Atslēgvārdi:

Alegorija par integrācijas politiku. Ar morāli. 79

Pēc pusgada pārtraukuma sapratu, ka man atkal ir ko teikt par Latvijas integrācijas politiku. Šis ir sākums manām pārdomām, drīzumā atsevišķā ierakstā sekos tēmas izvērsums

Iesaki citiem:

(kā atbilde Sarmītes Ēlertes rakstam par integrāciju ).

Pamudinājums atgriezties pie integrācijas jautājuma: premjerministra 18.novembra runa, kā arī nesen apstiprinātās Nacionālās identitātes un sabiedrības integrācijas pamatnostādnes. Gribēju izskaidrot iemeslus, kādēļ runa un pamatnostādnes man liek justies ārkārtīgi nedroši par mūsu sabiedrības nākotni. Manuprāt, ja salīdzina šodienu ar, piemēram, šī paša gada janvāri, esam sabiedrības integrācijas jomā spēruši vairākus lielus soļus atpakaļ.

Sabiedrība jau vairāk nekā pusgadu „vārās” tikai par acīmredzamākajiem atkritiena simptomiem: pavasara parakstu vākšanu par izglītības valodu skolās, referendumu par divām valsts valodām, kā arī pēcvēlēšanu koalīciju veidošanas peripētijām. Ne tas man šķiet bīstami. Ne tik uzkrītošs, bet pat svarīgāks saasinājuma simptoms ir tas, ka arī līdz šim pragmatiski noskaņotie politiķi nesen ir mainījuši savu retoriku, kļūstot savos izteikumos daudz nacionālistāki nekā jebkad (vismaz iepriekšējo 10 gadu laikā), aizvien mazāk rēķinoties ar Latvijas nelatviešu uztveri un emocijām. Un tas gan ir ceļš uz nacionālās eskalācijas spirāli.

Sava viedokļa izskaidrošanai man būs vajadzīga alegorija, ceru, ka piedosiet neizbēgamos vienkāršojumus, kas nāk līdz ar šo žanru.

Tātad iedomājamies pasauli, zemeslodi. Tagad domās to miljoniem reižu samazinām. Mūsu jauno pasauli veido aptuveni 200 dažāda lieluma mājas, kur katrai ir liels dārzs.

Iedomājamies vienu no šīm mājām. Mājai ir savs nosaukums: Latvija.

* * *


Māja

Mājā dzīvo 12 cilvēki: Aleksandrs (65), Ance (70), Anna (80), Dmitrijs (35), Ilze (22), Ivans (55), Jānis (42), Katja (42), Kellija (18), Māra (30), Mihails (35), Viktors (60).

Latviski labāk runā: Aleksandrs, Ance, Anna, Ilze, Jānis, Kellija, Māra. Krieviski – Dmitrijs,Ivans, Katja, Mihails, Viktors.

Salīdzinot ar citām mājām, šie kaimiņi dzīvo pat ļoti saticīgi. Protams, gadās ķildas, bet ir arī kopīgi prieki. Visi kopā apstrādā dārzu – audzē gan pārtiku iztikai, gan ziedus priekam un skaistumam. Diemžēl Ilze un Mihails tādi paslinkāki gadījušies, bet arī bez viņu ieguldījuma dārzs palēnām uzplaukst. Dmitrijs un Jānis pat nodibinājuši veiksmīgu uzņēmumu, kas pārtiku eksportē citām mājām.

Katjai un Mārai ir mākslinieku talants. Viņas abas komponē dziesmiņas, ar ko iepriecina kaimiņus jubilejās. Ivans, savukārt, ir lielisks tēlnieks – tieši viņš ir dārza galvenās rotas (abstraktas statujas) autors.

Jānis un Dmitrijs ir labi draugi – ik pa laikam kopā skatās futbolu. Jānis gan jau ir paguvis šķirties no Dmitrija māsas Katjas, viņiem ir meita – Kellija, tā nosaukta abu agrā jaunībā populāra seriāla galvenās varones vārdā.

Ance un Anna ir piedzimušas šajā mājā – viņas turās kopā, ir pieklājīgas dāmas, bet maz sazinās ar tiem kaimiņiem, kas latviski labi nerunā. Viņām ir pašām sava pašpietiekama baumu aprites telpa.

Viktors uz šo māju pārcēlās pirms 40 gadiem, latviski joprojām tekoši nerunā – bieži skatās kaimiņu lielās mājas pārraidītos raidījumus. Viktoram ir zelta rokas – viņš labprāt kaimiņiem izlīdz dažādās sadzīviskās nebūšanās. Vislabprātāk viņš sarunājas ar Ivanu (dzimis Latvijā), bieži par notikumiem lielajā kaimiņu mājā.

Attiecības starp kaimiņiem – kopumā labas. Taču fakts paliek fakts. Ance un Anna visai maz zina par to, kā klājas Viktoram un Ivanam. Viktors un Ivans ikdienā reti satiek Anci un Annu. Viktoru kaitina tas, ka Ance, lai gan lieliski zina krievu valodu, atsakās ar Viktoru krieviski runāt. Anci kaitina tas, ka Viktors 9.maijā atzīmē Uzvaras dienu.

Māja un dārzs tiek pārvaldīti demokrātiski. Reizi četros gados tiek ievēlēts „galvenais”. Vēlēšanās piedalās visi, izņemot Viktoru, kurš nav spējis nokārtot eksāmenu par mājas vēsturi. Viņam gan tas ir vienaldzīgi. Vēlēšanas sevišķi nozīmīgas nešķiet arī Dmitrijam, Ilzei, Kellijai un Mihailam – reti kad kāds no viņiem balso. Interesanti, bet mājas pēdējo 20 gadu laikā neviens no mājas „galvenajiem” nav bijis no tiem, kura pamatvaloda būtu krievu. Ar to mājas galveno vispār notiek dīvainas lietas: lai ko arī ievēlētu par mājas vecāko, šis kāds, nonākot amatā, sev savāc vairāk dārza ražas nekā pārējie.

Māju piemeklē vairāki sliktas ražas gadi. Dmitrijs un Jānis pārceļas uz lielu aizjūras māju, lai sev nopelnītu iztiku.


Mājas iedzīvotāju integrācijas plāns

Kādu dienu mājas iemītnieki tiek sasaukti uz sanāksmi, kur mājas vecākā – Ance – pasludina, ka realizēs integrācijas un nacionālās identitātes spēcināšanas programmu. Viņa piedāvā sākt, iedibinot skaidrību par konceptuālajām kategorijām. Lai integrētu mājas iemītniekus un stiprinātu viņu nacionālo pašapziņu, viņi sākumā klasificējami trīs kategorijās: valstsnācija, imigranti un mazākumtautības. Tad būs skaidrs, kādas integrācijas politikas kurai grupai piemērot.

Ko tas nozīmē mājas iemītniekiem?

Ance un Ilze neapšaubāmi pieskaitāmi pie valstsnācijas, jo viņu vecāki ir latvieši un viņas pašas sevi uzskata par latvietēm. Viktors pārcēlās uz šo māju okupācijas laikā, tādēļ ir imigrants. Dmitrijs arī sanāk imigrants, jo viņa vecāki pirms vēl viņa piedzimšanas pārcēlās uz šo māju okupācijas laikā. Aleksandrs ir mazākumtautība, jo viņa senči bijuši Latvijā dzīvojoši ukraiņi – Aleksandrs gan ukraiņu valodu nekad nav mācējis un uzskata sevi par latvieti. Kellija (ārpus kategorijām) ir dzimusi un augusi jauktā ģimenē, viņai nacionālie jautājumi ir vienaldzīgi – viņa pēc skolas pabeigšanas sapņo pārcelties uz aizokeāna debesskrāpju māju. Arī Ilze (valstsnācija) labprāt aizbrauktu, bet viņai ir attiecības ar Mihailu (imigrants), kas nevar iedomāties sevi dzīvojam nekur citur, kā vien tieši šajā mājā. Ārpus kategorijām ir arī Ivans, kura tēvs bija latvietis, bet māte - krieviete. Ģimenē viņi runāja abās valodās, lai gan krieviski tomēr vairāk. Ivans sevi neuzskata ne par krievu, ne par latvieti – viņam pasē nav nekādu tautību ierakstu.

Ar grūtībām vairākumu mājas iedzīvotāju sakvalificējot šajās kategorijās, Ance piedāvā šādu integrācijas vadmotīvu: šī māja ir latviešu nācijas māja. Nācijas uzdevums ir pašsaglabāties nākotnē un sargāt savu kultūrvēsturisko identitāti. Mājai un dārzam ir mērķis: tā nav iespējami laba un saticīga dzīve visiem tās iemītniekiem, nebūt nē, - tas nav slikts blakus mērķis, bet vēl svarīgāk ir nodrošināt latviešu nācijas, valodas un kultūras pastāvēšanu.

Ko tas nozīmē mājas iemītniekiem?

Jādara viss, lai Jānis pārrastos mājās. Kā lai viņu motivē? Pēc Ances teiktā, plānam ir trīs punkti – kuru izpilde būs gan magnēts Jānim, gan arī veids, kā saliedēties pārējiem:


  • · Pirmais - jāstiprina nacionālā identitāte. Tas panākams, paplašinot latviešu valodas lietojumu. Sakarība gan nav īsti saprotama. Sak, jo mazāk Viktoram un Ivanam būs iespēja savstarpēji un ar kaimiņiem sazināties krieviski, jo lielāka varbūtība, ka Jānis atgriezīsies ... to nespēj saprast ne tikai Viktors un Ivans, bet arī Māra.


  • · Otrais - jāveido vienota sociālā atmiņa – kas nozīmē, ka imigrantu Viktoru ir jāsūta mācīties vēstures pareizais variants. Tieši Viktoru, neskatoties uz to, ka Aleksandrs, Ilze, Māra par vēsturi zina un interesējas daudz mazāk, nespējot pat aptuveni nosaukt 2.Pasaules kara beigu datumu.


  • · Treškārt - jāstiprina latviskā kultūrvide. Ko tas nozīmē ansamblim Māra + Katja? Grūti teikt. Iespējams, Māra par dalību saņems subsīdiju. Kā vēl lai attīsta latvisku kultūrvidi? Ivana skulptūras ir starptautiski atzītas, bet ... vai tiešām Ilzes centieni nevarētu tikt nolikti goda vietā? Galu galā Ivans taču ir krievs un krievu kultūra ir iespējama arī lielajā blakus mājā, bet kur šajā pasaulē goda vietā stāvēs Ilzes darbi?!



Jā, Ancei žēl, ka Dmitrijs arī aizbraucis,galu galā māja bija daudz ieguvusi no viņa organizētā eksporta biznesa... bet nu Jāņa atgriešanās ir prioritāte, kā nekā valstsnācija. Starp citu, varbūt Dmitrija dzīvoklī varētu ievākties Maigurs no lielās kaimiņu mājas? Tas nekas, ka ne viņš, ne viņa senči nekad nav Latvijā dzīvojuši – toties ģenētiski viņi ir latvieši, kas nozīmē, ka māja viņiem vienmēr atvērta.



* * *

Atjautības uzdevums: kas notiks ar mājas iemītniekiem, viņu savstarpējām attiecībām, ja tiks realizēta šāda programma? Vai, pat ja Ance gluži nav tā domājusi, mājas iemītnieki būs tieši tā to sapratuši?

Mana atbildes versija, balsototies uz elementārām piholoģiskām sakarībām (zinātniski pārbaudītām ar eksperimentiem, kuru ietvaros cilvēki tiek mākslīgi sadalīti kategorijās ): starp cilvēkiem izveidosies savstarpēji naidīgi noskaņoti grupējumi, palielināsies savstarpējo kašķu skaits un aizvainojums. Problēmas, kas reiz šķitušas sīkas, kļūs par nopietnu konfliktu ieganstu. Ieguvumi? Tādus neredzu ... ja kāds tos saredz, lūdzu dodiet ziņu.



* * *

Lūk, tādēļ man ir pretenzijas pret Integrācijas pamatnostādnēm un Valda Dombrovska 18.novembra runu – man šķiet, ka tajās izmantotā retorika ved tieši šajā virzienā.

Bet tagad alegorijas morāle:


  1. Nevajag bez ļoti nopietna iemesla uz sabiedrību projicēt vienkāršotas, bet totāla rakstura kategorijas (kuru mērķis ir izsmeļoši aptvert visu sabiedrību), – tam ir postoša ietekme. It sevišķi, ja šīs kategorijas ir attiecīgajai sabiedrībai „uztiepjamas” - proti, neatspoguļo visu tās daudzveidību un cilvēku pašu identitātes. To vērtība ir apšaubāma, turklāt tās automātiski rada pretestības sajūtu tiem, kas tiek iekvalificēti sev netīkamā kastītē. Un vienalga, kas tās ir par kategorijām – valstsnācija/imigranti/mazākumtautības; proletariāts/buržuāzija/zemniecība; holēriķi/histēriķi/sangvīniķi/melanholiķi; noguldītāji/kredītņēmēji. Jebkādas cilvēku dalīšanas kategorijas ir izmantojamas tikai ļoti šauriem mērķiem. Mākslīgi projicējot sabiedrībai kādus teorētiskus konstruktus, mūsu uzmanība pārfokusējas uz ATŠĶIRĪGO starp TIPISKĀKAJIEM šo kategoriju pārstāvjiem - kļūst aizvien grūtāk saskatīt vērtīgāko šīs pašas sabiedrības līdzšinējā funkcionēšanā.


  2. Latvijas sabiedrību līdz šim ir raksturojusi kopumā laba un miermīlīga dažāda vecuma, dzimuma, etniskās, reliģiskās piederības cilvēku mijiedarbība. Šīs mijiedarbības dziļākās problēmas nav etniskā līmenī, bet tajā, ka mēs viens otram ļoti maz uzticamies – neatkarīgi no etniskās izcelsmes. Visi varam būt arī aktīvāki, izpalīdzīgāki. Mums visiem ir kopīga interese: rūpēties par šo māju, jo esam te dzimuši vai izvēlējušie te dzīvot, labi pazīstam kaimiņus, vislabāk saprotam tās funkcionēšanas principus. Bet tikko mēs publiski sākam runāt par valstsnāciju, mazākumtautībām un imigrantiem, šīs it kā pašsaprotamās kopīgās intereses aiziet fonā, uzmanībai koncentrējoties uz salīdzinoši mazsvarīgām atšķirībām.


  3. Nacionālās identitātes piesaukšana sabiedrību šķeļ, nevis vieno. Latvijā starp latviešiem un nelatviešiem nav svarīgu kultūras atšķirību, vienīgā svarīgā šķirtne ir vienīgi valoda. To apliecina paši šie tik bieži izmantotie termini – kurus, ja vēlas, var iekšēji diferencēt. Ukraiņu, poļu, krievu, ebreju, Latviešu etniskās izcelsmes nelatvieši. Ukraiņu, poļu, krievu, ebreju, latviešu etniskās izcelsmes latvieši. Jautājums – vai vajag mākslīgi diferencēt. Manuprāt, nē, ja vien cilvēks pats pēc savas iniciatīvas pilnīgi brīvprātīgi šādu identitāti neizvēlas. Latvijā vēsturiskajām kultūras identitātēm nav lielas nozīmes – senču izcelsmei līdzi nāk ļoti nelielas atšķirības turpmākajā dzīvē. Divi cilvēki, kas 2011.gadā sevi uzskata par Latvijas latvieti un Latvijas krievu, savās vērtībās, pasaules skatījumā, pieredzē, ikdienas sadzīviskajās izpausmēs ir daudz līdzīgāki, nekā 2011.gada un 1935.gada latvieši. Nevajag šīs atšķirības mākslīgi padziļināt, meklēt kultūras atšķirības tur, kur to nav vai kur tās nav dziļas. Saliedēta sabiedrība nozīmē attālināšanos no atšķirībām, nevis mākslīgu to paspilgtināšanu. Tieši tādēļ, manuprāt, bija fundamentāla kļūda sasaistīt integrācijas jautājumus ar nacionālās identitātes jautājumiem.


