ZZS: kā lemsiet, tādi būsim 10

ZZS distancējas no diskusijas par ES nākotnes attīstību un, ekspluatējot Latvijas iekšpolitikas aktualitātes vai atražojot tukšvārdību, izšķiršanos par savu pārstāvju līdzdalību noteiktā EP politiskajā grupā ir atstājusi vēlētāju ziņā: kādu kandidātu ("zaļo" vai "zemnieku") ievēlēs, tādā grupā būsim.

Iesaki citiem:

Zaļo un zemnieku savienība Latvijas politikā ir pazīstama ar savu tieksmi būt tuvāk zemei un naftai, par ko ir varējis pārliecināties ikviens, kurš sekojis šīs politiskās organizācijas reizumis frondējošajai* darbībai Saeimā un Ministru kabinetā. Savukārt Eiropas Parlamenta vēlēšanām ZZS piedāvā mērenu platformu, kuras spilgtināšanai izmantoti gan kuriozi, gan agrāri ekoloģiski akcenti.

Ja neskaitām pārliecinātus padomju dogmatiķus a la Rubiks, tad eirokomunisms uzskatāms par pēdējo idejisko strāvojumu, kas pagājušā gadsimta 70.gados atteicās no totālās nodarbinātības uzstādījuma - dēļ tās neefektivitātes. ZZS savas priekšvēlēšanu platformas pašā pirmajā punktā lepni atgriežas pie šīs idejas – laikam jau spekulējot ar augošo bezdarbu laukos un cerot atņemt sociāldemokrātiem kāda partiju programmas lasoša bezdarbnieka balsi.

ZZS ir gādājusi arī par programmas lasītāju uzjautrināšanu. Vai gan citādi varētu nosaukt solījumu rūpēties par Latvijas medību tradīciju saglabāšanu, esot Eiropas Parlamentā? Līdzīga nebēdnība ir sanākusi, solot gādāt par elastīgām Briseles direktīvām. Laikam jau ZZS stratēģiem būs piemirsies, ka direktīvas nepieņem Eiropas Parlaments.

Tomēr kopumā ZZS programmu caurstrāvo tik labi zināmās un pamatotās rūpes par apkārtējo vidi un tai draudzīgu tehnoloģiju izmantošanu, kā arī dažāda veida atbalsta sniegšanu Latvijas zemkopjiem, t.sk. uzsverot ES finansējuma efektīvu izmantošanu. Te gan būtu vietā atminēties, ka vēl tikai pirms nepilniem diviem gadiem – 8.Saeimas vēlēšanu kampaņas laikā – ZZS rotaļājās ar eiroskeptiskiem uzstādījumiem, kuri valsts jauncelsmes spraigajā ritmā būs laimīgi aizmirsušies...

Ekspluatējot Latvijas iekšpolitikas aktualitātes (“īpaši iestāsimies par mūsu bērnu drošību un vispusīgu attīstību”) vai atražojot tukšvārdību (“aktīvi ietekmēsim tādu EP lēmumu pieņemšanu, kas atbilst Latvijas prioritātēm valsts labklājībā un ekonomikā”), izšķiršanos par savu pārstāvju līdzdalību noteiktā EP politiskajā grupā ZZS ir atstājusi vēlētāju ziņā: kādu kandidātu (“zaļo” vai “zemnieku”) ievēlēs, tādā grupā būsim.

ZZS pārstāvja iekļaušanās Eiroparlamenta zaļo kopienā diez vai varētu sagādāt kādus lielus konceptuālus pārsteigumus. Šī politiskā grupa uzsver apkārtējās vides prioritātes, atbalsta pilsoņu līdzdalības veicināšanu ES pārvaldē un vēlas referendumu par ES konstitucionālo līgumu. Latvijas “zaļajiem” mazāk tipiskas ir rūpes arī par sociālo jautājumu risināšanu (šī tomēr ir kreisi orientēta ideoloģija), prasība pēc unificētas nodokļu sistēmas visās ES valstīs radītu lieku šķērsli Latvijas ekonomikas attīstībai, bet Eiropas “zaļo” daudzinātais atbalsts kultūru daudzveidībai nonāktu pretrunā ar mūsu nacionāli orientētajiem vides aktīvistiem, kuru organizatoriskās saknes meklējamas Atmodas laikā dibinātajā Vides aizsardzības klubā.

