Atslēgvārdi:
Laikaskopos:

Aborts ir sievietes tiesības! 159

Aborti ir sāpīga tēma. Un es saprotu, kādēļ tik daudzas sabiedrībā populāras sievietes un māmiņas ir iesaistījušās akcijā 'Par dzīvību'. Tā ir pūkaina, skaista tēma - pateikt skaļi visai sabiedrībai - mēs atbalstām dzīvību no ieņemšanas brīža.

Iesaki citiem:

Mēs atbalstām sievietes, kuras ir pieņēmušas smagus dzīves lēmumus un pasakām, ka sniegsim vismaz morālu atbalstu arī kādu laiku uz priekšu.Tikmēr, cītīgi strādājot Demogrāfijas komisijā, pamazām uz priekšu tiek virzīti likuma grozījumi, kas noteiks, ka "bērnam ir tiesības uz dzīvību kopš ieņemšanas brīža". Skan skaisti, tomēr ko tas nozīmē?
Realitātē tas nozīmē avārijas kontracepcijas, mākslīgās apaugļošanas programmu neauglīgiem pāriem un abortu aizliegumu.

Kurš būs tas, kurš piecelsies un pateiks, ka neatbalsta dzīvību? Kurš būs tas vai drīzāk tā, kura piecelsies un pateiks - es izdarīju abortu un to nenožēloju?Tādēļ šī ir lieliska kampaņa no PR viedokļa - nebūs neviena, kas pateiks, ka šiem cilvēkiem nav taisnība, lai gan ne viena vien sieviete un vīrietis to nodomās.

Tas, ko es nevaru saprast, ir - kāda šiem cilvēkiem ir darīšana gan citu sieviešu pieņemtajiem lēmumiem? Kāpēc sievietēm, kuras atbalsta kampaņu, ienāca prātā, ka viņām ir tiesības noteikt, kas notiek manā vai jebkuras citas sievietes dzemdē!? Jā, viņām ir skaidra pārliecība, ka viņas abortu neveiks. Lieliski! Tā ir Jūsu izvēle, tomēr ļaujiet pārējām sievietēm paturēt savējo!

Man arī ir divi bērni (pieminu to tikai tādēļ, lai izvairītos no komentāriem, kas apgalvo, ka tikai mātēm ir tiesības izteikties) un mana sirds lūst, iedomājoties, kā būtu tad, ja man viņu nebūtu. Tomēr tā vēl joprojām bija mana izvēle - kādā vecumā, kad un kā laist pasaulē jaunu dzīvību, par kuru esmu gatava uzņemties pilnu atbildību. Un es gribu, lai man paliek iespēja veikt abortu, jo es nezinu, kādās situācijās es savā dzīvē nonākšu nākotnē. Vai, nedod Dievs, manas meitas.

Katrs izdarītais aborts ir īpašs stāsts, kuram nav vietas vienkāršā statistikā. Tas ir kā zebras muguras krāsojums - tikai no malas šķiet, ka visas zebras ir vienādas, tomēr, palūkojoties tuvāk, kļūst skaidrs, ka tās ir dažādas. Tāpat aborta iemesli ir dažādi un katrs ar savu stāstu.Iedomājieties situāciju - Jūs variet sniegt tikai vienu iespēju veikt abortu, izvēloties starp grūtnieci, kas slima ar HIV, 12 gadus vecu meiteni, 48 gadus vecu sievieti, kas tikusi izvarota un sievieti, kura vēlas iegūt savu doktora grādu. Kuru Jūs izvēlēsieties? Kura ir pelnījusi? Jebkurš iemesls aborta veikšanai ir leģitīms, tā ir sievietes izvēle.

Tas, kas parasti satrauc mani pie šādiem likumprojektiem un tas ir jautājums, kurš būtu jāuzdod katram - kurš izkritīs caur šo režģi? Jā, ir jādomā, kā samazināt abortu skaitu Latvijā. Tomēr situācijas ir dažādas. Tādēļ, lai sakairinātu sabiedrības morāles apziņu, ne velti tiek uzsvērts, ka tās, kuras izdara abortu, ir amorālas darbaholiķes, sievietes, kuras nesaprot, ko dara un vēlāk to nožēlos, vai arī tās, kuras abortu izmanto kā kontracepcijas metodi – morāli pagrimušās. Tomēr tās nav vienīgās sievietes, kuras nonāk līdz izvēlei izdarīt abortu. Es vēlos Jums pastāstīt par vairākām grupām, starp kurām var nonākt ikviena sieviete vai viņas meita.

1. Samazināt abortu skaitu var, stāstot par kontracepciju jau no agra vecuma, neaizmirstot stāstīt par atbildīgu dzimumdzīvi un arī alternatīvām, piemēram, gaidīšanu līdz kāzām. Padarot kontracepciju pieejamu jauniešiem. Tas ļaus samazināt abortu skaitu agrā vecumā, kad tas ir neveiksmīgu izvēļu, alkohola lietošanas, neuzticamu, pārgalvīgu partneru izvēles rezultāts. Un te ir atšķirība starp mani un ‘Par dzīvību’ aktīvistiem. Viņiem patiesībā ir viena vērtība un tas ir embrijs. Mana vērtība ir sieviete, kura ir palikusi stāvoklī 16, 18, 20 gadu vecumā, kura vēl nav paspējusi pabeigt augstskolu, nav finansiāli nostiprinājusies un kurai nav uzticama partnera. Lai kādu morālu atbalstu viņai sniegtu, viņas tālākā dzīve būs ar daudz mazākām iespējām, kā tām jaunajām sievietēm, kuras nav pieļāvušas kļūdu kontracepcijā, kļuvušas par negodīga partnera upuriem vai iekļāvušās nelaimīgajā pāris % statistikā, kad kontracepcija nav efektīva.

2. ''Par dzīvību'' nākotnes vīzijā sievietei aborta pieņemšanas lēmumā būs jāiesaista arī tēvs. Ja ģimenē ir veselīgas attiecības, tas tāpat tiek darīts, un, ja netiek, tas nozīmē, ka tā visdrīzāk ir neuzticama partnera vaina. Sieviete šeit tiek nostādīta arhaiskā padotās lomā, kurā, lai izdarītu izvēli par savu ķermeni, lēmuma pieņemšanā ir jāiesaista tēvs. Cik daudz ģimeņu, kurās tēvs pēc bērna dzimšanas ģimeni pamet, Jūs ziniet? Es zinu vairākas. Un, lai cik ļoti viņš sākumā bērnu grib un spēj pierunāt sievieti, tas ir viņas lēmums, jo vienmēr ir jābūt gatavai, ka bērnu nāksies audzināt vienai. Un ko darīt izvarošanas upuriem? Vai arī viņām būs jāmeklē tēvs?

3. Ģenētiskās saslimšanas ir vēl viena ļoti smaga tēma. Sievietes dzemdē arvien vēlākā vecumā, kas ir normāli, tomēr nereti nozīmē arī lielāku statistisku iespējamību ģenētiskām novirzēm. Šodien sievietei ir iespējams izdarīt izvēli - vai dzemdēt bērnu ar Dauna sindromu, sirds slimībām, slimībām, kuras bērnam nozīmēs nevis pilnvērtīgu dzīvi, bet neilgu dzīvi, kas pilna ciešanu un sāpju. Pēc sieviešu personīgajiem stāstiem mēs redzam, ka šāda bērna radīšana ir milzīgs slogs ģimenes dzīvei, kas nereti pajūk, tāpat tas pilnībā izslēdz iespēju turpināt strādāt vai studēt. Tai ir jābūt sievietes izvēlei - vai dzemdēt un upurēt savu dzīvi, vai tomēr to nedarīt. Jo ne jau 'Par dzīvību' aktīvistes pēc tam uzņemsies atbildību par bērnu.

4. Sievietes ir veikušas abortus un turpinās to darīt, lai kāda būtu valsts politika un kā kādam gribētos tēlot, ka kādreiz ir pastāvējusi tikumīga un šķīsta sabiedrība, kurā ar seksu nodarbojas bērnu radīšanai un visi dzīvo laimīgās, tradicionālās ģimenēs līdz nāve viņus šķir. Kamēr ‘Par dzīvību’ aktīvisti uztraucas par embriju, es uztraucos par tām sievietēm, kuras nevarēs atļauties aizbraukt izdarīt abortu ārvalstīs, kad to aizliegs Latvijā. Viņas ies pie kaktu dakteriem un mirs.

Protams, vienmēr aktuāls ir arī uzskats, ka aborts ir pieļaujams tad, ja notikusi izvarošana, incests vai ir drauds dzīvībai. Tomēr abortus nedrīkst kategorizēt. Sirdi plosoša augļa anomālija. Pusaudze, kura nezināja, ka tā var palikt stāvoklī. Nabadzīga mamma, kura nevēlas trešo bērnu. Prezervatīvs, kurš saplīsa. Šie stereotipi rodas, jo mēs vēlamies uzlikt abortam seju, tomēr tas nav iespējams.

Nekad nebūs pietiekoši daudz sieviešu, kas stāstīs savus stāstus par iemesliem, kāpēc izvēlējās abortu, jo tas būs viens no smagākajiem pieņemtajiem lēmumiem viņu dzīvēs. Ir vienmēr jāatceras, ka tu neko nezini par otra cilvēka dzīvi - tā šķiet tik vienkārša tikai no malas.Biedrības mājas lapā lasām, ka pat tad, ja sieviete nevēlēsies šo bērnu (kad aborts būs aizliegts), vienmēr būs iespēja to izvietot bērnu namā. Jo kādam šķiet, ka tas sievietei būs mazāk traumatiski. Un es domāju, tas stāsta stāstu par to, kas asociācijas Ģimene aktīvistiem ir vissvarīgākais. Ne jau sieviete – viņas dzīve un veselība. Ne jau iespēja bērnam būt gaidītam, augt laimīgā ģimenē kopā ar mīlošiem vecākiem, kuriem nav jānožēlo šis lēmums. Lai jau bērns tiek izmests miskastē, paliek bērnunamā vai aug ģimenē, kur viņš ir lieks un nemīlēts - viņu prioritāte ir embrijs. Tas, kas notiks pēc tam, jau vairs nav svarīgi. Kā gan šī var saukties akcija ''Par dzīvību''?

Tas, kas ir jādara sievietēm, kuras nevēlas, lai kristīgie radikāļi noteiktu, ko viņas drīkst vai nedrīkst darīt ar savu ķermeni ir – neklusēt. Nebaidīties un neklusēt. Jā, pateikt, ka atbalsti abortus šķiet nežēlīgi. Bet tu jau neatbalsti abortus, tu atbalsti izvēli un dzīvi. Nevis dzīvību piespiedu kārtā lai tur vai kas. Un no tā nav jākaunas.

P.S. Kopumā visa šī jezga ar abortu aizliegumu iet lieliskā sazobē ar VL centieniem uzlabot demogrāfiju Latvijā. Sieviete viņu skatījumā ir dzemdēšanas mašīna, subjekts, kurš ir radīts jaunu, šķīstu latviešu dzemdināšanai tad, kad vīrs to atļaus. Mani pazemo tas, ka kāds uz sievietēm mūsdienās skatās tā.

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (159) secība: augoša / dilstoša

Tmp author
I.

visā jezgā par abortu aizliegumu ir "aizmirsies", ka ir arī neveiksmīgas grūtniecības jeb t.s. medicīniskie aborti. Un pašlaik ar abortu aizliegumiem ir aiziets tik tālu, ka sievietei neveiksmīgas grūtniecības gadījumā, kas pats par sevi ir milzīga trauma, ir ļoti apgrūtinoši izvēlēties medikamentozo abortu, kas vairumā gadījumu ir mazāk traumatisks par ķirurģisku iejaukšanos - lai arī normatīvie akti nosaka, ka valsts apmaksā medicīnisko abortu, medikamentozajam abortam nepieciešamās zāles valsts apmaksāto zāļu sarakstā nav iekļautas, un, ja nav vēlmes tikt "izskrāpētai" un riskēt ar aizaugušiem olvadiem, jārēķinās ar visai lieliem izdevumiem, turklāt abortu apkarotāji ir pacentušies, lai medcīnisko abortu varētu veikt tikai konkrēti ārsti, nevis ārstējošais ārsts, kas nozīmē arī vēl lielākus izdevumus. Un, ja mirušais auglītis no ķermeņa neizasiņo pats, atliek ķirurģiskā iejaukšanās. Nevienam abortu apkarotājam, kas izstrādā aizliegumus, nenovēlētu piedzīvot, ko nozīmē neveiksmīga grūtniecība un ķirurģiskā aborta sekas. Tiem, kas izstrādā normatīvos aktus, vajadzētu uzklausīt arī ārstu viedokli un realizēt politiku, kas tiešām sekmē dzimstību, nevis "ķeksīša pēc" ieviest absurdus un pat cilvēka izvēleš tiesības ierobežojošus aizliegumus.

Tmp author
?

viss jau būtu pareizi, bet kur paliek bērna tiesības uz dzīvību?

Tmp author
Mr.Raitis

Aborts ir sievietes tiesības...
ioj ..es jau pieradu pei viņas un viņas jāaaa ipašajiem rakstiem man tas nešokē.... bet ... labi lai runā to ko ..bet tas ir ...
bet to raksta ...Linda .. tas ka viņai tas matu sakaŗtojums ...
un ...jā ziņašanas nav ..skolā sazubrīta teorēma ... un to tu tagad redzi...vāks ...es miļš ...ioj ...labi tavi raksti ir domāti ipašajai publikai no kādas tu protams nāc ...un tad viņi tevi saprot ..jo arī nav ražotāji/...
tas bija ..ok vēl mīļāk ...? man viņa kaitina

Tmp author
Maška

Jā, te ir skaidrs šķīrums - izglītoti, domājoši cilvēki ir par izvēli, pusanalfabētiski, rupji reliģiozi fanātiķi - pret abortiem. Interesanti, kā faktiski sabiedrībā sadalās "par" un "pret". Domāju, lielākā daļa tomēr ir par abortiem. Nevis tāpēc, ka ir liberāli noskaņoti, bet gan tāpēc, ka tā ir ērtāk - kas varbūt ir viens un tas pats.

