Atslēgvārdi:

Zem svešiem karogiem. Joprojām 16

Apnicis. Man ir apnicis, ka politiķi un radikāļi 16. martu ik gadu izmanto, lai uzputotu naidu un provocētu uz nekārtībām.

Iesaki citiem:

Man ir apnicis, ka viena saujiņa bezatbildīgu un naidīgu cilvēku neļauj vēl mazākai saujiņai sirmu vīru mierīgi pieminēt savu dzīves traģēdiju – karošanu zem sveša karoga.

Kā tuvojas 16. marts, tā naids sasparojas un lien laukā pa visām malām un stērbelēm – sensācija, sensācija, Rīgā būšot esesiešu maršs! Protams, ka malā nevar stāvēt antifašistiskās līgas un nelīgas – ies stāties pretim, jo fašizm ņe proiģot! Kas tad vēl nebūs – tautu tēvs Staļins sasita fričus, bet nu tagad nodevīgie latvieši lien maršēt! Kārtībai jābūt! Un tad, protams, atbildi parādā nevar palikt staltie latvju jaunēkļi, kas uzmetas par veco leģionāru aizstāvjiem un ar sarkanbaltsarkanajiem karogiem, staltām mugurām un kvēlām sirdīm aizstāv savu tautu un godu! Malači. Visi. Lieli, lieli malači, ar kuriem lepoties, lepoties un... aizlepoties tik tālu, ka tālāk jau vairs nav kur.

Cik zinu, šajā valstī vēl nav atcelti Satversmes panti, kas sargā vārda un pulcēšanās brīvību. Tādēļ pēc manas saprašanas vecie leģionāri, ja vēlas, kaut visu 16. martu var miermīlīgi staigāt pie visiem iespējamajiem pieminekļiem, lai noliektu galvas un noliktu ziedus. Un ko te politizēt? Ko te radikalizēt? Nē, es nesaku, ka latviešu vidū nebija kolaboracionistu, kas apzināti sadarbojās ar vācu okupācijas varu. Bija. Un viņi ļoti apzināti nāvē dzina savus tautiešus, kas leģionā tika iesaukti piespiedu kārtā. Bet ne jau nodevējus tagad tiecas slavināt dzīvi palikušie kādreizējie leģionāri. Drīzāk viņi piemin savu un tautas traģēdiju - piespiedu stāvēšanu abu okupācijas varu pusē laikā, kad Latvija bija iznīcināta.

Bet, ja nu tomēr kādam briesmīgi sāp sirds par leģionāru piesmieto padomju valsti, tad pašvaldībai ir iespēja dot vārdu arī protestētājiem – ierādīt viņiem kādu no daudzajiem Rīgas parkiem vai laukumiem, lai tak stāv un izkliedz savus antifašisma saukļus, lai uzkurina sevi un izgāž žulti. Ne jau pašvaldība pēc tam slimos ar kuņģa čūlu. Un, starp citu, mēs vēl nesen redzējām, ka vēlētāji nemaz nav sajūsmā par kvēlajiem antifašistiem ar Ždanoku un Buzajevu priekšgalā. Kur tagad ir PCTVL? Pareizi! Vēstures miskastē. Tāpat kā latviešu kolaboracionisti, kas ļoti apzināti izvēlējās sadarboties ar Hitlera režīmu.

Bet – nē! Mums labāk ir vispirms aizliegt, tad iet un tiesāties, pēc tam izmantot savas izcīnītās tiesības, lai tās ar pompu realizētu 16. martā. Un tā – gadu no gada. Un ažiotāža nerimst un nerims varbūt pat tad vēl, kad šajā zemē par prieku antifašistiem vairs nebūs palicis neviens pats leģionārs. Jo droši vien staltie latvju jaunēkļi ar’ negulēs dūnās, bet veselu gadu gatavosies, lai atkal un atkal 16. martā pavēstītu, cik ļoti mīl tēvzemi, cik kaismīgi piemin leģionārus un cik karsti nīst antifašistus. Tāds jauks rituāls. Gluži kā Jāņi un Ziemassvētki.