Ja ievēlēts tiks Zemnieku savienības pārstāvis, tad viņa plānotā iesaistīšanās Eiropas Liberāļu, demokrātu un reformistu (ELDR) grupā varētu radīt neizpratni daudzos ZZS saraksta atbalstītājos. Ja ELDR vēlme pēc ES birokrātiskuma mazināšanas, neierobežotas darbaspēka kustības un straujākas ES ekonomiskās attīstības, izmantojot zinātņietilpīgas ražotnes, aizdomas neradītu, tad šīs politiskās grupas aizstāvētā kopējās lauksaimniecības politikas pārskatīšana, subsīdiju atņemšana nerentabliem uzņēmumiem un atbalsts viendzimuma laulībām daudziem Latvijas lauku apvidu vēlētājiem varētu šķist nepieņemami. To apzinoties, ZZS savā programmā distancējas arī no diskusijas par ES nākotnes attīstību tālākas centralizācijas un unifikācijas virzienā un mazo valstu lomu Savienībā, pacietīgi gaidot pilsoņu verdiktu 12.jūnijā. Tad jau redzēsim, kurā krastā dzīve mūs izskalos...

* fronda – neprincipiāla opozīcija, opozīcija aiz personīgiem motīviem (redakc. piezīme)

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (10) secība: augoša / dilstoša

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Damme georgijs - Rīga,Lubānas iela 41k.4dz75 03.10.2010 11:34
Sveicināti,ļot.cienījamie!

Esmu pārliecināts,Jums jāapvienojas ar SC,A.Lembergam jābūt par premjeru,un lai tā zagļu banda"'vienotība'' ar saviem''tjūbikiem'''sēž savā koalīcijā kaut atejā!!!

Es par jums!!!Nost ar Dombrovski!!!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

nimfa 24.05.2004 21:05
Cik zzeel, ka dazzam labam ir tik maz zinaashanu par vidi un saimniekoshanu uz zemes, ka uzdriikstas saliidzinaat govi ar mashiinu! Tad jau cilveeks arii aizsaarnno dabu, - ko dariisim, varbuut piedaavasim cilveekiem paarcelties uz citu planetu? Redziet, tieshi Latvijas zemnieks savaa buutiiba ir videi draudziigs, taapeec arii var buut kopaa ar zalli domaajoshiem! Varbuut autors veelas atbraukt ciemos uz laukiem un sajust Latviju, ne tikai no mashiinas loga!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

trollis 14.05.2004 15:14
ne mazak divains vienmer ieraugot saisinajumu "zzs" liekas jautajums, ka roku roka var iet zalie - dabas aizsargi un zemnieki - vieni no lielakajiem dabas piesarnotajiem (stasta, ka viena govs rada vairak piesarnojuma neka viena masina) un vides parveidotajiem. tas tomer nav lidz galam izdomats, ta pat ka savulaik regionala attistiba un vides aizsardziba viena ministrija.

bet sie iet tai roku roka - tatad idealistiskie principi tur nav galvenais. tas skumji...

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Matilde 09.05.2004 17:26
Tas par - " sakām LZP - domājam VAK, sakām VAK - domājam LZP" nu gan ir skaļi teikts. Dziļākajā būtībā nav skaidrs kā "zaļie" var baroties ( atvainojos, cita epiteta nav) no naftas??? Nekādas loģikas, tikai nauda, skumji paliek.....

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Directive 07.05.2004 10:28
Daljai Eiropas Parlamenta deputatu cina par nacionalo medibu tradiciju saglabasanu ir nopietna lieta. Parlamenta majas lapa var redzet, ka pedejos gados ir bijusi vairaki deputatu jautajumi Komisijai par medibu lietam. Dazi jautajumi ir saistiti ar direktivu par putnu aizsardzibu, kas regule medibu sezonas. Direktiva ipasi satrauc italus, jo vismaz vinu medibu tradicijas ta tiesam apdraud.

