Atslēgvārdi:

8.marta tulpe 6

Viņš bija nestabils — mazliet zvārojās un ik pa laikam stutējās pret sievieti. Viņai savukārt rokās bija caurspīdīgā papīrā ietītas puķes, sasietas ar lillā lentu, un viņa ik pa brīdim paklusām uzbārās uz savu vīrieti.

Iesaki citiem:

Viņš nekā daudz nereaģēja. Abi stāvēja netālu no manis pieturā Iļģuciemā. Piebrauca trolejbuss, un sieviete tvēra vīrieša elkoni: „Nekur tu nebrauksi!” Viņš, joprojām līgodamies, izrāvās, atmeta ar roku un iestreipuļoja braucamajā. Aizbrauca. Viņa palika. Un viņai rokās — caurspīdīgā papīrā ietītas puķes, sasietas ar lillā lentu. Bija pērngada 8.marta vakars.

Nupat ziņās lasīju par tirgotāju bažām — ekonomiskās krīzes dēļ pieprasījums pēc ziediem varētu būt mazāks nekā citos gados. Laikam pie vainas padomiskā bērnība, bet man 8.marts neasociējas vis ar sieviešu cīņu par īsākām darba stundām un vēlēšanu tiesībām, bet gan — ar vīriešu — gan piedzērušu, gan mazāk iereibušu — uzspēlēto laipnību pret sievietēm vai, vēl trakāk, — klaju „pienākuma pēc” izrādīšanu, iedodot sievietei puķi. Tulpi visbiežāk.

Tiesa, to gan es vairāk manīju ārpus mājas, jo ģimenē 8.marts manā bērnībā mums vienmēr bija svētki, taču — ne Sieviešu diena, bet gan — ģimenes svētki, jo mammai 8.martā ir vārda diena, bet viņas mammai — dzimšanas diena, toties pēc divām dienām — vārda diena tēta mammai. Un tā visi šie svētki tika svinēti 8.martā — padomju laika brīvajā dienā. Ģimenē. Protams, skolā mums lika pirms šiem svētkiem zīmēt mammām apsveikumus, un es arī cītīgi uz papīra kartiņas vilku astotnieku un zīmēju pūpolzariņus, un rakstīju novēlējumus gan mammai, gan abām vecmammām. Un tomēr — par spīti Klāras Cetkinas cēlajām idejām 8.martu nekad neesmu izjutusi kā sieviešu tiesību dienu.

Kopā ar draugiem 8.martā gan esam rīkojuši jautru vakarēšanu — ar tulpēm un padomiskā 8.marta imitāciju. Bet tā nopietni man šajā dienā nav vajadzīga pienākuma dēļ pasniegta puķe. Ja ir patiesa vēlēšanās, puķi var pasniegt jebkurā dienā un jebkurā laikā ar vārdiem, bet vairāk — ar darbiem, ar izturēšanos var parādīt savu cieņu otram cilvēkam. 8.marta tulpe nedzēsīs liekulību un bailes vai nespēju uzņemties atbildību par attiecībām, par partneri, par ģimeni. Ar tulpi nevar atpirkties par necieņu, par spērienu, par zilumu. Tulpe nepalīdzēs izrauties no sen apdzisušu attiecību slazda, kurā cilvēkus iesprostojušas bailes no vientulības, nepamatota vājuma apziņa, pašapziņas trūkums vai merkantili apsvērumi.

Un šis nav pārmetums vīriešiem vai sieviešu aizstāvība. Par attiecībām atbildīgi ir divi cilvēki. Divi pieauguši cilvēki. Un katrs pats ir atbildīgs par to, cik daudz viņš pazemo otru vai cik daudz ļauj pazemot sevi pats. Un tāpat tikai katrs pats vien sev var atzīt, kāpēc viņam un viņai ir vai nav vajadzīga 8.marta tulpe.

