Atslēgvārdi:

Ārprāts Valsts ieņēmumu dienestā! 26

Labrīt, lasītāji!

Trīs mēnešu garumā. TRĪS mēnešu garumā no Valsts ieņēmumu dienesta (VID) datu sistēmas nelikumīgi tika pumpēti dokumenti - miljoniem dokumentu, desmitiem gigabitu ... un acīmredzot neviens nepamanīja līdz brīdim, kad jau bija krietni par vēlu. Laikam arī cerēja, ka neviens cits nepamanīs, bet televīzijas raidījums pamanīja gan.

Iesaki citiem:

Manuprāt, šī ir situācija, kura prasa pāris ļoti konkrētas lietas. Pirmkārt, lai arī no tām mūsu valsts "gudro galvo" izpildījumā visbiežāk nekādas īpašas jēgas nav, šis ir tas brīdis, kad izveidot parlamentāru izmeklēšanas komisiju, kura ļoti konkrēti aplūko to, kas ir noticis, kāpēc tas ir noticis, kas pie tā ir vainojams, un kas ir jādara, lai šādas lietas neatkārtotos. Cita starpā būtu izmeklējams jautājums par to, vai noziedzniekiem, kuri spēra datus no VID sistēmas, pašā dienestā bija kāds palīgs -- kāds, kas centās nosegt noziedzīgā darījuma pēdas. Gadījumā, ja šāda cilvēka nav, tad VID ir steigšus jāatbrīvo no darba absolūti visi tie darbinieki, kuri ir atbildīgi par interneta sistēmas drošību, jo viens gan ir pavisam skaidrs -- uzticība VID elektroniskajai datu sistēmai nu ir krietni iedragāta, lai neteiktu -- sabojāta pavisam. Es vēl šogad neesmu paguvis iesniegt deklarāciju par pagājušo gadu. Ja neradīsies pārliecība, ka nu vairs iesniegtie dati nenonāks ne to personu rokās, tad acīmredzot būs atkal jādodas uz VID nodaļu un jāpavada trīs stundas, ar roku uz lapām pārrakstot informāciju no datora. Jā, tas ir anahronisms. Jā, tas ir kliedzošs absurds. Zinu, ka tā vietā es varētu mierīgi un viegli to visu nokārtot internetā. Bet vai to var atļauties?

Otrkārt, zinu, ka šī nu reiz būs tukšas mucas bungošana, bet šis ir pietiekami liels skandāls, lai no amata aizietu i VID direktora vietas izpildītāja, i finanšu ministrs, nemaz nerunājot par tām VID amatpersonām, kuras vistiešāk ir atbildīgas par datu sistēmu un tās drošību. Ja ir taisnība raidījumā "De Facto" teiktajam, ka "caurums" VID datu sistēmā tika ieviests tāpēc, ka to pieprasīja augsti stāvoša VID amatpersona, tad šī amatpersona ir jāidentificē un viņa vai viņas uzvārds ir jāpiekar pie visaugstākā iespējāmā zvana. Vēl jo vairāk, ja zinām, ka VID ir bijuši ne tikai viens vai divi cilvēki, par kuru reputāciju ir pietiekami nopietni jautājumi, tajā skaitā arī tādi, kuriem ir atņemta pielaide valsts noslēpumam. Acīmredzot valsts noslēpumus var iegūt arī citā veidā. Ar pirkstu neviena cilvēka virzienā es te nerādu, bet mums jau sen vajag domāt, kāpēc ar šo vienu iestādi, kas saucas Valsts ieņēmumu dienests, valsts vienkārši netiek galā. Protams, saprotu, ka tas ir daļēji tāpēc, ka dienests ir līdz kliņķim politizēts, it īpaši "Tautas" partijas un "Jaunā laika" izpildījumā. Ļaudis tur ir varējuši rīkoties visvisvisādi tāpēc, ka viņiem ir bijusi nepieciešamā politiskā aizmugure. Bet tomēr.