  4. Ja ir kādas etniska rakstura problēmas saliedētas sabiedrības tapšanai, tad tās ir politiskā līmenī (politiķu vēlme un interese mākslīgi palielināt sabiedrībā reāli eksistējošas atšķirības), informācijas apritē un attiecībā uz (vidēji) atšķirīgu vēstures izpratni. Ikdienā, sadzīvē tas reti kad izpaužas saasinātāk nekā 3 no 100 ikgadējiem kašķiem, kas mūsu sabiedrībā katru gadu notiek. Risinājums šīm 3 kašķiem nav katras grupas etniski nacionālās identitātes stiprināšana – tam vienkārši nav loģiska sakara ar saliedētas sabiedrības veidošanos. Jo vairāk mēs Latvijas etnisko nelatvieti (vai latvieti) mēģināsim piespiest pozicionēties savā identitātē, kur katrā ir vēsturiski asociatīva „bāze”: proti, izvēlēties vienu no slikti viņu aprakstošām identitātēm – latvietis, krievs, ukrainis, - jo grūtāk mums būs šo saliedēto sabiedrību izveidot. Ikdienā un politikā šādām identitātēm ir jābūt vienaldzīgām, tā ir cilvēku pašu privāta lieta – kādu vēsturiski nacionālo identitāti izvēlēties (ja izvēlēties vispār). Saliedēta sabiedrība ir iespējama tad, ja respektējam šo privāto izvēli un nepiesaucam šīs kategorijas nevietā, tad, kad tām nevajadzētu būt nekādai nozīmei – piemēram, kad runa ir par mūsu visu nākotni. Lai arī kas ir premjera uzrunā domāts ar vārdu „latvieši”, skaidrs, ka milzīga iedzīvotāju daļa Latvijas iedzīvotāju todien nejutās uzrunāti.


  5. Saliedētas sabiedrības veidošanās priekšnoteikums: pēc iespējas bieža un kvalitatīva cilvēku kopdarbība. Nevis savas nacionālās identitātes (valodas, kultūras utt.) apliecinājumi un mēģinājumi pievilināt/piespiest arī citus pieņemt šo identitāti. Mūs kā sabiedrību vieno kopīga darbība vienotu, visiem emocionāli saprotamu un pieņemamu mērķu labad. Labāka dzīve sev, saviem pēcnācējiem un citiem līdzcilvēkiem. Palīdzība nelaimē nokļuvušiem. Mēģinājumi kādās jomās būt veiksmīgākiem par citām valstīm. Vienkārši prieks par veiksmīgo sadarbību, komunikāciju (veidojot jaunus biznesus, kultūras pasākumus, piedaloties veiksmīgi noorganizētos svētkos/festivālos). Šādos mirkļos viss pārējais kļūst nosacīts – mēs gluži labi saprotamies (vienalga: latviski, krieviski vai žestu valodā), kļūst absolūti vienaldzīgs Ziemassvētku svinēšanas laiks. Tieši tad arī top mūsu kopīgā kultūra – Latvijas šodienas kultūra, kurai nav etnisku robežlīniju. Tādēļ nevajag pat mēģināt sadalīt nesadalāmo, apgalvojot, ka Latvijā īpaši aizsargājama ir latviešu kultūra, ka tās pastāvēšana ir tas, kas piešķir jēgu Latvijas ekonomiskajai attīstībai.



Kas nosaka, kuras Latvijā tapušas kultūras izpausmes ir/nav latviešu kultūra? Tikko mēs sākam šādi dalīt, lielai daļai Latvijas sabiedrības, kas līdz šim ar entuziasmu ir mēģinājusi līdzdarboties visu kopīgo mērķu labad, pazūd entuziasms un rodas pretestība, jo tas, ko viņi sadzird – „mēs, tātad, esam otršķirīgi”. Kam ir labums no šādiem pretnostatījumiem?

Manuprāt, politiķu runām būtu kā reizi jāapliecina visai Latvijas sabiedrībai kopīgais, jālepojas ar visu Latvijas cilvēku veiksmes stāstiem un nebūtu jākāpj uz etnisku spriedzi palielinošām retoriskajām zemūdens bumbām. Mēs kā sabiedrība jau tagad esam iecietīgāki, demokrātiskāki, gudrāki nekā mūsu senči – un varam visi kopā izveidot fantasiski labu sabiedrību. Nevajag mums pastāvīgi atgādināt, ka daļa esam sievietes, daļa – vīrieši. Daļa – veseli, daļa – slimi. Daļa nēsā auskarus, daļa – nenēsā. Daļa ir iedzīvojušies milzu kredītos, daļa ir prātīgi noguldītāji. Daļa piederam pie valstsnācijas, daļa – pie mazākumtautībām. Tas bremzē, nevis virza uz priekšu. Mēs jau tagad esam viena tauta, jau tagad esam piederīgi Latvijai. Lavijas unikalitāte, savdabība nav tik daudz jāmeklē tās pagātnē (lai gan arī tas ir svarīgi – sargāt to, ko mūsu senči ir radījuši, vienalga, vai viņi sevi uzskatījuši par etniskajiem latgaļiem, latviešiem, ebrejiem vai krieviem), cik tās tagadnē un nākotnē – tajā, ko mēs tagad jau radām un vēl radīsim. Jo vairāk mēs mijiedarbosimies un savstarpēji viens otram uzticēsimies, izpalīdzēsim kopīgu interešu, vērtību labad, jo brīnišķīgāka būs mūsu sabiedrība, labāka pārvalde un interesantāka – kopīgi radītā kultūra.

Nezinu, man šķiet, ka tas ir saliedējošāks un iedvesmojošāks vēstījums nekā tas, ko lasīju 18.novembrī. Dombrovska apsveikums sākās šādi:

1918. gada 18. novembrī latviešu nācija īstenoja savas pašnoteikšanās tiesības un nodibināja Latvijas valsti. Jau gandrīz gadsimtu Latvijas tautai ir sava valsts, kuras mērķis ir nodrošināt latviešu nācijas, valodas un kultūras pastāvēšanu. Tā ir Latvijas valsts būtība, kura piešķir jēgu ekonomiskajai izaugsmei, labklājībai un drošībai mūsu zemē. Mēs esam lepni par to, ka latviešu nācijai šajos gados ir izdevies izveidot, atjaunot un attīstīt savu valsti. Mums izdevies nosargāt latviešu valodu, kurai vienmēr jābūt kā vienīgajai valsts valodai.



Pēc tam tika pateikti pareizi vārdi par cieņu pret visiem iedzīvotājiem, bet ... iedomājieties, ka esat Latvijas pilsonis, kura senči ir krievi. Kā ir: jūs lasītu tālāk? Vai jūtaties uzrunāts?

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (79) secība: augoša / dilstoša

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

U fo 13.12.2011 17:31
Igaunijas prezidents Tomass Hendriks Ilvess izpelnījies asu kritiku par saviem izteikumiem par Igaunijas krieviem un krievu valodu, raksta postimees.ee. Intervijā Šveices laikrakstam "Der Bund" Ilvess krievu valodu nodēvējis par "okupantu valodu".Žurnālists intervijas laikā Ilvesam norādīja, ka Igaunijas attiecības ar Krieviju apgrūtina fakts, ka aptuveni viena ceturtā daļa sabiedrības lieto krievu valodu un tādējādi šī sabiedrības daļa atrodas sociāli mazāk aizsargātās pozīcijās..Atbildot uz žurnālista teikto, Ilvess paziņoja, ka krievi Igaunijā ilgu laiku bijuši privileģētā stāvoklī pret visiem citiem. "Tagad, kad viņiem šīs privilēģijas zudušas, daži cilvēki to uzskata par zaudējumu," teica prezidents..Igaunijas līderis arī komentēja jautājumu par to, kāpēc krievu valodai Igaunijā nav oficiāla statusa.."Un kāpēc būtu jābūt? .Piemēram, mēs okupēsim jūsu valsti un pēc 50 gadiem sāksim runāt, ka igauņu valodai jākļūst par valsts valodu..Okupantu vara sagrābj valsti, deportē simtiem tūkstošus cilvēku uz Sibīriju un atsūta uz šejieni savus cilvēkus. Un tagad, kad mēs beidzot esam ieguvuši neatkarību, vai okupantu varas valodai jābūt otrajai valsts valodai? Neuzdodiet man smieklīgus jautājumus! Mans padoms: krievu izcelsmes cilvēkiem būtu jāuztraucas par Igaunijas pilsonības iegūšanu."

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

latvijietis 08.12.2011 13:34
Kaspar, es piekrītu, kā tādi aicinājumi dialogam nav veiksmīgi, bet tās tomēr ir kaut kas. Šodien Delfos - lv skan jau aicinājumi uz vardarbību (http://www.delfi.lv/news/national/politics/politiki-kategoriski-noraida-sc-piedavatos-kompromisa-grozijumus-valodas-jautajuma.d?id=41965042&com=1&s=1&no=340), Delfos - ru tādus tomēr nav. Kažokas raksts - diezgan rets pozitīvs piemērs, cilvēki kopumā it kā jukusi. Krievi nevarēs nomierināt latviešus un otrādi, latviešiem pašiem ir jādod pa rokām tiem bāleliņiem, kas kurina naidu, bet krieviem - savējiem.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Kaspars 08.12.2011 10:29
Jevgēnijam
Vai Jūs šādus pašus tekstus rakstat arī krievu saitos. Palasot tos, es esmu stulbs, slinks nacists, kas apspiež strādīgos bez šaubām gudrākos krievalodīgos. Kā izpaužas mans nacisms, acīmredzot caur klusēšanu. Man vajadzēja iziet ielās, lai SC būtu pie varas. Piedodiet, bet kāpēc, viņiem nav ekonomikas attīstības programas. Tāpēc esmu apjucis, Ķīlis un Rungainis bļauj, ka jākomunicē angliski, Ušakovs un Kažoka - krieviski. Tad man ir jautājums: Vai latviešu valodai jākļūst par brīvdienu un svētku intīmu atribūtu, kā piemēram ASV indiāņiem? Tad mēs būsim demokrātiski, globalizēti, atsaucīgi un politiski korekti? Arī šajā saitē "ļaunā krieviete" nosauc latviešu par stulbiem lauķiem un tālāk seko, ka jādzīvo draudzīgi. Es vienkārši nevaru saprast šos krievu dialogu mēģinājumus, nolamāt un tad, labi jau labi nāciet šurp, es jau neesmu dusmīgs. Es gan!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Евгений 08.12.2011 09:52
Вы меня простите что по русски пишу, может кто поймет. Я читать еще +- понимаю, а вот писать слабо. Хотя вы на меня не смотрите, большинство по Латышски отлично говорит, только вот свою культуру и язык тоже хотят сохранить.

Давайте не ругаться ведь столько лет вместе два народа живет.
А ведь очень обижает когда заявляют "вали в рашку" или из принципа отказываются на русский перейти. Ну плох латышский у меня, может я не способный, может ленивый, а может неприятно учить язык когда силой заставляют, но ведь одолжение сделать можно если человек не понимает.

Нами не управляет Кремль, мы не хотим уничтожить латышский язык и Латвию, у нас теже проблемы и желания. Это тоже наша страна и не смотря на все плохое мы ее любим.

Спасибо.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

to Ikars 07.12.2011 18:56
Neuztraucities, krieviem ar latviesu valodu rodas tadas pasas problemas ka Jums ar krievu valodu. Bet galu gala, valoda cilvekiem nevis cilveki valodai. Nevar maksligi lietot vai nelietot to vai so valodu. Jebkura gadijuma, ar laiku, jo mazak pamatiedzivotajus, jo atrak mirst valoda. Un vairak pamatiedzivotajus ar tadu ekonomiku un politiku nebus muza. Seit var uztraukties vai pienemt so faktu un dzivot ta, ka ir, musu dubulta biedriba. Ta ir realitate nevis kada problema, jo cinities seit nozime izteret savus nervus veltigi. Par kadu integraciju var runat dzimtene, jo piemeram man skola latviesu valodas skolotaja runaja krieviska un lika tikai rakstit ar vardnicas palidzibu. Runat galigi iemacijos dzivojot Parize kopa ar latviesiem. Un nebija mums konfliktu: es censos runat latviski, bet mana drauzdene piemeram runaja tikai krieviska un ne kas. Kaut-ka dzivojam draudzigi. Ta ir dzive un personiska izvele - aizmirst par principiem vai mocities.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

latvijietis 07.12.2011 12:46
To u FO: "tie krievu Viktori, Dmitriji un Aleksandri faktiski ir krimināli recidīvisti"
bet autore raksta:
"Dmitrijs arī sanāk imigrants, jo viņa vecāki pirms vēl viņa piedzimšanas pārcēlās uz šo māju okupācijas laikā. Aleksandrs ir mazākumtautība, jo viņa senči bijuši Latvijā dzīvojoši ukraiņi"
Tādiem, ka U fo, visi, kas nav etniskie latvieši, ir recidīvisti: Dmitrijs ir noziedznieks tāpēc, ka kādreiz piedzimis ne tajā ģimenē, Aleksandrs ir recidīvists tikai tāpēc, kā viņš ir etnisks ukrainis... Ienaidnieka pazīme – nelatvisks vārds. Ar tādu attieksmi pret kaimiņiem ir ļoti viegli gan māju sadedzināt, gan visiem izbraukt prom, atstājot tur vienu Anci, kura vēlāk pārdos māju par sviestmaizi kādām Muhamedam. Parādu dēļ.
Ja mums te Latvijā nav nekādu problēmu, par ko vispār runāt? Lai iet, kā iet. Cik tur mājā vēl paliktu iemītnieku? Bet ja problēma ir, tad to ir jārisina, nevis jāpierada, ka kādai pusei ir vairāk tiesību uz māju, bet otra puse ir mūžīgi vainīga. Būvnieku trūkst, bet tiesnešu – pārāk daudz. Netiesājiet, lai jūs netopat tiesāti!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

latvijietis 07.12.2011 11:23
Ikars jautāja "Tad ko mums darīt, kā atrisināt šo valodas problēmu? "
Lai problēmu risinātu, kaut ko ir jādara: jāfinansē valodu kursus, jāreklamē valsts valodas zināšanu un no tās izrietošās priekšrocības. Ir jāapbalvo labākos pasniedzējus un mācekļus, jārīko loterijas un TV-viktorīnas, jāveido valodas pozitīvo attēlu... Jāveido pozitīvu motivāciju.
Tā vietā mums ir tikai negatīvā motivācija - pārbaudes, administratīvie sodi un lamāšanas internetā. Un kādu rezultātu mēs gribam sasniegt ar tādu pieeju?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Jūlija 06.12.2011 21:41
Palasot komentārus, vienīgais, kas nāk prātā - nesen esošas kultūras ministres teiktais par "atšķirīgo vēsturisko atmiņu".

Jedem das Seine.