Tmp author
beibe

Te kāds izteicās, ka auglis ir kā parazīts. Pasakiet man, vai tad jaundzimušais arī ir dzīvotspējīõgs bez rūpēm, barošanas, siltuma? Kad tad īsti var augli piebeigt? jau 3. nedēļā tam sāk pukstēt sirds, kad grūtniecība vēl īsti nav konstatējama. Aborta brīdī tam sāp, jo CNS tajā brīdī tiktāl ir izveidojusies. Es te nestāstīšu vairāk, parunājiet, palasiet profesoru, embriju speciālistu publikācijas. Mans viedoklis, sievietei ir tiesības, bet līdz viņa paliek stāvoklī, tātad ir jārūpējās par kontracepciju, jo māte daba tā ir izkārtojusi, ka sieviete paliek stāvoklī un nav ko skatīties uz tiem vīriešiem. Ja nevar izsargāties, tad jānosēj olnīcas. Jo izņemot tiesības, sievietei ir arī PIENĀKUMI, par kuriem visi aizmirst. Kaut kā jau taču ir jāmierina sava sirdsapziņa, nosaucot melnu par baltu. Visi iemesli, kuri nav saistīti ar drsudiem veselībai, incestu, izvarošanu (Īrijā starp citu tā ir, tāpēc latvietes uz dienu brauc uz LV slaktēt savas atvasītes) neiztur kritiku, kā arī visi rakstā minētie pamatojumi. Jūsuprāt nav nevienam darīšana uz jūsu olnīcām un dzemdēm? Tas ir tikai juridisks jautājums, jaundzimuša nogalināšana taču ir noziegums, kat tam nav vārda un pases. Nav īsti pamatots, no kura brīža tad mēs uzskatam augli par juridisku objektu ar visām izrietošām sekām. Ļoti ceru, ka tas mainīsies, un lai bērnu slepkavas mirst (pesrsonīgi man ir vairāk žēl bērniņu) pie kaktu dakteriem - nav ko drateties ar ko pagadās , ja negribi būt grūta. Ja tas ir vīrs kas uzstāj uz abortu - jāsūta viņu mežiņā kakāt zem bērzu lapām (ja mīl, tad sapratīs un atgriezīsies ar puķēm un lūdzam piedošanu).

Tmp author
anonīms lietotājs.

iespēja katram cilvēkam rīkoties ar savu ķermeni tā, kā viņš to uzskata par pareizu, vai vienīgi iespējamu ir atbalstāma rīcība un jaukšanās bez uzaicinājuma citu cilvēku dzīvē tāda nav. Tā kā embrijs līdz noteiktai attīstības pakāpei ārpus sievietes ķermeņa nav dzīvesspējīgs, tas, līdzīgi vēzim parazitē sievietes ķermenī, tāpēc ir taisnīgi, ka vienīgi viņai un nevienam citam ir tiesības izlemt, ko ar to iesākt. ja kaut kad nākotnē, mainoties medicīnas tehnoloģiām, sabiedrība spēs un gribēs apmaksāt šāda embrija patiešām laimīgu dzīvi ārpus sievietes ķermeņa, tad viņas tīesības vienpersoniski lemt par to, ko ar šo nu jau patstāvīgi dzīvesspējīgo embriju iesākt, varēs tikt apšaubītas.

Tmp author
Guntars

Ja kādam ir šaubas par elku kalpību un mantas pielūgsmi, tad aizejiet svētdienā un tur pavērojiet kas ir cilvēku pielūgsmes objekts( tas kam vilvēks tērē savu naudu un laiku nosaka ko viņš pielūdz)
Visdrīzāk lielākā daļa, kas pērk jaunas mantas nav badu cietoši un sekundniekā staigājoši....

Tmp author
students

Lūk kāds man sanāca pielūgsmes objektu saraksts, sākot ar "svētako" - pajumte, ēdiens, interneta pieslēgums, apģērbs, kancelejas preces.

Tmp author
Gaja

Un kāds tam visam sakars ar bērniņa nākšanu pasaulē? Ja kādam ir dota iespēja pirkt jaunas mantas, tad tā jau ir dieva griba, nevis bērnu laišna vai nelaišana pasaulē. Kamēr vien mēs bērnus turpināsim uzskatīt par nabadzību, nekas nemainīsies. Bērni ir mūsu bagātība. tioe mums sniedz daudz prieka, neļauj apstāties, kris depresijā un liek attīstīties un virzīties uz priekšu. Tas ir brīnišķigākais laiks mūsu dzīvē, kad mums ir bērni, kas vēl nav pieauguši, bet vēl brīnišķīgāks, kad tu apzinies, ka viņi ir lieli un paši ar sevi tiek galā un nepieļauj tās kļūdas, ko pieļāvām mes. Viņi ir gudri un tas dara laimīgus mūs vecākus

Tmp author
Guntars

Personai, kura baidās nosaukt savu vārdu. Tas kam kāds tic vai netic NEMAINA PATIESĪBU.
Jūsu zināšanai sekulārisms un ateisms un materiālisms arī ir reliģija(pasaules uzskata sistēma) un šīs reliģijas ir novedušas cilvēci tajā tupikā, kuru mēs visi dabonam pārpārēm baudīt šodien

Tmp author
jautājums

patiesība ir fizikālās konstantes, un viss pārējais - teismu, ateismu, sātanismu, agnosticismu un pārējos ismus ieskaitot – ir subjektīvas interpretācijas.

Tmp author
Ateists

Tieši tā, Guntar!
Tava ticība neatspēko realitāti. :)

Tmp author
Gaja

Tā ir tava realitāte. Mani bērni piedzima bezdarniekam tēvam. Beidzamo divu mēnešu laikā, es atteicos klausīt savu bērnu tēva padomiem, kā rezultātā ietaupījums budžetā ir 200 lati. A tāpēc, ka es apprecējos ar ateistu, pati dziļi ticot dievam. savas jaunības muļķibas pēc es klausīju savu vīru, bet tagad klausos dievu-sevi un savu ķermenu un dzīvoju pēc vajadzībām, nevis pēc tā, ko man diktē sabiedrība. Forši, vai ne

Tmp author
Gaja

Varbūt izpaudies radošāk, lai tauta saprot, ko tu tur pateici, piemēram "sekulārisms" :)) izklausās svarīgi. un tad mēs brīnāmies, no kuras dirsas mums tik nesakārtota likumdošana

Tmp author
jautājums abortu pretiniekiem

tātad, ja tūkstošiem sieviešu visu mūžu rūpīgi sekos līdzi kontracepcijai un izvairīsies no mātes lomas, tādējādi nevis "slepkavojot", bet vienkārši nedodot ne mazāko iespēju dzīvībai rasties, tā būs morāla un no visām pusēm atbalstāma rīcība?

Tmp author
Guntars

Nē.
Jo tā ir Radītāja pavēle augļoties un vairoties.
Apzināta izvairīšanās no vienas no prioritātēm ģimenes būtības ir grēks.
Pirmā prioritāte ir pagodināt Dievu Radītāju ar savstarpējo vienotību(vīra un sievas starpā būt kà vienai miesai vienai būtībai/EHAD/ pilnīga vienlīdzība, protams katram savs uzdevums, kura veikšanai Radītājs ir devis potenciālu - vīram mīlēt sievu(Dieva definēta skat.JD Bībelē) un sievai paklausīt vīram kā vīrs paklausa KRISTUM JĒZUM)

Protams var jau mēģināt sajaukt Dieva Radītāja nolikto kārtību un rezultāts ir redzams- vāji vīrieši, kas nespēj pārvaldīt ģimeni uzņemties atbildību(Dieva definēta) un sievietes kuras grib valdīt pār vīriešiem.
Kam sekas protams ir bērnu neesamība ģimenē, jo DIEVA RADĪTĀJA kārtība un mērķi tiek atmesti.

Tmp author
jautājums

lūk, te arī parādās jūsu patiesā seja - ne jau glābt dzīvību ir prioritāte, bet nolikt sievietes pie dzemdēšanas un atjaunot sabiedrībā arhaisku kārtību.
paldies, nē. dariet, kā gribat, klausiet radītāja, neradītāja vai kaut lidojošā spageti briesmoņa pavēlēm, bet man, sekulārā valstī dzīvojot, jūsu pesteļi nav aktuāli.

Tmp author
Anonīms

Un kāda nozīme ir Radītāja pavēlei? Tā ir subjektīva, tāpēc pati par sevi ir nevērtīga.

Šī pirmā prioritāte ir fufelis. Radītājs var godināt sevi pats. Vai arī - ja nevar, tad viņa kompleksi nav mūsu problēma. (It īpaši tādēļ, ka Radītājs ar personību ir mīts.)

Cilvēki ir nevis reproducēšanas mašīnas, kas ražo pēc kādas pavēles, bet gan neatkarīgas personības.

Āmen.

Tmp author
anonīms lietotājs

nu bet protams, iespēja katram cilvēkam rīkoties ar savu ķermeni tā, kā viņš to uzskata par pareizu, vai vienīgi iespējamu ir atbalstāma rīcība un jaukšanās bez uzaicinājuma citu cilvēku dzīvē tāda nav. Tā kā embrijs ārpus sievietes ķermeņa nav dzīvesspējīgs, tas sievietes ķermenī ir parazīts, tāpēc ir taisnīgi, ka vienīgi viņai un nevienam citam ir tiesības izlemt, ko ar to iesākt.

Tmp author
Gaja

Pirms desmit gadiem, upurējot savu ķemeni vīrieša iegribām es ieliku spirāli, pēc sešiem ar domu palīdzību to izvadīju ārā. Nezin kāpēc man seksu vairs negribas pēc visiem tiem abortiem, kurus man pasūtīja mans tā saucamais vīrs ar kuru es esmu laulājusies katoļu baznīcā. Un man ir pie dirsas, ka viņš var dabūt prostatas vēzi no tā, ka jau gadu viņš staigā gribējis un nedabūjis. Viņš man izteica pārmetumu, ka es piebeigšot viņa dzimumspēju, bet es pastāstīju par abortu sekām, ka sievietes savu dzīvi pēc aborta mēdz beigt arī letāli. Mīļas sievietes, mīliet sevi un sūtiet dirst vīriešus parazītus. Man tāds parazīts guļ blakus pielaulāts ar SV katoļu baznīcas svētību no brīvas gribas tā teikt

Tmp author
Gaja

Visvairāk mani apbēdina, ka šajos viedokļos es atrodu tekstu, ka bērns ir parazitējoša organisms sievietes ķermenī. Šķit, ka tālāk vairs nav kur iet, ja tā sāk domāt pašas sievietes. Mīļā vŗiešu radītā pasaule, ko Jūs esat ievārījuši. Jūs vispār saprotat, kas notiek. Nu negaidiet, ka nāks vīrietis glābt šo pasauli. tā būs Temīda ar svaru zīmi rokās. Jūs to esat pelnījuši, cūkas

Tmp author
madam_monpansjē

Lūk, lūk, pēdējai rindkopai pilnībā pievienojos. Sievietei ir tiesības pašai izlemt par savu miesu un to, kas tajā aug. tāpēc ir jāveicina sapratne par šiem procesiem un to, kā no tiem izvairīties vai kā tos uzturēt. Taču VL un reliģisko fanātu ņemtne ap sievieti tā, it kā viņa būtu kaut kāds beztiesību, bezbalss lops, ir PRINCIPĀ NEPIEŅEMAMA! Sakiet, ko gribat, bet es, piemēram, principā neiesaistos diskusijās ar patriarhāliem, maskulīniem mačō alfa-vīriešiem un sievietēm, kuras turpina būt pat šādu vīriešu pielikumiem, un tāpēc arī atbalsta tik ierobežojošus un sievieti pazemojošus, apspiedošus etc. lēmumus.

Tmp author
Gaja

Māklīga dzemde nedos bērniņam to ģenētisko informčiju, ko var dot tie vecāki, ko viņš ir izraudzījies :)) Mūsu zinātne joprojām nekalpo radītājam. pilnīgi noteikti tā neņem vērā, to. ka cilvēks ar savām emocijām rada sev slimības, bet emocijas rodas aiz nepiepidītām vēlmēm, bet vēlmes bloķē sabiedrības iekārtas bloķējošie faktori. Bērns izvēlas tos vecākus, kas jau ir saņēmuši savas pieredzes devu un var doties tālāk, neapgūstot attiecīgo mācību stundu. Bērni māca savus vec;akus. jo vairāk vecāki uzklausa savus bērnus, jo sirdsgudrāki tie top. Krievu sievietes mīl vīriešus un tas ir aprēķins vēmē iegūt, latviešu sievietes mīl savus bērnus - tā ir vēlme attīstīties un mainīties. Uzvarēs, kas pārvērtīsies (Rainis)

Tmp author
Ilmārs Cīrulis

Guntars: "... tad arī jūs vajag "abortēt" šodien, jo jūsu māte to neizdarīja, kad jums bija pāris nedēļu vecums."

Ja cilvēks piekrīt tam, ka sieviete drīkst veikt abortu, tad tas pēc noklusējuma attiecas tikai uz abortu. Tas nozīmē, ka pēc dzemdībām abortu veikt nav iespējams.
Cita lieta, protams, ir laika mašīna. Es atļauju mātei atgriezties atpakaļ uz to brīdi un mani abortēt, ja viņa vēlās. Šai gadījumā tik tiešām ir veikts aborts.

Lūdzu saņemies un parādi sevi no loģiskākās puses, Guntar! Paldies avansā.

Tmp author
sieviete

Brīnišķīgi - autore pavisam nopietni uzskata, ka par kontracepciju jārunā ar bērniem no 8 gadu vecuma!!! Vai autorei vispār ir bērni un vai viņa ko vispār saprot no bērnu vecumposmam atbilstošās uztveres īpatnībām.
manai mazākajai meitai ir 10 gadu. Viņa zina kā rodas bērni, taču vēl nesaprot, kāpēc no tā būtu jāizsargājas, jo tiek audzināta, ka bērni ir divu mīlošu cilvēku tuvības rezultāts. uzsveru - mīlošu un tuvu cilvēku. Sekss pa labi un kreisi bērnam šajā vecumā rada vien normālas kauna un nepatikas izjūtas. nevajag izglītību jaukt ar visatļauta seksa propogandu! Tie ir meli, ka jaunieši TO dara un tāpēc viņus vajag informēt par kontracepciju iespējami agrāk. jaunieši bieži izvēlas To darīt tieši tāpēc, ka jau skolā māca, ka tas ir normāli un "vajag tikai izsargāties" vai tiešām raksta autore un citi šādas politikas atbalstītāji saviem bērniem novēl jau pusaudžu gados visu izmēģināt? Vai Jūs novēlat savai meitai iziet caur roku rokām, lai iegūtu kādu "vērtīgu" pieredzi un tad savu pieredzi salīdzināt ar to, kurš nu būs izvēlēts kā partneris uz ilgāku laiku. Par ģimeni te vairs nav runas, jo šajā "izglītības" modelī jēdziens ģimene vairs neeksistē.

Tmp author
hm

ja komentārā uzdod jautājumu "vai autorei vispār ir bērni", tad ir droši zināms, ka komentāra autors rakstu nav lasījis.

