Atslēgvārdi:

Bīstama doma no Valsts kontrolieres 8

Labvakar, lasītāji!

Šodien Ventspils trubas laikrakstā ir plaša intervija ar Valsts kontrolieri Ingunu Sudrabu, kurā viņai top vaicāts par pašreizējām politikas aktualitātēm. Neraksturīgi, ka laikraksts neko nevaicāja par "sorosīdiem," taču interviju veica viena no tā profesionālajām žurnālistēm (atšķirībā no demagogiem, kas tur strādā), Baiba Lulle.

Iesaki citiem:

Intervijas laikā I. Sudraba pamatīgi nostrostē politikāņus par viņu vājumu un mazspēju, paužot pārliecību, ka joprojām viņi ir pārāk ieinteresēti savtīgās interesēs un krēslos, lai būtu spējīgi domāt par valsts un sabiedrības interesēm. It īpaši viņa runā par to, cik viegli politikāņi zīmē dažādas "sarkanās līnijas" un nodarbojas ar etnisku konfliktu veicināšanu, tā slēpjoties aiz savu vēlētāju muguras. Pirmajā gadījumā, protams, runa pirmkārt ir par Zatlera Reformu partiju, bet pēdējā -- par Saskaņas centru un Nacionālistu apvienību (lai gan pēdējo I. Sudraba vārdā nemin). Kontrolierei, lieki teikt, ir taisnība, ka uzspēlētas intereses par "latviešiem" vai "krievvalodīgajiem" traucē atrast kopsaucēju par valsts un sabiedrības interesēm, jo nudien, "nacionālistu" teiktais, ka ar SC nekad un nekādā gadījumā (un otrādi) neliecina, ka politiķiem pat minimāli interesē, piemēram, ko otra puse domā par valsts budžeta konsolidāciju vai izglītības un veselības reformām. Protams, daudz vieglāk ir rīdīt latviešus un nelatviešus nekā domāt par nopietnām lietām, taču tas ir nudien nožēlojami, lai neteiktu vairāk.

Taču jautāta par iespējamiem risinājumiem, Valsts kontroliere nākusi ar vienu diskutablu un vienu pagalam bīstamu domu. Diskutablā doma ir par to, ka Latvijai ir jākļūst par prezidentālu republiku, kurā "var ar prezidentālas varas palīdzību veidot profesionālu valdību, jo, manuprāt, jāmeklē ceļi, kā sabiedrību saliedēt. Caur partiju sistēmu pārsvarā notiek savtīgu interešu realizācija un sabiedrības šķelšana." Jā, tas tā ir, bet vai plašākas pilnvaras Valsts prezidenta uz likumdevēja un izpildvaras rēķina nodrošinātu, ka tas tā vairs nav? Tas būtu ļoti lielā mērā atkarīgs no tā, kas kļūst par prezidentu. Ja, piemēram, notiktu neiedomājamais un par prezidentu kļūtu nesaprotami populārais Puzes ķeizars, tad pilnīgi noteikti Valsts prezidentam pirmajā vietā būtu "savtīgu interešu realizācija." Šis nu reiz nav tas jautājums, kuru vajag ieviest bez ļoti plašām debatēm par tā rezultātiem.

Savukārt, bīstamā doma ir par to, ka Valdim Dombrovskim būtu jāveido koalīcija, kurā ir visas Saeimā ievēlētās partijas. Šī ir noraidāma doma divu iemeslu dēļ. Pirmkārt, tās partijas, kuras būs opozīcijā, ja Saeima apstiprinās Dombrovska "50+6" koalīciju, ir pelnījušas būt opozīcijā, jo abas 10. Saeimā bija uzskatāmi bezatbildīgas par valsti un tās attīstību. Un, otrkārt, ja visas valdības ir koalīcijā, tad nav neviena, kas valdībai skatās pirkstos, nav neviena, kas oponē. Piedevām, tas arī nozīmē, ka vara pieder visiem un tātad nevienam, gluži kā tas bija ar īpašumiem Padomju savienībā. Vai tas, ka dzīvojamais nams "piederēja" visiem tā iemītniekiem, nodrošināja nama apkopi un uzlabošanu? Protams, ka ne. Jo, ja kāpņu telpa piederēja visiem, tad tā noteikti nepiederēja jebkuram individuālam iedzīvotājam. Parlamentārās valstīs opozīcija, ja vien tā ir atbildīga opozīcija, spēlē būtisku lomu, revidējot koalīcijas darīto un oponējot tam, ja ir labs iemesls tā darīt. Turpinu uzskatīt, ka Dombrovskim vajadzēja koalīcijā paņemt arī "zaļos zemniekus" Jāņa Dūklava personā, jo viņiem šajā Saeimā vairs nav pietiekami lielas teikšanas, lai apkalpotu sava elka intereses un ne par ko citu nedomātu, taču pilnīgi bez opozīcijas Saeima tomēr nedrīkst būt.

Vēl šodien topošais premjerministrs ir paziņojis sava kabineta sastāvu. Tajā būs četri ļaudis no Vienotības, trīs no ZRP un divi no Nacionālistu apvienības. Kopā -- deviņi ministri. Kā ar pārējiem? Ekonomikas ministrs Daniels Pavļuts vēl tikai paredz iestāties ZRP. Par izglītības ministru Robertu Ķīli ZRP vien ņems "atbildību," savukārt par bezpartejisko satiksmes ministru Aivi Roni un bezpartejisko zemkopības ministri Laimdotu Straujumu attiecīgi "atbildību" uzņemsies Vienotība un ZRP pirmajā, un tikai Vienotība otrā gadījumā. Var, protams, runāt par attiecīgo cilvēku profesionalitāti, taču labāk tomēr ir veidot valdību no ļaudīm, kuri ir attiecīgajās partijās, jo tas vēl jo vairāk ļauj nodrošināt minēto "atbildību."

