Raksts

Par mūsdienu karaļiem


Datums:
26. septembris, 2010


Autori

Kārlis Streips


Labdien, lasītāji!Viens no amerikāņu raidījumiem, kuriem cenšos sekot arī Latvijā, saucas "The Daily Show." To vada cilvēks vārdā Džons Stjuarts, un tas ir komēdijas "ziņu" raidījums, kurā viņš apspriež lielākoties Amerikas politiskās aktualitātes, bet ne tikai. Piemēram, par bībeles principiem: "Tev nebūs nogalināt. Tev nebūs laulību pārkāpt. Neēd cūkgaļu. Piedodiet -- kāds bija pēdējais variants? Neēdiet cūkgaļu?! Dievs tas kungs ir runājis. Bet vai tas tiešām ir Dieva vārds, vai arī cūkas cenšas būt gudrākas par visiem pārējiem?" Vai par to, ka Amerikas bruņotie spēki joprojām neļauj karot "seksuālo minoritāšu" pārstāvjiem, ja viņi par savu dzīvi vēlas būt atklāti: "Kāpēc geji nedrīkst būt bruņotajos spēkos? Manuprāt tas ir tāpēc, ka viņi baidās no tūkstošiem vīriešu ar M-16 automātu un jautājumu 'Kuru tu nupat nosauci par pidaru?'" Tā apmēram.

Raidījumā arī katru vakaru ir viesis. Tie var būt politiķi (pēdējo pāris nedēļu laikā raidījumā ir uzstājies kādreizējais ASV prezidents Džimijs Kārters, kā arī pašreizējais ASV viceprezidents Džo Baidens), aktieri (Saša Barons Koens ir piedalījies gan kā viņš pats, gan arī kā Borats), vai citādi interesantas personas. Vakar tas bija karalis. Konkrēti — Jordānijas karalis Abdula otrais. Šo interviju gaidīju ar lielu interesi. Kāds būs šis karalis? Ko viņš teiks? Iedomājos, ka parādīsies cilvēks garā tērpā ar galvas segu, nu, apmēram tā, kā Lībijas dīvainais līderis Kadafi. Bet, nē. Ēterā parādījās pusmūža cilvēks melnā uzvalkā ar zilu kreklu un sarkanu kaklasaiti. Viņš runāja nevainojamā angļu valodā (viņš kādreiz ir mācījies gan Amerikā, gan Lielbritānijā). Un viņš stāstīja par Tuvo austrumu politiku sakot, ja patlaban pasaule netiks galā ar strīdu starp Izraēlu un palestīniešiem, tad jauns karš ir ne vien iespējams, bet pat ļoti iespējams. Tāpat viņš pateica, ka organizācija “al Qaida” vairs nav starptautisks, bet gan ir katras valsts iekšzemes jautājums, jo Binladens ir viens, bet teroristu ir daudz un dažādās vietās. Karalis teica, ka Jeruzālemei jākļūst par miera ostu, nevis konflikta zonu. Un viņš brīdināja, ja tuvākajā laikā netiks atrasts darbs tiem 200 miljoniem gados jauno arābu, kuri ir jaunākās paaudzes pārstāvji, tad arī no tā var rasties sprādziens.

Lūk, karalis politiķis. Mūsdienās kronētās galvas laikam var būt, tā teikt, vienkāršākas vai ne tik vienkāršas. Grūti iedomāties, piemēram, Lielbritānijas karalieni vispār uzstājoties kādā televīzijas raidījumā, kur nu komiskā pasākumā. Taču, raugoties karalī Abudlā, es visvairāk domāju par Dānijas karalieni Margarētu. Pirms nu jau diezgan daudziem gadiem, karaliene posās braukt uz Latviju, un pirms tam grupa Latvijas žurnālistu tika nokomandēti uz Kopenhāgenu. Es pārstāvēju Latvijas televīziju, un toreizējais LTV Ziņu nodaļas vadītājs Olafs Pulks pārkvalificējās par operatoru, tieši tāpat kā viņš daudzus gadus vēlāk pārkvalificēsies par ostu speciālistu. Tā nu mēs abi sēdējām karalienes vasaras pils telpā un gaidījām viņu parādāmies. Atkal, nezinu, ko es gaidīju, bet pilnīgi noteikti negaidīju dāmu, kura parādījās pavisam, pavisam vienkāršā mājas kleitā. Olafs man pieliecās pie auss un čukstēja “Viss, kas vēl pietrūka, ir sēņu groziņš uz rokas.” Ja karaliene pārdomāja, kāpēc pirmajā rindā kāds iespurdzas, viņa bija pieklājīga un tā neteica. Viņa nepārtraukti smēķēja un atzina, ka tā nevajagot. Mēs uzzinājām, ka viņa glezno. Vīrs francūzis bija vīndaris. Mēs pagaršojām viņa ražoto vīnu un piekritām, ka viņam laimējās, ka tā ir tikai haltūra un viņam ir arī darbs “karalienes vīrs.” Dažus gadus vēlāk es lasīju kāda ceļotāja aprakstu par Kopenhāgenu, kurā viņš konstatēja, ka bieži vien Dānijas karaliene no savas pils pati staigā pa pilsētu, lai pirktu ziedus un pārtiku. Ceļotājs jautāja, “Bet kas viņu tādos brīžos pasargā?” Viņa sarunu biedrs likās nesaprotam un atbildēja, “Mēs taču visi tā darām.” Pieņemu, ka mūsdienu sarežģītākajā pasaulē Dānijas karaliene vairs nestaigā par Strogetu viena pati. Pilnīgi noteikti Jordānijas karalis neko tamlīdzīgu nedara. Varbūt mūsdienās kronēta galva ir anahronisms. Mūsdienās monarhi vairāk vai mazāk valda 44 pasaules valstīs, tajā skaitā ir 16 Lielbritānijas sadraudzības valstis, arī Kanāda un Austrālija, kuras karalieni Elizabeti atzīst par savu valsts galvu. Absolūta monarhija vairs pastāv tikai četrās Tuvo austrumu un vienā Āfrikas valstī, kā arī … un tas nu reiz pilnīgi noteikti ir anahronisms … Vatikānā. Bet bija interesanti redzēt Jordānijas karali televīzijā. Viņam bija ko teikt. Un tas, ka viņš Ņujorkā būdams piekrita uzstāties komēdijas raidījumā — vēl jo jaukāk.

Jauku visiem dienu!


Saturs, kurš šajā mājaslapā publicēts 2014.gadā un agrāk, bija daļa no sabiedriskās politikas portāla politika.lv. Šajā portālā tika publicēti dažādi pētijumi, analīzes, viedokļraksti un blogi, kuru saturs ne vienmēr sakrīt ar politika.lv redakcionālās komandas vai Providus pozīciju.

Creative commons licence ļauj rakstu pārpublicēt bez maksas, atsaucoties uz autoru un portālu providus.lv, taču publikāciju nedrīkst labot vai papildināt. Aicinām atbalstīt providus.lv ar ziedojumu!