Atslēgvārdi:

Cīņas suņi 187

Latvijā parādās sava veida kustības, kas pretendē uz politikas ietekmēšanu. Runa nav par politiskajām organizācijām, bet gan par jauna veida politiskajiem medijiem, kuru piekoptās prakses atstāj vietu šaubām.

Iesaki citiem:

Aprakstot 2004. gada ASV prezidenta vēlēšanu kampaņu, grāmatas Convergence Culture autors Henrijs Dženkinss norādīja, ka likumdošanas grozījumu dēļ ievērojamu ietekmi ieguva neatkarīgajās politiskās grupas (tā dēvētās 527. organizācijas un 501. organizācijas — nosaukums dots pēc to koda ASV Iekšējo ieņēmumu kodeksā). Likums tām aizliedza savas aktivitātes saskaņot ar kandidātiem, kā arī tām bija aizliegts skaidri iestāties par kāda kandidāta uzvaru vai sakāvi. Taču šīm organizācijām bija atļauts kritizēt kandidātus un viņu programmas. Nebija arī ierobežots naudas daudzums, ko tās drīkstēja piesaistīt, un arī politisko kampaņu tēriņu ierobežojumi uz tām neattiecās. „Rezultātā šīs organizācijas kļuva par 2004. gada kampaņas uzbrukumu suņiem (attack dogs),” rakstīja H. Dženkinss.[ 1 ]

Šis stāsts nāk prātā vērojot, kā arī Latvijā parādās sava veida kustības, kas pretendē uz politikas ietekmēšanu. Mūsu gadījumā gan nav runa par politiskajāmm organizācijām, bet gan par jauna veida politiskajiem medijiem, kuru piekoptās prakses atstāj vietu šaubām par darbības principiem un mērķiem. Šie mediji ir drīzāk kā cīņas suņi, nevis sargsuņi.„Redaktors” — tas skan lepni

Mēdz būt uzjautrinoši kā indivīdi, kas plaši pazīstami kā politisko kampaņu vadītāji un cita veida politiskie sabiedrotie, dažkārt medijos tiek pieteikti vienkārši kā „eksperti”. Savukārt viņu dienaskārtība esošajās un bijušajās saistībās tā arī paliek nepateiktas. Šajā virzienā augt un attīstīties iespējas vēl ir plašas — to var manīt brīžos, kad Jurģis Liepnieks vairs netiek pieteikts kā „polittehnologs”, bet gan kā „portāla Puaro.lv galvenais redaktors”.

„Redaktors” izklausās krietni smalkāk un arī politiski neitrālāk. Ko gan citu varētu vēlēties sabiedrisko attiecību speciālists, kura pašreizējos klientus var tikai minēt, klausoties, ko un kā viņš runā. Savukārt kādreizējās apvienības Par labu Latviju portāla redaktors 10. Saeimas vēlēšanu kampaņā Nils Sakss tagad var piedalīties LTV 100. panta Preses klubā, kur uz diskusiju tiek aicināti žurnālisti. Sakss tiek pieteikts kā portāla „puaro.lv komentētājs”.[ 2 ] Pēc tīmekļa vietnes pašapraksta spriežot, viņš līdz ar citu politiski angažētu personu Mārci Bendiku pārstāv „oriģinālos, neatkarīgos un domājošos cilvēkus”.[ 3 ]

Šis ir tas gadījums, kad vairs nevar runāt par diskutablo žurnālistu un sabiedrisko attiecību speciālistu praksi savstarpēji mainīt darbības sfēras. Robežas ir zudušas, nošķīrums starp savstarpēji konfliktējošām aktivitātēm vairs nepastāv. Neviens šāda portāla līdzstrādnieks jau arī necenšas iestāstīt, ka ir objektīvs un savā darbā tiecas ievērot žurnālista profesionālos standartus (lai ko tas arī nenozīmētu). Savu mērķu sasniegšanai šāda medija pārstāvji var darīt to pašu, ko citkārt dara „īsti” žurnālisti un mediju redaktori, vienlaikus, nepretendējot uz rezultāta atbilstību tiem kritērijiem, kas parasti tiek izvirzīti netkarīgu medija saturam.

Puaro.lv ir viens no pirmajiem priekšvēstnešiem tam kā Latvijas mediju vide varētu mainīties līdz ar šāda veida plašsaziņas līdzekļu veidošanos. Ja cilvēki, kas vēlas ietekmēt sabiedrības viedokli pamanīs, ka mūsdienās vairs nav izdevīgi ieguldīt naudu plašsaziņas līdzekļos, aktuālais jautājums par patiesajiem mediju īpašniekiem un kura politiskā spēka interesēs tie kalpo, zaudēs jēgu. To pašu un vēl krietni lielāku efektu var panākt, tiešsaistes vidē veidojot mazus, taču labi pamanāmus portālus, kuru publicēto informāciju kāri tver daudzi citi, pēc jaunām ziņām un viedokļiem allaž izsalkušie mediji. Neskatoties uz to, ka Puaro.lv piedāvā maksāt par informāciju, pēc satura spriežot, neizskatās, ka redakcijai pašlaik ir izdevies piesaistīt daudz ziņotāju. Tomēr kā redzams, atpazīstamību un zināmu ietekmi uz informācijas telpu nodrošināt ļauj vismaz paša J. Liepnieka regulārie viedokļraksti par politiskajām norisēm. Dienas, kad nav daudz ziņu - citiem žurnālistiem pat nav nepieciešams J. Liepniekam zvanīt. Viņa komentārs par aktuālajiem notikumiem valstī ir pieejams jau tiešsaistē.

Pietiek.com, kas darbu sāka pirms 10. Saeimas vēlēšanām, no Puaro.lv krietni atšķiras. Tomēr tā dažkārt īpatnējie žurnālistikas standarti, nezināmie informācijas ieguves kanāli un brīvā vieta jautājumiem liek domāt par abu portālu līdzībām. Abas vietnes ir izveidojuši un to atpazīstamību veicinājuši sabiedrībā zināmi cilvēki. Viņiem netrūkst zināšanu un pieredzes darbā ar informāciju, kā arī plašs kontaktu klāsts. Abas vietnes ir solījušas naudu par informāciju, abas ir bijušas pārņemtas arī ar Zatlera Reformu partijas ķidāšanu, un abu nosaukumi pirms vēlēšanām parādījās medijos ievietotā reklāmā. Tajās lasītāji aicināti iepazīties ar kompromitējošajām ziņām par toreizējo tieslietu un iekšlietu ministru Aigaru Štokenbergu. Ar dažādiem līdzekļiem un, iespējams, pat dažādām pārliecībām tie abi ir cīnījās vienā frontes pusē.Žurnālistika un politiskās kampaņas

Vai minētie portāli ir piemērs tam, ka sabiedrībai neredzami politiskā procesa diriģenti apgūst jaunus un efektīvus rīkus? Puaro.lv un Pietiek.com ir pārāk dažādi, lai tos varētu likt vienā maisā: pirmais centrējas ap politiski angažēto līdzstrādnieku viedokļu izplatīšanu, otrs — ar citviet neatrodamas informācijas un tās interpretāciju publiskošanu.

Puaro.lv, kas savās publikācijās pirms vēlēšanām daudz darīja, lai panāktu negatīvu publicitāti Zatlera Reformu partijai, vēlēšanu kampaņā tika izmantots pietiekami atklāti. Kanālā LNT pārraidīto Puaro.lv reklāmas klipu KNAB atzina par slēptu priekšvēlēšanu aģitāciju,[ 4 ] taču tā nebūt nebija vienīgā šīs vietnes reklāma, kurā var saskatīt politiskas aģitācijas pazīmes. Privātpersona Māris Allers bija apmaksājusi Latvijas Avīzē publicēto reklāmu, kurā kritizēts A. Štokenbergs un minēti abi portāli.[ 5 ] Pirms vēlēšanām parādījās arī vēsts par „kādas ar politiku nesaistītas privātpersonas” ieceri Pietiek.com rakstus nodrukāt bezmaksas avīzē ar tirāžu 140 tūkstoši eksemplāru.[ 6 ] Tas šķiet nedaudz par daudz, lai izskatītos pēc epizodes, kurā ideālistu darbam uzradušies sekotāji un tautās nesēji. Taču dzīvē gadās visādi.

