Atbrīvot saskaņas zvēru 9

Pēdēja gada laikā Saskaņas centrs ir izdarījis visu, lai iestāstītu sabiedrībai, ka tā nākšana pie varas ir acīmredzama un neizbēgama. Tā ir liela kampaņa, kuras mērķis ir veidot valdošās partijas tēlu.

Iesaki citiem:
Atbrivot saskanas zveru
Foto:Zyada

Deja vu sajūta neatstāja. Sociāldemokrātiskās partijas Saskaņa sestdienas kongress neatlaidīgi atgādināja Tautas partijas kongresu pirms četriem gadiem — baloni, karodziņi, partijas simbolika un saldas trīsas par drīzu tikšanu pie varas. Nekad pirms tam krievvalodīgie vēlētāji nebija tik ļoti cerējuši uz saviem deputātiem. Nekad pirms tam krievvalodīgā elektorāta balsis nebija tik vērtīgas politiskajā tirgū.


Mīti un realitāte

Aptauja, kas notika Latvijas televīzijas ēterā Saskaņas kongresa priekšvakarā, apstiprināja to, ka mīts par baisiem krieviem vēl ir dzīvs. Ar pārliecinošu pārsvaru uzvarēja versija, ka Saskaņas centra (SC) nākšana pie varas radīs draudus valsts pastāvēšanai. Kas ar to tiek domāts, uzminēt nav grūti — ielās parādīsies sarkanie karogi, krievu valodai tiks piešķirts otrās oficiālās valodas statuss, bet prezidenta pilī rīkos festivāla Jaunais vilnis after-party.

Taču realitātē, ja atmest tradicionālos kašķus ap 16. martu un 9. maiju, savu tā saucamo “krieviskumu” SC nav akcentējis. Apvienības priekšvēlēšanu programmā nekad nav solītas lingvistiskās reformas. Arī Nila Ušakova nākšana pie varas Rīgas domē nav glābusi krievu skolas no slēgšanas.

Vienīgais, ko varēs darīt SC, ja tiks valdībā, — savaldīt latviešu kolēģu radikāli nacionālistiskos uzplūdus. Multietniskajai Latvijai tas pat varētu būt visai veselīgi. Būtu naivi no SC sagaidīt satuvināšanos ar Krieviju pat par spīti pašu apvienības līderu paziņojumiem. Rīgas un Maskavas attiecībās vienmēr svarīgākais bijis skarbs pragmatisms, un nekādi retoriskie reveransi nevarēs ietekmēt pušu biznesa intereses.

SC ekonomiskās prioritātes tikpat kā neatšķiras no Vienotības vadlīnijām: progresīvā nodokļa skala, starptautiskajiem donoriem doto solījumu izpilde, atbildīga sociālā politika. Nekas konkrēts jautājumā par budžeta nogriešanu pateikts nav, taču patlaban par šo konkrēti neizpaužas ne valdošās partijas, ne arī opozīcija.

Jādomā, ka SC vājākā puse ir pieredzes neesamība izpildvaras darbā. Savu impēriju nāksies veidot no nulles, vai arī — izmantot svešu partiju “iestrādes.” Līdz ar oranžās ēras norietu tirgū atbrīvojas daudz “lojālo” ierēdņu un pašvaldību līderu. Taču šeit atkal būs nepieciešamas gan konkrētas zināšanas, gan resursi. Latvijas kartē SC pagaidām ir pārstāvēts tikai Rīgā un Latgalē. Iesakņoties reģionos, kur dominē latvieši, nav viegls uzdevums.

Saskaņiešiem nav izdevies izvairīties arī no citas Latvijas partiju klasiskās problēmas — kadru bada. Mēģinājumi ekspluatēt cilvēku-simbolu tēlus kā, piemēram, Sociālistiskās partijas līderi Alfredu Rubiku, vēl pagaidām dod panākumus, taču vēlētāju jaunākā paaudze noteikti gribēs redzēt kādu jaunu seju.