Jauku visiem atlikušo dienu!

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (8) secība: augoša / dilstoša

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Arturs 25.10.2011 14:08
Piekrītu Sudrabai par to, ka Valdim Dombrovskim bija jāveido koalīcija, kurā būtu pārstāvētas visas Saeimā ievēlētās partijas. Tā uzskatu, jo, pirmkārt, visiem 100 deputātiem ir jādod iespēja strādāt valsts un sabiedrības interesēs. Nevar būt tā, ka vieni it kā strādā savu vēlētāju interesēs, bet otriem šāda iespēja netiek dota, jo viņu pienākums ir uzmanīt, lai tie pirmie nesavāra ziepes. Nevalstiskajām organizācijām ir jābūt tām, kurām jāskatās deputātiem uz pirkstiem.
Otrkārt, ja visas partijas zinātu, ka būs pozīcijā, tām vairs nebūtu prātā censties pretnostatīt dažādas sabiedrības grupas vienu pret otru, lai tik tiktu pie šprices.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

degvīns 25.10.2011 12:10
Atvainojos, jo jālasa: "Protams, ja vien valsts, nav..."

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

degvīns 25.10.2011 12:08
Prezidents var palikt tikpat dekoratīva un Saeimas vēlēta figūra kā līdz šim, jo daudz būtiskāks ir cits jautājums. Kad vienreiz beigsies varas plauktu svara (ietekmības) galīgi greizais sadalījums? Valstīs, kas skaitās parlamentāras galvenā vara ir likumdevēji, tātad parlaments vai pie mums Saeima. Protams, ja vien valsts ir slēpti vai atklāti diktatoriska, kur parlaments ir tikai valsts galvas piedēklis (lielākajā daļā bijušo PSRS republiku). Latvija te ir gandrīz unikāla ne tikai bijušo republiku, bet visas Eiropas kontekstā, jo mums galvenais ir premjera un valdības viedoklis. Saeima ir tikai balsošanas mašīna, turklāt bieži vien pilnīgi nedomājoša mašīna. Deputāti bieži sūdzas, ka, lūk kādu stulbo likumprojektu nav īsti iepazinuši, jo valdība to piespēlējusi dienu pirms balsošanas. Dažkārt tā ir liekulība, bet daudz biežāk var uzdot pretjautājumu: kāpēc tad pieņēmāt tādā steigā? Valsts bojā neaizietu, ja pat ļoti, ļoti, ļoti (citēju K. Streipu) steidzamu jautājumu (likumu) piebremzētu kaut vai uz nedēļu.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

ES 25.10.2011 11:32
Kā vēlētājam man ideja par visas tautas vēlētu prezidentu galīgi nav pa prātam. Tīrā matemātika. Ja vēlēšanās piedalās 1 miljons vēlētāju, tad 1 prezidenta ievēlēšanai vajag 500 000 balsu, un manējās svars būtu 1/500000. Turpretī, balsojot par partijām, 5% barjeras pārvarēšanai nepieciešamas tikai 50 000 balsis (bet, ja no visa moljona balsot aiziet tikai puse, tad vēl mazāk), un mana balss ir kļuvusi 10x svarīgāka. Viena prezidenta gadījumā tie 499 999, kas balsoja pret, var stāvēt pie ratiem un grimt apātijā vai meklēt neparlamentāras metodes savu interešu paušanai. Parlamenta gadījumā, lai arī visai nožēlojama, bet vismaz kaut kāda dažādo interešu pārstāvniecība pastāv. Tas, ka partiju ir pārāk daudz un tās nemitīgi kašķējas, nav nekāds arguments partiju sistēmas likvidēšanai. Kādi paši, tāds parlaments.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Raitis 25.10.2011 10:28
Svarīgi ir tikai tas, ka visos jautājumos atbilde nebūs jāprasa Lembergam. Un tas ir progress.Tas ir vērtējams ļoti pozitīvi.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Boldrix 24.10.2011 21:26
Arī Sudraba grib visu uzreiz, bet domāju, ka labas pārvaldības laikmets ir uzsācies un nebūs vanjadzīgs viens cilvēks no kura prasīt atbildību, bet visa horizontālā un vertikālā atbildību sistēma darbosies daudz labāk, jo to būs būvējuši ļaudis ideju vārdā nevis no viendienīgiem biznesa projektiem. Ar to es gribu teikt, ka šī valdība un tās deklarācija ir ļoti laba, bet mēs kā jau tādi īsteni latvieši varētu arī šo turpināt kritizēt, jo tas mums piestāvētu.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

aka saka 24.10.2011 21:15
Kas tas par zvēru - politiskā atbildība, ko ēd un ko dara.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

fzss 24.10.2011 20:28
tad izlīda gan Sudrabai āža kāja:DDDDDDD

Citi autora darbi
Streips 165x152

Skumja pašdarbība 16 Autors:Kārlis Streips

Streips 165x152

Grimstošais kuģis 3 Autors:Kārlis Streips

Streips 165x152

Privātpersona Nils 1 Autors:Kārlis Streips