Atslēgvārdi:

Dzeramnauda par drošību 11

Piedāvājot ideju, ka policija varētu masu pasākumos nodrošināt apsardzi par papildu samaksu, tiek pilnīgi aizmirsts, ka sabiedriskās drošības un kārtības uzturēšana ir policijas uzdevums, kuru nodokļu maksātāji jau vienreiz apmaksājuši.

Iesaki citiem:
Viesmilis 255x203
Foto:Mike


Sabiedriskā drošība var būt prece, ko tirgus ekonomikas apstākļos var piedāvāt visiem interesentiem. Un tiešām nav nekas ļauns, ja kāds, nolīgto samaksu saņemdams, ir gatavs sargāt sabiedrisko mieru un kārtību. Bažas vien rada gadījumi, kad bodnieka lomā grib uzstāties valsts institūcijas, turklāt, ja tas notiek ne no labas dzīves, bet gan izmisuma dēļ.

Jau kādu gadu Valsts policija runā par nepietiekamu finansējumu un tā radītajām problēmām noteiktu uzdevumu īstenošanā. To pašu stāsta arī Iekšlietu ministrija, skaidri apzinādamās, ka valdība nekļūs pēkšņi tik dāsna, lai piešķirtu policijai visu nepieciešamo naudu. Finansējuma problēma nav noklusēta, un valsts amatpersonas par to publiski diskutē. Žēl vienīgi, ka daži no runātājiem nesaprot, ka ne gluži katra ideja par to, kā iegūt naudu, ir derīga un atbalstāma.


Vienreiz apmaksāts

Augusta sākumā Iekšlietu ministrija pauda atzinumu, ka ar katru gadu valstī pieaug publisko pasākumu skaits, kas prasa arvien lielākus policijas resursus. Valsts budžeta iespējas ir ierobežotas un tāpēc ministrijas gaiteņos atrasts risinājums ­— piedāvāt publisko pasākumu organizētājiem slēgt ar Valsts policiju līgumus par maksas pakalpojumu — apsardzes darba veikšanu. Sabiedrība tiek mierināta, ka šis bizness nemazinās policijas kapacitāti tās pamata funkciju veikšanā, vienlaikus nodrošinot policistiem iespēju par papildus veikto darbu nopelnīt naudiņu.

Kāda omulīga aina — pasākumu organizētāji noalgo policistus, tie savukārt, drusciņ daloties peļņā, saņem oficiālu papildienākumu un turklāt arī sabiedriskā kārtība tiek pienācīgi uzturēta! Žēl vienīgi, ka tiek pilnīgi aizmirsts — sabiedriskās drošības un kārtības uzturēšana ir policijas uzdevums, kas pildāms bez papildu līgumu noslēgšanas un kas jau vienreiz ar nodokļu maksātāju naudu ir apmaksāts. Valsts policijas klienti ir nevis daži sabiedrisko pasākumu organizatori, kuri noslēdz līgumus ar policiju un maksā tai naudu par policistu klātbūtni norunātajā vietā un laikā, bet gan visa sabiedrība, kas var prasīt vienlīdz kvalitatīvus policijas pakalpojumus neatkarīgi no tā, vai kāds policijai ir samaksājis papildu naudu vai nē.

Jāatgādina, ka runa nav par kādu privātu ballīti, uz kuru, lai būtu interesantāk, uzaicina policistus. Par publiskiem atzīstami visdažādākie koncerti, svētki, piemiņas, atpūtas, sporta un citi plašai publikai pieejami pasākumi, kas pulcē simtiem un tūkstošiem cilvēku. To organizatoriem ir pienākums gādāt par sabiedrisko kārtību un drošību pasākumu laikā. Viņi var algot cilvēkus, kas uzturēs kārtību, vai slēgt līgumus ar apsardzes firmām. Vai Valsts policijai arī jākļūst par firmu, kas pretendēs uz noteiktu daļu no šī naudas pīrāga? Noteikti — nē. Policijai nav jānodarbojas ar komerciju, bet jāiztiek ar to naudu, ko valsts (Saeima, valdība) uzskata par pietiekamu, lai nodrošinātu sabiedrisko kārtību. Vai tiešam nav skaidrs, ka policijas spēkiem jābūt klāt un jārīkojas visos gadījumos, ja ir pamats uzskatīt, ka kaut kur var notikt likumpārkāpumi, ka var būt nodarīts kaitējums cilvēkiem, ka sabiedriskā kārtība var būt traucēta?