Tmp author
Gaja

Vai ne. Var jau daudz spriest un nosodīt, bērni rodas no mīlestības. Tikai līdz apziņai tas nonāk krietni ilgi, ja neiemāca, ka ir bez mīlestības, ko jauc ar kaislību ir vēl dziļa uzticēšanās viens otram un vēlme radīt bērniņu, tādu, kādu pats dievs to būtu vēlējies

Tmp author
Vēstkopu saņēmējs

Rakstu izlasīju, komentārus nelasīšu - pārāk daudz.
Viedoklis interesants, un, visticamāk, atbalstāms, diemžēl beigās jau aizgāja ārkārtīga sieviešu interešu lobēšana tādā pašā līmenī, kā to pašlaik lobē politiķi, kuri vēlas šo likumprojektu pieņemt.
Par tiem iemesliem - ir iemesli, jā, bet vai "vēlme iegūt doktora grādu" ir labs, leģitīms un pamatots iemesls, lai veiktu abortu?
Es domāju, ka nav viss. Viss pārējais - jā. Izvarošana, draudi veselībai, potenciālais dzīves sabrukums (jaunām meitenēm/sievietēm) - jā, tas viss ir pamatots, tomēr vēlos atgādināt, ka aborts tiek veikts kad jau potenciālais bērns ir gana attīstījies - arī pirms tam ir ārkārtas kontracepcija utt - aborts nedrīkstētu būt ar iemeslu "gribu iegūt doktora grādu". Tā ir aiziešana tādā pašā galējībā, kā runāt par to, ka jebkuram auglim ir tiesības uz dzīvību.

Jebkurā gadījumā, uzskatu, ka valstij nebūtu jāveicina diskusija par/pret abortiem, bet gan par to, kā atbalstīt tos, kas patiešām vēlas tos bērnus, jo ja sievietei/ģimenei parādās doma par abortu (un tā nav pirmā brīža panikas ietekmē utt) - tad atkal jādiskutē par to, cik vēlams šis bērns būs utt. Vispirms sakārtojam valsti, atbalstus māmiņām, ģimenēm utt - un tad ķersimies klāt abortiem un lemsim, kad aborts ir atļaujams un kad nē.
Tomēr vēlreiz uzsvēršu - vēlme iegūt doktora grādu - TAS NAV PAMATOTS IEMESLS ABORTAM. Jebkurš, kurš uzskata, ka tas ir pamatots iemesls abortam, būtu jāliek cietumā (pārspīlējums, bet, lai uztvertu domu...).

Tmp author
Guntars

Starp citu jūsu īstais vārds nav tas zem kura rakstāt. Vismaz esiet godīgi un atklāti rakstiet savu īsto vārdu savādāk nevar saprast ko es uzrunājusi un kas atbild.
Kas attiecas uz reliģiozi apmātajiem, tad jūs esat riktīgi reliģiozi apsēsti ar "savu" patiesības uzspiešanu citiem. Jo ateisms ir riktīgi radikāla un fundamentāla sabiedrībai bīstama reliģija...kuras uzspiestais viedoklis ir pārāk dominējošs un citu pasaules uzskatu noliedzošs.

Tmp author
problēma

jūs nu gan ilgi "turat pulsu" uz šī 8. oktobra raksta komentāriem:)
Kur pamanījāt, ka es kādam uzspiežu viedokli? tas, ka jūsu viedoklis šajos komentāros ir dominējošs, tas gan tiesa.
Starp citu, kas to zina, kāds ir jūsu īstais vārds?

Tmp author
problēma

Es patiešām neuzskatu, ka aborti ir Latvijā šobrīd lielākā un aktuālākā problēma. To skaits samazinās, ne palielinās. Un nedomāju, ka ir daudz tādu sieviešu, kuras veic abortus bez mazākajiem sirdsapziņas pārmetumiem / prieka pēc. Domāju, ka lielākajai daļai sieviešu, kuras veikušas abortu, tas ir bijis grūts, pārdomāts, izsvērts, sāpīgs lēmums, kas nav pieņemts vienas dienas laikā. Tas ir sieviešu lēmums. Viņu tiesības pieņemt šo lēmumu un sadzīvot ar to. Un nevienam Guntaram vai jebkuram citam kristietim vai reliģiozi apmātai būtnei nav tiesību ne ko pārmest, ne norādīt "Tā Kunga" vārdā.
Ja konkrētās kampaņas "Par dzīvību" mērķis būtu tikai pievērst uzmanību šai sabiedrības problēmai, tad tā aprobežotos ar embriju atlējumu izlikšanu laukumā pie McDonalda, un netiktu veiktas darbības, kas paredz būtiskas izmaiņas likumdošanā, kuru rezultātā avārijas kontracepcija jau nu noteikti būtu aizliegta. Un tad tik sāksies...

Tmp author
Interese

Vai neliekas dīvaini, ka pat mūsdienu Latvijas demokrātiskajā sabiedrībā (uz brīvību orientētā sabiedrībā), kas tik dedzīgi iestājas par dalību "cilvēktiesību fortā" Eiropas Savienībā, figurē galvenokārt tikai viens vārds "aizliegt". Lielākā daļa cilvēku, kas komentē un iestājas par abortu aizliegšanu uzskata, ka plānot ģimeni ir slikti, izglītot par kontracepciju ir slikti, ieplānot laimīgu eksistenci dažkārt ne tik laimīgā valstī ir slikti. Jautājums, kas ir labi? Labi laikam, ka apkārt mētāsies bērni, kuri nevienam nebūs vajadzīgi vai bērni, kas papildinās bērnu nama un vēlāk iespējams mazgadīgo koloniju rindas (jo runāsim atklāt bērnu nami Latvijā nav labākā vieta, kas sagatavo pilnvērtīgus indivīdus sabiedrībai). Un cinisms nav galā, bet cik daudziem no Jums līdz šim ir rūpējuši abortos pazaudētie bērni? Vai vēl labāks jautājums, cik daudzi no Jums būtu par nāves soda atjaunošanu? Laikam sabiedrību Latvijā definē spēja likt kādam ciest. Jo vairāk ierobežojumu, jo foršāk. Galvenais, lai tie neskar mani. Viens bērns, kas miris vēl pat nebūdams īsts bērns, domāju, ka nav uzskatāms par lielu zaudējumu, ja ņem vērā, ka cilvēks, kas nolēma veikt abortu dzīvos laimīgāk (un viņa laime nav citu cilvēku darīšana, tā ir viņa izvēle, viņa brīvā izvēle). Tie, kas negribēs veikt abortu to nekad nedarīs, bet iespējai/izvēlei vienmēr ir jāeksistē priekš tiem, kas to vēlas, lai kāda būtu viņu motivācija. Abortu aizliegums nav instruments demogrāfiskām problēmām. Nevajag domāt, ka latvieši pēkšņi sāks plānot ģimenes ar sešiem un vairāk bērniem tikai tāpēc, ka mēs nevarēsim veikt abortu. Aizliegums veicinās tikai negatīvas attieksmes veidošanos pret grūtniecību. Labāk domāsim par tiem, kas ir mūsu sabiedrības locekļi, nevis par tiem, kas tādi vēl nav.

Tmp author
Guntars

Un tomēr jautājums ir atklāts, kurš definē cilvēka mērķi un jēgu dzīvei(cik un kādā "laimes kaifā tam būs dzīvot"). Un kurš piešķir vērtību cilvēkam.
Ja iet pēc jūsu personīgā viedokļa(patīk, nepatīk subjektīvā vērtējuma), tad arī jūs vajag "abortēt" šodien, jo jūsu māte to neizdarīja, kad jums bija pāris nedēļu vecums, tādā veidā to neizdarot jūsu māte ierobežoja savas "cilvēktiesības" pa kaifu savai miesai(dvēselei) izpriecāties savā "pašas" dzīvē...., tā vietā muļķe tērēja "savu" laiku un ņēņčījās ar jūsu audzināšanu par egoistu(man ir tiesības kādam citam nebūs tiesības)....

Tmp author
HA

Protams, ka sievietei ir tiesības nogalināt, īpaši tad, ja pašas vien ieņemtais bērns traucē ērtu un komfortablu patērētājas dzīvi, karjeras plānus u.tml. :-))) Protams, aborti bija un būs, bet tas nenozīmē, ka tāpēc tas ir normāli... Arī izvarotāji un slepkavas ir bijuši un diemžēl būs, bet vai tāpēc mums tie būtu jāatbalsta?! OK, var abortu nosaukt kādā pūkainā un maigā vārdā, tomēr tas nemaina būtību - tā ir SLEPKAVĪBA, ko sieviete ir tiesīga veikt :-D

Tmp author
Gaja

Neticu, ka sieviete pieņem šo lēmumu ar vieglu sirdi. Visticamāk, ka problēma ir vīriešos, kādēļ sieviete to vispār dara. Perfekti nostrādāts sātana plāns. Padarīt vīrieti nespējīgu uzklausīt Kristus mācību. Arī austrumos pārmērīga savas sēklas izkaisīšana pa pasauli nav primāra. tas paņem daudz enerģijas, kas tiek novirzīta nepareiziem nolūkiem. Pat mans suns savos 6 gados ir puisī, jo nav saticis kucīti, kas grib pieņemt no viņa bērniņu, neskatoties uz to, ka viņa mīlestība ir ļoti skaista. Tas nozīmē, ka sekss dzīvnieku pasaulē nav baudas radīšanai domāts. Mācieties savu 2.čakru izmantot pēc vajadzībām, bet ne iegribām

Tmp author
Guntars

Reini un visi pārējie. Ka jums rodas kādi jautājumi vai neskaidrības par jebkuru laicīgās dzīves un mūžīgās dzīves jautājumu jeb sfēru droši lasiet BĪBELI UN VISS TAPS SKAIDRS... Un nebūs jārakājas Eiropas"cilvēktiesību" kambaros, kuros nav ne kripatiņas no cilvēka cieņas un vērtības, kas aizstāv tikai mazas cilvēku grupiņas intereses...

Tmp author
Gaja

Es izlasīju septiņus, tagad jau desmit baušļus, ko dod Gooles tante. Tas ir ārprāts, ko tie Dāvida bērni ir sadarījuši, sekas ir tādas kādas ir. Pēc tik cilvēka ķermeni degradējošiem sadzīves noteikumiem diez vai kāds grib iedziļināties Kristus mācībā. Jo netiek atdalīta Kristus mācība no baznīcas mācības. Palasiet mūsu pašu Veidenbaumu. Janā derība: atcerieties, kas rakstīts par sarkano priekškaru, kas pārplīsa. Un ko nozīmē:"Un kritīs jebkura vara". Šodienas skatījumā tā ir apziņas paverdzināšanas vara, kas nāk no varas puses raidot dažādas frekvences viļņus, kas tur tautu paklausībā, mierā. Vai gluži otrādi, rada atkarības no dzīšanās pēc precēm. Krieviem bija tāds labs apzīmējums PSRS-tovar iši

Tmp author
Guntars

Reinim. Dieva adrese: JD un VD kopā saucas BĪBELE
Sāc lasīt no sakuma...

Reinis 004bw
Reinis Āboltiņš

Guntar, paldies, bet grāmatai nevaru uzrakstīt vēstuli, jo maz ticams, ka grāmata (vai pat divas) varēs man uzrakstīt atbildi. Turklāt, pat, ja grāmatas spētu uzrakstīt atbildi manai vēstulei, ir iemesls uzskatīt, ka JD un VD nespēs savā starpā vienoties par atbildes saturu un pat par to, kas tad īsti ir "ļauns" un kas "labs".

Es zinu, ka Jums, visticamāk, par to jau ir gatavs viedoklis (visticamāk, ka patvaļīgi piedēvēts Dievam, lai kas arī Dievs būtu), taču, ja gribēšu palasīt kādu grāmatu, es drīzāk izvēlēšos Anšlavu Eglīti, Kurtu Vonnegūtu vai Knutu Hamsunu pat, ja rindkopas viņu darbos nebūs numurētas ērtākai citēšanai.

Jums varu ieteikt rudens vakaros palasīt Trigves Gulbransena lielisko, liriski skarbo un vienlaikus pārdomas par cilvēka ceļu un apcerību raisošo darbu "Un mūža meži šalc" (ISBN10: 5410003373, ISBN13: 9785410003377, Liesma, 1988, 573. lappuses).

Tmp author
Guntars

Ja jau Bībelē rindas numurētas ērtākai citēšanai, tad parādi, kurā vietā Bībelē ir pretrunas, vai kas interesants, ko es tur neesu saskatījis līdz šim. Ja nu kas tad ir pieejama dažādās valodās...
Iedomājies cik Bībele ir sena grāmata un tā ir saglabājusies līdz mūsdienām un aktuāla arī mūsdienās. Un lasītpratējs var droši lasīt un starp citu tā ir arī bestseleris.

Tmp author
Guntars

Bērniem ir jāmāca, ka seksuālas attiecības ir paredzētas tikai laulības kontekstā, jo šo attiecību konsekvence ir potenciāla iespēja palikt stāvoklī.
Savukārt ģimenes misija ir, lai kādam patīk vai nē, radīt bērnus un tos audzināt. Tas ir Radītāja koncepts jeb mērķis savai radībai. Kontracepcija ir izgudrota priekš patērētājsabiedrības indivīdiem, lai dzīvotu sev pa kaifu( sātana koncepcija, lai pazudinātu cilvēci)
mūsu "gudrā" mūsdienu sabierdība ir izveidojusi pensiju sistēmu, lai ir kā uzlabotu "mūsdienīgā" cilvēka labklājību vecumdienās, lai izaudzinātajiem 0,1 bērnam ar super maģiju izglītību nevajadzētu lūgt palīdzību, bet lai tas varētu " baudīt" dzīvi un tā tālāk.
Kā redzams šī sistēma ir pilnībā izgāzusies un izaudzinājusi bezatbildīgu, egoistisku patērētāj sabiedrību, kura negrib dzemdēt bērnus, audzināt tos(veltīt lielu daļu no savas "brīvības")un negrib rūpēties par saviem vecākiem, jo tādējādi nevarēs dzīvot pa kaifu sev( seksoties pa labi un pa kreisi izmantot viens otru savam egoismam)
No iesākuma cilvēces vēsturē, jo vairāk ģimenē bija bērnu, jo labākas vecumdienas un neviens badā nemira dēļ "mazas" pensijas.
Rūpes par saviem vecākiem nebija izvēles priekšmets, tas bija obligātais un nevienam pat prātā neienāca ka varētu izvairīties no atbildības.
Tāpat arī bērnu dzemdēšana un audzināšana nebija izvēles priekšmets, jo ja ģimenei nebija bērnu( savas "brīvības" vārdā) tad konsekvence bada nāve vecumdienās, kad paši vairs par sevi nevar parūpēties.
Palīdzību no sabiedrības var sagaidīt tikai tie, kas objektīvu iemeslu dēļ ir palikuši bez bērniem nevis vieglas dzīves tīkotāji.
Vajadzētu šāja virzienā padomāt...

