Atslēgvārdi:

Darvas karote Dziesmu svētku medus mucā 14

Tāds ir virsraksts Jāņa Sila sacerējumam „Kluba 415” mājaslapas sadaļā „Domas“ par kādu kopkora dalībnieku ar tumšu ādas krāsu. Runa, protams, ir par manu labu draugu Džordžu Stīlu, kas „Gaudeamus” dzied jau daudzus gadus un ir devis savu ieguldījumu šī kora izcilajos panākumos gan pasaules, gan Latvijas mēroga konkursos.

Iesaki citiem:

Autors ir sašutis gan par to, ka televīzijas operatori izrādījuši tik „sakāpinātu interesi” par „„melntiesību” cīnītāju Stīlu no „Afrolat”, kuram ik pa laikam rodas iebildumi pret Latvijas cilvēkiem”, gan arī par Džordža darbošanos korī, kas esot „tieši tāds pats politisks solis, kā visa pārējā viņa darbība, kuras mērķis likt latviešiem par normu uzskatīt globalizācijas jūkli un sajaukšanos.” Sils saskaitījis, ka tumšādainais dziedātājs rādīts televīzijā vismaz 5 reizes atklāšanas koncerta laikā un tas "maitājis iespēju baudīt šos latviskākos no svētkiem". Autora sašutumu atbalsta arī vairums komentētāju, savās rasisma izpausmēs ejot daudz tālāk.

Man gandrīz trūkst vārdu, lai aprakstītu savas izjūtas pēc šī darvas kausa, ko manām personīgajām ļoti pozitīvajām emocijām par lieliskajiem šīgada Dziesmu svētkiem uzlēja viens ekstrēmists. Bet es uzskatu par svarīgu par to uzrakstīt, lai nepaliek nemanītas šādas nejēdzības mūsu vidū un cilvēki, kas tās izplata virtuālo mediju vidē. Gods un slava portālam DELFI, kas pie bildes vienā no Dziesmu svētku fotoalbumiem, kas attēloja Džordžu aizrautīgi dziedot kopā ar savu kori, rūpīgi dzēsa aizskarošus un rasistiskus komentārus. Prieks par tiem komentētājiem, kam šī bilde izraisīja aizkustinājumu un prieku.

Es Dziesmu svētku atklāšanas koncertu skatījos televīzijā kopā ar saviem radiem no Dienvidāfrikas, un, kad ekrānos rādīja Džordžu latviešu tautastērpā, es viņiem lepni sacīju: tas ir mans draugs! PALDIES Tev, Džordž, un lūdzu neņem galvā dažādas ekstrēmistu rupjības, kas ik pa brīdim uzpeld mūsu vēl nenobriedušās demokrātijas publiskajā telpā!

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (14) secība: augoša / dilstoša

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Rasists 17.11.2008 23:49
Izsaku dziļāko pateicību Dž.Stīlam par latviešu attieksmes pret melnādainajiem mainīšanu. Ja līdz šim tā bija neitrāli labvēlīga, tad Stīls to mainīja uz naidīgu,. tas viņam izdevās pavisam viegli, sākot mācīt latviešiem latviešu valodu.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Urā! 17.11.2008 23:45
Gods un slava portālam DELFI, kas rūpīgi dzēsa komentārus, kuri nelikās politkorekti, tādejādi paužot nicinājumu pret to muļķīgo ideju, kuru sauc par vārda brīvību!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Krista>Lietussargam 04.08.2008 15:39
Man liels prieks lasīt par Jūsu brīvdienu aktivitātēm, jo īpaši tāpēc, ka tās neiekļauj izteikti rasistisku komentāru rakstīšanu publiskajā telpā, aizvainojot labu cilvēku.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Lietussargs 02.08.2008 14:19
- man šodien pēc strādāšanas dārzā ir MELNUMI aiz nagiem
- aizvakar es ar MELNU piķi darvoju savu laivu
- pašlaik es uz MELNAS klaviatūras klabinu burtu
- dators MELNĀ korpusā manus klabinātos burtus padara redzamus
- mēs lēnām politkorekti sajūkam prātā
- mūs lēnām politnekorekti sagremo civilizācija, kas par tādām pupu mizām nedomā
- bet mēs politkorekti mēģinām ar viņiem diskutēt
- un beigās uzbliežam pa karikatūriņai
- par ko viņi politnekorekti bariņu politkorekto antirasistu aizsūta pie tēviem