Bīstama tendence

Papildu drošību var piedāvāt privātais bizness, bet policija nevar solīt sabiedrībai, ka minimālā drošības pakete ir bezmaksas, savukārt par “ekstra-drošību” turpmāk tiks iekasēta naudiņa. Ja finansiālā situācija vēl vairāk pasliktināsies, vai tādā gadījumā Iekšlietu ministrija nāks ar priekšlikumu iedzīvotājiem slēgt apdrošināšanas līgumus ar policiju, kas garantēs, ka tā nekavējoties ieradīsies pēc cietušā izsaukuma un sniegs palīdzību? Absurds? Protams. Bet tikai nedaudz lielāks par ideju svētkiem un koncertiem nolīgt policistus.

Ņemot vērā to, kāds ir pašreizējais policijas finansējums, var diskutēt par sniedzamo drošības uzturēšanas pakalpojuma apjomu. Ja policijai nav naudas un tā vairs nevar pakalpojumus sniegt to iepriekšējā apjomā un kvalitātē, tad jāprasa nauda no budžeta, bet, ja Saeima ir kurla, tad pakalpojumu apjoms un saturs ir jāpārskata. Vai nepietiek ar ačgārno situāciju medicīnā, kad valsts it kā maksā mediķiem un pēc tām caur pirkstiem skatās uz viņu centieniem piepelnīties? Vai gribam arī policiju, kas “par saprātīgu cenu” brauks sargāt kārtību pēc maksātspējīga klienta norādījumiem?

Skaidrs, ka Iekšlietu ministrijas iniciatīva nav radusies no labas dzīves — naivi būtu cerēt, ka sabiedriskās drošības uzturēšanai pēkšņi būtiski palielinās finansējumu. Bet secinājums, ka policijai tādēļ jāsāk nodarboties ar biznesu, ir aplams pēc būtības un kārtējo reizi atspoguļo bīstamo tendenci, ka no valsts budžeta finansētajām institūcijām un organizācijām pašām jāizdomā mehānisms, kā nopelnīt naudu savu pamatuzdevumu un funkciju pildīšanai.

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (11) secība: augoša / dilstoša