Treškārt, šis incidents kā uz delnas redzamu padara valsts vieglprātīgo attieksmi pret datu drošību kā tādu. Tandemā ar "okupantu autoparka" procesu, skandāls Valsts ieņēmumu dienestā rada jautājumu par to, kas būs nākamais uzbrukums, un vai tas jau nebūs daudzreiz kaitīgāks un bīstamāks. E-lietu sekretariātu mūsu "gudrās galvas" nolikvidēja. Šajā procesā dzīvi palikušie ir atraduši patvērumu, šķiet, Tieslietu ministrijā, un ļoti ceru, ka tur telefons šajās dienās zvana nepārtraukti, lai satraukti dažādu valsts iestāžu pārstāvji varētu izmisīgi meklēt ieteikumus par to, kā novērst līdzīgu uzbrukumu savām datu sistēmām. Ceru, bet neticu. Tas vien, ka pie mums visus šos daudzos gadus ir bijis ierasts, katrai iestādei un iestādītei savu datu sistēmu veidot pilnīgi neatkarīgi un bez pat mazākās reverances tāda jēdziena, kā savietojamība, virzienā, liecina par to, ka kopējas politikas šajās lietās nav nekādas. Un viens nu gan ir skaidrs -- vienu zaldātu snaiperim ir ļoti viegli nošaut. Ar saliedētu un pienācīgi aprīkotu brigādi tā nevar rīkoties. Saku vēlreiz -- hakeri mūsdienu pasaulē ir pietiekami lielā skaitā. Uzbrukts jau ir Ceļu satiksmes drošības departamentam un Valsts ieņēmumu dienestam.

Padomā, lasītāj. Kur globālajā tīmeklī glabājas TAVI dati?...

Jauku visiem dienu!

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (26) secība: augoša / dilstoša

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


DD 19.02.2010 12:32
Protams, ka Streips aizstāv Jakānu, homoseksuāli orientētie vienmēr viens otru aizstāv un atbalsta, to taču visi saprot.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


MS 18.02.2010 19:26
Streipa k-gs! Jūsu nepatika pret Repši jau izskatās slimīga. Ja vakar skatījāties KNL , tad guvāt apstiprinājumu ,ka "caurums" bija jau vismaz no 2008.g septembra. Lai kā Jūs aizstāvat Jakānu ,bet tā ir vispirms VID vadītāja vaina. Repše 2008.g nebija Finanšu ministrs. Taču pēc TP un Streipa domām Repše ir vainīgs ,ka līst lietus, ka nelīst, ka........Nevajag šobrīd mums Latvijā ienīst un nonicināt visus un visur. Tas mums nepalīdzēs.Starp citu ,salīdzinot ar Grieķiju mēs pateicoties tam pašam Dombrovskim un Repšem esam pirmrindnieki.Tā ja.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


MB 18.02.2010 13:06
Kārli, cik reizes ir nosperti dati un notikusi ielauzšanās NATO, NASA un citos daudz pamatīgāk apsargātos tīklos? Vai vēl pavisam nesen Lielbritānijā nenotika līdzīga iedzīvotāju, kompāniju datu noplūde no valsts reģistriem?
Tas, protams, neattaisno Latvijas iestādes, bet jāsaprot, ka nevajag sterb karstu un uz karstām pēdām pieprasīt linčošanu pa labi un pa kreisi. Šis ir labs iemesls, lai pamatīgi izpētītu ne tikai koberdrošību, bet arī iepirkuma procedūras. Tam vajadzīga pamatīga izmeklēšana un pacietība. Steidzīga galvu zāģēšana nepalīdzēs.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Jānis 18.02.2010 01:41
Spekulācija: Agrāk (un joprojām) bija t.s. čekas maisi. Tagad ir lielais 4ATA maiss. Kam šis caurums bija domāts... vai kāds cits bez 4ATA to ir izpumpējis? Varbūt viņi ir vienīgie? Varbūt šis caurums domāts tieši viņu lietošanai? Kas tagad notiks ar šo konfidenciālo informāciju 4ATA rokās? Vai 4ATA ragad sevi stādīs priekšā kā tautas taisnīgie soģi? Vai sniegs datus, informāciju tautai skaidrā vai rediģētā formā? Kāda garantija, ka 4ATA šo informāciju nemanipulēs, negrozīs lai tā būtu ticamāka, atbilstoši pievilcīgāka, "patiesāka"? Kādas tiesības 4ATA ir uz šo informāciju. Lielais pārkāpums NAV ko šie dati mums rāda ... vienalga cik šaušalīgi tie varētu būt .. bet tas šausmu darbs ir, ka ši konfidenciālā informācija ir neatbilstošās rokās. 4ATA pienākums ir tūlīt šo informāciju atdot un parakstīties, ka ne mūžam nevienam to izpaudīs ... citādi .... viņi ari ir starp vainīgiem ... ar visām izrietošām sekām.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


reality 17.02.2010 19:28
>LASĪTĀJS-
PALDIES - paldies par manu komentāru lasīšanu!
p.s.
Tas ir normāli,ka nesaprotat/neapjēdzat manu uzrakstīto - nāks laiks,iespējams, sapratīsiet ( kam tas Džons Veins bija skolas laiku elks, tas, iespējams, vēl ilgi 'fišku nerubīs' ! Kā saka - skaidrot jau var, taču paies mūžība kamēr Kārlis sapratīs ( kāpēc latvieši joprojām 'kolta' argumentu vietā lieto brīnumvārdiņu - 'LŪDZU'...).