Curika
Linda Curika

Bet ja mēs sekojam šai loģikai, tad jau sanāk, ka valstīs, kurās sievietēm ir maza pieeja kontracepcijai, ir daudz bērnu, ir vislaimīgākie cilvēki, laimīgākās vecumdienas un apmierinātākās sievietes, jo realizē Jūsu Radītāja idejas? Tādās valstīs kā Saūda Arābija, Čada, Nigērija, Sudāna, Afganistāna, Etiopija?! http://bit.ly/UHiSDZ Paskatieties Melindas Geitsas video labajā sānā šim rakstam - ģimenes izvēlas plānot savu bērnu skaitu, jo grib katram bērnam dot maksimāli labāko. Un tas nav viegli iespējams ar 6 bērniem, bet drīzāk iespējams ar 2 bērniem. Ne tikai ASV, Eiropā, bet jebkur citur pasaulē. Jūs atsaucaties uz Radītāja idejām, kuras ne visiem šķiet pieņemamas - cilvēku ir daudz, uzskati, tai skaitā par to, kāds ir Dieva plāns, ir dažādi. Kādam šķiet, ka Dieva plāns ir nomētāt nepaklausīgās sievietes ar akmeņiem. Citiem ir tiesības tam nepiekrist. Padomājiet šajā virzienā.

Tmp author
Guntars

Jums jau vajadzētu zināt, ka sieviete nepaliek stāvoklī katru reizi, kad apmēram nonāk sievietes dzimumorgānos.
Kas attiecas uz vienu patiesību (jo patiesība var būt tikai viena pārējās izslēdzoša)par morāli un Rādītāju Dievu, tad jautājums jums cik patiesības eksistē?
Un vai tas, ko jūs atbildēsiet ir vai nav patiesība?

Tmp author
Jeronimo

Loģika protams raksta autorei Čurikai ir dīvaina. Tik pat labi varētu teikt, ka katra māte var pēc saviem ieskatiem nolemt ko darīt ar saviem piedzimušajiem bērniem - tikpat leģitīma tad ir dzimuša bērna atstāšana atkritumos, vai nāves bērna, kas piedzimis ar fiziskiem vai garīgiem defektiem, noindēšana.

Tmp author
Jeronimo

"nāves bērns" ir domāts vienkārši "bērns" :)

Tmp author
sieviete

Nožēlojams domu gājiens iepinot šķietamas tiesības! Cilvēkam (sievietei) ir tiesības tikai uz morāli ētiskiem soļiem. Uz amorālu rīcību - nogalināt savu bērnu- mātei tiesību nav! Un runāt par kontracepciju jau bērnudārzā ir vēl jo vairāk amorāli. Par to ir jārunā tad, kad jaunietim ir radusies dabiska interese par šo tēmu. Un ne jau nu publiski - visiem vienu un to pašu. Tur vajadzīgs īstais brīdis un laiks. Jā, jā - baidāmies nokavēt, tāpēc labāk ātrāk, lai zina kas kāpēc un lai arī izmēģina pie viena, jo ātrāk - jo labāk! Nožēlojami!

Curika
Linda Curika

Kurš runā vai apgalvo, ka jārunā par kontracepciju bērnudārzā? Jārunā ar bērnu sākot no 8-9 gadu vecuma, un jebkurā gadījumā - tikai tad, kad rodas interese un jautājumi. Zīlīte ir labs piemērs, kā un kad par to runāt. Vēlreiz - viedokļi par to, kad sākas bērns un kad tas ir šūnu kopums, atšķiras.

Reinis 004bw
Reinis Āboltiņš

Sieviete, ja Jūsu lakoniskajā komentārā būtu mazliet vairāk argumentācijas, ne tikai pārliecības, tad citiem [bloga un komentāru] lasītājiem un lasītājām kļūtu labāk saprotams, kādēļ savā lakoniskajā komentārā divas reizes lietojat vārdu "nožēlojami".

Tmp author
Ieva Skrebele

"Cilvēkam (sievietei) ir tiesības tikai uz morāli ētiskiem soļiem. Uz amorālu rīcību - nogalināt savu bērnu- mātei tiesību nav!"

Pirmkārt, vēlētos dzirdēt pamatojumu, kāpēc aborts ir amorāla rīcība. Tas vien, ka Jūs tam ticat, vēl neko nepierāda.

Otrkārt, ja vēl neesat pamanījusi, cilvēkiem ir tiesības arī uz ne tik ētisku un morālu rīcību. Piemēra, aizdevējam ir tiesības parādnieku izlikt uz ielas, ja tas nav savlaicīgi atmaksājis kredītu, kas nebūt nav diez ko ētiska rīcība.

Tmp author
Guntars

Reini Tev pašam argumenti saviem apgalvojumiem arī jādod. Savādāk negodīgi

Reinis 004bw
Reinis Āboltiņš

Guntar, vai Jūs, lūdzu, būtu tik laipns un uzrakstītu man Dieva adresi, lai varu viņam (iespējams, ka Dievs ir sieviete, lai gan tas ir maz ticami, ņemot vērā komentārus Dieva vārdā, ar kādiem Dieva atbalstītāji agresīvi uzbrūk tiem, kuri nav Dieva komandā vai atbalstītājos) uzrakstīt (vai tālruņa numuru, kur piezvanīt), kādēļ uzskatu, ka viņam nav iemesla satraukties par situāciju Latvijā, jo pārtraukto grūtniecību skaits gadu no gada samazinās (turklāt aptuveni puse ir spontānie gadījumi, par ko tiešām vajadzētu satraukties - veselības traucējumu dēļ pārāk daudzas sievietes nevar iznēsāt bērnu, ko, visticamāk, plānojušas un / vai vēlas) un grūtniecības mākslīgu pārtraukšanu stingri regulē likumdošana. Es domāju, ka saņēmis šādu informāciju Dievs 1) pārskatītu savas attiecības ar saviem sekotājiem un 2) atviegloti uzelpotu, sapratis, ka Latvijā vērtība ir ne tikai cilvēka dzīvībai, bet arī jēgpilnam dzīves gājumam.

Tmp author
Kaspars Pru

Cienītā Ieva Skrebele,
Speciāli jums atkārtoju pamatojumu tam, kāpēc daudzi abortu uzskata par neētisku rīcību:
Ja cilvēks uzskata (tic, ja jums tā labpatīk), ka cilvēks savu cilvēcisko vērtību iegūst apaugļošanās brīdi (vai jebkurā citā brīdi, līdz kuram aborts ir atļauts), tad šīs cilvēciskās būtnes iznīcināšanu viņš pielīdzina 5 vai 25 vai 55 gadus veca cilvēka iznīcināšanai. Un tur nu tad jāpiekrīt ka tā ir neētiska rīcība (tas jau gan maigi teikts).
Un tad man jautājums jums - kur gan ir jūsu zinātniskie pierādījumi (vai kas vien jums skaitas leģitīms) par to, ka cilvēks rotas tieši 24 grūtniecības nedēļā vai arī kādā citā dienā. Tas ir tikai jūsu pieņēmums (uzdrīkstēšos apgalvot - ticība), jo nav vairāk pierādāms, kā jūsu spagetī briesmonis.
PS. Un nekā neētiska nesaskatu parādnieka izlikšanā no dzīvokļa
PSS. Un, Reini, jūsu ironija par tiem, kas tic, ka cilvēks ar visām savām tiesībām sākas no ieņemšanas brīža, ir protams smieklīga, bet diezgan trula. Pasaki tu kurā brīdī cilvēks iegūst visas cilvēktiesības un tad es varēšu tikpat veiksmīgi izsmiet tavu ticības augli

Reinis 004bw
Reinis Āboltiņš

Kaspars Pru, tencinu par vērojumu. Vispirms man ir žēl, bet dinamiska mijiedarbe interneta vidē, komentējot Lindas Curikas bloga ierakstu nespēs kompensēt Jūsu tiesību izglītības trūkumu. Ja zināšanas cilvēktiesībās nebūtu Jūsu vājais punkts, tad Jūs zinātu, kāda ir, piemēram, Eiropas Cilvēktiesību tiesas prakse lietās, kurās ir runa par tiesībām uz dzīvību, tiesībām uz privātās dzīves neizskaramību, tiesībām uz ģimeni un vēl citām tiesībām tiesību uz dzīvību kontekstā. Mans viedoklis nav balstīts ticībā šī vārda teoloģiskajā izpratnē, tādēļ manas ticības augli nebūtu iespējams izsmiet (?) pēc būtības, jo nebūtu, ko izsmiet. Bet es novērtēju, ka uzbrūkat man ad hominem un lietojat vārdus "diezgan trula", jo tas atklāj, ka cilvēciskais un pasaulīgais Jums nav svešs.

Tmp author
orea

Linda, jūs citējat PVO statistiku par nelegālos abortos bojā gājušām sievietēm. Šķiet, nesapratāt, ko es vēlējos pateikt. Pirmkārt, abortu aizliegums neko neatrisina un es to neatbalstu. Tieši tāpat kā neatrisina aborts. Tas, ko vēlējos pateikt: uz šo problēmu ir jāskatās sistēmiski. Ja sievietes un pāri saņemtu pietiekamu atbalstu, viņiem krietni retāk nāktos nonākt līdz jautājumam par abortu.

Aborts un tā aizstāvju/pretinieku cīņas neko neatrisina. Tā ir tikai tukša muldēšana. Domāju, man ir morālas tiesības tā teikt, jo audzinu 3 adoptētus bērnus.

Curika
Linda Curika

Protams, es arī piekrītu, ka ir nepieciešams runāt un risināt abortu skaita samazināšanas jautājums Latvijā. Tomēr, manuprāt, tas ir darāms, nevis aizliedzot kontracepciju (aborts šajā kontekstā nav kontracepcija, runa ir par citiem kontracepcijas veidiem, kurus aizliegt vēlas asociācijas Ģimene aktivitātes) un neizglītojot jauniešus par kontracepciju. Vajadzīgs arī atbalsts, tomēr pirmkārt jādara viss iespējamais, lai ģimenes un sievietes atsevišķi varētu PLĀNOT grūtniecību un nenonāktu līdz aborta nepieciešamībai.

Tmp author
Kalvis Apsitis

Manuprāt, jautājums "kad sākas cilvēks" ir diezgan sholastisks - un uz to nevar dot vienu universālu atbildi. Skaidrs, ka tas ir atkarīgs no jēdziena "cilvēks" definīcijas. Par to labi uzrakstīja Saeimas deputāte no Reformu Partijas - Inga Bite. Sal. http://gudrasgalvas.lv/kandidats/inga_bite/par-abortiem-un-cilveku-tiesib .

Ja runājam konkrēti par cilvēku no abortu viedokļa, tad cilvēks līdz piedzimšanas brīdim ir tiesiski diezgan neaizsargāts - viņu var legāli nogalināt. Bet tas nenozīmē, ka tiesības nogalināt ir beznosacījuma. No šī viedokļa autore savā virsrakstā ("Aborts ir sievietes tiesības") pieiet jautājumam vienpusīgi. Tiesības nogalināt cilvēktiesību izpratnē nevar pielīdzināt kādai no pamatbrīvībām (teiksim, vārda brīvībai). Ir gluži dabiski, ja valsts diezgan pamatīgi reglamentē šo jomu - un arī daudzās valstīs, kur aborti ir legāli, pastāv tādi vai citādi ierobežojumi. Vienkārši mēs dzīvojam sabiedrībā, kurā ir noteikti morālie priekšstati - un dažas abortu procedūras (it īpaši grūtniecības trešajā trimestrī, kad bērns principā varētu dzīvot arī ārpus mātes ķermeņa) pat norūdītajai 21.gs. cilvēku psihei šķiet pārāk barbariskas. Nav nekur teikts, ka mātes, kuras šādas lietas var izdarīt, aci nepamirkšķinot, nesāks cietsirdīgi izturēties pret tiem bērniem, kuri jau ir piedzimuši.

Tātad, mūsu informēts egoisms (englightened self-interest) prasa, lai šo dzīves jomu valsts vara kaut nedaudz uzraudzītu. Un līdz ar to mēs visi kā sabiedrība esam mazliet līdzatbildīgi. Ikvienu bērnu abortā nogalina nevis tikai konkrētā māte vai konkrētais ārsts, bet gan - to dara valsts sertificēta medicīnas iestāde visu mūsu vārdā.

Reinis 004bw
Reinis Āboltiņš

Mazliet ārpus kastes: iespējams, ka par dzīvības sākumu tīri filosofiskā izpratnē ir iespējams runāt, sākot ar brīdi, kad divas personas pie pilnas apziņas, bez viltus, maldības un spaidiem plānoti vienojas, ka savienos savas šūnas ar konkrētu mērķi radīt jaunu šūnu kopu (un pēc šī lēmuma to arī izdara), kas attīstās par embrionu, embriju, augli un vienā brīdī procesā iegūst nepārprotamu tiesisku aizsardzību (no spēkā esošās likumdošanas (Seksuālās un reproduktīvās veselības likuma 26. panta 2. punkts, http://www.likumi.lv/doc.php?id=58982) izriet, ka vēlākais brīdis, kad tas notiek, ir grūtniecības 24. nedēļa, līdz kurai ir atļauta grūtniecības pārtraukšana medicīnisku iemeslu dēļ).

Par slepkavību: tas ir ļoti skaļš vārds un cilvēktiesībās (un arī krimināltiesībās un dažās valstīs arī civiltiesībās (eitanāzija)) ir ņemtas vērā situācijas, kad vienas personas rīcība, kas izraisa citas personas dzīvības funkciju neatgriezenisku apstāšanos, ir attaisnojama un pieļaujama. Piemēram, aizstāvot savas dzīvības apdraudējumu no citas personas prettiesiskas rīcības, kuras ticams mērķis ir personas dzīvības funkciju neatgriezeniska pārtraukšana, personas nogalināšana tiek attaisnota (protams, ņemot vērā samērīguma principu un citus ierobežojumus).

Tmp author
Jeronimo

Nu, Reini, jums ar loģiku vēl vājāk kā Čurikai. Pēc Jūsu rakstītā izriet, ka, ja Jūs gadījumā nebūtu ieņemts savu vecāku iecerēta kopēja čiki čiki laikā, bet gan izvarošanas rezultātā, tad Jūsu dzīvība nebūtu radusies, un Jūs šodien būtu bezdzīvības būtne. Labi vien ir, ka neesat filosofiju izvēlējies par savu pamatnodarbošanos.

Tmp author
Ieva Skrebele

Par to, kādas kļūdas savā rakstā ir pieļāvusi Inga Bite, es reiz jau uzrakstīju šeit - http://avestra.wordpress.com/2012/06/28/komentars-par-abortiem/
Un šis Ingas Bites raksts galīgi nebija labs. Kā vienmēr trūkst argumentācijas, bet tā vietā tiek pateikts, ka "embrijs ir pilntiesīgs cilvēks no ieņemšanas brīža, jo es tam ticu". Nu, ko la saka, tikpat labi es varētu pateikt, ka ticu lidojošajam spageti briesmonim vai tam, ka bērns sākas tai brīdī, kad pusaugu meitenes ķermenī sāk attīstīties olšūnas t.i. arī neapaugļota olšūna ir "bērns". Ticības mēdz būt dažādas.