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

analfabēts 26.09.2007 13:13
Pat lielajām Apsardzes firmām apvienojoties, tām nav iespējams nodrošināt sabiedrisko kārtību lielu masu pasākumu laikā (piem. hokeja čempionāts). Šīm firmām trūkst brīvu cilvēkresursu, lai tādu kumosu sagremotu, jo apsardzes funkcijas ikdienas objektos jau netiek atceltas tikai tādēļ, ka notiek masu pasākums. Un šajā brīdī sāk skatīties uz policiju- Jums jānodrošina , jo Jūs saņemat nodokļu naudu. Policija saņem ieplānoto budžeta naudu. Tad lūdzu piemaksājiet vēl papildus nodokļus , ja nevēlaties lai par to maksā pasākumu organizētāji no savas kabatas. Jā policistam ir jānodrošina sabiedriskā kārtība, bet nekur nav rakstīts, ka viņam tas jādara par velti, kā tas bija līdz šim, kad policistam pasākuma laikā jāstrādā līdz 1.00 naktī un no rīta 8.00 jāiet uz darbu, bet alga ir tāda pati kā strādājot parastās 8 stundas. Un arī valstij nav pienākums katra pajoliņa atrakciju apsardzi organizēt un apmaksāt . Gribat izklaides - maksājiet.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Dzintars 25.09.2007 07:43
Atbalstu rakstā pausto viedokli. Tiešām, tas ir Valsts policijas, Drošības policijas un pašvaldību policijas uzdevums - to nosaka likuma Par policiju 3.panta pirmā daļa (garantēt personu un sabiedrības drošību) un šo policijas institūciju darbinieku pienākums - to nosaka likuma Par policiju 10.panta pirmais punkts (nodrošināt kārtību uz ceļiem, ielās, laukumos, parkos, sabiedriskā transporta līdzekļos, lidostās, ostās, stacijās un citās sabiedriskajāsa vietās, lai garantētu personu un sabiedrības drošību). Tas ir Valsts policijas kārtējais mēģinājums izvairīties no savu pienākumu pildīšanas, mēģinājums kārtējo reizi policiju iesaistīties koruptīvos darījumos. Pietiek, ka Valsts policiju kompromitē ar likumu sankcionēta Apsardzes darbība, kura sniedz "pakalpojumus" privātpersonām.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Kaspars27 - kaspbmw@delfi.lv 20.09.2007 01:24
Ir viegli runāt par to,kas,kam jāveic lai nebūtu šādu tēmu,bet darīt ko lietas labā,ir kas cits,ja tā turpināsis un policistiem netiks veikts pietiekams materiāls nodrošinājums,varēsim iziet uz ielas tikai līdz zobiem bruņojušies,jo nebūs vairs policistu,kas brauks un palīdzēs! Kamdēļ policistam riskēt ar savu veselību un dzīvību,par to pretī saņemot nieka grašus un nievājošu attieksmi,no cilvēkim kas ja ne šodien,tad rīt izmisīgi zvanīs 112 un lūgs pēc palīdzības.Lai cik tas nebūtu bēdīgi,situācija ir tāda,ka alga viesmīlei kādā lētā Rīgas picērija ir lielāka nekā policijas darbiniekam.Jau šobrīd daudz policistu,kas ir ieguvuši izglītību policijas akadēmijā,strādā ārzemēs,celtniecība tepat Latvijā un vel daudz kur citur,kaut gan viņi būtu ļoti noderīgi VP darbā.Niecīgais atalgojums ir ari korupcijas iemesls.KORUPCIJA IR POLICIJAS LABKLĀJĪBAS PAMATS,un pie tā viss vairāk ir vainojama valdība,ka ir izveidojusies šāda nožēlojama situācija (valdība ir nespējīga nodrošināt policijas labklājību).Var jau pārmest,ka policijai jau tiek maksāts ari par pasākumu kārtības nodrošināšanu,tas ir pamatalga,ko maksājam mēs,maksājot nodokļus,tikai žēl,ka pārāk maza daļa no mūsu nodokļiem nonāk līdz to patiesajiem mērķiem,kā rezūltātā rodas šādas tēmas.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Kaspars27 - kaspbmw@delfi.lv 20.09.2007 00:15
Domāju,ka policisti ir pelnījuši iespēju papildus nopelnīt,ja līdz šim viņiem bija šie pienākumi jāpilda tik vai tā,jo ,kā jau iepriekš komentāros bija minēts,sabiedriskās drošības un kārtības uzraudzīšana ietilpst policijas pienākums,tomēr to nevajadzētu attiecināt uz masu pasākumiem,nav taisnīgi ja policistam par šo darbu nav piemaksas (papildus samaksa par padarīto darbu),savukārt tai pašā laikā apsardzes firmas darbinieki,par tā paša pasākuma apsargāšanu saņem algu.Apsardzes darbinieki,bez sadarbības ar VP,PP nevar pilnvērtīgi veikt savas funkcijas(nav tādu pilnvaru,kā policijai).Manuprāt, šādus pasākumus ir jāsarga tikai policijas darbiniekim,kas ir speciāli apmācīti.Nevienam nav noslēpums,ka reti kura apsardzes firma apmāca speciāli savus darbiniekus,tie tak ir atkal lieki izdevumi,to protams nevar teikt par visām apsardzes firmām,bet šādu firmu pakalpojumi attiecīgi ir dārgāki,tātad LIEKI IZDEVUMI,GAN JAU TIKS GALĀ - TUR TAK PATRULĒS ARI POLICIJA,VIŅI PALĪDZĒS.Dažkārt dēļ pasākumiem tiek policisti izsaukti uz darbu ari no darba brīvajā laikā un par to neviens viņiem nemaksā.Vai tas ir pareizi?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