Bet reālitāte ir tāda, ka daudzi krievi gāja likt parakstus par otro valsts valodu tikai tādēļ, lai pēc tām viņi varētu nobalsot referendumā "pret". Jo lai cik dīvaini liktos, arī cittautieši var izjust sevi latviskumu un piederību Latvijai.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

U fo 06.12.2011 20:29
Izveidotais "mājas" modelis ir tendenciozs, kļūdains un tāpēc arī izrietošie secinājumi- kļūdaini un tendenciozi...

Šāda tipa modeļus varēja lietot PSRS laikā, kad no sākuma bija zināms rezultāts un tad aiz ausīm pievilka klāt "pētījumu"...

Autore vispār kādreiz ir bijusi uz ielas ārā no sava kabūža, kur skricelē šādus pastāstus? Vai viņa vispār spēj saskatīt to, ka pasaule ir daudzkrāsaina, ka pasaulē nav vienveidīga pelēcība un visi nav "metami pār vienu kārti", ka sadalījums populācijā vienmēr ir pastāvējis un pastāvēs... Lai kāds tas būtu...

Savā pastāstā autore aizmirsa pateikt- kā ievācās tie iebraucēji, kā apsita un izmeta no mājas tās iepriekšējos iedzīvotājus (latviešus), kā iebraucēji noteica jaunu kārtību, kura bija jādara viesiem, tai skaitā- ar ko un kā nodarboties... Par mantu zādzībām arī autore piemirsa... Tas, ka tie krievu Viktori, Dmitriji un Aleksandri faktiski ir krimināli recidīvisti, kurus Ance un Maija nav ietupinājušas cietumā vai izmetušas uz ielas (pelnīti), to autore kaut kā piemirsa....

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

krievs 06.12.2011 18:48
Sakiet paldies Repshikam par centieniem ieviest krievu skolas macibas tikai lv valoda. Sakiet paldies Dzintaram, par vinu centieniem darit to pashu bet savadak.
Sakiet paldies Vienotibai, kura pec veleshanam nirgajas par Ushakovu un galu gala izmeta vinu izagaztuve.
Vai jus tiesham nesaprotat, ka mes to visu redzam un dzirdam?
Es joprojam atceros ka tika aizmaleti ielu nosaukumi krievu valoda 90. gados. Ka cilvekus laida no darba par to, ka vini bija krievi, vai neprot jauno valsts valodu, pat nepiedavajot iespeju to apgut bezmaksas kursos.
Un Jus vel gribat lai mes integretos? Nekad. NEKAD.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

OK 06.12.2011 17:20
Paldies, vismaz kadam Latvija nepienjemema shii naida kurisnashana. Vecmaminjas bralis bija legionars, vectetisnh pa teva liniju bija iesaukts krevijas armijaa, bet vectetinsh pa mates liiniju bija vacu armija. Jautaajums: man -mazmeitai svinet kaadus sveetkus visus pec kaartas vai vienkarshi izlikties,ka nav tada kara ka Otrais pasaules karsh bijis?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Viesturs Āboliņš 06.12.2011 12:10
Man raksts patika ar profesionālismu. Jūtama statistikas parzināšana, prasme saistoši izklāstīt sausos skaitļos raksturojamu dažādību. Un pats galvenais - precīzi uztverta būtība - kas ir kopīgās eksistences mērķis, kāda motivācija spēj mobilizēt mūsu spēkus un spējas? Vai tas ir latviskums, vai tomēr - labklājība?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Nikita Kellermans 06.12.2011 12:00
Izcili! Nav citu vārdu!!!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Latvijas pilsonis, runaju krieviski & latviski, esmu dzimusi kazahstanā, tēvs no Latgale 05.12.2011 23:31
Paldies, Iveta! Es mīlu Latviju, stradaju un maksaju šeit nodokļus, negribu braukt uz Krieviju, un ari negribu lai šeit būs Krievija - bet mana dzimta valoda taču ir krievu, un es esmu latvijas pilsonis, kurš miļ savu zeme - Latviju...ko tagad - .man aizmirst par sevi?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Владимир 05.12.2011 22:57
Люди!!! Все жители Латвии! Настаёт час истины. Мы и дальше будем мириться с разделением на нации, или объединимся против зажравшихся ворюг и коррупционеров! Станьте выше своей национальности и посмотрите на ситуацию просто как ЛЮДИ, которым Бог дал доброту и благожелательность, уважение и равноправие ко всем. Наше отличие только в том, что при рождении родители говорили на разных языках. Национальность это чушь, придуманная, что бы разделять и грабить! Все мы от Адама и Евы!
На референдуме не придётся бояться о штампе в паспорте. Чиновники у «корыта» не смогут определить, за что вы голосовали. Только им есть чего терять. Простые жители страны все только потеряли от разобщения. Несколько официальных языков укрепят и обогатят страну.
А если теперь «Неграждане» соберут подписи за принятие гражданства Евросоюза, а заодно и русского языка?
У нас должно хватить ума, жить дружно! Европа должна увидеть, что в прекрасной стране Латвия живут разумные жители, которые сами без подсказок решили, как помириться и вылезти из нищеты.
Спасём Латвию

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Paldies Ivetai 05.12.2011 20:35
Jūsu rakstu tagad apspriež rus.delfi.lv (http://rus.delfi.lv/news/daily/versions/iveta-kazhoka-allegoriya-o-politike-integracii.d?id=41957514&com=1&no=0&s=1)

No tiem komentāriem paliek skaidrs kā Jūs trāpijāt desmitniekā un pareizi aprakstījāt cittautiešu jūtas.

Ar visu cieņu pret Jums,
cittautietis parastais :]

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

totenkopf 05.12.2011 19:39
Teksts loti patika! Paldies autoram!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

ļaunā krieviete 05.12.2011 19:30
oh jā! pilnīgi aizmirsu piebilst. Zinu 4 valodas. Prieks (un, tajā pašā laikā skumji, jo tomēr gribas dzīvot starp gudriem cilvēkiem) par to, ka Latvju lauķi negrib nedaudz pastrādāt ar smadzenēm, lai iemācītos vēl pāris valodas klāt latviešu un lauztajai angļu valodai. Jo tieši tādēļ es neesmu tā, kas zaudē izredzes darba tirgū valodas dēļ. Man vienīgais novēlējums ir tāds, lai tomēr mēs visi aizmirstam par valodām un kultūrām un cīnamies, lai Latvija beidzot izķepurojas no šīs ekonomiskās bedres un mēs visi varam normāli mierīgi dzīvot un audzināt bērnus.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

ļaunā krieviete 05.12.2011 19:23
Nabagie latvieši kā vien par savu mūža sāpi :) Malacis ir Iveta, visu pareizi uzraikstīji. Ļoti patīkami redzēt stūrgalvīgo nacionāli domājošo troļļu barā redzēt kādu racionāli domājošo cilvēku. Es piekrītu ar mājas "allegoriju", ja vien kāds no šai mājā dzīvojošiem krieviem būtu vietējo krievu dēls/meita. Es zinu, ka ir daudz krievu, kuru vecāki nebija atbraukuši uz Latviju (manējos ieskaitot). Tie vienmēr ir dzīvojuši Krievijas pierobežās. Man ļoti patika parakstu vākšanas rezultāts. Jo vismaz ir jautri paskatīties, kā nacionālie kadri noliek kluci biksēs un gandrīz sprāgst no naida :) Tiešām cirks. Politiķi stāsta pasakas un biedē latviešus ar "šausmīgiem ļauniem krievu okupantiem", pilnīgi aizmirstot pateikt, ka daži no šiem krieviem nemaz nav okupanti un šī zeme ir vienmēr bijusi arī mūsu zeme.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Juris 05.12.2011 18:49
Lieliski!!!!!!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

lisii krievs 05.12.2011 18:03
Nu saprotams, ka viss labakaja integracijas politika - nosutit visas nepilsonieši uz Krievija. Un otraja posmei - atnemt pilsonubu no krievvalodigiem un nosutiet vel talak..... Sarakts tagad Jums ir.

Jus gribet but ka Stalinas rezims?

Bet jums jastaviet mazliet lojalu krievi - ka apkolpašanas personals......
Nu ļoti demokratiski....

Es piekritu ar Ivetai , ka visspirms - mums ir ekonomiskie problemi. Un šodien tas ir Latvijas galvena problema.

Un šausmas noslēpums - krievvalodigiem nevajag otrais valstu valodu. Mes un musu berni jau prastam latviešu valodu. Kas labak, kas sliktak, bet......

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

rinķī apkārt 05.12.2011 16:28
Kā gan cien autorei ienāk prātā rakstīt par etniskiem jautājumiem, ja pašai tāda putra galvā :) Šis taču ir Jūsu teksts, cien Kažokas kundze> :))
--------------------------------
...Kādēļ šim nepārtraukti mainīgajam etniskajam mikslim, ko šobrīd sauc par latviešiem, būtu jābaidās no izmiršanas?
Šaubos,ka līdz 19.gs.beigām būs bijis kāds līvs, kas uztrauktos par "līvu izmiršanu". Etniskā identitāte ir salīdzinoši nesena ideja un "latvieši" neizmirst, bet gan transformējas. Kā visi "etnosi" visos laikos. Tādā nozīmē es runāju par iedomātajiem kolektīviem.
twitter, 07.12.2010

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Aleksandrs 05.12.2011 16:13
Atbalstu

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Uldis 03.12.2011 22:32
Esmu "Ulmaņlaika"paaudzes cilvēku bērns,un labi atceros savu vecāku grūto dzīvi pēckara kolhozā.
Mums bija radinieki Rīgā ,vienkārši cilvēki, bet proletārieši dzīvoja daudz labāk nekā zemnieki.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Uldis 03.12.2011 22:23
Jāsaka liels PALDIES visiem tiem 'Ulmaņlaika' paaudzes cilvēkiem, kas spēja grūtajos pēckara gados atjaunot sagrauto Latviju.
-------
PSRSa Latvijas guberņu no kara postijumiem palīdzēja atjaunot no visām PSRSa guberņām sabraukušie,kas tikko ir savākuši 180000 parakstu ,lai atjaunotu krievu valodu kā valsts valodu.Tagad viņi prasa valodu ,bet domā par iespējām Latviešu valsti atgriezt Krievijas guberņu draudzīgā saimē.
Un kāda tad pēc Tava prāta ir Ulmaņa aicinājuma dziļākā būtība?Manuprāt, tur nav nekādas dziļas būtības un nevarēja būt tās ,jo Ulmanis nebija valstvīrs ar lielo burtu ,bet tikai saimnieks,kas sagrābdams varu izmantoja tās iespējas,ko deva tā laika Eiropas ekonomiskais stāvoklis.Ulmanim ,ja nebūtu, kara būtu jāsakaras ar nopietnām problēmām un tad tās risinot mēs redzētu,bet patreiz mēs varam tikai minēt.
Mani izbrīna tas fakts ka Ulmani cildina ne tikai represētie ,bet arī bijušie komunisti.Katram ,droši vien ,ir savi motīvi.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Edge 03.12.2011 21:00
Uldis> - Uzskatīt vari, tas jau nemainīs vēsturiskos faktus, jo lielākā daļa Latvijas iedzīvotāju tālajā 1940.gadā saprata K.Ulmaņa aicinājuma dziļāko būtību. Jāsaka liels PALDIES visiem tiem 'Ulmaņlaika' paaudzes cilvēkiem, kas spēja grūtajos pēckara gados atjaunot sagrauto Latviju. Bez šiem Latvijā palikušajiem nebūtu 1990.g.4.maija, nebūtu pieminekļa izcilajam Latvijas valstvīram K.Ulmanim!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Uldis 03.12.2011 20:58
puansons 03.12.2011 14:52
Spriežot pēc jaunākās informācijas,kas ņemta no 100.panta preses kluba,iniciatīvu pārņem Vienotība un ierosina referendumu,lai ierakstītu Latvijas konstitūcijā no igauņiem nošpikotu pantu-Igaunijas valsts uzdevums ir nodrošināt igauņu nācijas pastāvāšanu cauri gadsimtiem,tiks nomainīts tikai tas viens vārds.Būs nepieciešama mēdiju kampaņa,lai par šo grozījumu nobalsotu 800 000 vēlētāju.
---------
Tas ir labi ka SC sevi atmaskoja un ka mēs viņu tagad varam saukt par krievu nacionālbolševiku centru.Un tas ir labi kapēc šīs krievu nacionālboševiku parakstu vākšanas daudziem latviešiem un latviešu draugiem ir atvērušās acis un viņi redz krievu imperiālismu-šovinismu visā pilnībā .Tas ir labi ka arvien mazāk paliek latviešu ,ko ir apstulbinājusi kremļa propoganda un viņi spēs atbrīvoties no sava mazohisma.
Vēl pie iepriekšējā raksta, runājot par kolaborantiem , es domāju ka vēl ir palikuši kolaboranti ,kas strādā Latvijas izglītības sistēmā un viņiem ir jāuzņemas liela atbildības daļa par jauno latviešu aizbraukšanu uz rietumvalstīm ,cerībā atrast tur labāku dzīvi.es nedomāju ka visa atbildība bet daļa noteikti, jo ir taču vecāki kas varētu palīdzēt,bet ja nu viņi ir iekrituši pudelē,tad nu nekā ,tad labākais ir aizbraukt ,lai nākotnē atgrieztos.
Man pašam rados tādi ir un es ticu ka viņi atgriezīsies.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Uldis 03.12.2011 19:57
Meitene:Tajā brīdī, kad mēs būsim izrunājuši, izanalizējuši katrs savu lomu aizvadītajos 50 gados, tad, kad tiks atvērti čekas maisi, tad, kad latvieši atzīs, ka bija ne tikai upuri, bet arī kolaboracionisti,
-----
Tā ir tipiska kolaborantu mantinieku runāšana,kam jau no mazotnes dzītas galvā sociālistiskā viltus internacionālisma idejas .Ābols nekrīt tālu no ābeles tā vēsta tautas gudrība.
Kad latviešu strēlnieki nostājās Lēņina pusē,vai tas bija slikti ka sakāva cara ģenerāļu karaspēku un varēja izveidoties neatkarīga Latvijas valsts? Latvieši vēlāk palīdzēja Staļinam nonākt pie varas ,bet par to viņš viņiem samaksāja ar lodi pakausī.un ne tikai tiem kas bija viņam līdzās,bet arī daudziem latviešu kultūras darbiniekiem.
1936-1938, likvidēja latviešu kompartiju un līdz pamatiem noārdīja visus padlatvju kultūras pasākumus. Tā raksta trimdas vēsturnieks Uldis Ģēmanis.
Paskatīsimies,ko Ādolfs Šilde raksta grāmatā "Valstsvīri un Demokrāti"
"1917.gadā visas nacionāli apzinīgās Krievijas tautas prasīja sev neatkarību un patstāvību vai vismaz autonomiju . To prasīja somi, poļi, ukraiņi, gruzīni, armēņi un pat Sibīrijas dažādās tautas .
Bet lielākā daļa sociāldemokrātu , ar Pēteri Stučku priekšgalā joprojām uzskatīja nacionālismu un līdz ar to arī katru nacionālo autonomiju par "cauru zeķi" par kuru runā tad , kad nav nekā cita par ko runāt. Vidzemes Zemes Padomē izcēlās ass konflikts , kas spieda visus pilsoņus no Padomes aiziet .Pie tam socdemu pārstāvis un Vidzemes Zemes Padomes priekšsēdis Oto Kārkliņš teica šādus vēsturiskus vārdus: "...mēs negribam nekādas nacionālās autonomijas , bet tikai teritoriālu autonomiju. Nedomājiet , ka mēs aizstāvēsim latviešus . Mēs aizstāvēsim tikai savas šķiras intereses , lai te dzīvotu latvieši, krievi, ebreji vai samojedi."
Nu ko te vēl teikt ? Stučka laikam nomira dabīgā nāvē , Oto Kārkliņu un vēl daudzus citus latviešu komunistus Krievijā nošāva 1937.gadā ,bet "stučkisms " vēl dzīvo šobaldien.
Kad Ulmanis 1934gadā sgrāba varu viņš padzina Latvijas parlamentu un citādi domājošos un varētu jau teikt ka Ulmanis bija kolaborants ka nepretojās PSRSam, Bet dažas dienas pirms tam arī lielā Francija padevās vācu iebrucējiem ,kas toreiz skaitījās krievu sabiedrotie.Francijā pamieru ar vaciešiem parakstija pirmā pasaules kara varonis franču ģenerālis Petēns un sāka veidot Franciju pēc Vācijas diktāta,un par to pēc kara tika bargi tiesāts.Bet Ulmanis nomira Krievijas cietumā.
Nav jau arī to Ulmaņa pretinieku-sociāldemokrātu kas būtu sadarbojušies ar krievu okupantiem .Nu.bija Bruno Kalniņš,kas kļūva par Latvijas armijas poļitruku,bet no atkāpšanās uz krieviju izvairījāsun vācu okupētajā Latvijā nonāca koncentrācijas nometnē par LCP organizēšanu kopā ar Konstantīnu Čaksti un pēc kara dzīvoja Zviedrijā.
Var jau saukāt par kolaborantiem berklaviešus ,kas karoja PSRS pusē,bet arī viņi tika represēti un pazemoti.
Var jau meklēt kādu kolaborantu starp Latviešiem kas gādāja par PSKP politiku Latvijas guberņā,bet lielākā daļa no viņiem 1990.gada 4, maijā nostājās latviešu tautas pusē un es par to viņiem varu teikt tikai paldies.Man 4. maijs ir svētki.jo tad tie par kuriem es domāju ka viņi ir nodevēji,nostājās manā pusē.
Vēl par leģionāriem .Es uzskatu ka latviešu leģionāri cīnījās pret krievu fašismu un es ļoti nožēloju ka starp viņiem bija daži kas šāva ēbrejus un Ulmaņa pretiniekus kas pēc PSRS pirmās okupācijas bija palikuši vācu okupētajā Latvijā kā ķīlnieki jo bija uzklausijuši maldinošos Ulmaņa vārdus :"palieciet savās vietās".