Tmp author
Guntars

Tas kam jūs ticat un domājat utt. Nav pilnīgi nekāda sakara ar patiesību. Ja Rādītājs ir pateicis, ka dzīvība ir svēta, tad tā ir svēta un punkts.

Tmp author
Guntars

Tas domāts Skrebelei.

Reinis 004bw
Reinis Āboltiņš

Jeronimo, pielietojot Jūsu taktiku, es, protams, varētu atbildēt, ka "Jums pašam ar loģiku tā švakrāk". Bet es, atšķirībā no Jums, kā izglītots un sevi cienošs cilvēks savaldīšos un teikšu, ka manuprāt Jūs, Jeronimo, savā komentārā demonstrējat domāšanu kastē. Ja Jūs manā komentārā būtu rūpīgi izlasījis visus vārdus un turklāt vēl uztvēris kontekstu, tad Jūs novērtētu, ka esmu ļoti īsi apcerējis vienu iespējamu pieeju plašākam skaidrojumam par to "kad tad īsti sākas dzīvība" ne tikai tās fizioloģiskajā izpratnē.

Iespējams, tāpat Jums būs interesanti jaunatklāt, ka Latvijas likumdošanā grūtniecības pārtraukšana izvarošanas gadījumā tiek ierobežota tieši tāpat, kā grūtniecības brīvprātīga pārtraukšana ar jebkuru citu motivāciju - pārtraukšanu drīkst veikt tikai līdz grūtniecības 12. nedēļai (Seksuālās un reproduktīvās veselības likums, 26. panta 2. punkts).

Visbeidzot, mana, pēc Jūsu ieskata, klibā loģika liek domāt, ka, ja nu es nebūtu bioloģiskā ceļā radies un piedzimis, tad, man ir pamatotas aizdomas, ka es to nemaz nezinātu un nespētu šādu scenāriju retrospektīvi iztirzāt. Bet Jūs esat malacis - turpiniet filosofijas studijas un nešaubos, ka sasniegsiet augstumus, ko citiem nesasniegt. Vēlu sekmes!

Tmp author
Kaspars Pru

Jānovērtē abu pušu nesavtīgās pūles cīnīties par labāku Latviju! Saku to bez ironijas, jo tiešām ticu, ka tāds arī ir mērķis visiem. Mēs jau esam vienoti cīņā par cilvēktiesībām un tas ir lieliski.
Bet pats svarīgākais šajā diskusijā netiek risināts un ir tikai viens jautājums par kuru mums būtu jāvienojas. Un tas nav: aizliegt vai neaizliegt abortus, bet gan - kad sākas cilvēks? Ir trīs varianti:
1. Ieņemšanas brīdī (tur protams var "matus skaldīt" kurā tieši momentā, bet pa būtību tas nemaina)
2. Dzemdību brīdī
3. Kāds konkrēts brīdis grūtniecības laikā
Daudzi Lindas argumenti izriet no "pēc noklusējuma" pieņemta uzskata, ka embrijs nav cilvēks. Ja tā ir, tad Lindai ir pilnīga taisnība. "Par dzīvību" aktīvisti "pēc noklusējuma" pieņem, ka cilvēks sākas no ieņemšanas brīža. Ja tā ir, tad viņiem ir pilnīga taisnība aizstāvot vienu cilvēku, kuru vēlas iznīcināt uz otra cilvēka tiesību pamata. Tā nu abas puses pilnā pārliecībā turpina bombardēt ar visāda veida statistiku, dzīves piemēriem, Bībeles tekstiem un zinātnieku atklājumiem, bet tam nav nekādas jēgas, ja nerunājam par svarīgāko šai lietā - kad sākas cilvēks?

* pēc noklusējuma - ar šo domāju, ka bieži mēs to pieņemam, kā pašu par sevi saprotamu, ko arī citiem vajadzētu pieņemt kā pašiem par sevi saprotamu (kas, diemžēl, bieži tā nav)

Tmp author
Guntars

Labs jautājums. Kurš ir tiesīgs uz to atbildēt??

Tmp author
Ieva Skrebele

Ja mēs "cīnītos par labāku Latviju", tad jautājums, ko risināt, nudien nebūtu pļāpāšana par to, kad sākas cilvēks. Ja kādu tas interesē, var palasīt, ko par šo tēmu pēdējo gadu laikā ir sarakstījuši angļu valodā rakstošie filozofi un zinātnieki. Ja mēs te tagad bez attiecīgajām priekšzināšanām un izpratnes sāksim tīmekļa komentāros par to spriest, rezultātā iegūsim tik vien kā izniekotu laiku.

Ja mēs "cīnītos par labāku Latviju", tad jautājumi būtu pavisam citi: kā valsts var palīdzēt jaunajām ģimenēm, kā panākt, ka Latvijā dzimst vairāk plānotu un mīlētu bērnu, par kuriem vecāki labi rūpēsies, kā samazināt pusaudžu grūtniecību skaitu, ko iesākt ar nelabvēlīgajās ģimenēs dzimušajiem bērniem, utt. Un, manuprāt, atbilde nav: "jālūdz Dievs un jādzīvo kā 19. gadsimtā", bet gan skolēnu izglītošana par kontracepciju, vecāku pabalstu palielināšana, dažādi veidi, kā palīdzēt mammām atgriezties darba tirgū pēc dzemdību atvaļinājuma, vietu bērnudārzos nodrošināšana visiem bērniem utt.

Tmp author
Lana

Vispirms vienkārši ir jāsakārto atbalsta sistēma sievietēm, pirms no viņām kaut kas tiek prasīts, spēlējot uz jūtām. Kad tiks ieviests praksē, kā palīdzēt jaunajām māmiņām, kā atbalstīt jaunos vecākus, tad arī abortu būs mazāk. Bet, protams, panākt, ka abortu nav vispār, ir diezgan sapņains mērķis. Jo katram jau tiešām ir savs iemesls un ne vienmēr tā ir finansiālā situācija. Un, lai vai kā neteiktu, ka arī no grūtām ģimenēm izaug ģēniji, šo veiksmīgo ģēniju ir sasodīti maz. Tā vietā būs lērums nelaimīgu bērnu ar nelaimīgiem vecākiem. Ja sieviete nav gatava bērnam, tad viņu nevar uz to piespiest. Var tikai radīt apstākļus, kuros sieviete var justies drošāka par sevi un tādējādi arī par savām spējām audzināt bērnu, kā arī popularizēt ģimeniskās vērtības. Bet izvēle vienmēr ir katra rokās.

Reinis 004bw
Reinis Āboltiņš

Kiki un Guntar, vēlreiz paldies par drosmi paust viedokli un izsmeļošajiem komentāriem! Man ir sajūta, ka Dievs (lai kas vinš vai viņa arī būtu) grib, lai jūs ejat iedzert tēju. Varu ieteikt Lapsang vai Pu Erh. starp citu, silta (noteikti ne verdoši karsta!) Lapsang tēja ideāli iet kopā ar krūzē peldošu plombīra saldējuma bumbu. Mmmmm...

Tmp author
Guntars

Diemžēl, bet arī "smilškastē" sēdošiem būs jādod norēķins. Bet līdz tam visiem tiek dota iespēja atgriezties no grēkiem nožēlot to un paļauties uz Kristus žēlastību un gudrību, kas ir vienīgā patiesība par cilvèku un viņa dzīves jēgu un mērķi...

Tmp author
kiki

Raksta autore šādu rakstu mums ir varējusi uzrakstīt, jo viņas mammīte nav izlietojusi savas " sievietes tiesības" un ir DEVUSI viņai dzīvību. Es esmu PAR dzīvību. Dievam acīs katrai dzīvībai ir milzīga vērtība - vai tas būtu vēl tikai iedīglis mātes miesās vai jau piedzimis cilvēks.

Tmp author
Ilmārs Cīrulis

Pārkopēšu savu senāku komentāru:
"Ja mana māte vēlas veikt abortu un es esmu abortējamais embrijs, es piekrītu."

Iespējams, ka arī raksta autore piekrīt šādai nostājai. Tā ir, Linda?

Curika
Linda Curika

Ja mana mamma būtu veikusi abortu, manis te nebūtu un man tas nekādas bažas nerada. Jums ir ticība Dievam un konkrētām premisām. Man tās neiet kopā ar pedofiliem baznīcās, ar aizliegtiem prezervatīviem Āfrikā, kas izplatoties HIV vīrusam nogalina tūkstošus katru gadu. Es nesaprotu, kā gan vēl varat apgalvot, ka Jūsu Dieva acīs katra dzīvība ir vērtība. Vai viņa acīs vērtība ir arī to 68 000 sieviešu dzīvība, kas, veicot nelegālus abortus, mirst?!

Tmp author
Guntars

L.Curikas kundze uztaisiet pašnāvību, jo jūsu māte nebija tik gudra un to neizdarīja tad, kad vēl bijāt viņas vēderā, bet pirms tam pasakiet viņai, ka viņa neizdarot abortu ir izdarījusi lielāko muļķību savā sievietes dzīvē, kurā viņa varēja baudīt dzīvi neviss būt dzemdējoša mašīna...

Tmp author
slepkavība atrisina visas problēmas

slepkavība atrisina visas problēmas

Tmp author
Ieva Freidenfelde

Tā dzīvības glābšana par katru cenu ir lēta demagoģija, īpaši no vīriešu puses. Jo tikai sieviete ir tā, kas tam bērnam ziedo savu ķermeni un, iespējams, savu dzīvi. Ja vīrieši "dzīvības glābēji" būtu tie, kam šis sievietes negribētais, dzimušais bērns būtu obligāti jāņem pie sevis, audzināt - tā cēlā dziesma taptu pavisam klusiņa un ar pavisam citu saturu.
Joprojām neviens "dzīvības glābējs" vīrietis nav atbildējis uz jautājumu - kāpēc viņš nav adoptējis tos negribētos bērnus, kas ir spiesti nelaimīgi nīkuļot bērnu namos. Vai svarīga ir tikai cilvēka eksistence, kaut nelaimīga un pilna ar domām par pašnāvību, vai tomēr, tam dzīvajam cilvēkam ir vajadzīgs kas vairāk par pliku eksistēšanu - laimīga dzīve?

Tmp author
dzemdējama mašīna?

Un tad viņš apgāna cēlāko un svētāko no visām - mātes misiju, nosaucot sievieti-māti par "dzemdējamo mašīnu". Tā nu ir tik dziļa sievietes aizkāršana un apvainošana, kādu neatrast nevienā, pat vissliktākajā sievietes pazemošanas paraugā.

Seksologs tādējādi ir visnelietīgākā veidā aizkāris manu māti. Arī mani pašu. Un arī jūsu mātes. Arī jūs visus. Visus latviešus. Ar "dzemdējamo mašīnu" apvainojis pat vēl smagāk, nekā tad, ja mūsu mātes būtu izgānījis par prostitūtām.

Apvainojums, kas pamatoti prasa nekavējoši tvert ko smagu un gāzt neģēlim pa galvu.

Un nosaukt seksologu par izkārnījumu ražošanas mašīnu, ir pats pieticīgākais, ko šeit darīt.

Tmp author
Spam detected.

Kāds seksologs?! Kas tas vispār ir un kā saistīts ar rakstu?
Atbilde - nekā.

Tmp author
Ieva Freidenfelde

Vai "dzemdējamā mašīna?" (tādu niku izvēlējās iepriekšējā komentāra autore/s, nemēģiniet man piesiet sieviešu apvainošanu!) vispār spēj aptvert atšķirību starp Sievieti Māti un sievieti, kas konkrētajā gadījumā nav spējīga būt Māte. Vai dzemdēšana tikai dzemdēšanas pēc, un gaidīta bērniņa ienākšana šai pasaulē ir viens un tas pats? Vai tās "sievietes" kas dzemdē, jo aborts ir slikti, bet izmet bērnu miskastē, jo to negrib ir cienījamāka par sievieti, kas izvēlas abortu? Vai tā "sieviete", kas dzemdē, lai saņemtu kārtējo bērnu, lai saņemtu pabalstu un nodzertu to, kamēr bērni vienkārši nomirst badā, noslīkst piemājas dīķītī, nepieskatīti sadeg, kamēr "māte" dzerstās kaimiņos ir Māte? Vai šīm "sievietēm" vispār ir tiesības uz sašutumu par apzīmējumu "dzemdējamās mašīnas"?
Vai nebūtu tiešām vērts ieraut kādu buldurjāņa šļuku un bez histērijas izsvērt visus rakstā minētos jēdzienus un apzīmējumus?
Vai kaut kur rakstā ir minēts, ka tiesības uz abortu = pienākums veikt abortu? Un, tās kas to nedara ir sliktas sioevietes? Tiešām, tiešām???

Tmp author
Ieva Skrebele

Jā, un Jūs šo komentāru varējāt uzrakstīt tikai tāpēc, ka jūsu vecāki nodarbojās ar seksu un Jūsu mamma nenoskaloja podā neapaugļotu olšūnu. Līdz ar to jautājums - kur ir tā principiālā atšķirība starp situācijām, kad bērns nepiedzimst, jo potenciālie vecāki nenodarbojas ar seksu un kad bērns nepiedzimst, jo māte izvēlas veikt abortu? Starp citu, ja esat "par dzīvību", atgādināšu, ka arī ikviena neapaugļota olšūna ir dzīva.

Tmp author
Guntars

Pie kam vīrietis un sieviete ir vienlīdzīgi neviens nav augstāks vai vērtīgākās par otru, bet katram ir Radītāja dota loma un funkcija(jābūt īpaši aklam, lai neredzētu dizainisku atšķirību starp vīrieti un sievieti)
Un Rādītājs ir noteicis kā šīs attiecības veidot proti:
Vienīgi laulības kontekstā(tikai un vienīgi laulība starp vīrieti un sievieti)
- Sievas paklausiet vīriem un vīriem: mīlēt savas sievas vairāk nekā sevi pašu un ja vajadzīgs esiet gatavi atdot pat savu dzīvību.
Bet pats labākais ir tas kas ir šajā saturā mīlestība uz savu tuvāko: mīlestība ir lēnprātīga, laipna, tā neskauž, mīlestība nelielās, tā nav uzpūtīga. Tā neizturas piedauzīgi, tā nemeklē savu labumu, tā neskaistas, tā nepiemin ļaunu. Tā nepriecājas par netaisnību, bet priecājas par patiesību.
Un tas ko Radītājs nosaucis par grēku, neviens nevar attaisnot ar nekādām pašpasludinātām "cilvēktiesībām" , kas apmiglo sirdi un saprātu, nozombē un attaisno grēku un apslāpē patiesību.

Tmp author
Ilmārs Cīrulis

Šis teksts ir nozīmīgs tikai tiem, kas tic visam tajā rakstītajam. Tas ir sprediķis.