Var strīdēties, kuros gadījumos vēstījums pret kādu politisko spēku ir uzskatāms par trešo personu reklāmu, un uz ko attiecas likumā noteiktie tēriņu ierobežojumi. Tomēr būtisks ir arī cits jautājums: tieši cik liels apmaksātajos reklāmas laikos un laukumos izplatītās informācijas segments ir reklāma? Vai reklāma ir tikai norāde, ka A. Štokenbergam „viss ir štokos”, vai arī reklāmas kampaņas daļa ir visa informācija, kas parādījusies konkrētajos portālos? Un kā mēs to varam zināt? Vēl vairāk - ko ietver jēdziens „žurnālists” (vai varbūt „mediju pārstāvis”)? Vai mediji, kas vāc un izplata informāciju savstarpēji ar kaut ko būtisku atšķiras? Vai iespējams būt vienlaicīgi žurnālists un politiskās lomas izpildītājs? Vai var būt tā, ka medijs, no vienas puses, darbojas žurnālistikas laukā un sniedz atmaskojošu, sabiedrībai svarīgu informāciju, bet no otras – ir politiskās kampaņas daļa?

Atbilde uz daļu šo jautājumu pretrunīga ir bijusi vienmēr. Žurnālistikas un politikas attiecības nereti ir simbiotiskas: politiķi medijiem sniedz informāciju, mediji politiķiem — biļeti uz publisko sfēru. Turklāt ir tikai normāli, ja masu saziņas līdzeklim ir sava politiskā nostāja un savas simpātijas, kas parādās saturā. Tomēr jaunā tipa tiešsaistes mediju profesionālie standarti un darbības principi ir vēl vairāk izplūduši nekā jelkad iepriekš.


Drošībā ārzemēs

Ne Pietiek.com, ne Puaro.lv nav reģistrēti Masu informācijas līdzekļu reģistrā. Tur, starp citu, nav atrodams arī neviens no lielajiem Latvijas ziņu portāliem (tiem šāda reģistrēšanās ir brīvprātīga). Tas nozīmē, ka uz šāda veida vietnēm neattiecas Latvijas likumdošanā paredzētie mediju darbības ierobežojumi. Vienlaikus tiem nav arī reģistrētajiem medijiem likumā paredzēto privilēģiju. Kā norādīja Providus pētniece Iveta Kažoka - šādi portāli ir pielīdzināmi jebkuras privātpersonas tekstiem internetā — mājas lapām, blogiem, un citiem. To autoriem ar likumu ir tādas pašas attiecības, kā citām privātpersonām.

Nereģistrētajiem medijiem nav likumā „Par presi un citiem masu informācijas līdzekļiem” paredzētā īpašā statusa, kas noteic, ka nav pieļaujama iejaukšanās medija darbā, un, ka medijam ir tiesības neuzrādīt informācijas avotu. Žurnālistes Ilzes Naglas nepatikšanās saistībā ar Neo lietu gan parādīja, ka žurnālistu aizsardzība var būt iluzora. Tomēr jāatzīst, ka varasiestādēm uz pārrunām tāda Pietiek.com vadītāju izsaukt ir krietni vienkāršāk, nekā oficiāli reģistrēta masu saziņas līdzekļa pārstāvi. To labi var redzēt arī pēc mediju vides reakcijas: Lai cik L. Lapsa būtu sašutis par piedzīvoto KNAB, šis stāsts drīzāk ir šovs, nekā skandāls. Tajā pat laikā I. Kažoka atzīst, ka šāda neoficiāla veida mediju saistību, piemēram, ar kādiem naudas devējiem pārbaudīt var būt daudz grūtāk nekā, ja runa būtu par reģistrētu plašsaziņas līkdzekli.

Gan Pietiek.com, gan Puaro.lv dati ir izvietoti ārzemēs. Tas apliecina, ka šo portālu vadītāji apzinās ar savām aktivitātēm saistītos riskus. Jau kopš savas darbības sākumiem portāla Pietiek.com redakcija lepojās, ka izmantotais serveris atrodas Islandē — valstī, kur mediji bauda lielu brīvību. Gadījumā, ja Latvijas varasiestādēm varētu parādīties pastiprināta interese par portāla aktivitātēm, būtu ļoti jāpūlas, lai tās ietekmētu.

Domēna vārds Pietiek.com ir reģistrēts, izmantojot iespēju domēna īpašnieka datus slēpt, un personas vārda un adreses vietā reģistros parādās tikai Domains by Proxy, Inc. Šis ir vēl viens no paņēmieniem, ko var izmantot, lai varasiestādēm sarežģītu iespējamos plānus traucēt medija darbu. Tāpēc arī Lato Lapsa, rakstot par savu tikšanos ar KNAB, indīgi norādīja - pavēstes sūtītāji „pat papūlējušies noskaidrot, kas ir domēna pietiek.com oficiālais reģistrētājs un kam līdz ar to, pēc būtības, vajadzētu sūtīt informācijas sniegšanas pieprasījumu”.[ 7 ] Viņš gan neminēja, ka pastāv arī domēna vārds pietiek.lv, kas aizved uz tieši šo pašu portālu. Turklāt NIC reģistrā bez aplinkiem ir norādīts: tā lietotājs ir SIA Baltic Screen, un Lato Lapsam, kura e-pasts un tālruņa numurs reģistrā redzams, droši vien būtu grūtāk stāstīt, ka viņam ar konkrēto tiešsaistes vietni nekādas saistības nav. Ja KNAB, izsaucot L. Lapsu saistībā ar Pietiek.com publikācijām, pavēstē būtu norādījis, ka patiesais intereses objekts ir vietne Pietiek.lv, droši vien aiztaupītu vienu, otru L. Lapsas dzēlību.

Spriežot pēc IP adreses, Puaro.lv izmitinātājs atrodas ASV. Domēna reģistra datos figurē tikai fiziska persona. Tomēr medijos ir izskanējis, ka tā operators ir šā gada 18. jūlijā reģistrētā SIA Freedomlab.Uzņēmums pieder Ilzei Elizabetei Dzirkalei, bet tā valdē darbojas vietnes galvenais redaktors J. Liepnieks.[ 8 ] Paslēpju ir drusku mazāk, bet Puaro.lv gadījumā ir mazāka arī nepieciešamība slēpties.Izplūdušie standarti

Ja Puaro.lv definētie darbības mērķi ir triviāli — „lai būtu interesantāk” un „lai būtu dažādība”, tad Pietiek.com kopš pašiem pirmsākumiem ir pozicionējies kā principiāls cīnītājs. „Mums riebjas varas pirkšana un pārdošana, valsts izzagšana vai vienkārši izsaimniekošana cēlu lozungu aizsegā un svētulīgi meli no TV ekrāna,” teikts portāla pieteikumā.[ 9 ] Un portāls savu principiālumu nemitīgi, ar apskaužamu pašpārliecinātību cenšas parādīt. Pārmetumi gāžas ne tikai pār trīs „oligarhiem”, kas ir teju vai pašsaprotams mērķis ikvienam taisnīguma bruņiniekam, bet arī pār amatpersonām un iestādēm, kas citos medijos tradicionāli parādās ja ne kā „labie”, tad vismaz pret tiem izturas neitrāli.