Vecie karavīri gadiem ir bijuši toleranti. Savulaik, kad bija ziņas par iespējamām provokācijām, toreizējā prezidente Vaira Vīķe-Freiberga aicināja, un vecie vīri negāja pie Brīvības pieminekļa. Rīta agrumā mierīgi noklausījās dievkalpojumu Doma baznīcā, iesēdās autobusos un aizbrauca uz Lesteni. Galvaspilsētā palika antifašisti un latvju jaunēkļi, visu dienu dīžājoties un mēģinot izraisīt provokācijas, un turot sasprindzinājumā policiju, kas gods godam līdz šim 16. martā vienmēr ir nosargājusi sabiedrisko kārtību un drošību. Šogad, kā atzinuši drošības sargātāji, nav aizdomu par provokācijām. Tad kāpēc atkal kult putas un sēt naidu? Nu lai tak sirmās galvas klusi un mierīgi noliecas pie Mātes Latvijas kājām!

Sabiedrotie nesapratīs? Nav iespējams stiprajiem un spēcīgajiem izskaidrot mazās Latvijas vēsturisko traģēdiju? Ja vien tik sparīgi netiktu kultas naida putas, tad dažu vīru aizstaigāšana līdz Brīvības piemineklim paliktu viens no daudzajiem miermīlīgajiem pasākumiem šajā valstī (kā tas, starp citu, bija pirms tam, kad naida kurinātāji atklāja burvīgo izrādīšanās iespēju zīmīgajā datumā). Jauks ir savulaik Vairas Vīķes-Freibergas un tagad Valda Dombrovska aicinājums visus karavīrus pieminēt Lāčplēša dienā. Jauks, bet – nu nebūsim naivi! Nevar tā vienā dienā pārmesties no viena datuma pie otra tikai tāpēc, ka spices amatpersonas tā uzskata par labāku esam. Par tradīciju spēku esat dzirdējuši? Nu būs vecajiem karavīriem svarīgs tas nelaimīgais 16. marts un tieksies viņi to pieminēt.

Tad jau rodas jautājums – kāpēc amatpersonas tikpat naski neiesaka 9. maija svinētājiem pārmesties uz Lāčplēša dienu? Varbūt tāpēc, ka 11. novembris ir „latviešu” svētki, sak, nav tur krieviem ko maisīties?! Nu labi, tad iesakiet 9. maiju „pārvilkt” uz 8. maiju, kad visā pasaulē piemin Otrā Pasaules kara beigas! Jo kas gan ir 9. maijs? PSRS kroplīgās un melīgās vēstures pasaciņu iepotēts datums. Darba gaitās man ir nācies būt abu pušu pasākumos, un es ļoti skaidri atceros, kā savulaik 9. maijā stāvēju „uzvarētāju” barā un raudāju, klausoties, kā tagad par visnotaļ cienījamo kļuvušais Rubiks vāvuļo par padomju tautas uzvaru. Raudāju, jo es atcerējos savu krievu un vācu tankiem samīcīto ģimeni. Atcerējos savus vectēvus: Pēteri Arāju, kuru nošāva padomju vara, un Aleksandru Feodorovu, kas gāja bojā, iesaukts vācu leģionā. Un ir skaidrs, ka es nekad nepieņemšu 9. maiju kā uzvaras, bet gan – kā okupācijas dienu.

Man nav svarīgi aiziet pie Brīvības pieminekļa 16. martā. Un ir skaidrs, ka man derdzas padomju „uzvaras” svinības, tāpēc es 9. maijā pat neskatos Uzvaras pieminekļa virzienā. Un ļoti labprāt ieteiktu trakojošajiem radikāļiem tieši tāpat darīt 16. martā.

Toties ļoti svarīgi ir šodien skolās godīgi mācīt vēsturi, lai jaunieši saprastu gan to, kas ir 16. marts, gan to, kas ir 9. maijs. Lai saprastu un spētu savas zināšanas pielietot, radot jaunu vēsturi, kurā, cerams, latviešiem nekad vairs piespiedu kārtā nevajadzēs karot un krist zem svešiem karogiem.