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Gatis 01.08.2008 14:50
Uzskatu, ka mums ir zināmā mērā šis rasisms, bet tas nav tik dramatisks, kā cenšās popularizēt. Tiem, kuriem šīs rasisma gadījumi ir labi zināmas un šķiet tuvi un ir skāruši pat personīgi, tie arī reaģē emocionālāk uz šīm problēmām. Ja tādi cilvēki nebūtu mēs ieslīgtu ignorancē un tas vairs nepavisam nebūtu jauki. Kopumā latvieši ir pazīstami kā ļaudis, kas kurn, bet nesit.
Bet tā ir slimība, ko var izslimot, ja paceļ kopējo labklājību valstī.
Piemēram, ir taču acīmredzams, ka šie ļaudis, kuri nemīl iebraucējus, ir cilvēki no nabadzīgā un ne pārāk izglītotā gala. Ja cilvēkam ir augstāka izgītība un/vai arī ienākumi, tad viņš ir tolerantāks, draudzīgāks un partneriskāks pret atšķirīgajiem. To rāda statistika.
Paceļot mūsu tautā labklājības līmeni, esmu drošs, ka šī problēma būs daudz vieglāk samazināma. Latviešiem nebūs pamata būt greizsirdīgiem uz iebraucējiem, kuri var atļauties dzīvot labāk uz vietējo iedzīvotāju fona. Mēģinājumi celt toleranci un likt cilvēkiem mainīt attieksmi jau šobrīd vēl pirms labklājība pacelta, ir tikai cīņa ar vējdzirnavām.

Un tāpēc lielāks efekts un jēga būs, ja tērēsim spēkus uz valsts pārvaldes instrumentu sakārtošanu, izglītības līmeņa un labklājības līmeņa celšanu.

P.S. - kas attiecās uz melno un balto datoru reklāmu, ja tas ir salīdzinājums ar cilvēkiem, tad tā neko pozitīvu par baltajiem nestāsta. Es cienu cilvēkus, kuri strādā paši un nevis paļaujās, ka kāds cits strādās viņu vietā.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Krista>Aleksim 01.08.2008 14:22
Nesaprotu, kur Jūs saskatiet manu "partejisko" nostāju vai vēršanos pret kāda tiesībām uz izteiksmes brīvību? Par to taču vispār nav runa.

Runa ir par to, ko kāds ir paudis publiskajā telpā, kas mani/manus draugus aizskar, uz ko es arī uzskatu par nepieciešamu publiski reaģēt, lai pievērstu uzmanību manuprāt, satraucošai problēmai.

Rasisms, kas nepārprotami lien kā īlens no maisa gan Sila publikācijām gan tajā sekojošos komentāros, ir nosodāma un atsevišķos gadījumos arī krimināli sodāma attieksme. Ja jau Silam rūp, lai Latvijā viss notiktu iespējami latviski un cittautieši cienītu latviešu tradīcijas, bet viņam ir iebildumi, ka konkrēti Džordžs Stīls tieši to arī dara (lieliski pārvalda latviešu valodu, cienot mūsu tradīcijas dzied korī), tad kas tas cits ir ja ne rasisms? Lai savu rasistisko attieksmi paspilgtinātu, viņš ir izvēlējies lietot virsrakstā un tālāk tekstā dažādas asociācijas ar Džordža ādas krāsu, piemēram, "darvas karote" un "melns aiz naga".