L. Lapsa cīnās drudžaini un emocionāli. Talkā tiek ņemtas visas pieejamās metodes: plašie kontakti, piekļuve dažādiem dokumentiem, kas vairumam citu žurnālistu nav aizsniedzami. Tiek rakstīti iesniegumi un taisnība meklēta dažnedažādās institūcijās. Cīņā tiek iesaistīts portāla izteiksmes stils, kas, sacīsim tā, ne vienmēr gluži atbilst ziņu medijam. Jā, Pietiek.com (ar to saprotot konkrēti L. Lapsas publikācijas) jau nemaz necenšas līdzināties tipiskam ziņu medijam. Ja tiek traucēta pašu nosprausto mērķu sasniegšana, tas var atmest tradicionālās formālās vadlīnijas, kuras rietumu žurnālistikas tradīcijā attiecas uz ziņu un komentāru žanru.

Par dažiem politiskajiem spēkiem un viņu pārstāvjiem uzbrūkošo un atmaskojošo materiālu ir biežāk un publikāciju vairāk nekā par citiem. Interpretācijas, kāpēc tas tā, var būt dažādas. Vairākkārt ir izskanējuši politiķu paziņojumi, ka Pietiek.com īsteno nomelnošanas kampaņu, tomēr, kā jau parasti notiek, šādus apgalvojumus nepavada nekādi nopietni pierādījumi. Neviens tā arī nav spējis noskaidrot, kas L. Lapsam, it kā, maksā par viņa aktivitātēm, un kura uzdevumā viņš strādā. Ja pēc visa, kas šajā portālā parādījies, neviens tā arī nav „atmaskojis” L. Lapsu, tad varbūt tur patiesi nekādu sazvērestību nav? Varbūt neviens no informācijas piespēlētājiem šādiem portāliem tos neizmanto savu mērķu sasniegšanai?

Cik liela ir iespēja, ka tie ir neatkarīgi tiešsaistes mediji, kas pēc labākās sirdsapziņas nodarbojas ar žurnālistiku, nevis politiskajām kampaņām? Atbilde ietver pretjautājumu: vai šā brīža situācijā tā ir norma, ka lasītājam tas ir jāuzmin? Jā, tīmeklis ir vieta, kur, ar lielajiem mediju koncerniem nesaistītiem indivīdiem, ir iespējams publiskot informāciju un ietkmēt politisko dienaskārtību. Citkārt šī informācija būtu noklusēta. Tieši, pateicoties privātai vietnei Drudge Report, 1998. gadā ASV un vēlāk visa pasaule uzzināja par Savienoto Valstu prezidenta Bila Klintona un Monikas Levinskas dēku. Precīzāk, to, ka žurnāls Newsweek no šī stāsta publicēšanas bija atteicies.[ 10 ] Pateicoties Pietiek.com un Puaro.lv mēs esam daudz ko jaunu uzzinājuši par dažām Latvijas partijām, politiķiem un citiem cilvēkiem. Esam redzējuši arī daudz tendenciozitātes. Telpa, kurā šāda veida mediji veidojas un darbojas, tiem sniedz ievērojamu brīvību. Tā ir brīvība gan no varasiestāžu, gan lasītāju jautājumiem. Šaubu kliedēšanai ap sevi un saviem nodomiem ir tieši vēstījuma nodevēja ziņā.

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (187) secība: augoša / dilstoša

Tmp author
Hammad de Rock

I see the greatest contents on your blog and I extremely love reading them. <a href="http://newcareer4you.com/">work from home</a>

Tmp author
Hammad de Rock

Wow what a Great Information about World Day its very nice informative post. thanks for the post. <a href="http://begonepimples.com/">acnezine acne treatment</a>

Tmp author
Hammad de Rock

Great info! I recently came across your blog and have been reading along. I thought I would leave my first comment. I don’t know what to say except that I have. <a href="http://summitlaw.ie/">personal injuries</a>

Tmp author
Hammad de Rock

Hello, I like your written work aptitude. That would make a sense to them as they are working hard to achieve good result. <a href="http://www.apexcontestprep.com/">online personal training</a>

Tmp author
Hammad de Rock

This will be one of the plans can be realized with certainty. You can find a lot of plans that are in accordance with the facts. <a href="http://nicxtay.com/">mobile designer singapore</a>

Tmp author
Hammad de Rock

I have to search sites with relevant information on given topic and provide them to teacher our opinion and the article i <a href="http://www.loginy.net/Accurint">Accurint Login</a>

Tmp author
Hammad de Rock

I have bookmarked your website because this site contains valuable information in it. I am really happy with articles quality and presentation. Thanks a lot for keeping great stuff. I am very much thankful for this site.!!!!! <a href="http://dekkcentrum.no/">Dekk forhandler Stavanger</a>

Tmp author
Hammad de Rock

You additionally know how to make individuals rally behind it, clearly from the reactions.The post is really fascinating. <a href="http://www.stevecleaver.com/">spiritual</a>

Tmp author
Hammad de Rock

I like your post it`s an awe-inspiring post and I trust you will be post more. it’s an astounding post for the reason of good absence of data has your article I like it to such an extent. <a href="https://www.eincar.com/car-dvd.html">2 din car stereo</a>

Tmp author
Hammad de Rock

I found Hubwit as a transparent s ite, a social hub which is a conglomerate of Buyers and Sellers who are ready to offer online digital consultancy at decent cost. <a href="http://recordit.pro/">game recorder</a>

Tmp author
Hammad de Rock

It will be one kind of cuisine favored and sought after by many people. A chef must be looking for a new kind of food <a href="http://www.execu-move.co.za/">Furniture removals</a>

Tmp author
Hammad de Rock

I would like to thank you for your nicely written content, its useful and your writing style helped me to read it without any difficulty. Thank <a href="http://queeslamenopausia.org/menopausia-prematura-o-precoz">menopausia precoz</a>

Tmp author
Hammad de Rock

If you set out to make me think today; mission accomplished! I really like your writing style and how you express your ideas. Thank you. <a href="http://www.highperformancesystems.com/resinous-flooring/decorative-epoxy/">decorative epoxy flooring</a>

Tmp author
Hammad de Rock

Good Post, I am a big believer in posting comments on sites to let the blog writers know that they’ve added something advantageous to the world wide web! <a href="http://acceleratedreaderstudent.loginj.net/">Accelerated Reader Student Login</a>

Tmp author
Hammad de Rock

I need this article to complete my assignment in the college, and it has same topic with your article. Thanks, great share: <a href="http://santamonicalocksmithpros.com/home/santa-monica-secret-spots/">Santa Monica Tourist Locations</a>

Tmp author
Hammad de Rock

Evenings are usually all people need adequate lighting. They have to look at various objects around him clearly and well. <a href="http://vidm.in/">fashion designing institute in Delhi</a>

Tmp author
Hammad de Rock

Existing without the answers to the difficulties you’ve sorted out through this guide is a critical case, as well as the kind which could have badly affected my entire career if I had not discovered your web site. <a href="http://theaquariumpetshop.com">Fish Food</a>

Tmp author
Hammad de Rock

I’m excited to uncover this page. I need to to thank you for ones time for this particularly fantastic read !! I definitely really liked every part of it and i also have you saved to fav to look at new information in your site. <a href="http://www.invitingmomentsbyamy.com">wedding invitations</a>

Tmp author
Hammad de Rock

I was getting bore since morning but as soon as I got this link & reached at this blog, I turned into fresh and also joyful too. <a href="http://www.loginy.net/T-Mobile">T Mobile Login</a>

Tmp author
Hammad de Rock

It will do them a world of good. If possible, keep the negatives to yourself. Because who knows, if we keep this modern trend of encouragement up, perhaps we will live to see a President Kowalczyk in the White House one day. <a href="http://www.powertoolspricediscount.com/">power tools for sale</a>

Tmp author
Hammad de Rock

If possible, keep the negatives to yourself. Because who knows, if we keep this modern trend of encouragement up, perhaps we will live to see a President Kowalczyk in the White House one day. <a href="http://www.smallkitchenappliancessale.com/">Small Kitchen Appliances</a>