Tmp author
Guntars

Ticat vai nē, lai katrs izšķir pats, bet atbildēt par savu dzīvi nāksies tā kā tā Dieva radītāja priekšā.
Patiesība nav atkarīga no kāda indivīda personīgās ticības vai pārliecības, vai viedokļa par patiesību.
Ja Tu ( vienalga vai vīrietis vai sieviete) esi seksuālās attiecībās, tad grūtniecība ir neatņemama konsekvence, protams ne vienmēr, bet potenciāli iespējama.
Visi brēc, ka cilvēkam(gan sievietei gan vīrietim) ir brīvība izvēlēties, tas pareizi un tā ir patiesība, jo pats Rādītājs to tā ir noteicis, BET šī BRĪVĪBA nes komplektā(nedalāmi) līdzi ATBILDĪBU pirmāmkārtām jau RADĪTĀJA priekšā.
Bet ja nu kāds ļoti tic ka ir modificēts mērkaķis, tad tomēr viņa ticība neizmaina patiesību, ka cilvēks(vīrietis un sieviete) ir radīti pēc Dieva tēla un līdzības ne jau izskata ziņā, bet laba un ļauna saprašanas ziņā. Skat sirdsapziņu(tā ir visiem, kas dzimuši kā cilvēki). Pēc grēkā krišanas(neuzticēšanās Radītājam, ka viņš nosaka kas labs un kas nē topiš autonomija, norobežošanās no Dieva likuma) attēls ir sabojāts un tomēr attēls.

Reinis 004bw
Reinis Āboltiņš

Guntar, paldies par komentāriem!

Jums neapšaubāmi ir tiesības paust šādu viedokli. Es visādā ziņā uzskatu un ticu, ka ikvienam cilvēkam piemīt tiesības uz vārda, uzskatu, apziņas, ticības un reliģijas brīvību. Pieņemu, ka konkrēti Jūsu viedokli balsta dziļa pārliecība, ka Zemi ar visiem nemodificētajiem mērkaķiem, odiem, Galapagu bruņurupučiem, ķenguriem, tapīriem, zirgiem, suņiem, kaķiem, vardēm, vārnām, zeltgalvīšiem, niedru lijām, kamieļiem, ziloņiem, zilajiem vaļiem, baltajām haizivīm, lamantīniem, arī sifilisu, gonoreju, cilvēka imūndeficīta sindromu un citiem priekiem un bēdām Saules sistēmā iestādīja Kāds, kurš visu vada un cilvēks ir tikai sīka vienība, kam nav tiesību izdarīt izvēles, jo par katru ieelpotā skābekļa litru taču jāatbild Lielajam Būvuzraugam.

Tā ir jūsu izvēle. Ļaujiet citiem izdarīt savu izvēli. Ļaujiet cilvēkiem ar atšķirīgu skatījumu izvēlēties, vai gulēt baltos vai zaļos palagos, vai no rīta uzaut mīkstās čības vai staigāt basām kājām, vai iet dušā vai tikai noskalot seju. No rīta, pirms iziet ārpus mājas, es izdaru apzinātu izvēli uzvilkt laika apstākļiem atbilstošus apavus. Un, ticiet man, mani šajā izvēlē nevada nekas cits, kā veselais saprāts, kas man klusītiņām čukst - "uzvelc ērtus un siltus apavus, jo ārā līst un nav pārāk silti".

Es pat ietu tālāk un riskētu teoretizēt, ka, iespējams, cilvēki nemaz nenoveco! Vienkārši, kamēr cilvēki guļ miegā, Lielais Būvizraugs vakardienas viņus nomaina ar šodienas versiju, ko nākamnakt nomainīs pret rītdienas versiju, kam būs jau par pāris sirmiem matiem un dažām krunkām vairāk. Kam gan citam būtu domāts miegs? Miegs noteikti ir Lielā Plāna svarīgs elements.

Starp citu, dzīvot energoefektīvi ir iespējams, arī neatsakoties no dzīvībai svarīgām ērtībām - siltuma un gaismas. Tā arī ir izvēle.

Jauku dienu!

Tmp author
Guntars

Reini, šis nav mans viedoklis, kā jau teicu patiesība nav atkarīga ko par to kāds domā. Tu jau vari izvēlēties kā dzīvot Tev Dieva doto dzīvi(tik aprobežots taču Tu neesi, lai apgalvotu, ka pats izvēlējies savu identitāti un laiku kad piedzimt), bet nekad neizslēdz, aspektu, ka par katru Tavu " brīvo izvēli" Tev komplektā būs atbildība un konsekvence,sekas. Tu taču, es ceru, saproti, ka runa nav par "rozā vai
sarkanām čībiņām", bet par morāli.

Tmp author
orea

Linda, Tu runā tikai par sievietes tiesībām. Jā, sievietei ir tiesības, bet kāpēc tiesību nav bērnam mātes miesās? Aborti ir cīņa ar sekām. Protams, valstij/sabiedrībai lētāk un vieglāk atbalstīt abortus, nekā palīdzēt sievietēm/pāriem, kuri nonākuši krīzes grūtniecības situācijā. Ciniska matemātika, vai ne? Nav cilvēka, nav problēmu. Atbalstīt abortu patiesībā nozīmē atbalstīt cilvēktiesību lozungā ietērptu vienaldzību. Un šeit nav runas par sievietēm, kuras izdara abortu - jo vairums par šo soli izšķiras tieši tādēļ, ka nesaņem pietiekamu atbalstu. Tāpēc, manuprāt, šis ir jautājums, kas jārisina pirmām kārtām.

Tmp author
Baķis

Jebkurš cilvēks vispirms ir egoists un tikai pēc tam samārietis. Man, lai arī cik ciniski tas neizklausītos, mierīgāka sirds ir pasaulē, kurā nav nav indivīdu ar ģenētiskām saslimšanām, indivīdu ar narkoloģiskām atkarībām jau no dzimšanas, vai vienkārši cilvēkiem, kas nav saņēmuši elementāru mātes mīlestību, tikai tādēļ, ka ir bijuši nevēlami. Ir viegli muldēt, ka "jādomā pirms tam", bet gadās visādi, un, pēc manām domām prātīgāk :"valstij/sabiedrībai lētāk un vieglāk" tiešām ir ļaut katram/katrai pašam spriest par to, vai turpināt grūtniecību vai arī to izbeigt.

Tmp author
Skazis

Viegli nostāsties par-dzīvību šajā gadījumā, bet kur tu būsi, kad tā dzīvība būs jāuztur? Atdosi pusi no algas, ēdienu, apģērbu? Dosi mīlestību un citas nemateriālas lietas? Ja arī daži cilvēki būs gatavi, ar to nepietiks visiem bērniem. Un kurš tagad ir ļaunais? Labāk vispirms sagatavot vidi, kur bērnam nebūtu problēmas. Un es nešaubos, ka tad arī jautājumus par abortiem pazustu, ja labklājība celtos un valsts pabalsti būtu krietni lielāki nekā burtiski daži lati dažreiz.

Curika
Linda Curika

Pēc PVO datiem (materiāls pievienots) labajā sānā - katru gadu pasaulē 68 000 sieviešu mirst no nelegālajiem abortiem. Miljoni sieviešu tiek izkropļotas uz mūžu. Vai Jūs vēlaties tur redzēt arī Latvijas sievietes?

Gunta 165x152
Gunta Leona

Pateicība Curikai. Vārds "aborts" ir iecienīts politikāņu leksikā. Bet vai abortu aizliegums nav sieviešu diskriminācija? Par visu jāatbild sievietei. Lai tik vīrietim kājas nesmirdētu.

Tmp author
anonims

Paldies autorei! Absolūti piekrītu rakstā izklāstītajam. Visa šī "populistiskā pļurināšana" ir kārtējā radikālo kristiešu PR kampaņa. Neviens jau nedomā ne par bērniem, ne mātēm. Vajadzīgs elektorāts. Ja jau esam tik šķīsti, kāpēc Latvijā ir bērnu nami? Kāpēc vīrietis var nerūpēties par saviem bērniem? Kāpēc pamatizglītība nav bezmaksas? Utt.

Tmp author
Ieva Skrebele

Nē, šī populistiskā runāšana nav nekāda radikālo kristiešu PR kampaņa. Tieši otrādi, tā viņi sabiedrībai parāda savu vēlmi apspiest citādi domājošos, savu liekulību un cinismu. Man nav nekādu iebildumu pret tiem kristiešiem, kuri ir normāli un saprātīgi cilvēki, taču, pateicoties visām šīm runām, pēdējā laikā sāku izjust arvien lielāku riebumu pret šiem radikālajiem kristiešiem. Ja arī te var runāt par PR, tad tikai un vienīgi par negatīvo PR.

Tmp author
Izita Kļaviņa

Linda , paldies par šo rakstu! Ļoti saprotami izskaidrotas lietas, it sevišķi par kampaņas tēmu. Jo, protams, mēs visi taču esam par dzīvību un par to, lai samazinātos aborti. Vienīgais atškirīgais ir - izpratne, metodes un mērķi (ne vienmēr tik skaisti un pūkani). Es šodien paskatījos mamikina (ar mazo burtu speciāli) raidījumu par šo tēmu un izdarīju divus secinājumus: tendenciozi tiek kūdīta sabiedrība manipulējot ar "par" un "pret", jo , kā jau es minēju vērtība visiem ir gan dzīvība, gan arī visi ir par abortu skaita samzināšanu.. Un nav nekādu "par" un "pret". Un otrs: mamikins ir kārtējo reizi pārkāpis visas ētikas robežas un pareizi dara tie cilvēki, kas neiet uz viņa raidījumu.

Tmp author
dura

Diezgan kuriozi ir abu pušu viedokļi šajā laikā, kad sekss tiek "bāzts priekšā un pakaļā" tā teikt jau no dārziņa vecuma.

Tmp author
Kalvis Apsitis

>>> Un es saprotu, kādēļ tik daudzas sabiedrībā populāras sievietes un māmiņas ir iesaistījušās akcijā 'Par dzīvību'. Tā ir pūkaina, skaista tēma - pateikt skaļi visai sabiedrībai - mēs atbalstām dzīvību no ieņemšanas brīža.
=======
Manuprāt, ir tieši otrādi. Ja salīdzinām, ar ko "pro-choice" cilvēku uzskati par dzimumattiecībām atšķiras no, teiksim, konservatīvu katoļu uzskatiem, tad pirmie runā par "drošu" un "nedrošu" seksu. Katoļi pieņem kā aksiomu to, ka sekss nemēdz būt drošs. Tā ir eksistenciāla izvēle, kas ir arvien saistīta ar risku: ar bezgalīgām iespējām vienam partnerim otru psiholoģiski sāpināt, ar slimībām, nereti ar iespēju laist pasaulē dzīvību, reizēm arī - ar iespēju kādu nogalināt. Tur ik uz soļa ir morālas izvēles. Un savai sirdsapziņai neviens normāls cilvēks nevarēs uzvilkt kondomu. Fiziskas vai morālas rētas paliks uz visu mūžu.

Visiem tādas vecmodīgas lietas nepatīk, tamdēļ mums ir tādi eksperti, kuri sludina, ka esot vajadzīga vispirms droša un ērta kontracepcija, un ja "drošā" kontracepcija pēkšņi nenostrādā, tad vajadzīgi droši un ērti aborti. Sal. http://www.ir.lv/2012/9/26/si-nav-ta-saruna

Manuprāt, vēlme pēc "pūkaina un skaista" seksa ir "Papardes zieda" un viņu domubiedru prerogatīva. Neviens cits neko tādu nesola. Bet nav jau slikti arī tā. Ir labi pārliecināties par visādām patiesībām uz savas ādas. To visu cilvēki jau zināja senāk:

"And that after this is accomplished, and the brave new world begins
When all men are paid for existing and no man must pay for his sins,
As surely as Water will wet us, as surely as Fire will burn,
The Gods of the Copybook Headings with terror and slaughter return!"
(pēdējais pants dzejolim "Glītrakstīšanas burtnīcu dievi" - "The Gods of the Copybook Headings" - R.Kiplings).

Curika
Linda Curika

Manuprāt, dziļām rētām būtu jāpaliek uz ikviena kristieša dvēseles, ja viņš padomātu par to, ka miljoni cilvēku kopš 80tajiem gadiem muruši Āfrikā no HIV tādēļ, ka baznīca neatļauj lietot prezervatīvus. Un dziļām rētām par to, ka baznīcā ir aktuāli pedofilijas gadījumi, ko tā atzīst tikai tad, kad nav izejas un soda mācītājus, tos pārvedot uz citu baznīcu. Protams, tas ir tad, ja ir svarīgi ne tikai embriji, bet arī dzīvi cilvēki.

Curika
Linda Curika

Skatiet labajā sānā pievienotu pētījumu, kurā secināts, ka bezmaksas prezervatīvi, kas tiek izdalīti jauniešiem rezultējas mazākā abortu skaitā.

Tmp author
Kalvis Apsitis

>>> Skatiet labajā sānā pievienotu pētījumu
======
"There were 6.3 births per 1,000 teenagers in the study group, compared to the 2010 national rate of 34 per 1,000. As for abortions, there were fewer than eight per 1,000 women in the study, compared with the almost 20 per 1,000 nationally."
Par šo ir divas mulsinošas lietas - (1) kādēļ eksperimentam pakļautā grupa tika salīdzināta nevis ar citām sievietēm Sentlūisas apkārtnē (kas, manuprāt, būtu precīzāk izraudzīta kontrolgrupa), bet gan ar ASV vidējo rādītāju? Cik varu spriest, tad Misūri štatā pusaudžu grūtniecība ir nedaudz zemāka nekā valstī kopumā - sal. http://www.advocatesforyouth.org/index.php?option=com_content&task=view&id=1027&Itemid=629 . T.i. daļa no "samazinājuma" varbūt var attiecināt uz konkrētajam štatam (vai pilsētai) raksturīgajām tendencēm. (2) Ja mēs uzskatām, ka ar kontrolgrupas izvēli viss ir kārtībā - redzam, ka piedzimušo bērnu skaits samazinājās no 34 uz 6.3 (t.i. 5.4 reizes), bet abortu skaits samazinājās no 20 uz 8 (t.i. tikai 2.5 reizes).

Man gribētos saprast iemeslu, kādēļ bezmaksas kontracepcija daudz efektīvāk samazina dzimstību nevis abortus.

Runājot par prezervatīvu lietošanu HIV epidēmijas smagāk skartajās zemēs, tad katoļu baznīcas nostāja ir mainījusies 2010.g. novembrī: sal. http://www.telegraph.co.uk/news/religion/the-pope/8148944/The-Pope-drops-Catholic-ban-on-condoms-in-historic-shift.html . Nevienam nav noslēpums, ka vairākās valstīs Āfrikas kontinenta dienviddaļā ļoti augsts AIDS infekcijas risks ir tieši sievietēm, kuras atrodas laulībā un ļoti iespējams ir uzticīgas saviem vīriem (šajā pasaules daļā jaunu sieviešu vidū AIDS izplatība ir lielāka nekā jaunu vīriešu vidū). Prezervatīvu lietošana var būt morāli attaisnojama, ja mērķis ir glābt cilvēku dzīvības (piemēram, samazinot risku sievietei saņemt infekciju no sava vīra HIV infekcijas pirmajās nedēļās, kad risks aplipināt citus ir visaugstākais) - nevis izvairīties no bērnu ieņemšanas. Sal. zviedru epidemiologa un statistiķa Hansa Roslinga prezentāciju TEDā - http://www.gapminder.org/videos/ted-talk-2009-hans-rosling-hiv-facts/ .