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

puansons 03.12.2011 14:52
Spriežot pēc jaunākās informācijas,kas ņemta no 100.panta preses kluba,iniciatīvu pārņem Vienotība un ierosina referendumu,lai ierakstītu Latvijas konstitūcijā no igauņiem nošpikotu pantu-Igaunijas valsts uzdevums ir nodrošināt igauņu nācijas pastāvāšanu cauri gadsimtiem,tiks nomainīts tikai tas viens vārds.Būs nepieciešama mēdiju kampaņa,lai par šo grozījumu nobalsotu 800 000 vēlētāju.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Ābolitis 03.12.2011 13:14
Uzskatu rakstu par gudru un patiesu, bet tieši tas daudzus neapmierina, jo cilvēki ir pieraduši dzīvot stereotipu pasaulē un arī bieži lamājot valdību, visus viņas nepareizos uzskatus atkārto, jo tā ir vieglāk, nekā domāt pašiem.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

meitene 03.12.2011 11:38
Laba alegorija, un es principā piekristu. Tā kā šobrīd dzīvoju Vācijā, daudz salīdzinu situāciju ar Latviju - kaut vai to, ka nav vispār diskusiju, ka vāciešiem būtu jāmācās turku valoda. Atšķirība, protams, tā, ka krievvalodīgo ir nu jau gandrīz tikpat daudz cik latviešu, tāpēc mazliet cits konteksts.
Bet es arī piekrītu tiem, kas saka - kāpēc man savā dzimtenē jājūtas diskriminētam un kā idiotam, ja nezinu krievu valodu? Paskatieties, kas ar Baltkrieviju, Ukrainu notika - lūk tas ir tas, no kā mums jābaidās - man draugs no Doņeckas knapi vēl ukrainiski runā, es nezinu vai smieties vai raudāt, kad viņš man skaidrā krievu valodā stāsta, kā ienīst krievus. Un tie ir reāli draudi latviešiem.
BET - integrācijas politikas marazms ir viena lieta, Kažoakas kundze, Jūsu arguments ir neapšaubāmi labs. Otra lieta ir tā, ka ne latvieši, ne krievi Latvijā nav nodarbojušies ar pašanalīzi par savu pagātni, par savu identitāti - tikai politiķi brēkā. Tajā brīdī, kad mēs būsim izrunājuši, izanalizējuši katrs savu lomu aizvadītajos 50 gados, tad, kad tiks atvērti čekas maisi, tad, kad latvieši atzīs, ka bija ne tikai upuri, bet arī kolaboracionisti, un tad, kad krievu intelektuāļi atzīs okupāciju un arī paši Latvijas krievi to darīs, tad arī mēs spēsim dzīvot KOPĀ, nevis blakus viens otram kā tas ir pašreiz. Mēs esam iestiguši šajā situācijā un paliksim šepat tik ilgi, kamēr politiķi būs vienīgie, kas par to runās. Kur ir skaidrojoši mācību materiāli, kur ir starpskolu diksujias, projekti, apmaiņas ar Krieviju? Kur ir neērtie jautājumi latviešiem, tikšanās ar leģionāriem, kas šāva ebrijus? Latvieši sevi vienmēr redzēs kā upurus, tāpēc ir sev atļāvuši uzvesties kā nacionālistu jākļiem, ignorējot krievu minoritāti. Un arī minoritāte redz sevi kā upurus, jo nespēj pārdzīvot, ka no "valdošajiem" kļuvuši par "apspiestajiem" - un ir jau arī - tagad, kā Kažoka minēja, Latvijas krievus izrādās mums vispār nevajag. 18.novembrī biju kādā vēstniecībā Rietumeiropā, kur gan mūsu vēstniece, gan latviešu pārstāvji teica salkanas runas, ka visiem latviešiem jāapvienojas ārzemēs, jābūt stipriem utt., un kaut kad jāatgriežas. Man bija nenormāls kauns no savas draudzenes, kuras vecāki ir krievi, bet viņa dzimusi Latvijā, runā latviski un mīl šo zemi. Un viņu mums nevajag??? Kas viņa tad ir šai valstij? Sviests! Vienvārdsakot - paši latvieši vien vainīgi pie visa šitā marazma, jo ja nebūtu tādos mazvērtības kompleksos, tad neceptos, ka trīs tantes uz ielas neprot latviešu valodu. Arī Vācijā ir daudzas turku sievietes, kas neprot vācu valodu, un kamēr tas satrauc politiķus, tomēr neviens vācietis neredz to kā draudu valstiskumam, un nebļaustās katros svētkos, ka jāmīl vācija vairāk un jādejo un jādziet, citādi būs vakars uz ezeru.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

aha; pie puansons>latgalim 02.12.2011 23:45
...Starp citu valdošā nācija pēc visām pazīmēm taisās boikotēt okupantu pēcteču izprovocēto referendumu...
----------
ceru, ka tas izdosies, jo ir vienīgā pareizā rīcība, neskatoties uz visādu kažoku (ceru vismaz, ka viņa savas pār mums lejamās gudrības ir studējusi oriģinālvalodā (izklausās pēc bībeles - ja tev iesit pa vienu vaigu, pagriez otru, nevis krieviskā tulkojumā ar komentāriem)un dažādu citu par latviešiem "norūpējušos" jefiņu pūlēm

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

puansons>latgalim 02.12.2011 18:32
Neatkarīgā Latgales valstī latgaļi acumirklī paliktu mazākumā pret slāvu masu.Tā kā latgaļiem neatliek nekas cits,kā uzskatīt sevi par latviešiem,jo tad viņi pieder pie valdošās nācijas.Starp citu valdošā nācija pēc visām pazīmēm taisās boikotēt okupantu pēcteču izprovocēto referendumu,tā sakot maigais aparteīds pret iebrucējiem.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

latgalis 02.12.2011 18:23
Autore. Jūs apgalvojiet:"Latvijā vēsturiskajām kultūras identitātēm nav lielas nozīmes – senču izcelsmei līdzi nāk ļoti nelielas atšķirības turpmākajā dzīvē." Esmu latgalis un jūtu nevien kultūras identitātes atšķirības starp latviešiem un krieviem, tādas izjūtu arī kontaktos ar baltiešiem ( pārnovada latviešiem). Kāpēc jūs vēlamo pasniedziet kā eksistējošo?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Anna 02.12.2011 13:32
Visi salīdzinājumi ar māju būtu ļoti korekti, ja tā būtu tikai Latvijas problēma. Diemžēl šīs pašas problēmas ir visā postpadomijā, kur krieviski runājošo ir nozīmīgs skaits populācijā. Piemēram, nesenā Mamikina raidījumā bija ukraiņu žurnālisti, kuri stāsts par attiecībām ar krieviem ir kā klonētas no mūsu dzīves- krievus vardarbīgi liek mācīties ukrainiski, krievi masveidā ir nelojāli valstij, bet lojāli Krievijai (visi ir Ukrainas pilsoņi). Mūsu nepilsoņi ziņo par savu aizvainojumu par pilsonības neiedošanu, bet kāds aizvainoju tiem Ukrainas krieviem, kuriem visiem ir pilsonībā? Es saprotu, ka krievam nav tik viegli iemācīties latviešu valodu, jo grupa ir cita, bet kādas problēmas mācīties ukraiņu valodu, ja tā arī ir slāvu valodu, kuru, manuprāt, bez pietiekami ātri varētu apgūt latvietis ar labām krievu valodas prasmēm, jo valodas ir radniecīgas.

Lai kā man to negribētos teikt, bet tas tomēr ir attieksmes jautājums, kuras pamatā ir krievu šovinisms. Krievi mēģina panāk sev labvēlīgākus apstākļus ar spēku un šantāžu. Un šeit pareizāka ir igauņu politika- vienkārši neļaut krievu valodai iznākt no mājas valodas statusa.
Tas, ka latvieši ir neiecietīgi pret krieviem ir pilnīgas muļķības- nav dzirdēts, ka būtu diskriminēts kāds brīvi latviski runājošs krievs, tikai tādēļ, ka viņš ir krievs. Tieši otrādi- viņa tautība pat ir viņa bonuss, piemēram, Judinam.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Latvietis 02.12.2011 12:04
TL;DR

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Jānis > Ikars 02.12.2011 11:05
Lielisks komentārs!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Edge 02.12.2011 10:46
autorei>''Kā ir: jūs lasītu tālāk? Vai jūtaties uzrunāts?'' - KĀ BIJA ar to 1918.g.18.novembri? Kažokas kundzei derētu painteresēties par šodien nepieminēto,'ne-oficiālo' versiju saistībā ar Čakstes kunga neierašanos (transports nebija - ha,ha,ha,). Dzīves pieredzes bagātais advokāts esot pateicis neglaimojošus, bet reālo situāciju precīzi raksturojošus vārdus: 'Jāpskatās, kā tā šļ..beigsies'. V.Dombrovska svētku runai nav nekā kopēja ar ne ar reālo pagātni, ne esošo tagadni - varas propaganda publikas 'zombēšanai' Tā tam jābūt (sk.Makviannelli)!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Edge 02.12.2011 10:36
Kad tiks publicēti 'Mājas iemītnieku kārtības noteikumi'? Kāpēc saskaņā ar pamatLIKUMU vieni ''dzīvnieki''/mājas iemītnieki ir vienlīdzīgāki par citiem? Vai te neslēpjas probļēmu cēlonis?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Edge 02.12.2011 10:30
autorei>''Tādus neredzu ... ja kāds tos saredz, lūdzu dodiet ziņu.'' - Vajag palasīt pētījumu, vajag pakonsultēties ar prof. Hazanu, varbūt, apjēgsiet? Zaudētajvalsts-māja ir zināma, kādas valsti-mājas ir ieguvējas? Pēdējo desmit gadu laikā no Latvijas emigrējuši vismaz 200 000 cilvēku, kas šodienas cenās Latvijai radīja zaudējumus ap 100 miljardu latu apmērā, atklāj šī gada Spīdolas balvas ekonomikā ieguvējs profesors Mihails Hazans.http://bnn.lv/emigrejusi-200-000-cilveku-zaudejumi-latvijai-%e2%80%...
- Pārdomām:'Есть важнейший социальный закон: единство большой страны имперского типа возможно только при условии превосходства метрополии над окраинами, интегрирующее ядро должно укреплять в первую очередь самое себя. В Советском Союзе поступили наоборот, нарушив фундаментальные законы управления. Западный мир пошел по пути укрепления собственных метрополий. И добился успеха.'Сверхобщество и процесс глобализации. Интервью с Александром Зиновьевым http://gtmarket.ru/laboratory/publicdoc/2007/2490

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Edge 02.12.2011 10:19
''Kādu dienu mājas iemītnieki tiek sasaukti uz sanāksmi, kur mājas vecākā – Ance – pasludina....'' - O, atgādina ainu no Bulgakova 'Suņa sirds': ''



Что такое эта ваша разруха? Старуха с клюкой? Ведьма, которая выбила все стекла, потушила все лампы? Да ее вовсе и не существует. Что вы подразумеваете под этим словом? […] Это вот что: если я, вместо того, чтобы оперировать каждый вечер, начну у себя в квартире петь хором, у меня настанет разруха. Если я, входя в уборную, начну, извините за выражение, мочиться мимо унитаза и то же самое будут делать Зина и Дарья Петровна, в уборной начнется разруха. Следовательно, разруха не в клозетах, а в головах. Значит, когда эти баритоны кричат «бей разруху!» — Я смеюсь. […] Клянусь вам, мне смешно! Это означает, что каждый из них должен лупить себя по затылку! И вот, когда он вылупит из себя всякие галлюцинации и займется чисткой сараев — прямым своим делом, — разруха исчезнет сама собой. Двум богам служить нельзя! Невозможно в одно время подметать трамвайные пути и устраивать судьбы каких-то испанских оборванцев! Это никому не удается, доктор, и тем более — людям, которые, вообще отстав в развитии от европейцев лет на 200, до сих пор еще не совсем уверенно застегивают свои собственные штаны!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Uldis 01.12.2011 22:00
История Катыни, на мой взгляд, не позволяющая усомниться в том, что правда, все-таки, вырывается наружу, не позволяет сомневаться в том, что Сталин был преступником. И не только один Сталин. Что люди, его окружавшие, были преступниками. И что их были не только сотни и не только тысячи, но даже и миллионы. Потому что партия, которую он возглавлял, и которая принимала все решения, была преступной партией. Неприятно это говорить, но когда-нибудь надо. И я считаю, что до тех пор, пока будут сопротивляться этой правде, не давать ей возможность выйти, это будет как кандалы на ногах страны, и страна не сможет сделать широкий и свободный шаг. Придется признать эту правду. И чем раньше, тем лучше, потому что тогда это будет светлый день не только для России.

Tas ir no Vladimira Poznera sarunas ar Polijas vēstnieku Krievijā 12 aprilī 2010.gadā.