Tmp author
Hammad de Rock

Whats Going down i am new to this, I stumbled upon this I have discovered It positively useful and it has aided me out loads. I am hoping to contribute & aid different users like its helped me. Great job. <a href="http://www.loginy.net/USBank">USBank Login</a>

Tmp author
Hammad de Rock

This is a great inspiring article.I am pretty much pleased with your good work.You put really very helpful information. Keep it up. Keep blogging. Looking to reading your next post. <a href="http://www.entourageintl.com">Media agencies</a>

Tmp author
Hammad de Rock

I myself do not know much about anything related to import and export goods. However, if you buy goods in the country, they are cheaper <a href="http://www.intercomrepairny.com/">intercom system installation</a>

Tmp author
Hammad de Rock

I am a little concerned about this aspect of safari especially as it seems upset tummy is to be expected. <a href="http://www.eyeandhandproject.com/">Omaha Wedding Photography</a>

Tmp author
Hammad de Rock

Please accept our thanks and congratulations on the success of your recent series on young scholars in our community. really thanks !!! <a href="http://chasesouthwest.loginj.net/">Chase Southwest Login</a>

Tmp author
Hammad de Rock

Thank you for your post, I look for such article along time, today i find it finally. this post give me lots of advise it is very useful for me. <a href="http://brochure.vn/dich-vu/thiet-ke-profile">thiết kế profile</a>

Tmp author
Hammad de Rock

Positive site, where did u come up with the information on this posting?I have read a few of the articles on your website now, and I really like your style. Thanks a million and please keep up the effective work. <a href="http://wix.loginj.net/">WIX Login</a>

Tmp author
Hammad de Rock

It is perfect time to make some plans for the future and it is time to be happy. I’ve read this post and if I could I desire to suggest you few interesting things or tips. Perhaps you could write next articles referring to this article. I want to read more things about it! <a href="http://theboogaloobali.com">bar catering</a>

Tmp author
Hammad de Rock

I am really enjoying reading your well written articles. It looks like you spend a lot of effort and time on your blog <a href="http://skydrive.loginj.net/">SkyDrive Login</a>

Tmp author
Hammad de Rock

Your blogs further more each else volume is so entertaining further serviceable It appoints me befall retreat encore. I will instantly grab your feed to stay informed of any updates <a href="https://www.youtube.com/watch?v=4gd6sesiAhk&feature=youtu.be">gun safe reviews</a>

Tmp author
Hammad de Rock

This post is really magnificent. I really like this post. It is one of the best posts that I ve read in a long time. Thanks a lot for this really good post. I really appreciate it <a href="http://www.premierjuicers.co.uk/">Home juicer</a>

Tmp author
Hammad de Rock

Your work is great and I value you and jumping for some more enlightening posts. <a href="http://www.loginy.net/Uplay">Uplay Login</a>

Tmp author
Hammad de Rock

The wonderful clarity in your writing.It is imperative that we read blog post very carefully. <a href="http://terapeutaplock.pl">psychoterapia płock</a>

Tmp author
Hammad de Rock

Truly, this article is really one of the very best in the history of articles. I am a antique ’Article’ collector and I sometimes read some new articles if I find them interesting. And I found this one pretty fascinating and it should go into my collection. Very good work! <a href="https://www.dogglo.com/">LED glowing dog collar and leash</a>

Tmp author
Hammad de Rock

It’s very informative and you are obviously very knowledgeable in this area. You have opened my eyes to varying views on this topic with interesting and solid content. Actually I read it yesterday but I had some thoughts about it and today I wanted to read it again because it is very well written. <a href="https://overfeat.com/">PHP Scripts</a>

Tmp author
Hammad de Rock

Awesome blog. I enjoyed reading your articles. This is truly a great read for me. I have bookmarked it and I am looking forward to reading new articles. Keep up the good work! <a href="http://www.shop4charity.co.uk/">charity</a>

Tmp author
Hammad de Rock

I would like to thank you for the efforts you had made for writing this awesome article. <a href="http://brochure.vn/dich-vu/thiet-ke-profile">thiết kế profile</a>

Tmp author
Hammad de Rock

Love to read it,Waiting For More new Update and I Already Read your Recent Post its Great Thanks. <a href="https://www.beldecor.vn/vi/">Thiet ke Thi cong Noi that Bel Decor</a>

Tmp author
Hammad de Rock

This post is really magnificent. I really like this post. It is one of the best posts that I ve read in a long time. Thanks a lot for this really good post. I really appreciate it <a href="https://www.schandpublishing.com/">cbse books for class 5</a>

Tmp author
Hammad de Rock

I would like to thank you for your nicely written content, its useful and your writing style helped me to read it without any difficulty. Thank <a href="https://www.routerhosting.com/KVM-Instant-Windows-VPS-Cloud-Server/windows-7-VPS-hosting-cloud/">Windows 7 VPS</a>

Tmp author
Hammad de Rock

This post is very simple to read and appreciate without leaving any details out. Great work! You completed certain reliable points there. I did a search on the subject and found nearly all persons will agree with your blog. <a href="https://fairyfinders.com.au/">Christmas Elf door</a>

Tmp author
Hammad de Rock

It’s a great pleasure reading your post.It’s full of information I am looking for and I love to post a comment that “The content of your post is awesome” Great work! <a href="https://www.buildevape.com/">Customize A Vape Mod</a>

Tmp author
Hammad de Rock

can easily find the most population in the world. State that has a population that many will have a dense <a href="http://shopyourwayrewards.loginj.net/">ShopYourWay Rewards Login</a>

Tmp author
Hammad de Rock

I hope you will share such type of impressive contents again with us so that we can utilize it and get more advantage. <a href="http://www.sensiblestockings.com/">Facebook</a>

Tmp author
Hammad de Rock

It is perfect time to make some plans for the future and it is time to be happy. I’ve read this post and if I could I desire to suggest you few interesting things or tips. Perhaps you could write next articles referring to this article. I want to read more things about it! <a href="http://www.black-tongue.com">how to treat black tongue</a>

Tmp author
Hammad de Rock

Awesome blog. I enjoyed reading your articles. This is truly a great read for me. I have bookmarked it and I am looking forward to reading new articles. Keep up the good work! <a href="https://www.twentypockets.com/">Leather</a>

Tmp author
Hammad de Rock

I am really enjoying reading your well written articles. It looks like you spend a lot of effort and time on your blog. I have bookmarked it and I am looking forward to reading new articles. Keep up the good work…!!!!!! <a href="https://twitter.com/BlueMailApp">BlueMail</a>

Tmp author
Hammad de Rock

Thanks for every other informative site. The place else may just I get that kind of information written in such an ideal means? I have a venture that I’m just now operating on, and I have been on the look out for such information. <a href="http://www.bizzgain.com/">buy toys in bulk</a>

Tmp author
Hammad de Rock

Awesome blog. I enjoyed reading your articles. This is truly a great read for me. I have bookmarked it and I am looking forward to reading new articles. Keep up the good work! <a href="http://www.annettepower.co.uk/">Eyebrow tattooing London</a>

Tmp author
Hammad de Rock

I truly love upon scholarship your post. I enjoy here eyesight and understand the value of rendering a prime storehouse for free. Thank you for the idiot that you have been shared to us readers. <a href="http://firstconveniencebank.loginj.net/">First Convenience Bank Login</a>

Tmp author
Hammad de Rock

Thanks so much for sharing this awesome info! I am looking forward to see more postsby you! <a href="http://www.getcash123.com/">Pawn shop</a>

Tmp author
Jannifer Lisa

kitchenette appliances
It is great to have the opportunity to approach a good environment article subsequent to useful information on topics that great quantity are impatient on.I concede afterward your conclusions and will eagerly look take up to your complex updates.