kapeika - aivarsxx 24.08.2007 17:54
Nu, par Talsu pasākumu laikam i runāt nav ko - kaut ko tiktāl bezjēdzīgu uzrīkot - tie paši jau Doma laukumā Rīgā arī toreiz bija - jācerm ka kaut kāda tāda bērnu slazda vairāk nebūs.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


kapeika - "vienreiz samaksāts" 24.08.2007 17:50
Nav loģiski - vienreiz ir samaksāts tikai par standartu, bet ne kuras katras kašķa meklētāju kompānijas apsargāšanu - citādi varētu katru dienu rīkot jebkādus pornogrāfiskos )vai nacional-demagoģiskos) provokāciju pasākumus SĪKĀM GRUPĀM, bet par KOPĪGO naudu tiem būtu speciāla apsargāšana jārīko ?
Cikā, dienām tad budžeta pietiktu ?
Vai politiķi tādus speciāli sūta sargāt, lai naudas nepietiktu lietām KK ietvaros ?
NAV LOĢISKI.
Šīs neloģiskās nobīdes dēļ VIEN ( TIKAI būdami pārliecinati par kumēdiņu pasākuma nodrosinajumu) tādi ērmi ar aizbraukušiem jumtiem savus iznācienus rīko.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

DaceA 16.08.2007 15:05
Aivaram: paldies par saturīgo paskaidrojumu! Ceru, ka visiem tiem, kuriem interesēja šīs jomas noteiktumi, tagad ir skaidrāks, kāda ir problēmas būtība. Protams, jautājums par to, kas būtu atbildīgs negadījumu gadījumā, arī ir viens no aspektiem.

Fīreram: Policistiem nevajadzēja pieļaut, ka tie paši cilvēki, kas mētājās ar dažādām vielām rīta pasākumā pie baznīcas, neuzbruktu vēlāko pasākumu apmeklētājiem. Taču nediskutēsim par to, jo raksta būtība ir cita.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Fīrers - DaceA 16.08.2007 09:38
Ha ha ha :DDD Policistiem bija jālec gaisā un jāpārķer lidojošās olas :)