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

100 latnieks 17.02.2010 17:34
Visas sistēmas ir uzlaužamas, arī banānu valats aprūpētas.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

zorge 17.02.2010 17:08
par ko troksnis? Bija pieprasījums ir piedāvājums. Šis tikai pie Staļina neietu cauri. Brīvais tirgus rullē.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Jānis 17.02.2010 04:39
Man vislielākās bažas par visu šo cauruma lietu ir ka valdība uzņemtu tādu kā "nasing spešal" vai pat "pūt man... tu jau tik un tā man/mums neko nepadarīsi... beidz maisīties pa kājām! " un tādēļ šeit jānāk palīgā neatkarīgiem, neatlaidīgiem izmeklētājiem ... gandrīz kā Woodward un Bernstein. Nu jā, varbūt tas viss bija tāda nevainīga tehniska kļumīte, negadijumiņš ... bet šaubos gan ......

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

lasītājs > reality 17.02.2010 00:42
Jūs kaut kā skaidrāk izteikties nevariet? Kaut kādi murgaini jums tie komentāri. Ja jau ir pretargumenti, tad sakarīgi un par tēmu. Jūs alkohola iespaidā rakstiet vai kā? Vi zāli pīpējiet? Es pat neaizstāvu to Streipu, bet apnikuši jūsu murgi visās iespējamās vietās.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


rennss 16.02.2010 21:13
Tas tāpat kā "µTorrent", ja ir uzinstalēts, tad jebkurš slepenais dienests (hakeris) var viegli tik pie visiem datiem. Bet par to neviens nebļauj, veinīgi ja Latvija atgriežas 90 gados, tad iestāsies nežēlīgs rekets, kur nu vēl labāka "piezīmjgrāmatiņa"

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


zigis 16.02.2010 21:09
To iisti nevareetu nosaukt par droshiibas kluudu - driizaak apzinaati atstaats caurums, vai pzinaati izveidots. Neticu ka izstradaataajs buutu nodevis klientam programmu ar tik vienkaarshu neuzmaniibu. Pie kam ja shii probleema ir apzinata tad to var atrisinaat loti aatri

Ja de facto par to pazinoja vispirms ieksh TV un peectam pasham VID tad par vinju moraali man ir loti jaashaubaas, ja vispirms VIDam dodot laiku noveerst probleemu vai sleegt pieeju sisteemai un tad tikai bazuuneet apkaart tad normaali. Jo neviens sevi cienosh IT speciaalists nekad neliek forumos tekstus ka vareejis iekluut kaada cita sisteemaa, jo tad visi kas to uzzinaas ies un lauziisies pirms saimieks sapratiis kas notiek.

Un Kaarli vari iesniegt elektroniski, pa pastu vai personiigi ierodoties VIDaa taapat tavi dati nonaaks kopeejaa diskaa

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


FZSS 16.02.2010 19:20
LV standarts-katru nedēļu vismaz vienu skandālu :D

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Ieva 16.02.2010 15:46
Bet vispār jau es par reģistriem biju domājusi, galvenokārt tieši kā vienīgais Latvijā zināmais gadījums-galu galā, ja jau slimoju ar retu onkoloģisku sindromu, tad pat manus orgānus nedrīkst izmanto (lai gan man nav iebildumu), taču kurš to sindromu īpaši meklēs? Tas pat ar medicīnisko palīdzību-kamēr esmu spējīga, tikmēr atgādināšu ārstiem, ka nevajag diagnozi pēc personas koda noteikt, taču, ja mani ieved bezsamaņā? Bet es sava vecuma dēļ pat ātros nevaru izsaukt, lai gan slimoju ar veselām divām slimībām, kas pie temperatūras virs 38 var izsaukt gan delīriju, gan plaušu tūsku, gan letālu iznākumu. Un, protams, mani pirmās pakāpes radinieki, kas īpaši nealkst uzzināt savu status, taču nevar izslēgt, ka sindroms ir arī viņiem un principā viņi būtu pelnījuši kārtīgu ārstēšan....Neko no tā visa pie mums bez reģistriem (kopā ar pienākumu tos pārbaudīt) īstenot nebūtu iespējams, tikai, ja tie reģistri mums ir tādi...