Tmp author
Hammad de Rock

If you are looking for more information about flat rate locksmith Las Vegas check that right away. <a href="http://citicardsonline.loginj.net/">Citicards Online Login</a>

Tmp author
Hammad de Rock

I would like to thank you for the efforts you have made in writing this article. I am hoping the same best work from you in the future as well. In fact your creative writing abilities has inspired me to start my own BlogEngine blog now. Really the blogging is spreading its wings rapidly. Your write up is a fine example of it. <a href="http://123pcsolutions.com/">Laptop cracked screen</a>

Tmp author
Hammad de Rock

My friend mentioned to me your blog, so I thought I’d read it for myself. Very interesting insights, will be back for more! <a href="http://www.freeshareknowshare.com/">Entertainment</a>

Tmp author
Hammad de Rock

A good blog always comes-up with new and exciting information and while reading I have feel that this blog is really have all those quality that qualify a blog to be a one. <a href="http://www.btbcloth.com/">fashion</a>

Tmp author
Hammad de Rock

This is a good post. This post gives truly quality information. I’m definitely going to look into it. Really very useful tips are provided here. Thank you so much. Keep up the good works. <a href="https://www.presstemplate.com/">PR Template</a>

Tmp author
Hammad de Rock

wow, great, I was wondering how to cure acne naturally. and found your site by google, learned a lot, now i’m a bit clear. I’ve bookmark your site and also add rss. keep us updated. <a href="http://www.playpresident.cards/">browser based card game</a>

Tmp author
Hammad de Rock

Great! We will be connecting to this enormous post on our site. Continue the good writing. <a href="http://gsn.loginj.net/">GSN Login</a>

Tmp author
Hammad de Rock

Thank you, I’ve been seeking for info about this subject matter for ages and yours is the best I have discovered so far. <a href="http://www.shopflamenco.com/">Flamenco Dresses</a>

Tmp author
Hammad de Rock

This is my very first time that I am visiting here and I’m truly pleasurable to see everything at one place. <a href="http://www.earlylawns.com/">Mowing</a>

Tmp author
Hammad de Rock

I simply want to tell you that I am new to weblog and definitely liked this blog site. Very likely I’m going to bookmark your blog . You absolutely have wonderful stories. <a href="http://www.ashleycreations.com/">Pillows</a>

Tmp author
Hammad de Rock

Thanks for a wonderful share. Your article has proved your hard work and experience you have got in this field. Brilliant .i love it reading. <a href="http://www.counzila.com/">Digital altitude system</a>

Tmp author
Hammad de Rock

Great post full of useful tips! My site is fairly new and I am also having a hard time getting my readers to leave comments. Analytics shows they are coming to the site but I have a feeling “nobody wants to be first”. <a href="https://paxful.com/">Bitcoin</a>

Tmp author
Hammad de Rock

I got this blog site through my friends and when I searched this really there were informative articles at the place <a href="http://www.cosime-ie.com/">Cosime Infrastructure and energy</a>

Tmp author
Hammad de Rock

I’ve proper selected to build a blog, which I hold been deficient to do for a during. Acknowledges for this inform, it’s really serviceable. <a href="http://www.unicornlularoe.com/">irma lularoe</a>

Tmp author
Hammad de Rock

This is just the information I am finding everywhere. Thanks for your blog, I just subscribe your blog. This is a nice blog.. <a href="http://www.chelseadibblestudio.com/">piano lessons near me</a>

Tmp author
Hammad de Rock

Hi there, I found your blog via Google while searching for such kinda informative post and your post looks very interesting for me. <a href="https://divinenaturalessentials.com">Natural Soaps</a>

Tmp author
Hammad de Rock

This sort of message continually moving and I want to peruse quality substance, so glad to discover great spot to numerous here in the post, the composition is simply awesome, a debt of gratitude is in order for the post. <a href="http://www.jwhitneygroup.com/about">Cannabis industry consultants</a>

Tmp author
Hammad de Rock

Nice to be visiting your blog once more. it has been months for me. Well this article that ive been waited for therefore long. i want this article to finish my assignment within the faculty. and it has same topic together with your article. Thanks. <a href="http://www.palmettogutters.com">Gutter Repair Columbia</a>

Tmp author
Hammad de Rock

Hi I found your site by mistake when i was searching yahoo for this acne issue, I must say your site is really helpful I also love the design, its amazing!. I don’t have the time at the moment to fully read your site but I have bookmarked it and also add your RSS feeds. I will be back in a day or two. thanks for a great site. <a href="http://www.ocalayamaha.com/">Yamaha Golf Cart Dealer The Villages FL</a>

Tmp author
Hammad de Rock

So I have a proposal: let’s change history as it was for us and our parents, and let’s be part of the solution, not the problem in low self-esteem in our children. If you have something positive to say to someone, say it. It will do them a w <a href="http://www.denvervirtualstaging.com/">Virtual</a>

Tmp author
Hammad de Rock

I haven’t any word to appreciate this post…..Really i am impressed from this post….the person who create this post it was a great human..thanks for shared this with us. <a href="https://www.cyresinternetmall.com/">online shopping mall</a>

Tmp author
Hammad de Rock

Dangerous holes that arise in an area should immediately receive the expert supervision.. This can lead to all people to be in danger because of the hole. <a href="http://www.loginy.net/Southwest-Rapid-Rewards">Southwest Rapid Rewards Login</a>

Tmp author
Hammad de Rock

I don’t realize what to say aside from that I preferred reading.Your websites and each different material are so exceptional and lucrative it makes me return most once more. <a href="http://www.cooltowelonline.com/">Reusable</a>

Tmp author
Hammad de Rock

You have invested long energy for this post. The composition style is unrivaled and the substance is pertinent. <a href="http://www.jbklutse.com/">trend technologies</a>

Tmp author
Hammad de Rock

I likewise like a percentage of the remarks as well. Sitting tight for next post. I was pleased to discover this web site <a href="http://nhacaiw88.com/link-w88-moi-nhat-link-vao-nha-cai-w88-khong-bi-chan.html">link vao w88</a>

Tmp author
Hammad de Rock

I hate going to parties, clubs or any social function. My idea of going to a party is walking in the front door and out the back door. <a href="http://www.whatsappstatus88.com/">Best Whatsapp Status</a>

Tmp author
Hammad de Rock

I think this is an enlightening post and it is exceptionally valuable and proficient. along these lines, I might want to thank you for the endeavors you have made in composing this article. <a href="http://www.teastorageunits.com/">Sioux Falls storage</a>

Tmp author
Hammad de Rock

I would recommend my profile is important to me, I invite you to discuss this topic. <a href="http://essaybasics.com/how-to-write-a-harvard-essay/">harvard style outline format</a>

Tmp author
Hammad de Rock

Nicest information!!! I’ll be enchanted to greatly help due to what I’ve learnt from here. <a href="http://citizensbankonline.loginj.net/">Citizens Bank Online Login</a>

Tmp author
Hammad de Rock

This is a great post. I like this topic.This site has lots of advantage.I found many interesting things from this site. It helps me in many ways.Thanks for posting this again. <a href="http://www.regionsecurityguarding.co.uk/">Security Company Coventry</a>

Tmp author
Hammad de Rock

Very interesting blog. Alot of blogs I see these days don’t really provide anything that I’m interested in, but I’m most definately interested in this one. Just thought that I would post and let you know. <a href="http://ar.elqnas.com/internet-download-manager/">برنامج انترنت داونلود مانجر</a>

Tmp author
Hammad de Rock

I am doing a report on this subject. Your article is brimming with truly valuable data. <a href="https://positionly.asia">Inbound Marketing Software</a>

Tmp author
Hammad de Rock

I really enjoy simply reading all of your weblogs. Simply wanted to inform you that you have people like me who appreciate your work. Definitely a great post. Hats off to you! The information that you have provided is very helpful. <a href="http://www.bisexualwomensites.com/">meet bisexual women</a>

Tmp author
Hammad de Rock

Hi there, I found your blog via Google while searching for such kinda informative post and your post looks very interesting for me. <a href="http://www.energyintention.com/">skin care</a>