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Juris Kaža 31.07.2008 20:59
Dž. Stīls tika rādīts kā sava veida pozitīvs kuriozs. Ja arī bija citi nelatvieši, kas dziedājā kādā no koriem, tos tik vienkārši nevarēja atpazīt.
Bet reakcijas-- no mazas, tumsonīgas, rasistiskas tautas pie Baltijas jūras. Nu jācer, ka visi tādi neesam. Un par vārda brīvību -- lai katrs runā jebkādas muļķības, sodāmi ir tikai darbi, publikācijas nekad!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Aleksis 31.07.2008 16:22
K.Baumanes nostāja ir tikpat "partejiska" kā J.Silam (ja mēdijos rāda "mūsējos" un atspoguļo viņu viedokļus, tad ir OK; ja rāda mūsu oponentus un viņu viedokļus, tad tas nav OK). Dž.Stīls ir iebildis pret piezīmjdatoru reklāmām - t.i. paudis neiecietību pret Latvijas reklāmistu izteiksmes brīvību (sal. http://www.db.lv/Default2.aspx?ArticleID=ed1ae72d-d4a2-4f5b-... ). J.Sils savukārt iebilst pret šī paša Dž.Stīla neproporcionāli biežo rādīšanu Dziesmusvētku TV reportāžās.

Tas viss vēl būtu normāli. Cilvēkiem ir dabiski par kaut ko sūdzēties un paust savu neapmierinātību. Tomēr ir būtiski apzināties, ka vārda brīvība nenozīmē tiesības runāt tikai valdošo partiju politiķiem, ietekmīgiem žurnālistiem, elites pārstāvjiem utml. Vārda brīvība nozīmē tiesības paust viedokļus, kuri vairumam nepatīk, kuri varētu būt arī nepārdomāti, šokējoši, izvirtības un netiklību sludinoši, neiecietīgi (bigotted) vai pat pilnīgi nejēdzīgi.

To visu mums pacietīgi skaidro Juris Kaža. Varbūt varam reiz iemācīties, ko nozīmē First Amendment garantijas. Lai nebūtu kā Dacei A. jāšausminās - "Ko dara tiesību sargājošās instances?!". Neko nedara - un tā tam arī ir jābūt.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Gatis 31.07.2008 14:39
Atvainojos par gramatikas kļūdām... Centieties nepievērst uzmanību tām :)

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Gatis 31.07.2008 14:37
Kristai ir taisnība. Piekrītu arī PT.
Man arī ir patiesi liels prieks, par tiem, kuri ciena mūsu kultūru ievēro to un pat popularizē starp mums pašiem.
Gribēju tikai piebilst, ka mums pašiem ir nepieciešams apzināties savas saknes, savu kultūru un cienīt to pat vairāk nekā to dara svešzemnieki. Ja mēs cienīsim tradīcijas - arī mūsu viesi to biežāk darīs. Tikai no mums ir atkarīgs, cik daudz no ieceļotājiem cienīs kultūru tikpat lielā mērā kā Džordžs.

Un tomēr, ja runā par Klubs 415, domāju, ka arī šādi nacionālisti Latvijai ir vajadzīgi. Viņu mērķis ir, lai Latvija neasimilējās no Krievijas puses vai no rietumiem. Bet nav arī taisnīgi, ka jācieš arī Džordžam un citiem ārvalstniekiem. Šajā ziņā Klubs 415 nav īsti aptvēris, kādu labumu Džordžš var atnest mūsu tautai... bet tas ir cits stāsts.

Šeit ir runa arī par balansu, mums ir jāzin un jāizlemj, cik tālu mēs varam laist ārzemniekus kultūrā, politikā un sociālajā dzīvē. Kamēr skaidri un kopējas vērtības nebūs, tikmēr arī pastāvēs domstarpības starp mūsu cilvēkiem.

Mums, kas ir latvieši un kautvai pus latvieši, ja vien vēlamies, lai mūsu kultūra būtu dzīva arī pēc 1000 gadiem, ir jāatrod kopēja stratēģija, kā to saglabāt.
Paskatieties uz šiem ebreju diplomātiem - viņi turās kopā, lūdz Dievu kopā un svin kopā. http://www.youtube.com/watch?v=qoJc7VoEmq0

Man kā neebrejam šādos svētkos dalību ņemt ir nereāli. Un tur nav ne runas par fobismu vai rasismu. Tas vienkārši ir izdzīvošanas jautājums viņiem.