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (16) secība: augoša / dilstoša

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


no laukiem 18.03.2011 17:30
NemesisNibiru>Somi nepārdzīvo Karēlijas zaudēšanu...
Nu tas ir pilnīgi aplams apgalvojums. Esmu bijis Somijā, dzīvojis somu ģimenē - un kā vēl pārdzīvo!
Gandrīz katrā vēsturiskā raidījumā vai dokumentālā filmā tiek pieminēts Ziemeļu karš.Vīborga (Viipuri) bija somu kultūras galvaspilsēta.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Nemesis Nibiru 18.03.2011 17:30
Vienkārši mūsdienu somi ir tikpat pragmatiski,kā amerikāņi.Pastāv grūti pierādāms viedolklis,ka Zviedrija un Somija tik viegli un vienkārši pārdzīvoja Auksto karu tādēļ,ka viņām bija kāda slepena vienošanās ar NATO vai Štatiem.Iespējams,ka NATO aparatūra visu laiku skenē somuzviedru teritoriju pret iebrukumu un var automātiski uzvilkt un iedarbināt kodolieročus gluži tāpat,ka no 2004.gada tas attiecas uz Baltijas valstīm.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


stalins 17.03.2011 15:44
cien.Dita.
Aktivitātes šādos pasākumos daudziem nav pašiniciatīva,bet gan darba pienākums(ja var tā izteikties).Viņi saņem pavēles,rīkojumus,atlīdzību.Tājā skaitā arī par aģitāciju masu mēdijos ,lai pūlis piedalās šajos pasākumos.Tā kā lirikas maz,bet dzīves prozas tā pavairāk.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

fzss 17.03.2011 13:45
no svešām varām esam baroti ar viltus cerībām , bet ādu taču novelk tautai ! vāci solīja sargāt no boļševikiem, daži solīja atkal angļus palīgā, okupanti solīja komunismu- bet nonāca līdz preču taloniem. labi ir tiem, kuri netic nekam :DDD

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

archivārs 16.03.2011 23:48
Vispirms jau nevajadzētu jaukt jēdzienus.Lielajā enciklopēdiskajā vārdnīcā vārds nacionālists skaidrots kā savas tēvzemes patriots.
Savukārt katra leģionāru uzvara tuvināja hitleriešus kundzībai par visu pasauli un mazināja latviešu cerības atgūt neatkarību,jo Hitlers neslēpa savu lēmumu par vācu pārvaldītu Ostlandi.
Tāpēc latviešu leģionāru karošanai vācu armijā un sarkanarmijā nav nekāda sakara ne ar nacionālismu,ne patriotismu,ne Brīvības pieminekli.
16.marta teātris pie Brīvības pieminekļa ir vajadzīgs vienīgi krievu šovinistiem un viņu TV,lai apmelotu latviešus.
Nožēlojami,ka krievu šovinistu organizētā šovā piedalās arī daži latvieši.
Kamēr latviešu leģionāri lēja asinis par pustrako fīreru,vācu okupanti latviešiem atjaunoja baronu laiku miesas sodus.Tagad leģionāri pat lepojas,ka ar savām uzvarām gandrīz nodrošināja saviem piederīgajiem tiesības uz pērienu uz mūžīgiem laikiem.
Prātiņ,nāc mājās!Man viņu vietā būtu kauns no bērniem par tādu "dāvanu",nevis lepnums.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Edge 16.03.2011 19:15
NemesisNibiru>Somi nepārdzīvo Karēlijas zaudēšanu, tāpēc pašlaik aktīvi sadarbojās ar Krieviju. Kamēr Latvijā vēl tikai plāno ātrgaitas vilciena maģistrāles būvi, tikmēr somi ar Krieviju jau 2010.g.decembrī atklāja līnīju Helsinki - Pēterburga. Drīzumā arī pieMaskavas krieviem nevajadzēs braukt uz Maskavu kā vecajos ''labajos'' laikos pēc Latvijas kolchozu desā - viņi varēs kā iz Pēterburgas brauk pa tiešu šopingā uz Helsinkiem. Somijas prezidente T.Halonena jau ne bez pamata bieži viesojās Krievijā, jo labi apjēdz - nav jēgas vairs krievu ''lāci'' tracināt, labāk ir sadarboties ar vinniju pūku.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Edge 16.03.2011 19:15
NemesisNibiru>Somi nepārdzīvo Karēlijas zaudēšanu, tāpēc pašlaik aktīvi sadarbojās ar Krieviju. Kamēr Latvijā vēl tikai plāno ātrgaitas vilciena maģistrāles būvi, tikmēr somi ar Krieviju jau 2010.g.decembrī atklāja līnīju Helsinki - Pēterburga. Drīzumā arī pieMaskavas krieviem nevajadzēs braukt uz Maskavu kā vecajos ''labajos'' laikos pēc Latvijas kolchozu desā - viņi varēs kā iz Pēterburgas brauk pa tiešu šopingā uz Helsinkiem. Somijas prezidente T.Halonena jau ne bez pamata bieži viesojās Krievijā, jo labi apjēdz - nav jēgas vairs krievu ''lāci'' tracināt, labāk ir sadarboties ar vinniju pūku.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Nemesis Nibiru 16.03.2011 18:50
Somi redz karoja nepareizajā pusē un nemaz nepārdzīvo par brāļošanos ar Hitleru,toties atceras,kas tas bijis par varenu kautiņu,gluži,kā mūsu leģionāri.Gan Ziemas,gan Turpinājuma karā modē bija teiciens''Krievu ir tik daudz!Kur mēs viņus visus apraksim?''