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Ieva 16.02.2010 15:37
Pat, ja tas caurums nejauši gadījās, tomēr būtu jāmēģina visi atbildīgie identificēt, lai atlīdzina par cauru sistēmu samaksāto nadiņu, jo vajag taču normālai....Es, protams, ceru, ka būs iespējams piekārt noziedzīgu nevērību, valsts mantas izsaimniekošanu....Nu sliktākajā gadījumā nekompetenci, jo, spriežot pēc tā, kā it kā treknajos gados šturmēja ekonomistus un programmētājus, gan jau bezdarbnieku vidū atradīsies, ar ko nekompetentos aizstāt....Nu vissliktākajā gadījumā vajadzētu reiz salabot likumus, lai izbeigtu to situāciju, ka dažs labs drīkst būt bezgalstulbs un ne par ko neuztraukties.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

reality 16.02.2010 15:37
p.s.
Džons Veins - leģendārā vesternu zvaigzne, iespējams, viens no K.Streipa skolas gadu 'varonis' ( mass shooting jau ASV tā pēkšņi nesākās - psiholoģiskā sagatavošana no pirmās dzīves dienas - un personālais psihoterapeits ? )

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

reality 16.02.2010 15:32
>Es gan Džona Veina fanam vienmēr novēlu to labāko...
Kad es klausos 'Krustpunktus', tad dzirdot K.Streipa naivo jautājumu :'A ko viņš/viņa teica? Es krievu valodu nesaprotu...'(piem.intervija ar A.Rubiku), tad es vienmēr smaidu - jo es atceros anekdotes par Štirlicu ( k/f '17 pavasara mirkļi ).
Satiek 4.Pārvaldes gaitenī Millers Štirlicu - stāsta par Sarkanā Karoga ordeņa piešķiršanu Isajevam, un rādot savējo aiz uzvalka aploka, iesaku - valkā arī Tu droši, man pats Bormans ieteica.'
>Streipa kungs krievu valodu nezina....ha-ha-ha - tā pat kā Nils Muižnieks un VVF ??

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Kārlis Streips > reality 16.02.2010 15:15
Derētu derētu anonīmajam gļēvulim pastāstīt, kas tad blogā ir tik ļoti "nezinošs." Citādi, kā jau viņam mēdz gadīties, tukša tarkšķēšana vien sanāk. Bet jauku viņam dienu -- nav jau viegli būt anonīmam gļēvulim.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


reality 16.02.2010 13:21
Ārprāts Valsts ieņēmumu dienestā! - VĒL viens 'Nezinītis uz Mēness' ? Der, der Streipa kungam izlasīt šo Latvijas pamatskolas bērniem paredzēto grāmatu. Der Sreipa kungam savas zināšanas papildināt ar Čikāgā nemācīto ! http://atputa.calis.lv/biblioteka/cala-dailrade/sis-tas-no-k...

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


ES > bika 16.02.2010 13:08
Pasūtītāja uzstādījums ir bijis ar caurumiem. Nav tādu sistēmu, kas tiek uzrakstītas pilnīgi bez kļūdām, un kļūdas var izlīst pēc ilgāka laika. Tāpēc ir jābūt skaidri noteiktam jau uzdevumā, kādi sistēmas darbības kritēriji un kā tiks kontrolēti. Nesankcionēti vai aizdomīga apjoma datu pieprasījumi (arī no iekšienes, starp citu) bija pa tiešo jāsasaista ar sistēmas "trauksmes pogu". Iespējams, tas pat tika izdarīts. BET! sistēmas trauksmes paziņojumi ir arī jāfikše un jāanalizē. Nebūšu pārsteigts, ja kāds tos ar tekstu: "Ta' viņš (serveris) te vai katru dienu bļaustās, bet nekas tāpēc nenotiek" būs regulāri nodzēsis. Sistēma strādā, visi, kam vajag, pie tās tiek, ko tad vēl? Nu izrādījās, ka tiek arī tie, kam nevajag. Nedomāju, ka VID ir vienīgais tāds, šoreiz vienkārši apjoms ir nekaunīgi liels.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


bika 16.02.2010 12:50
Atbildība par izstrādāto sistēmu ir jāuzņemas gan izstrādātājam (šobrīd, Exigen, jo cilveki, kas pie EDS strādājā, joprojām tur sēž), gan pašam pasūtītājam, jo sistēmas testēšana tiek veikta abās pusēs.
Lai gan viņiem tas viss process ir, maigi izsakoties, nejēdzīgs (kaut vai, labojumu izstrāde un testēšana Exigen tiek veikta uz vienas sistēmas versijas, savukārt valsts izmanto citu, līdz ar to tas, kas der un strādā vienā, neiet otrā). Parunājiet ar programmētajiem no Exigen, ne tādus vien brīnumus dzirdēsiet, galu galā - valsts ir to lielākais pasūtītājs :D