Tmp author
Ieva Freidenfelde

"vīrietis ir audzināts un arī fizioloģiski tendēts uzņemties visas lielākās grūtības, grūtākos darbus, u.tml."
Atļausiet pasmaidīt? Nē, ar to būs par maz, es atļaušos skaļi smieties par šo pasaciņu. Šodien mana laba paziņa bija tiesā, kur tiesas ceļā piedzina no sava NEšķirtā vīra 50 latus uzturlīdzekļus viņu kopīgajam bērnam. Un, šis mūsdienās nudien nav nekāds izņēmuma gadījums. Stipri un atbildīgi vīrieši. Cik maz to ir atlicis...

Tmp author
Liene

Raksts vietā, turklāt saprotamā valodā. Vienai lietai, tomēr nevaru piekrist - par jaunajām meitenēm: "Lai kādu morālu atbalstu viņai sniegtu, viņas tālākā dzīve būs ar daudz mazākām iespējām, kā tām jaunajām sievietēm, kuras nav pieļāvušas kļūdu kontracepcijā, kļuvušas par negodīga partnera upuriem vai iekļāvušās nelaimīgajā pāris % statistikā, kad kontracepcija nav efektīva." Mauprāt, pārāk kategorisks viedoklis par šo.

Reinis 004bw
Reinis Āboltiņš

Paldies, Curika, labi noformulēts viedoklis. Labi, ka uzrakstīji, man nebūs jāraksta. Varēšu pa tiešo ķerties klāt vēl vienam aktuālam tematam - kā Latvija izskatītos tad, ja grūtniecības mākslīga pārtraukšana tiktu padarīta praktiski neiespējama vai pat kriminalizēta. Ja likumos ierakstītu, ka dzīvība tiek aizsargāta "no ieņemšanas brīža". Varu teikt vien to, ka tā būtu viena totalitāra un pretīga sabiedrība, kurā vidējā latvijieša gandrīz nepārvaramā tieksme līst svešās dzemdēs un lemt par svešām olām tiktu institucionalizēta un iegūtu juridisku segumu.

Kādēļ kampaņas "par dzīvību" aktīvistes un aktīvisti lieto vārdu savienojumu "mēs esam pret abortiem"? Tādēļ, lai pozicionētu citādi domājošus kā tādus, kas ir "par abortiem". Jo "par abortiem" taču izskatās diezgan neglīti. Katrā ziņā daudz neglītāk par "tiesībām lemt par savu ķermeni un dzīvi".

Tmp author
arī anonīms

cien. Ieva Skrebele, kas gan teicis, ka man kaut kas būtu jāargumentē?
izlasu un novērtēju!

Tmp author
Ieva Skrebele

Protams, Jums nav pienākuma savu viedokli argumentēt. Bet, ja kāds cilvēks vienkārši mētājas ar nepamatotiem apgalvojumiem, tad man nav pienākuma šo viedokli uztvert nopietni. Secinājums: ja nevēlaties pūlēties savus apgalvojumus pamatot, es ierosinu arī netērēt laiku to rakstīšanai un publicēšanai, jo domājošam cilvēkam nevajadzētu ņemt vērā nepamatotus viedokļus.

Tmp author
arī anonīms

Oj, kādi šeit visi gudri. bet man tik tiešām interesanti...
vai vispār te kāds līmenis, tests vai vērtējums, pēc kura met ārā runātāju...

Tmp author
Kavalērija nav komandējama klusējot.

Žēl ka paši abortu aizstāvji pilnīgi nekritiski pieiet saviem uzskatiem un žēl, ka citi ir tumsoņas, kas kaut kā nepiekrīt "pareizajam" viedoklim. :)

Ir pietiekami daudz iemeslu, kāpēc, lai izdarītu abortu, loģisku un pamatotu. Doktora grāds gan bija uzjautrinošs arguments. Diez vai tas nesīs tādu prieku, ja pēc tam, tfu, tfu, tfu, sievietei nesanāks vairs dzemdēt neauglības dēļ. par laimi pie mūsu veselības aprūpes kvalitātes tas notiek reti, bet tā var taču gadīties, vai ne?

3. punkts ir interesants." Ģenētiskās saslimšanas ir vēl viena ļoti smaga tēma. Sievietes dzemdē arvien vēlākā vecumā, kas ir normāli, tomēr nereti nozīmē arī lielāku statistisku iespējamību ģenētiskām novirzēm."
Dzemdēt vēlākā vecumā ir normāli- par spīti tam, ka palielinās ģenētisko noviržu. Šis gan ir nedaudz F.... Logic. Starp citu, šis nav pirmais raksts politika.lv , kas apgalvo, ka dzemdēt vēlā vecumā ir stilīgi un ok, bet pilnībā ignorē potenciālās veselības problēmas gan mātei, gan bērnam. Bet kāpēc veselības aizstāvji necenšas veicināt, lai mātes dzemdētu bērnus tad, kad tas ir visveselīgāk? turklāt laikā, kad tas vismazāk kaitē karjerai? Bija sieviešu biznesa blogere- diezgan populāra, kurai bija pētījums, ka +/- 25 gados ir visveselīgāk dzemdēt, turklāt ir ārkārtīgi lielas izredzes uz spēcīgu karjeru. Žēl, bet ātrumā linku nevarēju atrast. Protams, šīs formula ne visos gadījumos der, bet ja jau rūpes par veselibu, kāpēc par to nerunā?

Man vairāk tas izskatās pēc: "nejauši sanāca, ai, nafig, izmetam." Es neatbalstu arī otru karojošo pusi, kas ir pilnībā pret abortiem. Taisnība ir kaut kur pa vidu.

Vajadzētu daudz vairāk darīt, lai no abortiem izvairītos, kāpēc ģimenes mācība būtu slikta tēma skolā? Turklāt- tai obligāti vajadzētu iekļaut arī mācību par veselību utt. Nez kāpēc sabiedrībā karo, vai nu vienu vai otru. Man šķiet, ka patiesībā, tās savā ziņā ir nedalāmās mācības. No tā jau var būt tikai labums.

Saprotams, ka izvēles tiesības un tā tālāk, lasīju komentāros jociņu par abortiem benzīntankos, ja vīrieši varētu dzemdēt. Bet šobrīd jau tieši uz to iet, tikai klienti nebūs vīrieši :)

Lai būtu materiāls manis noriešanai- man nav bērnu, esmu vīrietis, tikai nevaru iepriecināt, neesmu karojošais ticīgais. Savu gala viedokli mēģinu precizēt, bet no publiskajām diskusijām rodas tikai putra galvā.

Tmp author
Guntars

Ja kāds atbalsta abortus, tad arī viņu pašu ir jāabortē lai cik vecs viņš arī būtu un ko būtu paspējis savā dzīvē pastrādāt...
Bet paldies Kristum, ka viņš dāvā atgriešanās iespēju un nožēlot izdarīto slepkavību sākot jau savās domās...
Lai Kristus patiesība ienāk jūsu sirdīs...

Tmp author
Ieva Skrebele

Es nepiekrītu vārdiem "nebūs neviena, kas pateiks, ka šiem cilvēkiem nav taisnība, lai gan ne viena vien sieviete un vīrietis to nodomās". Es daudzkārt esmu teikusi, ka atbalstu iespēju veikt abortu tad, ja sieviete to izvēlas. Esmu par to rakstījusi gan savā blogā http://avestra.wordpress.com/2012/06/28/komentars-par-abortiem/ , gan komentāros dažādos tīmekļa ziņu portālos, gan Satori ievietotā Annas Auziņas raksta komentāros. Arī mani draugi ir līdzīgās domās un nebaidās tās skaļi izpaust (atzīšos, ka manā draugu lokā nav neviena fanātiska kristieša). Problēma šeit ir pavisam cita. Mums Latvijā ir dažas reliģiskās organizācijas, daži pārlieku konservatīvi noskaņoti cilvēki, un šie daži ļaudis pēdējā laikā ir kļuvuši ārkārtīgi skaļi. Un tāpēc arī ir visa šī jezga. Par jezgu es to saucu tādēļ, ka jau tāpat visiem ir skaidri zināms, ka aborti Latvijā netiks aizliegti. Protams, mani apbēdina, ka regulāri nākas klausīties pārlieku konservatīvo ļaužu moralizēšanu un runas par to, ka vajag aizliegt abortus, skolās jauniešiem mācīt atturību kā pareizo kontracepcijas metodi, ka valstij vajadzētu stiprināt laulības institūciju utt. Bet šādas retorikas pastāvēšana publiskajā telpā vēl nebūt nenozīmē, ka lielākā daļa Latvijas iedzīvotāju to visu atbalstītu.

Viena problēma, kas mani tomēr kaitina. Ja kristieši uzskata, ka var teikt, ko man darīt ar savu ķermeni, kāpēc es viņiem nevaru pateikt, kur iebāzt savas bībeles? "Ticīgo jūtu aizskaršana" ir nudien fantastisks termins. Un šis ir tas mirklis, kad man jāatzīstas, ka es priecājos dzīvot Latvijā, nevis kādā no tām valstīm, kur ir lielāks fanātisko kristiešu īpatsvars un kur šis tik tiešām tiek atzīts par likumpārkāpumu.

Tmp author
Guntars

Atziņas trūkuma dēļ tauta iet bojā...
Lai Kristus žēlastība dāvā patiesības atziņu radikālajiem Dieva noliedzējiem un savu bērnu slepkavām...

Tmp author
Ieva Skrebele => Guntars

Nevarēju nociesties, neizmantojot mazliet sarkasma...

Saprāta un iecietības trūkuma dēļ tauta iet bojā...
Lai loģikas, veselā saprāta un ateisma gaisma dāvā patiesības atziņu radikālajiem cilvēka prāta spēju noliedzējiem, nedomājošiem dogmu sekotājiem, līdzcilvēku apspiedējiem, savas neloģiskās pārliecības uzspiedējiem un aklas ticības sludinātājiem...

Tmp author
yana

Fantastasiks raksts

Tmp author
Inga

Piekrītu. Raksts ir reāls un iedvesmojošs. Par šīm lietām IR JĀRUNĀ ! DĀMAS !

Tmp author
Яночка Беибй

Paldies, par rakstu! Cik labi, ka kāds to pasaka skaļi (un es domāju skaļi, nevis tikai labākajai draudzenei, kaimiņam un kolēģei) un uzskatāmi argumentē tā, lai arī grūtām galvām viegli saprast. (Pēc komentāriem spriežot, stūrgalvīgām gan nelīdz).

Aborti nav labi. Bet no tiem ir JĀIZVAIRĀS, nevis tos jāaizliedz. Abortu aizliegums, tāpat kā sausais likums, nekad nav nodrošinājis vēlamās sekas, pierādot, ka tas nav īstais risinājums. Nesaprotu- kādēļ, lai kāds saprātīgs un izglītots cilvēks vēlētos spītīgi vēlreiz pamēģināt pieļaut šo kļūdu.

Tmp author
Crash

"ja vīriešiem 9 mēnešus no savas dzīves būtu jāvelta toksikozei, ķermeņa izmaiņām, nereti neatgriezeniskām un jāriskē ar savu izglītību, karjeru un brīvību - varu derēt, abortnīcas būtu ne vien katrā benzīntankā bet pat pie katra alus kioska."

Es pieļauju, ka jau tuvakajā nākotnē caur ģenētisku modificēšanu būs iespējams radīt ideālu hermofrodītu, kam vairs 'vecie' dzimumi nebūs nepieciešami.
Vīrietis ir audzināts un arī fizioloģiski tendēts, ja nepieciešams, būt gatavam NOMIRT par savu dzimteni, ģimeni, etc, vīrietis ir audzināts un arī fizioloģiski tendēts uzņemties visas lielākās grūtības, grūtākos darbus, u.tml.
Loģiski, ka, ja radītu jaunu post-cilvēku, tam būtu lielāka fizioloģiska un, iespējams, psiholoģiska preference uz pašaizliedzīgu rīcību.

Jautājums - vai sievietes patiesi būtu gatavas 'vecā' sieviešu dzimuma pilnīgai likvidācijai ?

Tmp author
Aigars Mahinovs

Sen jau nav tā "vīriešu" dzimuma tāda. Armijā brīvi dienē gan vīrieši, gan sievietes. Par dzimteni galvu noliek abi. Ja salīdzināt naglas iedzīšanu sienā un grūtniecību un dzemdību sāpes, zin, manuprāt sievietes ir tās, kas mūsdienās ir spiestas uzņemties to grūtāko un sāpīgāko mūsu dzīvē.

Tmp author
anonīms

Nav jācīnās ar sekām, ir jācīnās ar cēloņiem.

Tmp author
Ieva Freidenfelde

Īstenībā visliekulīgākie ir dzīvības glābēju, vīriešu komentāri. Jo, ja vīriešiem 9 mēnešus no savas dzīves būtu jāvelta toksikozei, ķermeņa izmaiņām, nereti neatgriezeniskām un jāriskē ar savu izglītību, karjeru un brīvību - varu derēt, abortnīcas būtu ne vien katrā benzīntankā bet pat pie katra alus kioska.
Nē - es neaicinu slepkavot. Es aicinu visus šos dzīvības aizstāvjus adoptēt tos liekos bērnus no bērnunamiem. Tikai tad viņu vārdiem būs reāls segums un tajos vārdos būs vērts ieklausīties. Pūkainus tekstus arī es varu sacerēt, cik vien pūkainus un rōzā vajag, par piecīti rindkopā, kamēr vien man par šiem vārdiem nav jāatbild. Un nē, ar šo es nedomāju tos 2-3% reālo audžuģimeņu, kas arī šajā kustībā piedalās un kam IR tiesības izteikties un domāt pret abortiem. Es par tiem pārējiem 97% kas tikai pa tukšo spodrina savas spalviņas. Kāpēc jūs neadoptējiet tos nevajadzīgos bērnus? Ar ko jūsu neadoptēšana ir pareizāka par apjukušas sievietes vēlmi atbrīvoties no nevēlamas grūtniecības?

Tmp author
L.Š.