Ja kāds no partijas SC politiķiem spētu pateikt tā kā to pateica Pozners tad varētu teikt ka SC iet uz saskaņu un samierināšanās būtu iespējama.Bet,patreiz, SC nostājies krievu imperiālisma pozicijās. Samierināšanās ir iespējama,jo sadzīvē latvieši sevi neizstāda kā pie valstsnācijas būtu piederīgie.Varbūt šad tad vajadzētu?
Bet politiķiem vajag runāt skaidru un gaišu valodu bez politkorektām frāzēm.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Uldis 01.12.2011 21:30
Tikpat labi krievi, kas vēl saglabājuši atmiņas vai vecvecāku nostāstus par cara laikiem varētu teikt, ka nekad neaizmirsīs savus "latviešu (strēlnieku) nobendētos senčus Ļeņina revolūcijā".

Varētu padomāt ka te raksta krievu imperiālists-šovinists Žirinovskis.
Ļēņina revolucijā piedalījās daudz lielāku vai mazāku tautu piederīgie.Vai latviešu strēlnieki varēja aizmirst par krievu karaspēka zvērībām 1905.gadā? Vai pirmais pasules karš nav trīs brālēnu Vilhelma ,Nikolaja un Džordža izraisīts slaktiņš ,kuru sākumā bija izplānojuši kā lokalu kariņu,lai iznīcinātu nepaklausīgās mazās tautas,bet kas izvērtās lielā traģēdijā?
Vajag palasīt Sorosa fonda izdoto Hannas Arentees grāmatu :"Totalitārisma izcelsme",kurā Ļēņins nav nemaz tik briesmīgi attēlots kā tas ir ar Staļinu.Ļēņins savu revoluciju taisija ar daudzu Krievijas imperijas apspiesto tautu palīdzību,tāpēc latviešu strēlnieki pieslējās Ļēņinam,jo viņš solija viņus atbrīvot no vācu muižnieku varas,ko viņi īstenoja ar carisma palīdzību.
Sakaut Ļēņina revoluciju varēja palīdzēt somi un igauņi,ejot palīgā Judeņičam pie Pēterburgas bet viņi to nedarija.Arī poļu armija negāja palīgā Deņikinam karagājienā uz Maskavu, jo apzinājās ka cara ģenerāļiem galvenais ir impērijas atjaunošana. Latvieši pie Deņikina sakāves bija galvenais spēks.Tā raksta amērikāņu vēsturnieks,profesors Richards Paips. Savukārt cits amērikāņu vēsturnieks profesors Martins Malija savā grāmatā"Padomju traģēdija"parāda Staļina nonākšanu krievu imperiālisma barveža postenī,jau trīsdesmito gadu sākumā.
To ka atdzimst krievu imperiālisms rakstija krievu vēsturnieks ,profesors Roberts Vipers.Viņš no 1923.gada līdz 1940. gadam strādāja LU un savā grāmatā Vēstures lielās problēmas" parāda imperiālismu kā mazo tautu draudu un ienaidnieku.R Viperu pēc krievu ienākšanas Latvijā "nogādāja"Krievijā

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Uldis 01.12.2011 20:15
„ 1918. gada 18. novembrī latviešu nācija īstenoja savas pašnoteikšanās tiesības un nodibināja Latvijas valsti. Jau gandrīz gadsimtu Latvijas tautai ir sava valsts, kuras mērķis ir nodrošināt latviešu nācijas, valodas un kultūras pastāvēšanu. Tā ir Latvijas valsts būtība, kura piešķir jēgu ekonomiskajai izaugsmei, labklājībai un drošībai mūsu zemē. Mēs esam lepni par to, ka latviešu nācijai šajos gados ir izdevies izveidot, atjaunot un attīstīt savu valsti. Mums izdevies nosargāt latviešu valodu, kurai vienmēr jābūt kā vienīgajai valsts valodai.”

Latvijas gadījumā viens no valsts uzdevumiem, manuprāt, ir latviskās identitātes nostiprināšana. Latvijas neatkarīgā valsts, protams, ir latviešu nācijas sapņu un centienu piepildījums. Ir skaidrs, ka ja nebūtu latviešu ar viņu atšķirīgu kultūru, valodu, ja nebūtu latviešu nācijas, nebūtu arī Latvijas. Tieši tāpēc latvietība un viss, kas šajā jēdzienā ietilpst, ir Latvijas neatkarīgās valsts dvēsele.
Tā rakstija liberālis krievu tautības liberālis Alehins savā blogā Ir.lv.Tātad ir liberāļi kas var sarunāties ar nacionālistiem.Vēsturē ir daudz piemēru,kur lielas tautas liberāļi atbalstija mazās tautas.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Uldis 01.12.2011 20:13
„ 1918. gada 18. novembrī latviešu nācija īstenoja savas pašnoteikšanās tiesības un nodibināja Latvijas valsti. Jau gandrīz gadsimtu Latvijas tautai ir sava valsts, kuras mērķis ir nodrošināt latviešu nācijas, valodas un kultūras pastāvēšanu. Tā ir Latvijas valsts būtība, kura piešķir jēgu ekonomiskajai izaugsmei, labklājībai un drošībai mūsu zemē. Mēs esam lepni par to, ka latviešu nācijai šajos gados ir izdevies izveidot, atjaunot un attīstīt savu valsti. Mums izdevies nosargāt latviešu valodu, kurai vienmēr jābūt kā vienīgajai valsts valodai.”

Latvijas gadījumā viens no valsts uzdevumiem, manuprāt, ir latviskās identitātes nostiprināšana. Latvijas neatkarīgā valsts, protams, ir latviešu nācijas sapņu un centienu piepildījums. Ir skaidrs, ka ja nebūtu latviešu ar viņu atšķirīgu kultūru, valodu, ja nebūtu latviešu nācijas, nebūtu arī Latvijas. Tieši tāpēc latvietība un viss, kas šajā jēdzienā ietilpst, ir Latvijas neatkarīgās valsts dvēsele.
Tā rakstija liberālis krievu tautības liberālis Alehins savā blogā Ir.lv.Tātad ir liberāļi kas var sarunāties ar nacionālistiem.Vēsturē ir daudz piemēru,kur lielas tautas liberāļi atbalstija mazās'tautas.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

uldis 01.12.2011 19:56
Laiks pilnīgi ateikties no padomju okupācijas periodā uzspiestajiem viltus internacionālisma -padomju tautas sakausēšanas stereotipiem, kad lepoties bija atļauts vienīgi ar piederību”padomju tautai” vai krieviem. Abi šie uzvedības veidi bija līdzvērtīgas,oficiāli atļautas padomju patriotisma izpausmes formas.Turpretīm nekrievu tautām noliegt savu tautu bija padarīts par goda lietu. Diemžēl šo padomju laikā cieti ieaudzināto savas tautas noliegšanas kompleksu daudzi kā ieilgušu,hronisku slimību,joprojām velk sev līdzi arī Atmodas periodā.Protams, gan krievu tauta,gan”krieviski runājošie”patiesībā bija un diemžēl ir vēl joprojām vienīgi valdošo aprindu imperiālistiskās politikas ieroči un zināmā mērā pat upuri,jo viņiem daudzu gadsimtu valsts politika bija ieaudzinājusi”lielās” krievu tautas pārākumu pār nekrievu tautām.„Krieviski runājošiem” pacietīgi jāskaidro ,ka jebkuras „lielas tautas”(veļikij narod) vai lielvalsts(veļīkoje gosudarstvo” ideja un politika un tās mērķu pretstatīšana vai stādīšana virs mazāko tautu tiesībām pēc savas būtības ir imperiālistiska, reakcionāra un antidemokrātiska,respektīvi tā ir pretrunā ar starptautisko, tajā skaitā cilvēka tiesību pamatnormām.ŠīsKrievijas imperiālisma idejas īstenošana vienmēr krievu un tai pakļautajām tautām maksājusi milzīgus naudas un asiņu upurus,kā rezultātā impērijas iedzīvotājiem nekad vēsturē nav bijis iespējas dzīvot ne demokrātijas, ne pārticības apstākļos.Krievu tautai un valstij nevis nepārtraukti jādraud kaimiņvalstīm,bet reizi par visām reizēm jāapzinās, atklāti jāatzīst un jānožēlo noziegumi, ko tā pastrādājusi,apspiežot un iznīcinot citas tautas un jāmēģina izlīdzināt tos, kā to pēc Otrā pasaules kara darīja Vācija, kas paziņoja, ka nekad vairs nebūs agresorsKrieviski runājošie, kā valodas kopa nav nebūt ,kā to dažkārt apgalvo , ne Latvijā, ne pašmājās "iespiesti stūrī". Viņiem pieder milzīga , trīs okeānu aptverta ar dabas resursiem ārkārtīgi bagāta un samērā maz apdzīvota teritorija , kur īstenot jebkuras ideālas un pārtikušas valsts modeli.”Tā kādreiz rakstija profesors Juris Bojārs.Mūsdienu ultraliberāļi nezina kas ir imperiālisms.Noželojami,ka ir bijis jāmācās pie skolotājiem kas sludināja viltus internacionālismu

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

k99 01.12.2011 19:54
Ivetai Kažokai

Pirmkārt, VL prasības nav radikālas (ja tā nedomājat, tad lūdzu pierādiet to), lai gan var domāt par to, vai, piemēram, akcija parakstu vākšanai par izglītību latviešu valodā bija gudri veikta.

Otrkārt, mani tiešām pārsteidz tie latvieši, kas vēl domā par to, "kā Saskaņas centrs varēja rīkoties labāk". Tā ir vienkārši bijusī interfronte, Kremļa kaulainā roka.
* Viņu saites ar Putina partiju;
* Tas, kā viņi saimieko Rīgā (populistiski tēriņi un kopējo resursu izmantošana savām vajadzībām).
* SC mūžu mūžiem ir saimniekojis Latgalē. Turklāt, ir gan pieņemts uzskatīt, ka Latgale ir tāds tumšs nostūris, bet ES naudu saņemšanas ziņā Rēzekne un Daugavpils ir nākamajā vietā aiz Ventspils. Kāds ir viņu vadības rezultāts? Lielākais bezdarbs Latvijā. Es arī ļoti labi atceros, kā bija 90-s gados - bieži vien par lielajiem saimniekiem un vietēja mēroga politiķiem kļuva vietējie kolhozu priekšsēdētāji un tamlīdzīgi ļautiņi, kam visur savējo būšanas un sazagts kolhozu īpašums. Tas jau nekur nav palicis.
* Tagad vēl tā parakstīšanās par krievu valodu.

Es īsti nezinu, kā par šo visu var runāt "bez emocijām". Manuprāt, ja latvietis balso par šādu spēku, vai vismaz apspriež "par un pret", tad tas ir nevis vienkārši stulbs lēmums, bet tas ir stulbākais iespējamais lēmums. Tas ir kaut kāds pašiznīcināšanās instinkts, kas liek kaut ko tādu darīt.

Treškārt, par Viļņa minēto salašņu bandu.
Domāju, ka Jūs neuztvērāt, ko viņš gribēja pateikt. Bet pateikt viņš gribēja to, ka nevar tik lēti aizmirst smagas lietas. Ne jau to, ka vajag kultivēt naidu. Tomēr, samierināšanās ir iespējama tikai starp pusēm, kas atzīst savus, vai savu senču nodarījumus. Ja tas nenotiek, tad pastāv slēpts konflikts, un pie labas gribas (un SC šī labā griba ir) to var uzpūst liesmās.

Starp citu, es nedomāju, ka ir grūti izraisīt etniskus konfliktus arī pie mums, lai arī mēs tādi mierīgi. Kā zināms, nemierus var provocēt - cik atceros no lasītā, gan Kirgīzijā, gan Dienvidosetijā pirms nemieru sākuma vardarbību sāka nenoskaidroti cilvēki, par kuriem tā arī neviens nezina. Tāpēc, latviešiem ir jādara tāda mazliet nepierasta lieta: jāsaglabā pašcieņa un jārunā savā valodā, tai pat laikā neizrādot necieņu pret krieviem, kas negribēs runāt latviski.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Haris > Ivetas advokāts 01.12.2011 19:06
LNNK kandidāts PSRS Tautas deputāta kongresa vēlēšanās Einārs Repše vislatviskakajā Kurzemes apgabalā nesavāca pat 7% balsu pret LTF kandidātu Ivaru Ķezberu.
=================================
Labi atceros to gadījumu.

Repše pilnīgi noteikti būtu ticis ievēlēts - ja vien latvieši sev raksturīgā veidā nebūtu viens otru "prātīgi" kušinājuši un aiz stērbelēm vilkuši atpakaļ, sak', uz to Maskavu labāk sūtīsim veco komunistu Ķezberu - tas kaut ko spēs "sarunāt" (t.i., desu). Ar tiešu valodu runājošo Repši neviens runāt negribēšot, tikai sakaitināšot Maskavas varenos, utt. Un tā nu LTF "nostājās" aiz Ķezbera.

Jāsaka, ka tajos laikos, kad caurmērā visi latvieši sajuta, cik ļoti nozīmīgi ir būt vienotiem (pret krieviem), Repšes savāktās balsis PAR SPĪTI LTF nostājai bija ievērojams lielums.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

vilnis 01.12.2011 19:01
Paldies Keita.Lieliski teikts.Vēl par strēlniekiem gribu piebilst,ir zināma patiesība:ko sēsi to pļausi.Latviešu sarkanie strēlnieki un ne tikai viņi arī tie Krievijas latvieši kuri nebij karojuši 1937/38 gadā par savu naivumu ir samaksājuši pilnā mērā.Viņi vienkārši tika iznīcināti,kā ļico latišskoi nacionaļnostji.Bet ja kādu iznīcināja bija arī kādam reāli jāšauj.Tagad starp citiem arī šo šāvēju bērni un mazbērni mums pieprasa savas tiesības.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

puansons 01.12.2011 18:39
Jebkurš integrācijas plāns strādā labāk,ja ir profesionāla armija,daļa no kuras vienmēr ir gatava apšaut dumpiniekus.Šajā nolūkā arī demokrātiskās valstīs mēdz izsludināt izņēmuma stāvokli.Piemēram ASV nacionālā gvarde šad tad mēdz apšaut dumpīgus nēģerus brīžos,kad tie laupa veikalus.Pēdējā reize šķiet bija Losandželosā.Valstij jābūt gatavai spēlēt arī pēc nedemokrātiskiem spēles noteikumiem.Un nāves soda atmaiņai kara laikā nav nozīmes,jo tas neattiecas uz kara darbību.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Andis - Ivetas advokātam 01.12.2011 18:38
Interesanti, kas tad tika uzsvērts LTF laikos, ja ne latviešu valodas pārākums? LTF cīņa bija pirmkārt par latviešu valodu kā valsts valodu, tātad par tās pārākumu pār citām valodām Latvijas teritorijā. Vai tad valsts valodas statuss, Jūsuprāt, nenozīmē, ka konkrētā valoda konkrētajā teritorijā ir PĀRĀKA par visām citām?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Ivetas advokāts - Andim 01.12.2011 18:00
Tikai nevajag pasakas stāstīt. LTF laikos nekad netika uzsvērts latviešu valodas pārākums. Nekad LTF 1990. gada marta vēlēšanās neiegūtu konstitucionālo vairākumu, ja tai būtu Dzintara lozungi. LNNK kandidāts PSRS Tautas deputāta kongresa vēlēšanās Einārs Repše vislatviskakajā Kurzemes apgabalā nesavāca pat 7% balsu pret LTF kandidātu Ivaru Ķezberu. Tā kā nevajag uzdod savas iedomas par faktiem.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Illarion Girs 01.12.2011 17:58
Liels paldies par piemēru, kuras esamība ļauj domat, ka Latvijai joprojam ir izredze apskatāma nakotnē kļūt par patiešam demokrātisko valsti eiropas izprātnē, par kādu manuprāt līdz šim Latvija diemžēl nekād istenībā nav bijusi.