Pieteikums varai

Četru gadu laikā SC ir turējušies reitinga trijniekā. Stabilais elektorāts ir gan pašas apvienības, gan tās konkurentu nopelns. Aptuveni divdesmit gadu laikā latviešu politiķi ir ignorējuši milzīgu reālo vai potenciālo pilsoņu auditoriju. Ainārs Šlesers (LPP/LC) pirmais pievērsa uzmanību šim segmentam un, tam pateicoties, dabūja sev Rīgas vicemēra amatu. Arī nākamajās vēlēšanās viņš, visticamāk, iegūs daļu šīs auditorijas balsu, kaut arī LPP/LC tuvināšanās ar Tautas partiju tomēr attālina Šleseru no SC auditorijas, jo vairumam krievvalodīgo Andris Šķēle tomēr ir „svešs.”

Tuvākais SC konkurents apvienība Par cilvēka tiesībām Latvijā (PCTVL) diez vai varēs traucēt saskaņiešu triumfam pat par spīti savam atpazīstamajam zīmolam. Savukārt „uzbraucienus” no labējā nacionālistiski noskaņotā flanga vēlētāji uztvers kā papildus stimulu, ka uz vēlēšanām ir jāiet.

Pēdēja gada laikā SC ir izdarījusi visu, lai iestāstītu sabiedrībai, ka tā nākšana pie varas ir acīmredzama un neizbēgama. Tikšanās kuluāros ar Andri Šķēli, “ēnu kabineta” izveidošana, amerikāņu ekspertu iesaistīšana ekonomiskās programmas izstrādē, kā arī šī fakta obligāta publiska eksponēšana — tas viss ir sastāvdaļa lielai kampaņai, kuras mērķis ir veidot valdošās partijas tēlu.


Patiesuma mirklis

Krievvalodīgie vēlētāji vairs negrib justies aizvainoti. Interese par politiku, ko pastiprina ekonomiskās “piezemēšanās” bargās sekas, liek cilvēkiem izdarīt apzinātu izvēli. Nav izslēgts, ka pēc 2-3 gadiem pašvaldību vēlēšanās par simtiem tūkstošiem krievvalodīgo iedzīvotāju balsīm cīnīsies jau vairāki nopietni spēlētāji. Kā pierāda pētījums "Latvijas nepilsoņi un balsstiesības: kompromisi un risinājumi”, krievvalodīgie vēlētāji ir atvērti dažādiem piedāvājumiem, tajā skaitā arī no latviešu partijām. Taču pagaidām alternatīvas pēc būtības nav.

SC ir vienīgais, kas grib uzņemties pārstāvēt visu Latvijas iedzīvotāju intereses. Turēt šādu zvēru opozīcijas spīlēs nav labākais risinājums. Lai kliedētu gan bailes, gan ilūzijas par sevi, apvienībai jāļauj kaut reizi izjust varas nastu. Arī vispārējā politiskā klimata uzlabošanai, kas latviešu partiju monopola divdesmit gadu laikā ir paspējis ietrūdēt, šāda sapurināšana nāks tikai par labu.


* Rakstā paustas autores personīgās domas, ne laikraksta viedoklis.

__________________________

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (9) secība: augoša / dilstoša

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

aivars v. - xxx 02.05.2010 10:22
Jāņa R rakstīšanas stils dikti atgādina K S stilu.

Krieviju joprojām var dēvēt par pārpalikuma impēriju,tās iekārta ir čekistu kosmētiski izskaistināts carisms

Krievijas valdošā šķira -šie čekist pēcteči ir ieinteresēti samazināt un notušēt staļinisma ļaundarību apjomus.