ZZS varetu pastastit, kuras Latvijas medibu tradicijas ir apdraudetas, un ka vini tas aizstaves.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Ritvars 07.05.2004 09:21
"Un vai ZZS faktiski nebija viena no pirmām, ja ne pirmā politiskā grupa, kas aktīvi uzklausīja ne tikai ierindas biedru, bet vispār tautas viedokli virknē lietu?"

Diezgan liela iedomība - vai naivums? Noteikti ir bijušas desmitiem partiju tepat Latvijā, kas to ir darījušas vēl priekš ZZS dibināšanas. (Nemaz jau nerunājot par "tautas" definīciju.)

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Directive 07.05.2004 01:36
Vai raksta gadijuma nav ieviesusies drukas kluda? Vai teksta "direktīvas nepieņem Eiropas Parlaments" "nepienem" vieta tomer nebija domats "pienem"? Jo ka jau zinams, daudzas direktivas pienem Eiropas Parlaments un Ministru Padome kopigi un tas ta ari saucas Directive of the European Parliament and of the Council.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Ivo Lapa 06.05.2004 22:46
Jautājums autoram: Vai liberālisms=centrisms?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Ivo Lapa 06.05.2004 22:18
Balss no izsvērtā (tā saprotu kritiku) politiskā spēka iekšienes:

1. ZZS=LZS+LZP+

2. Ja Ikstena kungs būtu vērojis visu LZS kongresu, tad viņam būtu jāatzīst, ka "zemnieki" aktīvi meklē konkrētu problēmu konkrētus risinājumus. Un vai ZZS faktiski nebija viena no pirmām, ja ne pirmā politiskā grupa, kas aktīvi uzklausīja ne tikai ierindas biedru, bet vispār tautas viedokli virknē lietu?

3. LZP iekšienē ir vēl ievērojamāka domu daudzveidība, bet rīcībā uz āru parasti esam visai vienoti. Diezgan daudz patiesības ir Askolda Rodina acīgi novērotajā "sakām LZP - domājam VAK, sakām VAK - domājam LZP".

Raksts ir rosinošs tāda ziņā, ka precizē jautājumus, kas "no ārpuses" ir neskaidri. Paldies autoram.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Ritvars 06.05.2004 09:08
Teicams ironisks gabals. Ar ilgošanos gaidīšu pārējos 15 - vai cik tur Ikstenam būs.

Saistītie raksti

LC: mēs zinām, kā politika.lv

Citi autora darbi
Article research

Pārskats par tautas attīstību 2008/2009 Autors:Juris Rozenvalds, Ivars Ījabs, Tālis Tīsenkopfs, Jānis Ikstens, Iveta Reinholde, Andrejs Jakobsons u.c.

Article research

Latvijas – Krievijas attiecības: vietējā un starptautiskā dimensijā 2 Autors:Nils Muižnieks, Aivars Tabuns, Brigita Zepa, Inese Šūpule, Jānis Ikstens, Aadne Aasland, Ilze Šulmane, Ivars Ījabs, Žaneta Ozoliņa, Airis Rikveilis, Vyacheslav Dombrovsky, Alfs Vanags, Andris Sprūds, Toms Rostoks, Aija Lulle, Rasma Kārkliņa, Imants Lieģis

Article research

„Latvijas – Krievijas attiecības: vietējā un starptautiskā dimensijā” („Latvian-Russian Relations: Domestic and International Dimensions”) Autors:Nils Muižnieks, Aivars Tabuns, Brigita Zepa, Inese Šūpule, Jānis Ikstens, Aadne Aasland, Ilze Šulmane, Ivars Ījabs, Žaneta Ozoliņa, Airis Rikveilis, Vyacheslav Dombrovsky, Alfs Vanags, Andris Sprūds, Toms Rostoks, Aija Lulle, Rasma Kārkliņa, Imants Lieģis