Lūk, draugi! Lai nenonāktu pie šāda lēmuma pieņemšanas aizgliet vai tomēr atļaut. Pamatskolās, jau sākot no 6. klases kā obligātajam mācību priekšmetam ir jābūt Veselības mācībai. Lūk, par to gan varētu iestāties "Par dzīvību" aktīvisti. Tikai mācot, stāstot un rādot attiecīgos materiālus bērna nenobriedušajā prātā izskristalizēsies lietas, kas vēlākdzīvē ļoti noderēs. Ne tikai par seksuālo, bet vispār par dzīvi kā tādu. Par veselīgu uzturu, personisko higiēnu, par savstarpējām attiecībām utt.
Gadījums iz dzīves: 7. klase. Meitenes un zēni atsevišķi. Ienāk apmēram 25 ģadus veca grūtniece septītajā grūtniecības mēnesī un pasniedz veselības mācības, teiksim semināru. Tas ir vienas mācību stundas garumā. Meitenes interesējas par attiecībām ar zēniem. Par uzturu utt. Savukārt puiši, pasniedzēja tā pati grūtniece, interesējas, kad var sākt nodarboties ar seksu un beigās vēl pajautā, vai pasniedzējai kādreiz ir bijis sekss!
Es teiktu, ka ir par ko padomāt.

Tmp author
arī anonīms

Ir cilvēki, kas izvēlas labo un ir cilvēki, kas izvēlas ļauno! Autore izvēlas ļauno. Pieaugušo sabiedrībai bīstama jau nav.
Rakstā teksta daudz , bet argumentācija pavisam vāja!

Tmp author
Ieva Skrebele

Atbildot uz: "Rakstā teksta daudz, bet argumentācija pavisam vāja!" Jūsu komentārā vispār nebija neviena argumenta. Nebija arī "autores vājo argumentu" atspēkojuma (ja reiz argumenti ir tik vāji, tad taču nevajadzētu būt grūti tos atspēkot). Un nebija arī argumentācijas, kas pamatotu apgalvojumu, ka "autore izvēlas ļauno". Lai loģiski domājošs cilvēks varētu šo Jūsu apgalvojumu uztvert nopietni, ir nepiecišams tā pamatojums. Kāpēc izvēles brīvības atbalstīšana ir ļaunums? Varbūt ir tieši otrādi un ļauns ir tas, ko Jūs tā vietā piedāvājat?

Tmp author
Gunta Zālīte

Pilnīgi piekrītu, ka aizliegšana nav pareizais risinājums. Manuprāt sabiedrībai būtu vairāk jāpievērš uzmanība un izglītošana tam, lai meitenes/ sievietes nepaliktu stāvoklī, kad tam vēl nav gatavas/ vēl nevēlas bērniņu utt. Ja samazināsies nevēlamu grūtniecību skaits, samazināsies arī abortu skaits.

Tmp author
gunta

prieks atklāt šādu rakstu. paldies!

Tmp author
Knuts

Paldies, ļoti labi un viscaur piekrītu!

Tmp author
Natālija

Pilnīgi piekrītu. Punkts.

Tmp author
slepkavošana uz nebēdu

100 punktu!

Tmp author
Aldis

Zināmā mērā autore ir ļoti labi to noformulējusi - dzīve ir svarīgāka par dzīvību un tā arī jābūt.

Tmp author
slepkavošana uz nebēdu

nepiekrītu. nevis dzīve, bet nāve.

Tmp author
Ilmārs Cīrulis

Ja mana māte vēlas veikt abortu un es esmu abortējamais embrijs, es piekrītu.

Tmp author
...

Uzskaitītos punktus papildinātu ar vēl vienu - vīrietim bieži vien pieder pēdējais vārds bērna piedzimšanā un ir ļoti daudz gadījumu, kad tieši vīrietis liek izdarīt abortu. Ja nedomājoši vīrieši tik ļoti iestājas par aborta aizliegumu, vajadzētu uzlikt par pienākumu vīrietim asistēt aborta izdarīšanā. Domāju, saceltos pamatīga vētra un protesta akcijas garantētas. Nepatīkami? Nepieņemami? Arī vīrietis nes atbildību jaunas dzīvības radīšanā.
Tas varbūt atvēsinātu vienu otru tikumisko lemtgribētāju.

Tmp author
abortu ienaidnieks

es ieteiktu kastrēt. Par aicinājumu uz slepkavību.

Tmp author
koments

Ko nozīmē aizliegt abortu? Nu kā lai Tev saka, tas pats, kas ja Tev aizliegtu onanēt un tā vietā spēriens pa olām.

Tmp author
Kristaps

"Ja Tu drīksti man norādīt ko darīt ar manu ķermeni, vai es drīkstu Tev norādītu kur Tev iebāzt Tavu bībeli?"

Tmp author
abortu ienaidnieks

Tu drīksti man norādīt ko darīt ar cilvēku, kurš atrodas manā istabā?

Tmp author
Guntars

Cienījamā L. Curikas kundze, ja nav Dieva(kurš nosaka kas ir labs un ļauns), bet "cilvēks, kā radības kronis" pats nosaka, kā cilvēkam būs dzīvot, tad ēdīsim un dzersim, jo rīt mēs mirsim.
Bet, kā jums šķiet, vai jums pašai ir tiesības dzīvot šajā pasaulē. Pēc jūsu "teorijas" jūs pati apgalvojat, ka jums nav tiesības pašai izvēlēties. Bet, ja jūs nevarat izvēlēties dzīvot vai nē, tad jautājums ir kurš nosaka vai cilvēkam būs vai nebūs dzīvot. Kurš kontrolē visu, kuram ir ekskluzīvs tiesības dot dzīvību vai to ņemt.
Kurš cilvēkam deva ķermeni, lai tas varētu turpināt savu dzimtu, vai jums L.curika kāds uzdeva jautājumu pirms jūs piedzimāt: vai jūs meitenīte gribat vai negribat dzīvot šajā pasaulē. Un kādu identitāti jūs gribat : puikas vai meitenes. Kurā brīdī jūsu piedzimšana bija jūsu apzināta izvēle.
Kas tad cilvēkam dod jeb nosaka viņa vērtību. Jūs taču neļausiet man vai kādam citam cilvēkam izlemt vai jūs turpināsies dzīvot vai nē, pat ja es vai kāds cits teiktu: mums tādu L. Curiku nevajag, jo laiki grūti un viņa daudz muld un mums muldētājus nevajag davai abortēsim viņu.
Padomājiet mazliet personīgāk cienījamā L. Curikas kundze...

Tmp author
Kristaps

Guntar. Viņā pati ir spējīga noteikt, kurš ir ļauns un kurš labs. Nožēlojami tie, kuriem citi norāda kas būs uzskatāms par ļaunu, kas par labu.

Tmp author
Nejēdzigs, kurls komentārs.

autors, acīmredzami, ja pat izlasīja rakstu, tad noteikti ne sekundi nepadomāja par teikto. Lūk, no šādiem aprobežotiem un kurliem lēmējiem man, kā sievietei, ir bail.

Tmp author
ES

domāju, ņemot vērā jūsu "teoriju" un embrija spriestspējas vajadzētu ne tikai aizliegt abortus, bet piešķirt embrijam tiesības vēlēt, vismaz, pašvaldību vēlēšanās.

Tmp author
Skazis

Morālo segumu par to, kas ir labs un ļauns, var veidot viens indivīds vai indivīdu grupa. Tas ir bēdīgi, ka joprojām cilvēkam kā tev vajag bērnišķīgu un ļoti bieži apšaubāmu grāmatu kā etalonu.

Tmp author
Lauris

Atkal kāds "Dieva bērns" kurš sāk filozofēt par to, kuram ir lemts dzīvot un kuram nē. Nav runa par to, bet gan par sievietes dzīvi šajā nabadzīgajā valstī, kur māmiņas vispār netiek atbalstītas! Es nepārteicos, tiešām netiek atbalstītas, jo tas ir smieklīgi, cik daudz finansiālo līdzekļu Valsts dod jaunajām māmiņām.

Tmp author
Linda

Guntar, tev pat dzemdes nav! Beidz dzīvot pēc grāmatas un atver acis uz reālo pasauli!

Tmp author
a

slepkavība atrisina visas problēmas

Tmp author
Aigars Mahinovs

Dzīvību ir devusi mātes un tēva bioloģija. Un turpina 9 mēnešus dot māte. Tāpēc viņai arī vienīgajai ir tiesības lemt vai turpināt šo dzīvībo dot vai nē. Ne jums, ne jūsu izdomātajam Dievam no jūsu izdomātās pasaku grāmatas nebūs par to nekādai teikšanai būt civilizētā sabiedrībā.

Tmp author
Ilze

Drosmīgi, Atbalstu!

Tmp author
slepkavošana uz nebēdu

arī atbalstu

Tmp author
Autorei

Autorei + par uzdrīkstēšanos!

Tmp author
slepkavošana uz nebēdu

+

Tmp author
meitene

Pilnīgi piekrītu!

Tmp author
slepkavošana uz nebēdu

lai dzīvo nāve!

Tmp author
anonīms lietotājs

Šis arguments nevar tikt atrisināts, kamēr netiek apspriests atšķirīgās paradigmas, kas balsta katras puses uzskatu. Viedokļi būtībā atšķiras par to vai tas ir sievietes ķermenis un dzīve, par ko ir runa vai tā ir bērna dzīvība un dzīve par ko ir runa. Vieni pieņem, ka tas, ka notiek sievietes dzemdē pieder viņai, otri, ka nepieder.
Līdzīgi varētu diskutēt arī par to vai nepilngadīgs bērns pieder saviem vecākiem vai ne. Taču to nedara. Vai tikai tāpēc, ka otrajā gadījumā bērns ir redzams un taustāms? Vai tāpēc, ka neatrodas sievietes ķermenī (taču atrodas viņas dzīvoklī, ņem no viņas maka utt.)?

Otrs, kad argumentam tiek izmantota bērna laime (negaidīts, bērnu nami utt.). Te atkal ir bezmaz vai filozofiska kalibra jautājums par to, vai labāk dzīvot nelaimīgam (tas pats par sevi vēl ir tendenciozs apgalvojums, izrietot tikai no tā, ka ģimenē negaidīts vai uzaudzis bērnu namā) vai nepiedzimt vispār. Atšķirīgus viedokļus šajā jautājumā arī nav iespējms samierināt, vienkārši tos izdiskutējot. Tie ir fundamentāli atšķirīgi dzīves uzskati, kas liek katram domāt citādi.

Tmp author
Aigars Mahinovs

Ja auglis fiziski nespēj eksistēt bez mātes ķermeņa, tad tas ir mātes ķermeņa daļa.

Pārāk agri piedzimis nelaimīgs bērns bieži vien neļauj viņa mātei laist pasaulē dzīvē vēlāk plānoto bērnu. Īpaši tas nepatīkami ir, ja māte aiziet pie kaktu daktera un kļūst neauglīga.

Tmp author
anonīms lietotājs

nu ja viss ir vienkārši. kad runa ir par vērtībām, ņemam palīgā bioloģiskas atšķirības un tādā veidā jautājums atrisināts. manuprāt tas neatšķiras no fizikālu īpašību lietošanas (redzams/neredzams) jautājuma risināšanā.
otrs punkts ir par sociālajiem apsvērumiem, kas ir svarīgi, piekrītu, taču, runājot par tiem, viedokļu atšķirības nav tik izteiktas. līdz ar to, tas ir falšs arguments tiktāl, ka neatbild uz iebildumiem pēc būtības.

Tmp author
anonīms lietotājs (2)

atkārtošu, embrijs NAV bērns! tas ir tikai embrijs! viņam nav pat nekādas domāšanas, tad kā bērns var izvēlēties vispār kaut ko? + piekrītu Aigaram

Tmp author
Tiina

Līdzīgi varētu diskutēt arī par to vai nepilngadīgs bērns pieder saviem vecākiem vai ne.
---------------------------------
Bērns NEPIEDER vecākiem, arī nepilngadīgs - ne. Vismaz demokrātiskā sabiedrībā noteikti nē. Un tur patiešām nav ko diskutēt. Jo tikpat labi nākamā doma, lai sievietes "noliktu ķēķī", ir ierobežot, piemēram, vēlēšanu tiesības vai īpašumtiesības. Nākamais soliis ritinoties pa to pašu taciņu atpakaļ.
Bet Lindai patiešām paldies par viedokli. Ir svarīgi par to runāt.

Tmp author
anonīms lietotājs

embrijs ir dzīvība. bērns ir cilvēka brieduma pakāpe.

un arī embrijs nepieder vecākiem

Tmp author
Aigars Mahinovs

Un vēl viens arguments, kuram raksta autore visticamāk nepiekritīs, ir tas, ka 15-20 gadus pēc abortu aizlieguma parasti seko noziedzības pieauguma vilnis smagajos noziegumos. Tādi pētījumi ir veikt ASV, kur ir bijušas situācijas, kur ļoti līdzīgi štati dažados laikos atļāva vai aizliedza abortus un ir gadījumi kad pie vienādas ekonomiskās situācijas vienā štatā ir, bet otrā nav aborti. Tad bija acīmredzama smago noziegumu palielināšanās par 30-50%. Tieša saistība nav nosakāma, taču ir aizdomas, ka mātes, kas nav gatavas iznēsāt bērnu (ja aborts ir atļauts) to nav gatavas arī izaudzināt par labu sabiedrības locekli, ja pēkšņi abortu aizliedz. Bērni aug nelabvēlīgās ģimenēs vai bērnu namos un tad viņiem ir gandrīs trīs reizes lielāks risks kļūt par rūdītiem noziedzniekiem. Nekā laba sabiedrībai no tā nav.

Curika
Linda Curika

Aigar, es absolūti nebrīnos par šādu statistiku. Jo tieši tā, kā tu teici - 'mātes, kas nav gatavas iznēsāt bērnu, to nav gatavas arī izaudzināt par labu sabiedrības locekli'. Varbūt vari atrast linku, ko pievienotu rakstam?

Tmp author
Aigars Mahinovs

http://en.wikipedia.org/wiki/Legalized_abortion_and_crime_effect - es pats par to uzzināju no ļoti aizraujošas grāmatas par datiem un statistiku - Freakonomics.

Tmp author
Skazis

Tieši tā! Problēmas uzstādījums ir strīdīgs un neviennozīmīgs, tāpēc arī tik daudzi viedokļi. Vēl viens paralēls piemērs. Kad ASV aizliedzo alkoholu iepriekšējā g.s. pirmajā pusē (Sausais likums), tad nelegālais alkohols un ar to saistītās lietas plauka un zēla. Ieguvums bija nekāds, jo noziedzība auga un cilvēki tāpat lietoja alkoholu.

Tmp author
aaa

slepkavība atrisina visas problēmas

Tmp author
jenuufa

Skaidrs, ka tikai pati var būt lēmēja. Bet cik to saprot?

Tmp author
Aigars Mahinovs

Ja pati grūtniece nesaprot šī lēmuma svarīgumu, tad drīzāk jādomā par to, lai pierunātu viņu nebūt par māti.

Tmp author
aaa

slepkavība atrisina visas problēmas

Saistītie raksti
Citi autora darbi