Igaunijā tāda situācija jau bija.Krievvalodīgie dabūja veselības labklājības un ekonomikas ministru posteņus,protams tādi,kas labi runāja igauniski un nepagāja ilgs laiks,kad paši krievvalodīgie sāka lamāt un apspļaudīt savus pārstāvjus un krievvalodīgo vēlme uzņemties atbildību par Igaunijas procesiem stipri vien mazinājās.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Reinis - tas, kurš nereģistrēts 29.04.2010 21:31
Aleksandra - būsim godīga, mums ir viens ļoti precīzs analogs, ar ko salīdzināt SC. Tā ir Reģionu partija Ukrainā. Jā, arī viņi pirms vēlēšanām bija stipri mēreni. Bet kas ir noticis tagad? Ir pagarināts līgums ar Krieviju par Sevastopoles karabāzes uzturēšanu, Janukovičs ir paziņojis, ka golodomors nav nekāds pret ukraiņiem vērsts genocīds - un ar šiem gājieniem viņš ir izraisījis dziļu nacionālistisko ukraiņu sašutumu.

Kāds ir pamats domāt, ka, SC nākot pie varas Latvijā, neatkārtosies kaut kas līdzīgs Ukrainas scenārijam?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Jānis R - SMILO 29.04.2010 19:22
Nu bet es jau nemaz neapgalvoju, ka PSRS vēl eksistē un es ne vārda neminēju par mūsdienu Krievijas atbildību šajā sakarā. Lūk Jums acīmredzams geštalts, es laikam varēju runāt jebko par kas kādā mērā saistās ar Krieviju un kā atbildi saņemt ko šādu ;)

Attiecībā par okupāciju nostādne ko man acīmredzot neizdevās gana skaidri pateikt ir tāda, ka no latviešu viedokļa pret mums ir notikusi kosmisku izmēru netaisnība; mums ir nācies ciest no Staļina režīma bez vainas un apgalvot, ka mēs paši esam to izvēlējušies ir vienkārši špļāviens uz bojā gājušo kapiem. Krievvalodīgie šķiet neapzinās cik ļoti aizvainojoši tas ir.
Pēc šādas loģikas fakts, ka Jūs mājās sitat savu sievu divas reizes dienā ir attaisnojums Jums piekaut arī manējo kaut arī tikai vienreiz nedēļā. Kas tā par vergu loģiku?

Par lamāšanos - es nemaz neapgalvoju ka latvieši nelamājas. Lamājas un vēl kā! Šeit drīzāk ir runa par inteliģences līmeni - man pazīstamie gan krievi gan latvieši demonstrē saistību starp inteliģences līmeni un lamuvārdu lietošanas apjomu. Un man ir skumji, ka Rīgas mērs ir šādas kultūras nesējs. Pietam es vienādā mērā būtu neapmierināts arī ja tas būtu iepriekšējais mērs Birks, kas to būtu izdarījis.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Gunvaldis 29.04.2010 15:05
>>> Aleksandra Gluhiha: savu tā saucamo “krieviskumu” SC nav akcentējis.Pareizi, jo tas nav izdevīgi, bet nenozīmē ka tā nav.
Pievienojos Jāņa R viedoklim.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

SMILO 29.04.2010 14:23
to Janis R

Да ладно, по всему союзу людей в Сибирь высылали... А то получается, что Сибирь стала 51-ым штатом Латвии...
Пора бы уже принять то, что СССР больше нет, и Имрепской России тоже, а современная Россия совсем другое государство.
А то что Ушаков в личной беседе (бусть и на работе) выругался - да я в транспорте от латышей мат через одного слышу... Более того, даже учебник латышский с матными словами выпустили :)
А Латвия, которой сейчас управляют сами знаете кто, уже давно продана и загнана в долги... И страшно то, что скоро придут "иностранные инвесторы" и будет в Латвии гос. языком не "латышский + русский" (чего все так боятся), а английский... Хотя, лично я не то чтоб полностью против ;)