Man marts ir īpašs mēnesis arī bez jūsmas par Klāras Cetkinas dienu. Līdz ar marta pirmajām dienām, pat ja tās ir sniegainas un sals joprojām drebuli uzdzen, ir jaušams, ka tūlīt, tūlīt, nu tūlīt būs pavasaris. Un tā nu arī sagadījies, ka tieši šis mēnesis man saistās ar daudz un dažādām sajūtām un pārdzīvojumiem. Mans marts ir gan kā krāšņa milzu tulpju buķete, gan kā balts ceriņa zars, gan — kā dzeltena saulespuķe — puķe saules krāsā. Jo galvenais jau ir izbaudīt ikvienu sajūtu. Un atrast spēku, lai nemelotu sev. Tad ir mazākas izredzes palikt trolejbusa pieturā ar sāpošu sirdi, bet toties — ar 8.marta tulpi rokās.

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (6) secība: augoša / dilstoša

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Maurs 04.03.2010 10:45
katram jāizvelas, jājūt tie kā svētki vai nē. Manuprāt svētki ir tad ,kad jūties pacilātā noskaņojumā,laba garastāvoklī un blakus ir tavs mīļotais cilvēks. Tā var būt jebkura diena vai nakts...
Gaidu ar nepacietību 11.martu ,jo tad ar savu mīļoto pirms pieciem gadiem iepazinos. Tā ir nozīmīgākā diena manā dzīvē. 8.marts-parasta ikdiena,tapat kā 21.vai 27.decembris.
Būsim jauki un pozitīvi (Diesel)ikkatru dienu ,tad nebūs nepieciešamības "izlekt"un skriet pirmajam sveikt darbakolēģīti gada svētkos...
Novēlu jums visiem sajust to mīļāko un iepazīt sveikšanas vai apsveikšanas burvīgumu... tādu ,no sirds!Patiesu!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Diesel - par 8.martu 08.03.2009 15:34
Lai gan man ir 24 gadi - un tas nozīmē, ka neesmu apzināti pieredzējis "oriģinālās" 8. marta svinības, tomēr savas valsts un tautas vēsturi zinu, un varu viennozīmīgi teikt, ka 8. marta "svētki" man organiski riebjas. Pirmkārt jau tāpēc, ka tie man cieši saistās ar homo sovieticus, kurš ar pižiku un sarkanu degunu, tulpēm (neļķēm) rokās un šnabja pudeli azotē šajā dienā nāk apsveikt dzīvesbiedri, pret kuru pārējās gada dienās ir izturējies visai nepatīkami. Un to visu "aizmirst un dzīvot priekš rītdienas", kā to iesaka Aija, nozīmē sevi un latviešus zināmā mērā prostituizēt. Jau Senajā Romā plebejiem bija lozungs "maizi u izpriecas!". Arī šajā gadījumā - jauki, vēl viena svienību dieniņa, ejam pēc puķītēm, būsim jauki un pozitīvi, vienosim LV visu tau'tību cilvēkus...brr...
Vēlējos norādīt uz vēl vienu, mazāk emocionālu argumentu - manuprāt, speciālu "dienu" noteikšana ir vērtīga tad, ja tā vēŗš sabiedrības uzmanību uz kādu mazāk "izplatītu", bet svarīgu aspektu. Man šķiet visai dīvainas tādas "sieviešu", "vīriešu", "visas pasaules mīlētāju" dienas. Šajās dienās rodas sajūta - vai cilvēkam būtu jādara kas īpašs? Jo, ja piemēram, vīrietis pret sievieti izturas labi tikai 14.02. un 08.03. un tas ir īpaši jāsvin, tas ir pretīgi, nožēlojami un liekulīgi. Un no otras puses - ja attiecībās viss ir OK, kāpēc jābūt īpašām "svinamām" dienām?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Aija 08.03.2009 14:40
Labdien!Beidziet visu politizeet, vai nav apnicis gauzties un bedaties par to kas ir bijis.....Jadzivo ir tagad un prieks riitdienas...Man gan patik 8. marts, tas man vienmer ir bijis ptiecigs notikums, un ne ar kadu politiku un politiskiem uzskatiem es to nesalidzinu, ta man bija Mamiņdiena, taisiiju davananinas mammmai, ziimeeju apsveikumus, skola macijamies skaistas dziesmas par maminu, un kas tur nososdoss, un vienmer man si diena bus SVETKI, un katrai sievietei patik saja diena buut iepriecinatai kaut vai ar vienu ziedinju, vai jauku novelejumu.Sviniet shos skaistos Sievieshu sveetkus, nevajag jaukt divas lietas politiku un cilveku velmi kaadu iepriecinat, visos laikos, vietas cilvekiem ir bijis prieks kaut ko jauku svinet iepriecinat kadu, tas nav nekas nosodoss.Ja taa negatiivi izsakas par 8 marta svinibam, kadel tad svin tik naski 14. februari Milestibas dienu, tie ari nav svetki latviesu, aiznemti no arzemem... Lai tik ir vairak sveetku lai var viens otru iepriecinat, milet un cieniit....SVEICIENS VISAAM SIEVIETEEM 8 MARTA SVĒTKOS un visiem arii viriesiem JAUKU SAULAINO PAVASARI - MILIET SIEVIETES!!!Ar cienjuAija (35 g)