Tmp author
Hammad de Rock

Great post full of useful tips! My site is fairly new and I am also having a hard time getting my readers to leave comments. Analytics shows they are coming to the site but I have a feeling “nobody wants to be first”. <a href="http://www.straddletheline.co/">entrepreneur</a>

Tmp author
Hammad de Rock

Been reading this site for awhile now, always has really good posts and topics please keep it up! loads of blogs are going under lately from lack of new posts etc <a href="http://cbsremote.com/">Lenovo laptops</a>

Tmp author
Hammad de Rock

It was wondering if I could use this write-up on my other website, I will link it back to your website though.Great Thanks. <a href="https://www.bellydance-led.com">dance wear</a>

Tmp author
Hammad de Rock

If you are looking for more information about flat rate locksmith Las Vegas check that right away. <a href="http://www.loginy.net/Zales-Credit-Card">Zales Credit Card Login</a>

Tmp author
Hammad de Rock

This particular papers fabulous, and My spouse and i enjoy each of the perform that you have placed into this. I’m sure that you will be making a really useful place. I has been additionally pleased. Good perform! <a href="http://publixoasis.loginj.net/">Publix oasis Login</a>

Tmp author
Hammad de Rock

Great post! I am actually getting ready to across this information, is very helpful my friend. Also great blog here with all of the valuable information you have. Keep up the good work you are doing here. <a href="http://modartdelhi.com/">fashion designing courses in delhi</a>

Tmp author
Hammad de Rock

wow this good but ,I like your post and good pics may be any peoples not like because defrent mind all poeple , <a href="http://www.eatin-ct.com/">restaurants</a>

Tmp author
Hammad de Rock

You have really selected the suitable topic; this is one of my favorite blogs. <a href="http://www.holyland-olivewood.com/">olive wood cutting board</a>

Tmp author
Hammad de Rock

This is just the information I am finding everywhere. Thanks for your blog, I just subscribe your blog. This is a nice blog.. <a href="http://www.holyland-olivewood.com/">pen blanks</a>

Tmp author
Hammad de Rock

You have a really ennobling manner of exploring and sharing your thoughts. it’s terribly uncommon these days, legion sites and blogs having copy affixed or rewritten information. <a href="http://www.jalocal.com/">What to do in jamaica</a>

Tmp author
Hammad de Rock

You have really selected the suitable topic; this is one of my favorite blogs. <a href="http://www.capetownapartmentrentals.co.za/">apartments cape town</a>

Tmp author
Hammad de Rock

Because who knows, if we keep this modern trend of encouragement up, perhaps we will live to see a President Kowalczyk in the White House one day. <a href="http://www.easternhillschildcare.com/home/programs.html">Daycare Programs</a>

Tmp author
Hammad de Rock

This program will help you to get rid of from the diabetic problems and changes your lifestyle into healthy forever. <a href="http://www.theleagueelite.com/">blog</a>

Tmp author
Hammad de Rock

It could be used for mobile broadband, broadband services in rural areas, new wireless technologies, etc <a href="http://www.affordablediscjockeys.com/">party djs</a>

Tmp author
Hammad de Rock

Being a graduate of your scholarship is any matter of fantastic pride. The problem is how the students and the ability to maintain the present values​​. <a href="http://www.betasights.com/">digital marketing in Raleigh</a>

Tmp author
Hammad de Rock

This article was written by a real thinking writer. I agree many of the with the solid points made by the writer. I’ll be back. <a href="http://www.keepitcleanmobile.com/">Maid service</a>

Tmp author
Hammad de Rock

Some truly wonderful work on behalf of the owner of this internet site . perfectly great articles . <a href="http://externefestplatte24.com/">Festplatten</a>

Tmp author
Hammad de Rock

Great write-up, I am a big believer in commenting on blogs to inform the blog writers know that they’ve added something worthwhile to the world wide web!.. <a href="http://gift-specialist.com/">gift-specialist</a>

Tmp author
Hammad de Rock

I’m likewise enthusiastic about worldwide well being. I cannot picture if i ended up these people (unlucky people). Perhaps, I can’t dwell. <a href="http://attunlockcode.com/categories/Cricket-Unlock-Code/">Cricket IMEI Unlock Code</a>

Tmp author
Hammad de Rock

You have done a great job on this article. It’s very readable and highly intelligent. You have even managed to make it understandable and easy to read. You have some real writing talent. Thank you. <a href="http://www.holyland-olivewood.com/">olive wood</a>

Tmp author
Hammad de Rock

I recently came across your article and have been reading along. I want to express my admiration of your writing skill and ability to make readers read from the beginning to the end. I would like to read newer posts and to share my thoughts with you <a href="http://womenin40s.com/index-z-cmcnary.html">what are alternative medicines</a>

Tmp author
Hammad de Rock

Thank you I am glad about the encouragement! I love your site, you post outstanding. <a href="http://flightcompensations.info/">flight was delayed</a>

Tmp author
Hammad de Rock

I wanna thanks to a great extent for providing such informative and qualitative material therefore often. <a href="http://www.eatin-ct.com/">CTFoodie</a>

Tmp author
Hammad de Rock

Being a graduate of your scholarship is any matter of fantastic pride. The problem is how the students and the ability to maintain the present values​​. <a href="http://evan-metropoulos.sites.boomboxhq.com/index">Evan Metropoulos</a>

Tmp author
Hammad de Rock

This article was written by a real thinking writer. I agree many of the with the solid points made by the writer. I’ll be back. <a href="http://www.etsy.com/shop/leesvintagejewels">vintage costume jewelry</a>

Tmp author
Hammad de Rock

I am hoping the same best work from you in the future as well. I wanted to thank you for this websites! Thanks for sharing… Great websites! <a href="http://wikakom.com/blood-bowl-chaos-edition">blood bowl chaos edition</a>

Tmp author
Hammad de Rock

I truly like what the creator said. Thanks much in fact. I have perused and might want to impart this post to everyone. <a href="http://ataaps.loginj.net/">ATAAPS Login</a>

Tmp author
Hammad de Rock

If I would have to choose one website to visit every single day it would be definitely this one. It has everything I need. It feels like all posts are written specially for me! Thanks for that. <a href="http://dignitasdigital.com/">software boutique delhi</a>

Tmp author
Hammad de Rock

It’s terribly uncommon These Days, legion sites and blogs having affixed copy or rewritten. <a href="http://www.digitalmarketinganddesign.com">online marketing</a>

Tmp author
Hammad de Rock

I admire this article for the well-researched content and excellent wording. I got so involved in this material that I couldn’t stop reading. I am impressed with your work and skill. Thank you so much. <a href="http://alamiaser.com/ شركة-نقل-الاثاث-بالدمام<"شركة نقل الاثاث بالدمام</a>

Tmp author
Hammad de Rock

The more complex a society is the more varied the ideas need to be that are used to guide that society. <a href="http://www.expressgo.net/">Phone Case</a>

Tmp author
Hammad de Rock

Positive site, where did u come up with the information on this posting? I’m pleased I discovered it though, ill be checking back soon to find out what additional posts you include. <a href="http://evite.loginj.net/">Evite Login</a>

Tmp author
Hammad de Rock

Being the actual host will be a very fun thing definitely. You can be visited by many people. Everyone might find your region carefully. <a href="http://www.mybelonging.com">Menswear</a>

Tmp author
Hammad de Rock

I finally found great post here.I will get back here. I just added your blog to my bookmark sites. thanks.Quality posts is the crucial to invite the visitors to visit the web page, that’s what this web page is providing <a href="https://chamonixallyear.com/">Things to do in chamonix</a>

Tmp author
Hammad de Rock

I wanted to thank you for this great read!! I definitely enjoying every little bit of it I have you bookmarked to check out new stuff you post. <a href="http://www.lucysbeautybox.com/">Acrylic makeup organizer</a>