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


ivars āboliņš 16.03.2011 17:10
no vispār jau tie ir galvenokārt Dienas izdomāti meli, ka viņi negāja. patiesībā lielākā daļa gāja, tikai tā to pasniedza, ka neiet. Diena manipulēja ar leģionāriem ļoti - šķiet, 2004.gadā (par gadu varu kļūdīties, bet par pārējo varu likt galvu ķīlā) man bija uzdots sagatavot mazu rakstiņu par leģionāriem. sazvanīju nelaiķi Nikolaju Romanovski, kurš teica, ka, protams, viņa vadītā biedrība uzskata - gājienā ir jāiet. lieki teikt, ka nākamajā dienā laikrakstā savā rakstā izlasīju - Romanovskis saka, ka viņa vadītā biedrība uzskata - gājienā nav jāiet. savu realitāti būvēt ir vieglāk, nekā skatīties patiesībai acīs.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Edge 16.03.2011 12:35
Ar 'american way of life' Latvijā 1990-os sāka ieviest arī 1952.g. 'DV' ASV sākto Leģionāru atceres dienas atzīmēšanu.
Tagad metode 'paņēma un uzmeta' tiek slavēta uz katra 'stūra', katrā interneta vietnē - un to māca jau 1. klasītē? Sak' - ja kungu tautas aicina, tad latviešiem jākaro vai nu Volhovas purvos, vai demokrātija jāievieš Afganistānā? Tāļu tiksim - jeb kā dziedāja Muktiņš:''Man vienalga kādās krāsās karogi virs galvas plīv.....'' - ?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

x 16.03.2011 11:53
ieva, tev nav laiks atkal kaut ko paaarsteet? cilveeki ciiniijaas par to, lai mees tagad buutu briivi, un kaadas tev ir tiesiibas vinjiem kaut ko paarmest? ko tu vispaar zini par tiem laikiem, lai kaadu par aunu vai nelieti sauktu? buutu jau pakluseejusi...

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Ieva 16.03.2011 11:41
Ja par toleranci sauc paziņojumu, ka viņš, lūk, karojis, atšķirībā no visādiem tur...., kas noiesaukšanas ir izvairījušies....Bet dievs ar viņiem, tiem leģionāriem, lai gan, ja visi kaut kā pieminētāji obligāti ietu pie Brīvas pieminekļa, tūristi klāt netiek....Taču to hitlera un staļina mazbērnu, visādu dzintarraivju un osipovu izrīcība uzskatāmi rāda, ka izglītība smagi klibo, jo, tā vietā, lai uzsvērtu, ka karš ir liela sūdu bedre, kurā pareizo vienkārši nav, kā arī to, ka leģionāru rindas būtībā sastāvēja no auniem, kas gāja, kur liek, un neliešiem, kas priecājās par iespēju atriebties vienalga kam (jo bija jābūt reti stulbam, lai neredzētu, ka hitlerieši ir tādi paši necilvēki, kā staļinieši)....