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


ES > Zaibis 16.02.2010 12:34
Jautājums nav tik daudz par to, kā radās caurums. Tādi drošības fēleri gadās arī Microsoft, bet tos noķer un izlabo. Bet miljoni dokumentu un vairāk kā 100 G datu nav pāris uz kseroksa nokopētas lapiņas. Tāds klucis nevar tikt ne no bāzes nolasīts ne pa tīklu aiziet tā, lai tas nedurtos acīs. Ja vispār kāds tai virzienā skatās. Domāju, ka neskatījās. Kāpēc? Varbūt ļaunprātība, varbūt slikti organizēts IT darbs, bet iespējams, ka pavisam prozaiski budžeta griešanas laikā ņēma un atlaida sistēmas administratoru, kas prasīja "nenormālu" algu par velns-zin-ko-viņš-tur-dara-tāpat-neko-nevar-saprast un pieņēma viņa vietā pērno IT absolventu par tīri mērenu naudiņu (ja vispār pieņēma). Ir bezgala daudzi cilvēki, kuri uzskata, ka IT cilvēki saņem pārāk daudz, jo, lūk, "mums jau viss darbojas un nekas slikts nenotiek, kam mums visādi tur admini?", piemirstot, ka adminu darba kvalitātes rādītājs ir tieši tas, ka viss darbojas un sliktais nenotiek.
Ne man vienam gribētos noticēt, kas viss ir noticis ļaunprātīgas sazvērestības rezultātā, vainīgie tiks atrasti, "nošauti" un turpmāk viss būs labi. Diemžēl, tikpat labi tas var būt viparastākā stulbuma sekas. Un stulbums, kā zināms, ir vienīgā lieta uz zemes, kas ir gan mūžīga gan bezgalīga.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

dooh 16.02.2010 12:13
E-lietu sekretariāts nekāda dieva dāvana jau nu gan nebija - tās vadītāja Gudele šajos jautājumos pat vēl tagad demonstrē fantastisku nekompetenci.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

veesums> Lietussargam 16.02.2010 12:10
Vai Tu vari paskaidrot, kāds sakars tagadējam Finanšu ministram ar to, kas noticis daudzu gadu garumā? Tāpēc, ka lielais profesionālis Jakāns tā teica - "pēdējo trīs mēnešu laikā"? Vai Repše neļāva veikt auditu VIDā? Tev un Kārlim Repše kā bullim sarkana lupata?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Lietussargs 16.02.2010 11:23
Atliek vien pievienoties Streipu Kārlim - no VID un Finanšu ministrijas laukā gan "jaunlaicēn", gan "tautpartijieši". Tostarp arī pats Repše! Pretējā gadījumā "jaunlaicēnu" publiskais uzstādījums par politisko atbildību ir tukšu salmu kulšana.

Kā domājat, viņš pratīsies? Var pat neminēt. Noteikti NĒ. Līdz ar to viņi, kas veido t.s. "vienotību", ir tāda pati tukša muca.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


veesums 16.02.2010 10:51
Kārli, Jūs brīžiem tāds panaivs izliekaties! Vai Jūs domājiet, ka Jūsu deklarācija netiks ievadīta datorā un tā glabāsies papīra formātā? To Jūsu papīrīti datorā ievadīs ierēdnis un Jūsu dati nonāks turpat kur pārējo.
Un beidziet vienreiz ar tām parlamentārajām izmeklēšanas komisijām. Kāds no tām ir bijis labums, tik vien kā deputātiem papildus ienākumi. Neaizmirstiet, ka posta partijai ir pietiekami daudz deputātu, ko deleģēt jebkurā komisijā, lai darbs tiktu piebremzēts un bremzēts. Lai tiesībsargājošās iestādes dara savu darbu - to ir pietiekami daudz.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Zaibis 16.02.2010 10:51
imo Kārli, tev nav taisnība :)

Šīs "caurums" varētu būt radies ārkārtīgi triviāli - programmētājs vienkārši nolaida luni.

Tiesa, sazvērestības teorijas masu medijiem ir daudz pateicīgākas nekā viena programmētāja kļūda.

Citi autora darbi
Streips 165x152

Skumja pašdarbība 16 Autors:Kārlis Streips

Streips 165x152

Grimstošais kuģis 3 Autors:Kārlis Streips

Streips 165x152

Privātpersona Nils 1 Autors:Kārlis Streips