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


jazz57 07.03.2009 16:11
Nekad neesmu 8.martu ņēmis pārāk nopietni.Ja es gribu pielaizīties kādai,es taču neskatīšos pārāk bieži kalendārā,bet gan zem brunčiem.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Kamielis 07.03.2009 12:25
Ak, gribās arī man teikt paldies Saeimai par šo patiesi drosmīgo soli saskaņas veidošanai starptautiskā un galvenais lokālā mērogā.
Bet>Ko pasaulē par to saka, piemēram Vikipēdija:
Following the October Revolution, the Bolshevik feminist Alexandra Kollontai persuaded Lenin to make it an official holiday in the Soviet Union, and it was established, but was a working day until 1965.
On May 8, 1965 by the decree of the USSR Presidium of the Supreme Soviet International Women's Day was declared as a non working day in the USSR "in commemoration of outstanding merits of the Soviet women in communistic construction, in the defense of their Motherland during the Great Patriotic War, their heroism and selflessness at the front and in rear, and also marking the big contribution of women to strengthening friendship between peoples and struggle for the peace.
The day is an official holiday in Albania, Algeria, Armenia, Azerbaijan, Belarus, Bosnia and Herzegovina, Brazil, Burkina Faso, Cameroon, China, Cuba, Georgia, Italy, Israel, Laos, Kazakhstan, Kyrgyzstan, FYROM, Moldova, Mongolia, Montenegro, Romania, Russia, Serbia, Tajikistan, Turkmenistan, Ukraine, Uzbekistan, Vietnam, and Zambia
Un tagad mūsu valsts lepni pievienojas šim sarakstam kā vienīgā no ES!!! Apsveicu uzvarētājus!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


senais 06.03.2009 20:59
Senāki cilvēki vēl atceras, ka ne 8.marts, ne arī 9.maijs krievu laikos nemaz nebija nekādi svētki, tās nebija svinamās dienas un skolā vismaz nebija tradīcija sveikt meitenes/skolotājas.
Par tiem tie kļuva tikai Brežņeva laikā, kad sākās lielās iedzeršanas darba vietās par jebkuru iemeslu, bet uzkost tā īsti nebija. Kā tagad atceros skatu 8.martā Rīgas stacijā, kur uz soliņa gulēja ne jau bomzene, bet kārtīga strādniece, kas vienkārši nebija tikusi līdz elektriskajam vilcienam, jo dzert jau bija ko, bet tas pārējais...

Citi autora darbi
Kaut kas krasains

Un atkal jauns sākums 5 Autors:Dita Arāja