Komentāri rakstam parsvārā diemžēl ir par esošas latviešu etnokrātijas saglabašanu, bet ir cerība, ka vairākums lasītāju, kas nekomente, iedomasies par aprakstītiem piemeriem un apzināsies tās dzīļumu un potenciālo kopējo labumu, ja valsts politika tiktu ar tiem pārlādēta.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Andis - Ivetai Kažokai 01.12.2011 17:50
Iveta, Jūs laikam esiet par jaunu, lai atcerētos Tautas frontes laikus, bet es tiešām nevaru atrast nevienu būtisku atšķirību starp LTF lozungiem un Dombrovska 18. novembra vai Dzintara ikdienas runām. Ja mums kāds būtu teicis, ka pēc 20 gadiem mums būs kāds, kas apgalvo, ka vispār jau Latvijā labāk runāt latviski (it kā tas nebūtu pašsaprotami), mēs uz to skatītos kā jukušu. Un vainīgi tur ir pirmām un galvenām kārtām visi "politologi", kuriem vārds "nacionālisms" ir pats sliktākais iespējamais un tiesības ir tikai mazākumam. Iveta, Jūs un Jums līdzīgie un nevis kādi politiķi ir vainojami pie šodienas situācijas, jo sistemātiski un metodiski graujiet latviešu valsts un latviešu valodas pamatus.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Jaundžeikars - autorei 01.12.2011 17:39
Kāda ir sajūta, ka Tu kaut ko stāsti, skaidro, raksti, bet Tevi tikpat kā neviens pat negrib dzirdēt? Tu esi nodevējs, nepareizais, neesi par Gunāru Astru nekā dzirdējis utt. Bet, kad uz apšaubāmu (vai pareizāk sakot, nekādu)apsūdzību pamata Jaundžeikaru iemeta cietumā, tad slavēji KNAB un nesatricināmās cīnītājas par taisnību Strīķes metodes. Strīķes metodes daudz neatšķiras no Ježova- Berijas, Putina, Lindermana un Dzintara metodēm. Kas nav ar mums ir pret mums un tie ir iznīcināmi. Padomā, Iveta.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Ikars 01.12.2011 17:05
otram Ikaram, 01.12.2011 16:54.

Ja nu tiešām Jums arī tāds pats vārds, tad, lai atšķirtu savus komentārus no manējiem, varbūt parakstoties pielieciet klāt uzvārda pirmo burtu vai tamlīdzīgi.

@Keita - kā jau teicu, nevajag vainot veselas tautas par tās vadoņu/varas elites grēkiem. Tas ir vislielākais stulbums, padarīt režīmu noziegumus etniskus.
Tāpat kā stulbi ir izraut atsevišķus, ekstrēmus piemērus no konteksta un mēģināt pasniegt tos kā normu - kā piemēram, viens durns skolotājs stāstījis Lietuvas krieviem, ka zem tankiem meta līķus, tad no tā būtu jāsecina, ka visi tā dara? Viens plānprātiņš uzrakstījis rakstu, ka jāsvin 14. jūnijs, tad jāsecina, ka visi krievi tā domā? Šādus debilus ekstrēmos polus var atrast arī latviešu vidū. Tā mēs tikai arvien vairāk stigsim iekšā savstarpējā naidā un paranojā.
Un nomierinieties, protams, ka zinu, kas bija Gunārs Astra.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Ivetai Kažokai 01.12.2011 17:03
Varētu lūdzu lūgt izvērstu analīzi par laikiem, kad SC bija "nepopulistiskā līnija", salīdzinot viņu priekšvēlēšanu solījumus dažādām sociālajām grupām, balsojumus Saeimā, darbus pašvaldību pārvaldīšanā, izteikumus latviski runājošajos medijos, izteikumus krieviski "runājošajos" medijos, sākot ar SC dibināšanu līdz pat "mūsdienām". Paralēli lūdzu analizēt gan ietekmes un plūsmas Krievijā/Eiropas krievu aliansē/Krievijas attieksmi un ietekmi postpadomju telpā, gan šīs NA destruktīvās darbības?

Lūk, kad šo pētījumu veiksiet, publicēsit un ar faktiem pierādīsit, ka nudien ne "partija žuļikov i vorov" ar tās Hitlerjūgend analogu "naši", ne arī citas Krievijas organizācijas nav nekādi saistītas ne ar Latvijā iznākošo krievu presi, ne ar SC (kāpēc PBK atteicās ļaut reklamēties PCTVL?), tad es sākšu ticēt tam, ka SC nav populistiska partija, tā ir vērsta uz Latvijas labklājību utt. utjpr.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Haris 01.12.2011 16:54
Viktors uz šo māju pārcēlās pirms 40 gadiem.
====================================
"Pārcēlās uz šo māju".

Kaut vai tikai formulējums - tik "nevainīgais" formulējums - ir tik daiļrunīgs, ka, manuprāt, nekas vairs nav jāpiebilst, lai KĀRTĒJO REIZI tiktu diskvalificētas Kažokas pseidointelektuālās konstrukcijas. :)

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Ikars 01.12.2011 16:54
Igauņiem jau no pirmssākumiem tiek īstenota stingra nacionālā politika ar sevis identificēšanu kā Ziemeļeiropas sastāvdaļu un orientēšanos uz Rietumiem, nezaudējot savas nacionālās vērtības. Tur nav izvērsta igauņu vēršanās pret nacionālismu masu medijos tik plaši, kā tas notiek Latvijā (kur katra Kažoka garām nelaidīs nacionāli nosaukt par ekstrēmistu un naida kurinātāju, aicinot pakļauties, atvainoties (par ko?) utt.utjpr.
Bet krievu prese tur ir tikpat agresīva kā Latvijā. Pat agresīvāka reizēm.
Ja prastu krievu valodu, ieteiktu izlasīt "Dvulikie Impressum", ko sarakstījis viens nop izbijušiem krievu turienes žurnālistiem. Vairs neliktos, ka mediji katrs darbojas par sevi un nevis programmē sabiedrību, bet atbild tās vajadzībām.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Keita 01.12.2011 16:46
Ikars - Staļins varbūt arī bija gruzīns, bet PSRS valdošā nācija tomēr bija krievi, nevis gruzīni. Čekas virsotnēs arī bija krievi. Un nobendētie senči nav abstrakti ļautiņi no viduslaikiem, tās ir vecmāmiņas un vectētiņi, kurus mēs vēl atceramies, tie ir māsas un brāļi, kas mazi zīdaiņi būdami nomira aukstumā dēļ nepiemērota apģērba un uztura, nevis kareivji. Nobendētie seņči ir tie pretošanās kustības dalībnieki, kas cīņu turpināja arī pēc deportācijām un pat Staļina nāves.
Vai tu zini, kas ir Gunārs Astra? Protams, nē.
Nemaz nerunājot, cik dzīves tika sabendētas, kad jaunietim ar izcilām spējām neļāva mācīties augstskolā, aizstāvēt disertāciju, saņemt labu darbu - ja viņš nestājās komunistiskajā partijā, ja viņam gadījās nepareizie radi vai mājās, nedod Dievs, atrada nepareizo literatūru, ja mācījies svešvalodas. Cik daudzi no viņiem ar visu augstāko izglītību, pat sarkano diplomu, bija spiesti strādāt par šoferiem, sargiem vai lopkopjiem tikai dēļ tā, ka viņiem NEĻĀVA strādāt citur - viņus atzina par nepareiziem.
Vai zini, cik sāpīgi ir, kad atņem zemi, ko seņči ar tādām pūlēm iekopuši, kad sagrauj tēvutēvu celtās mājas, bet pretī piedāvā vien absolūti neglītu kasti, kuras funkcija - nomākt, padarīt visus vienādus, iznīcināt jebkādu radošu dzirksti vai skaistuma izpratni? Un tas - ja neaizsūta uz Sibīriju par to, ka esi budzis un asinssūcējs, nacists (jo latvietis, zemnieks). Tika iznīcināts lielisks genofonds, kurā bija gan izcilu saimniekotāju gēni, gan intelektuāļi. patiesi intelektuāļi, ne raksnieķeļi, kuru augstākais sasniegums - sacerēt slavas odu visu nāciju tēvam Staļinam.

Un cik stulbi gan apgalvot, ka vieni paši latviešu strēlnieki iznīcināja visus krievus 1917.g. Ja tā būtu - vai viņi nespētu iznīcināt visu sarkano armiju, kad tā spēra kāju pāri Latvijas robežai, nošaujot robežsargus (it kā taču nāca "lūgti" un kā draugi - aizsargāt no Vācijas)

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Keita 01.12.2011 16:32
Atvaino, bet ir absolūti pretīgi pieprasīt, lai nu visi latvieši mācās to krievu valodu, jo, tai, redz būs atrvien lielāks pieprasījums, dēļ tā, ka Latvijā ir cilvēki, kas NEGRIB runāt latviski.
Neeesmu redzējusi nevienu mēģinājumu aizvērt viņu avīzes vai TV (tikai Ušakovs un Telegraf). Un nevajag tagad SC mālēt par baltajām, nevainīgajām aitiņām. Latviešu presē viņi VARBŪT tā izskatās, bet,ja palasa www.kompromat.ru, krievvalodīgo presi, skaidri redzams, ka latviešiem stāsta vienu, krievus kūda uz ko citu. Viss šis "aizvainojums" ir to pašu PCTVL un pēcāk SC veiksmīgi stabulēta melodija, ko visdažādākajos veidos veicina visi Krievijas kapitāla atbalstītie mēdiji. Palasiet kat to pašu Vesti - par rakstā par Latvijas ražojums nevar iztikt bez indes pilieniem, veicinot dziļu un arvien noturīgāku nicinājumu pret Latviju un latviešiem. Un nevajag mesties vainot latviešus - bija 5min divās valodās, bija Diena krieviski, bija LR4, bet tur protams nav tāda ņirgāšanās par latviešiem, nav Puķina apbrīnošana, tāpēc krievi tos īpaši neuzklausīja.

Iesaku Tuvredzības koriģēšanai painteresēties par "Russkij mir", palasīt http://kavkazcenter.com/, http://demoshistoria.lv/kongresa-aktualitates/saskanota-vest... http://www.ir.lv/blogi/politika/integracija-pec-sc-notim, rūpīgi izlasīt šo: lsif.lv/files/pics/appc_petijums_new.pdf

Kāpēc jaunietim, kas prot divas svešvalodas, no kurām neviena nav krievu, jāmācās krievu valoda, ja viņš bez problēmām var doties strādāt uz jebkuru Rietumeiropas valsti, saņemt cilvēcīgu atalgojumu un neklausīties, kā savējo "mediju eksperti" un "politologi" viņu apsaukā par ekstrēmistu (pietam SC atzīstot par adekvātu, absolūti neekstrēmistisku partiju), bet krievi - par naciku/fašistu, ja šeit viņam par neadekvātu atalgojumu jāiemācās to cilvēku valoda, kam pret šo valsti un tās iedzīvotājiem nav ne mazākās cieņas, kas ņirgājas par latviešu svētkiem, himnu, karogu, izsaka domu (medijos, pieaudzis cilvēks, ne anonīms komentators), ka jāsvin 14.jūnijs un pārējās latviešu uz Sibīriju izsūtīšanas dienas/komunisma terora upuru piemiņas dienas, jo tās viņiem (krieviem) devušas patīkamu dzīves vidi.
Latvieši 20 gadus toleranti (kas prata valodu) ir runājuši krieviski ar tiem, kas latviski neprot un arī tiem, kas prot, bet "na sobačem jazike negovorit", ko tas ir devis? Krievu solās māca vēsturi mūsdienu Krievijas izpratnē, Lietuvas krievi visā nopietnībā stāsta, ka viņiem skolotājs teicis, ka barikādes un lietuviešu dzīvību zaudēšana zem tankiem bijusi provokācija - zem tankiem esot mesti līķi, lai nomelnotu PSRS.

Kāda integrācija ir iespējama, ja liela daļa šo kolonistu un viņu pēcteču vēlas dzīvot kā PSRS, piekam nevēlas uzņemties ne mazāko atbildību par savas rīcības sekām, ja Krievija ieņem kursu "pret vēstures falsifikāciju", bet dudzi atzīst - naturalizēties neiet, jo negrasās atzīt, ka Latvija bija okupēta. Un vispār - tie ir latvieši, kuriem te nepienākas nekas, viņu valsts ir nelikumīga, šajās zemēs senatnē dzīvojuši krievi, bet Ļeņins latviešiem šo zemi uzdāvinājis.

Kažokas piedāvātais variants - pazemojaties latvieši, iemācieties krievu valodu, okupācija nav bijusi, Latvija ir jauna valsts, kas radusies 1991.g., pārpratuma rezultātā, principā, budži paši vainīgi, ka viņus izsūtīja, latvieši ir fašisti, leģionāri cīnījās nevis pret PSRS agresiju un komunismu bet par Hitleru (kaut reāli tāda bija tikai Arāja brigāde), varoņi ir "atbrīvotāji, kuri ar Krievijas karogiem jāgodina 9.maijā un viņu tautas brāļiem mūžīgi mūžos jāpateicas par "atbrīvošanu", kādu pret Japānu nevērsa ASV un kādu nesaņēma tā Vācijas daļa, kas nonāca ASV un pārējo rietumvalstu ietekmē, nedz arī Itālija. Kauns latviešiem, kas negrasās godināt grūtnieču dedzinātāju vai tādu sarkanarmieti, kam visa armijošana pagāja iebrukumā Somijā.

Kažoka, vai Tu zini, kas ir Gunārs Astra?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Ikars 01.12.2011 16:02
"latvieši nekad neaizmirsīs savus krievu nobendētos senčus"

Nu lūk, šis ir destruktīvisms atkal latviešu pusē. Tikpat labi krievi, kas vēl saglabājuši atmiņas vai vecvecāku nostāstus par cara laikiem varētu teikt, ka nekad neaizmirsīs savus "latviešu (strēlnieku) nobendētos senčus Ļeņina revolūcijā".

Kad reiz cilvēki sapratīs, ka tautām nav ko vainot vienu par otru par to, ko izdarījušas nevis tautas, bet gan tās pārvaldījušie totalitārie režīmi un to vājprātīgie vadoņi? Staļins, starp citu, bija gruzīns - kāpēc tad latvieši Gruzijas atbalstam 2008. gada Krievijas iebrukuma laikā mudināja pirkt Gruzijas vīnus?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Ikars 01.12.2011 15:58
"Tāpat kā nepareizi rīkotos latvieši, vienkārši atsakoties izpalīdzēt krievu pensionāram trolejbusā tādēļ vien, ka nu nespēj viņš savu domu izteikt latviski. Slimi tas viss."
Šim es piekrītu. Bet vai tas ir arī reāls gadījums, vai Tavas fantāzijas auglis? Nē, nu var jau būt, ka ir arī tādi, nacionālos-principus-pāri-elementārai-cilvēcībai stādoši latvieši. Bet, piemēram, Tevis tik ļoti kritizēto nacionālistu partijas (joprojām īsti nesaprotu, kāpēc viņi tiek dēvēti par "radikāļiem", "naida kurinātājiem" un vēl nez kādiem, jo neredzu viņu uzstādījumos neko destruktīvu - varbūt vienīgi dažreiz nepārdomāts valodas lietojums asāk noskaņotajiem biedriem) līderis Raivis Dzintars radio stāstīja, kā reiz pats piedāvājis palīdzību krievu jauniešiem, kam bija saplīsusi automašīna, bet šie lepni atteikušies, laikam tāpēc, ka pazinuši viņu.