Un šai kultūrai ir nākotne, ir stratēģija un ir spēks. Viņiem bija šī stratēģija pirms 2000 gadiem un eksistēs vēl 1000 gadus. Viņi neasimilējās, sadarbojās lai kur arī dzīvotu un savā kopienā neielaiž svešos. Viņiem ir arī savi supremacisti, kas pasaulei nepatīk. Un tomēr tieši pateicoties supremacistiem viņi ir ieguvuši tādus panākumus gan Krievijā gan ASV. Mūsu nacionālisti ar savu supremacisms ir tikai bērnu autiņos salīdzinot ar citu valstu supremacistiem.

Mums arī ir vajadzīgs atrast savu stratēģiju šajā izdzīvošanas spēlē. Un tāpēc, nummur 1 darbiņš mūsu nācijas izdzīvošanas labā ir visu Latvijas iedzīvotāju asimilēšana un lojalitātes celšana mūsu zemei.

Runājot par Džoržu, viņš mums ir vērtīgs cilvēks, jo mūsu zemē var palīdzēt ne tikai popularizēt kultūru, bet mēs viņu varam rādīt kā labu piemēru uz kuru tiekties arī tiem krievu ļaudīm, kuri vēl svārstās un nav īsti sapratuši savu piederību Latvijai.

Interesanti būtu dzirdēt citu cilvēku viedokļus par šo tēmu. Vai esam gatavi ziedot kaut kripatu individuālisma mūsu valsts kultūras un mūsu evolūcijas atzara izdzīvošanas labā?

Un ja mēs sakām, ka individuālisms ir dārgāks par mūsu valsti, tad cilvēki, es jums saku, ka šobrīd mēs to tikuntā ziedojam. Kripatu pēc kripatas mēs brīvību nemanāmi atdodam savu brīvību un individuālismu svešā karā par tiem, kur karo pret terorismu. :/

Šīs jomas un lietas ir tik savstarpēji tik caurvītas, ka nenoturējos un sasaistīju vienā savā komentārā :)

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Kuršu Vikings 31.07.2008 14:23
Jānis Sils ir viena no latviešu nacionālistu autoritātēm, vairāku grāmatu autors, nevis kaut kāds sīks interneta skribents. Pilnībā pievienojos viņa viedoklim. Latvijai jābūt latviešu valstij.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Lietussargs 31.07.2008 14:10
Savukārt mani pārsteidz Kristas centība rakņāties pa internetu, lai no tā dzīlēm izvilktu kaut kādas minoras ļaužu grupiņas blogotāja pārspriedumus par Stīlu. Tīri vai rodas sajūta, ka Jums ir kaut kāda mazohistiska nosliece rakņāties, lai kaut tikai kaut kur atrastu.
Protams, ja ir vēlēšanas var sameklēt ne tādas vien pērles. par nav jāmeklē kaut kāds Klubs 415. Pietiek vienu dienu pačekot Delfu forumu.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

pt 31.07.2008 11:24
Personiski es jūtos pagodināta, ka Džordžs izrāda patiesu cieņu pret manas tautas kultūras vērtībām.
Pirmā reakcija uz Sila tekstiem, izlasot šo ierakstu, bija - vai nav labāk ignorēt šo nostāju, nevis iznest ārpus šīs mājaslapas, bet laikam Kristai ir taisnība.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

DaceA 31.07.2008 11:22
Patiešām neticami rasistiski un aprobežoti izlēcieni, kas gan no šī avota diemžēl ir likumsakarīgi, jo Klubs 415 jau daudzus gadus runā par 'latviešu Latviju'... Ko dara tiesību sargājošās instances?!
Man arī bija ļoti liels prieks redzēt Džordžu televīzijas ekrānos.

Citi autora darbi
Krista 1284

Ar ko nosist politiķi 18 Autors:Krista Baumane

Krista 1284

Netīrais grāvis 9 Autors:Krista Baumane

Krista 1284

Astoņpadsmit 8 Autors:Krista Baumane