Atstumto latviešu nabadzība un no galvas pūstošā zivs 2

Ja materiālā nabadzība sakņojas garīgajā, sociālie pabalsti būtu līdzekļu izšķērdēšana. Atbalsts ir svarīgs tiem, kas gatavi piepūlēties, lai savu dzīvi izmainītu. Patlaban Latvijā trūkst atbalsta un motivācijas tiem, kas tiešām grib strādāt. Toņa noteicēji radījuši priekšstatu, ka pūlēties nav vērts, ka jāprot tikai būt "īstajā vietā un laikā". Mums pietrūkst sabiedrības sašutuma par to.

Iesaki citiem:
Zivs 255x203
Foto:AFI

Latvijā arvien padziļinās plaisa starp nabadzīgiem un ļoti bagātiem cilvēkiem. Domāju, ka šāda nevienlīdzīga šķelšanās neliecina par mūsu tautas garīgo veselību šajā brīdī, un saknes tam ir meklējamas mūsu mentalitātē un audzināšanas tradīcijās.

Esam pieraduši teikt, ka dzīve ir atkarīga no paša cilvēka, un tā ir taisnība. Tikai, ja pieliekam klāt "noteiktās robežās", kurās cilvēks tiešām var daudz, piemēram, pats risināt problēmas, nevis uzlikt tās citu pleciem, prasot dažādus sociālos pabalstus, sākot pastiprināti lietot alkoholu un narkotikas, vai, kas sabiedrībai izmaksā ne lētāk - somatizējoties, t.i., sākot slimot.

Vai cilvēks būs spējīgs grūtu situāciju atrisināt pats vai tikai čīkstēt - tas ir atkarīgs no trīs faktoriem - no personības spēka, no viņa ķermeņa un psihes bioloģiskā stāvokļa un no sociālā atbalsta. Runājot par nabadzību, aktuālākais šķiet tieši pēdējais faktors.

Lai cilvēks sevi attīstītu un realizētu, viņam ir jājūt atbalsts jau kopš bērnības un motivācija, ka viņa pūles tiek novērtētas. Sākotnēji cilvēks šo atbalstu gaida no ģimenes, draugiem, bet kā pieaugušais - jau no visas sabiedrības.

Es redzu problēmu, ka patlaban mūsu valstī trūkst abu šo personības attīstību veicinošo lietu. Grūtajā pārmaiņu laikā joprojām ir mazs atbalsts tiem, kuri patiešām pūlas strādāt. Piemēram, mazie un vidējie uzņēmēji nemitas atkārtot, ka ar pašreizējo nodokļu sistēmu gandarījums nav gūstams. Jaunie to dzird un tas neveicina viņus sākt grūtu darbu. Vēl lielāka nelaime ir tā, ko var apzīmēt ar teicienu "zivs pūst no galvas". Proti, cilvēki, kuri nosaka toni sabiedrības dzīvē, radījuši priekšstatu, ka pūlēties un strādāt nav vērts, ka tā ir muļķu daļa, ka jāprot tikai būt "īstajā vietā un laikā" un jāprot arī nebrīnīties, ja pēkšņi tavā kontā uzrodas tūkstoši. Tas, kas mums pietrūkst, ir sabiedrības sašutums par to. Mums nav skaidras nākotnes vīzijas, jo pārāk esam ieinteresēti tagadnes labumos.

Domājot par valsts atbalstu nabadzības mazināšanā, ir svarīgi saprast, ka nabadzība ir divu veidu - materiālā un garīgā - un tām abām nepieciešama atšķirīga palīdzība. Ja materiālā trūkuma pamats ir garīgā nabadzība, tad nav iespējams darīt neko daudz vairāk, kā vien rūpēties par šo cilvēku bērnu nākotnes labklājību t.i. valstij nodrošinot šiem bērniem maksimāli labu izglītību. Un nevis maksājot pabalstus vecākiem, bet nodrošinot pulciņus bērniem, skolotāju interesi par viņu iesaistīšanu tajos. Mani vērojumi rāda, ka daļai cilvēku, kas rokas miskastēs, tas ir rūpals - vienkāršāk ir savākt pudeles, nevis pašam kaut ko uzadīt, izaudzēt, saražot. Šiem cilvēkiem sociālie pabalsti būtībā varētu tikt uzskatīti par līdzekļu izšķērdēšanu. Cerīgāk ir, ja materiālā nabadzība nāk kopā ar garīgu bagātību - tie ir cilvēki, kuri ir gatavi piepūlēties, lai savu dzīvi izmainītu uz labo pusi un valsts atbalsts un palīdzība šiem cilvēkiem būtu dziļi jēdzīga kā no indivīda, tā sabiedrības viedokļa raugoties. Kad cilvēki sajūt, ka viņu ieguldītais darbs tiek novērtēts, spēki dubultojas.