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Jānis R 29.04.2010 12:24
No vienas ir liels saprāta grauds tajā, ka nepieciešama partija, kas nešķiro vēlētājus pēc tautības tomēr es nedomāju, ka SC ilgtermiņā spēs to izdarīt - pārāk daudz no tā ko viņi ir izdarījuši lai izpatiktu krievvalodīgajiem principiāli nav pieņemams latviski runājošajiem.Nu tā piemēram:- es nekad nebalsošu par partiju, kuras viens no līdzpriekšsēdētājiem ir Alfrēds Rubiks, cilvēks, kas izdarīja visu iespējamo, lai šī valsts nepastāvētu;- es nekad nebalsošu par partiju, kuras vadībā ir cilvēki, kas publiski apšauba okupācijas faktu - es varu pieņemt diskusijas par to vai tā bija okupācija vai aneksija un patiesi otrais pēc formālās definīcijas ir tuvāk, bet ja kāds saka, ka mēs pievienojāmies brīvprātīgi? nu tad mums ar šo sarunas arī ir beigušās ... pievienojāmies brīvprātīgi un paši sevi uz Sibīriju izsūtījām.Man tiešām rodas iespaids, ka krievvalodīgi neapzinās, cik liela traģēdija ir okupācija un izsūtīšana latviski runājošajiem. Atceros reiz man viena krievvalodīgā meitene prasīja, ko mēs cepamies, tā it kā mūsu radinieki tur būtu gājuši bojā; un bija ārkārtīgi pārsteigta, kad es pastāstīju ka praktiski nav tādas latviešu ģimenes, kuras tuvinieki netika izsūtīti.Iespējams šeit ir augsne krievvalodīgo izglītošanai, kas varētu tuvināt abas iedzīvotāju grupas.Vēl viena lieta, kas manās acīs ļoti pabojāja SC tēlu ir tas, kā viņi rīkojas RD. Tas ka Ušakovs labi pārzina "mātes valodu" vēl būtu skaidrs tā pat, bet tas ka viņš to lieto domes sēdes laikā gan bija pārsteigums - bet tas nav tik svarīgi; tas parāda Ušakovu kā neinteliģentu cilvēku, bet tas arī viss. Tas kas mani šokēja (vismaz nedaudz) bija tas, kā viņi piegāja vadīšanai domē - viņu metodes principiāli ne ar ko neatšķīrās no iepriekšējo partiju - tā pat uzreiz visos krēslos tika sasēdināti savi cilvēki un lobētas "savu" uzņēmēju intereses. Nekādas jaunas vēsmas nesekoja! Kaut arī bija cerības, ka tādas būs...No otras puses - praktiski visas "latviešu" partijas ir izdarījušas tieši to pašu ko SC, tikai attiecībā uz latviski runājošajiem. Neticās, ka krievvalodīgie varētu masveidā balsot par Vienotību, pat ja viņiem Loskutovs liekas simpātisks, kamēr Kristovskis nepamanās savaldīties savos izteicienos (piemēram).Vienā gan es autorei piekrītu - krievvalodīgo iesaistīšanās politikā ir uzskatāms par pozitīvu soli un iespējams, ka ilgtermiņā SC pat ja paši neko sakarīgu neizdarīs (kā tas pagaidām izskatās) tad vismaz iekustinās masas.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

nuja 28.04.2010 12:47
Saskaņas zvērs sevi parādīs tikai tad, ja latviešu vēlētāji to atbrīvos no okupantiem paredzētā krātiņa. Tad tikai viņš parādīs savu īsto seju praktiskās krievvalodības virzienā.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Aleksis 27.04.2010 19:52
>>> Aleksandra Gluhiha: SC ir vienīgais, kas grib uzņemties pārstāvēt visu Latvijas iedzīvotāju intereses.
=======
Lai saglabātu šādu priekšstatu par sevi, Ušakova administrācija Rīgā līdz 2.oktobrim acīmredzot nepārdēvēs Džohara Dudajeva gatvi. Līdz tam laikam netiks arī aktīvi prasīts arī oficiāls statuss krievu valodai.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

m. 27.04.2010 19:23
Šis raksts ir kā cāļa zupa dvēselei. Jauki, ka politika.lv ko tādu atļaujas. Gaidīsim vēl!

Saistītie raksti
Demokratijas korekcija

Demokrātijas korekcija 8 Autors:Aldis Bulis

Izstrebeji

Izstrēbēji 24 Autors:Ivars Ījabs

Loskutovs - 50:50 politika.lv

Citi autora darbi