzskatīt, ka sūdu čupa aiz okeāna no kuras viņš izrāpies ir mazāk smirdīga par maza bērna kakiņu šeit. Manuprāt, visa amerikāņu sabiedrība ir absolūti rasistiska un to noslēpt nevar pat uzbāzīgais politkorektums. Piemēram, pavērojie Holivudas filmas - tās ir rasisma demonstrācijas, uz rokas pirkstiem var saskaitīt tādas, kurās galvenie romantiskie varoņi ir ar dažādu ādas krāsu, bet Holivuda ražo tikai to, ko varēs pārdot vietējam jeņķu patērētājam. Tā, ka ja Stilsa kungs grib cīnīties ar rasismu, lai sāk to darīt savā dzimtenē

  Saistītie raksti
  Siena 255x203

  Neiecietība > rasisms 3 Autors:Providus

  Melns balts 255x203

  Vai Latvijā ir rasisms? 13 Autors:Providus