Katrai tautai ir savas vērtības, dzīves filozofija, un es domāju, ka daļa mūsu nabadzības sakņu ir meklējamas tautas mentalitātē. Latviešiem ir atstumto cilvēku sindroms, jo jau vēsturiski tie, kas guva panākumus, pārstāja būt latvieši. Tie, kas jūtas atstumti, paši atstumj citus un tāpēc kļūst vientuļi, un tā neizbēgami rodas pašcieņas trūkums, līdz ar to skaudība pret citiem. Cilvēks, kas dara to, ko grib un cenšas izvairīties no nevēlamā, parasti nonāk vietā, kas viņam patīk, pelna naudu ar pašam interesantu lietu, gūst panākumus. Bet cilvēks ar iekšēju nolemtības sajūtu dzīvo ar pārliecību, ka nevarēs neko sasniegt, kļūst bezpalīdzīgs, dziļi pasīvs. Tajā, kurš netic, ka viņš kaut ko var, nav lielas jēgas ieguldīt valsts naudu, jo ar naudu vien iekšēja neticības problēma nav pārvarama.

Un vēl - cilvēki ir baiļu pilni. Latviešiem to nosaka pirmkārt tā audzināšanas tradīcija, ka attiecību problēmās kāds vienmēr ir vainīgs - vai nu es, vai tu. Ir jākļūst agresīvam, lai par katru cenu attaisnotos, ka es jau nu neesmu vainīgs. Nav daudz cilvēku, kas vienkārši dzīvo kopā un rūpējas par otra labsajūtu, tiešām mīl viens otru.

Man nav receptes, kā pārvarēt šo problēmu, es varu tikai norādīt uz tās esamību. Vienīgais veids, kā, manuprāt, varētu mazināt arvien pieaugošo sabiedrības sašķeltību, tai skaitā nabagajos un ļoti bagātajos, ir sākt sarunu starp šīm abām pusēm, meklēt savstarpēju izpratni. To varētu uzņemties kāda valsts institūcija vai nevalstiska organizācija, kam būtu uzticība sabiedrībā. Pasaulē viss ir iespējams. Arī beigt izlikties, ka neeksistē problēmas, kuras patiesībā eksistē.

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (2) secība: augoša / dilstoša

Tmp author
Sean Williams

These Rolex replica watches arise in a advanced arrangement of colors and models. You will never be able to bankrupt the http://www.menskincare.co.uk absolute of these Rolex replica watches even if you accumulate a altered one in all the apartment of your condominium.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

gundif 25.10.2001 13:27
Ne gluži par tēmu, bet tomēr.

Sabiedrībā tiešām trūkst sašutuma. Absolūti.

Par nejēdzībām, kas notiek valsts pārvaldē (lasi: politikā/Saeimā), par atklātām nelikumībām. Politiķis, kurš pieķerts kukuļņemšanā "sniedz paziņojumu presei" un darbojas tālāk.

Domāju, liela daļa atbildības šinī ziņā gulstas tieši uz masu mēdijiem un to ziņu pasniegšanas veidu. Sensācijas palīdz pārdot avīzes. Līdz ar to, mērķis ir maksimāli daudz sensāciju avīzes kvadrātcentimetrā (vai raidījuma minūtē). Lasītājs izlasa, noskurinās, parausta plecus un nodomā "Vilks viņu zin... avīzēs jau visādas muļķības raksta. Nez, varbūt šī ziņa pat ir patiesa. Bet diez vai. Atkal priekšvēlēšanu ķengas."

Žurnālistika kā tāda izskatās panīkusi. Ja "Dienas bizness" (minu konkrēto avīzi tapēc, ka zinu konkrētu piemēru, bet esmu pārliecināts, ka var piemeklēt kaudzēm līdzīgu piemēru arī citās avīzēs) var atļauties pārpublicēt uzņēmuma peziņojumu presei kā interviju ar uzņēmuma darbinieku (Vaicāts par .... XXX minēja...), tad kāda jēga vispār pirkt avīzes?

Televīzijā šāda tipa triki neiet cauri - tur var redzēt, vai tu runā ar cilvēku, vai tikai stāsti par viņu. To savukārt atsver vispārējā dažādu raidījumu vadītāju nespēja un/vai nevēlēšanās (ar atsevišķiem izņēmumiem) iedziļināties jautājumos par kuriem viņi cilvēku intervē.

Pie šādas masu mēdiju attieksmes pret informāciju, ko viņi sniedz, nav brīnums, ka valstī valda informatīvais haoss attiecībā uz valstī notiekošo un notikumu reālajiem virzītājiem.

Šķēle (tikpat labi Lembergs, vai jebkurš cits Latvijā pazīstams cilvēks) ir labais! Nē - ļaunais, es lasīju ABC avīzē! Nē, es lasīju XYZ avīzē -- ABC vienkārši bija pasūtījuma raksts! Nē, XYZā vienkārši ir Šķēles reklāma.... Un tā līdz bezgalībai.

Nav jau tik svarīgi, vai minētais vīrs ir "labais" vai "ļaunais". Nopublicējiet pierādāmus faktus par viņa darbu (darbībām) un secinājumus jau cilvēki lai izdara paši...

Sorry, aizrāvos maķenīt. Kā jau minēju - nedaudz ne par doto tēmu.