"Jau tagad latviešu, krievu valodai aizvien vairāk pievienojas arī angļu valoda, ko arī daudzi (šajā gadījumā - vairāk vecākas paaudzes pārstāvji) objektīvi nemāk. Kā tad sanāk: viņi arī tiek diskriminēti?"

Es domāju, ka diskriminējoši ir visi tie darba sludinājumi, kur prasītas kādas obligātas valodas zināšanas, kas nav integrāli nepieciešamas šī darba specifikai, t.sk. arī prasīt angļu valodu no vecākas paaudzes cilvēka, piemēram, darbam par skolotāju (lai gan, protams, būtu jau tikai apsveicami, ja viņš zinātu arī angļu val - varētu papildināt zināšanas no avotiem šajā valodā, sniegt skolēniem kvalitatīvākas zināšanas utt). Savukārt, ir ļoti maz darbu, kur svešvalodu zināšanas ir INTEGRĀLI nepieciešamas. Piemēram, tas ir darbs būt par tūrisma gidu - loģiski, ja esi tūristu gids, tad, vedot krievu tūristu grupu ekskursijā pa Rīgu, būs loģiski runāt krieviski. Savukārt, piemēram, veikalā pārdevējai krievu vai angļu valodas zināšanas nav INTEGRĀLI nepieciešamas, jo tā ir tikai izpatikšana krievvalodīgajam klientam (pati sacīji, ka, ja vajag var taču sarunāties kaut ar zīmju valodu - tad lūk, ja pircējs negrib vai nemāk runāt latviski, un, ja pārdevējs neprot krieviski, tad lai pircējs rāda ar zīmēm, kuru preci vēlas; nav obligāti tāpēc prasīt no pārdevēja krievu val. zināšanas, tādējādi diskriminējot krievu val. nerunājošos; tas pats ar ļoti daudzām citām profesijām, kurās svešvalodas varētu būt, augstākais, tikai kā viena no priekšrocības prasībām).

" Vienkārši tādēļ, ka tāda nu ir mūsu sabiedrības, informatīvās telpas struktūra. Vai ekonomikas struktūra."

Nē, tāda ir mūsu (latviešu) psiholoģijas struktūra. Igaunijā darba sludinājumos nu neprasa krievu valodu ne tuvu ne tādos apjomos kā šeit (vismaz 3-4 reizes retāk), igauņi arī konsekventi nerunā (nemāk?) krieviski, un vietējie krievvalodīgie to pamazām ir pieņēmuši, kaut viņu īpatsvars tur ir principā līdzīgs kā šeit (par 9% gan mazāks, bet vai nu tas būtu tas izšķirošais?). Starp citu (to es nezinu), bet vai ir vispār Igaunijā krieviskā prese un radiostacijas, tādos apjomos kā šeit?

"Latvijas nelatviešiem nav sarežģīti miermīlīgi, pragmatiski izskaidrot, kādēļ Latvijā labāk būtu viena valsts valoda."

Izklausās ļoti skaisti. Man diemžēl ir radies cits iespaids - ka tas ir ļoti sarežģīti. Bet veiksmi Tev, varbūt mēģini sākt šo ceļu - uzrakstīt šādus rakstus krievu valodā Telegrafam, vai jebkuram citam lielākam krievu medijam, kurš ņems (ja, protams, ņems) pretī?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

vilnis 01.12.2011 15:07
Nevar būt integrācija un miers uz varmācības pamatiem,latvieši nekad neaizmirsīs savus krievu nobendētos senčus.Kaut kādai taisnībai pasulē jābūt,kaut 10% no tiem kam Latvijā tik grūti un neiespējami dzīvot brīvprātīgi jādodas pāri Zilupei,tur vietas daudz.Maskavas vilciens iet 2 reiz dienā.Laimīgu ceļu.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Vilnis Gricaičuks-Puriņš 01.12.2011 15:02
Iveta, kāpēc gāja un parakstījās ir vairāki iemesli. Nav tik vienkārši. Un vairākums nekādu vēstījumu nesadzirdēja, ikdienas rūpes neļauj. Kā pats redzēju, daļu " gādīgie" onkas atveda un šā tā pamudināja parakstīties. Daži tā arī nesaprata par ko parakstījās, bet ja priekšnieks saka "nado", tad "nado".
Dažs iedomājās, ka tagad varēs vairs latviski nezināt un nerunāt, ja tas izies pilnībā cauri. Bet nekā. Vajadzēs taču zināt abas valodas. Būtībā tam būtu pat pozitīvas sekas, mudinātu aušīgos latviešu jauniešus apgūt šo no informācijas nesēja viedokļa tik bagāto valodu.
Vienīgie, kuri gāja ar jēgu un sajēgu, dīvainā kārtā atkal bija pensionāri, tie, kurus jau minēju, kuriem jau vecuma demence. Un tie tiešām tiek diskriminēti dēļ sava īpatnā stāvokļa ar valodas palīdzību.
To labi zinu, jo kā brīvprātīgais strādāju vienā no mūsu Latvijas dižpansionātiem VSAC filiālē.

Un, lai nebūtu mēs varza, lielākajā daļā, ir jārīkojas skaidri, racionāli, taisnīgi. Tā, lai diskriminācija tiktu novērta un tiešām sāktu pilnvidoties pastāvošās valsts nācija.

Un ir gana liela daļa gan exkolonistu, gan vietējo, kuri vēlas šādu skaidru risinājumu un lietu tiesisku sakārtošanu.

Un es neesmu no malas skatītājs esmu dziļi presoniski tajā iekšā visdažādākos veidos. Tāpēc arī tā rakstu :)

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Iveta Kažoka 01.12.2011 14:37
vilnim,

"Mājā dzīvoja mūsu sencīši, dzīvoja, nevienu neaiztika. Tad uzklupa laupītāju banda, kura padarīja mūsu sencīšu māju par savu "pritonu". Dazādos veidos saaicināja gan mau..s, gan kalpus un palakpiņus no savas "rodņas" puses. Bet laiks gāja, un mūsu senču mājās uzaugām mēs un uzauga arī mau.u bērni, laupītāju pakalpiņu un sulaiņu no to rodņas puses bērni."

Lūk, tieši tā arī ir vēsts, ko Latvijas nelatvieši sadzird Latvijas politiķu vēstījumos - integrācijas pamatnostādnēs u.tml. Tas arī iemesls, kādēļ tik daudzi aizgāja parakstīties bezjēdzīgam referendumam.

Mums vairāk nekā puse iedzīvotāju, saskaņā ar definīciju, ir vai nu paši šī "varza", vai tās pēcnācēji, ģimenes locekļi (apprecējušies, šķīrušies, kļuvuši par vecvecākiem savas meitas/dēla bērnam, kas piedzimis savienībā ar "varzas"pārstāvi u.tml.)

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Vilnis Gricaičuks-Puriņš 01.12.2011 14:35
P.S.

"..iedomājieties, ka esat Latvijas pilsonis, kura senči ir krievi. Kā ir: jūs lasītu tālāk? Vai jūtaties uzrunāts?"

Redz, skatot no latvieša vairakās paaudzēs puses, skatu, ka 1918. gadā tauta ne velna neizveidoja. To izveidoja saujiņa apsviedīgu darboņu. Tauta drīzāk veica savu pārcilvēcisko un upuriem bagāto darbu 1919. gadā, par ko tad arī tika uzsliets Brīvības piemineklis, nevis 18. novembrim, bet gan 22. jūnijam un nevis 1918. bet i919. gada tautas veikumam, kurš notika ne tikai bez dižas 1918. gada 18. novembrī proklamētās valsts pagaidu valdniekiem, bet pat pretēji to gribai un darbībai.

Tāpēc, protams mani, latvieti ar labu vēsturisko atmiņu minētais citāts rakstā nepatīkami aizskar un apvaino.

Un tāpat ir no manas sievas puses, kas ir ukraiņu etniskas izcelsmes, un pieskaitāma koloniālās minoritātes atvasei. Un kura ir ne mazāk latviska kā es, gan vēsturiskajā mūsu nācijas un valsts izpratnē, gan arī rīcībā. Un arī šajā gadījumā reakcija ir līdzvērtīga.

Lietas jārisina taisnīgi, bez diskriminācijas, bez nievāšanas, bet ar stingru attieksmi pret neliešiem, laupītājiem un nelojāliem valsts iedzīvotājiem.

Un nav tam nekādu etnsiku pretimstāvēšanas sakņu. Problēma ir vien 4. maija režīma, kliķu režīma politikā, kura ir valsti un nāciju ārdoša un savu nelietīgo darbu labi algojoša daž ne dažādos veidos.

P.P.S. Mans uzvārds, kuru tagad nesu ir labs paraugs valstiskās un nācijas, latviešu integrācijai :)

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Iveta Kažoka 01.12.2011 14:29
k99,

Es teiktu, ka pagales ugunskurā met Nacionālā apvienība un Lindermaņa grupa. Tāpat kā Vienotībai un ZRP pietrūkst drosmes skaidri iestāties pret NA mestajām pagalēm (turklāt V idejiski dreifē aizvien tuvāk NA), tā arī SC pietrūkst drosmes turēties pie savas nepopulistiskās līnijas. Abām - viena un tā pati motivācija, proti, bailes, ka vēlētāji pārplūdīs pie konkurentiem. Valstiska domāšana pazūd emocijās un bailēs.



Diesel,
Nav problēmas ar latviešu valodu. Latvijas nelatviešiem nav sarežģīti miermīlīgi, pragmatiski izskaidrot, kādēļ Latvijā labāk būtu viena valsts valoda. Neņemot pašas augstākās notis par nacionālo izdzīvošanu, dibināšanas idejām u.tml. Pie reizes jāpasaka, ka nav nekādas problēmas, ja Latvijas krievi vai ukraiņi savstarpēji sazināsies arī krieviski, turpinās iznākt krievu masu mediji, Latvijas autoru literatūra arī krievu valodā. Tā, lai nejūtas apdraudēti ne tikai latvieši, bet arī citi. Šīs nav nesamierināmas intereses, tās nevar izteikt tik primitīvi kā cīņu starp latvisko identitāti un nelatviešu identitāti. Pieņemu, ka mana un Jūsu izpratne par to, ko nozīmē un ko nenozīmē "latviska vide" taču arī izšķirtos.

Referendums jau nav par Satversmes grozīšanu ar divām valsts valodām, tas tīri skaitliski nav iespējams - tas ir referendums, lai paustu protestu.



Ar stāžu,
neesmu pārliecināta, ka attieksme pret Putina Krieviju ir daļa no izskaidrojuma. Esmu ārkārtīgi kritiski noskaņota pret Putina režīmu, ko nekad neesmu slēpusi. Vienlaikus man ik pa laikam šķiet, ka Latvijas lielākie nacionālisti uz šo režīmu skatās pat kā uz ko patīkamu - ir taču tajā kaut kas ulmanisks...


Ikar,
Jā, šādus stāstus esmu dzirdējusi gan no latviešiem, gan no krieviem. Tas, kā visbiežāk šādās situācijās trūkst - elementāras cilvēcības, spējas iejusties otra cilvēka ādā. Ja es redzu, ka cilvēks mokās ar latviešu valodu, nu nav man grūti izskaidrot savu domu arī krieviski. Attiecībā uz mani vairāki krievu žurnālisti runājas latviski, jo viņu latviešu valoda ir labāka, nekā mana krievu valoda - man vieglāk savu domu izklāstīt latviski.

Galu galā pat ārzemēs situācijās, kur neviens neprot pat angļu valodu, ir taču iespējams sazināties. Tā ir mūsu pašu izvēle: vai saasinam valodas jautājumu līdz personisku emociju līmeni vai tā nedarām. Tevis minētie cilvēki rīkojas nepareizi. Tāpat kā nepareizi rīkotos latvieši, vienkārši atsakoties izpalīdzēt krievu pensionāram trolejbusā tādēļ vien, ka nu nespēj viņš savu domu izteikt latviski. Slimi tas viss.

Aizvien vairāk krievu jauniešu JAU runā latviski labāk nekā latvieši - krieviski. Viņi pat māk latviski pareizi rakstīt (aizvien grūtāk atrast kādu latvieti, kas varētu pareizā krievu valodā uzrakstīt jebkādu tekstu). Tas viss JAU notiek. Bet vēl ilgi būs tā, ka krievu valoda Latvijā daudzās nodarbēs būs ja ne objektīva nepieciešamība, tad vismaz būtisks bonuss darbinieka kvalifikācijā. Vienkārši tādēļ, ka tāda nu ir mūsu sabiedrības, informatīvās telpas struktūra. Vai ekonomikas struktūra. Jau tagad latviešu, krievu valodai aizvien vairāk pievienojas arī angļu valoda, ko arī daudzi (šajā gadījumā - vairāk vecākas paaudzes pārstāvji) objektīvi nemāk. Kā tad sanāk: viņi arī tiek diskriminēti?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Kalvis 01.12.2011 14:29
Ikaram piekrītu tanī ziņā, ka krievu valodu varam labprāt mācīties un lietot, ja to vajag darba pienākumu veikšanai, lai saprastos ar ārzemniekiem, iepazītu krievu literatūru vai kultūru. Bet to būtu nepareizi izmantot, lai sazinātos ar mūsu pašu līdzpilsoņiem.

Fakts, ka vienas valsts iedzīvotāji nespēj saprasties vienā valodā, varbūt bija OK agrākajos gadsimtos. Mūsdienās kvalitatīvai līdzdalībai demokrātiskos procesos ir ļoti vēlama kopīga valoda - un Beļģijas negatīvā pieredze valdības veidošanā apliecina, ka pat ļoti tolerantās sabiedrībās demokrātiskai līdzdalībai noder viena kopīga valoda. Nevis franči/valoņi, kuri principa pēc nemācās holandiski, un flāmi, kuri principa pēc nerunā franciski.

Manuprāt, Iveta tiešām ir mēģinājusi godprātīgi saprast, kas notiek nacionālajā politikā. No otras puses - šķiet, ka ir jāietur pauze, jāpagaida kāds pusgads - kamēr notiek visi iespējamie referendumi; kamēr Lindermana fani saprot, ka šādā veidā - ar ultimātiem, nekādus risinājumus panākt nav iespējams.

Starp citu, Izraēlā ir tāds padomju izcelsmes politiķis Avigdors Libermans (kura vārdu vienā forumā amizanti sajauca ar Lindermanu), un kuram ir visnotaļ eksotiski uzskati nacionālajos jautājumos. Sk. partijas "Наш дом Израиль" videoklipu - http://youtu.be/zapxval78gg . Visi tie paši lozungi kas pie mums - "bez lojalitātes nav pilsonības", "valsts ienaidnieki mūsu deputātu vidū", utml. Savā ziņā līdzīgi rīdīšanas kampaņai pret NA.

Kamēr runā visi šie Lindermaņi un Libermaņi, tikmēr mūzas klusē. Un ja neklusē, tad neviens viņas nedzird.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Vilnis Gricaičuks-Puriņš 01.12.2011 14:23
Gluži tik idilliski viss nenotika. Pat alegoriski.

Mājā dzīvoja mūsu sencīši, dzīvoja, nevienu neaiztika. Tad uzklupa laupītāju banda, kura padarīja mūsu sencīšu māju par savu "pritonu". Dazādos veidos saaicināja gan mau..s, gan kalpus un palakpiņus no savas "rodņas" puses. Bet laiks gāja, un mūsu senču mājās uzaugām mēs un uzauga arī mau.u bērni, laupītāju pakalpiņu un sulaiņu no to rodņas puses bērni.