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Ahmeds 16.03.2011 09:16
Tagad puspiespiedu un pusbrīvā kārtā LR kareivīši zem "sava" karoga atbrīvo Afganistānu no afgāņiem...
Par to nesūdzas, jo jārunā taču par izmirstošu pensionāru gaitām pirms 65 gadiem.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Blop > Aleksis 16.03.2011 03:42
>>>Nu nav visi tie, kuri pulcējas 16.martā nekādi ultranacionālisti vai fašisti.

===

Ne visi, bet daudzi - Visu Latvijai, Nacionala Speka Savieniba, un citi noteikti ir ultranacionalisti, ko var redzet pat no VL prieksvelesanu programas, nemaz nerunajot par vinu biedru izteicieniem.

Ja 16. marta gajenu dalibnieki gribetu vienkarsi pieminet kara upurus, kapec vini piemine tikai Legiona karavirus? Kapec ne citus latviesus vai Latvijas pilsonus kuri karoja, teiksim, Sarkana Armija vai partizanu vienibas?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Aleksis to Blop 16.03.2011 01:05
>>> Pretosana ultranacionalistiem (teiksim, no VL) kuri piedalas 16. marta gajenos, ir normala reakcija, kurai nav nekada sakara ar milestibu pret PSRS. Zel ka salidzinot, teiksim, ar Vaciju, pie mums pret nacionalistiem uzstajas tikai mazas, galvenokart krievvalodigas, organizacijas.
========
Nu nav visi tie, kuri pulcējas 16.martā nekādi ultranacionālisti vai fašisti. Šie vecākās paaudzes cilvēki (un arī daudzi jaunieši), kuri mēro ceļu no Rīgas Doma līdz Brīvības Piemineklim nav nekādi Trešā Reiha fani - viņu izpratne par abām okupācijām ir pilnīgi adekvāta.

Miermīlīgi paust savu viedokli, manuprāt, ir tiesības ikvienam - lai viņš būtu kāds "antifašists" (vai, teiksim, "anti-praidists" būdams). Bet tieši "pretošanās" citiem cilvēkiem, kuri gluži tāpat grib miermīlīgi pulcēties (šajā gadījumā pieminot frontes karavīrus, vai - manispēc - doties LGBT "praidā") - tā ir antikonstitucionāla izdarība - tiešā pretrunā ar Satversmes 116.pantu.

Neizslēdzu, ka arī 9.maiju var atzīmēt normāli - pieminēt karavīrus, bet nesākt slavēt totalitāros režīmus, lepoties ar viņu simboliem. Manuprāt, frontes karavīru piemiņu ir dumji šķirot atkarībā no tā, vai kāds ir karojis "pareizajā" pusē.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


blop 16.03.2011 00:40
>Nē, es nesaku, ka latviešu vidū nebija kolaboracionistu, kas apzināti sadarbojās ar vācu okupācijas varu. Bija. Un viņi ļoti apzināti nāvē dzina savus tautiešus, kas leģionā tika iesaukti piespiedu kārtā.

===

Nemaz nerunajot par tiem, kuri savus tautiesus vienkarsi nosava tikai par to, ka tie bija ebreji (tauta tacu nozime visus Latvijas pislonus, vai ne?). Un daudzi no tiem slepkavam (teiksim, no tiem kuri dieneja Schutzmannschaft bataljonos) pec tam karoja Legiona. Par to ari nevajag aizmirst, lai gan protams daudzi legionari bija vienkarsi kara upuri.

>Bet, ja nu tomēr kādam briesmīgi sāp sirds par leģionāru piesmieto padomju valsti, tad pašvaldībai ir iespēja dot vārdu arī protestētājiem

===

Pretosana ultranacionalistiem (teiksim, no VL) kuri piedalas 16. marta gajenos, ir normala reakcija, kurai nav nekada sakara ar milestibu pret PSRS. Zel ka salidzinot, teiksim, ar Vaciju, pie mums pret nacionalistiem uzstajas tikai mazas, galvenokart krievvalodigas, organizacijas.

Citi autora darbi
Kaut kas krasains

Un atkal jauns sākums 5 Autors:Dita Arāja