Tmp author
Hammad de Rock

Good to become visiting your weblog again, it has been months for me. Nicely this article that i’ve been waited for so long. I will need this post to total my assignment in the college, and it has exact same topic together with your write-up. Thanks, good share. <a href="https://www.mangotreeknobs.com/">Cupboard Knobs</a>

Tmp author
Hammad de Rock

I needed to leave a little remark to help you and wish you a decent continuation. <a href="http://www.pakisuits.in">Pakistani suits</a>

Tmp author
Hammad de Rock

I don’t realize what to say aside from that I preferred reading.Your websites and each different material are so exceptional and lucrative it makes me return most once more. <a href="http://www.javatutorialpoint.com/this-keyword-in-java/">this keyword in java</a>

Tmp author
Hammad de Rock

Thanks for this great post, i find it very interesting and very well thought out and put together. I look forward to reading your work in the future. <a href="http://www.crunchytricks.com/2016/10/bluemail-review-email-management-app.html">BlueMail</a>

Tmp author
Hammad de Rock

Great info! I recently came across your blog and have been reading along. I thought I would leave my first comment. I don’t know what to say except that I have. <a href="http://www.vigrxplus.co.in">vigrx plus india</a>

Tmp author
Hammad de Rock

I thought it was going to be some boring old post, but it really compensated for my time. I will post a link to this page on my blog. I am sure my visitors will locate that extremely useful… <a href="http://www.walicase.com/">leather case factory</a>

Tmp author
Hammad de Rock

I researed valuable information on this point as I am working on a class project. Thank you posting useful information and its now becoming easier to accomplish this task. <a href="http://www.bigbinhire.com.au/">skip bin hire</a>

Tmp author
Hammad de Rock

It is great to have the opportunity to read a good quality article with useful information on topics that plenty are interested on.I concur with your conclusions and will eagerly look forward to your future updates. <a href="http://www.villasofasia.com/">Villa Rental Thailand</a>

Tmp author
Hammad de Rock

It is perfect time to make some plans for the future and it is time to be happy. I’ve read this post and if I could I desire to suggest you few interesting things or tips. Perhaps you could write next articles referring to this article. I want to read more things about it! <a href="http://www.pegsweb.com/">PEGS WEB SOLUTIONS EGYPT</a>

Tmp author
Hammad de Rock

it has been months for me. Well this article that i’ve been waited for so long. <a href="http://www.4ubeautyinjection.com/">whitening injection</a>

Tmp author
Hammad de Rock

I recently came across your blog and have been reading along. I thought I would leave my first comment. I don’t know what to say except that I have enjoyed reading. Nice blog, I will keep visiting this blog very often. <a href="http://www.loginy.net/Fulton-Bank">Fulton Bank Login</a>

Tmp author
Hammad de Rock

This is my very first time that I am visiting here and I’m truly pleasurable to see everything at one place. <a href="http://alamiaser.com">شركة نقل عفش بالدمام</a>

Tmp author
Hammad de Rock

I have recently started a blog, the info you provide on this site has helped me greatly. Thanks for all of your time & work. <a href="http://mypartyshoponline.com/">party themes and decorations supplies</a>

Tmp author
Hammad de Rock

Hi! This is my first visit to your blog! We are a team of volunteers and new initiatives in the same niche. Blog gave us useful information to work. You have done an amazing job! <a href="http://andrewfriedmanlaw.us/">andrew friedman attorney at law</a>

Tmp author
Hammad de Rock

I don’t know what has happened to the custom of delivering consistent good articles. I hope that the custom comes alive after this..thumbs up for your work. <a href="http://www.bringitonsocial.com/">Bring It On Social</a>

Tmp author
Hammad de Rock

Thanx for a very interesting web site. Where else could I get that kind of info written in such an ideal approach? I have a undertaking that I’m just now working on, and I’ve been at the look out for such information. <a href="https://play.google.com/store/apps/details?id=com.EnglishDic.com">English dictionary</a>

Tmp author
Hammad de Rock

Wow what a Great Information about World Day its very nice informative post. thanks for the post. <a href="https://faceboutique.com.au/">busy beauty salon in Bentliegh VIC</a>

Tmp author
Hammad de Rock

If possible, keep the negatives to yourself. Because who knows, if we keep this modern trend of encouragement up, perhaps we will live to see a President Kowalczyk in the White House one day. <a href="http://www.loginy.net/Zimbra-Email">Zimbra Email Login</a>

Tmp author
Hammad de Rock

Pretty good post. I just stumbled upon your blog and wanted to say that I have really enjoyed reading your posts. <a href="http://fincacanguillo.de/index.php/de/mallorca-urlaub-mit-kindern-und-tieren">Ferien Bauernhof Mallorca Kinder</a>

Tmp author
Hammad de Rock

You have a very inspiring way of exploring and sharing your thoughts. It is very uncommon nowadays, lots of sites and blogs having copy pasted or rewritten info. But here, no doubt, info is original and very well structured. Keep it up. <a href="http://fincacanguillo.de/index.php/de/sport-auf-mallorca">Sport Mallorca Urlaub</a>

Tmp author
Hammad de Rock

I like your blog post. Keep on writing this type of great stuff. I’ll make sure to follow up on your blog in the future. <a href="http://www.apksmod.com/">download gta 5 for android apk+data</a>

Tmp author
Hammad de Rock

Positive site, where did u come up with the information on this posting? I’m pleased I discovered it though, ill be checking back soon to find out what additional posts you include. <a href="http://labronquitis.com/">labronquitis.com</a>

Tmp author
Hammad de Rock

The woman enjoyed the weekend. “I found that it is a beautiful space to learn how to articulate ideas and learn to speak in front of all the world,” she summarized. <a href="http://www.euphemist.com/">Beanie Hat</a>

Tmp author
Hammad de Rock

I am happy to find this post very useful for me, as it contains lot of information. I always prefer to read the quality content and this thing I found in you post. Thanks for sharing. <a href="http://www.visionsourcenw.com/">New Westminster Eye Care</a>

Tmp author
Hammad de Rock

Actually I am not habituate to reply a comment on blogs but this blog caught my attention and I am compelled to write a comment here to express my gratitude to you. I would like to appreciate for this awesome work. <a href="http://celebritynetworths.org/evan-metropoulos-net-worth/">Evan Metropoulos</a>

Tmp author
Hammad de Rock

We are really grateful for your blog post. You will find a lot of approaches after visiting your post. Great work. <a href="http://booking-s.com/">bookings hotel</a>

Tmp author
Hammad de Rock

I enjoyed reading your post and found it to be informative and to the topic. Thank you for not rambling on and on just to fill the page. Thanks.. <a href="http://mypartyshoponline.com/">Attachment</a>

Tmp author
Hammad de Rock

I would like to say that this blog really convinced me to do it! Thanks, very good post. <a href="http://www.fullrangebeats.com/">buy rap beats online</a>

Tmp author
Hammad de Rock

Thanks for the entire information you have given here to impart knowledge amongst us? <a href="https://www.dreamhost.me">comhem dreambox</a>

Tmp author
Hammad de Rock

I really loved reading your blog. It was very well authored and easy to understand. <a href="http://www.carbankonline.com/">Pickup trucks</a>

Tmp author
Hammad de Rock

I just got to this amazing site not long ago. I was actually captured with the piece of resources you have got here. Big thumbs up for making such wonderful blog page! <a href="http://www.trendingdevice.com">cool gadgets to buy</a>

Tmp author
Hammad de Rock

I would be supportive on all of your articles and blogs because they are just upto the mark. <a href="http://clipntouch.com/">Online photo restoration</a>

Tmp author
Hammad de Rock

The matter you we highlighted above is surely value able anyone to workout for. the concept of your article is very true and It will result in a positive way. <a href="http://www.smiledental.co.nz/">Auckland dentist</a>

Tmp author
Saad Butt Saad Butt

Great post and I really enjoy the way you posted in this website. terminal tractor

Tmp author
spotlight

I’m eager to find the valuable information and for me this is the right place to get the good stuff. Inagamo

