E-demokrātija darbībā

  • Author:Indra Mangule
  • Organization:Cooperation Assambley, Open Knowledge, Manabalss.lv
  • Year:2015
  • Language:Angļu

Apkopojums „E-democracy in action” par deviņiem e-demokrātijas labās pieredzes stāstiem Latvijā, Igaunijā un Somijā.

6479325377 48036964e2 o
Photo:Ron Mader

Kas iedvesmojis un ļāvis iedzīvotājiem jēgpilni līdzdarboties, ja valstu piedāvātie līdzdalības kanāli (tai skaitā līdzdalība vēlēšanās) tiek izmantoti arvien retāk? Viena no atbildēm ir e-demokrātija. Publicēts apkopojums ar labās pieredzes stāstiem, kas ļāvuši cilvēkiem kvalitatīvāk iesaistīties lēmumu pieņemšanā un sabiedrībā nozīmīgu jautājumu risināšanā.

Publikācijā aprakstītas gan Latvijā aktīvās iniciatīvas ManaBalss.lv, deputātiuzdelnas.lv un mazaksslogs.lv, gan līdzīgi projekti Igaunijā un Somijā.

Kodolīgi ieskicēta un vērtēta katras iniciatīvas būtība, pielietojums, darbības ilgums, rīka „saimnieki”, kā arī tā rezultativitāte. Piemēram, rīku mazaksslogs.lv kopš uzsākšanas izmantojuši aptuveni 28 tūkstoši unikālo lietotāju, un tā saņēmusi aptuveni 500 sūdzību.


Secinājumos izvērtēti vairāki faktori, kuri veicinājuši šo e-demokrātijas iniciatīvu rašanos un palīdz saprast to veiksmes atslēgu, tai skaitā politiskā kultūra, līdzsvars starp aktivitātēm tiešsaistes un tiešajā vidē, satura kvalitāte un līdzdalības pieredzes ērtums no lietotāja viedokļa.

Pētījuma mērķis – papildināt pierādījumu bāzi par e-demokrātijas iniciatīvām, lai veicinātu, ka dažas no tām pārtaptu no ad hoc līdzdalības uzplaiksnījumiem par pastāvīgiem līdzdalības mehānismiem.

Publikācija pieejama šeit.


Related articles
More from this author