Un lietas sagrozījās tā, ka laupītājiem bija jāaiziet. Bet visa "pritona" varza palika.

Starptautiski šo varzu dēvē par kolonistiem, bet pēc okupupācijas beigām, par koloniālo minoritati no okupācijas un aneksijas atbrīvotajā, neatkarīgajā valstī.

Un šādu kolonistu iepludināšanu gan virtuālā mājā, pārvēršot par pritonu, gan arī okupētajā valstī starptautiski pieņemts uzskatīt par nelikumu. Un šo varzu, kolonistus, pēc laupītāju-okupantu promiesanas nesauc par nesaimniekiem-nepilsoņiem. Un tas starptautiskai sabiedrībai joprojām nav īsti skaidrs, kāpēc kas tāds jāievieš. Vai tas kaut kāds Stokholmas sindoms, vai kāda cita psiholoģiska trauma, kāpēc kas tāds ticis ieviests.

Bet nu labi. Ir ši varza, kur ir dažādi cilvēki, un sie cilvēki vairumā gadījumu nav ne tuvu bijuši laupītāju biedri. Bet ļāvušies vieglas dzīves aicinājumam. Tāpat arī viņu bērni, kuri jau te sadzimuši nu galīgi, kā saka koloniālās minoritātes pārstāvji,- 'ne pričom'.

Ko mums māca starptautiskā prakse. Vai ir bijuši, kaut attāli līdzīgi gadījumi, un kā ar tiem tikuši galā. Jā ir bijuši un jēdziens - koloniālā minoritāte nav manis dzemdināts. Piemēram DĀR bija līdzīga situācija un milzums nelikumīgu kolonistu, milzīga koloniālā minoritāte, kuras daļa bija nelojāla.

Ko tad darīja. Izveidoja un ieviesa likumu par koloniālo minoritāti. Noteica lojalitātes kritērijus. Latvijas gadījumā pietiktu ar trim,- Attieksme pret valsts (mājas) valodu, vēsturisko kultūru(valodas prasme, pielietošana; attieksme pret likumiem un likumpamatotajiem aktiem; un sevis personiskā, publiskā pozicionēšana ar Latviju, tas tautu, atsakoties no okupantu simbolikas (PSRS un KF, kā starptautiski atzīta,arī ANO, Krievijas Impērijas turpinājuma).

Un pēc šiem kritērijiem iespējams īsā laikā dempontēt nejēdzīgo nepilsoņu institūciju un sadlīt iebraukušos, ienākušos trijās grupās. Lielākā kā domāju, būtu tie, kuri kļūtu par pilsoņiem un lieliski iekļautos latviešos, integrētos, saglabājot kā arī citas latviešu etniskās vienības, tautas, savu identitāti, vai dažkārt arī nē/ Otra arī samērā liela grupa, kas kosmopolītiski noskaņota, un kuriem roģina tur, kur pilns vēders, kļūtu par svešajiem, iekļaujoties šajā starptautiski saprotamajā institūcijā, kuras dalībnieki dzīvo, strādā, maksā nodokļus, bauda dažādas privilēģijas, kā pensiju un pabalstus, bet vienlaikus neintegrējas, nekļūst par valsts tautas daļu.Un beidzamā grupa, kura nav liela, ir nelojālie kolonisti, kuri dažādu iemeslu dēļ nav lojāli ne pret neatkarību atguvušo valsti, ne tautu, ne likumiem un likumpamatotajiem aktiem. Nievājoši izturas pret tautas kultūru, vēsturi, valodu un pozicionē sevi publiski ar valsti okupējušiem spēkiem, laupītājiem, tādējādi kļūstot par repatriējamajiem.

Protams niansēs lietas nav tik vienkāršas, bet taisnīgumam ir jābūt. Un ne tikai pret nama iedzīvotājiem, kurus aplaupīja un kuru namā iemitināja milzīgu varzu. Bet arī taisnīgumam pret tiem no šis varzas, kuri lieliski saprot notikušā netaisnīgumu un vēlas to ar savu godīgu dzīvi līdzināt kā nebijušu un kuriem to nelojālo iznireļu un laupītāju līdzskrējēju banda neļauj. Un kuri līdz ar to tiek nomelnoti un " bāzti vienā katlā" ar šiem neliesiem, kad tiek vērtēti exkoloniti kopumā.

"sādai vienkāršai tiesiskai pieejai ir jābūt integrācijas procesa kodolā. Pretejā gadījumā notisks tas, kas jau notiek. Godīgie, godprātīgie, gan nama iedzīvotāji, gan ienākušie mūk prom. Negodīgie iedzīvotāji un laupītāju bandas dalībnieki arvien pārmāc namu, valsti. Negodīgie iedzīvotāji spekulē uz laupītāju aktivitātēm izsitot sev personisku labumu, un tieši to pašu dara arī laupītāju pabiras.

Un kamēr tas tiks ļauts un pieļauts, nekāda inetgrācija nevarēs veikties un valstij nebūs savas vienotas nācijas.

P.S. iedomāju, ka tiks pieminēti, oponējot vecīši, kuri nevar iemācīties valodu un kuri diži vairs neko nesaprot. Tā ir īpaša kategorija, vecuma demence un citas garīga rakstura problēmas protams nav par iemeslu repatriācijai. Tā ir atsevišķa programma, kas palīdz strādāt ar šo grupu. Un kura pašlaik tiek diskriminēta, jo tiešām fiziski nespēj izmantot valsts valodu, un ir diskriminēti attiecībās ar valsts pārstāvniecību, nespējot ne finansiāli, ne kā citādi normāli sazināties ar varu, lai kārtotu savas civīlās lietas.

Tāda situācija, tādi risinājumi. Pārējais ir vien neauglīgas pļāpas, kas savu neauglīgumu un diskriminējošo netaisnību pret godīgiem cilvēkiem ir pierādījusi 20 gadu laikā.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

ss 01.12.2011 14:09
Ja man būtu laiks, es lasītu šos palagus, bet laika nav tāpēc tikai viena piezīme: divvalodīga sabiedrība ir sabiedrības nāve. Nekāda sadarbība divvalodīgā sabiedrībā praktiski nav iespējama un nekur pasaulē nav novērojama (daži varbūt piesauks Šveici, taču paprasiet pašiem Šveiciešiem kādas ir to identitātes...). Tāpēc principā jautājums par identitāti = jautājums par valodu. Ja integrācijas politikas mērķis nav tikai latviski runājoša sabiedrība - tas nestrādās. Parejais viss ir līdzekļi.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Labais 01.12.2011 13:59
Loti ariskiga analize, ne pec butibas. Tur jau ta lieta, ka mums visiem tiesi nav kopigas intereses rupeties par so maju, un ari citas atshkiribas ir dramatiskas. Nav ko malet acis - jaskatas istenibai acis un janem vera integrejamo speka distance - tikai no augsas, ar speku un bez bla bla bla un dialogiem. Tad viss bus OK.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

P.s. 01.12.2011 13:14
Starp citu, kāpēc Tu piemini tikai nacionālos politiķus, kas Tevi satraucot, jo no "pragmatiskiem" kļuvuši daudz nacionālistiskāki, bet kāpēc nemaz neuztraucies par Ušakova izgājienu ar parakstīšanos par referendumu?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Ikars 01.12.2011 12:50
"Šādos mirkļos viss pārējais kļūst nosacīts – mēs gluži labi saprotamies (vienalga: latviski, krieviski vai žestu valodā)."

Diemžēl no sadzīves pieredzes tā vis nav. Nosaukšu tikai pāris piemērus, kas tikai pēdējo dažu mēnešu laikā man gadījušies.

Pie durvīm nesen piezvanīja 2 Jehovas liecinieces - tātad cilvēki, kas, viņu pašu izpratnē, dara svētu darbu - izplata Dieva vārdu, ir gatavas tā dēļ zvanīt pie durvīm, runāties ar svešiem cilvēkiem, utt, bet... kā izrādās, NAV gatavas runāt latviešu valodā!
Viņas iesāka sarunu krieviski, piedāvāja pastāstīt par Dievu, Bībeli, tad es kaut ko atbildēju latviski, nākamais sekoja jautājums: Vai jūs runājat krieviski? Es: Nē. Viņas (diezgan neizpratnes pilnā un pat drusku aizvainotā, pratinošā tonī): "Un kāpēc?" Atbildēju, ka nesaprotu (jo nesaprotu arī). Izskatījās, ka viņām pārgāja visa vēlme "izplatīt Dieva vēsti" man, krievu valodā nerunājošajam.

Cits gadījums. Saņēmu paziņojumu no kompānijas "Post Service", bija jāzvana, lai vienotos par vēstules piegādi. Zvanu, atbild krieviski. Jautāju, vai varētu sarunāties latviski. Mirklis klusuma un tiek nomesta klausule.

Vēl viens gadījums. Sazvanu santehniķi. Šis neprot latviski, es neprotu krieviski. Ar pūlēm kaut kā sarunājām laiku, kad šis ieradīsies. Laikā neierodas. Zvanu atkal, vairs neceļ klausuli. Domāju, ka atkal tieši valodas dēļ.

Cits gadījums, ko stāstīja paziņa - nesen viņu veikalā esot izlamājusi un kauninājusi kāda cita pircēja, krieviete - par to, ka viņa kaut ko prasījusi krieviski, bet arī mana paziņa, kura, tāpat kā es, nesaprot krieviski nemaz, nepratusi atbildēt.

Es varētu turpināt un turpināt ar šādiem gadījumiem, bet es ceru, ka secinājums ir skaidri saprotams - daudziem krieviem (tieši krieviem tas ir izteikts vairāk nekā latviešiem) NAV vienalga, kādā valodā runā, viņi cenšas uzspiest, lai saruna notiktu krieviski un pretējā gadījumā nekomunicē, apvainojas. Latvieši ir daudz biklāki un "pieklājīgāki" pēc rakstura, viņi bieži uzreiz pārslēdzas uz krievu valodu.

Šādi gadījumi, kad pat ar mani KĀ AR KLIENTU, vai kā ar potenciālu "ticībai pievēršamo" nerunā manā dzimtajā valodā, MAN LIEK JUSTIES DISKRIMINĒTAM SAVĀ DZIMTAJĀ ZEMĒ. Nemaz nerunājot par tiem simtiem darba iespēju, kas man iet garām, jo prasībās ir neiztrūkstošā obligātā "krievu valoda".

Un es neesmu kaut kāds dīvains unikums. Starp maniem gados jaunajiem paziņām ir daudz cilvēku, kuri nepārvalda krievu valodu, vai pārvalda to vāji. Nesen Kursītis TV ēterā sacīja, ka 2/3 latviešu jauniešu neprot krievu valodu - gan jau viņam ir dati, uz ko tas balstīts.

Tad ko mums darīt, kā atrisināt šo valodas problēmu? Piekrītu, ka štrunts par kultūru, jo tā ir līdzīga visiem šeit dzīvojošajiem, bet ko darīt ar valodas problēmu (jo tā ir problēma, gan sadzīvē, gan darba tirgū).

Vai Iveta, Tu piekrīti Lindermaņa uzstādījumam, ka visiem šeit dzīvojošajiem jāiemācās abas valodas?

Tādā gadījumā man (kā cilvēkam, kam "nav ķēriens" uz svešvalodu apguvi) rodas jautājums - kāpēc man mācīties krievu valodu, nevis labāk braukt prom uz Lielbritāniju, jo angļu valodu pārvaldu? Kāpēc palikt ekonomiski neattīstītā nostūrī un vēl tamdēļ mācīties svešu valodu? Protams, draugi, paziņas, ierastā vide ir būtiski faktori, bet iespēja sazināties dzimtajā valodā IR VĒL VIENS TIKPAT BŪTISKS FAKTORS, kāpēc vispār palikt dzimtajā zemē. Ja šo faktoru noņem nost ar šādu "Lindermaņa doktrīnu", tad daudziem latviešu jauniešiem, tiks noņemts nost ļoti būtisks viens no nedaudzajiem atlikušajiem motivatoriem palikt Latvijā.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Ar stāžu 01.12.2011 12:31
Politikai ar realitāti un formālo loģiku ir pavisam maz sakars. Visu nosaka mode. Šobrīd pasaulē un līdz ar to arī Latvijā modē ir nopelt un nosodīt Krieviju, kurā atgriežas Putins. Var mēģināt nodalīt Putina Krieviju no krieviem kā etniskas kopienas, bet to var darīt tā teikt plašākai publikai. Faktiski modē ir pretkrievisms un mūsu amēbveidīgie politiķi to nevar nesajust. Tad nu cenšas kā var izsists kādu kapitāliņu no tā visa.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Diesel 01.12.2011 12:25
Tas viss ir skaisti. Jautājums - KO DARĪT? Vai arī - VARBŪT NEKO NEVAJAG DARĪT? Var kritizēt līdzšinējo politiku un nostādnes, taču beigās viss nonāk līdz jautājumam, ka es kā latvietis saprotamu iemelsu dēļ gribu runāt latviski. Kur šeit ir problēma? Ja problēmas nav, tad par ko mēs satraucamies, diskutējam, minam piemērus par mājam u.tml.

Jautājums "kā jutīsies persona X" ir nekorekts savā būtībā. La latvieši vēls runāt latviski un dzīvot latviskā vidē, bet krievvalodīgie - runāt krieviski un dzīvot krieviskā vidē, tad ir skaidrs, ka šīs vēlmes vienlaikus nav iespējams nodrošināt, Kādam jāpiekāpjas. Kuram? Un te nu Latvijas valsts Satversme, dibināšanas ideja un 20. gs. vēsturiskie procesi.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

k99 01.12.2011 11:31
Nu viens jau ir tas, ka tomēr SC kā Kremļa pirksts visā tai ugunskurā met pagales. Un es teiktu, nesalīdzināmi vairāk nekā VL, kuri pataisīti par radikāļiem.

Otrkārt, piekrītu, ka valdībai BŪTU jākomentē notiekošais un jārunā ar visiem, un tas, ka viņi to nedara, ir Dombura vārdiem runājot "mīzēju taktika". Jo es pieņemu, ka ikdienas konflikti kaut vai tās pašas valodas dēļ sāks notikt, un arī tiks provocēti (raz už takaja pjanka pošla... ). Nu un labuma no tā nebūs nevienam kā tikai lielajam lācim austrumos.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

fzss 01.12.2011 10:50
... un tad ieradās mankurtējies žīds...

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

ES 01.12.2011 09:26
Nu, kā lai atkal neatceras I.Ziedoņa savulaik uzdoto jautājumu: "Kas tad īsti ir tas latviskums?" Vai tāda monolatviska kultūra maz pastāv? Labi, "Iļģi" varētu tādi būt, bet vai visi ir tādi viņu fani? Vai tas, ko mēs uzskatām par latvisko, maz ir latvisks? Vai tad, kad krievvalodīgie kopā ar mums dziedās "Pie dzintara jūras" (vācu šlāgeris ar latviešu tekstu), viņi būs gana integrējušies? No "lielo māju" (ļoti veiksmīga alegorija, starp citu!) puses raugoties, mūsu mazā dzīvoklīša kašķi pat lāga nav izprotami. Par ko cepaties, mīlīši? Vai krievi ir tie, kuru vainas dēļ latviešiem jauns Šekspīrs nav dzimis?

Citi autora darbi