Tmp author
spotlight

Thanks for the post and great tips..even I also think that hard work is the most important aspect of getting success. how to lose 20 pounds fast

Tmp author
spotlight

Great blog. All posts have something to learn. Your work is very good and i appreciate you and hopping for some more informative posts.keep writing. how to lose 20 pounds fast

Tmp author
spotlight

Such a very useful article. Very interesting to read this article.I would like to thank you for the efforts you had made for writing this awesome article. how to lose 20 pounds fast

Tmp author
spotlight

This was really an interesting topic and I kinda agree with what you have mentioned here! how to lose 20 pounds fast

Tmp author
spotlight

Thanks for the post and great tips..even I also think that hard work is the most important aspect of getting success.. mcafee

Tmp author
spotlight

Thanks for the post and great tips..even I also think that hard work is the most important aspect of getting success.. headshop wholesale

Tmp author
spotlight

What a good blog you have here. Please update it more often. This topics is my interest. Thank you. . . http://bit.do/b66Rt

Tmp author
spotlight

I am always searching online for articles that can help me. There is obviously a lot to know about this. I think you made some good points in Features also. Keep working, great job! box mod

Tmp author
spotlight

I have seen your awareness about this theme when you post it and it really gives an informational message to us readers. vape deals

Tmp author
spotlight

I have been exploring this topic for a some long time. You have offered great information in your post and some things I have not seen in other content I have read by my friends. subway surf

Tmp author
spotlight

Should there be another persuasive post you can share next time, I’ll be surely waiting for it. subway surfers

Tmp author
spotlight

You have done an excellent job. I’ll undoubtedly dig it and in person recommend to my friends. I’m assured they're going to be benefited from this web site. Seattle Web Design Company Services Designer

Tmp author
spotlight

Hmm good idea!! I am happy to check this site and have added this in my bookmark list. 24 hour Miami locksmith

Tmp author
spotlight

Yes, great US Military force. Also, in his post you have given a chance to listen about US Military. I really appreciate your work. Thanks for sharing it. Seattle Web Design Company Services Designer

Tmp author
spotlight

I am always searching online for articles that can help me. There is obviously a lot to know about this. I think you made some good points in Features also. Keep working, great job!l Locksmith

Tmp author
spotlight

wow, great, I was wondering how to cure acne naturally. and found your site by google, learned a lot, now i’m a bit clear. I’ve bookmark your site and also add rss. keep us updated căn hộ city gate towers - quận 8

Tmp author
spotlight

It's very informative and you are obviously very knowledgeable in this area. You have opened my eyes to varying views on this topic with interesting and solid content. Ver Blog

Tmp author
spotlight

The post is written in very a good manner and it entails many useful information for me. I am happy to find your distinguished way of writing the post. Now you make it easy for me to understand and implement the concept. make a club flyer

Tmp author
Faheem Jabbar

I just want to let you know that I just check out your site and I find it very interesting and informative.The Penguin method Review

Tmp author
Faheem Jabbar

Really it is nice post, The post is clearly highlighting the values of law. It is now being necessary for all of us to understand law and its values.that not how men work review

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

lemesis 02.11.2011 21:28
Autoram, izrādās, ir proves akmens, ar ko noteikt atšķirību starp pareizo žurnālistiku un pērkamiem polittehnoloģiem: vajag uzskatīt, ka fiksi sastiķētā zalgerpartija ir visīstākais "reformu un tiesiskuma garants", un neķidāt to – tad arī tu būsi pareizais. Manuprāt, tieši tas ir visbriesmīgākais – neizskaidrojamā padevība, ar kādu Latvijas masu mediji cenšas neredzēt šī "karaļa" plikumu (intelektuālo, morālo, idejisko) un viņa galma cinismu. Cenšas tā, it kā no tā būtu atkarīga valsts pastāvēšana.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Ha ha 01.11.2011 14:47
Un Ģiga ar visu savu komandu, kas taisa kampaņas Vienotībai, kapēc nav aplūkota. Un šitais pats politika.lv - ar ko tāds atšķiras no pietiek un puaro, tikai ar to, ka neinteresantāks, garlaicīgāks? Tāpat cenšas ietekmēt politisko procesu, tāpat ne smakas no objektivitāt utt

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

stalins 01.11.2011 11:44
pietiek.com Vairaak ir kompromatu portaals.Bet politika.lv censhas analizeet.bet labu dienu!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

jumors 01.11.2011 10:26
Man ir slikta pieredze- es jaunībā redzēju L.Lapsu čekistu bariņā. Nedomāju, ka kažoks ir mainīts un smird īsti pēc lapsas. Bet Liepnieks un Puaro- atļaujiet pasmaidīt!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Vācu aitu suns Krauklis 31.10.2011 17:22
Kvalitatīvs raksts, kurā izpaliek mazliet konkrētāks secinājums - kādu tieši lomu pilda un kā labā darbojas Puaro un Pietiek? Kāda ir to saiknība ar veidotāju politiskajām un saimnieciskajām simpātijām?

Ja puaro ir samērā neslēpts "polittehonologa" rupors, kurš noder klientu sargāšanai vai dūmu kulšanai, tad ko un par cik apkalpo Pietiek? Vai nevarvētu izpildīt kādu "slēpto darbu" un mēģināt iedziļinātiesl, kā strādā redakcijas: nu tur, piedāvāt tēmu, "iziet uz kontaktu"?

Problēma, manuprāt, ir cita.
Mēs redzam, ka pie novājinātiem medijiem ir aizvien vieglāk radīt "viltus kustības" nesējus, ie. simulēt objektivitāti un taisīt "sev pašam avīzi". kā iemācīt lasītāju filtrēt šādu saturu? kā to atpazīt?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Andris2 31.10.2011 17:16
Es jau labu laiku mocījos ļaunās aizdomās, ka jenoti (ex Diena-Delna-TV) apslimuši vai miruši, ka nav neviena asfaltrulliska uzbrauciena puaro.lv

Dzīvi!!!
Paldies Dievam - dzīvi!

Un ar iedzimto tonusu viss kārtībā!
Jo pareiza "jenota" galvenā pazīme ir smirdoša divkosība - ko praktizē paši ( "Ir", "politika" utt), to siekalām šļakstot pārmest konkurentiem.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Ahmeds - Autoram 31.10.2011 16:23
Vai tad nevajadzēja pieminēt arī www.politika.lv?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

degvīns 31.10.2011 16:13
Te var pilnībā piekrist Mg par A.Ozoliņa komentāriem, lai gan viņš nav vienīgais, kuru varētu dēvēt par "cīņas suni".

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Mg 31.10.2011 15:34
Bet ar ko šie portāli pēc būtības atšķirs, piemēram no ir.lv vai agrāko laiku Dienas? Ar ko A.Ozoliņa komentāri ir labāki par M.Bendika, N.Saksa vai J.Liepnieka komentāriem?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

HR 31.10.2011 15:30
"Domēna vārds Pietiek.com ir reģistrēts, izmantojot iespēju domēna īpašnieka datus slēpt, un personas vārda un adreses vietā reģistros parādās tikai Domains by Proxy, Inc. Šis ir vēl viens no paņēmieniem, ko var izmantot, lai varasiestādēm sarežģītu iespējamos plānus traucēt medija darbu."

Muļķības, pilnīgas muļķības. Domēnu reģistrācija caur starpnieku tiek izmantota, lai aizsargātu privātus datus no a) Viagras tirgotājiem un citiem spameriem, b) agresīvi noskaņotiem ļautiniem, kam nevajadzētu zināt mājas adresi. Varas iestādēm DbP visus datus izsniegs pēc pirmā pieprasījuma.

"Mediju pētnieks" jau nu varēja papūlēties vismaz izlasīt DbP lietošanas noteikumus.

Citi autora darbi
Tuksums 255x203

Tīklos sapinušies Autors:Jānis Buholcs