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


aivarsxx 16.08.2007 00:40
Pasākuma rīkotājam (pasākuma vietas nomniekam ) LR Civillikumā noteiktajā kārtība ir jāuzņemas pilna atbildība par kārtību un drošību pasākuma norises vietā - nomātajā teritorijā vai telpā. Ja pasākuma rīkortājs kādu iepriekš neparedzamu apstākļu vai neprofesionālas darbības dēl to nav spējis nodrošināt un, tā rezultātā ir radies kaitējumu trešajām pusēm - apmeklētājiem,māksliniekiem, servisa darbiniekiem u.c. vai to mantai, rīkotājs būs pirmā persona - atbildētājs pret kuru cietušais var celt prasību tiesā par zaudējumu atlīdzināšanu. Tādēļ, rīkotājs slēdz līgumu ar profesionālu apsardzes firmu, kura uznemas pasākuma apsardzi - apmeklētāju un citu pasākuma vietā esošo cilvēku un īpašuma drošības nodrošinašanu dalot risku ar rīkotāju savas kompetences un līguma paredzēto nosacījumu robežās. Apsardzes kompanījas parasti ir apdrošinājušas savu risku. Profesionāli pasākumu rīkotāji arī paši apdrošina savu risku pret kaitējuma nodarīšanu trešajām personām vai to mantai pasāskuma vietā un laikā. ( no š.g. maija pasākumu apdrošināšana ir obligāta, MK noteikumos paredzēta prasība !!!). Ja pasākumu apsardzi sāks veikt arī policija un tajā kādu apmeklētāju sakropļos vai nogalinās, vai arī huligānisku darbību rezultātā tiks sabojātas kādas dārgas skatuves iekārtās. Kurš segs parsasītājam radušos zaudējumus? Vai prasītājs sūdzēs tiesā mazpilsētas policijas priekšnieku, kas būs parakstījis līgumu par pasākuma apsardzi, vai varbūt ministru Godmani ? Valsti ? Vai IeM šāda gadījumā no valsts budžeta pieprasīs papildus līdzekļus ??? Mums jau tāds precedents ir - Talsu traģēdija, kur līdz šaj dienai valsts nav kompensējusi zaudējumus cietušajiem.Valstij (policijai) nav piekritīgi veikt darbības privāto (civīltiesisko) attiecību sferā.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

DaceA - Fīreram 15.08.2007 15:01
Nav runa par to, ka sabiedrisku pasākumu organizētāji taisās "ietaupīt" un tik rīkos pasākumus, gaidot, ka policija nodrošinās kārtību un nebūs jāpiesaista apsardzes firmas. Prakse ir tāda, ka pasākumu organizatori algo apsardzes firmas, bet valsts/ pašvaldību institūcijas, kurās tiek pieteikts pasākums un saņemta atļauja, uz notikuma vietu sūta vairāk policistu, lai nodrošinātu kārtību, jo pasākumā ir cilvēku pūlis un loģiski, ka var būt vairāk darba, jo, piemēram, Doma laukumā ir koncerts, nevis vienkārša sestdienas pievakare. Šie policisti nav pasākuma organizatoru norādījumu objekti, bet tur strādā, jo pilda savus pamatdarba pienākumus. Apsardzes firmas, savukārt, pilda saistības, kas ietvertas noslēgtajos līgumos ar pasākuma organizētāju.

Rakstā analizētais priekšlikums ietver to, ka policija varētu pildīt abus uzdevumus - gan tos, kurus līdz šim pilda apsardzes firmu darbinieki, gan tos, ko pilda policisti.

P.S. pagājušā gada Draudzības dienu aktivitāšu apmeklētājus un organizētājus policisti - PILDOT SAVU PAMATUZDEVUMU - vairākkārt patiešām nenosargāja pret olām, utt.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Fīrers 15.08.2007 11:48
Masu pasākumu rīkotājiem par drošību pasākumā būtu jārūpējas pašiem. Tad jau var kāds izdomāt taisīt koncertus un praidus ik pārdienas, un pāris simtiem policistu būs pienākums tur būt un apsargāt. Nekā nebija - gribi rīkot masu pasākumu, maksā par drošību! Vai nu algo privātas firmas apsargus, vai valsts policistus.

Laikam sorosīti par šito sašūmējušies, jo nākamgad praidu neviens bez maksas nesargās :DDD

Saistītie raksti
Policija 255x203(1)

Policija, lūdzu atvērt(ību)! 7 Autors:Ilze Dzenovska, Inese Avota

Citi autora darbi
6253692926 7f29a1ddc4

Bērnu antisociālās uzvedības mazināšana: agrīnās prevencijas modeļi 63 Autors:Ilona Kronberga, Andrejs Judins, et al

Petijums

Atbalsts viktimizācijas prevencijai Latvijā 80 Autors:Anvars Zavackis, Andrejs Judins, Ilze Dzenovska, Ilona Kronberga, Sanita Sīle

Apciet

Apcietinājums Latvijas kriminālprocesā 4 Autors:Andrejs Judins, Ilona Kronberga